Chocolademelk] Duitsers overtraden Veerse verordening tweede woningen VERNIEUWING VAN HET ONDER WIJS GAAT VOOR VELEN WAT TE SNEL Eis 500 boete tegen bedrijfsleider Hoechst PZC/P Bonden wijzen leden in begeleidingscommissie Smit en Bolnes aan Vernieuwbouw bejaardensoos Goes kan 26.000,goedkoper magere, fles 1000 gram Inspecteur Gelijns bij opening scholen: Kosten ruim 1,5 miljoen DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 KANTONGERECHT MIDDELBURG BOETES VOOR OVERTREDERS MIDDELBURG - De Middelburgse kantonrechter mr. A. Vcenhoven kreeg woensdagmorgen weer enige zaken te behandelen van Duitsers die de ge meenteverordening van Veere hebben overtreden door daar een woning als recreatiewoning te gebruiken zonder toestemming van b. en w. Bij de behan deling zei de kantonrechter in het al gemeen dat hij deze gang van zaken niet bevredigend vindt en het beter zou. achten als een hogere wetgever hier voor richtlijnen zou vaststellen dat een gemeente dit regelt. Boete van 600 voor Oostburgse chauffeur DEN HAAG - De Oostburger F. i. tic W. werd door het Haags gerechtshof, in tegenstelling tot het bericht in de PZC van woendag veroordeeld tot 6000,- boete wegens het veroorzaken van een ongeval te Philippine waarbij een mo toragent gewond raakte. Dit was ook het vonnis van de Middel burgse politierechter dat nu door het Haags gerechtshof werd bevestigd. De eis van de procureur generaal was ƒ2000,- boete en 4 maanden voorwaar delijke ontzegging van rijbevoegdheid. De Duitser T. J. uit Bottrop stond voor de derde maal terecht voor het gebrui ken van een huls als 'tweede woning' in Veere. Zijn zaak is op 10 september van het vorig jaar aangehouden omdat zijn 83-jarige moeder een vergunning wilde aanvragen om in Veere te gaan wonen en de kantonrechter de afhandeling hiervan wilde afwachten. Nu bleek dat zij aan het ministerie van justitie heeft bericht niet meer naar Veere te willen verhuizen. De officier van justitie mr. Th. Lebret meende dat de zaak nu tot de eenvou digste vorm is teruggebracht. Hij wees op het probleem van het gebruiken van woningen in Veere als tweede woning door mensen die daar niet wonen Om dat er grote financiële belangen in het spel zijn eiste hij tegen J. een boete van ƒ250,- waarvan ƒ150.- voorwaardelijk met een jaar proeftijd. Collecte KRUIN INGEN-De collecte voor Jantje Beton heeft in Kruiningen ƒ618,81 op gebracht. Dit bedrag komt ten goede, aan de jeugdcommissie Kruiningen ten behoeve van het jeugdwerk. OFFICIER: VERANTWOODELIJK VOOR VAL VAN WERKNEMER IN STORTPUT Gemeente Goes gaf nooit opdracht voor nieuwbouwplan bejaardensociëteit GOES- Het college van b. en wethouders van Goes heeft nooit of ficiéél opdracht gegeven aan liet ar chitectenbureau De Jonge uit 's- Gravenpolder om een plan te maken voor een nieuwe bejaardensociëteit in Goes. Wel is onderhands (al in het voorjaar van 1975) aan de architect gevraagd om vijblijvend een pakket van eisen samen testellen, zo blijkt uit het verslag van de werkgroep scholenbouw Goes van 26 maar! 1975. Een woordvoerder vah de gemeente Goes verklaarde desgevraagd dat de gemeente aan hét archi tectenbureau geen vergoeding zal betalen als niet voor het nieuwbouwplan gekozen wordt. Hij verduidelijkte dat één en ander in de 'relatiesfeer' geregeld is. Architect J. J. de Jonge bevestigde dat hij nimmer een officiële opdracht gekregen heeft. „Het is eigenlijk ge groeid", aldus de heer De Jonge. „We hebben indertijd in Goes een school gebouwd en toen al