Door wet verslechtering kwaliteit water gestopt Gemeente Middelburg maakt studie van woonerf-straten HEIJ DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 MINISTER WESTERTERP VOOR UNIE VAN WATERSCHAPPEN: UNIE-VOORZITTER: BETEKENIS VAN WA TERSCUAPSZORG NOG ONVOLDOENDE ONDERKEND UTRECHT (ANP) - Minister Wester terp van verkeer en waterstaat heeft bij bespreking van de zes jaar wer kende wet verontreiniging oppervlak tewateren verklaard, dat de ontwikke ling van een jhaarlijkse verslechtering van de waterkwaliteit tot staan is ge bracht, maar dat de ontwikkeling van •de kosten van de bestrijding anders is geweest dan is voorzien. De bewindsman heeft gesproken op de maandag in Utrecht gehouden alge mene ledenvergadering van de Unie van Waterschappen en ook gezegd, dat de regering zich gerealiseerd heeft, dat de plannen voor reorganisatie van het bin nenlands bestuur een aanvulling verei sen. Dit om voldoende te waarborgen dat het waterstaatsbestuur, met name waterkering en -huishouding, ook in de toekomst op organische wijze in ons stelsel van binnenlands bestuur zijn plaats vindt Onder waterstaatsbestuur moet ook worden begrepen de bevoegdheid tot. instelling en reglemntering van waters- cahappen. Hierbij denkt men aan een oplossing inhoudend, dat de toekom stige provincies wat betreft waterkering en -huishouding uit waterstaatkundig oogpunt in doelmatige verbanden zul len samenwerken. Daarbij wordt ge dacht aan vijf bij de wet te regelen sa- menwerkingslichamen. die do naam waterkring zouden kunnen dragen Hij wees verder op veranderde inzichten met. als gevolg stringentere eisen, die weer de noodzaak betekenen van ver dergaande maatregelen voor de bestrij ding van de waterverontreiniging Maar deze roepen vragen op. die de minister niet in het algemeen kon beantwoorden Men zal zich echter bij beantwoording moeten laten leiden door criteria, die op wetenschappelijke gegevens zijn geba seerd. Daarnaast moet men rekening houden met de kosten en technische mogelijkheden. Deze bendering houdt in dat deze normen voorshands nog een relatief karakter zullen hebben. Deze samenstelling zo betoogde hij. komt in zekere zin ook van buiten op ons af. van over onze grenzen. Hij wees daarbij op bestaande en in voorbereiding zijnde EEG-richtlijnen Sprekend over onze internationale ver plichtingen ten aanzien van de Rijn wees hij op behaalde vooruitgang bij het. overleg in de internationale Rijncom missie. Een stap in de goede richting en erzullen er meer volgen. De politieke wil om tot. resulaten te komen is gebleken, meende hij Over de kosten van de bestrijding van de waterverontreiniging merkte hij op. dat het hefTmgenniveau vooral bezorg- heid wekt bij het bedrijfsleven. Hel pro bleem van de kostenstijging heeft, de volle aandacht, maar is de prijs, die wij betalen voor een schonere leefomge ving. Er wordt een onderzoek ingesteld om zo mogelijk inzicht te verschaffen in het toekomstig verloop van de uitkomsten zal worden nagegaan in hoeverre het heffingensysteem aanpassing behoeft., aldus de minister. Knelpunten De afgelopen droge zomcr'heeft aange toond, dat de waterhuislioudkundige infrastructuur ook op waterschapsni- veau uil een oogpunt van watertoevoer en walervcrdeling knelpunten heeft. Ditheefl maandag in Utrecht mr. Th. A. .1. Vosters, voorzitter van de Unie van Waterschappen verklaard op de alge mene ledenvergadering van de unie. Hjj voegde daaraan toe. dat waar van deze tekorten gebleken is, op basis van PRINSENBAL IN MIDDELBURG-ZUID MIDDELBURG - Tijdens het prinsen bal, waarmee Middelburg-Zuid het nieuwe carnavalsseizoen zaterdaga vond inhetZuiderhaken te Middelburg inluidde, is prins Bastiaan den eerste (Bas Musters) voor een tweede ambt speriode verkozen. Nadat hij eerst in een mobiele narren kap. getrokken door de oude raad van elf. een ererondje door de feestzaal maakte, deed hij afstand van zijn titel en leverde hij zijn bijbehorende onder scheidingen in. Ook de Raad van Ell trad af. Het duurde toen nog geruime tijd voordat