Nu schieten ze straks gooien ze een brandbom Voormalige ZCF aan M Middelburg onder slopershamer Politie-onderzoek naar de 'Kordofan' VERHUIZING CRUSON NOG IN ONDERZOEK EIGENAAR LA MOUSTACHE, VLISSINGEN almanak Wedgwood Bedrijf leed verlies van twee ton Bedrijfsuitkomsten agrarische sectoren verschillen sterk OP VRIJKOMEND TERREIN 19 DRIVE IN-WONINGEN DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 'GEEN LINTJE AAN KOGEL...' VLISSINGEN - „Je moet niet op de zaken vooruitlopen, zeg gen ze bij de politie. Maar nu schieten ze - straks gooien ze misschien wel een brandbom". De Vlissingse bareigenaar J. M. Lookermans zegt het een beetje vertwijfeld. Nog maar net lijkt de rust in 'La Moustache' na een vechtpartij afgelopen vrijda gavond (fataal geworden voor de 26-jarige Vlissinger W. J. Cijvat) teruggekeerd, of op nieuw komt de doorgaans rus tige bar in opspraak. Zondagnacht tegen kwart voor drie worden de bewoners van Achter de Kerk door twee schoten opgeschrikt. Doelwit is een raam van de bovenwo ning van de heer Lookermans. En het is goed raak. In ieder geval één kogel heeft zich door een bovenruitje geboord en blijft in het plafond van de huiskamer steken. Waarom, dit alles? Lookermans zegt het niet te weten. „Het kan van alles wezen. Maar begrij pen doe ik het niet. Ik ga ook niet zo maar bij iemand ruiten inschieten", zei hij maandagmiddag in zijn al weer op volle toeren draaiende bar. Of de scho ten - afkomstig uit een pistool of geweer stond 's middags nog niet-vast- in direct verband staan met de steekpartij met dodelijke afloop van vrijdagavond zegt hij evemin te weten. „Ik heb geen ver moeden. „Ze" hebben geen lintje aan de kogel gehangen." Watbetreftde steekpar tij met dodelii ke ment dat Lookermans vrijdagavond buitenshuis met vrouw en kinderen de verjaardag van diens echtgenote viert met een etentje, maakt Willem ('nor maal een rustige jongen', aldus Loo kermans) Cijvat zich in La Moustache druk om de muziek die op dat moment wordt gedraaid. Willem Cijvat windt zich op over de naar zijn mening weinig smaakvolle grammofoonplaat 'Sam- bomuziek'. noemt hij dat die op de draaitafel ligt. Hij heeft bovendien 'aar dig wat' gedronken en jaagt buffetjuf frouw Vera wat op. De ook in de bar aanwezige Henk M. maakt zich daar bij zonder kwaad over: er ontstaat ruzie en er vallen rake klappen. Wanneer het HERKOMST STOOKOLIE NIET BEKEND SOEDANEES VRACHTSCHIP AANGEHOUDEN VLISSINGEN - De herkomst van de zware stookolie, die zaterdagmiddag voor de Zeeuwse kust werd aangetrof fen. is nog niet vastgesteld. De rijkspo litie te water van de groep Wemeldinge en de Rotterdamse rivierpolitie zijn met het onderzoek bezig. Aanvankelijk bestond het vermoeden dat de gedumpte olie. die buiten de ter ritoriale wateren bij de Middensteens- bank door een loods werd ontdekt, was geloosd door het Soedanese vrachtr schip de Kordofan. Tot nog toe zijn ech ter nog geen bewijzen voor deze veron derstelling gevonden. Een woordvoerder van de rivierpolitie in Rotterdam deelde desgevraagd mee dat in verband met het onderzoek monsters zijn genomen van zowel op de zee aange troffen olie als van het vrachtschip de Kordofan. „De resultaten van dit onder zoek zijn nog niet bekend", aldus de woordvoerder De rijkspolitie te water heeft zaterdag een loods gehoord die de olievlek heeft ontdekt Deze loods zou het vrachtschip olie hebben zien lozen maar dit kon door een woordvoerder van de rijkspolitie niet worden bevestigd. „Het staat zeer ZEEUWSE Gezellig De aankondiging, dat het Sinter- klaaswezen naakI - die vind je tegenwoordig ook steeds vroeger op velerlei verkooppunten in stad en dorp. En daar de goede lezer weet hoe trendgevoelig dit hoekje is, willen wij ons maar aansluiten bij deze ont wikkeling. Daar komt-ie dan. Een restant van vorig jaar. De betabberde bejaarde