Geleidelijke vooruitgang in het consumentenbeleid Ik spoot bij pijn en onrust pze/ Ook rechter is schuldig aan klassejustitie DUO SMOKKELDE HASJ PER POST BRITSE GELEERDE GELOOFT NIET IN VERHAAL MEDVEDEV MINISTER LUBBERS: WERK OP BREED FRONT Na storm 260 Zuidkoreaanse vissers vermist 11 Arrestatie in Leeuwarden Concurrent Verolme's gastanker Record aantal eigen woningen gebouwd in '75 Blik uit het raam lost diefstal op 'Kernramp onwaarschijnlijk' FRANS H. OP LAATSTE DAG VERHOREN: Jongen ernstig gewond door bijtende honden Doorstroming universiteit is te gering DINSDAG 9 NOVEMBER 1976 DEN HAAG (ANP)-Er wordt op een breed front gewerkt aan het verwezenlijken van het consumentenbeleid, dat de regering in een schema van prioriteiten heeft vastgelegd. Er wordt geleide lijke vooruitgang geboekt. Minister Lubbers van economische zaken zegt dit in het jaarrapport van de interdepartementale commissie voor consumentenzaken (ICC) 1975/76, dat een over zicht geeft van de gemaakte vorderingen. Aan dit overzicht valt het volgende te ontlenen: Uit contacten met organisaties van bejaarden- en consumentenorganisa ties is de indruk naar voren gekomen, dat er geen noodzaak aanwezig is een specilïek consumentenbeleid te ont wikkelen voor de bejaarden. De bejaar den verschillen namelijk niet van de overige consumenten door de aard van hun problemen, maar vooral door hun relatief zwakke positie. Het ligt zo doende meer voor de hand op sommige terreinen, waar voor de bejaarden de problemen relatief groot zijn, indien mogelijk, een consumentenbeleid' ver sneld of verdiept uit te voeren dan een geheel nieuw beleid te ontwikkelen. Het overleg over de vraag of bejaarden spe cifieke consumentenproblemen heb ben, is overigens nog niet afgerong. Er is een concept hoeveelheidsaandui- dingenbesluit tot stand gekomen. Het voorziet in de verplichting op bepaalde verpakte produkten de hoeveelheid te vermelden door middel van een volume- of een gewichtopgave. Een SER-commissieen de adviescommissie warenwet bereiden een advies voor over het concept-besluit. De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben aan de commissie prijsbekendmaking van de SER advies gevraagd over voorstellen voor een op de prijzenwet gebaseerde regeling met voorschriften ten aanzien van een prijsaanduiding per standaar- dhoeveelheid op of bij produkten. De wet, misleidende reclame, die bij de tweede kamer is ingediend, moet be scherming geven tegen misleidende prijsaanduiding, maar daarnaast wordt naar wegen gezocht om ook via bepalin gen van publiekrechtelijke aard de con sument tegen de ernstige vormen van misleidende prijsaanduidingen een ex tra bescherming te geven. Op het ogen blik wordt onder meer bekeken, welke mogelijkheden de binnenkort te wijzi gen wet economische mededinging en de prijzenwet kunnen bieden. Energielabel Studie naar de mogelijkheden tot ener giebesparing bij veel stroomverbrui- kende huishoudelijke apparaten, zoals koel- en vrieskasten, was- en afwasma chines en elektrische boilers heeft tot de conclusie geleid, dat de invoering van een energielabel aanbeveling ver dient. Op een dergelijk label wordt aangegeven, hoeveel stroom het appa- SEOEL AFP) - Tijdens een zeer zware storm die ruim een week lang de Ja panse Zee heeft geteisterd, zouden 260 Zuidkoreaanse vissers zijn omgeko men. Dit heeft de kustwacht in Seoel maandag meegedeeld. Na negen dagen zoeken hebben kust- wacht en marine geen enkel van de 17 vermiste schepen gevonden. Zij namen daarom aan dat alle opvarenden zijn opgekomen tijdens de moorddadigste storm die Zuid-Korea ooit gekend heeft. LUBBERS raat gedurende een bepaalde tijd ver bruikt. Een wettelijke verplichting tol invoering van een energietabel is niet mogelijk, omdat dit een handelsbe lemmering zou opleveren in de zin van het EEG-verdrag. Daarom wordt nu