PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CDA GAAT AKKOORD MET TOEZEGGING VREDELING Machinist en storingsmonteur van ramptrein misten geel en rood sein kleintjes Vredeling is eerste kandidaat van de progressieve ministers Volledige prijscompensatie defensie in 197 7 VERDERE DALING WERKLOOSHEID Oliespuiter bedwongen Scotland Yard omgekocht door pornohandel 1 va ndaag Oorzaak moeilijk te verklaren 219e jaargang no. 267 Woensdag 10 november 1976 gen, willen gebruiken om onder meer "jk onderdeel, de Neptune-vliegtuigen van de marine te vervangen. Mevrouw Van Leeuwen A-ItlBTluCfflBfltBTl koppelde die vervanging dinsdag niet meer aan de extra financiën. Wel wil zij van minister Vredeling harde toezeg gingen over de Neptune-vervanging. Zij wil dat Vredeling de kamer ruim voor Volgens hem is de verkiezingen laat weten hoe hij denkt NAVO verspeeld, de Neptunes te kunnen vervangen. Het gaat haar, zo zei ze nadrukkelijk, niet De meest harde kritiek op met defensie beleid kwam van de WD-er Ploeg. Hij zei dat minister Vredeling tekort is ge schoten 'ondanks alle schone beloften'. goodwill binnen de Ploeg diende vier amendementen in, mede namens DS '70, SGP en GPV, waarin hij om 139 mil- (Van onze -parlementaire redactiei DEN HAAG - De toezegging van defensieminister Vredeling dat defensie volgend jaar kan rekenen op een volledige compensatie van de gestegen prijzen, betekent voor de drie CDA-fracties in de tweede kamer een voldoende tegemoetkoming aan de wensen van de christen-democraten. Daar mee is het dreigende conflict tussen Vredeling en een meerderheid van de tweede kamer vrijwel zeker van de baan. CDA-woordvoerster mevrouw Hannie waaromzij in demotie-Aantjes vroe- beroven van de manne van een oei an g- van Leeuwen (ar) noemde dinsdag die toezegging van Vredeling een eerste signaal dat aan de uitholling van de de fensie een einde is gekomen. Het toe kennen van een volledige prijscompen satie aan defensie betekent een toe name van het defensiebudget met een bedrag tussen 3 en 7 miljoen gulden in 1977. In een door de kamer aangenomen motie-Aantjes werd vorige maand ge vraagd om 150 miljoen gulden extra voor defensie. Mevrouw Van Leeuwen acht de toezegging van Vredeling, die hij vandaag (woensdag) in de kamer over igens nog hard moet maken, een vol doende uitvoering van die motie. De christen-democraten hebben daarbij de eis laten vallen dat de 150 miljoen extra gebruikt zouden moeten worden voor de aanschaf van materieel. Aan die eis weigerde Vredeling in een maandag aan de kamer gestuurde brief tegemoet te komen. De houding van de christen democraten tijdens het debat van dins dag moet dan ook uitgelegd worden als een ommezwaai. Eerder had mevrouw Van Leeuwen gezegd dat zij bij een wei gering van Vredeling niet het woord zou voeren over de defensie, omdat zij dan niét geloofwaardig zou zijn. Gisteren zei zij achter de schermen geopereerd te hebben 'op het scherpste randje van de geloofwaardigheid'. 0e CDA-fracties hadden het extra geld, om een toezegging dat ze ook zullen joen gulden extra voor defensie vraagt, worden vervangen. De vervanging van Dat geld moet gebruikt worden voor de de Neptunes meot volgens haar dan vier projecten die in de defensiebegro- ting zijn uitgesteld: de vervanging van de Neptunes, met kopen van een anti tankwapen, van verbindingsmaterieel en van mijnen-legapparatuur. Ploeg noemde dat uitstel onverantwoord. De socialist Dankert daarentegen be streed de veronderstelling dat meer verbindingsmate- geld voor