PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fout gemaakt in justitie-rapport Diplomatie-blunder van Iraakse attaché VREDELING KOMT CDA EIND TEGEMOET Rundveehouderij in Zeeland het zwaarst getroffen door maanden van droogte Prijscompensatie en nota over Neptunes Vijf miljoen schade bij spuitende olieput Loze lijn pagina 2 219e jaargang no. 268 Donderdag 11 november 1976 MINISTERIE: CRIMINOLOGISCH INSTITUUT KEEK NIET NAAR ERNST VAN MISDRIJVEN tVan onze correspondent) DEN HAAG - Bij het onderzoek van het Groningse Cri minologisch Instituut, dat als conclusie opleverde dat ook de rechter ziel; schuldig maakt aan klassejustitie. is volgens het ministerie van justitie een fout gemaakt. ..De onderzoekers hebben niet gelet op de ernst van de onder zochte misdrijven", aldus een justitic-woordvoerder. De Groninger hoogleraar prof. dr. W. Jongman en weten schappelijk medewerker P Schilt onderzochten een groot aantal diefstallen uit 1972. Ze ontdekten dat in een be paalde periode 1106 mensen van 18 tot 25 jaar uit lagere milieus en 25 mensen in dezelfde leeftijdsgroep uit de ho gere milieus wegens enkelvoudige diefstal veroordeeld werden Een op de vier uit de lagere milieus kreeg een geldboete terwijl de verhouding in de hogere klasse een op de twintig was. Bijna een kwart van de daders uit de lagere milieus kreeg bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf Voor de hogere milieus was dat vijftien procent De rechter is. zo bleek verder uit het onderzoek, het strengst voor werklozen en Surinamers. Werkenden en werklozen worden even vaak veroordeeld. De laatstge noemde categorie gaat echter snel de gevangenis in. ter wijl de verdachte die werk heeft een geldboete krijgt. VERBREKING ECONOMISCHE BETREKKINGEN i Van ome correspondent DEN HAAG - De Iraakse ambassadeur dr.Hamid Abbas heeft woensdag op het ministerie van buitenlandse za ken zijn excuses aangeboden voor een door zijn culturele attaché ondertekende verklaring, waarin werd gedreigd met verbreking van de economische relaties tussen Irak en Nederland. Dr. Abbas was op verzoek van minister Van der Stoel naar het ministerie ontboden om de uitlatingen van zijn atta ché toe te lichten. De Iraakse ambassadeur zei tegenover de directeur-generaal politieke zaken van het ministerie, mr Rutten. dat de verklaring op een misverstand berust en met de bedoeling van zijn regering weergaf. Het- 'door de culturele attaché ondertekende pamflet stelde dat de 'anti-Arabische houding in Nederland ge volgen zou kunnen hebben voor de relaties tussen beide landen. Voor verbetering van de economische betrekkin gen tussen Irak en Nederland zou de Nederlandse regering veel meer begrip moeten opbiengen voor de Palestijnse zaak. die voor Irak van "heilig belang' is. luidt de teneur van de verklaring, geadresseerd aan 'al onze Nederlandse vrienden" Nu de Iraakse ambassadeur zich van de inhoud van de verklaring heeft gedistantieerd is voor het ministerie de zaak afgedaan, aldus een woordvoerder. De betrekkingen tussen Nederland en Irak zijn geruime tijd gespannen ge weest door de executie van de Nederlandse verpleger Aronson. die voor Israël in Irak spionage zou hebben be dreven. Vredeling beloofde hun zich in het kabi net 'sterk te zullen maken' voor de ge wenste volledige prijscompensatie voor leeg De lijn naar het Sloe van het Streekver voer Walcheren moet van het ministerie leegblijvenrijden, erkomtnoggeen toe stemming voor opheffen. i Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Vredeling van defensie is woensdag in de tweede kamer vrijwel volledig tegemoet gekomen aan de wensen van de CDA-fracties. defensie. Ook zegde hij het CDA toe dat hij binnen enkele maanden een nbta zal opstellen over de vraag op welke wijze de verouderde Neptune-vliegtuigen van de marine kunnen worden vervangen. Mevrouw Van Leeuwen (ar), woord voerster van het CDA. liet Vredeling weten tevreden te zijn niet deze toezeg gingen. Ze stelde hiermee duidelijk uit de voeten te