RAND Fotoclub Axel leert amateurs vakkundig met camera omgaan vlaamse courant extw 'Ulenspiegel de Geus9:nieuw werk Ballet van Vlaanderen Kent a Zeeuwsch- Vlaanderen In Terneuzen draait verder Alice doesn 't live here anymore", een met een gou den oscar bekroonde film over de schaarse gelukkige en de talrijke onge lukkige momenten in helleven van een jonge, eenzame vrouw. Bij Luxor verder "The way of the dragon een karatefilm met Bruce Lee Het Ledeltheater in Oostburg draait een van de beste James Bond-films die er ooit zijn gemaakt: 'Goldfinger'. Een weerzien met de jaren *60 en Sean Connery als agent 007 De andere film die in Oostburg te zien is heet 'Liefde die voor het grijpen ligt*, pikante avonturen van Lissy in de we reld van de liefde. Om 'grinnikend te ondergaan', zoals de aankondiging meldt. De Koning van Engeland in Hulst heeft naast 'One flew over cuc koo's nest "Cabaret' in de prjector. de succes produklie met Liza Mmelli, als een Berlijns revuemeisje in de late twin tiger en vroege dertiger jaren. Een sfeer volle film. vol 'evergreens'. Andere pro- dukUes in Hulst: 'Het Deense sleutel- gal'. 'Karate kolos Lee Keung' Nieuw bestuur oudercomité Sint-Jansteen ST. JANSTEEN - Onder voorzitter schap van dr. L. J. A. Adrïaanscns vond woensdagavond in het verenigingsge bouw aan de Wilhelminastraat te St. Jansteen de algemene ledenvergader ing plaats van het Steense oudercomi té, waarbij ongeveer zeventig ouders aanwezig waren. Met dr Adriaansens waren van het oude bestuur aanwezig mevrouw J Neve- Menu en de heren W C Ruymbeek. M. Vael en G. van Eek. Uitgezonderd de heer W. C. Ruymbeek hadden alle be stuursleden ontslag genomen, waar door er acht vacatures waren, In deze werd voorzien door de verkiezing van de dames L. Warrens-van Houten en K. Acker-de Baar en de heren J. Bleijen- bergh. C. Peersman, W Vael, H. Wógin- ger. A Inghels en G. de Kint. Dr. Ad riaansens bracht dank aan de atlreden- den voor datgene wat ze voor hel ouder comité hadden gedaan. Daarna draaide de heer J Allefs een film over de feeste lijkheden ten gelegenheid van het 750- jarig bestaan van St. Jansteen Schaak wedstrijden HULST - De schaakclub 'Hulst' hield in Den Dullaert haar wedstrijden voor re- creatiesehakers. De uitslagen luiden H. de Schepper-R Stevens 0-1. P. d'Hondt-H. Spitters 0-1 F Nijssen-J. van Rie0-1. P deMaat-M PicavetO-l.E. de Nijs-R. Andreas 0-1. A. Smils-B Bracke 0-1 en W Dumont-E Gering 1-0. Popgroep Elson Blue in 'De Hatie' Axel AXEL - In 'De Halle" te Axel treedt za terdag de popgroep Elson Blue uit Sas van Gent op. Het optreden bcgmt om 20.30 uur. Hoktentoonstellingen HULST - De Hulster postduivenhou- dersvereniging 'De Herleving' houdt zondag 14 november in haar lokaal 'Stadsherberg' te Hulst een hokten- toonstelling De leden Aug. Verstraeten en Jo Kuyckx exposeren ieder met 25 van hun duiven De tentoonstelling is geopend van 10.00 tot 12.00 uur De Hulster postduivenhoudersvereni- ging H L.B.' houdt zondag 14 november in lokaal W. Blommaerl te Hulst van 10.00 tot 12.00 14.00 uur een hokten toon stelling De leden Alf. Nijs. Gustaf Leb- binek en Jo Everaert gaan ieder een 25- tal van hun duiven ten loonslellen. 