voorzitter R Burgmeijer. verkleed als postbode met een spoed- telegram binnenkwam waarop de naam van de nieuwe prms moest staan. Het bleek echter een lege envelop t.e zijn. Toen bleef er niets anders over dan Prins Bastiaan den eerste zijn ambt waaruit hij zojuist ontslagen was. weer op te nemen Dit overigens met luide bijval van zijn onderdanen. Voor de prins was er een geheel nieuwe uitrus tingdie hem door voorzitter Burgmeijer werd omgehangen. Daarna kwam ook de nieuwe raad van elf opdraven, uitge dost in de meest uiteenlopende kos tuums die correspondeerden met de functie waarin zij aangesteld zijn Het geheel werd opgeluisterd door een nieuwe formatie holjorettes in fel rode kostuums. De feestvierders konden in de loop van de avond een motto verzinnen voor het komende carnaval. Uiteen veelheid aan inzendingen haalde de jury het motto 'Geen gezeur, kom uit desleur!1, een idee van Mattie van Veen. die hiervoor van Prins Bastiaan een fraai boeket bloe men kreeg aangeboden. Bloemen waren er ook voor de vrouw van de prins die haar man in deze periode vaak heelt moeten missen. Een grote groep Middelburgse carna- valvierders is nu hard aan het werk om voor de komende maanden een aantal evenementen voor te bereiden waarvan de 'Lach-in' het hoogtepunt vormt een gerichte walerloevoerplannmg mei een daarbij behorend kosten/ba tenon- derzoek bezien kan worden welke moge lijkheden er zijn om tot verbetering te komen. Bij de voorbereiding en vaststel ling van deze water toe voer plannen zal een verhouding met de waterhuishou- dtngsplannen op nationaal en regionaal niveau niet kunnen worden gemist, meende hij. In het vervolg van zijn betoog was hij verder van oordeel, dat het zonder meer plaatsen van do wet verontreiniging op pervlaktewateren in een rijtje milieuhy giënische wetten (algemene bepalingen milieuhygiëne, luchtverontreiniging en hinderwet), het eigen karakter van deze wet onvoldoende aangeeft. Dit houdt he'tgevaar in. dat regelingen worden ge troffen. die niet op de praktijk en in de praktijk optredende problemen van het waterbeheer zijn geënt Vooruitlopend op het wetsvoorstel Excursie KNMTP GOES Dc afdeling Goes en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield met 45 deelnemers en deelneem sters een dagexcursie naar Aalsmeer. Eerst werd de Nationale bloemen- vakientoonstelling in de gebouwen van de verenigde bloemenveilingen Aals meer bezocht, In dc jaarlijkse vakten toonstelling waren dit jaar meer bloeiende bloem-planten opgesteld dan in sommige voorgaande jaren. Daarna werden de uitgestrekte glas complexen bezichtigd van het bedrijf van dc fa. Gebr. Man in Aalsmeer met o.a uitgebreide oppervlakten begonia's en cyclamen. INBRAKEN IN SCHOLEN TE POORTVLIET POORTVLIET - In het afgelopen wee keinde zijn inbraken gepleegd m de christelijke lagere school en de kleuter school in Poortvliet. Meteen steen ver melde men ruiten, waardoor toegang tot de schoolgebouwen werd verkregen Uit. de lagere school ïseen bedrag van 235.- geslolen. Het is niet bekend, ol' in de kleuterschool iets wordt vermist. Collecte MARIEKERKE - Dc collecte voor de actie "Vluchteling '7(5' heeft, in de ge meente Mariekerke ƒ5578.84 opge bracht. Hiervan werd in Grijpskerke 2529.74. •nMeliskerke/1631.15 en m Aagtijkerke 1417.95 gecollecteerd "WESTKAPELLE - In de hervormde kerk te Westkapelle werden in oktober aan collecten ontvangen eredienst 1021.22: zitplaatsen ƒ340.72: huwe- lijksdiensten j'331.41: kerk en Israel ƒ341.75. Kerkvoogdij ƒ789,75. Ooeu- imenische arbeid 248.95; giften ƒ2084.