PZC Blanken en Afrikanen wachten op een initiatief van Engeland V erdachte koffermoord in Breda nu op vrije voeten EEG wil prijsverhoging van de olie gezamenlijk opvangen SPOED MET TARIEVEN WET IN GEZONDHEIDSZORG PZC/ het weer 'VASTE POLITIEKE WIL' IN BRUSSEL: TEXELSE BEJAARDE ERE BURGERES RUSSISCHE STAD CNV: Regering biedt te weinig extra geld Staatssecretaris Hendriks: Ford Taunus terug naar de dealer Man vermoord in Utrecht BIJ ALBERT HEIJN Vrij zacht Veel bewolking en plaatselijk regen. Overwegend matige wind uit zuid elijke richtingen. Maxima circa 10 gra den. Vooruitzichten voor woensdag en don derdag. Wisselvallig en vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Vorwoetisdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.temp. omstreeks 7 graden; max temp. omstreeks 12 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 80 procent, kans op een geheel droog et maal 50 procent. Voor donderdag; aantal uren zon: 0 tot 4; min.temp. omstreeks 7 graden, max. temp. omstreeks 12 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog et maal 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. (Van ome correspondent) BRUSSEL - De ministers van financiën van de EEG-landen hebben de 'vaste politieke wil' om de gevolgen van de ko mende verhoging van de prijs van ruwe olie gezamenlijk op te vangen. Dit zei minister Dui- senberg (financiën) desge vraagd na afloop van een bij eenkomst met zijn collega's uit de andere acht landen van de Europese gemeenschap. Algemeen wordt verwacht dat dc opec-landen hall december zunen dc- siuiten tot een verhoging van de olie prijs met 15 procent. Voor een land als Italië, dat zijn totale behoefte aan energie invoert, kan deze verhoging ca tastrofale gevolgen hebben, gezien de financiële problemen waar het land nu al mee heeft te kampen heeft- Hetzelfde geldt, zij het in mindere mate, voor Groot-Brittannië. Ds negen bewindslieden bevestigden maandag hun bereidheid de regering in Londen te hulp te komen bij de oplos sing van de financiële vragen waarvoor de Britten zijn gesteld. De 487 miljoen dollar die de bank van Engeland eerder dit jaar aan Italië leende - toen dat land in moeilijkheden verkeerde - komt op korte termijn weer tot beschikking van de Engelsen. Italië krijgt waarschijnlijk een nieuwe lening van de landen van de gemeenschap. Engelands partners besloten maandag eerst te wachten op de uitkomst van de besprekingen die de Britse regering deze week voert met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) over een nieuwe grote lening. Minister Duisenberg: ..Pas daarna wordt bekeken welke rol voor de landen van de gemeenschap is wegge legd". Beken eenheid De minister van financiën kon het niet eens worden over de invoering van een nieuwe rekeneenheid ter vaststelling van dc begroting van de EEG. De Deense minister blokkeerde een be sluit, omdat de regering in Kopenhagen vindt dat er eerst een oplossing moet komen voor de snel stijgende kosten van het Europese landbouwfonds. Het gaat hier om een vraag van groot poli tiek gewicht, waarover de ministers van buitenlandse zaken zich volgende week zullen buigen. Het plan van minister Duisenberg om meer samenhang in het monetaire be leid van de Negen te brengen, werd voor nadere studie terugverwezen naar het monetaire comité van de EEG en het comité van de presidenten van de cen trale banken. Het monetair comité had al eerder m een advies gezegd dat in voering van een coherent systeem zoals Duisenberg voorstaat, thans niet moge lijk is gezien de uiteenlopende economi sche ontwikkeling in de lidstaten. Parkeer ontheffing voor gehandicapte autobezitters wordt landelijk HILVERSUM (ANP) - Minister Wester- terp (verkeer en waterstaat) heeft maandagavond in het VARA- programma ombudsman aangekon digd dat er een