overwogen de vrijwillige toepassing van een energielabel te bevorderen door middel van een intensieve voor lichtingscampagne van overheidswe ge. Voor wat betreft het specificeren van rekeningen (voor diensten en de daarbij geleverde materialen en onderdelen wordt onderzocht op welke wijze vla een algemene maatregel van bestuur wette lijke regels kunnen worden gesteld. Voor wat betreft, het aangeven van te voren van de prijs der te verrichten diensten enz. wordt voorshands ge dacht aan een vrijwillige regeling in een aantal branches, zoals de garagebedrij ven, de reisbureaus en de woningver huurders (servicekosten). Over een en ander wordt overlegd met de consu mentenorganisaties en enkele branche-organisaties. Het eindadvies van de commissie con sumenten aangelegenheden van de SER over de toekomstige opzet van de consumentenvoorlichting, dat vóór juli 1976 was aangekondigd, wordt nu uiter lijk eind 1977 verwacht. De ministeries van landbouw en visserij en van volksgezondheid en milieuhy- giëne.willen bij wijze van proef een voe dingsvoorlichtingscampagne via mas samedia voeren. Zij hebben daarvoor beide een subsidie van 100.000 gulden toegezegd aan het voorlichtingsbureau voor de voeding ter uitwerking van de campagne, dat hierbij samenwerkt met de rijks voorlichtingsdienst en een re clamebureau. De proefcampagne zal ln bepaalde delen van Noord-Holland worden gevoerd. Door films, adverten ties, lezingen en brochures wil men de consument wijzen op het belang van een juiste voeding. Daarbij zal de hulp wor den ingeroepen van artsen, tandartsen, kruisverenigingen en onderwijzend per soneel. De in het wetsontwerp voorgestelde wij zigingen strekken er voornamelijk toe de wet beter af te stemmen op de be hoefte van deze tijd, en in samenhang daarmee ook op een aantal punten te moderniseren. Regelmatig zijn uitvoeringsbesluiten van de warenwet in revisie dan wel in voorbereiding. In de komende tijd zijn aanvullingen en verbeteringen van krachtens de warenwet gestelde regelen te verwachten in onder andere de vol gende besluiten: verpakkingen- en gebruiksartikelen- besluit: vleesextract-, aroma- en bouil- lonbesluitsoepbesluit: cosmeticabes- luit; wasmiddelenbësluitvlees- en vleeswarenbesluit;theebesluitmelk- besluit: pudclingpoederbesluit en wijn- besluit. De wijze waarop de houdbaarheid van •produkten het beste zou kunnen wor den aangeduid is momenteel in studie. De consument lijkt het meeste gebaat met de aanduiding van een houdbaar heidsdatum. Waar nodig zal deze echter per categorie van produkten dienen te - worden ontwikkeld. In sommige geval len zal de vennelding van een produk- tiedatum meer voor de hand liggen. Er wordt gewerkt aan een dieetwaren besluit met het doel een zo objectief mo gelijke etikettering van aangepaste voeding te verkrijgen. Via enquêtes zullen gegevens worden verzameld ten behoeve, van het voeren van een consistent beleid op het gebied van de produktveiligheid. De beschik bare gegevens over ongevallen in de pri vésfeer en de oorzaken daarvan zijn on voldoende, De ICC, wil vooral weten, welke rol bepaalde produkten bij het ontstaan van ongevallen. Mede naar aanleiding van klachten van consumentenorganisaties over de uit voering van de elektriciteitswetgeving, 'wordt er op het ogenblik overleg ge voerd tussen het ministerie van econo mische zaken, de economische contro ledienst. de KEMA en de comsumente- norganisaties. Doel is te komen tot be tere werkafspraken op het gebied van onder meer de behandeling van klach ten van consumenten over onveilige elektrische apparaten. De economische controledienst zal inmiddels het toe zicht achteraf op de naleving van het nieuwe elektriciteitsbesluit- verscher pen, nu de verplichte preventieve keu ring van een aantal elektrische produk ten ingevolge het nieuwe besluit is vèr- vallen. Ster In verband