-: collecten diaconie over okto ber: eredienst 1077,10; werelddiaco- naat 601.80: Wijkwerk ƒ27107: Band- recorderdiensl 55.59 BURGKLIJKK STAND MARIEKERKE Gchoren: Pieters G. z v C. de Looft en M. Maljaars. Johanna d v C. Joosse en P. Sturm Ondertrouwd: A Spruijt 47 j en L. P- Cevaal 31 j. Getrouwd: J. dc Voogd'21 j en P Meijers 21 j. C. Visser 37 j en M M. Cappon 37 j. Overleden: S. M, Riemens 65 j e v Dek ker Bl'RGELIJKK STAND WESTKAPELLE Geboren: Muriël dv D. Jongepier en P. Brasser Ondertrouwd' P Roelse 31 jr en L. Lous 22 jr. J. L Sturm 21 jr en K.L, de Kam 21 jr. Getrouwd. J M. Slabber 24 jr en E. J. Janse 21 jr. P. J Mesu 26 jr en K de Pagter22jr. N. Roelse 29jr en A. Cijsouw 28 jr Overleden P Huïbregtse 87 jr wv N. Faasse. A. S. Cappon 44 jr. reorganisatie binnenlands bestuur c zonder een oordeel te hebben gegeven over het zogenaamde Diepdelversrap- poit (eventuele reorganisatie water schappen i heeft dc regeling het parle ment een voorstel tot wijziging van de grndwel over de bepalingen aangaande de waterstaat aangeboden. Dit voorstel houdt een fundamentele -staatsrechte lijke ingreep in ten aanzien van de wa terschappen maar de umeisei niet ove- t.uigd van de noodzaak van een zo ver gaande ingreep als wordt doorgesteld Bij het beschouwen van de verstedelij- kingsnota. de nota Waddenzee en de in terimnota landinrichtingswet heeft de unie geconstateerd, dat de plaats en de betekenis van de wnlerschapszorg voorde inrichting en hel- beheer van de ruimte onvoldoende wordt onderkend Ook merkte mr. Vosters op. dat de ont wikkeling van de rijksbijdrage in de hoge lasten van de waterhuishouding van waterschappen minder voldoening schenkt dan de wet uitkering wegen. 'De minister kan wel zeggen, dat de wa terschapslasten in sommige gebieden als gevolg van bijzondere waterstaats kundige omstandigheden tot. normale kosten behóren, maar dit neemt niet weg. dat hier feitelijk een afwenteling van de kosten door de overheid op de particuliere sector plaats vindt Daarbij is geen verbetering ingetreden in de om standigheden. op grond waarvan de bij drage destijds tijdelijk Is ingevoerd", meende de voorzitter. Geslaagd optreden afdelingen MTV MIDDELBURG-De signaalafdcling het majorettcnpcloton van de Middel burgse TurnvercniginglMTVi "69 ver zorgden zaterdagavond een geslaagd optreden in het ontmoetingscentrum Dauwendaclc te Middelburg. De tal rijke aanwezigen - er moest nog een groot aantal stoelen worden bijgezet - kregen een gevarieerd programma voorgeschoteld onder het motto "De jeugd presenteert zich'. Dc belangstellenden, ondei wie veel vertegenwoordigers van Middelburgse zusterverenigingen, werden verwel komd door MTV-voorzitter J C W Pluijmers. Tamboer-maïtre Piet Klap kreeg van de heer Pluijmers een nieuwe slok Daarna volgde een. gevarieerde show waaraan door alle leden en leerlin gen werd deelgenomen. De leerling- tambocis en -hoornblazers lieten hun vorderingen zien in de vorm van ccn openbare les onder leiding van Piet Klap en Anita Meulonberg Aan deze openbare les werkten onge veer 20 leerlingen mee Daarna volgde een show van de drumband die uit 30 leden bestaat De majorettes voerden een vlotte show op en ook do leerlingen van dit onderdeel lieten zien hoe er we kelijks les wordt gegeven De avond werd besloten met een discobal. S.K.W. PvdA-PPR Afscheid van hoofd De Casembrootschoo! MIDDELBURG - Met een door een re ceptie gevolgde bijeenkomst wordt donderdag 18 november in dc Schouw burg aischeid genomen van de heer A. don Boer als hoofd van de Jhr mr A F C de Casembrootschool. De heer Den Boer neemt afscheid in verband met vervroegde pensionering. De afscheids bijeenkomst begint 's avonds om hall' acht, de receptie om negen uur. DUIVENRUBRIEK Inkorflokaal 'De Luchtbode' voldoet niet aan de eisen SOUBURGSE VERENIGING DOET BEROEP OP GEMEENTE (Van een medewerken SOUBURG - Dc P.V. De Luchtbode te Souburg kende een rustig seizoen. De 53 leden tellende vereniging korft de dui ven in op Souburg-West in een lokali- tcit (lie niet voldoet aan de normen. Omdat het inkorflokaal sinds kort fun geert als 'bnndsconcoiirsinkorl'cen- trum' waardoor alle liefhebbers uit Walcheren hier hun duiven kunnen af geven voor de wedvluchten, zal bij een eventuele keuring door de Nederlandse Poslduivenorganisatie dit lokaal be slist niet voldoen aan de minimumei sen. Maar men heeft goede hoop dal men in de uahijc toekomst via gemeen tewege dc middelen zal krijgen om zelf de broodnodige verbeteringen aan te brengen. Als