'UITLOPER' VAN VIERING PACIFICATIE VAN GENT BOEK CHARLES DE COSTER WAS UITGANGSPUNT GENT - Woensdag gal" het Ballet van Vlaanderen in de Koninklijke Opera te Gent de première van het suk 'Uien- spiegel de Geus' een opdracht die aan de balletgroep gegeven werd door de VZW Pacificatie van Gent. Het werd een an de uitlopers van de viering van dit historisch Icit in Gent. l)e muziek voor deze balletproduktie werd ge maakt door Willem Kerstens, de cho reografie is van directrice Jeanne Bra bant en eerste choreograaf André Le- claïr. Zesendertig dansers brengen er 18 taferelen in die zowel de historische achtergrond als het dramatisch hoofd figuur Tijl Uilenspiegel evokcren. Tijl treedt op zonder Lamme Goedzak, maar mét Nele. ..Redenen hiervoor moeten niet worden opgezocht in het gebrek aan zwaarlijvige personen.zo verklaarde directrice Brabants Ze vindt dai dat de Vlamingen maar al te veel en te gemakkelijk geïdentificeerd worden met de smuipaapimages van een aantal figuren uit de eigen litera tuur. Als uitgangspunt voor het werk werd vooral het boek van Charles de Coster gebruikt Inhoudelijk ging men daar op zoek naar dramatische momenten Het visuele aspec t is nogal dikwijls ontleend aan de schilderwerken van Pieter Breughel of zijn tijd-sgenoten Het ge heel werd een avondvullend ballet en dat voor de eerste maal in de geschiede nis van dit balletgezelschap Er is deze maal ook bijzonder veel aandacht be- Verkoopdag in bejaardencentrum 'De Vurssche' AXEL - Woensdagmorgen opende de echtgenote van de Axelse burgemees ter, mevrouw E. dc Kam-dc Ecyter de tentoonstelling annex verkoopdag in het bejaardencentrum 'De Vurssche'. Het was diljaar voor de ngende keer dat ditevenement plaatsvond Mevrouw dc Kam sprak haar waardering uit voor het werk van de bejaarden. Ze noemde de tentoonstelling een lust voor het oog. 'Je moet veel moed en geduld hebben om op zo'n hoge leeftijd nog zulke prachtig argewerkte handwerken te kunnen ma ken', aldus mevrouw De Kam. Mevrouw Hoefman, onder wiens leiding de handenarbeidmiddagen worden ge houden. bedankte de vrijwilligers voor de medewerking en merkte op dat zij nog meer mensen bij hel werk zou willen betrekken. De artikelen, waaronder veel truien, spreien, sokken, kussens en ba bykleertjes waren uitgestald m de re creatieruimte van 'De Vurssche' en werden voor redelijke prijzen verkocht. Ook warren er diverse attrakties zoals sjoelen, enveloppeirekken en een Ame rikaanse verloting. Van de zijde van het pubhek was er goede "belangstelling. sleed aan het elementdecor, dat een buitengewone functie heeft. Ze probeert in de tegenstelling Vlaanderen - Spanje duidelijk te maken in de geest van het boek er haal 'Ulenspiegel de Geus' vertelt het ver haal van twee kinderen die tegelijk wor den geboren, één in Vlaanderen, zoon van Klaas van Soetking: Tijl: opgevoed in een sterk bewustzijn van de vrijheid van denken: een andere in Spanje. Phi lips. de zoon van Keizer Karei, gevormd tot de beul van de volkeren, waarover zijn vader zonder genade heerst Tijl leert Nele kennen, en Philips Mary Tu dor. De moraallessen die beide jonge mannen van hun vader meekrijgen zijn wel erg tegengesteld: Tijl moet vechten voor de grootste rijkdom, de vrijheid: Philips krijgt de moraal van hel heersen mee en de opdracht altijd de meester te zijn die men moet vrezen en eren. Die aanbreng maakt hen tot symbolen in het ballet Wanneer Klaas tot de brand stapel veroordeeld wordt voor zijn aan deel in de verzetsstrijd tegen de Spanjo len zweert Tijl hem te wreken: „De asse van Klaas klop op mijn bonst. In Spanje is Karei dood. in de dood zijn de verzetter en de bezetter gelijk In de fi nale geraken Tijl en Nele 111 de ban van het heilig getal zeven. In een visioen zien zij de dood van Philips, de beul van Spanje. Zij ontmoeten de zeven hoofd zonden en gaan op zoek naar de zeven deugden. 