Meeste Zeeuwse gemeenten voelen voor regionale adviescommissies voor opname bejaardentehuizen Oplossing dijkverzwaring Oranjekwartier richten op verbetering leefbaarheid wijk GS keuren plan nieuwe sluis Goese Sas goed SGP-studieclubs waren bijeen in Middelburg het middel bij verkoudheid! 1 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 IN WALCHEREN AL EXPERIMENT MET 'GESLOTEN CIRCUIT' ADVERTENTIE) „MEER EENHEID MOGELIJK" VLISSINGEN - Het ziet er niet naar uit dat er begin volgend jaar in elke ge meente in Zeeland een opnemingsad- viescommissie voor de bejaarde noorden zal zijn. In de meeste Zeeuwse gemeenten denkt men aan het geza menlijk instellen van een regionale commissi. Die commissies zullen op grond van de gewijzigde wet op de be jaardenoorden op verzoek van de be jaarde adviseren over een eventuele opname in een bejaarden-oord. Zoals eerder gemeld heeft staatssecre taris Meijer van CRM laten weten dat vanaf 1 januari 1977 in bejaardenoorden geen bejaarden meer kunnen worden opgenomen zonder dat advies is uitge bracht. De regering hoopt zo te bevorde ren dat de bejaarden die verzorging het meest nodig hebben, de beschikbare plaatsen in de bejaardentehuizen gaan bezetten. De adviescommissies moeten in hun midden ook een maatschappelijk werker en een arts opnemen. Die com missie is het adres, waar de bejaarde zich kan melden voor opname in een te huis, maar de commissie kan, als opne- meing in een bejaardentehuis niet ge boden is, ook ander oplossingen gezinsverzorging of een bejaardenwoning- adviseren. De com missies komen wat kosten betreft en laste van de gemeenten. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben al enige tijd geleden de gemeenten aangeraden de opzet van de commissie regionaal te regelen: „Op deze wijze is meereenheid in beleid mogelijk", aldus gedeputeerde J. Stenvert. Volgens de heer Stenvert zijn de directies van de bejaardentehuizen over het algemeen wel bereid wèl aan de regeling mee te werken. Walcheren Op Walcheren kent men in de praktijk van de afgelopen negen maanden al een vorm van regionale adviescommissie. Daar werkt met subsidie van rijk, ge meente en provincie de stichting 'Ge sloten circuit voor welzijnszorg voor bejaarden op Walcheren'. Deze stichting, waarin alle acht ge meentebesturen van Walcheren deel nemen heeft een bureau in Middelburg dat met medeweten en goedvinden van het ministerie van c.r.m. al - zij het nog experimenteel - functioneert als een adviescommissie voor de opname in bejaardenoorden. Dat betekent, dat de bejaardentehuizen van Walcheren - die allen bij het 'gesloten circuit' zijn be trokken - zelf geen wachtlijsten meer aanleggen, maar dit overlaten aan het bureau van het 'circuit', dat nu de ur gentie van opname bekijkt. Het bureau heeft een team, dat bestaat uit een project-leider, een arts, twee maat schappelijke werkers, een administra teur en een aantal vrijwilligers, die helpen bij het 'screenen' het verzame len van de voor de beoordeling van een opname noodzakelijke gegevens bij een bejaarde, die in een bejaardentehuis wil. Het 'circuit' geeft aan de hand van de door de 'screening' verkregen beoorde lingen adviezen over opnamen aan alle elf bejaardentehuizen op Walcheren. Urgentie Volgens project-leider L. Mermuys be staat het aantal gegadigden dat zich heeft opgegeven voor een plaats in een tehuis op Walcheren uit 790 alleen wo nenden en 220 echtparen. „Na onderzoek op de urgentie van de aanvragen zijn we tot nu toe gekomen aan een urgentielijst van 93 alleen staanden en 20 echtparen", aldus de heer Mermuys, die dit aantal 'mini maal' noemt in het licht