NOIALE ZEEUWSE COURANT ONDERZOEK TEGEN NED. VOLKSUNIE Afrikanen wijzen Brits compromis Rhodesië af Pikantje van op de Duitse Gouda toer Groenzone tot 100 hectare bij basisweg Vlissingen-Oost en in omgeving dorpen STERKE STIJGING ALCOHOLGEBRUIK Van Agt: Wellicht vordering tot ontbinding vandaag Consultatiebureaus krijgen het drukker INPASSE KON NIET WORDEN DOORBROKEN Keuring volwassenen pagina 14 219e jaargang no. 269 Vrijdag 12 november 1976 Geweldige feestaanbiedingen Achter de Houttuinen 34 Middelburg Walstraat 62 - Vlissingen iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het openbaar ministerie gaat zich beraden over de mogelijkheid en de wenselijkheid bij de rechtbank een vordering te doen om de Nederlandse Volksunie van de Hagenaar Joop Glimmerveen te ontbinden. Minister Van Agt van justitie heeft dit donderdag geantwoord op vragen van het PvdA-tweede- kamerlid Molleman. Molleman stelde zijn vragen naar aan leiding van rellen in Schiedam begin augustus die gericht waren tegen Turkse gastarbeiders. Tijdens die rellen werd volgens Molleman door of namens leden van de Nederlandse Volksunie Landelijke intocht Sinterklaas 20 november in Scheveningen (Van ome correspondent) SCHEVENINGEN - De NOS verzorgt zaterdagmiddag 20 november van half een af een directe reportage van de lan delijke intocht in Scheveningen van Sint-Nicolaas. De sint wordt verwel komd door de Spaanse ambassadeur in ons land, dr. Ramon Sedo en burge meester Schols van Den Haag. Nadat de goedheiligman voet aan wal heeft gezet, zal hij, vergezeld door-een groot aantal zwarte pieten en een stoet van ongeveer anderhalve kilometer lengte een rondrit door Scheveningen maken. In het gevolg van de sint bevin den zich onder meer vijf muziekkorpsen, koetsen met Spaanse edellieden en jonkvrouwen alsmede verschillende ruitergroepen. 'een racistisch pamflet' verspreid waarin onder meer werd opgeroepen de buitenlandse werknemers uit Neder land te verdrijven. Minister Van Agt zegt in zijn antwoord dat een aantal personen dat zich lid noemde van de Nederlandse Volksunie, op verdenking van verspreiding van het pamflet is aangehouden en ver hoord. Er wordt nog onderzocht welke personen en welke organisatie verant woordelijk zijn voor het verspreiden, opstellen en drukken van het pamflet. Aan de hand van de resultaten van dat onderzoek zal het openbaar ministerie prijs Er is een Zeeuwse milieuprijs ingesteld met een j aarlijks uit te keren erepenning en oorkonde. PAGINA 3 cuba De tweede kamer verwerpt de WD- moue tot opschorten van de ontwikke lingshulp aan Cuba. bez waren PAGINA 7 markt PAGINA 9 tournee Kortgenes nieuwe burgemeester maakte een kennismakingstoemee door de gemeente. PAGINA 11 afval Prof. Telg meent, dat de Nederlanders niet gedisciplineerd genoeg zijn om zeil hun alval voor recycling te sorteren PAGINA 13 grondwet Bij de tweede kamer zijn vijf wetsont werpen ingediend voor de herziening van de grondwet. rechtspositie geslaagd Paul van der Hoofd van PSV: „Als ik over l'/a jaar aan de top zit. ben ik ge slaagd. honorering De Nederlandse toneelschrijvers willen een betere honorering; radio- en televi sieprogramma's; strips. valuta (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het alcoholgebruik in Nederland stijgt sterk. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft de tweede kamer meegedeeld dat het totale alcoholgebruik weer op het peil van omstreeks 1900 is gekomen. „De daling die zich voordeed in de eerste helft van de 20e eeuw is geheel teniet gedaan", aldus Hendriks. heslissen over de mogelijkheid en wen selijkheid van een strafvervolging. Een aantal deelnemers aan de rellen in Schiedam is inmiddels veroordeeld voor het in het openbaar met vereende krachten plegen van geweld. Uit het on derzoek is volgens Van Agt niet geble ken dat leden van de Nederlandse Volk sunie aan deze rellen hebben deelgeno men of deze hebben aangesticht. ..Uit de tekst van het pamflet en het tijdstip van verspreiding blijkt van een reactie ach teraf". aldus Van Agt. Het is volgens Van Agt wel aannemelijk dat de deel nemers aan de rellen onderling afspra ken hadden gemaakt. ..Men zou der halve kunnen spreken van een tot op zekere hoogte georganiseerde actie" Tussen 1960 en 1975 is de consumptié van gedistilleerd gestegen van 1,14 tot 3,39 liter per hoofd van de bevolking. Britse regering leidt twee kleine nederlagen LONDEN (REUTER) - De Britse labour-regering heeft donderdagoch tend twee kleine nederlagen geleden, waaraan premier James Callaghan volgens waarnemers geen politieke consequenties zal verbinden hoewel er uit de oppositiebanken luide om zijn aftreden werd geroepen. Callaghans regering, die na recente tus sentijdse verkiezingen met alle zeilen bij nog maar over één stem meer beschikt dan de oppositie, ging er onderdoor bij twee van de in totaal zes amendemen ten op een eigen wetsontwerp dat de bond van havenarbeiders binnen een straat van acht kilometer rond alle Britse havens het alleenrecht zou moe ten geven op de behandeling van zeev rachtgoed. Protestanten voor een onafhankelijk Noord-Ierland BELFAST (RTR) - Voorstellen voor een onafhankelijk Noord-Ierland zijn don derdag onthuld door een organisatie waarin protestantse para-militaire groeperingen in Belfast zijn vertegen woordigd. Bijzonderheden van de voorstellen zijn vervat in een discussie-document, dat is opgesteld door het 'Loyalistische cen trale coördinatie-comité van Ulster." Volgens het document is het door Enge land bestuurde Noord-Ierland een 'hete aardappel' geworden, che de Britse rege- ringzou willen laten vallen. Daarom was de tijd rijp voor onderhandelingen over onafhankelijkheid. Het comité vindt, dat Ulster zijn eigen parlement dient te hebben en zijn eigen leger. Een derge lijke nieuwe staat zou een Britse subsi die van 300 miljoen pond sterling moe ten krijgen voor de volgende 15 jaar. In dien de voorstellen zouden worden aanvaard, is het comité van oordeel, dat zij in fasen en over een periode van vier jaar zouden kunnen worden verwezen lijkt. Inmiddels hebben protestantse politici als Ian Paisley en Harry West verklaard, dal het plan zal leiden tot een verenigingd Ierland, in plaats van tot een onafhankelijk Ulster. Ook bij bier is er een stijging (van 23.9 naar 78.92 liter) De consumptie van wijn steeg van 1.88 tot 10.25 liter per hoofd van de bevolking. De staatssecretaris kan niet aangeven hoeveel mensen aan alcohol zijn ver slaafd. Wel constateert hij een toename van de aantallen patiënten en clië) en van de consultatiebureaus voor alc nol en drugs. ..Al deze gegevens wijzen op een groeiende problematiek", aldus Hendriks. Doodstraf geëist tegen Duitsers in Turkije ANKARA (AP) - De openbare aankla ger te Izmir heeft donderdag de dood straf geéist tegen twee West-Duitseers wegens het smokkelen van verdovende middelen, aldus meldde liet officieuze Turkse persbureau Anatolia. De beklaagden zijn Angelo Wingler en diens zuster