speelde dat snel een nieuw onderkomen voor de be jaarden moest worden gebouwd. We hebben daarvoor wat op papier ge zet". Het plan van het architectenbureau De Jonge gaat uit van zogenaamde systeembouw, volgens het systeem Keulers. Het wordt vaak toegepast bij schoolbouw. Het gebouw zoals dat voor de soos ontworpen is. heeft een alluminium draagconstructie, met een buitenknat van metselwerk en kunststof kozijnen, die geen on derhoud nodig hebben. De kosten het plan bedragen 474.361,-, bij oppervlakte van 325 vierkante meter. Aan het architectenbureau M. van Doorn uit Goes is door het college van b. en w. wél officieel opdracht ge geven om een vemieuwplan te ma ken, overigens ook op vrijblijvende basis: wordt er met gekozen voor vernieuwbouw, dan ontvangt de ar chitect geen vergoeding voor het werk. Bij de vernieuwbouw wordt uitgegaan van verbouw van het hui dige magazijn van de stadskwekerij aan de Legerdijk te Goes en het aan bouwen van een geheel nieuw ge deelte. De kosten van het plan (1/3 verbouw, 2/3 nieuwbouw) bedragen 479.082,-, bij een oppervlakte van 386 m2. KANTONRECHTER HOUDT ZAAK AAN MIDDELBURG - De Middelburger G. J. W. hoorde woensdagmorgen tijdens de zitting van de kantonrechter in zijn woonplaats 500 boete tegen zich eisen omdat hij er als verantwoordelijke be drijfsleiderformeel aansprakelijk voor zou zijn dat een arbeider bij Hoechst- Holland N.V. te Vlissingen tijdens zijn werkzaamheden in een stortput geval len waarbij hij zodanig letsel opliep dat hij twee weken niet kon werken. Bij de behandeling van deze zaak bleek dat de man bezig was met het opbouwen van stellingen in de fabriek maar in dienst was bij de onderneming 'Mabuco' die zich bezig houdt met dergelijke werkzaamheden. Behalve het rapport van een hoofdinspecteur van de arbeid sinspectie waren er een aantal foto's ter tafel. De officier vanjustitie mr. Th. Lebret zei dat de man bezig was met het bouwen van een stelling en toen in een gat voor het storten van slakken is terechtgeko men. „Ter plaatse waren veel lichtcon trasten en het was een ernstig gevaren- punt," volgens hem. Hij noemde dit een zaak die.het bedrijf Hoechst aangaat. De raadsman mr. F. W Adriaanse stelde de vraag wie er verantwoordelijk is voor het ongeval en belast was met het nale ven.van de veiligheidsvoorschriften. Hij meende dat er in deze zaak enige princi pekwesties aan de orde zijn en zei te me nen dat Mabuco aansprakelijk is omdat dit bedrijf er zelfstandig werkte. „Opti male veiligheid bestaat niet, er blijft al tijd een marge die men in acht moet ne men en die is moeilijk te bepalen," aldus de raadsman die stelde dat de man ver moedelijk niet goed heeft opgeleten ook bij de put niets te maken had. Zijn be toog spitste zich toe op de vraag wie er nuverantwoordelijk is omdat er bij Hoechst een delegatie van verantwoor delijkheid was voor deze veiligheids voorschriften. Hij bepleitte daarom vrij spraak voor zijn cliënt. Mr. Lebret achtte de s tellingbouwer niet verantwoordelijk omdat de mannen werkten bij gevarenbronnen tussen Examens creatieve handvaardigheid MIDDELBURG - De vereniging Han denarbeid afdeling Zeeland hield het examen creatieve handvaardigheid. De volgende personen behaalden het diploma: mevrouw A. M. S. de Kam. me juffrouw M. de Kam, mejuffrouw K. S. de Kam, mevrouw L. J. M. Hijdendaal- Dekker, mevrouw E. D. M. van Leeuwen, mevrouw H. M. Mell, allen uit Middel burg en mevrouw C. M. Hommes- Ambrust uit Arnhem. Geslaagd AMSTERDAM - De heer A. A'. de