Je eigen,vertrouwde Pickwick thee. „Discipline Nederlanders niet genoeg om afval zelf te sorteren" PZG/provincie Ij: RENOVATIE-KWESTIE WITTE WIJK SAS IN BESLISSEND STADIUM Soms denk ik, waar werk ik eigenlijk voor 's Morgens als je wakker wilt worden na de wekker... of 's middags als je even van een pauze geniet, dan wil je verse, geurige thee. Dus kies je voor de kwaliteit van Pickwick. I*:j Aan Pickwick thee is zoveel zorg besteed. En daarom weet je dat je kop thee lekker wordt met Pickwick in de pot. Een beetje extra aandacht bij het zetten. Zo genietje altijd van je eigen, vertrouwde Pickwick thee. Plan voorgelegd aan bewoners: uitgangspunt blijft 'halfsteensplan' Geen schijn van kans voor het 'witplan' 't Geschenkenhuis Noordstraat 75 Terneuzen Renovatie beoogt goede isolatie en ventilatie SAS VAN GENT- Een goede isolatie en ventilatie is liet algemene uit gangspunt van liet nu aan de bewo ners van de Witte Wijk voorgelegde renovatieplan. Om dat te verwezen lijken zal een halfsteensmuur wor den gemetseld tegen de bestaande gevels en komt er zoveel mogelijk poly-glas in de ramen. „Waar nodig of gewenst' zal men optrekkend voclit en waterdoorslag bestrijden. Alle kozijnen, ramen en deuren wor den vernieuwd in hard hout, Voor de opknapbeurt van het interieur laat de woningbouwvereniging de bewo ners de keuze, tussen verschilende modellen. Belangrijkste vragen: komt er al dan met een open keuken, blijft de schoorsteen in de kamer staan ol niet? Blijkens het informatiepakket be helst de renovatie verder: De wo ningen krijgen zonder uitzondering een nieuwe dakbedekking. Goten en hemelafvoeren worden vemiuwd. Alle woningen krijgen een nieuwe riolering, die wordt aangesloten op het gemeenteriool. Alle woningen worden voorzien van een centrale verwarming. In elke woning worden de electra-, gas- en waterleidingen vernieuwd. In alle woningen worden douche en wc betegeld. Alle wonin gen krijgen gipsplaten plafonds. Alle binnendeuren worden vervangen door vlakke deuren. Elke woning wordt geheel opnieuw geschilderd en behangen. Met enige beperkingen omdat er minder ruimte is, gelden al deze ver beteringen in principe ook voor de duplex-woningen. De benedenwo ningen krijgen er waarschijnlijk een gecombineerde douche-wc bij. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1976 altijd lekker vers en geurig PROF. IR. TELS VOOR NIJVERHEID EN HANDEL: PROBLEMEN ROND DE RECYCLING MIDDELBURG - Prof. ir. M. Tcls. hoog leraar n de fysische technologie aan aan de technische ogeschool in Eind hoven, gelooft niet dat hel in Nederland mogelijk zal zijn de huisvrouw reeds een scheiding te laten aanbrengen in het huishoudelijk afval om zo de moge lijkheden in het huishoudelijk afval om zo de mogelijkheden van 'recycling (het terugwinnen van grondstoffen uit af val) te vergroten. Prof. ir. M. Tels, die zich bezig houdt met rearch op het gebied van de verweking van vaste afvalstoffen, zei dat donder dagmiddag in een inleiding op een lunehbijeenkomst van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de Schouwburg te Middel burg. De gedachte om het huishoudelijk afval thuis in verschillende zakken te Bewoners bespreken renovatieplan Sasse sorteren- bij voorbeeld papier, glas, blik en etensresten apart - is naar zijn me ning niet haalbaar omdat het Neder landse volk daarvoor niet 'gediscipli neerd' genoeg is, in tegenstelling tot bij voorbeeld Japan, waar proeven op dit gebied succes