met de geuite kritiek op de inhoud van bepaalde reclamebood schappen die de Stichting Etherre clame (STER) lutzendt, heeft de minis ter van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk zich tot de reclame raad gewend met het verzoek zich te be raden over mogelijke veranderingen in taak en samenstelling van deze raad. De kritiek is onder andere verwoord door consumentenorganisaties alsmede in een aangehouden motie van het tweede kamerlid Scholten waarin een geleide lijke liquidatie van de STER wordt ge vraagd. De regering wil de levensverzeke ringsmaatschappijen verplichten jaar lijks een 'winstdelingsstaal' te publi ceren. Een speciale commissie is bezig met het ontwerpen van zo'n staat, een groep deskundigen gaat na hoe de be scherming van de aspirant- polishouder kan worden verbeterd. Deze twee foto's tonen de vier jaar oude Alice Senno, respectievelijk ge nomen op 18 juni. enkele dagen vóór de besmetting door de gifwolk van de chemische fabriek in het Italiaanse Seveso. en op 29 oktober. De laatste- foto toont het kind met een ernstige huidaandoening, gevolg van het gif tige gas. binnen-buitenland CRIMINOLOGISCH INSTITUUT: GRONINGEN - Niet alleen de politie en de officier van justitie maar ook de onafhankelijke rechter maakt zich schuldig aan klassejustitie. De strafmaat hangt nauw samen met de sociale klasse van de dader. Dit blijkt uit een onderzoek delicten in 40 procent van de gevallen van het criminologisch instituut van de tot een veroordeling. Uit een meer re- rijksuniversiteit in Groningen. De cent onderzoek blijkt dat 50 procent van hoogleraar-directeur prof. dr. R. W. delicten in de lagere inkomensgroe- Jongman en wetenschappelijk mede- pen WOrdt afgedaan met een relatiel werker P. Schilt hebben een groot aan- lichte straf: de geldboete. Maar voorde LEEUWARDEN - De postale recherche van de PTT te Leeuwar den heeft in overleg met collega's in het land, de Interpol en de Nederlandse politie een omvangrijke hasjiesjsmokkel per post op kunnen rollen. De vorige week zijn na een onderzoek, dat ruim een maand vergde, de twee hoofdpersonen aangehouden. Het zijn de 22-jarige C. J. S. uit Amsterdam en de 27-jarige Australiër R. J. P., beiden zonder beroep. Zij zijn ingesloten in het politiebureau te Leeuwarden. Er is nog voor ongeveer 10.000 gulden hasj in beslag genomen. De hasjiesj werd door S. en P. zelf inge kocht in in Syrië en Turkije. Vandaar stuurden zij de drugs in brieven als poste restante naar postkantoren in Leeuwarden, Heerenveen, Franeker, Dokkum, Harlingen, Sneek, Eist en Lemmer, De brieven richtten zij aan zichzelf, en als zij weer in Nederland wa ren, haalden zij de post op. De zaak kwam aan het licht, toen begin oktober de PTT in Franeker argwaan kreeg. Een weer als poste-restantebrief Wetsontwerp Het al enige tijd aangekondigde wet sontwerp van de warenwet is nu zo vei voorbereid dat indiening bij de tweede kamer in het zittingsjaar 1976-1977 wordt nagestreefd. Op de 9,5 pet 15-jarige obligatiele ning 1976 van f 15 min ten laste van Rijnlandse Disconto Bank CV is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing ten volle zal geschieden, aldus emittenten. De inschrijving op de lening stond vrijdag jl. open tegen 100 pet. verzonden stuk bleef nogal lang liggen, waarna de postale recherche te Leeu warden werd ingeschakeld. Men ver moedde aanvankelijk met een op zich zelf staande verzending te maken te hebben, maar een aansluitend lande lijk onderzoek wees in een andere rich ting. In oktober nog nam de postale recher che soortgelijke zendingen in beslag op postkantoren in Amsterdam. Den Haag, Arnhem en Den Bosch. Men schakelde met succes Interpol in: ook in Dama scus werden brieven met hasj onder schept. Alle zendingen bleken door P. en S. aan zichzelf verzonden te zijn. Vorige week donderdag werd P. op heter daad