van het aantal plaaatsen, dat beschikbaar zou moeten zijn. Een 'urgent' geval moet gemiddeld drie maanden op plaatsing in een Wal- chers tehuis wachten. Volgens de project-leider lopen de zaken op Wal cheren zoals de staatssecretaris van CRM thans bedoelt: „We adviseren ook niet alleen over andere hulp, maar be steden ook veel aandacht aan de na zorg". De staatsecretaris huldigt met vele an deren de opvatting dat de bejaarde zo Kamervragen over serie S-fregatten Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het ARP-tweede- kamerlid mevrouw Van Leeuwen heeft minister Vredeling van defensie ge vraagd naar de stand van zaken van het interdepartementaal overleg over de derde serie S-fregatten. Zij heeft ge zegd allerminst gerustgesteld te zijn door de berichten dat dit overleg niet erg zou vlotten. Met de minister is zij het eens, dat deze order van groot be lang zou zijn voor de werkgelegenheid in de scheepsbouw. Het kamerlid heeft tijdens de behande ling van de begroting van defensie in de tweede kamer de regering gevraagd de flexibiliteit op te brengen om zodanige maatregelen te nemen dat hulp wordt geboden op plaatsen waar die het meest gewenst is. Het geven van de opdracht om de derde serie fregatten te bouwen zou volgens haar een mooi gebaar zijn om de moeilijke situatie in de scheeps bouw te overbruggen. Zoals gemeld, heeft minister Vredeling meegedeeld, dat de order wellicht dit jaar nog kan worden verwacht. In antwoord op vra gen uit de vaste commissie voor defen sie in de tweede kamer stelde de minis ter het tijdstip evenwel afhankelijk van de afronding van het overleg. lang mogelijk moet kunnen leven ln zijn of haar eigen omgeving. Dat bete kent, dat in de bejaardenthuizen veelal mensen zullen gaan komen, die licha melijk gezien minder in staat zijn nog voor zichzelf te zorgen. Dat heeft echter tot gevolg dat de bejaarden-tehuizen hoe langer hoe meer het karakter van verzorgïngs-tehuizen krijgen. „Maar het toenemen van het aantal verzor- gingsbehoeftigen in een tehuis, brengt wel met zich mee, dat dan de voor be jaardentehuizen door de overheid ge hanteerde personeelsnorm van drie personeelsleden op tien bejaarden te laag is", aldus de heer Mermuys. Soepel Directrice mevrouw Modderman de Gereformeerde Stichting (en tehuis) voor bejaardenzorg in Middelburg is van mening dat de opname-praktijk, zoals die than wordt gecoördineerd door het bureau van de stichting 'Ge sloten Circuit' wel soepel loopt: „Maar de andere kant is dat de tendens bestaat, dat we meer en meer verzor gingstehuis worden. Voor onze nog vi tale inwoners is dat wat minder prettig. En met een personeelsbezetting, die ge baseerd is op de norm van drie op tien maakt het de verzorgingspraktijk er niet eenvoudiger op". Mevrouw Kingmans, secretaresse van de stichting Gesloten Circuit voor Wel zijnswerk voor Bejaarden op Walcheren verwacht stellig dat het bureau van de stichting wel aanvaard zal worden als adviescommissie voor de gemeenten op Walcherenln de zin zoals de staatssecre taris bedoelt. „Alle gemeenten van Wal cheren zijn er al in vertegenwoordigd. In principe is die status ook al toegekend. De experimentele periode loopt tot april '78. Maai- nu de staatssecretaris eerder adviescommissie wil, zal daaraan wel licht verder een eind aan komen". Positief Uit hoofde van haar functie bij de stich ting Gereformeerd Sociaal Centrum voor Zeeland heeft mevrouw King mans ook veel contacten met bejaar- dentehuisen elders in de provincie. Haar indruk is dat de meeste besturen Technische Unie wil personeel verminderen MIDDELBURG - Bij de Technische Unie, een onderdeel van de handels- divisie van de multinational Ogem, zullen voor 1981 tweehonderd arbeid splaatsen moeten verdwijnen. De di rectie van de Technische Unie heeft dat vorige week meegedeeld aan de onder nemingsraad, het 1630 man tellende personeel en de vakbonden. Een woordvoerder van de Technische Unie vertelde desgevraagd dat men nog niet kon zeggen of er ook in de vestiging in Middelburg ontslagen zullen vallen. 