deed vorig jaar tijdens zijn verblijf een basis school in Zierikzee en bezocht daar onder meer de eerste en de tweede klas. „Hè, hè." sprak de populaire grijs aard na een uurtje „Wat is het hier gezellig. Ik zou hier best vanmiddag ook nog willen wezen. Maar ja - dal gaat niet. Want ik moet ook nog naar andere scholen". „Nou," sprak een meisje uit de tweede klas, „dat gaat best. Dan stuurt u maar een verklede man naar die anderen". tel. 101189) 1900. b.g.g. 1965 Reserveringen; diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit Wij zijn gesloten wegens VAKANTIE van maandag 8 no vember t/m vrijdag 19 novem ber Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. Nieuwe vergunning hinderwet binnen enkele weken verstrekt MOERMAN Walstr. 94 - Vlïssingen VOOR F 2.500 GESTOLEN UIT LOODS ZOC VLISSINGEN - Het afgelopen wee keinde is ingebroken in een loods van de Zeeuwse Offshore Combinatie in Vlissingen-Oost. Twaalf sets laskabel werden ontvreemd, die een gezamen lijke waarde van 2500,- vertegen woordigen. Toegang tot de loods werd verschaft door een houten deur te ont wrichten. In het zelfde weekeinde zijn bij èen we- gafzetting bij de Engelandweg te Vlis- singen 2 bewakkïngslampen ont vreemd. Eén zo'n lamp is goed voor een waarde van tussen de 80 en 90 gulden. BRESKENS - Het melaaloppervlakte- veredelingsbedrijf Cruson in Breskens heeft zelf het initiatief genomen om met de verschillende instanties te pra ten over verplaatsing van het bedrijf. Zoals bekend is Cruson gevestigd in het centrum van Breskens. Om te voldoen aan een groot aantal eisen met name ten aanzien van het milieu moeten door het bedrijf tal van voorzieningen wor den getroffen. Daarmee gaan, volgens de directie van Cruson, fikse uitgaven gepaard. Om die 'uitgavenpost' iets te drukken zou men een verhuizing naar het industrieterrein buiten de kern in overweging willen nemen. Adjunct-directeur A. van Hanegem van Cruson: „Zelf voelen we er wel voor, maar die verhuizing moet ons dan wel mogelijk worden gemaakt natuurlijk". Daarbij denkt de Cruson-directie bij voorbeeld aan een overheidssubsidie. De heer Van Hanegem over de aanlei ding om eens met verschillende instan ties te gaan praten over verhuizing van het bedrijf: „Wanneer we op de huidige plaats blijven ziteten. worden we met dermate strenge eisen geconfronteerd, dat het voor ons mogelijk aantrekkelij ker is om uit te zien naar een plaats op het industrieterrein. Wij hebben al schattingen laten maken en. naar wij hebben begrepen, heeft ook de ge meente Oostburg dat laten doen. Wan neer besloten zou worden Cruson t* verhuizen zou de gemeente een over namesom op tafel moeten leggen". Een woordvoerder van de gemeente Oostburg bevestigde dat momenteel gedacht wordt, over verhuizing van Cru son. „Maar één en ander verkeert in een dusdanig stadium dat we nog niets defi. nitiefs kunnen meedelen. We verwach ten wei daterop korte termijn meerover een eventuele verhuizing te vertellen valt", aldus de woordvoerder van de gemeente. Intussen heeft de Cruson-directie ooi uitgerekend hoeveel schade men heeft opgelopen door de verwikkelingen, ds afgelopen maanden, rond het bedrijf Adjunctdirecteur Van Hanegem schat „Dat is toch wel ruim tweehonderddui zend gulden. De oorzaak ligt natuurlij! in he t feit dat we al geruime tijd op halvi kracht moeten werken". De Cruson- directie laat nog steeds onderzoeken o! een deel van het geleden verlies moge- lijk te verhalen valt. Adjunct-directeui Van Hanegem: „Dat wordt juridisch onderzocht". Op korte termijn (bij het bedrijf zeU denkt men aan enkele weken) kan Cru son ook de nieuwe hinderwetvergun- ning verwachten. B. en w. van Oostburg zijn momenteel nog druk doende mei het opstellen van een definitieve ver gunning. Bij die voorbereiding worden ook de verschillende bezwaarschriften (onder