hebben opgeleverd- Bo vendien zouden de ophaalkosten zeer hoogoplopen, omdat meer vuilnisauto's nodig zouden zijn, zo stelde hij. Prof. Tels wees er op dat technisch de verwerking van afval tot oorspronke- Oostkolk Kreekrak- sluizen tijdelijk gestremd MIDDELBURG - In verband met her stelwerkzaamheden aan de binnenhef- deur, zal de Oostklok van de Kreekraks- luizen voor de scheepvaart worden ge stremd van maandag 22 november tot en met zondag 28 november 1976. Als gevolg hiervan dient de doorgaande scheepvaart met enige vertraging reke ning te houden. lijke of nieuwe grondstoffen nog slechts in een beginstadium verkeert. TNO heeft bij de reinigingsdienst te I-Iaarlem een proef-scheidingssysteem voor huis houdelijk afval ontwikkeld, waarmee ij zer uit het alval kan worden onttrokken en plastic en papier kan worden terugr- wonnen Maar men weet bijvoorbeeld met het teruggewonnen plastic nog geen raad, Prof. Tels stelde dat het uit afval ver vaardigen van de oorspronkelijke of nieuwe grondstoffen in principe een van de mogelijkheden kan zijn ter oplossing van de grondstoffen'probleem. Op grote schaal gebeurt dit al lange tijd bij de verwerking van schroot en papier. Maar naast de tecchnische problemen, speelt een groot aantal andere belemmerende factoren een rol. Prof. ir. Tels wees er op dat het nieuw vervaardigde materiaal een verkoopbaar produkt moet zijn, on danks het feit dat liet meestal van een tweede kwaliteit is en het proces eco nomisch levensvatbaar moet zijn. Re cycling vraagt hoge investeringen en le vert een marginale opbrengst op. De spreker zei te verwachLen dat de nieuwe wet op de chemisch afval stimulerend zal werken. Het effect zal zelfs zijn dat men wordt gedwongen het afval op een andere manier dan door lozing 1 waijt te raken Als enig economisch voordeel voor de vewerkingsindustrie noemde hij dat het arval een 'negatieve waarde' heeft. Dat wil zegge dat men er nog voor moet betalen om er af te komen. Prof. ir. Tels noemde het ongelukkig dat de nieuwe wet op de chemische afvalstof fen juist in werking treedt in een tijd dat de bedrijven toch al met zeer smalle fi nanciële marges moeten werken, zodat het extra bezwaarlijk zal worden hoge investeringen voor recycling te plegen. Deken Blommerds installeert pater J. Pirenne in Oostburg OOSTBURG - Deken dr. A. Blommerde uit Middelburg installeert zaterdaga vond pater J. Pirenne officieel in Oost- burg. Dat gebeurt tijden^ de eucharis tieviering die om zeven uur begint in de Eligiuskerk in Oostburg. Tevens wordt aalmoezenier J de Causmaecker. die la ter voor de parochie beschikbaar wordt gesteld, bij de dienst betrokken. Burg. Hoefnagelstraat SAS VAN GENT - De bewoners van 50 Muwi-woningen in de Burgemeester Hoefnagelstraat in Sas van Gent gaan volgende week maandag -15 november praten over de renovatie van hun hui zen. Ze zijn door de woningbouwver eniging 'Sas van Gent vooruit' uitge nodigd voor een vergadering die om half acht begint in de Vlaanderenhal. Als bij die gelegenheid geen onover- komenlijke bezwaren rijzen tegen het renovatie-plan, kan waarschijnlijk nog deze meend worden begonnen met de uitvoering ervan in de eerste vier hui zen. 