Nieuw. De ABN Spaar-Extra-Rekening 2. Met 7%% rente. Vijf wetsontwerpen herziening grondwet bij de kamer ingediend Vrouw overleden aan cholera na bezoek Tanger Maatschappijleer biedt leerlingen eigen visie PZCA WOONOORD VAASSEN IS NOG ONVEILIG k Uitstel van executie IN ARNHEMS ZIEKENHUIS Minister van Doorn: Geld en ringen gestolen uit geborgen Britse mijnenveger BK ZITTINGSDUUR SENAAT VAN 6 NAAR 4 JAAR VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 i Van onze correspondent i ARNHEM - Een 69-jarige vrouw uit Arnhem is op 3 november in het Arnhemse gemeenteziekenhuis overleden aan cholera. Deze zwaar besmettelijke darmziekte is sinds 1909 in Nederland niet meer voorgekomen. De bejaarde vrouw overleed slechts enkele dagen na terugkomst van een vakantiereis naar Spanje, waarna zij op 28 oktober in gezelschap van een vriendin een uitstap maakte naar de Marokkaanse plaats Tanger. Uit een door ver schillende gezondheidsinstanties en laboratoria ingesteld onder zoek is gebleken dat de vrouw de ziekte daar moet hebben opge lopen. binnen-buitenland 13 ADVERTENTIE! In nauwe samenwerking met de dienst volksgezondheid in Gelderland zijn alle personen die in contact zijn geweest met het slachtoffer, opgespoord en onder controle gesteld. De Wereldgezondheid sorganisatie (WHO) en de Spaanse volksgezondheidsdienst zijn van de si tuatie op de hoogte gesteld. De flatwoning van de vrouw is door me dewerkers van de Arnhemse gemeente lijke geneeskundige en gezondheids dienst ontsmet met een fenolpreparaat, evenals de ruimte in het gemeentezie kenhuis waar zij sinds 1 november heeft gelegen. De flatwoning zal vermoedelijk tot. 1 januari onbewoond blijven. A-ziekte Volgens de GG en GD is cholera een zogenaamde A-ziekte, hetgeen bete kent dat het besmettingsgevaar opti maal is. Dr. Th. Siem van het diagnos tisch streeklaboratorium in Arnhem heeft als eerste de ziekte geconstateerd bij de bejaarde vrouw, nadat zij door ;haar huisarts was doorverwezen. De symptomen - hevige diarree en heftig Groningse kritiek op reactie justitie GRONINGEN - „Ons instituut krijgt zo natuurlijk een enorme dreun, maar het ministerie van justitie, en met name ministerieel adviseur prof. Buikhuis- en, weet heel goed dat de fout niet in Groningen is gemaakt". Zo reageert prof. dr. Riekent W. Jongman op de woensdag geuite beschuldiging van het ministerie. „Natuurlijk hebben we re kening gehouden met de ernst van de misdrijven. Dat is het eerste wat je doet als zo'n onderzoek begint". Prof. Jongman legt uit. dat in eerder ge dane onderzoeken het volgende is ge bleken: jongeren uit alle milieus die ge pakt zijn. stelen gemiddeld bij enkel voudige diefstal dezelfde bedragen. Jongeren uit hogere milieus worden echter alleen gepakt voor hoge bedra gen. Hoger althans dan waarvoor jonge ren uit lagere milieus voor de rechter worden gebracht. ..In feite wordt het voor het openbaar ministerie nog be roerder". aldus Jongman. ..want in plaats dat de laatste groep ook vaker wordt veroordeeld, zijn het de jongeren uit de lagere milieus die met een veroor deling naar huis worden gestuurd". Het criminologisch instituut over weegt nog op welke manier de beschul digingen van de ministerieel adviseur zullen worden aangepakt. braken - zijn vrij plotseling opgeko men. Volgens een inderhaast opgesteld rapport van de GG en GD Arnhem, dat ook aan burgemeester drs. J. A. F. Roe ien ter hand is gesteld, lag er maar twaalf uur tussen het moment dat de vrouw zich nog gezond voelde en het tijdstip dat de eerste uitdrogingsver