'We zijn voorlopig nog bezig met het uit- kristalliseren van de plannen. Zo heb ben we gesteld dat er van de 24 toonza len een aantal zal moeten vervallen. Hierbij hebben we een minimum gesteld van 6 toonzalen dat moet overblijven, maar dat kunnen er nog best meer zija Ik verwacht dat we gedurende 1977 nog wel bezig zijn met het uitwerken van de plannen', zo sprak hij. Volgens de woordvoerder was het wel zeker dat het kantoor in Middelburg blijft bestaan, De tweehonderd arbeidsplaatsen die vrij komen zijn een gevolg van reorgani satieplannen bij de Technische Unie. Zo' zal het centrale magazijn in Amsterdam komen te vervallen. Daarentegen ko men er twee nieuwe magazijnen bij; een in het zuid-oosten en een in het noord oosten van het land. van tehuizen positief staan tegenover het voornemen van de staatssecretaris. „Veel tehuizen hadden al een eigen opname-commissie, vaak met een arts. Daar waar het opnamebeleid al ge smeerd loopt, zal men er ook straks weinig moeite mee hebben. Daar waar dit minder goed verliep zal men er wat tegen aan kijken. Een punt zou kunnen zijn de eigen signatuur van het tehuis, maar artikel 6j van de gewijzigde wet op de bejaardenoorden laat de bejaarde de mogelijkheid het tehuis van zijn of haar keuze op te geven". Bij de stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland - beheerster van bejaardenoorden- en woningen in Sint Philipsland, St Maartensdijk en Tholen kijkt men niet zo zwaar aan tegen de wens van de staatssecretaris opname- advies-commissies in te stellen: „Voor onze tehuizen hebben wij reeds lang een opname-commissie, waarin ook artsen een maatschappelijk werkers. Er zal dus weinig veranderen. De gemeenten zul len nu op grond van artikel 6j van de wet de kosten voor de commissies gaan dra gen", aldus hoofd algemene zaken A. Karman van de SVRZ. Bevelanden De zes gemeenten op de Bevelanden hebben gezamenlijk in de kwartaal vergadering van burgemeesters en we thouders hun voorkeur uitgesproken voor een regionale opzet van de com missies. Wethouder J. Linden bergli van Goes: „Als iedere gemeente op de Bevelanden haai" eigen commissie zou gaan instel len, zou dat ook betekenen: zes artsen en zes maatschappelijke werkers voor die zes commissies, en dat zou voor de gemeenten een nogal dure aangelegen heid worden. We hebben besloten de zaak regionaal aan te pakken. Een amb telijke commissie is al met de voorbe reidingen bezig. We hadden eigenlijk verwacht dat de staatssecretaris per 1 juli 1977 metzijn maatregel zou komen". Wethouder Lindenbergh is wel voor stander van de adviescommissies: „We kunnen dan eindelijk eens van de verha len van de lange wachtlijsten en de daarop gebaseerde wens te uitbreiden afkomen. Veel mensen komen vaak twee of meer keren voor op verschil lende wachtlijsten, omdat zij zich nu nog bij verschillende tehuizen laten in schrijven. Ook kan de commissie ons een beter inzicht geven in de behoeften der tehuizen en de beddencapaciteit". Personeel De Goese wethouder was het er wel mee eens dat het omschakelen.van de be jaardentehuizen naar het karkter van verzorgingstehuizen ook problemen voor de personeelsvoorziening met zich meebrengt: „Niet alleen voor de perso neelsvoorziening