landelijke parkeeront- heffing voor gehandicapte autobezit ters zal komen. Op het ogenblik gelden parkeerontheffingen voor invaliden per gemeente. Gehandicapte autobe zitters ondervinden hiervan veel last als zij buiten hun woonplaats komen. Minister Westerterp zei dat wanneer er geen grote tegenslagen komen, aan het einde van ditjaar of uiterlijk begin 1977 een landelijke parkeerontheffing voor gehandicapten van kracht wordt. De ontheffing moet dan in de eigen woon plaats worden aangevraagd en deze gemeente bepaalt, of een invalide in aanmerking komt. Is de ontheffing af gegeven, dan zal die in alle gemeenten gelden. De normen waar gehandicapten wel en niet mogen parkeren, worden dan in geheel Nederland gelijk gesteld. Ons land telt plus minus 60.000 gehandi capte autobezitters. Advertentie-afdeling; (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag; de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2V:x tarief. Voor brieven bureau van dit BTad 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. bin nen-buiten land DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 KANS OP TERMIJN VOOR OVERDRACHT MACHT IN RHODESIE IS ZEER GERING (Van ome correspondent) DEN HAAG - De 72-jarige mevrouw Cornelia Boon-Verberg mag zich sinds dinsdag ere-burgeres noemen van de Russische stad Tblisi in Georgië, De unieke onderscheiding kreeg zij omdat zij in de tweede we reldoorlog tientallen Georgiërs had geholpen die op Texel waren onder gedoken voor de Duitse bezetters. Velen van hen hebben de oorlog overleefd en konden later naar Georgië terugkeren. Als dank voor haar hulp werd de krasse vrouw dinsdag in de Russi sche ambassade in Den Haag gehul digd door onder anderen ambassa deur Romanov, schaakgrootmeester Botwinnik, in zijn functie van voor zitter van de vereniging Nederland- USSR. en de burgemeester van Texel, mr. W. H. Sprenger. De oorkonde, behorende bij de on derscheiding. ontving zij uit handen van de bekende Russische schrijver en regisseur Tabukashchvili. In haar dankwoord zei mevrouw Boon dat zij de Russen niet alleen om hen zelf had geholpen. „Ik deed het ook voor ons zelf, want ook wij stre den toen tegen het fascisme", zei ze. Foto: Hr. Rezo Tasbukashyili reikt de onderscheiding uit aan de 72- jarige Texelse mevrouw Cornelia Boon-Verberg. GENEVE (REUTER/UPI) - Ivor Richard, de Britse voorzitter van de Geneefse conferentie over Rhodesië, keerde maandagavond naar Londen terug, teneinde verslag uit te brengen over de stand van zaken. Richard vliegt vanmiddag, dinsdag, naar Genève terug. De blanke delegatie, zowel als de nationalistische delegaties hebben verklaard, dat zij Richards terugkomst zullen afwachten en zien, wat hij voor te stellen heeft. De Rhodesië-conferentie duurt reeds elf dagen. Uit de omgeving van Richard verluidt, dat de kans op overeen stemming over een termijn voor de overdracht van de macht van Rhodesië uiterst gering moet worden geacht. De vier nationalistische leiders in Ge nève staan er op, dat er binnen een jaar een zwarte meerderheidsregering tot stand komt maar de delegatie van de blanke minderheidsregering houdt vast aan een overgangstijd van 23 maanden. Zijn compromisvoorstel, het tijdstip voor onafhankelijkheid onder een zwart meerderheidsbewind op 1 maart 1978 te stellen, heeft Richard tot dusver nog niet met alle kracht verdedigd. Zwarte Rhodesische nationalisten heb ben maandag in Genève §en kleine con cessie gedaan door te zeggen dat zij nog wel als doel onafhankelijkheid binnen 12 maanden zien maar dat een vertra ging van een of twee maanden voor hen met onaanvaardbaar is. De nationalist Joshua Nkomo zei dat onvoorzienbare omstandigheden ertoe kunnen leiden dat het bereiken van een meerderheids bewind iets langer zal duren dan 12 maanden. In principe gaan zij er echter