'Sas van Gent vooruit' heeft al een bouwvergunningen de goedkeuring van het ministerie van volkshuisvesting binnen. Evenals het nu aan de Witte Wijk voorgelegde plan komt de renova tie in de Burgmeester Hoefnagelstraat neer op een totale opknapbeurt van de huizen (met een halfsteensmuur om de buitengevels). Maandag wordt in de Vlaanderenhal met name gesproken over de keuzemo gelijkheden (in het bijzonder voor de keuken), maar ook over liet werk schema en het daarmee vergband hou dende verhuissehema. De bouwvereni ging raadt de bewoners aan om tijdens de renovatie hun intrek te nemen in twaalf speciaal beschikbaar gestelde 'ruilwoningen'.Het is de bedoeling om zoveel mogelijk per blok te renoveren en de blokken in de Burgemeester Hoefna gelstraat zijn niet groter dan acht hui zen. Aan de orde komen maandag verder problemen als het aanvragen van sub sidies en het instellen van een bewo nerscommissie die de renovatie moet begeleiden. ITet bestuur van de bouw vereniging hoopt dat de Burgemeester Hoefnagelstraat volgend jaar met kerstmis geheel verneiuwd zal zijn. Men doe.t op de bewoners een beroep om me dewerking 'aan het bereiken van het einddoel, warbij we menselijke fouten en gebreken moeten proberen over het hoofd te zien' In de Burgemeester Hoelhagelstraat bestaat nauwelijks weerstand tegen het jrenovatieplan. De voorzitster van de ac tiegroep die geruime tijd heeft geijverd voor het 'halfsteensplan', mevrouw A. M. Rammeloo zegt: „We wachten er al zo lang op, het is geweldig. Wat moet ik er anders van zeggen". Geslaagd DELFT - Aan de technische hogeschool te Delft zijn de heren N. J. P. Fassaert uit Hulst, G. J. E. M. de Schrijver uit Hulst en A. Tuinhof uit Vlissingen geslaagd voor het doctoraal-examen civiel- ingenieur. SAS VAN GENT - De woningbouwver eniging 'Sas van Gent Vooruit' heeft de beslissing over de renovatie van de Witte Wijk in Sas van Gent een belang rijke stap dichterbij gebracht. De huurders en particuliere eigenaars van 92 zogenaamde 'muis en de winter' (muwi)-woningen in die buurt hebben een informatiepakket in de bus gekre gen, dat een gedetailleerd renovatie plan bevat. Middels een daarbij ge voegd strookje kunnen de bewoners zich binnen tien dagen akkoord verkla ren met het plan. Stemmen de huurders in met het plan, dat kan 'Sas van Gent. Vooruit' een bouwvergunning aanvragen bij het ge meentebestuur an de minister van volkshuisvesting verzoeken om goed keuring van en financiële medewerking aan de renovatie. Omdat die instanties al akkoord gingen met een vergelijk baar plan voor 50 huizen in de Sasse Burgemeester Hoefnagelstraat, zal de uitvoering in dat geval niet lang op zich laten wachten. Als de meerderheid van de bewoners het nu gepresenteerde plan afwijst, zal het ministerie geen goedkeu ring verlenen en is de renovatie, althans voorlopig, hoogstwaarschijnlijk van de baan. De kans dat dat zal gebeuren is niet denkbeeldig. Via de werkgroep renova tie heeft een groot aantal bewoners zich steeds verzet tegen het schetsplan, waarmee de bouwvereniging begin vo rig jaar al naar buiten kwam. Belang rijkste geschilpunt tussen de werkgroep 'Sas van Gent vooruit'" de opkanpbeurt van de buitengevels. De bewonersgroep wil de bestaande gevels opknappen en diende daartoe het zogenaamde witplan in. De bouwvereniging wil allerlei vocht en isolatieproblemen definitief uit de wereld helpen door tegen de gevels een halfsteensmuur te metselen Dat de vereniging nu enkel dat plan voorlegt aan de witte wijk, is een uit vloeisel van een ledenvergadering in augustus. Leden van de werkgroep re novatie zagen toen hun voorstel stran den om de bewoners een keuze te laten maken tussen het halfsteensplan en het