met zich meebrengt: „Niet alleen wat de aantallen betreft.. Het wordt ook een zaak van opleiding. Voor bejaardentehuizen heeft men be hoeft een bejaardenverzorgsters, maar voor verzorgingstehuizen is er meer be hoefte aan ziekenverzorgsters en ver pleegkundigen". Oook in Zeeuwsch-Vlaanderen denken de gemeenten aan coördinatie in één of xk enkele adviescommissies: De ge meenten Axel, Sas van Gent en Terneu- zen zijn in overleg over één enkele ad viescommissie voor de kanaalzone. Gemeentesecretaris M. C. Bombelijn van Sas van Gent zei dat men bij de samenstelling van de commissie ver moedelijk wel een beroep zal doen op artsen en maatschappelijk werkers, die reeds in dienst van bestaande instellin gen zijn. Hij vond Zeeuwsch-Vlaanderen te groot voor één commissie, maar zag nog wel mogelijkheden voor een enkele andere gemeente zich bij de regionale adviescommissie voor de kanaalzone aan te sluiten. Hij betwijfelde of de commissie al direct na 1 januari met haar werkzaamheden kan beginnen, zoals de staatssecretaris wil. 'maai- dat zal wel kort nadien kunnen gebeuren'. Volgens secretaris L. F. van Wijck van de gemeente Midden-Schouwen zijn de gemeentebesturen op Schouwen- Duiveland in grote meerderheid wel ge porteerd voor gezamenlijke regionale commissies: „Voornaamste drijfveer is de eenheid in beleid", aldus de heer Van Wijck, die voorts meedeelde, dat men met elkaar nog in overleg is. Verpleegtehuizen voor langdurige zie ken en verzorgingsflats blijven buiten de regeling, die de staatssecretaris voor ogen staat. In beide genoemde instel lingen worden namelijk ook mensen verpleegd en verzorgd, die beneden de leeftijd van 65 jaar zijn, en dus niet onder- de term 'bejaarde' vallen. CONFERENTIE OVER ONDERWERP THEOCRA TIE EN/OF DEMOCRA TIE INLEIDING VAN SGP-VOORZITTER DS. H. G. ABMA MIDDELBURG - In de Zuiderkerk in Middelburg werd zaterdag een lande lijke conferentie gehouden van SGP studieclubs over het onderwerp 'Theo cratie en/of democratie". Volgens burgemeester G. van den Berg van St. Philipsland die voorzitter van de lan delijke vereniging van SGP-* studieclubs was, Zeeland gekozen voor deze bijeenkomst wegens de activitei ten, die de laatste tijd in Zeeland ont plooid zijn. VERZOEK AAN MINISTER OM STEUN WETHOUDER: "WE WACHTEN ZEER DRINGEND" GOES - Het college van gedeputeerde staten heeft de plannen voor een nieuwe schutsluis bij het Goese Sas goedgekeurd. Het gaat om een sluis van 100 meter lang en 14 meter breed, op ongeveer 500 meter afstand van de Oos- terschelde. De sluis moet de 90 jaar oude 'museumsluis' aan het eind van het kanaal Goes-Oosterschelde ver vangen. De totale kosten van het werk zijn becijferd op bijna 31 miljoen gul den, waarvan 1,4 miljoen gulden voor de bouw van een nieuwe brug bij Wil- helminadorp. Gedeputeerde staten hebben de minis ter van verkeer en waterstaat nu ge vraagd het plan eveneens goed te keu ren. Ook is verzocht om een rijksbijd rage in de kosten van het werk. zulks in het kader van de Deltaschadewet. De bijdrage van het rijk zal overigens be trekking hebben op een sluis van 10 bij 86 meter (de afmetingen van de be staande sluis), omdat het rijk alleen een vervangende sluis vergoeden wil. De kosten van zo'n sluis bedragen bijna 27.2 miljoen gulden. De gemeenteraad van Goes heeft zich met overgrote meerderheid in juli 1976 uitgesproken voor een sluis van 14 bij 100 meter, teneinde de economische mogelijkheden van Goes in de toekomst veilig te stellen. Dit betekent dat de ge meente Goes het verschil tussen de kos ten van een grotere en kleinere sluis (2,44 miljoen gulden) zelf moet opbren gen, mét