Angela, die werden betrapt toen in hun auto op de Turkse veerboot de Truva32 kilo goed verborgen hasjiesj werd gevonden. De Winglers verklaar den donderdag niet te weten wie de has jiesj daar had verstopt en zeiden dat het spul niet van hen was. DEN HAAG t ANPi - 'Pikantje van Gouda'. Onder deze gemeenschappelijke aanduiding gaan 22 Nederlandse kaasexporteurs, die samen ruim 90 procent van alle Ne derlandse kaas uitvoeren, voortaan belegen Goudse kaas op de Duitse markt brengen. Ze garanderen dat de kaas werkeliuk belegen is, dat toil zeggen op z'n minst vier maanden oud. HpI Nerlprlrntrlv ,-clhi,rpmi hnnnt rlnnr Itpf nrrmvrijzen van de belegen kaas een extra afzet van 30 a 40 miljoen gulden op de Duitse markt te kunnen bereiken. De naam 'Pikantje van Gouda' heeft het. zuivelbureau gekozen omdat die 'het sympathiekst aandeed' en van wege het rijm met Frau Antje'. het symbool voor Neder landse zuivelprodukten. dat bij S3 procent van de Duitse huisvrouwen bekend is. Half miljoen schade door gas ontploffing (Van onze correspondent) HAARLEM - Bij een zware ontploffing in een Haarlemse woning is naar schat ting circa een half miljoen gulden schade aangericht. De 59-jarige bewo ner van het huis is met ernstige tweede en derdegraads brandwonden aan zijn gezicht, armen en benen opgenomen in het ziekenhuis. De ontploffing ontstond toen de man butagas uit een grote fles in een andere overhevelde Daarbij kreeg hij de afslui ter van de grote fles niet meer dicht. Een waakvlam van de geiser deed het gas ontploffen. De schuur van de woning werd met de grond gelijkgemaakt. GENEVE AP/REUTER/AFP/UPI) - De impasse waarin de Rhodesië-conferentie in Genève is geraakt kon ook donderdag niet worden doorbroken, aangezien de delegaties van zwarten en blanken het niet eens konden worden over de datum waarop het land een zwart meerderheidsbewind zou moeten krijgen. De zwarte delegatieleiders hebben een nieuw Brits compromisvoorstel afgewezen. Na een gesprek van drie uur met de Britse voorzitter van de conferentie Ivor Richard heeft Robert Moegabe. een van de delegatieleiders van het patriottisch front' verklaard dat er geen vooruitgang was geboekt. De zwarte leiders wensen onafhanke- SALISBURY: Premier Smith van Rhodesië luidt de onafhankelijksklok in Salis bury 12 keer t.g.v. de viering van de 12-jarige onafhankelijkheid in het land. lijkheid binnen 12 maanden, de regering Ian Smith wil vasthouden aan 24 maan den. het Brits compromisvoorstel - 15 maanden - werd donderdag door zwar ten en blanken verworpen. Het compromis, voorgesteld door con- ferentievoorzitter Richard, zou inhou den dat een 'flexibele' onafhankelijk- heidsdatum wordt overeengekomen, afhankelijk van de voortgang die tij dens de overgangsperiode wordt ge maakt met het opstellen van de grond wet, en andere wettelijke procedures. In dit voorstel gaat Engeland uit van een overgangsperiode van 15 maanden, te rekenen vanaf de beëindiging van de Geneefse conferentie, maar met de mo gelij kheid de datum te vervroegen, of vertragen. Het Britse voorstel zou zowel de nationalisten als de blanke regering in staat stellen de onafhankelijkheids datum 'naar zich toe te rekenen' V 'er-raden De blanke delegatieleider Pieter van der Byl, Rhodesiès minister van bui tenlandse zaken, zei donderdag dat Rhodesië door Engeland 'verkocht en verraden' is. We hebben Kissingers voorstellen in goed vertrouwen aanv aard en wij zijn niet naar Genève ge komen om hier nog meer