betrapt op het postkantoor te Meppel, toen hij een brief afhaalde. Vrijdag ge beurde hetzelfde met S. die een brief op haalde te Harderwijk. Beiden zijn naar Leeuwarden overgebracht voor ver hoor. Zij bekenden inmiddels vele kilo's hasjiesj en geringere hoeveelheden has- jolie te hebben verzonden, en daar flinke winsten op te hebben gemaakt. Het duo is maandag voorgeleid aan de officier van justitie. tal diefstallen uit 1972 onderzocht. In een bepaalde periode werden 1106 men sen van 18 tot 25 jaar uit lagere milieus en 25 mensen in dezelfde leeftijdsgroep) uit de hogere milieus veroordeeld voor een enkelvoudige diefstal. Een op de vier uit de lagere milieus kreeg een geldboete, terwijl de verhouding in de hogere klasse een op de twintig was. Bijna een kwart van de daders uit de lagere klasse kreeg bovendien een voorwaardelijke gevangenisstraf. Voor de hogere milieus was dat 15 procent. De resultaten van het onderzoek lopen bijna geheel parallel aan eerder door het criminologisch instituut verrichte stu dies. In 1974 werd bekendgemaakt dat jongeren uit lagere milieus bij diefstal len in de helft van de gevallen tot een geldboete worden veroordeeld. In de hogere milieus kwam men bij dezelfde DEN HAAG (ANP) - Van de in 1975 120.774 gereedgekomen woningen blijkt bijna 47 pet een eigen woning te zijn geweest, hetgeen een record ge noemd kan worden. Aldus het jaarver slag 1975 van de centrale directie volkshuisvesting, die daaraan toe voegt: de eigen woning zet in ons land de opmars voort. Op 1 juli 1975 kwam de beschikking in dividuele huursubsidie in de plaats van de beschikking aanvullende huursubsi die. waardoor een verruiming van de subsidiemogelijkheden is ontstaan. Van 1 januari 1975 toten met30 juni van dat jaar is in totaal subsidie verstrekt in 128.866 bevallen tegen 210.446 in het laatste halljaar 1975. In 1975 blijken verder 57 gemeenten in het raam van de subsidieregeling voor- bereidingskosten stadsvernieuwing rijksorgaan voor bijna tweehonderd stads vernieuwingsprojecten te hebben gekregen tot een bedrag van ruim 11,2 miljoen gulden. Uitgaande van het aantal gevallen, waarin door het rijk financiële steun werd gegeven zijn in het verslagjaar 30.486 huurwoningen grondig gereno veerd Voor 40.016 particuliere wonin gen werd subsidie gegeven. Bovendien is in 1975 aan negen gemeenten ter ver betering van de woonomgeving van vijf tien wijken in totaal ruim 11,1 miljoen gulden aan subsidie gegeven. Het aantal subsidiebeschikkingen voor warmte-isolatie bedroeg: voor be staande woningen 110.153, voor nieuw gebouwde woningwetwoningen 14.086, voor nieuw gebouwde premiehuur en eigen woningen 5.982 en voor nieuw ge bouwde ongesubsidieerde woningen 1.093. hogere inkomensgroepen ligt dit per centage op 80. De rechter is het strengst voor werklo zen en Surïnamers. Werkenden en werklozen worden even vaak veroor deeld. De laatstgenoemde categorie gaat echter snel de gevangenis in, ter wijl de verdachte die werk heeft een geldboete krijgt. Reeds in 1972 stelde prof. dr. Jongman, toen hij lector in de jeugdcriminaliteit werd, dat in Neder land klassejustitie bestaat. DEN HAAG - Toen een medewerker van de spoorwegrecherche in Den Haag vermoeid opkeek uit de map met onopgeloste misdaden, zag hij pal voor zijn raam een auto staan, waarvan het signalement sterk overeenkwam met dat van een auto waarover hij zojuist in de stukken had gelezen. De auto zou gebruikt zijn bij een inbraak bij een juwelier in Groningen, enige tijd geleden. Na de ontdekking van de Haagse ambtenaar was de arrestatie van de vier inzittenden een kwestie van mi nuten. Het bleken de Fransen I. S. (26), S. L. (28). J. D. (27) en de Hon gaar Z. L. (28). alle vier woonachtig in Parijs. Ze zijn inmiddels naar Groningen gebracht voor een nader onderzoek. ROTTERDAM (ANP) - Cornelis Ver- lome heeft