bovendien een uitgave van 1,4 miljoen gulden voor de nieuwe brug bij Wilhelminadorp. Wel heeft de gemeen teraad aan gedeputeerde staten om een bijdrage van de provincie hiervoor ge vraagd. De provincie heeft al eens een bedrag van 200.000 toegezegd; Goes wil graag een verhoging van dat bedrag, omdat anders belangrijke andere voor zieningen in de gemeente aanzienlijk bemoeilijkt zullen worden. Het college van burgemeester en we thouders van Goes (waarin wethouder J P. Lindenbergh als minderheid voor een kleinere sluis is), wil zoveel mogelijk haast maken met de uitvoering van de nieuwe sluis. Vervanging van de be staande sluis is al een reeks van jaren onderwerp van gesprek, maar de uit voering van de nieuwbouw is mede ver traagd als gevolg van de onzekerheden over de-wijze van beveiliging van de Oosterschelde. Volgens het college van b. en w. is de haast geboden in het be lang van de veiligheid. De huidige sluis vormt namelijk een 'zwakke schakel' in de zeewering, zeker wanneer de dijken tussen Katseveer en Wemeldingemeido 1977 in het kader van de dijkversterkin gen Oosterschelde aangepast zullen zijn. Wethouder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling) van Goes toonde zich verheugd over de beslissing van gede puteerde staten. „Ik kan uiteraard al leen maar erg gelukkig zijn met de wijze beslissing van gedeputeerde sta ten. Ik hoop dat de minister ook tot een positieve besluitvorming zak kunnen komen", aldus de heer De Leeuw. „We zitten er zeer dringend op te wachten". De wethouder benadrukte dat het plan voor de nieuwe sluis 'zeer breed' be sproken is met allerlei instanties en dat bovendien vertegenwoordigers van rijkswaterstaat (het adviesorgaan voor de minister) hebben meegewerkt aan de opstelling van de plannen. Verkoping BIGGEKERKE - Het welfare werk in Biggekerke houdt dinsdag een ver koopmiddag van de door de welfare vervaardigde spullen. Deze verkoop middag is in het dorpshuis te Bigge kerke en begint om 14.00 uur. Schets C van de gemeente Vlissïngen, waarin - als alternatief - de binnenteen van de dijk ongeveer 7 meter naar de zeekant is verlegd. 's Morgens werd het onderwerp belicht door ds. H. G. Abma. De SGP-voorzitter stelde, dat dit onderwerp een terrein be slaat tussen 'kleine overblijfselen en kleine beginselen." Wat met die kleine beginselen wordt bedoeld, is te vinden in de Dordtse Leerregels, waar te lezen is, dat'na de val in de mens enig licht der natuur nog overgebleven is." Deze kleine overblijfselen zijn echter in 'na tuurlijke en burgerlijke zaken niet recht gebruikt." Ds. Abma vergeleek dit kleine overblijf sel met een ruïne; het is een teken dat er iets moois geweest is. maar het is niet meer te herstellen. Over de door de spreker bedoelde kleine beginselen spreekt de Heidelbergse Catechismus. Daar is te lezen van de vernieuwde mens, dat hij kleine beginselen heeft van de nieuwe gehoorzaamheid. Nad rukkelijk stelde ds. Abma. dat de godza ligheid tot alle dingen nut is, dus ook voor de staatkunde. De SGP-voorzitter benadrukte dat het kwade ('de vorst der duisternis') veel in vloed heeft in de wereld maar er niets gebeurt buiten Gods wil. „Door het woe len in deze wereld heen regeer t God deze wereld heel wijs. Daarom baseren wij ons heel nadrukkelijk op de theocratie, de Gods-regering', zei hij. Daarnaast wees hij op de verantwoorde lijkheid waarvoor de mensen worden geplaatst. „Wij hebben een roepstem in deze wereld om de zaken die gebeuren in overeenstemming te brengen met Gods woord en wil. Daarmee is ook onze poli tieke strijd getekend," aldus ds. Abma. Sprekend over democratie, merkte ds. Abma