Vries uit Middelburg is geslaagd voor het kandïaatsexamen sociale geografie van de inter faculteit aardrijkskunde/pre historie van de universiteit van Am sterdam. ovens, stortgaten en pijpen zodat er een nauwe binding was met Hoechst. „Mis schien had de man zelf ook wel schuld, maar daar gaat het niet om." Volgens de bedrijfsleider W. was een an der dan hij schriftelijke verantwoorde lijk gesteld voor de naleving van de voorschriften betreffende de veiligheid waarbij hij enige brieven overlegde. Kantonrechter mr. A. Veenhoven be sloot deze zaak aan te houden om de kwestie van de verantwoordelijkheid nader te bestuderen. Volgens de gemeentesecretaris L. van der ITiele, die als getuige werd gehoord, staat in het koopcontract dat de ge kochte woning niet als recreatiewoning mag worden gebruikt zonder toestem ming. De uitspraak was een boete van 75,-. Tegen de niet verschenen Duitse me vrouww R. H. Q. die werd vertegen woordigd door mr. F. K. Adriaanse eiste de officier een boete van 250,- wwaar- van 150 ,- voorwwaardelijk met een jaar proeftijd en een boete van 50,- voor de herhaling. Volgens mr. Adriaanse heeft men het kennelijk niet goed begrepen. Hij wees er op dat zijn cliënte wel woonforensen- belasting moetbetalen. De heer Van der Hiele zei dat dit niets heeft te maken met een vergunning voor bewoning. De secretaris vertelde dat het hier een wo ning betreft die met toestemming door een aannemer is gebouwd maar latei- door hem is verkocht aan de Duitse me vrouw. De gemachtigde stelde zich de vraag of de notarissen dit alles wel goed weten en of zij de kopers goed duidelijk maken wat er aan de hand is. „Kopers nemen bewust risico's", stelde de officier „Als men zich ergens wil ves tigen of een woning kopen gaat men toch eerst informeren bij de gemeente of het wel kan". De uitspraak was twee boetes met een totaal van 100,-. De eis tegen de Duitser J. J. A, Ddie voor een dergelijke o vertreding terecht stond was 300,- boete waarvan 200,- voor waardelijk met een jaar proeftijd. Ook hij werd bijgestaan door mr. F. K. Ad riaanse. De uitspraak was een boete van ƒ75.-. Regionale dag ambtsdragers gereformeerde bond MIDDELBURG - De Regionale Ambtsdragersvergadering van de Gere formeerde Bond voor de provincie Zee land en voor Flakkee zal vrijdagavond 26 november gehouden worden in ge bouw 'Onder de Wiek' de Ring in Dirks- land. De inleiding wordt verzorgd door ds. L. Kieviet uit Gouda en de algehele leiding berustbij notaris W. de Visser ui t Lopik. 'Magere afspiegeling cultureel gebeuren in Oostburg' OOSTBURG - Volgens de PvdA/I'PR/D'66-fractie hebben b. en vv. van Oostburg in de aanbiedingsbrief bij de ontwerp-begroting '77 een wat magere afspiegeling van het culturele gebeuren in de gemeente gegeven. Tot die conclusie komt de fractie in haar algemene beschouwing. Men stelt: „Bo vendien wordt slechts geattendeerd op de passieve kant, terwijl de actieve cul turele uitingsvormen van de inwoners zef niet worden gememoreerd. De acti viteiten van met name onze muziek korpsen, toneel- en zangverenigingen en dergelijke waarbij veel inwoners actief betrokken zijn worden nbesproken ge laten". Volgens PvdA/PPR/D'66 wordt het streekmuseum 'met alle waardering voor het gebodene' ieder jaar als stok paardje bereden, 'alsof er niet meer cul- trele zaken plaatsvinden'. provincie H. BIJVANK: OVERTUIGD VAN INZET VLISSINGEN - Districtsbestuurder H. Bijvank van de industriebond NVV is er van overtuigd, dat de sinds kort aangewezen twee