andere van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland) betrokken. Overigens verklaarde adjunct-directeur Van Hanegem dat het bedrijf al erg ver gevorderd is met het treffen van middels de hinderwet voorgeschreven voorzie ningen. conflict zo hoog is opgelopen, dat dit op straat moet worden uitgevochten en het zich inmiddels van Achter de Kerk naar het Bellamypark heeft verplaatst, dient Henk M. zijn opponent Cijvat die als afloop staan de feiten vast. Op 't mo- waPen esn kapotte biljartkeu gebruikt, - - - - - -- - de fatale messtyeek met een stiletto toe. M. legt tegenover de politie de dag daarop een volledige bekentenis af. VoorLookermans ishetdan allang geen geheim meer. datM. het hartstreek van het slachtoffer heeft doorboord. Hij ver telde maandag in zijn café: „Toen ik vrijdagavond rond zes uur ben uit ge gaan was het hier gezellig. Ik kom later op de avond terug en zie ineens Henk met een pleister op z'n gezicht. Hij ver telde dat-ie buffetjuffrouw Vera had be schermd. Verder zei-ie ruzie te hebben gehad en vertelde van de messteek. Daarna belde de recherche, die hem kwamen halen. Ja, ik ben er niet bijge- weest, maar wie weet als dat wel zo was La Moustache-eigenaar Lookermans ivijst het kogelgat in de ruit aan. geweest, misschien had ik ik er een hoop kunnen voorkomen." Niet alleen door Lookermans. maar ook door enige klanten worden beide kemp hanen omschreven als regelmatige be- zoekers van La Moustache, die normaal geen vlieg kwaad deden'. 'Willem', zegt de in rust gestoorde barei genaar. „was een rustige jongen, die al leen als-ie wat gedronken had raar kon doen. Als-ie dronken was. werd hij zo maar agressief'. Een klant vult aan over Henk M.: „Een bijzonder aardige en ge schikte kerel. Onbegrijpelijk wat is ge beurd." Lookennaiis: „Iedereen iscr kapot van. We hadden die avond verlenging tot 4 uur, maar we zijn om half twaalf geslo ten. We konden gewoon niet meer ver der draaien. Ik was helemaal over m'n toeren. Het is allemaal verschrikke lijk." Direct daarop vervolgend met: „We hebben nog nooit moeilijheden ge had. Het is hier altijd gezellig." Zegt zich niet bedreigd te voelen. „Voor mij kunnen ze alles doen. Maar m'n vrouw en kinderen, daar moeten ze van afbli j- Eerst maandagmorgen om kwart voor twaalf heeft Lookermans de Vlissingse politie over het schot ingelicht. Negen uur later dan het vermoedelijke tijdstip waarop de kogel zich door de ruit boor de Noch Lookermans. noch de politie heeft momenteel enig vermoeden wie het schot - of de schoten - kan hebben gelost Hoofdinspecteur L. E. Schuller zei maandag nog niet over aankno pingspunten te beschikken. „Als er vermoedens zijn zou Lookermans er mee moeten komen. Daarvoor zijn wij in vrij hoge mate van hem afhankelijk." Toen s tond ook nog niet vast of de kogel, nog steeds in het huiskamerplafond, af- HOOFDBESTUUR VAN DE ZLM: ALS GEVOLG VAN GROTE DROOGTE GOES - De bedrijfsuitkomsten in.de agrarische sector zullen in 1976 van streek tot streek grote verschillen te zien geven. Dit is vooral een gevolg van de uitzonderlijke droogte. Het alge mene beeld van de akkerbouw in zuidwest-Nederland geeft geeu reden tot klagen. De ruwvoedervoorziening voor de veehouderij is vooral in de herfet nog veel ten gunste gekeerd. De king), het bevorderen van de inzaai van prijsontwikkeling in de fruitteelt is raaigrassen op de akkerbouwbedrijven verre van bevredigend. Deze medede- en de ondersteuning van de rundvlees- lingen werden maandag gedaan tijdens markt, alsmede de droogteschaderege- een hoofdbestuursvergadering van de ling in het kader van de aangepaste zuidelijke landbouwmaatschappij rijksgroepsregeling zelfstandigen. (ZLM) in Goes. ZLM-voorzitter D. Luteijn ging nader in op de maatregelen die getroffen zijn tij dens de droogteperiodc. Hij meende dat de maatregelen die toen getroffen wer den, op dat moment de beste waren die er te nemen waren. De heer Luteijn noemde de maatregelen op het gebied komstig is uit een pistool of geweer. De Foto: de sloop van de bedrijfsgebouwen politie heeft de zaak üi onderzoek. 