op, dat deze in de wereld zo vaak is gesteld in plaats van theocratie." In veel gevallen is er zelfs geen plaats meer voor God, zelfs de theologie zegt, dat God dood is. Er wordt met de democra tie ontzettend veel afgoderij gepleegd. Daarom kiezen we voor de theocratie, immers zegt de bijbel: „De Heere re geert, dat de volken leven." Echter stelde ds. Abma, dat dit niet be tekent, dat we dus maar de handen in de schoot moeten leggen." We kunnen ech ter aan de werken onzer handen geen afgodische waarde toe, of zoals in Hosea staat: „En wij zullen tot het werk onzer handen niet zeggen: Gij zijt onze God." Daarom zeggen we niet, dat er geen sprake kan zijn van democratie, maar dan behoort deze zo te zijn, dat de Heere door deze vorm van regering hetbestuur kan uitoefenen," aldus de SGP- voorzitter. In het SGP-begmselprogram wordt ook niet de voorkeur uitgesproken voor een bepaalde regeringsvorm, al ziet de SGP voor ons land als duidelijk gegeven een monarchie onder het Oranjehuis. Calvijn heeft echter nooit bezwaar ge maakt tegen de republikeinse rege ringsvorm in Genève. Ds. Abma meen de, 'dat tegen gezonde Invloed van het volk niet op grond van Schrift en belijdenis is te apelleren. Maar de theo cratie moet voor alles duidelijk blijven en duidelijk blijken. 's Middags sprak burgemeester G. van den Berg van St. Philipsland. Hij gaf een historisch overizcht van de theocratie en de democratie vanaf de bijbeltijd tot vandaag. De heer Van den Berg meende onder meer dat de zuivere democratie niet bij bels is. Hij wees daarvoor op Calvijn en de Nederlandse Geloofsbelijdenis waar sprake is van een gereformeerde theo cratie. „Als we puur democratisch bezig -zijn, verlaten we Gods woord en weg," zo zei hij. Na de beide inleidingen volgde een be spreking, terwijl een gedeelte van de middag bijeenkomst werd gébruikt voor een forumdiscussie. In het forum zaten naast de beide inleiders de heren G. R. J. van Heukelom uit Nieuwerkerk en C, M. Uyl uit Vlissïngen. De leiding was in handen van de heer C. Flipse uit Middelburg. BROCHURE GEMEENTE VLISSINGEN INFORMATIEAVOND OP 15 DECEMBER VLISSINGEN - „Welke oplossing ook zal worden gekozen, steeds zal dat gep aard moeten gaan met maatregelen, die gericht zijn op verbetering van de wo ningen die behouden blijven en op ver betering van de leefbaarheid in de wijk". Deze - niet van goede bedoelin gen gespeende - zin staat te lezen in 'Het OranjekwarMer en de plannen voor dijkverzwaring', het informatie blad van de gemeente Vlissïngen over de verscheidene plannen voor de ver sterking van de zeewering, waarbij ge heel of gedeeltelijk behoud van het Oranjekwartier nog steeds ter discus sie staat. De brochure moet een ieder inzicht ge ven in de problemen die bij de verschil lende rijksdiensten en de gemeente spe len en in de plannen die zijn ontworpen en dient die informatie te verstrekken die men denkt nodig te hebben op de informatieavond van woensdag 15 de cember (aanvang 20.00 uur in de boven zaal van de Willem III-kazerne in de Oranjestraat). Op die avond kunnen alle partijen die bij de problematiek betrokken zijn hun grieven en wensen uiten. Als 'toehoor ders' zijn aanwezig de gemeente Vlis- singen, rijkswaterstaat en de rijksdienst voor de Monumentenzorg. Pas na die avond - zo vermeldt de bruchure - zal het Vlissingse college van b. en w. zich beraden over het in te nemen stand punt. Na een uitspraak van de gemeen teraad is het uiteindelijk de minister van verkeer en waterstaat die de eind beslissing neemt. In de gemeentelijke brochure worden de verschillende tot dusver opgestelde plannen in het kort