'Ulenspiegel de Geus' zal opgevoerd worden meteen bandopname als muzi kale begeleiding Naast, financiële over wegingen wil men zoveel mogelijk de orkestbak in de bespeelde schouwbur gen dïchtleggen om een optimaal pla teau voor cle dansers te realiseren. De opname kon met worden gebracht door een Vlaams orkest Na lang zoeken is uiteindelijk het Orchestre de Liège in gegaan op het aanbod. Misschien al een kleine aanwijzing voor wie het wil horen, dat het Ballet van Vlaanderen, natio naal ballet wil worden Ln België. Preek Neiiynck. 'SLUISKIL IN OUDE ANSICHTEN' SLUISKIL - Bij de 'Zeeuwse boekhan del' in Zierikzee is woensdag het boekje 'Sluiskil in oude ansichten' versche nen. Het boekje bevat 76 afbeeldingen \an oude prent briefkaarten en foto's van Sluiskil in de jaren 1880 tot 1930. Het is samengesteld door de heren W. E. P. Schelstraeteen P. J. Baert (de laatste lekende ook voor de samenstelling van het onlangs verschenen boekje 'Ter- neuzen in oude ansichten'). In de inleiding maken de samenstellers duidelijk dat Sluiskil zeker geen plaats is met een oude geschiedenis. Ondanks dat gebrek aan geschiedenis is dein- houd van 'Sluiskil in oude ansichten' sterk gevarieerd. Van een portret met korte levensbeschrijving van Honore Colsen (bekend van zijn acties voor het. verkrijgen van elektrische verlichting, voor een beveiliging langs het Kanaal- boord en voor het behoud van vrije ve ren) tot een foto van de Loskade van de eokesfabriek. En verder onder meer aandacht voor kanaalverbredingen, de oude spoorbrug, de bouw van de fabrie ken. de voetbalclub 'Kolping' in 1934, de bolbaan in Stroodorpe. de handboog schutterij. de harmonicavereniging 'In- ter Nos', het station Sluiskil-Brug, tal van schoolfoto's en opnamen van typi sche plekjes in Sluiskil. Namens de samenstellers heeft de heer Baert woensdagochtend een exemplaar van het-boekje overhandigd aan de h eer Colsen. die gisteren jarig was. Boven dien is een exemplaar overhandigd aan burgemeester C. Ockeloen van Temeu- F.en makkie, deze week- Onze prenten- schieter j'verduisterde' de toren van het Hulster stadhuis. Mej. J. de Cock. Ilulsterseweg 128, Terhole was eèn van dc goede inzenders. Zij krijgt deze week onze waardebon met een welge meend 'proficiat'. ZEEUWSCH-VLAANDEREN vniJDAG 12 NOVEMBER 1976 8,- 'GOEDE OPVANG IS ONTZETTEND BELANGRIJK'... jaar start met een fotocursus voor ieder een. waarin alle aspecten van de toto grafie verwerkt zijn. De volgende club avond van de lotoclub Axel is op 22 no vember in 'dc Halle'. 'One flew over the cuckoo's nest', 'Alice', James Bond en 'Cabaret' Fotograferen is altijd een hobby geweest waar zeer velen door geboeid worden. Er zijn natuurlijk heel wal mensen die de fotografie als beroep hebben gekozen, maar het aantal amateurfolografen is toch aanzienlijk groter. Een klein gedeelte van hen zoekt regelmatig contact met elkaar, en zo ontstaat dan een fotoclub. Tien jaar geleden werd de fotoclub 'Axel' opgericht. Ér zijn nog enkele leden van het eerste uur overgebleven, o.a. de heren Sehutz en Woll'ert. Wat bezielde hen destijds? Zelf vertellen ze: „We waren nauwe lijks op de hoogte van de ontwikkelin- gen in de fotografie, en we wilden door zelfwerkzaamheid en uitwisseling van gegevens proberen een hoger niveau ie bereiken. We waren gewone fotografen die wcleens een kiekje maakten, maar nadat we een oproep in do krant had den gelezen om contact op te nemen met een op te richten fotoclub waren