we de kampioenschappen bekijken zien we dat bijna alle overwinnaars in een bepaalde categorie een grote voor sprong hadden, het element spanning was beslist, niet zo groot als in 1975 toen na een nek-aan-nek race J. Broeke Zn de generale titel grepen Bij de Vitesse was het good-old I. Joziasse die met ruime voorsprong dit kampioenschap binnenhaalde. Nog groter was het vel schil bij do midfond waar L. v Wallen burg als le eindigde. Tevens behaalde hij bij de oude duiven het duifkam- pïoenschap als we ons goed herinneren presteerde hij dit ook vorig seizoen. Bijna vanzelfsprekend was dal vader en zoon A v Peenen fondkampioen wer den. Deze'mannen zijn al jarenlang op de grote vluchten niet te kloppen Bij dc jonge duiven presteerde op de Vi tesse J Broeksma liet zowel dit kaïn pioenschap alsmede hetduifkampioen- schap te pakken Als je daarnaast goed presteert bij Vitesse Oud en Fond dan heb je als 2e generaal een goed seizoen om op terug te zien Wel was er spanning bij dc Fond jonge duiven want hier zat de 'nieuwkomer' M Karman de gene raal zeer dicht op zijn hielen Zo ook bij dcnavluchten waar C. v.d. Eeden maar net I. Joziasse voorbleef, Bladeren we uitslagen van liet afgelo pen seizoen door dan zien we naast de kampioenen een of meerdere overwin ningen van o a R. Velthulzen. gebr. Korff. J Broeke Zn. C Terwiel. Braet. M de Ruyter. M. Hibbels. C. Verhoeven. J. Fransooi. Karman en ook lietjeugdig lid F. Pais zag eenmaal kans voor alle ouderen te finishen. Het is beslist niet de eerste keer m zijn lange loopbaan als duivenliefhebber dat Charel de Poorter dc generale titel grijpt, Maar dit seizoen is zijn voor sprong zo beangstigend groot, dat er van strijd nauwelijks sprake was. Acht. overwinningen op Vitesse en Fond met daarbij als topprestatie 2e en 3e prijs Nationaal Parkestone Naast zijn klasse-duiven die hij ongetwijfeld heeft is hier vooral bepalend hel vakman schap van de liefhebber. Een bewijs hiervan is ongetwijfeld het bijna altijd de le getekende duif in de prijzen draaien. De Poorter is wel bereid ie mand die het minder goed doet. terzijde te staan. Het zal voor de leden van de P V De Luchtbode een moeilijk karwei worden om deze man volgend seizoen te verslaan. Rest ons nog te vermelden dat de voor zitter Joh Braet wegens verhuizing op de laatstgehouden vergadering deze functie moest neerleggen. Op 19 november wil men dit middels een feestavond nog eens duidelijk onder strepen. Oude duiven Vitesse 11. Joziasse. 2, M. de Ruvtei 3. Ch. de Poorter. Mid-tond' 1 L v. Wallenburg. 2. J Broeke Zn. 3. M de Ruyter Fond: LA v. Peenen Zn. 2. Gebr. Korft'. 3. Ch de Poorter. Duïfkamp L v Wallenburg. Jonge duiven Vitesse: l J Broeksma. 2 Ch. de Poorter. 3. P. Borremans Fond: 1. Ch. de Poorter. 2 M Karman. 3 J Broeke Zn. Duif- kamp: J. Broeksma Navluchten: 1 C v.d. Eeden. 2.1. Jozias se. 3. C. Terwiel Generaal kampioen: 1. Ch de Poorter. 2 J Broeksma. 3. A v Peenen Zn. 4 J. Broeke Zn.. 5. I Joziasse. Op de agendal staan verder de volgende tentoonstellingen' 12 en 13 november P.V. Zeelandia Mid delburg. 19 en 20 november P.V. de Pos thoorn. Vlissingen. 25.26 en 27 novem ber P V Voorwaarts Arnemuiden. 3 en4 december Rayon t.t, Scheldevlie- gers/telegraaf Vlissingen. 10 en 11 de- eember P.V. de Luchtbode Souburg. 17 en 18 december P.V. De Zwaluw West kapelle BELLINKSTRAAT WORDT VOORBEELD ONDERZOEK NOG VRIJBLIJVEND MIDDELBURG - Een ambtelijke werkgroep in Middelhiirg is in op dracht van het gemeentebestuur be gonnen aan een studie welke stralen in aanmerking kunnen komen voor de in richting als woonerf. In dergelijke stra ten wordt het autoverkeer terugged rongen en krijgt de bewoner meer ruimte. Het onderzoek is voorlopig nog vrijblij vend. Het is in eerste instantie alleen bedoeld om na te gaan welke straten in principe tot woonerf kunnen worden in gericht. De studie is daardoor vrij om vangrijk en komt niet eerder dan in de loop van volgend jaar gereed Deze mededelingen deed wethouder W. P, J. Baars, op vragen van raadslid H. A. Blom ippri