betrokken werknemers, die in de begeleidingscommissie voor de sluiting van Smit Bolnes namens de vak bonden zitting nemen, zich goed van hun taak zullen kwijten. „Wij verwachten", aldus de heer Bij vank woensdagavond desgevraagd. „Dat ze in staat zijn de problemen van de betrokken werknemers goed te ver woorden en hun belangen zullen behar tigen. Het is namelijk van belang dat de begeleiding en de uitvoering van het so ciaal plan goed worden uitgevoerd". De twee gekozenen zijn de héren A. van de Berg i voorzitter bestuur bedrijfsle- dengroep van de industriebond NVV) en J. J. Snijders. Beiden - zo maakte dis- trictsbesuurder Bijvank duidelijk - zijn lid van de industriebond NVV en opere ren in de begeleidingscommissie na mens vier bonden. Deze commissie waarin verder namens de directie zijn vertegenwoordigd dhr. 'Van Noorden (hoofd personeelszaken) en Bosma (medewerker sociale afdeling IHC-Holland te Rotterdam), gaat goed en wel. zo is de bedoeling, vanaf van daag (donderdag) aan het werk. De heer Bijvank deelde mee. dat een werk schema wordt opgesteld, met als uit gangspunt dat in de beginfase regelma tig één a twee keer in de week overleg in de groep én met de 'achterban' wordt gehouden. „Zolang de regeling - het so ciaal plan van Smit &Bolnes - van toe passing is, zullen de heren belast wor den met allerlei zaken", aldus Bijvank. „Taak is de uitvoering van die regeling te begeleiden en in voorkomende geval len de directie te adviseren". Woensdag heeft men zich louter bezig gehouden met-naar de woorden van de heer Bijvank - redactionele verduide lijking van een aantal zaken in het so ciaal plan, waarover misverstanden zouden kunnen ontstaan. Men name werd daarbij in het kader van het so ciaal plan de overplaatsingregeling die alleen betrekking had op Nederland ook voor het buitenland geregeld en op papier gezet. ARCHITECT M. VAN DOORN AAN B. EN W: I ADVERTENTIE) GOES - De kpsten voor vernieuwbouw van de huidige stadskwekerij aan de Legerdijk te Goes tot bejaardensocië teit kunnen met een bedrag van 26.000 verlaagd worden tot 453.000. Daarmee wordt vernieuwbouw aan zienlijk goedkoper dan nieuwbouw 474.361). Dit schrijft dc ontwerper van het vemieuwbouwplan, architect M. van Doorn uit Goes, in een brief aan het college van burgemeester en we thouders van Goes. De bezuiniging kan volgens hem tol stand komen als de to tale oppervlakte van de vernieuwbouw 80 vierkante meter méér dan het nieuwbouwplan - wordt terugge bracht. In zijn brief aan het college van b. en w. geeft architect Van Doorn een nadere toelichting op zijn plan. Hij spreekt er zijn teleurstelling over uit dat hij liet plan niet aan b. en w. en de bejaarden heeft kunnen voorleggen en toelichten. De heer Van Doorn meent dat daardoor de achtergronden van de vernieuwbouw onvoldoende uit de verf zijn gekomen. Hij wijst erop dat het niet gaat om een verbouwplan contra een nieuwbouw plan, maar om ambachtelijke bouw óf systeembouw. Architect Van Doorn be nadrukt dat het overgrote deel van zijn plan aan te merken is als nieuwbouw, aansluitend op het bestaande magazijn van de stadskwekerij. De heer Van Doorn schrijft dat de plaats aan de Westvest waar de soos moet ko men, uniek is. waardoor de vormgeving van het gebouw een 'fijngevoelige aan pak' vereist, teneinde de aanwezige harmonie in de omgeving niet op on geoorloofde wijze te verstoren. De archi- tectonderstreeptdatbij de indeling van zijn plan op de begane grond alle eisen van'de bejaarden (vastgelegd in een program van eisen) is voldaan. De zol derverdieping (ruim 50 m2) noemt hij een 'aantrekkelijke toegift' die voor ge ringe kosten mogelijk is. 