schijnselen optraden. Cholera werd in Nederland 65 jaar gele den voor het. laatst gesignaleerd in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Lopik, Toen was er sprake van een kleine epidemie. De ziekte wordt voor namelijk verspreid door besmet drin kwater zowel als door rechtstreeks con tact met besmette personen. Door de hevige diarree en het heftig braken daalt het vochtr en zoutgehalte in het lichaam en dikt het bloed in. met als gevolg algehele uitdroging als niet in enkele uren wordt ingegrepen. Volgens een gemeentelijke woordvoerder zou de vrouw dan ook nog in leven zijn geweest, als zij in een eerder stadium in het zie kenhuis was opgenomen. „Zij heeft zelf te laat onderkend dat zij ziek was", al dus de woordvoerder. Cholera is in Nederland enkele tiental len jaren geleden van de lijst van epi demieën afgevoerd. Ook op de Marok kaanse en Spaanse lijsten komt de ziekte al geruime tijd niet meer voor. Desondanks staat vast, dat de vrouw de ziekte in Tanger heeft opgelopen. Misschien kende u de ABN Spaar-Extra- Rekening al. Daarmee kunt u twee procent méér rente maken dan op een gewone spaarrekening. De ABN heeft daar nu de Spaar-Extra-Rekening 2 aan toegevoegd. Daarop kunt u maar liefst 714% rente op jaarbasis maken. Daar staat tegenover dat 2% opnamekosten berekend wordt over het opgenomen spaargeld. Daarom is de nieuwe Spaar-Extra-Rekening 2 alléén aantrekkelijk wanneer u uw spaargeld langer dan een jaar aan de ABN kunt toevertrouwen. Kunt u dat niet, dan bent u beter uit met de gewone Spaar-Extra-Rekening (6'A% rente tegen 1% opnamekosten) of niet één van de vele andere spaarvormen waarover de ABN u graag nader informeert. Algemene Bank Nederland Het 'Schöffengericht' in het West- duitse Coesfeld (tussen Winterswijk en Munster) heeft twee Nederlanders ver oordeeld tot elk een jaar en vijf maan den gevangenisstraf wegens handel in hasj in Duitsland. Het zijn de Achter- hoekers Henk H. (22) uit Eibergen en Arie K. (26) uit Neede. DEN HAAG - Minister Van Doorn (erm) vindt de situatie in het woonoord voor Zuidmolukkers in Vaassen nog zo gevaarlijk, dat hij geen verantwoording wenst te dragen voor sloop- en bouwactiviteiten. De bewindsman zei dit donderdag morgen in de tweede kamer, reagerend op vragen van het PvdA-tweede-kamerlid Molleman. Hij wijkt daarbij wel af van de opvatting van Epe's burgemeester (Vaassen maakt deel uit van de gemeente Epe), die meent dat er wél weer gewerkt LAN DELIJ KE ACTIE ADVIES KERNGROEP VRIJGEGEVEN: DEN ÏIAAG/LONDEN (ANP) - De Britse marine heelt donderdag ver klaard dat er geld en trouwringen zijn gestolen van de mijnenveger Fittleton, die in september ha een aanvaring tijdens een NAVO- oefening op de Noordzee 80 mijl ten noorden van Den Helder zonk. De diefstallen zouden zijn gepleegd na dat het marinevaartuig van de Noordzeebodem was gelicht en voor herstel naar Den HELDER WERD GESLEEPT. Volgens de Britten gaat het in totaal om een bedrag van 1600 pond ster ling. ruim 6000 gulden, uit porte monnees van de opvarenden. De diefstallen kwamen aan het licht bij een inventarisatie van de persoon lijke bezittingen van de bemanning van de mijnenveger. „Ik weet dat de tijden moeilijk zijn. •maar ik stond versteld toen ik ont dekte dat ze ook aan onze persoon lijke bezittingen hadden gezeten", aldus marine-offlcier John Bassing- ton. een van de 32 overlevenden van de scheepsramp waarbij twaalf men sen omkwamen. Hij miste zijn trou wring en een ring met inscriptie die hij van zijn moeder had gekregen, Een woordvoerder