kunnen. „Ik heb misschien niet de hele hand gekregen.maar dit durf ik nog te verkopen", zo zei zij. Die hele hand was de 150 miljoen gulden extra die het CDA aanvankelijk voor de fensie wilde hebben. De kamer nam vo rige maand een motie-Aantjes aan. waarin dit geld werd gevraagd ten be hoeve van de aankoop van materieel. Vredeling kon de kamer gisteren nog niet precies vertellen hoeveel extra een volledige prijscompensatie voor defen sie zal opleveren, maar hij schatte dat bedrag op 140 miljoen gulden. De prijscompensatie moet komen uit een pot van 1170 miljoen gulden voor alle departementen. PPR- woord voerder Waltmans zei dat het best- mogelijk is. dat de prijzen in 1977 zoveel stijgen, dat defensie geen volledige compensatie krijgt, omdat ook andere departementen hun deel opeisen. De VVD'er Ploeg daarentegen verweet het CDA dat het niet hard genoeg heeft vastgehouden aan de eis dat er 150 mil joen gulden extra voor defensie op tafel moest komen. Hij noemde de harde woorden van mevrouw Van Leeuwen, uitgesproken vóór het begin van het de- fensjedebat. een 'schijngevecht'. Vredeling zegde mevrouw Van Leeuwen toe dat er een nota zal komen over de vervanging van de Neptune. Op basis van dat stuk zullen, zoals de CDA- woordvoerster wil. bij de kabinetsfor matie sluitende afspraken gemaakt moeten worden. diefstal Het CBS wil een duidelijk beeld verkrij gen van de omvang van het aantal win keldiefstallen. belasting vernieuwing Lager onderwijs-inspecteur Gelijns: de vernieuwingen in liet onderwijs gaan voor velen wat te snel. opleiding Zeeland krijgt tijdelijk een unieke op- leidingsmogelijkheiö voor kunstdocen ten; rubriek 'Gewoonweg' en 'Hoort- Ziet-Schrijft'. Staatssecretaris Meijer wil de explo sieve groei van de recreatie te water aan banden leggen. pover armando Het televisieprogramma Beeldspraak loont zondagavond de dichter-sclulder Armando en zijn gevecht tegen het ver leden; radio- en televisieprogramma's. PAGINA 19 handel tijgenoot Dankert te horen kreeg dat hij te weinig aan taakverdeling doet. zei dat werkelijke samenwerking alleen maar mogelijk is als alle landen meedoen. Hij zei zich er steeds voor beijverd te heb ben. Aan de andere kant gaf hij toe weinig concreets te hebben kunnen be reiken. omdat hij zoveel in beslag ge nomen werd door de bezuiningsopera- ties op defensie. De bewindsman hield in de kamer staande dat defensie de afgelopen jaren niet onevenredig heeft moeten bezuin igen ..We leveren een alleszins redelijke bijdrage aan de NAVO. Ondanks de be zuinigingen is er geen sprake geweest van vermindering van onze NAVO- takën". Hij zei met een studie bezig te zijn. die als handleiding voor het defensiebeleid moet gelden bij de kabinetsformatie in de zomer van 1977. Dat stuk moet be schouwd worden als Vredelings defen sietestament. De minister zegde de kamer toe volgend jaar 'ernstig te zullen streven' naar de In veel plaatsen in Japan zijn ivoetis- daa protestdemonstraties en. loyali teitsbetuigingen gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig regeringsjubileum van de 75-jarige keizer Hirohito. Ca. 5000 'linkse' tegenstanders van de keizer en 6000 aanhangers hebben vol- getis de politie gedemonstreerd. Daarbij werden 11 keizersgezindcn en 13 Legen- standers gearresteerd. aanschaf van een nieuw anti tankwapen voor middelbare afstand, zoals onder andere dooi het. CDA was gevraagd. Deze aanschaf is om bezuin- igingsreden uitgesteld. Hetzelfde geldt voor nieuwe mijnen-legapparatuur vooi de landmacht. Deze aanschaffingen vergen samen 47 miljoen gulden Kostwinners Een meerderheid in de tweede kamer vindt dat minister Vredeling de rege ling. waarbij kostwinners worden vrijgesteld van militaire dienst, moet opschorten. Een motie van de PPR (ge steund door PvdA, VVp. D'66 en DS'70). waarin die wens wordt uitgesproken, werd door minister Vredeling woens dag 'ernstig ontraden'. De maatregel is voornamelijk genomen -uit bezuinigingsoverwegingen. Het vrijstellen van kostwinners