defensie automatisch bete kent dat je ook een betere krijgsmacht krijgt Voor hem is er maar een keuze: voorts een punt uitmaken bij het leg gedurende de kabinetsformatie van volgend jaar. na de verkiezingen. Wel eiste zij van de minister dat hij nu al een begin laat maken met de voorbereidin gen van de aanschaf van ander mate rieel. zoals anti-tankwapens, mijnen- legapparatuur rieel. Volgens WD-woordvoerder Ploeg wil ben nooit sinds met verschijnen van de defensienota om minder geld ge vraagd". Als Nederland echter nu met op harde wijze taakverdeling afdwingt bij de NAVO, dan staan we over enkele jaren voor een eenzijdige taakafstoting, zo voorspelde Dankert De radicaal Waltmans verzette zich tegen elke verhoging van de defensie- uitgaven. Hij diende zelfs een amende ment in, waann 190 miljoen gulden van de defensiebegroting wordt afgehaald. Dat is het bedrag dat in de begroting staat, omdat onze landmacht op de hui dige sterkte gehandhaafd moet worde. Zouden de onderhandelingen tussen Oost en West over troepenvenninderin- gen succes hebben, dan zou die sterkte omlaag gebracht kunnen wor- den.Waltmans wil daar niet meer op wachten. De PPR-woordvoerder vond dat defen sie, in tegenstelling tot wat het CDA en de WD vinden, te weinig heeft moeten bezuiningen als gevolg van de slechte economische situatie. Hij diende voorts nog een amendement in, waarin hij de 186 miljoen gulden uit de begro ting schrapt die voor de aankoop van de F-16 is opgenomen. Hij noemt die aankoop geen bijdrage tot de ontspan-' ning. LONDEN (UPI) - In de jaren 1964 en 1973 hebben pornohandelaren in Lon den duizenden ponden sterling smeer geld betaald aan de afdeling van Scot land Yard die met het toezicht op hun zaken was belast. Dit is dinsdag ont rold voor de Old Bailey-rechtbank in Londen. „Een verhaal dat slechts kan worden omschreven als een kankergezwel van corruptie doorheen de hele afdeling van hoog tot laag dat vele jaren voortwoe kerde", verklaarde officier van justitie John Mathew. Vredeling de Neptune-taak eigenlijk of nu duidelijke stappen nemen op weg bever gewoon kwijt. „Het is zand naar strooien in de ogen van de Nederlanders de NAVO-partners, of en de geallieerden, te blijven spreken over uitstel van vervanging, terwijl aan gestuurd wordt op afstoting. De KVP-er Van Eisen noemde met niet-bestellen betere taakverdeling tussen r geld uit trekken voor defensie. Dankert koos uiteraard voor het eerste. Dankert betoogde daarbij dat het de PvdA niet te doen is om minder geld vraag De Kerkraadse hoofdverpleger Frans H. hoorde gisteren opnieuw twee maal le venslang tegen zich eisen. touwtjes Een kerngroep van zes families trekt in Spanje aan de meest belangrijke poli tieke en economische touwtjes. regionaal De meeste Zeeuwse gemeenten voelen voor regionale adviescommissies voor opnamen in bejaardentehuizen. concentratie G.s. stellen een studiecommissie in voor de concentratie van de Zeeuwse water schappen. te laag Het Nationaal Planbureau heeft het in flatiepercentage voor dit jaar twee pun ten te laag geschat. zat Zeelands enige amateur-toparbiter, André Hemelsoet, stopt ermee: „Ik ben het zat." landbouw De Zeeuwse landbouwer Huib van der Maas kekk voor de VPRO-televisie rond in de Oostduitse landbouw. gesprek Rusland vraagt Nederland om een nieuw gesprek over het geschil om Aero- Qot en KLM. t een opvolger voor de Neptune het voor defensie te bestemmen. „Wij heb- iVan onze redactie economie DEN HAAG - De daling van de werk loosheid die in september optrad, heeft