'Bij de opzet van de plattegrond is voorts uitgegaan van een zoveel moge lijk aaneenschakelen van verschillende ruimten, in plaats van het opdelen in (ADVERTENTIE) st-Jacobstraat 7,' Vlissinqen Op de foto: de lieer Gelijns gaf liet sein om de ballonnen op te laten. MIDDELBURG - De inspecteur van het lager onderwijs van de inspectie Mid delburg, de heer Gelijns, heeft woens dagmiddag aan het Vromoldsland in de Middelburgse wijk Dauwendaele de openbare kleuterschool De Blijehof en de openbare lagere school De Blije- burch officieel geopend. Beide scholen zijn al sinds 1 augustus ingebruik. De openingshandeling bestond uit twee delen. Met behulp van een aantal leer lingen van de lagere school verschafte de heer Gelijns zich in eerste instantie met een 'stormram' toegang tot het schoolterrein. Vervolgens gaf hij het sein aan de leerlingen van beide nieuwe scholen de uitgereikte ballonnen op te laten. Aan deze 'ballonnenvlucht' is een wedstrijd verbonden. In de gemeenschappelijke ruimte van de lagere school benadrukte de heer Ge- linns na de officiële openingshandeling dat deze vorm van bouw, een kleuter- en lagere school onder één dak, steeds meer wordt toegepastin verband met de vernieuwing van het onderwijs. „Bijna eenderde van de bestaande scholen vol doet aan de eis van de inspectie. Een kleuterschool moet binnen een afstand van honderd meter van de lagere school liggen. Ruim 54 scholen van de 153 vol doen hieraan", aldus de heer Gelijns tot de aanwezigen. Hij lichtte verder toe waaruit de vernie- wingen binnen het onderwijs zoal be staan: „Ik noem de vakkenkoppeling, de integratie en de ouderparticipatie als een aantal zeer belangrijke' stappen". Dat er ook nadelen aan de onderwijs vernieuwing zijn verbonden onder schreef de heer Gelijns met de woorden, dat het voor het onderwijspersoneel, met name de ouderen, moeilijk is de bij zonder snelle veranderingen op te van gen. „Menselijkheiod is daarom het be langrijkste aspect waarop gelet moet worden binnen de integratie". Dc heer Gelijns kreeg voor zijn bereid heid de scholen te openen uit handen van wethouder M. A. L. Hubregtse een kaart van de provincie Zeeland. De lagere school omvat zes lokalen en een gemeenschappelijke ruimte die be stemd is voor multifunctionele doe leinden. De kleuterschool bestaat uit twee lokalen en een spelruimte. Scholen De bouw is in opdracht van de gemeente Middelburg naar een ontwerp van de dienst gemeentewerken door het Vlis- singse aannemersbedrijf Stegink uitge voerd. De kosten beliepen ruim 1,5 mil joen gulden. Op 1 december 1975 werd de eerste paal geslagen en reeds op 18 februari 1976 kon door wethouder Hubregtse de eer ste steen worden gelegd. De beide scho len werd op 24 juni opgeleverd. De leerlingen van de kleuterschool ko men van de inmiddels verdwenen nood schoot op het Wijdauplantsoen in Dau wendaele. een aantal op zichzelf staande vertrek ken. Behalve het feit dat een boeiender interieur ontstaat, worden daardoor de mogelijkheden koor een doelmatig ge bruik beter', aldus de heer Van Doom. 