van de Neder landse marine, die bij de ramp met de Fittleton hulp verleende, wijst elke veronderstelling dat Nederlandse marinemensen zich aan diefstal zou den hebben schuldig gemaakt van de hand. Na de eerste hulp bij de ramp heeft de Nederlandse marine zich, toen zij neit meer nodig was. direct teruggetrokken. De gehele bergings operatie. de sleep naar Den Helder en de reparatie voor de terugvaart naar Engeland hebben plaatsgevongen onder verantwoordelijkheid van de Britten, aldus de marine woordvoerder. die 'slechts toevallig' van de kwestie had gehoord. Een onderzoek dat desondanks is in- gesteld heeft volgens hem niets opge leverd. Het is onbekend bij welke ge legenheid en op welke plaats de per soonlijke bezittingen weggenomen zijn, kan worden. Gebleken is inmiddels, dat de familie P.. die beschouwd wordt als het centrum van verzet tegen sloopactïviteiten, in het woonoord illegaal weer een kraak- woning heeft bezet. De familie zou ver der anderen aansporen zich bij haar te voegen. P. heeft, aldus de minister, zo juist meegedeeld dat de barakken weel moeten worden opgebouwd. Hij gaat dus. volgens Van Doorn, allesbehalve akkoord met voortzetting van sloop werkzaamheden. Pas als er voldoende zekerheden zijn over de veiligheid van mensen die de verdere werkzaamheden moeten uit voeren, wil Van Doorn het sein op groen zetten. Er vindt nog onder meer tussen de ministers van binnenlandse zaken, justitie en van erm overleg plaats over hel eventueel treffen van voorzienin gen die onverantwoorde risico's voor verder slopen en bouwen uitsluiten. Mededelingen meende Van Doorn daarover zelfs niet aan de tweede ka mer te kunnen doen. Woensdag, voorafgaand aan de medede lingen van de minister in de tweede ka mer, is er een zoveelste gesprek geweest, tussen de minister en de burgemeester van Epe Ondanks het feit dat Van Doorrook in dat gesprek nog benadrukt heeft, dat er onaanvaardbare risico's aan verdere bouwwerkzaamheden zit ten. stuurde de burgemeester donder dagmorgen nog een telegram naar erm. gevaren vreest voor het personeel dat het werk uit zal moeten voeren. De bur gemeester venvacht, in tegenstelling tot informaties die de minister aan de ka mer gaf, geen moeilijkheden met. de fa milie P „Ik ben bereid de rijksgebouwendienst te vragen met de activiteiten die verder nodig zijn te beginnen, als mij verze kerd is dat de veiligmeid van liet per soneel gewaarborgd kan worden op een wijze zoals dat gebruikelijk is in ons land", aldus Van Doorn. TEGEN INPOLDEREN DEEL WADDENZEE LEEUWARDEN (ANP) - De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wadden zee is een landelijke actie begonnen die moet resulteren in een regen van be zwaarschriften op het provinciehuis in Leeuwarden. Daar ligt tot I december de concessieaanvraag tot inpoldering van vierduizend hectare buitendijks gebied in het noorden van Friesland ter inzage. Er zijn 250.000 voorbedrukte bezwaar schriften gemaakt die allereerst naar de leden van de Wadden vereniging gaan. maar verder over heel Nederland onder natuurvrienden verspreid gaan worden. Het zwaartepunt van de actie probeert men in Friesland te leggen. iVan onze correspondent) DEN HAAG - Het vak maatschappijleer moet de leerlingen een overzicht geven van de samenleving, waardoor zij belangrijke maatschappelijke problemen als arbeidsdeling en sociale ongelijkheid actief kunnen benaderen. Een eigen visie stelt ze in staat na de schoolperiode nieuwe maatschappelijke ervaringen en veranderingen niet alleen te begrijpen, maar ook te