zich in oktober doorgezet. De oorzaken van deze daling zijn moeilijk aan te ge ven. „De ontwikkeling van factoren als orderpositie, voorraad eindprodukten, industriële produktie, enz. wijst op zichzelf niet op een voortzetting van de opleving die zich eind 1975, begin 1976 voordeed". Aldus het dinsdag versche nen maandelijks overzicht van de ar beidsmarkt van het ministerie van so ciale zaken. De werkloosheid onder schoolverlaters vertoont weliswaar een daling, maar deze is volgens het overzicht niet veel groter dan in vorige jaren. Zoals gemeld, daalde de voor het seizoen gecorri geerde werkloosheid in oktober met 6000 mannen en 2500 vrouwen tot 223.800 (168.900 mannen en 54.900 vrou wen). 5,9 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. Het feitelijke aantal werklozen daalde met 1720 tot 218.840. De voor seizoen gecorrigeerde werk loosheid onder bouwvakkers daalde met 2200. Dat betekent 40 procent van de totale daling van de werkloosheid onder mannen. Overigens neemt in bijna alle beroepsgroepen de werkloos heid af, echter niet in die mate als in de bouwnijverheid. Ook regionaal is de da ling van de werkloosheid min of meer gelijkmatige verspreid. Met de daling in september (6800) is de werkloosheid in de afgelopen twee maanden niet onaanzienlijk afgeno men. Die periode is volgens het ministe rie van sociale zaken echter te kort om daarop verwachtingen te baseren over de ontwikkeling in de komende maan den. Ook de ontwikkeling van de vraag naar arbeidskrachten geeft nog geen duidelijke aanknopingspunten. Deze vraag voor seizoen gecorrigeerd steeg DEN HAAG: Ti'dm de SetandeiiTU5 van de defensienota in de tweede kamer mpf 6900 tof S4 700 Hat ie i nrnr-onf drukten de heren Wiegel tl) en Bakker elkaar de hand. De fractievoorzitter van de met «900 tot 54.700, dat is 1.3 procent VVDfeliciteeTde m *ollega van de CPNmet diens 20-jarig jubileum als lid van de tweede kamer. procent van de afhankelijke beroepsbevolking. SCHOONEBEEK (ANP) - Dinsda gavond om 22.55 uur heeft de NAM de spuitende olieput in Schoon- ebeek onder controle gekregen. De succesvolle operatie om de put te dichten begon dinsdagavond om ne gen uur. Tegen tien uur was de zeven ton wegende afdichter goed ge plaatst en om tien voor elf kon het sein 'put meester' worden gegeven. Vandaag zal men beginnen om ook de massa onder de afdichter in de 800 meter diepe kolom onder controle te krijgen. Éen schadebedrag is nog niet bekend. Een klein chemisch bedrijf in Etten-Leur is sinds maandag, toen Schoonebeek werd 'verrast' door de spuitende injectieput, bezig geweest met het ontwikkelen van een spe^ ciaal schoonmaakmiddel. Gisteren meldde dit bedrijf, de firma Alco, dat men erin was geslaagd een der gelijk middel te fabriceren. Het is, aldus een woordvoerder van het chemische bedrijf, een stof die de olie opneemt en vervolgens af breekt. JENKINS SPRAK IN DEN HAAG OVER EUROPESE COMMISSIE DEN HAAG-Minstens een van de vier belangrijke posten in de nieuwe Europese commissie moet, zo is het streven van de Nederlandse regering, vervuld worden door een Nederlander. De samenstelling van de nieuwe commissie zal worden vastgesteld tijdens de Europese raad van 29 en 30 november. Als belangrijkste posten - naast het voorzitterschap, dat al is vergeven aan de Brit Roy Jenkins - ziet de Nederlandse regering buitenlandse betrekkingen, financiën en economie, en landbouw. Verder - met enig voorbehoud - regionaal beleid, sociaal beleid en ontwikkelingshulp. In de huidige Europese commissie