in de raadscommissie ge- meentwerken. Ondanks de nog lopende studie is op korte termijn toch al een inrichting van een straat tot woonerf te verwachten. Wethouder Baars deelde de commissie mee dat het gemeentebestuur met de bewoners van de Bellinkstraat is over eengekomen om deze straat als zodanig in te richten. Dit kan vrij gemakkelijk omdat de gerestaureerde straat nog een nieuwe bestrating moet krijgen Volgens de wethouder is de Bellink straat uitstekend geschikt om als woonerf ingericht te worden Een Bel linkstraat als woonerf zou naar zijn me ning een voorbeeld voor de hele ge meente kunnen zijn. Het voorstel om de Bellinkstraat tot woonerf in te richten komt m december aan de orde in de gemeenteraad. We thouder Baars wees de commissie er op dat de kosten geen probleem zijn omdat de woonerf-aanpassing in de bestra tingsplannen kan worden ingerpst. Overigens benadrukte de wethouder dat inrichting van straten tot woonerl van geval tot geval bekeken moet wor den ..Het is voor iedere straat anders", zei hij. Het principe van het woonerf juichtte hij toe Hel bevordert de saamhorigheid en de gezamenlijke ver antwoording voor de leefbaarheid", be toogde hij Consequentie In atwoord op opmerkingen van com missielid J. Griep (vvd) benadrukte de wethouder later wel dat de inrichting van straten lol woonerf meer verkeer in andere straten geeft. „Dat is een con sequentie die we ook moeten overwe gen". hield de heer Baars de Commissielid Griep bepleitte bij de be handeling van de begoritng een hogere post voor straatonderhoud Met name voor de binnenstad achtte hij dat. van groot belang Wethouder Baars zag hiervoor echter weinig mogelijkheden. Hij dat bi.) de besnoediing van de begro ting op het stratenonderhoud al minder was 'geknepen dan op andere posten. „We moeten de zaak niet eenzijdig be kijken". meende hij. Commissielid L A Kodde vroeg op nieuw aandacht voor de parkeersituatie aan de Loskade waar vorige week op nieuw een auto te water raakte. Hij her haalde zijn eerder verzoek om hier een vangrail te plaatsen en anders via een andere indeling van de parkeervakken de kans op dergelijke ongevallen e voorkomen. „Het kan een menseleven kosten", aldus het commisslid. Wethouder Baars wees erop dat een vangrail niet mogelijk is omdat daar mee het laden en lossen van afmerende schepen wordet belemmerd. Een wijzi ging van de parkeervakken om de kans voor ongelukken te voorkomen achtte hij een zaak voor de commissie van openbare orde en veiligheid Bij de behandeling van de gemeente begroting voor volgend jaar kwam verder og naar voren dat de kosten van de gemeenschappelijke vuilstortplaats in Borssele aanzienliojk hoger komen te liggen dan geraamd. Het geraamde bedrag van 60.()00 gulden zou volgens wethouder Baars verhoogd moeten worden tot een bedrag van een ton. Zoals ik al eerder uiteengezet heb. wil ik de lieer Labruyere er op wijzen, dat ccn vertegenwoordiger van kerkelijke zijcle aanwezig mag zijn. omdat ook deze deel uitmaken van onze gemeenschap, doch mogen nicl de meerderheid van het be stuur uitmaken. Niet de meerderheid van de Vlissingse gemeenschap is kerkelijk iGerefor meerd). er moet dus een evenredige be- stuursverdelmgkomen Wanneerdeheer Labruyere dan schrijft dat de gerefor meerde gemeenschap een jaarlijkse bij drage levert van duizend gulden, dan is dit nog geen 1 8 proeent van hel totaal budget dal S.K W. per jaar nodig heeft. Wil men met deze gegevens een verte genwoordiging berekenen (beter is ove rigens dit por hoofd van de bevolking te doem dan is dit nog geen half be stuurslid, wal we dan afkunnen ronden naar één vertegenwoordiger vanuit, de Gereformeerde kerk. Zou men volgens dit systeem te werk kunnen gaan. dan kan men toch nog uitzien naar een ge zond stuk cultureel werk W. Willemse. Vlissingen. Inbraken in abdijcomplex in Middelburg MIDDELBURG - In het afgelopen wee kend is in Middelburg ingebroken in hel Abdijcomplex. Nog onbekenden drongen binnen in hel kantoor van rijkswaterstaat en in het aangrenzende gebouw