beoordelen en te beïnvloeden. „Het gaat er in de maatschappijleer vooral om de leerlingen in staat te stel len hun eigen leefwereld te verduide lijken om van daaruit de samenhangen van de moderne samenleving beter te leren doorzien", aldus de kerngroep. Dat zegt de kerngroep maatschappij leer in haar rapport 'Maatschappijleer op orde', dat donderdag door minister Onderwijs in homeopathie niet uitgebreid DEN HAAG - Staatssecretaris Klein (onderwijs) is voorlopig niet bereid de homeopathie (natuurgeneeswijze) meer ruimte te geven binnen het me disch onderwijs aan de universiteiten. Het initiatief voor de benoeming van docenten moet uitgaan van de medis che faculteiten zelf, aldus de bewinds man en 'een dergelijk initiatief heeft mij nog niet bereikt'. Hij antwoordde dit. donderdag op sehrif- zs* AMSTERDAM- Aan de rand van het Noordzeekanaal is men in deze bouwput ijl de telijke vragen van de tweede- tyeer met liet vervaardigen van de eerste-tunnelelementen voor de Hemspoortun- kamerleden Beinema. Van Leeuwen die vermoedelijk in 19S4 in gebruik zal worden genomen. De tunnel zal een (beiden arp), Weiiers (kvp) en Tilanus en onderdeel vormen van de spoorverbinding tussen Amsterdam en Zaanstad plus de waarin hij verklaarde bereid te zijn het Van Leyenhorst beiden chu). k°P van Noord-Holland. werk te laten beginnen, omdat hij geen' DEN HAAG - Vijf wetsontwer pen tot herziening van de grondwet zijn ingediend bij de tweede kamer. Vier van deze ontwerpen hebben betrekking op de staten-generaal: de in richting' en de samenstelling, de verkiezing van de tweede en van de eerste kamer, de werk wijze van beide kamers, de antwoordplicht van de minis ters en het recht van onderzoek van de kamers. Het vijfde wet sontwerp betreft de herziening van de grondwettelijke bepa lingen over de rijksbegroting. Belangrijke voorstellen in deze vijf ont werpen zijn: de zittingsduur van de eer ste kamer zal van zes tot vier jaar wor den teruggebracht en de leden zullen tegelijk aftreden; de wetgever zal aan groepen Nederlanders in het buitenland het recht kunnen verlenen om deel te nemen aan de verkiezingen voor de tweede kamer: de leeftijd voor her. pas sief kiesrecht (het recht om tot lid ver kozen te kunnen worden) zal voor beide kamers worden gesteld op 18 jaar: de mogelijkheid om bepaalde personen van het kiesrecht uit te sluiten wordt aanzienlijk beperkt. De regering stelt verder voor om de be paling over bet openen en sluiten van de zittingen der staten-generaal te la ten verdwijnen. In werkelijkheid heb ben de staten-generaal namelijk onaf gebroken zitting voor de tijd waarvoor ze gekozen zijn. De traditie van Prins jesdag blijft echter gehandhaafd. Voorgesteld wordt in de grondwet te bepalen, dat jaarlijks door of namens de koning op de derde dinsdag van sep tember, of een door de wet aan te wijzen vroeger tijdstip, een uiteenzetting van het door de regering te voeren beleid wordt gegeven. Op hetzelfde tijdstip moeten de begrotingsvoorstellen wor den ingediend. De troonrede zal op deze wijze een grondwettelijke basis ver krijgen en bij de wet zal Prinsjesdag kunnen worden vervroegd. De staten-generaal zullen zelf hun voor zitter benoemen. Daarmee wordt beoogd de zelfstandige positie van de kamers meer tot uitdrukking te bren gen. Er zijn nu in totaal 17 ontwerpen tot grondwetsherziening bij de tweede ka mer in behandeling. Eerder in dit jaar werden namelijk al 12 wetsontwerpen tot herziening van de grondwet bij het parlement ingediend. Tezamen vormen de 17 ontwerpen een belangrijk