nog steeds van uit dat binnen een jaar een meerderheidsbewind moet zijn ge vestigd. Een woordvoerder van de delegatie van Nkomo zei dal BBritse deskundi gen met de zwarte nationalisten over eenstemming iicbben bereikt over dc mogelijkheid van 12 maanden. Ook de Britten achten de kans aanwezig dat een jaar voldoende zal zijn om een meerderheidsbewind te vestigen. Zij stellen zich echter niet achter de zwarte eis als zodanig op. De blanke Rhodesische delegatie vindt dat zolang er over de onafhankelijkheidsdatum ADVERTENTIE geen vorderingen worden gemaakt, de Britse voorzitter van de Geneefse confe rentie, Ivor Richard, een ander thema ter discussie op tafel moet leggen. De Britse voorzitter heeft maandag overleg gepleegd met zijn topadviseurs over de vraag hoe men uit de impasse kan geraken. De delegaties confereren niet meer onderling over de desbetref fende vraagstukken. Geen van de delegaties maakt enige in- Geen hertelling na verkiezing Eindhoven EINDHOVEN (ANP) - De stemmen die vorige week woensdag tijdens de ver kiezing van de raad van de agglomera tie Eindhoven zijn uitgebracht zullen niet worden herteld. Dit heeft de Eind- hovense burgemeester mr. J. J. van der Lee, tevens voorzitter van het hoofd stembureau maandagmiddag besloten, nadat tijdens een steekproef was ge bleken dat de telling correct was uitge voerd. Zowel de Boerenpartij als de CPN had den om een hertelling gevraagd. Het hoofdstembureau had vorige week be sloten bij wijze van steekproef de stem men van twee stembureaus te hertellen Die bureaus werden door middel van het lot vastgesteld. Wanneer tussen de eerste en de tweede telling een verschil van tien of meer stemmen zou worden geconstateerd, dan wilde het hoofd stembureau een hertelling overwegen. Maandagmiddag bleek echter dat de eerste telling correct was uitgevoerd druk de conferentie in Genève te willen verlaten, als gevolg van de huidige im passe. Allen zeggen zij te wachten tot dat Richard meer bilaterale besprekin gen organiseert, Angola Volgens duizenden vluchtelingen die in het weekeinde over de grens naar Na mibië kwamen, zijn in Zuid-Angola zware gevechten uitgebroken. i Van ome correspondent) DEN HAAG - Het bestuur van het CNV meent dat de aanvullende loonmaatre gel van de regering niet voldoende zal zijn om de koopkracht van de lager be taalde werknemers over de hele linie te handhaven. De prijsstijging tussen half september en half oktober met 1.4 procent is hoger dan de regering zelf tijdens het overleg in oktober verwachtte. Met een uitke ring van 60 gulden bruto zal iemand met een inkomen van 20.000 gulden (in 1975) er volgens de regering nog 0,1 of 0,2 pro cent op vooruitgaan. Daarin is dan ech ter een half procent voor zogenaamde incidentele verhogingen meegerekend. De zeer vele werknemers, die niet profi teren van deze incidentele loonstijging, komen dus een half procent lager uit, aldus het CNV. De conclusie is dan ook dat het bedrag van 60 gulden bruto onvoldoende is. Voor de lager betaalde werknemers komt dit bedrag neer op 30 a 35 gulden schoon. Naar het oordeel van het CNV had dit 40 a 45 gulden netto moeten zijn om de koopkracht van alle werknemers met een laag inkomen ongeveer op peil te houden. Ook dan zou er nog sprake zijn geweest van een bescheiden uitke ring waarvoor het CNV na het overlég met de regering heeft gepleit. Het CNV betreurt ook dat de regering niet heeft gekozen voor een netto-uitkering, dus vrij van belasting en premieheffing. De financiering door het bedrijfsleven zou dan minder moeilijkheden hebben op geleverd. DINSDAG EN WOENSDAG Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. 