scheelt de fensie per jaar 25 miljoen gulden. Van veel zijden werd in de kamer kritiek op dit voorstel uitgeoefend. De socialist De Vries vond het onjuist om een perso neelsbeleid te voeren alleen op grond van bezuinigingen. Hij stelde bovendien dat veel jongelui nu zullen gaan t.roy wen alleen omdat ze daarmee onder de dienst uit kunnen. Volgens Vredeling echter zullen de dienstplichtigen die nu vanwege deze regeling brouwen, dat anders ook wei doen. Hij gelooft niet In ongemotiveerde huwelijken, alleen vanwege de vrijstel ling van militaire dienst. Takenruil Vredeling zei dat men op zijn departe ment ook nu al bezig is te onderzoeken welke concrete mogelijkheden er zijn. Een van die mogelijkheden is een ta kenruil met Engeland, het enige land met een vergelijkbare marinetaak. Half december zal opnieuw een gesprek plaatsvinden tussen staatssecretaris Slcmerdink imaterieelzaken) en zijn Britse collega. Vredeling. die vorige week van zijn par- Paus: Christendom kan niet dienstbaar zijn aan socialisme VATICAANSTAD (UPIl - Paus Pau- lus de zesde heeft woensdag afstand genomen van degenen in de rooms- katholieke kerk die menen dat het christendom dienstbaar kan zijn aan het socialisme. Hi,i noemde deze opvatting een 'contradictio in ter minis'. In een toespraak tot gelovigen op een algemene audiëntie verklaarde de paus dat de opvatting het. op zijn kop zetten van de dingen was. Het christendom kan volgens de paus niet zodanig worden gekneed dat het in een levensovertuiging past die naar praktijk en ideologie zijn tegenpool is. ROME: In Rome hebben woensdag één miljoeaiwerknemers ge staakt uit protest tegen de harde versoberingsmaatregelen van de regering ter bestrijding van de economische crisis. Scholen en banken waren gesloten en bussen reden 's ochtends niet. In de fabrieken duurde de staking'vier uur, maar op de meeste andere plaatsen de hele dag. Op de foto een groep van duizenden stakers tijdens een demonstratie voor het Coloseum. GROTE SCHOONMAAK BEGONNEN SCHOONEBEEK (ANP) - De gesprongen put in Schoonebeek heeft globaal voor een bedrag van vijf miljoen gulden schade toegebracht aan derden. Dit heeft een woordvoerder van de NAM woensdag meegedeeld. Donderdagmorgen zal men met groot ma terieel beginnen met de schoonmaak. In vier ploegen zijn woensdagmiddag al 200 schoonmakers in en om Schoon ebeek begonnen de olie uit te poetsen die maandag en dinsdag als een nevel over een gebied van ruim een vierkante kilometer neerdaalde. De reiniging wordt georganiseerd door de vervuiler, de Nederlandse Aardolie Maatschappij, en de gemeente Schoonebeek. De schoonmakers zijn uitgerust met lad derwagens en hogedrukspuiten. Voor het karwei had de NAM ongeveer honderd offertes van schoonmaakbed rijven gekregen. De NAM heeft er vier uitverkoren. VREDELING De onvrijwillig benevelde groentes in de volkstuintjes zullen vernietigd worden. Gewassen, waarvan de eet bare delen onder de grond groeien, zoals bieten en gras zullen in het labo- Deel van prt. chr. onderwijsbond gaat naar CNV ARNHEM - Met ingang van I januari 1977 treedt de 15.000 leden lellende sec tie basisonderwijs van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie toe tot het Christelijk Nationaal Vak verbond. Het besluit van de sectie werd woensdag in Arnhem genomen. De aansluiting geldt voorlopig voor een periode van vier jaar. STERK BEROEP OP RIJKSGROEPSREGELING SITUATIE IN AKKERBOUW IS NOG ONDUIDELIJK VLISSINGEN - De rundveehouderij in Zeeland heeft zeer zwaar geleden van de lange, droge periode in de afgelopen zomer. Dat valt af te leiden uit het aan tal aanvragen van boeren om in aan merking te komen voor toepassing van de rijksgroepsregeling zelfstandigen- Minder urgent is de nood in de akker bouwsector. Op dit moment is nog dui delijk hoe de resultaten daar precies zullen zijn. Deskundigen verwachten dat pas in het voorjaar van het volgend jaar een helder beeld zal ontstaan over het effect van de droogte op de inko mens in de akkerbouw. In Zeeland hebben tussen nair septem ber en nu 124 boeren een beroep gedaan op de rijksgroepsregeling zelfstandigen. De provinciale directie voor bedrijf sontwikkeling in Zeeland heeft inmid dels over 56 aanvragen rapport uitge bracht. In 7 gevallen werd negatief geadviseerd en in 49 gevallen positief. Als de positieve adviezen worden ge volgd door de gemeenten die de rijks-' groepsregeling toepassen - en als regel gebeurt dat - dan is met de 49 gehono reerde aanvragen een bedrag gemoeid van 953.200.