1 van de Zeeuwse Confectie Fabriek aan het Molenwater. IFoto Pz,Ci. Voorzitter Luteijn merkte op dat de in- j komenspositie van de veehouderijbed- rijven dit jaar zeer te wensen over laat. Hij benadrukte dat dit zeker niet alleen het gevolg was van de droogte. De kos tenstijging binnen de veehouderij is in 1976 tien procent geweest, terwijl de op brengsten - gerekend naar aanwas en meikgeld - slechts acht procent hebben van de watervoorziening unset van be(ü.agen. zo bebbe„ de veehou_ krijgsmacht en bescherming oevol- - zeker niet vast dat de Soedanese vrachtschip de stookolie heeft geloosd. In het onderzoek zullen ook de even tuele schepen, die zaterdagmiddag in de "buurt van de Middensteensbank aan wezig waren worden betrokken", aldus de woordvoerder, die zaterdagmiddag met de RP 10 op de olievlek is afgegaan. Dezelfde middag werd tevens een mel ding van twee loodsen nagetrokken over een 'kleine olievlek' vlak voor de kust bij Zoutelande. „Het zou hier om een zeer kleine vlek gaan. aldus de beide loodsen. We hebben echter niets aange troffen. De kans bestaat dat deze olie afkomstig is van hetzelfde schip, dat de stookolie heeft gedumpd bij de Midden steensbank. Gezien het feit dat we geen olie aantroffen vermoeden we dat deze vlek met de stroom zeewaarts is ge gaan". aldus de woordvoerder. Wanneer de uitslag van het onderzoek naar de Kordofan bekend zal zijn was bij beide instanties nog niet bekend VLISSINGERS MISHANDELDEN TAXICHAUFFEUR VLISSINGEN - De Vlissingse taxi chauffeur J. F. D. heeft vrijdagavond bij de politie aangifte gedaan van mis handeling. Tegen de Vlissingers N. X. (21) en G. S. (27) is proces verbaal opge maakt. De taxichauffeur werd op de Oostelijke Bermweg bloedend uit zijn neus aange troffen bij zijn wagen. Hij vertelde, dat- ie twee personen vanuit een bar tot daar had vervoerd. De personen in kwestie konden vrij snel daarna worden aange houden. Zij hadden - zo deelde men bij de politie mee - het met nodig geacht voor hun rit te betalen en hadden een paar stevige Happen uitgedeeld. D. is met een lichte hersenschudding ter ob servatie opgenomen in het Vlissingse Bethesda-St. Josephziekenhuis. IADVERTENTIE RESTO - VROUWENPOL- derijbedrij ven een inkomen gehaald dat tussen de 15.000 en 20.000 ligt. ZLM- bestuurder J. M. van Heijst toonde zich verontwaardigd over het doordrukken van de maatregel tot heffing op gele verde melk. Hij tekende aan dat 'Brus sel' haast maakt met de maatregel, ter wijl eraan de andere kant juisthelemaal geen haast wordt gemaakt om de struc tuurvan de melkveehouderij te verbete ren. Ir. Luteijn waarschuwde ervoor dat de prijzen van vrije produkten zoals aar dappelen en uien „niet tot in de hemel I zuUen blijven groeien". Hij vond het van het grootste belang dat ook de prijs vorming van de gegarandeerde produk- j ten de nodig aandacht blijft krijgen. De heer Luteijn verwachtte hierover om streeks januari/februari 1977 meer dui delijkheid. De heer A. J. G. Doeleman betoogde dat er in de akkerbouw weer 1 schrijnende verschiUen kunnen worden j geconstateerd. Hij was bezorgd over de ontwikkeling rond de aanvoer van aar- 1 dappelen voor chipsverwerking. Ver heugd was de heer Doeleman over de ontwikkelingen rond de inlandse tarwe, die dit jaar voor een groot gedeelte door de maalindustrie verwerkt is. Volgens de heer Doeleman komt dat grotendeels door de uitmuntende kwaliteit van de tarwe. Bestuurslid M. J. Goud vertelde dat er in de fruitteeltsector tot nu toe teveel aanbod was, wat een ongunstige invloed had op de prijsontwikkeling. Het te hoge aanbod