concurrentie gekregen op de (toekomstige) markt voor grote gas tankers. LONDEN (UPI) - Als 'hoogst onwaarschijnlijk' beschouwt een gezaghebbend Brits des kundige het verslag van Zho- res Medvedev over een ramp zalige ontploffing van nu cleair afval die rond 1958 in de Sowjet-Unie 'honderden do den' en - later- 'tienduizenden stralingszieken' zou hebben geëist. Medvedev, een Russisch biochemi cus die vanwege zijn afwijkende po litieke mening sinds 1973 in Enge land woont, publiceerde zijn ver haal over deze ramp en andere naar zijn zeggen verzwegen catastrofes in het wetenschappelijke blad 'New Scientist'. „Ik heb het verslag nog niet gelezen, maar uit wat ik er over heb gehoord komt het me allemaal hoogst on waarschijnlijk voor", aldus sir John Hill in een commentaar. Sir John is voorzitter van de Britse overheids dienstvoor kernenergie. Hem is niets bekend over een nucleaire catastrofe van de omvang zoals Medvedev be schrijft. Medvedev zegt dat de ramp is ver oorzaakt door een kettingreactie in ondergrondse bergplaatsen van ker nafval waarin de temperatuur te hoog zou zijn opgelopen. Sir John neemt aan dat de Sowjet- Urne, net als anaere landen, uiaeruja kernafval hebben begraven. 'Dit soort afval', tekent hij echter aan, 'heeft slechts een zeer geringe werk zaamheid en kan op geen enkele ma nier een explosie hebben veroor zaakt zoals door Medvedev beschre- Sir John acht het nauwelijks aan nemelijk dat de Russen, die dezelfde veiligheidsnormen als andere lan den hanteren, 'zwaarder' afval heb ben begraven. Maar zelfs al hadden ze dat gedaan, zegt sir John, 'dan is een dergelijke explosie nog steeds onmogelijk, zowel nucleair als thermisch'. Volgens Sir John weet men in de Britse kernindustrie vrij nauwkeurig wat er op dit gebied in andere landen gebeurt en is er geen enkele aanwij zing die in de richting gaat van een ramp zoals Medvedev die meldt. Medvedev schrijft in de 'New Scien tist' ook over een catastorfe die zich in 1960 bij de lancering van een Rus sische maanraket zou hebben voor gedaan. Daarbij zou de raket op het lanceerplatform zijn ontploft en de 'beste koppen van de Russische ruimtevaart' hebben gedood. Wat dat verhaal betreft wordt Med vedev bijgevallen door professor John Erickson, een 'Sowjettoloog' van de universiteit van Edinburgh. Volgens Erickson heeft er zich nog een derde, niet door Medvedev ont hulde, ramp voorgedaan, ongeveer tweeënhalf jaar na de catastrofe met de maanraket. Dytam Tankers in Kiel (West- Duitsland) heeft een gastanker ontwor pen, die vervaardigd zou moeten wor den uit beton. Volgens de ontwerpers, die vier jaar aan het project hebben ge werkt (kosten: 25 miljoen guldenis hun schip in aanschaf zo'n vijftien miljoen gulden goedkoper dan een vergelijkbare stalen tanker. De exploitatie- en onderhoudskosten van het betonnen schip zouden circa 2.5 miljoen gulden lager zijn. Dytam Tan kei's. een Amerikaans-Duits-Brits be drijf, dat speciaal voor dit project werd opgericht, zegt drie scheepswerven m Europa. Japan en de VS bereid te heb ben gevonden het betonnen schip te bouwen. In Denemarken heeft Kage Krogshave een fiets voor 35 personenin elkaar geknutseld. Hij gebruikte daarvoor 78 oude fietsen, 70 tandwielen, 50 meter ketting, 130 meter buis en drie autowielen. MAASTRICHT - „In al die twintig jaar, dat ik als verple ger werkte, heb ik er altijd naar gestreeft de patiënten zolang mogelijk in het leven te hou den. Zolang er leven is, is er hoop", zo reageerde de hoofd verpleger Frans H. maandag aan het eind van de lange ver horen voor de rechtbank in Maastricht op een beschuldi ging, dat hij ernstige zieken liever zag doodgaan dan dat zij in leven bleven. Tijdens het proces, dat na de eerste ronde van drie weken in mei van dit jaar bij de hervatting thans zijn derde week ingaat, haalde de rechtbank maandag een