-. Dat bedrag is in tweeën gesplitst: ƒ474.600.- wordt in de vorm van lenin gen verstrekt en 478 600,- om niet. Omgerekend betekent dit dat gemid deld per aanvrage ongeveer 10.000.- als lening wordt gegeven en 10.000,- om niet. Van de 56 door de provinciale directie voor bedrijfsontwikkeling behandelde aanvragen kwamen er 37 uit de sector van de rundveehouderij. 14 uit de ak kerbouw. 2 uit de fruitteelt en 3 overige. Ing. Krijger van de provinciale directie: „Je kunt uit de verdeling van de aan vragen opmaken, dat de rundveehoude rij acuut in nood is. voor de akkker- bouwsector moet nog meer duidelijk heid ontstaan. We verwachten dat we in het totaal zo'n 300 aanvragen te verwer ken krijgen. In de komende maanden zullen nog heel wat nieuwe aanvragen binnenkomen." Uit het feit datvanuit de akkerbouw nog relatief weinig een beroep gedaan is op de rijksgroepsregeling zelfstandigen valt in ieder geval niet zonder meer af te leiden dat in die sector over de hele linie goede bedrijfsresultaten gehaald wor den. De gevolgen van de droogte zullen pas in het voorjaar van het volgend jaar aan de oppervlakte komen Gunstig De consulent voor de akkerbouw en de rundveehouderij, ir. L. Th. J. M. de Wit zegt; „We hebben op dit moment nog geen duidelijk beeld." Als algemene indruk geeft hij: „In de rundveehoude rij is de positie van een aantal bedrij ven zo, dat men toch nog heeft kunnen profiteren van het gunstige weer in het najaar. Er is toch nog wel wat gegroeid, waar door een aantal bedrijven iets meer speelruimte heeft gekregen. Deson danks heeft men te mazken me t ernstige schade. In de akkerbouw liggen de pro blemen meer incidenteel. Bedrijven op droge gronden hebben het zwaar te ver duren. Ik denk dat de situatie in het voorjaar het nijpenddst wordt. Op dit moment komen er afrekeningen binnen van suikerbieten en aardappe len. waardoor men enig soelaas heeft. Maar de inkomsten zullen in een aantal gevallen niet toereikend zijn tot de oogst van 1977. Als de grote rekeningen voor zaaizaad, pootgoed en kunstmest komen, zullen de boeren een duidelijker inzicht hebben in hun toestand," Kandidatuur zonder bezwaren Vffl)lw x"i.chter de gesloten deuren fiS&gl vanhetCatshuiswordterover gedelibereerd wie de opvolger gggH moet worden van Lardinois als lid van de Europese com missie. Dat betekent over igens niet dat de nieuwe man ook de landbouwportefeuille zal krijgen: de taakverdeling is een zaak van de com missie zeil'. De tijd dringt. De benoeming moet namelijk ingaan op 1 januari aan staande en dat plaatst het kabinet voor een aantal problemen. Moet een van de huidige ministers Europees commissa ris worden? In dit verband is de naam Overigens: het gaat hier om een voor dracht. de benoeming geschiedt door de gezamenlijke regelingen. Formeel ge sproken kan een kandidaat worden ge wraakt. hetgeen in het verleden een maal is gebeurd toen de Bondsrepu bliek een man had voorgedragen, die op grond van een nazi-verleden niet hele maal brandschoon werd geacht. Als re gel echter wordt de kandidaat benoemd die de nationale regering naar voren heeft geschoven. Wiegel heeft inmiddels vragen gesteld over de Nederlandse kandidatuur en daarbij tegelijkertijd geëist dat geen zittende minister ol staatssecretaris kandidaat zal worden gesteld. Hij vindt dat daartegen door slaggevende staatsrechtelijke en staat kundige bezwaren beslaan. Fien interessante kwestie, bovendien een zaak die precedenten of bijna- precedenten kent