we verloren." De fotoclub nu is een levendige, bloeiende vereniging die niet te klagen heeft over gebrek aan belangstelling, al zijn nieuwe leden altijd hartelijk wel kom De heer Overdulve, cén van dc be stuursleden, is wcleens bang. dat de grote foto's die op tentoonstellingen te zien zijn een drempel vormen voor ama teurs die wel verderzouden willen, maar afgeschrikt worden en denken: „o jee, daar kom ik in geen jaren aan t oe Ook de financiële kant schrikt velen at Ten onrechte: je hoeft niet alles in één keer aan te schaffen en ook niet het duurste van hetduurste.'t Gaat uiteindelijk niet om het apparaat, maar om de man erachter. Die moet eruit zien te halen watenn zit. en dat zal de ene keer beter lukken dan de andere Amateurfotografen moeten zich ook niet laten ontmoedigen door het feil dat ze het weieens een poosje niet meer /ion zitten. Dat kan bijvoorbeeld gebeuren als je je een tijdlang maar met één kant van de fotografie hebt beziggehouden. Mestal komt na een poosje de inspiratie vanzelf weer terug De beginnende leden houden zich over het algemeen bezig met alle facer en van de fotografie, landschap, modellen, sport, portret etc Na gciTiimte tijd blijkt dan toch meestal wel een voorkeur te beslaan voor één bepaalde vorm Dc heer Woll'ert bij voorbeeld, staat bij de fotografen van cle fotoclub Axel bekend als een goed portret- en modellenl'otograaf Begeleidirifc Van belang is natuurlijk ook cle bege leiding dooreen deskundige. In Axel is men daarom zeer verheugd overliet leit dat zich onlangs als lid heelt gemeld de lieer T'hihau uil Nieuw-Namen, een ge pensioneerde persfotograaf die jaren lang gewerkt heelt voor liet Ameri kaanse persbureau United l'ress Inter national en o]i l'ree-lance basis vooreen aantal Vlaamse kranten. Vanwege de rust heelt lüj Zeeuwsch- Vlaanderen als woonoord uitgezocht Hij gooit veel tips en hij stimuleert ook het bekritiseren van eikaars werk. Hij gaater van uit datje moet beginnen met cse goede punten van een foto op te noe men Dan isdcandcra! zo gecharmeerd, dat hij zich de negatieve dingen niet meer zal aantrekken. „Een beginneling moetje ook al van te voren waarschuwen voor de fouten die hij kan begaan, een goede opvang is omzettend belangrijk Je denkt alle maal. dal is voor mij met haalbaar", al dus de heerThibau. Voorde portret- en modellenlotografie geeft hij het vol gende advies ..Ontvang je modellen mét een goed glas wijn. zodat ze zich natuurlijk gaan gedragen-, dan kun je de meest ontspannen toto's maken Contacten met andere clubs zijn er met. veel. In hei verleden is er weieens een uitwisseling geweest. De lotoclub Axel is aangesloten bij de Bond van Neder lands AmateuiTologralen Deze stelt o,a fotocollecties samen welke dienst kunnen doen als studiemateriaal. Soms worden deze vergezeld van een geluids band mei Ups en adviezen. Deze zaken zijn echter hoold/akelijk van belang voor beginnende clubs De meeste leden van de lotoclub lezen regelmatig vakli teratuur. Er is ook weieens een porte feuille geweest mei diverse l'ololijd- schrilU'ii, maai" dat werd een misluk king. Jaarlijks wordt er een tentoonstel ling gehouden, meestal op koninginne dag Dit jaar was er vrij veel belangstel ling. Vuor de maandelijkse clubavond wordt een opdracht gegeven. Deze keer zijn dat molens en noutsculpturen. Ieder kan dan net onderwerp op,zijn eigen manier benaderen, op de avond zelf worden de foto's dan onderling bekriti seerd en technische gegevens uitgewis seld, Enkele malen per jaar wordt