omschreven. „Het gaat om een oplossing, die zoveel moge lijk recht doet aan twee zaken: het be houd van belangrijke cultuurmonu menten èn het behoud van het karakter van een woonbuurt", aldus een zinsnede uit het informatieblad, dat vervolgt met: „Dat zal niet eenvoudig zijn. want in al de plannen die nu op tafel liggen moeten er ingrepen in de buurt plaats vinden. Zowel voor uitvoering van hetin die plannen opgenomen dijklichaam als voor diverse aanpassingswerken die daarmee verband houcen (straafaanleg e.d.) moeteen aantal panden worden af gebroken. In het ene plan wat minder dan in het andere". In de brochure wordt voorts opgemerkt, dat een kwalitatief woningonderzoek in het Oranjekwartier heeft uitgewezen, dat van de in totaal 111 woningen er 52 van slechts kwaliteit zijn. Na het opstel len van een bestemmingsplan, waarin de nieuwe gewenste situatie zal worden vastgelegd, zal dan een verbeterings plan kunnen worden opgesteld en uit gevoerd. „Zo'n verbeteringsplan voorde woonbuurt zal steeds in overleg met de bewoners worden opgesteld", aldus de brochure. Aangevuld met kaartjes achterin de borchure worden de verschillende plannen nog eens extra duidelijk ge maakt. Naast die die van rijkswater staat en de alternatieven van het Be houd Oranjekwartïer, heeft nu ook de gemeente door Stad en Landschap een drietal schetsen laten maken, waarin (1e gevolgen van een binnendijkse ver hoging van de zeewering zijn vertaald in stcdebouwkundige maatregelen. De schetsen, die als basis kunnen dienen voor een toekomstig bestemmingsplan voor de wijk, zijn alle drie-gebaseerd op liet lan van rijkswaterstaat - en gaan lus uit van een binnendijkse verhoging ïn verzwaring van de waterkering. - Schets A: de overblijvende bebou- .ving is gehandhaafd, terwijl er is voor den in een vervangende en afrondende woonbebouwing op onder meer het ter- •ein van de gemeentelijke reinigings dienst (die in de naaste toekomst, naar de omgeving van de Keersluisbrug zal verhuizen); uitvoering van dit plan be tekent dat zo'n 50 woningen moeten worden aangebroken; - Schets B: naast die voorgestelde aan vullende en afrondende woonbebou wing, bovendien nieuwbouw tussen de Prinsenstraat en de Kogelparkstraat. Om die nieuwbouw te realiseren zouden er zo'n 20 woningen méér gesaneerd worden dan alleen voor de uitvoering van de dijkverzwaring noodzakelijk is. - schets C: in deze schets is op initiatief van de gemeente een alternatief vervat. De binnenteen van de dijk is ongeveer 7 me ter naar de zeekant verlegd. Vanaf de Kogelparkstraat tot voorbij de Baljuw straat is een ongeveer 2,5 meter hoge keermuui* ontworpen. Uitvoering van dit alternatief betekent dat ten opzichte van het plan rijkswaterstaat 10 wonin gen èn de Willem III-kazerne gespaard kunnen worden. Om de woonfunctie en de leefbaarheid van de wijk voor wat het aantal woningen betreft op peil te hou den is woningbebouwing ontworpen op het terrein van de gemeentelijke rein igingsdienst. Hier kunnen - aldus de schets - ongeveer 15 tot 20 eengezins woningen of 30 tot40 verdiepingshuizen (in twee woonlagen) worden gebouwd. Uitvoering van een plan met keermuur betekent dat er 35 woningen moeten worden afgebroken. Van die 35 staan er 2 leeg, zijn er 3 in gebruik als pakhuis, '2 als tweede woning en 28 als woning. Met een vertragende woonbebouwing van eengezinswoningen in de directe omge ving zal het totaal aantal woningen met ongeveer 10 afnemen. Bij de bouw van verdiepingshuizen blijft het totaal aan tal ongeveer gelijk of kan zelfs iets meer toenemen. Het plan van rijkswaterstaat: dit gaat uit van een verhoging van de waterke ring