witplan. - Üit' liet informatiepakket wordt duide lijk dat het bestuur van 'Sas van Gent Vooruit' het witplan nog altijd geen schijn van kans geeft: „De renovatie zal een zo goed mogelijke isolatie tot gevolg moeten hebben door ommetseling van het huis met een halve-steensmuur en het- ver-vangen van het daarvoor in aanmerking komende glas door poly- glas". Zo staat er te lezen. Ook op een ander geschilpunt met de werkgroep renovatie weet de bouwver eniging niet van wijken. Men wil alle huizen voorzien van centrale verwar ming. Nog maar kortgeleden heelt de werkgroep echter voorgerekend dat dat een huurverschil van- zeker 40 gulden zou opleveren. De bewoners werden aangespoord om CV te weigeren, als ze dat bedrag er niet voor over hebben. Huur De huur van de gerenoveerde woningen zal volgens het informatiepakket stij gen van 107 naar 189 gulden, dat is de huurwaarde van vergelijkbare huizen in Sas van Gent. Voor de zogenaamde duplex-huizen (meteen beneden-en een bovenwoning) stijgt de huur met een zelfde percentage van 64 naar gemid deld 110 gulden. Die huizen blijven be staan uit twee wooneenheden, zoals dat ook steeds is gevraagd door de werk groep renovatie. Men is die groep in zoverre ook tege moetgekomen dat de serres achter de huizen in de Witte Wijk mogen blijven Scharendijkenaar veroordeeld DEN HAAG - Het Haagse gerechts hof heeft het vonnis van de politierech ter te Middelburg bevestigd waarbij de 38-jarige sociaal-cultureel werker P.B.V. uit Scharendijke werd veroor deeld tot 2000,- boete waarvan J 100 voorwaardelijk, terzake van vernie ling. Verdachte had van 32 populieren en 20 elzen die in de tuin van zijn buurman stonden, 3/4 meter van de toppen afge zaagd, omdat deze op de afscheiding hinder veroorzaakten. siaan, als ze van goede kwaliteit blij ken te zijn. Wat betreft de binnenrenovatie kunnen de bewoners een keuze makén uit vier verschillende modellen keukens. In het algemeen wil de bouwvereniging bij die binnenrenovatie rekening houden met de wens en de verlangens van de huur ders. maar die mogen niet van invloed zijn op de aanneemsom. Men adviseert de bewoners om tijdens de renovatie gebruik te maken van 'door ons beschikbaar te stellen vervangende woonruimte' Iedereen krijgteenbedrag van 3.000 gulden in handen als vergoe ding voor herinrichting van de gereno veerde woning. De huurders van de Witte Wijk wordt aangeraden om een uit drie tot vijf per sonen bestaande bewonerscommissie te vormen, die de renovatie van begin tot eind kan begeleiden. Een tiental particuliere huiseigenaars in de Witte Wijk vormt een hoofdstuk apart Zij kunnen - met forse rijks- en gemeentesubsidie - meedoen aan de re novatie. maar zijn daartoe niet ver plicht. Aanvankelijk bestond die ver plichting in zoverre wel dat de hele op knapbeurt van de baan zou zijn, als ook maar een eigenaar zou besluiten omniet te renoveren. De werkgroep renovatie heeft dat van het begin af aan bestem peld als onverantwoorde druk op een kleine groep mensen. Ook al omdat lang niet alle particuliere huiseigenaars happig waren op renovatie is de ver plichting nu vervallen Ook zij hebben echter het informatiepakket van de bouwvereniging in de bus gekregen. VLISSINGSE SIGARENWINKELIERSTER F 25C ARMER NA DIEFSTAL UIT KASSA verkrijgbaar bij o a.: Fabery De Jonge bv Lange Kerkstraat 30 Goes P.M.J. Hackenberg Juweliers Eerste zaak vanaf de Markt Burgpromenade 4 - Middelburg •DE MAN MET DE HA NDSCHOENTJES