was volgens de heer Goud te wijten aan voorraden van het vorige seizoen en door grote aanvoer van pezi- ken en pruimen uit Zuid-Europese lan den. De heer Goud zag op langere ter mijn verbetering, als de oude voorraden geheel zijn opgeruimd. Voorzitter Luteij n wees nog op de nood zaak van een goede ruimtelijke ontwik keling (wegen, waterlopen, enzovoort) in het werkgebied van de ZLM. Hij i noemde het een kwalijke zaak dater nog steeds geen besluit is genomen over de vaste oeververbinding over de Wemm- sterschelde. Ook achtte de heer Luteijn de 'enorme uitbreiding' van het wegen net een zorgelijke ontwikkeling. „Men kan niet steeds maar doorgaan om landbouwgebieden te doorsnijden. Veel meer zal aanpassing gezocht moeten worden naar een methode waarbij ge werkt kan worden via verbetering van de reeds bestaande tracés", aldus de heer Luteijn. Uitvoering van de plannen voor verbetering van de weg Driewegen-Terhole in Zeeuwsch- Vlaanderen beschouwde de ZLM- voorzitter als een vergissing. NIEUWBOUW BEGIN 1977 MIDDELBURG - De bedrijfsgebouwen van de voormalige Zeeuwse Confectie fabriek aan het Molenwater in Middel burg zijn onder de slopershamer geval len. Sinds enkele weken is het slopers bedrijf Sturm en Dekker uit Oostka- pellebezig melde ontmanteling van de oude gebouwen, die al enkele jaren - sinds de sluiting van de fabriek - zijn verlaten. De sloop levert een flink kar wei op, dat wel enkele weken zal ver gen. Het vrijkomende terrein is bestemd voor womngbouw. De gemeente Mid delburg heeft de grond - een opper vlakte van 2600 vierkante meter - voor een prijs van 186,000,- verkocht aan de Onroerende Goederen Maatschappij 'Eigen Dak BV' te Zoetermeer, een dochteronderneming van makelaardij Hopman. Deze maatschappij laat hier negentien koopwoningen bouwen. Het worden drive-in-woningen van het zo genaamde 'split-level'-type (met ni veauverschillen). Het bouwplan is ont worpen door architectenbureau Pen- nink uit Amsterdam. De vormgeving van het plan is volgens directeur Hop man geiieei aaugepasb aan ue omge ving. Met name wórdt een aanpassing gezocht aan het karakter van het ach terliggende bolwerk, zodat een harmo nieus geheel ontstaat. Dat wil men on der meer bereiken met grondverhogin- gen en de aanleg van groen. Naar ver wachting zal begin volgend jaar met de bouw kunnen worden begonnen, zodat het geheel nog eind 1977 gereed kan zijn. Ook op andere plaatsen in de stad wordt de slopershamer gehanteerd. Zoals be kend is ook een begin gemaakt met de sloop van de fabriek van de ijzergieterij Boddaert aan de Kousteensedijk, op welke plaats de gemeente een parkeer terrein gaat aanleggen. Achter de Vlis- singseslngel en de Langevielesingel zijn inmiddels de voormalige bedrijfsge bouwen van de bouwmaterialenhandel Louwerse en De Priester met de grond gelijk gemaakt, Ook deze grond is be stemd voor woningbouw. De woning bouwvereniging Middelburg heeft een plan voor de bouw van 25 woningen ge maakt Dit plan wordt echter vertraagd doordat de gemeente nog geen overeen stemming heeft kunnen bereiken over de aankoop van een naastliggend stuk grond aan de Vlissingse Molenstraat dat eigendom is van het autobedrijf De Muynck. Gewonde ongeluk Burgh overleden HAAMSTEDE - In de Westeindekliniek te Den Haag is maandagmiddag op 17 jarige leeftijd Cornells Quaak uit Haamstede overleden aan de verwon dingen die hij opliep bij het eenzijdig autoongeval in de nacht van zaerdag op zondag op de Burghseweg bij Burgh. Cornelis Quaak erd zondagmiddag na eerst in de Ursulakliniek te Wassenaar te zijn opgenomen, vervoerd naar de Westeinderkliniek te Den Haag. H. L. uit Haamstede, die na het ongeval met bui kwonden in het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis werd opgenomen verblijft daar nog steeds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2