'de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dielemart en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissïngen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan- De vluchtelingen zeiden dat Angolese regeringstroepen. Cubaanse strijders en guerrilleros van Heswapo (bevrijdings organisatie van Zuid-West-Afrikai ge zamenlijk optraden tegen Unila (unie voor totale onafhankelijkheid van An gola. Zij gebruikten daarbij vliegtuigen, pantservoertuigen en artillerie. In Japan is men er toe overgegaan om wolkenkrabbers te bomuen die een aardbeving, drie keer zwaarder dan die welke in 1923 in Tokio 140.000 men sen het leven koslte. te weerstaan. Ondanks dat zijn de bewoners van zo'n flatgebouw nog steeds bang voor aardbevingen. Foto: eem 'aardbevingbes- tendige' wolkenkrabber in aardbeving. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het zal in liet belang zijn van een betere be heersing van de kosten in de gezondheidszorg, als de tweede kamer de zgn. tarievenwet zo spoedig mogelijk behandelt. Dat heeft staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) maandag tijdens een openbare commissievergadering ge zegd. De bewindsman betreurde dat de prognoses over de kostenontwikkeling tot 1980 zo uiteen lopen. Over enkele maanden ko.mt hij hopelijk met concrete cijfers. Van diverse kanten werd betreurd dat in het kader van de' overheidsbezuiniging de gelden voor het kruiswerk moeten worden beperkt. De bewindsman beaamde dit. maar zei dat Ir geen verband is tussen deze maatregel en het streven naar en eigen risico. De regering wil het kruiswerk niet kapotma ken. zoals sommigen menen. De staatssecretaris zei dat posten die tot het normale beste dingspatroon behoren, moeten kunnen worden afgetrokken! bij bijzondere afschaffingen, opdat betrokkenen geen voorde len krijgen. Redelijke eigen bedragen zijn zeker in bepaalde v gevaüeii nodig. Opgepast moet worden voor verschuiving van de kosten van de collectieve naar de individuele seGtor. Daartegen waarschuwden maandag ook vele kamerleden. De kritiek dat er niets zou worden gedaan om de eerste lijn (thuisgezondheidszorg) te versterken, bestreed Hendriks. Zo neemt het bestand aan huisartsen dagelijks toe. Maar het is te simplistisch, te stellen dat inkrimping van ziekenhui zen en dergelijke moet leiden tot uitbreiding van de eerste lijn zonder meer. De WD diende een motie in om te onder zoeken hoe het publiek meer kostenbewust kan worden. Van vele kanten werd kritiek geuit op het niet opschieten met het organiseren van de gezondheidsvoorlichting en opvoeding (GVO). CDA. D'66 en PvdA drongen aan op meer initiatieven Op suggestie van Beekmans (d'66) zal Hendriks met de NOS contact opnemen om te zien of een verantwoord GVO-programma te maken zal zijn. De bewindsman meent dat de kosten van de gezondheids zorg niet aan het sociaal-economisch beleid ondergeschikt worden gemaakt. Als er geen economische recessie was. zon" het streven naar kostenbeheersing toch voortgaan. AMSTERDAM (ANP) - Alle bezitters in Nederland van een Ford Taunus, ge produceerd tussen 2 april en 15 juni, zullen binnenkort met hun wagen naar dedealer moeten om de stuurkoppeling gratis te laten controleren. Volgens een woordvoerder van Ford Nederland in Amsterdam betreft het ongeveer 4800 auto's. De Ford-dealers in ons land zullen hun betrokken chenten de komende weken berichten sturen om voor controle met hun wagen langs te komen. UTRECHT - De Utrechtse politie heeft zondagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 70-jarige binnen huisarchitect Jan van Maassen. Sum mier buurtonderzoek heeft alleen opge leverd dat vrijdagavond bij het huis van Van Maassen geschreeuw is ge hoord. De politie kreeg zondag een melding door dat de man het afgelopen wee keinde geen gehoor had gegeven, toen een kennis van hem aan de deur had gebeld. Na de melding heeft de politie de toegangsdeur van het huis geforceerd. De agenten vonden Van Maassen