in de staatsrechte lijke geschiedenis van Nederland. Zo is er het fameuze geval uil 1886. toen de minister van koloniën, mr. P. Mijer. on middellijk na de aanvaarding van zijn eerste begroting altrad, werd vervangen door de politiek onbekende heer Tra kranen en vervolgens werd benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indié De tweede kamer reageerde uiterst geprikkeld op deze benoeming en keurde via een motie-Keuchenius het kabinetsbeleid af. Keuchenius sprak zelfs overeen 'politieke immorali teit'. De gevolgen waren niet gering: Wil lem III weigerde het kabinet te ontslaan en de kamer werd ontbonden. Waar was nu in dit geval de 'politieke immorali teit' in gelegen? Voornamelijk.hierin dat de bewuste minister de exponent was van het beleid dat met betrekking tot Indië moest worden gevoerd: hij had er mede toe bijgedragen dat het voor die dagen progressieve ontwerp-cultuurwet van Fransen van de Putte was inge trokkenen dat er een kabinetscrisis was ontstaan. Mijer werd zelfs formateur van het nieuwe kabinet: het kwam op 1 juni 1866 totstand en de formateur werd minister van koloniën, de op dat mo ment politiek-belangrijkste portefeuil le. En toen hij het vertrouwen voor zijn toekomstig beleid had verworven ver dween hij haastig - binnen drie maan den - naarNederlands-Indië. Met andere woorden: de man die èn voor de tot standkoming van hetkabinetèn voorde daarin belichaamde koloniale politiek verantwoordelijk was, zorgde er voor dat liij op een akelig-korte termijn de belangrijkste functie binnen zijn eigen ministeriële verantwoordelijkheid kreeg. De verontwaardiging van Keu chenius was begrijpelijk. Diens verwijt - 'politieke immoraliteit' - gold echter al leen dit geval en kan onmogelijk worden gericht aan het adres van iedere minis ter, die naar een andere belangrijke (su- pramalionale functie overstapt. Dat bleek al in 1909' de AR-minister van ko loniën A. W. F. Idenburg volgde in dat jaar Van Heutsz op als gouverneur- generaal van Indië hoewel hij nog slechts kort minister was. Erg enthou siast was de kamer weliswaar niet, maar de meerderheid erkende dat er op dat ogenblik geen geschikter man was te vinden: zijn hervormingsplannen had den de instemming van vrijwel de hele kamer. j Jjmtlijn Ho, Loe is het nu met dergelijke gevallen in onze tijd? Er zijn twee voorbeelden: Mansholt en Lardinois. Mansholt werd tot EEG-commissaris benoemd toen hij minister van landbouw was in het laat ste kabinet-Drees, in welke functie hij werd opgevolgd door Vondeling. Nie mand heeft in die dagen enig bezwaar geopperd tegen Mansholt-s benoeming, integendeel, ze werd met algemene in stemming begroet. In de kamer kreeg hij woorden van grote waardering te ho ren voor de manier waarop hij in Neder land zijn ministerschap had vervuld: men vond dat dit land een slechtere ver tegenwoordiger in Brussel kon hebben. Lardinois was eveneens minister van landbouw toen hij in Brussel werd be noemd, zij het dat hij demissionair was toen liij in functie trad. Wanneer nu Wiegel stelt dat er doorslaggevende be zwaren, van staatsrechtelijke en staat kundige aard zijn tegen de benoeming van een zittend minister in de Europese commissie, dan geeft de parlementaire geschiedenis van Nederland hem géén gelijk. Het enige geval waartegen des tijds de kamer bezwaren ontwikkelde - het geval-Mijer - was zo uniek, dat een vergelijking met de huidige situatie al lerminst opgaat. Er is immers op dit ogenblik geen sprake van dat er een mi nister naar Brussel gaat in een eerste fase van het kabinetsbeleid: over enkele maanden is het kabinet-Den Uyl im mers demissionair. Het is een publiek geheim dat de belangrijkste kan didaat de bewindsman van defensie is. Welnu, bij de totstandkoming van het huidige kabinet heeft hij geen vooraan staande rol gespeeld - hij is minister ge worden omdat men hem er dringend om verzocht - en vermoedelijk zal hij bij een (Slot zie pag. 3 kolom. 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1