een techni sche avond gehouden waarop zaken als ontwikkelen, aidrukken en vergroten aan de orde komen Mede in verband hiennee hebben de le den van de fotoclub Axel een grote wens. namelijk een eigen donkere ka mer met een klein studiootje. Deze wens is ook naar voren gebracht in dc enquête die onder de gebruikers van de Halle is gehouden, er is echter nog liiel- op gerea geerd Enkele leden houden zich bezig met fil men of het maken van dia's. Dit zijn er nog maarzo weinig, dat er nog geen spe ciale avond voor belegd kan worden, al wordt het niet uitgesloten geacht als er voldoende liefhebbers voor zijn. Het lidmaatschap van de lotoclub Axel staat open voor mannen en vrouwen, al ïser tot nu toeslechtséén vrouwelijk lid genoteerd, Hopelijk komt hierin veran dering als de heerThibau begin volgend Luxor Terneuzen en De Koning van Engeland Hulst prolongeren 'One flew over the cuckoo's nest', een film over de toestanden in een psychiatrische kli niek met de fameuze Jack Nicholson in de hoofdrol. Politieke druk op niéuwe coalitie in Brugge. Er wordt op het ogenblik in cle Brugse politiek stevig met de ellebogen ge werkt. De verkiezingsuitslag en de daaruit voortvloeiende ommezwaai in het beleid hebben hel effect hebben ge had van een bom De Christelijke Volk spartij. die22 van de l" tebehalen zetels behaalde, verloor voor het eerst sedert een eeuw de absolute meerderheid Niemand bereid gevonden werd om met deC.V.P. in zee te gaan. Van meet al aan kwamen integendeel besprekingen op gang tussen vertegenwoordigers van al de vroegere oppositiepartijen en reeds op 13 oktober - dus slechts drie dagen na de gemeenteraadsverkiezingen - kwam een akkoord tot stand De coalitie om vat groeperingen van uiterst rechts tot links de socialisten :B S P i met 13 ver- kozenen. de kartellijst van de Volksunie iV.U.i en deChristen Democraten (C.D i met respectievelijk 7 en 3 zetels en tens lotte de liberalen iP.V.V.i met 2. De so cialistische volksvertegenwoordier Burgemeester DesuHer. Prank van Acker wordt voorgedragen als burgemeester. Bij de Christelijke Volkspartij heerst verslagenheid, maar zelfs de persoonlijke tussenkomst van nationaal voorzitter Wilfried Martens mocht niet balen. Toch geelt de CVP de moed nog niet op. Vooral de drie verko- zenen van de C D worden onder druk gezet. Ze vormen een groep, die zich af gescheiden heeft van cle C.V.P vooral omdat sommigen het niet eens waren met bepaalde beleidslijnen In hoofd zaak opperde men bezwaren legen de houding van burgemeester Michel Van Maele Een poging om ecu andere lijstaanvoer der voor de Christelijke Volksparlijj te benoemen, mislukte en dit was later cie oorzaak van de scheuring. Nu kunnen dc drie verkozenen van de C.D naar believen de balans naai' cle ene ol' naar de andere kant doen doorslaan. Ze vei kozen de zijde van de oppositie partijen. ook al omdat zij samem met de Volksunie ten strijde trokken. DeC V P heeft echter nog hoop. Men heeft im mers nog tijd tot 1 januari 1977 Het ziet er echter niet naar uit. dat hel tij nog te keren is Burgemeester spant proeessen aan. De nederlaag van de C.P.V. in Brugge wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de lelie campagne, die door alle partijen werd gevoerd tegen burgemeester Mi chel Van Maele. Hem werd onder meer aangewreven, dat hij al te veel de per soonlijke en openbare belangen ver mengde. Hijzelf heelt dit in zijn eigen Burgemeester Van Maele kiesppamfletten met klem ontkend. Dit. feil alleen al toont echter aan. dat