van de provinciale biblio theek. In het kantoor van rijkswaterstaat bleef de bui t beperkt tot een klein geldbedrag en enig rookgerei. Bij de provinciale bi bliotheek werd volgens de politie een bedrag van zo'n 800 gulden ontvreemd. De daders kwamen het kantoor van rijkswaterstaat binnen via een raam aan het Koorkerkhof. Via het kant,ooi- van rijkswaterstaat - waar alle bureaus werden leeggehaald - kwam men via het binnenplein bij de provinciale biblio theek. Daar kwam men eveneens binnen door een ruit te forceren. Vervolgens werd een bureau opgengebroken. waar zich het geld bevond. Hierbij werd het no dige vernield. Het boeken bezit bleel overigens ongemoeid. Het. is inmiddels al de derde keer sinds de zomer dat is ingebroken in liet kan toorvan rijkswaterstaat. De bibliotheek bleef tot voor deze inbraken steeds bui ten schot. Volgens betrokkenen zijn de inbraken van het afgelopen weekend gezien de gevolgde werkwijze door ge routineerde inbrekers gepleegd. De po litie bad maandag nog geen aanwijzi- gingen over de daders. Avond voor bejaarden in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Het, Dienstencen trum voor bejaarden 'Backten Poorte' te Souburg houdt donderdag 18 novem ber een avond voorde bejaarden in zaal 'Relioboth' Er zal een show worden op gevoerd door hel. duo Hcrmans- Janssen. De show bestaat uit conferen ce. liedjes, buikspreken, sketches, ko misch goochelen, play-back enzovoorts. De show begint om 19 30 uur. Middelburg kan onverwachts molen Nieuwland kopen MIDDELBURG - De gemeente Middel burg heeft alsnog kans gezien de in ver val verkerende molen bij Nieuw- cn SI. Joosland aan te kopen. Daarmee is de molen voor de toekomst bewaard. De gemeente heelt al plannen voor restau ratic. De onverwachtse mogelijkheid om de molen alsnog aan te kopen werd maan dagavond in de raadscommissie ge meentewerken bekendgemaakt door wethouder W. P. J,. Baars. De commissie gingakkoord met zijn voorstel de molen voor 20.000 gulden aan te kopen. De gemeente was al genuine tijd in on derhandeling over aankoop van de mo len. Een aanzienlijk verschil in de vraagprijs van de particuliere eigenaar en de getaxeerde prijs die de gemeente wilde betalen maakte aankoop tot nu toe onmogelijk. Tegenover de raadscommissie deelde wethouder Baars mee dat dc eigenaar recentelijk een nieuw bod deed de mo len voor 20.000 gulden te verkopen. Nog voorde gemeente hiertoe kon besluiten verkocht dc eigenaar de molen echter aan een derde Overleg tussen de gemeente en de nieuwe eigenaar resulteerden er - zo I bleek uit de uiteenzetting van wethou der Baars- toch in dat deze bereid bleek de molen aan de gemeente le verkopen. Daarbij handhaafde de gemeente het bedrag' van 20.000 gulden terwijl de be trokkene er zelf 22.000 gulden voor had betaald De transactie komt vandaag in de ver gadering van burgemeester en wethou ders. Als deze akkoord gaan met het. voorstel van de wethouder van open bare werken kan de raad binnenkorteen voorstel verwachten. Dc P.Z.C van vrijdag 5 november brengt op de eerste pagina 'n artikel waarvan dc kop luidt 'Den Uyl's 8:8 formule is onaanvaardbaar voor P.P.R.' In de tekst wordt, verder gesuggereerd dal, er tussen P.v.d.A. en P P R. grote onenigheid zou zijn ontstaan over de ontwerp resolutie inzake deelname aan de regering. Dit laatste leidt schrijver van liet artikel af uit, een ook nog don derdagavond gegeven verklaring van Ria Beckers, voorzitter P P R. Informatie, ingewonnen bij Ria Beckers persoonlijk, en raadpleging van de A N-P -tekst van haar verklaring maken duidelijk dat hier 'n onjuiste voorstel ling van zaken gegeven wordt. In die verklaring komt het woord 'onaan vaardbaar ol iels van gelijke strekking niet voor Ria Beckers heeft - misschien ten overvloede - er wel op gewezen dat Den Uyl's interpretatie en de tekst van 't ontwerp niet met elkaar te verenigen zijn, maar zij heeft ook duidelijk gesteld dat dc in januari te houden partijcon gressen zich over dit en mogelijk ook andere voorstellen tot. wijziging van 't