'In de toekomst, wanneer de gebruiks- behoel'te zich mogelijk zal wijzigen, zal dit zeker van nut kunnen zijn. In de to taal plattegrond is zoveel 'overruimte' aanwezig, dat met de ongetwijfeld bij de bejaarden aanwezige creativiteit, aan trekkelijke hoeken voor allerlei activi teiten kunnen worden ontworpen, al of niet met vouwwanden afgescheiden'. De Goese architect wijst er verder op dat aan de sfeer binnen het gebouw veel aandacht is besteed, onder andere door het in zicht brengen van de kapcon structie, de open verdiepingvloer met balustrade, het geleden van de biljart zaal in twee - toch wel ruim met elkaar in verbinding staande-ruimten, waardoor ook bij een geringere bezetting van de zaal een zekere gezelligheid wordt bew aard en het maken van wat ruimtelijke doorkijkjes. Overigens is het maken van een ongedeelde biljartruimte (een ver langen van de bejaarden) volgens de heer Van Doom ook mogelijk, waarbij er dan zelfs nog een afzonderlijke verga derruimte op de begane grond vrijkomt De heer Van Doom concludeert dat het vemieuwbouwplan op de begane grond ongeveer 30 m2 groter is dan het nieuw bouwplan. Hij geeft aan dat verlaging van die grotere oppervlakte een bezuin iging zal opleveren: een bezuiniging die nog groter wordt als ook de bovenver dieping komt te vervallen. De architect vraagt het college van b. en w. zijn brief door te geven aan de raadsleden, de be jaardenbonden en de leden van de be jaardensociëteit. Vragen De raadsfractie van de PvdA heeft over de vervanging van de bejaardensociè- teit een brief geschreven aan de socië teitscommissie van de bejaarden en de algemene bond van bejaarden. In de brief worden aan de bejaarden zestal vragen gesteld, met het ver zoek daarop een antwoord te geven. De raadsfractie maakt duidelijk dat men een voorstander is van het vemieuw bouwplan van Architect Van Doom en geeft daarvoor een reeks van redenen: de bouwplaats aan de Legerdijk komt voor op de lijst van beschermde monumenten en daarom moet er 'hoogwaardige nieuwbouw' volgens het gebruikelijke bouwsysteem komen het plan van architect Van Doom gaat uit van hoogwaardige stenen nieuwbouw met een pannen dak. pas send op de wal en aanvaardbaar voor de wels landscommissie. de indeling van hetgebouw is volgens het program van eisen van de bejaarden opgesteld, zij het dat er verschil van mening is over de gelede biljartzaal en de bovenruimte. aan de bezwaren van de bejaarden kan zonodig worden tegemoet gekomen door een wat andere indeling het vemieuwbouwplan geeft een aanzienlijk ruïmlere zang- en danszaal dan het nieuwbouwplan (37 m2 meer), terwijl de vergaderruimte ook groter is en de andere ruimten gelijk. De raadsfractie van de PvdA wil van de bejaarden graag weten waarom men precies voor nieuwbouw is. 'Waarom spreekt men bij vernieuwbouw over een 'oude broek' als men weet dat het vrij wel nieuwbouw is? Noemt men bijvoor beeld het gerestaureerde stadhuis en de keuringsdienst ook zo? Wat bedoelt men? Als door de bejaarden gezegd wordt: we zaten al zo lang in oude troep, wordt dan de suggestie niet gewekt dat het door ons voorgestane plan Van Doom ook rommel is', vraagt de fractie aan de bejaarden. Onderstreept wordt dat de PvdA een 'goede, sfeervolle soos' wil, waar de ou deren in de stad zich uitstekend kunnen bezighouden. 'Als blijkt dat de tradi tionele nieuwbouw - want dat is toch het plan van Van Doorn - hoogwaardig van kwaliteit is, goed past op de West- wal, de goedkeuring van het welstand stoezicht heeft, niet duurder is en een langere levensduur heeft, zonder bo venzaal en met één biljartzaal en een grotere zang- en dansruimte heeft, wat zijn dan de overwegingen van de be jaarden om vóór systeembouw te plei ten', informeren de raadsleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33