concessies te doen. Er zouden geen verdere eisen ge steld worden, maar sinds we hier zijn hebben we nog niets anders gehoord dan eisen", aldus Van der Byl. Met 12 slagen van de Rhodesische onaf- hankelijkheidsklok heeft premier lan Smith donderdag de lie en mogelijk laatste verjaardag van zijn blanke min derheidsbewind over het land ingeluid. Dat gebeurde op een door ongeveer 700 aanhangers bijgewoond onafhankelijk heidsbal waar werd herdacht dat Rho desië zich op 11 november 1965 eigen machtig uit het verenigd koninkrijk los scheurde. Terwijl er in het land een guerrilla oorlog woedt en er in Genève wordt ge praat over eenj machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid, verzekerde Smith zijn aanhang dat er tussen alle donkere wolken aan de Rhodesische hemel ook nog plekjes blauw te bespeu ren zijn. Precies om middernacht luidde Smith de bronzen klok die als inscriptie voert 'ik luid voor het recht, de beschaving en het christendom'. leggen aan Namibië en Zimbabwe, om daar bases voor agressie tegen Angola en Mozambique te kunnen vestigen. Tegenover deze nieuwe tactiek van het imperialisme moeten wij vorm geven aan onze internationalistische hulp voor de volkeren van Namibië, Zim babwe, en Zuid-Afrika in hun strijd tegen kolonialisme, racisme en imperia lisme", Volgens berichten uit Zuid-Afrika krijgt Angola bij de strijd tegen Unita-rebelien hulp van de Swapo, de onafhankelijk heidsbeweging van Namibië. Minister Vorrink: Rijnmond zes maal ontsnapt aan ramp Angola Angola wordt bedreigd door 'imperia listen' die in Namibië 'bases voor agressie' hebben gevestigd, zo heeft de Angolese president Agostinlio Neto donderdag gezegd eter gelegenheid de eerste verjaardag kelijke Angola. De strijd in het zuiden van Angola gaat tussen restanten van het Unita-verzet en troepen van de Angolese regering, gesteund door Cubanen. Neto zei dat de imperialisten proberen 'een neokolonialistische oplossing' op te ZESTIG HECTARE BIJ NIEUWDORP, 'S-HEERENHOEK, BORSSELE DNE HAAG (ANP) - Minister Vorrink (volksgezondheid) heeft bevestigd, dat het Rijnmondgebied vorig jaar zes maal is ontsnapt aan een ramp. In één geval zou mogelijkerwijs gedu rende korte tijd en in een beperkt ge bied ernstige schade aan de gezondheid en/of levensgevaar te duchten zijn ge weest, zo heeft zij de tweede kamer la- het onafhan- ten weten- Bij de centrale meld- en regelkamer van de dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond kwamen vorig jaar 2966 meldin gen binnen. Uit dit geheel van meldin gen kunnen 82 gevallen als 'incident' worden aangemerkt. Onder extreme omstandigheden zouden zes van deze 'incidenten' wellicht aanleiding hebben kunnen geven tot hetzij gevaar, schade of hinder voor de gezondheid van de mens. hetzij schade aan goederen. OPPERVLAKTE MOET IN 1977 ZIJN INGEPLANT VLISSINGEN - In de komende twee tot drie jaar zal een groengordel in het Sioegebied tot in totaal honderd hec tare worden opgetrokken. Van die op pervlakte zal veertig hectare via het havenschap Vlissingen worden ge plant, terwijl de gemeente Borsele in de omgeving van Nieuwdorp, 's Heer- enhoek en Borssele zestig hectare struiken en bomen zal neerzetten. De gedachte om met name ook de dor pen in de omgeving vanaf het industrie gebied 'in het groen' te zetten is ont staan tijdens het overleg over de groen voorzieningen tussen hel havenschap en de gemeenten Vlissingen en Borsele. Samen hebben zij een werkgroep ge formeerd, die nu de