ontwerp zullen moeten uitspreken. De genoemde onenigheid tussen P.v.d.A. on P.P R mogen we. nemen we maar aan. beschouwen als 'n profetie En wal. deze zaak betreft, 'n onjuiste. Was misschien de wens de vader van de gedachte? in de zaak waarom 't bij 't opstellen van dc ontwcrp-resolutie ging "tl adekwate reaktie te geven op wat. de confessionele regeringspartijen net ge daan hadden, n.l. zo maar alsof 't niks is zicli met,'n oppositie-partij, de C.H.U te verbinden in 't CDA - is geen verande ring gekomen Namens P.P R-Zeeland, drs J A Backerra. Oostburg. Ondoorzichtige berekening gasprijs Op 1 januan 1975 werd de gaspnjs ver hoogd met 5 ct, per m3, maar op die da tum had de Prov - Zeeuwse Energie Mij. de meterstand nog niet opgenomen Daar ik niet kon begrijpen hoe dan een juiste berekening kon plaatshebben, heb ik op 31 december 1974 zelf de me terstand opgenomen. Toen de eindafre kening van liet. gasjaar 1974-1975 werd gepresenteerd, bleek mij dat. er 50 m3 van de lage prijs tegen de verhoogde prijs was berekend. Ik nam daar natuur lijk geen genoegen mee en wenste deze f 2 50 niet. te betalen, wat ook niet ge beurd is. Een jaar later -1975-1976- werd degaspnjs weerverhoogd met4centper m3, maar ook nu weer geen meterop- name door de gasmaatschappij, maar wel door schrijver dezes. Er werd mij toen 84 m3 gas. welke verbruikt was voor de lage prijs, in rekening gebracht, tegen de verhoogde prijs. Ik betaalde weer niet. Wel heb ik betaald wat werke lijk verschuldigd was. maar niet wat mij door een foute berekening te veel was berekend En waarmee genoegen werd genomen. Maar wat gebeurde er na en kele weken. De P.Z.Ê.M. zond mij een girobiljet met het teveel berekende be drag Ik heb daar geen antwoord opge geven. omdat ik aan mijn verplichtin gen had voldaan en dus niets nalatigs te betalen had. Totdat ik op 26 movember een aanmaning kreeg over het bedrag waardeP.Z.E.M geen rechtop had. plus f 5 - onkosten Ik begrijp niet dat zulke praktijken bij zo'n bedrijTkunnen plaats vinden. Om een aanmaning te sturen voor geld dat door hen zelf te veel bere kend is. doordat nagelaten is de gasme ter op tijd te controleren. Nu kunnen zij een methode hebben om de rekening op een andere manier te maken, maar dan moet deze wel kloppen met de meter stand. Want ik als verbruiker heb het recht om de rekening, als deze niet juist is. niet te accepteren of wel met. goed vinden te corrigeren. N B. een en ander heeft alleen plaats voor het gasjaar dat loopt van 1 juni tol 31 mei. Als allegas- verbruikers waar het gasjaar zo valt, en op de laatste datum van lage gasprijs hun meter hadden nagezien, dan ben ik ervan overtuigd, dat zeer velen hun re kening hadden geweigerd. Het spreek woord: vele kleintjes maken een grote, is hier wel op zijn plaats. D v d Berg. Middelburg. 'Deel Zeven van De Jong' Met grote belangstelling gelezen Kantlijn van 2 november het onderwerp 'Deel zeven van De Jong' De Kantlijn, s.chrijver heeft zeer terecht geschreven over de bezwaren tegen De Jongs visie en tegen de aan hem verstrekte op dracht. Deze opdracht was volgens mij niet te groot voor een man van formaat aly zijnde dr. L. de Jong Daar genoemde heer tijdens de bezetting in Engeland verbleef, komt het mij voor dal hij inge. licht, is door mensen die de bezettinj persoonlijk hebben meegemaakt, masi die vanzelfsprekend niet alles hebben beleefd wat er in onze provincie afspeel, de. Hen treft dus geen blaam, maarzo doende werden wel de feilen onvol doende weergegeven. Ondergetekende staat dus in dezelfd; positie, kan dus wat bijv. in Zeeuwsen' Vlaanderen, op Schouwen of andere de len der provincie, ja zelfs wat er op Wal cheren gebeurde, met in details be schrijven. Ik wilde wat helderder beschrijven w; er in Vlissingen is afgespeeld en wel spe ciaal op de werf 'De Schelde', w; heel de bezettingstijd werkzaam Er zat voor alle werknemers van hoe? tot laag met, anders op dan vo vijand te werken. Waar had je toen mot ten onderduiken in deze van den be ginne afstreng afgesloten