leven loos op een divan in de woonkamer. De man had een pyama aan en lag onder een sprei. In zijn mond zat een zakdoek en zijn handen waren op de buik gebon den. In de woonkamer waren verschil lende laden en kasten overhoop ge haald. Er lagen allerlei papieren op de grond verspreid. De politie deelde mede, dat de bejaarde man wellicht is gekneveld terwijl men op zoek was naar geld of waardepapie ren en dat hij gebonden en al. nog le vend. is achtergelaten toen men niets van z'n gading kon vinden. Een derge lijke gang van zaken sluit de mogelijk heid uit, dat er sprake is van moord in de strikt juridische zin van het woord, al dus een theorie waarmee de politie maandagochtend al rekening hield. Sectie op het stoffelijk overschot van de 70-jarige J. van Maassen door patholoog-anatoom dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium heeft uit gewezen. dat de man zeer waarschijnlijk door verstikkng om het leven is geko men. Nadat de man is gevonden heeft een re chercheteam van twintig man een on derzoek in de buurt ingesteld. Daar werd bekend dat een buurtbewoner in de nacht van vrijdag op zaterdag om een uur of half vijf geschreeuw uit het huis heeft gehoord. Wei is bekend dat Van Maassen meer dan dertig jaar alleen in het huis heeft gewoond. ONVOLDOENDE BEWIJS OM MAROKKAAN LANGER IN VOORARREST TE HOUDEN BREDA (ANP) - De hoofdverdachte in wat de Bredase koffermoord wordt ge noemd, de dertigjarige Marokkaan M. O. uit Breda, is maandag door de Bre dase rechtbank in vrijheid gesteld. Rechtbank-president mr. C. van der Plas was aan het slot van de zitting in een overvolle rechtzaal van mening dat het tenlaste gelegde, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood tengevolge hebbende, niet voldoende bewezen was om voorarrest nog langer te rechtvaardigen. De officier van justitie, mr. K. Thijssen. had voor dit feit vrijsraak gevraagd en onmiddellijke in vrijheid stelling van de verdachte. Na een voorarrest van drie maanden was M. O. weer een vrij man. Als enig wel bewezen feit bleef nog staan het subsi diair ten laste gelegde, verbergen van het lijk van het dertienjarige meisje Kadjha Elbaz uit Parijs, dat eind fe bruari oi begin maartin de kamervan de verdachte in het pand Boschstraat 21 om het leven is gekomen. Voor dit feit eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar daar door het verbergen alle sporen van mogelijk misdrijf waren uit- gewist en de volksgezondheid in gevaar zou zijn gebracht. Omdat er op dit ver grijp geen voorarrest staat, kon de ver dachte hiervoor niet worden vastge houden. Op 1 augustus van dit jaar trof op een parkeerterrein aan de Bouwerijstraat in Breda de politie een koffer aan waarin een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk zat. De po litie op het spoor gezet door het pakpa pier waarin de koffer bij aankoop ver pakt was geweest had twee dagen later de Marokkaan M. O. gearresteerd. Het pakpapier zat in de vuilnisbak van het pand Boschstraat 21. Hij bekende het meisje waarmee hij sa men carnaval had gevierd. mee naar zijn kamer te hebben genomen. Daar zou zij hem plotseling met een stiletto hebben aangevallen. In een poging om het meisj e af te weren washetper ongeluk in haar hals terecht gekomen. Toen O. had vastgesteld dat het meisje was overleden, had hij haar naar de kel der gesleept. De verdachte hield zijn verhaal over het per ongeluk doden van het meisje vol en zei ook het lijk verborgen te hebben uit angst door de politie voor moordenaar te worden aangezien. Zware mishandeling, de dood ten ge volge hebbend, kon niet bewezen wor den en de officier van justitie eiste vooi dit feit dan ook vrijspraak. Na raadkamer stelde de rechtbank de verdachte op vrije voeten. De uitspraak volgt 22 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3