beheert de Nederlander, ir. Pierre Lardinois de portefeuille van landbouw. Binnen de groep progressieve ministers in het kabinet-Den Uyl (PvdA-, PPR- en D'66-bewindslieden) is er intussen overeenstemming over bereikt dat de huidige minister van defensie, ir. Henk Vredeling, de eerst, aangewezene is om het nieuwe Nederlandse lid te worden van de Europese commissie. Dat is het uitvoerend orgaan van de Europese Gemeenschap, de EEG. Binnen het totale kabinet bestaat over een en ander nog geen overeenstemming, al kan de meerderheid van progres sieve ministers die wel afdwingen. Bovendien is het kabinetrDen Uyl het intern nog niet eens over de vraag of het verantwoord is dat een minister per 1 januari, de datum waarop de nieuwe Europese commissie moet aantreden, het kabinet vaar wel zegt. Roy Jenkins, de voormalige Britse minister van binnenlandse zaken heeft maan dag in Den Haag gesproken met minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) en met premier Den Uyl over de Nederlandse plaats in de nieuwe Europese commis sie. Tijdens dit gesprek, dat in diepe geheimzinnigheid was gehuld, zou volgens sommige berichten de nieuwe voorzitter van de Europese commissie minister Van der Stoel hebben verteld dat in zijn opstelling Nederland de Europese porte feuille van ontwikkelingssamenwerking zou krijgen. Deze berichten werden dinsdag niet bevestigd. In Den Haag verluidde dinsdag, dat ir. Vredeling - vroeger een zeer actief lid van het Europees parlement - weliswaar de voornaamste kandidaat is voor de Europese commissie, maar dat vooral ook minister drs. Boersma (sociale zaken) nog een redelijke kans maakt. De beide andere kandidaten van de Partij van de Arbeid, kamervoorzitter ir. Vondeling en Delfts burgemeester ir. Oele worden volgens Haagse regeringskringen nauwelijks serieus genomen. De liberale oppositieleider Hans Wiegel is het volstrekt oneens met het zetels toeschrijven aan ministers die nog in functie zijn. Hij heeft premier Den Uyl schrifteljk gevraagd een eind te maken aan alle geruchten door een verklaring van de premier, dat de plaats in de Europese commissie niet zal worden bezet door een minister of staatssecretaris die nu deel uitmaakt van de regering. Volgens Wiegel bestaan tegen de benoeming van een fungerend minister of staatssecreta ris tot lid van de Europese commissie doorslaggevende staatkundige en staats rechtelijke bezwaren. VERONDERSTELLING GOESE POLITIE EN SPOOR WEGRECHERCHE: GETUIGE ZAG ROOD LICHT PAAR MINUTEN VOOR BOTSING GOES - Menselijk falen is naar alle waarschijnlijkheid de oor zaak geweest van de treinramp van twee weken geleden nabij Eindewege. Tot die veronder stelling zijn de recherche van de Goese gemeentepolitie en de spoorwégrecherche gekomen na het onderzoek, dat ze naar aanleiding van de treinramp hebben ingesteld. Uit het on derzoek valt af te leiden dat de machinist van de verongelukte personentrein en de NS- storingsmonteur, die bij hem in de cabine zat in de dichte mist vermoedelijk twee seinen ge mist hebben: een geel sein op ruim 1800 meter voor de plaats waar de ramp zich voltrok en een rood sein ruim 300 meter er voor. Overigens houden de Goese rechercne en de spoorwegrecherche bij de conclu sies van het onderzoek wel heel nad rukkelijk een paar slagen om de arm. Het zit er in dat nooit exact zal kunnen worden nagegaan wat er precies is misgegaan. De enige twee mensen, die zouden kunnen vertellen wat er alle maal gebeurd is, namelijk de machinist en de storingsmonteur, zijn immers omgekomen. Daarom