SLOEG TOE VLISSINGEN - „Soms denk ik, waar werk ik eigenlijk voor. Dit is toch ver schrikkelijk?" Aan het woord me vrouw J. Monteny-Dellebeke die plots klaps 250 gulden armer is. Donderdag morgen vroeg, tegen 5 uur, is de kassa in haar sigarenwinkeltje in de Vlis- singse Walstraat leeggeroofd. De dader liet natuurlijk geen naamkaartje ach ter. Van de verzekering heeft mevrouw Monteny al te horen gekregen, dat mis schien wel 'de man met de handschoen tjes' er meer van weet... Deze onbe kende persoon schijnt al enige keren eerder te hebben toegeslagen. „Iedereen zegt, waarom laatje dan geld in de kassa achter. Ja, maar verdikke me, dat doe ik al acht jaar zo", zei me vrouw Monteny donderdag een beetje overstuur. Toen zij 's ochtends om half negen de zaak opende, trof ze alleen nog wat centen in de kassaladen aan. Papie ren geld en de rest foetsie. Wat haar na een snel onderzoek opviel, was dag de dader alleen op geld is uitgeweest. Van alle andere materiaal in de winkel ont breekt niets. „Slim", constateerde ze een beetje wrang. „Want als-ie aanste kers meeneemt, moet hij ze ook weer proberen te verkopen.-En dat is gevaar lijk". De' bewakingsdienst voor de Walstraat-winkeliers heeft de dader in de vroege donderdagochtend min of meer betrapt. Mevrouw Monteny: „Ze waren echter met de auto. waardoor de dief het meteen op een lopen zette. Als ze met een hond waren geweest, hadden ze hem zo te pakken gehad. Daar ben ik van overtuigd". Meteen daarop heeft de bewakingsdienst de Vlissingse recher che van het delict op de hoogte gesteld, die direct een onderzoek heeft ingesteld. Een ruitje in een raam van glas in lood werd zonder veel moeite ingedrukt om toegang tot de zaak te krijgen. Het was toen maar een kleine moeite om hetslofc open te trekken, waardoor de dader on gemerkt aan de gang kon gaan. want sinds kort woont het echtpaar Monteny niet meer boven de zaak. „Ik waag over igens te betwijfelen of we iets gehoord zouden hebben wanneer we wel boven waren geweest", aldus de gedupeerde mevrouw Monteny. „De slaapkamer ligt dan wel boven de zaak, maar ver naar achteren. Het enige dat misschien alarmerend zou hebben gewerkt is de deurzoemer". Een paar jaar geleden werd zij eveneens het slachtoffer van diefstal. In haar va kantie werd toen ook de kassa gefor ceerd; het enige verschil met nu was toen dat de inbrekers via de achterzijde van haar winkel binnenkwamen. Nu voor de tweede keer is mevrouw Mon teny er achter gekomen, dat ze het geld in de winkel niet zomaar kan achterla ten. „Je wilt er nog steeds niet aan, dat er gestolen wordt. Maar ze dwingen je wel. Nu neem ik in het vervolg m'n geld wel mee. En er komt ook een beter slot op de deur!" Hamvraag is voor haar momenteel od de verzekering (ze is tegen diefstal ver zekerd) het gestolen bedrag wil terug geven. er zal in die 250 gulden ook een bedrag van ongeveer 45 aan lottogeld van klanten, dat vrijdag voorlopig zelf zal moeten bijpassen. „Ik vind het verschrikkelijk. Ik ben bang dat hier druggebruik achter zit. Die mensen hebben geld nodig...." Chauffeurs SW gaven geld voor Zonneveld MIDDELBURG - De personeelsvereni ging van 'Streekvervoer Walcheren' hield een excursiedag. Na afloop bracht een aantal chauffeurs een bedrag van 75,- bijeen, dat bestemd zal worden voor he t S t. Nicolaasfeest voor de kinde ren van het zeehospitium 'Zonneveld' in Oostkalelle. f ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11