tot 9 meter boven NAP. Om de Muur van Altena en het Oranjebolwerk te sparen is het dijkprofiel zo ontwor pen, dat achter de muur een 'blinde' glooiing kan worden aangelegd, die in het dijklichaam wordt- opgenomen. Door deze binnendijkse verhoging komt het Oranjekwartier buitendijks te lig gen. In het, plan is langs de binnenteen van de dijk een grondstrook van 10 me ter breedte vrijgehouden voor de aanleg van een eventuele stadsweg met aan sluitende stoepen. Uitvoering van dit plan betekent, dat zo'n 50 woningen zouden moeten worden afgebroken. Daartegen keert zich het Comité Be houd Oranjekwartier, dat met 'alterna tieve' plannen op tafel is gekomen. Die komen in het kort hierop neer: de aanleg van een berm voor de waterkering en het opmetselen van de muur van Alte na. De hid directie Zeeland van rijkswa terstaat heeft b. en w. laten weten dat 'uit waterstaatstechnisch oogpunt be zien de oplossing van het Comité uit voerbaar is; alleen zullende afmetingen van de berm en de eventuele aanpassin gen van de muur van het 'historisch front naar de zeezijde van Vlissingen' vrijwel niets overlaten". De directeur Monumentenbeheer heeft al laten we ten, dat de rijksdienst voor de monu mentenzorg de muur van Altena als een 'uniek cultuurmonument' ziet Een aan tasting daarvan zal deze dienst dan ook beslist onaanvaardbaar vinden De brochure, waarin de problematiek in het Oranjekwartier in relatie wordt ge bracht met het inmiddels door de raad vastgestelde bestemmingsplan 'Be schermd Stadsgezicht', is deze week huis-aan-huis in de wijk verspreid. INTERNATIONAAL MILIEUBELEID Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De tweede-kamerleden Cornelissen (kvp) en Hartmeijer (pvda) hebben bij minister Vorrink van mi lieuhygiëne aangedrongen op overleg met de provinciale besturen van Zee land, Noord-Brabant en Zuid-Limburg over de zo snel mogelijke totstandko ming van een gezamenlijk grensover schrijdend milieubeleid van Belgische en Nederlandse autoriteiten. Zo'n be leid vinden de kamerleden hard nodig en van groot gewicht voor de belan genbehartiging van de bewoners aan beide zijden van de grens. Voor de spoedige totstandkoming van een Belgisch-Nederlands milieubeleid pleiten ze in een reeks schriftelijke vra gen naar aanleiding van de berichten dat in de Belgische plaats Mol uitge breide proefnemingen worden gedaan in verband met plannen om radio-actief afval in de grond op te slaan. Ze vragen van de bewindsvrouwe nadere informa tie over die proeven en ook willen ze we ten of ze het eens is met de Rijks Geolo gische Dienst, dat een diepgaand gren soverschrijdend onderzoek noodzake lijk is naar mogelijke bedreigers van de drinkwatervoorziening in Noord- Brabant. Van minister Vorrink willen ze verder weten watze denkt van de opvat ting dat het storten van radio-actief af val moet worden voorkomen als dit ge vaar kan opleveren voor de drinkwater voorziening. Tenslotte informeren de Brabantse kamerleden naar de contac ten die over deze kwestie al hebben plaatsgevonden tussen Belgische en Nederlandse functionarissen. Belgische automobilist schuldig aan ongeval SLUISKIL - Het ongeval bij Sint- Niklaas (b.), waarbij zondag twee men sen omkwamen én zes gewonden vie len. is niet. zoals wij eerder meldden, veroorzaakt door een foute manoeuvre van Sluiskillcnaar J. S.. De rijkswacht is pas later tot de slotsom gekomen dat de automobilist M. C. uit het Belgische Kalmthout verkeerd in haalde en op z'n tegenligger botste. In middels is eok bekend geworden dat de drie gewonden uit Sluiskil buiten leven sgevaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 27