provincie, wat voor de vijand met zo bezwaarlijk wai door de geografische ligging. Zeeuwsch-Vlaanderen gold dal niet. iel die mate als het. gedeelte boven flt Schelde. Gehuwd zijnde was het al heel moefti]) om onder te duiken. Waar haddc vrouw en kinderen van moeten levet terwijl zij zonder middelen van beslaa: zijnde, uit. de provincie werden gezet zoals allen die in deze omstandighedei verkeerden. Wat. het werk zelf betreft, dat werd veel mogelijk getraineerd en zo mogeliii gesaboteerd, met als gevolg dat ei enkel oorlogsschip aan de Duitse vlooi kon worden toegevoegd. De omgebouwde treilers voor patrom) leschepen waren een volslagen misluk king. Als zij uitvoeren, werden zij (docc onze illegaliteit rechtstreeks gedant melding) gebombardeerd, door de be ruchte Engelse Spitfires tot zinken ge bracht of zwaar beschadigd of in brand geschoten. Een hulpkruiser. met zee veel kosten en moeite half argewerkt werd op weg naar Helgoland door En gelse vliegtuigen ter hoogte van Texell vernietigd, en zo kan ik wel doorgaan. Ik denk aan ons eerste verzet, dei Februari-staking. in verband met del massadeportatie van de joden in om land. Wij werden onder zware bedrei ging met wapengeweld en grote mili taire overmacht naar de werkplaatsen1 gedreven Het- toen begonnen verzet werd geleide lijk aan voortgezet, het doorgeven van illegale kranten en pamllct.ten, vergrote sabotage, met grote knjl,letters op en in de werkplaatsen geschreven letters OZO (Oranje zal overwinnen). De Duit sers lachten om deze voor hen onbegrij-1 pelijke letLers. maar l-oen hen aange bracht was wat dat, betekende, moesten de letters verwijderd worden, maar vandaag verwijderd, morgen stonden zij, er weer. tot grote ergernis van devïjandJ Voor de directie was hel heel moeilijk om de zelfstandigheid te bewaren en herhaaldelijk werd zij voor hete vuren geplaatst. De tewerkstelling naar Duits land was wel de moeilijkste en werd door haar zoveel mogelijk gestagneerd, door geen lijsten met namen in te dienen totdat de vijand dreigde met zelf de al gehele leiding op zich te nemen. Nog een belangrijke zaak (stil verzet) zat de vijand erg dwars. nl. hel volkomen mislukken van de eenheidsvakbewe- gmg onder leiding van Woudenberg. De directie redde ook een belangrijk deel van ons pensioenfonds bezittende effecten en bescheiden. Alleen ons be stuur. waarvan ik toen lid was. was in het grootste geheim ingelicht, Ik zou zo wel door kunnen gaan, daar ik zowel door mijn arbeid op 'De Schelde' als door mijn lidmaatschap van onze il legaliteit veel meer kan vertellen. Ik hoop dan ook. dat dit schrijven mede kan werken een zeker onverdiende smet weg t.e nemen van een door dr. L. de Jong. ongewild en ongeweten, in een verkeerd daglicht stellen van de arbei-j ders Ik eindig met alle lol voor de Kantlijn- schrijver van onze P.Z.C.wiens artikel zeer verhelderend werkten dal de feiten weergaf zoals die toen waren. C J.Vader. Vlissingen ADVERTEREN DOET VERKOPEN ideaon? wonsan? klochton? kom naar: buro voorlichting stadhuis (kamor 34) schrijf: antwoordnummer 2 idceên-inspraakbus ol bel. 15100 toestel 333 of 337 GEMEENTE VLISSINGEN Bestemmingsplan Buitengebied De burgemeester van Vlissingen maakt ingevolge 23 van de wet op de ruimtelijke ordening bekend, dat ingaande 10 november 1976 gedurende een maand ter secretarie, afdeling ruimtelijke orde ning. voor een ieder ter inzage ligt hel ontwerp van het bestemmingsplan, regelende de bestem mingen van gronden en het gebruik van gronden en opstallen in het buitengebied van de gemeente Vlissingen (bestemmingsplan Buitengebied). Gedurende bovengenoemde termijn kan een ie der genoemd ontwerp schriftelijk bezwaren- indienen bij de gemeenteraad. Vlissingen. 9 november 1976. burgemeester voor- KLEDINGMAGAZIJN BELLAMYPARK 42 VLISSINGEN TELEFOON 12968 ftTr I# Komt u Rei ORIGINELE WARME NOORSE VESTEN en SHETLAND TRUIEN Maakt u een kennis met de COLLECTIES HERENKLEDING Komt u gerust eens vrijblijvend kijken. fir.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 6