voorbereiding vrij wel rond heeft voor één bestemmings plan In het gehele industriegebied. Enkele jaren gelden zat met name bij het havenschap Vlissingen de gedachte voor om met een groenzone vooral het industriegebied af te schermen van het omringende agrarische gebied. Toen ging men er van uit, dat zoveel mogelijk stukken grond aan de buitenzijde van de basisweg met struiken en bomen moesten worden ingeplant. In de loop van het. overleg over het bestemmings plan voor bet,industriegebied is die visie veranderd: de gemeente Borsele met name vond het veel nuttiger en doelma tiger om een aanzienlijk deel van de groenvoorzieningen naar de dorpen in de omgeving van het industrieterrein te verplaatsen. Zo wordt het leefklimaat van de inwoners van deze dorpen beter gediend dan met een groengordel aan de rand van het industrieterrein, zo was de gedachten gang. a i ensclni{) beta a It De opzet is wel, dat de groenvoorzie ningen bij de dorpen onderdeel zullen vormen van het bestemmingsplan, dat nu voor het gebied Vlissingen-Oost in voorbereiding is. Dat maakt het moge lijk, dat de gemeente de grond zal aan kopen en zelfde aanplant van struiken en bomen zal verzorgen. Het haven schap zorgt er daarna voor, dat de ge meente Borsele de kosten vergoed krijgt. Om de uitvoering van die plan nen te verzekeren is het de bedoeling, dal het havenschap en Borsele een aparte overeenkomst aangeaan. Los daarvan kan de gemeente meer groen aanleggen, als dat wordt gewenst. Voor het havenschap Vlissingen zelf blijft de aanplant van ruim veertig hec tare groen. Tot nu toe is daarvan elf hec tare - veelal nog laaggaand - struweel klaar. In uitvoering is nu ruim zeventien hectare, in oppervlakte variërend van zeven tot een halve hectare. Ingeplant zijn intussen onder meer stukken langs de basisweg tussen Nleuwland en Nieuwdorp en aan de Borsseledijk. Dit najaar gaat groen de grond in in de om geving van het viaduct naar Nieuwdorp de hoeve Landlust. Van de 7,5 hectare struiken en bomen, die rond de vuilnisstortplaats Midden- Zeeland komt. wordt dit najaar drie hectare ingeplant., terwijl de rest wordt uitgevoerd als deze stortplaats geheel gereed is. Voor volgend jaar staat de inplant van bijna veertien hectare groenvoorziening op net programma van net- havenschap. Dan gaat het om gedeelten langs de ba sisweg in de buurt van de reparatiewerf Scheldepoort, en verder naar het oosten en in de omgeving van de Hertenhoeve. Bij de ongelijkvloerse aansluiting van de nieuwe basisweg met de weg naar 's Heerenhoek wordt bijna twee hectare ingeplant, als dit werk klaar is. Christelijke Libanese leider aan aanslag ontsnapt BEIROET (RTR/AFP)- Een dag voor de voorgenomen intocht van Syrische eenheden van de Arabische vredes macht in Beiroet zijn donderdag weer zware gevechten uitgebroken tussen linkse en rechtse militiegroepen. De strijd woedde vooral in de Zakenwijk van de Libanese hoofdstad. De spanning nam ook toe als gevolg van een aanslag op de gematigde christe lijke leider Raymond Edde, die er over igens met een lichte verwonding vanaf kwam. Deze leider van het 'nationale blok' dat geweigerd heeft partij te kie zen in de langdurige burgeroorlog, werd vanuiteen auto meteen machinegeweer onder vuur genomen. Volgens militaire kringen in Tel Aviv hebben Israëlische kanonnen woensdag Plestijnse stellingen op Libanees gebied beschoten, zonder dat Israëlische mili tairen over de grens trokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1