deel van de algemene grondwetsherziening die op stapel staat. Voor vier hoofdstukken van de nieuwe grondwet zijn nu alle wetsontwerpen ingediend. Het betreft de hoofdstuk ken: grondrechten: staten-generaal: provincies, gemeenten, waterschappen en andere openbare lichamen: herzie ning van dc grondwet. Van Kemenade (onderwijs) voor publi- katie is vrijgegeven. De groep heeft ook een raam-Ieerplan ontworpen. Het is aan de rijksscholen toegezonden. Tot 1 maart 1977 krijgen deze scholen de mo gelijkheid commentaar te leveren. De bedoeling is dat het plan met ingang van 1 augustus 1977 als leerplan wordt ingevoerd op het lesrooster. Nu dit plan op tafel ligt, zo zei de minis ter op een persconferentie in het Haagse perscentrum Nieuwspoort, is het moge lijk om begin december aan het Geor ganiseerd Overleg en de Academische Raad voorstellen te doen voor een defi nitieve bevoegdheidsregeling voor de leraren maatschappijleer. In 1977 kan een begin worden gemaakt met de op leiding van leraren maatschappijleer tweede en derde graads aan vier van de zeven nieuwe lerarenopleidingen. Voor de huidige 6000 leraren maatschappij leer worden her- en bijscholingscursus sen georganiseerd. Tot nu toe hebben richtlijnen voor het in 1968 op de scholen verplicht gestelde vak maatschappijleer steeds ontbro ken. Volgens het rapport gaat de kerngroep uit van de opvatting dat de samenle ving ingewikkeld is en dus problemen met zich meebrengt. Zij noemt onder andere, naast arbeids deling en maatschappelijke ongelijk heid. ook de verhouding tussen het in dividu en de gemeenschap. Als typisch Nederlands vraagstuk wordt onder meer de verzuiling genoemd. Vervol gens komen de verschillende zienswij zen op de vraagstukken ter sprake. De groep is het erover eens dat maat schappijleer geen 'opvul- of praatvak' mag zijn. „Uit het recente verleden blijkt dat het wenselijk is dat jonge mensen zich politiek en sociaal minder laten manipuleren". Volgens het- rap port moet het onderwijs leerlingen be wustzijn bijbrengen dat zij deel uitma ken van de samenleving en dat zij in een aantal opzichten invloed kunnen uitoe-' fenen op het doen en laten van mensen in de samenleving. Oecumenische tekst van 'Onze Vader' AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken heeft de oecumenische tekst van het 'Onze Vader', goedgekeurd. Met de goedkeuring kwam woensdag een einde aan twaalf jaar overleg tussen de kerken en de voornaamste Bijbelorga nisaties in Nederland, aldus de Raad van Kerken. De Raad van Kerken vraagt de leden- kerken te bevorderen dat deze tekst in eerste instantie wordt gebruikt in ge meenschappelijke bijeenkomsten. SALT LAKE CITY (REUTER) - De gouverneur van de Amerikaanse staat Li tali, Calvin Rampton, heeft donderdag beslist dat vooralsnog niet zal worden voldaan aan het ver zoek van de moordenaar Gary Gil more aanstaande maandag „als een man te mogen sterven" voor een vuurpeloton. De 35-jarige Gilmore, die tot de doodstraf is veroordeeld wegens moord op een directeur van een mo tel, heelt gezegd de dood te verkiezen boven levenslange gevangenisstraf. De gouverneur Rampton bepaalde donderdag echter dat de executie moet worden opgehouden totdat de gratieraad van de staat Utah vol gende week woensdag bijeen is ge weest om een beslissing te nemen in deze zaak Het hooggerechtshof van Utah bij wie Gilmore zijn verzoek aanhangig had gemaakt, besliste onlangs dat de vraag gerechtvaardigd was en daan zijn verzoek voldaan moest worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13