zijn de conclusies van het onderzoek in feite veronder stellingen. Wel heeft het onderzoek geen aanleidingen te zien gegeven om de uiteindelijke veronderstellingen te weerleggen. Al enkele uren na het plaatsgrijpen van de ramp werd duidelijk dat de seinen gewerkt hebben zoals ze moesten wer ken. Meteen na de ramp bleek het sein- beeld die lichten te vertonen, die het had moeten vertonen, namelijk een rood licht het dichtst bij de wisselplaats en een geel licht ongeveer 1500 meter van dat rode licht in de richting Goes verwijderd. De seinen bleken goed te werken na het ongeval. Dat werd met test aangetoond. Ook was een rood licht verschenen voor de trein uit de richting Middelburg, die een paar minuten na de verongelukte personentrein de wissel plaatshad moeten passeren. Bovendien was er een getuige ('voor ons eigenlijk de belangrijkste getuige in het hele onder zoek", aldus een woordvoerder van de recherche), die het licht 300 meter voor de wisselplaats enkele minuten voor het ongeluk op rood had zien staan. Remmen De rechercheurs konden uit het ver- In het voetspoor van Gerbrandy §.A.antjes heeft deze week een uitdrukking overgenomen van de legendarische Pieter Sjoerds Gerbrandy: 'De luis in de pels'. Gerbrandy hield van gepeperd taalgebruik en zijn vondsten werden tijdens de Londense jaren van de Nederlandse regering met plezier en leedvermaak doorgegeven. Meyer Sluyser vertelt er over in zijn aar dige boekje met Londense herinnerin gen uit 1940 - 1945 dat tot titel heeft 'Daar zaten wij'. Zo karakteriseerde de toenmalige premier het beleid van zijn minister van buitenlandse zaken aldus: „Zeer intelligent, maar Van Kleffens brengt geen levende jongen ter wereld." Toen hem werd meegedeeld dat een AR-burgemeester van een grote stad was overleden, een magistraat die niet zo flink was tegen de Duitsers, sprak hij: „Dood? Mijn gaaf vergroot, geen blijder maar. in tachtigjaar," Over mr. G. J. van Heuven Goedhart kwam de karakteris tiek: „Het zwijn in de synagoge." In dit rijtje nu past de uitdrukking die hij eens gebruikte naar aanleiding van het zelf standigoptreden door minister mr. J. W. Burger, het huidig lid van de raad van state: 'De luis in mijn pels'. Aantjes brengt nu deze opvallende beeldspraak over op de PPR: deze partij zou voor de PvdA fungeren als "pediculus huma nus', om eens een fraaie luizenaam te gebruiken. Zou Aantjes het Zeeuwse vervolg op dit Londense verhaal ken nen? In de jaren vijftig bezocht Ge rbrandy als ambteloos burger het Zeeuwse rampgebied en werd daar rondgeleid door een burgemeester, die hem alle bijzonderheden vertelde over de ramp en het herstel van zijn gemeen te. Op de weg terug sprak de oud premier in waarderende bewoordingen tot zijn vrouw over de bewuste burge meester de man had een uitstekende indruk op hem gemaakt. Zijn vrouw was het er wel mee eens, maar bracht één bezwaar naar voren: de burgemeester was lid van de PvdA. „Heb jij niet eens een socialist de luis in je pels genoemd?" Gerbrandy knikte en sprak minzaam: „Vergeet niet lieve, ook in de AR zit er ongedierte." De scherpe tong van Ge rbrandy behandelde vriend en vijand gelijkelijk en daarom is enige voorzich tigheid geboden met sommige citaten van deze merkwaardige en markante Pieter Sjoerds. De hoor van verscheidene passagiers af leiden dat de personentrein waar schijnlijk pas is gaan remmen nadat de trein het rode licht al gepasseerd was. De passagiers van de trein constateer den namelijk dat de noodstop van de trein enkele seconden