hij in een nare verdedigingspositie werd ge drongen. Onmiddellijk nadat de uitslag bekend was. heeft hij zijn mandaat ter beschikking gesteld Hij hoopte, dat op die manier veel makkelijker een ak koord zou kunnen tot stand komen met de Christen Democraten of eventueel metde liberalen. Ook dit gebaar leverde niets op. Burgemeester Michel Van Maele is erg verbitterd om deze gang van zaken. Hij is van oordeel, dat hij op een oneerlijke manier werd aangevallen en hij wil dit nu ook bewijzen. Daarom is hij van plan processen aan te spannen wegens laster en eerroof. Knokke iiecil cle les begrepen, In Knokke-Helstis de toestand heel wat rooskleuriger voorde Christelijke Volk spartij. die er met 17 op cle 29 zetels de volstrekte meerderheid behoudt in cle gemeenteraad Als burgemeester zal weer EmmanuelDesuuei voorgedragen worden. Geen problemen dus voor hem. ook al heett men wel gepoogd hem het leven zuur te maken. Alle oppositiepar tijen hebben in deze kustgeineente de handen in elkaar geslagen Ze hebben een kartellijst gevormd, die nu 12 geko zenen telt. Onder hen 7 liberalen (P V V. vier socialisten iB.S.P i en 1 lid van de V U. Wanneer men kleur en par tijen vergeet en alieen naar de leefge meenschappen kijkt,stelt men vast. dat Knokke de les van 1&70 heell begrepen. Toen werd immers de fusie doorgevoerd met Heist, dat, echter in evenredigheid tot het aantal inwoners een te groot, overwicht kreeg in de raad. Di l is nu niet meer het geval, omdat Knokke 19 op de 29 zetels in cle wacht sleept. Dit zal on getwijfeld zijn invloed hebben op de te voeren politiek en burgemeester Em manuel Desuier zal met dit element ze ker rekening moeten houden, ook bij de samenstelling van het schepencollege. Minder belastingen en meer gokken in De Belgische casino-exploitanten heb ben een beroep gedaan op de regering om een tegenzet te doen tegen de steeds sterker wordende buitenlandse concur rentie. Zij zijn van oordeel, dat de rou lette en cie baccarattafels alléén met mer aantrekkelijk zijn. Er moeten vol gens hen nog andere spelen aar, toege voegd worden, zoals de 'Black Jack. moeten worden dobbelstenen te pas komen Ditisechterniei.hetbelangrijk ste. in de allereerste plaats zou het be lastingssysteem dienen aangepast. Nu wordt er steeds 7 procent van de winst atgehouden. Dit is trouwens een van de redenen, waarom het gokken in Belgie oogluikend wordt toegelaten, want op de keper beschouwd mag dit niet vol gens de wet. uit 1902. Magistraten van de parketten mogen in principe zo maar een speelzaal sluiten. Het gokken wordt dus alleen maar geduld, vooral omdat het geld naar de schatkist laat vloeien. De casinobuzen zouden ook deze hypo criete toestand willen uit de w ereld hel pen. De belastingen willen een roulette "met een', zoals dit ook in andere landen het geval is. Wordt nu de nul gedraaid, dat gaat de volledige som van de inzet ten naar dc belastingen. Zo gokt de slaat in feite mee. Uiteraard heeft het optreden van de casino-exploitanten heel wat te maken met het, openen van speelzalen in Nederland, Men mag im mers niet uit het oog verliezen dat ruim 25"> van de spelers in het casino van Knokke bestaat uit Nederlanders. De roulette en de baccarattafels van Oos tende. Middelkerke. Blankenberge en Knokke worden als zeer belangrijke troeven beschouwd \'oor het kusttoe risme. Daarom wellichtzijn de klachten van de casmochrecteuren in de Brus selse Wetstraat niet aan dovemansoren gericht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35