voor de botsing werd ingezet Er werd gesproken van een seconde of twee. Wanneer de machinist de remmen al in werking had gesteld bij hetzien van het rode licht, dan had er een zestal se conden moeten verstrijken tussen het moment waarop de passagiers het remmen bemerkten en het moment waarop de personentrein achterop de goederentrein vloog. Overigens had dat de botsing niet kunnen voorkomen, maar de gevolgen waren dan wellicht Slot sie pagina 9 kolom 5) belangrijkste opmerking van Aan tjes in het hier geciteerde betoog was overigens niet de vergelijking uit Ge- rbrandy's woordenschat, maar zijn op vatting dat het CDA desnoods een min derheidskabinet moet vormen als sa menwerking met de PvdA niet mogelijk zou blijken. Dit gekokketeer met een minderheidskabinet komt de laatste ja ren meer voor en niet alleen bij Aantjes. Zo is tijdens de eerste formatieperiode van het kabinetrDen Uyl nagegaan of wellicht een minderheidskabinet- moge lijk zou zijn. Er zou dan een progressief kabinet komen waarvan het beleid door de andere partijen - metname werd toen aan de confessionelen gedacht - uitslui tend op zakelijke merites moest worden getoetst. Daarin lag voor Den Uyl de 'brugfunctie': hij wilde dat met vooral de KVP op deze 'gedogende' manier zou' tonen dat ze in dezelfde richting wenste te gaan als de progressieven. „Dat zal ongetwijfeld leiden tot het ontstaan van een sfeer van wederzijds vertrouwen tussen deze groeperingen met het voor uitzicht op een breder regeerakkoord voor nieuwe verkiezingen," aldus Den Uyl in een van de eerste brieven uit de formatieperiode. Het is er niet van ge komen. Terecht. Minderheidskabinet ten - om het even door wie ze worden bevolkt -zijn ondingen. Sinds in Neder land de parlementaire democratie vol ledig functioneert zijn er, strikt geno men, nooit minderheidskabinetten ge weest. Wel kabinetten die geen strikte binding hadden met de fracties en der halve aanspraak konden maken op de aanduiding 'extra-parlementair' of soms 'zakenkabinet' werden genoemd. Tussen 1926 en 1929 is Nederland ge regeerd door een kabineLDe Geen met enige moeite zou in dat geval de aan duiding 'minderheidskabinet' toepas baar zijn geweest. Het bleek toen name lijk niet mogelijk om een meerderheid in de kamer te krijgen, zodat in arren moede een soort-programma-ministerie werd gevormd, een intermezzokabinet dat zijn portefeuille ter beschikking zou stellen zodra in de kamer een parlemen taire meerderheid aanwezig zou blijken. Bij de daarop volgende formatie van 1929 is nagegaan of een rechts minder heidskabinet verantwoord was, maar met name de AR-partïj voelde daar niets voor. Later heeft Colijn voor zijn geestverwanten uiteen gezet hoe hij in dit opzicht over de verhouding regering-parlement dacht. Veel van Co- lijn is verouderd, maar dit betoog is nog altijd actueel: een kabinet moet naar zijn oordeel „bij de meerderheid der kamers op instemming kunnen rekenen omdat de regeringstaak in de tegen woordige tijd zulk een uitgestrekt ter rein beslaat en zo diep in het maat schappelijk leven ingrijpt, dat zonder behoorlijk overleg moeilijk de vereiste overeenstemming is te verkrijgen. Zon der een zodanige redelijke zekerheid ls bij onze parlementaire verhoudingen regeren niet mogelijk. Ontbreekt die ze kerheid, dan stuurt het kabinet niet, maar wordt het gestuurd." Om dat laatste gaat het: sturen of ge stuurd worden. De marges voor een minderheidskabinet zijn zo gering dat (Slot zie pag. 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1