schriftelijke getuigenis aan van een dochter van een van de bejaarde patiën ten van de Lückerheidekliniek waar Frans werkte. De verdachte zou tegen RciPPOrt haar gezegd hebben, dat het voor haar ...'ft moeder beter was als 'we haar lieten in slapen'. „Ik kan me niet voorstellen, dat ik dit ooit gezegd heb", zei de hoofdver- pleger daaropl meer kon gebeuren. Ik heb het niet ge daan om te doden", luidde het antwoord van verdachte. De president van de rechtbank, mr. F. Eliens, stelde hem enkele duidelijk ge richte vragen: „Geeft u toe patiënten met tachtig eenheden insuline te heb ben ingespoten en ook valium te hebben toegediend? Deed u dat alleen bij ster vende patiënten of mensen in slechte conditie? Deed u dat, omdat de artsen niet kwamen of er niets meer aan de den?". „Ik heb in de eerste plaats gespo ten, omdat de patiënten pijn hadden. Ik wilde ze ook rustig maken, zodat er niets Het hoofd van de verpleegkundige dienst, de heer A. Janssen, verraste de rechtbank maandagmorgen met een rapport. Het bevat een overzicht van de bloedsuikerbepalingen bij 38 patiënten in de afgelopen twaalf maanden. De ge tuige a décharge wilde hiermee aanto nen, dat het verschijnsel hypoglycae- mie (een tekort aan suiker) ook na de arrestatie van Frans H. in de kliniek voorkomt. De president wilde de zaak schorsen voor nadere bestudering. Dankzij de deskundigheid van de arts van de kliniek, mevrouw I. Vijgen-Duif. was dit niet nodig. De dokter kwam tot de conclusie, dat de door de getuige genoteerde lage bloed suikergehalte niet abnormaal waren. Zij waren in de avond en nacht gemeten. Gezien de lange tijd die er tussen het avondeten (vier uur 's middags) en het ontbijt ligt, is een laag percentage sui ker in het bloed begrijpelijk. Het belangrijkste argument om het rapport terzijde te schuiven vond me vrouw Vijgen, dat geen van de patiën ten aan een hypoglycaemie is overle den. Dit was in de tijd van Frans wel het geval. De meeste van de door de heer Janssen onderzochte patiënten zijn thans nog in leven en zij hebben goed gereageerd op de toediening van suiker. „Er is niets verontrustends. Alle gevallen zijn verklaarbaar", voegde de arts er aan toe. Vandaag, dinsdag, houdt de officier van justitie zijn requistoir. ARNHEM (ANP) - De zevenjarige Ro bert Brenner uit Arnhem is zondaga vond door twee bouviers aangevallen en met ernstige beten in de rug in een ziekenhuis opgenomen. De jongen liep met zijn moeder de hond uit te laten op een afgesloten sportter rein nabij een lyceum. De hond werd. plotseling aangevallen door twee bou viers van de concierge, waardoor de jon gen in paniek raakte en begon te gillen. De bouviers vielen toen ook de jongen aan. De echtgenote van de concierge werd in het tumult eveneens gebeten. Zij slaagde er tenslotte in de afgerichte honden in hun hokken te krijgen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De mobiliteit van de we tenschappelijke onderzoekers is op de universiteiten veel te laag. Dit komt door de relatief zeer gunstige arbeids voorwaarden, die de neiging om van functie te veranderen aanzienlijk ver mindert. Dit blijkt uit een rapport aan de rege ring van de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid. De raad doet een aantal aanbevelingen om de mobiliteit te bevorderen, omdat gebleken is dat bij onvoldoende doorstroming van functies de persoonlijke motivatie van de onder zoekers sterk afneemt. Lovende woorden spreekt de raad over de mobiliteit in het bedrijfsleven. Deze is te danken aan het 'actief beleid van goed gekwalificeerde personeelsdien sten', zo zegt de raad. De situatie bij (semi)overheidsinstituten zoals TNO is minder gunstig, vooral door de pensioe nopbouw, die niet aansluit bij die van de ambtenaren. Maatregelen om de doorstroming van onderzoekers op de universiteiten te verbeteren, zijn: - doorbreking van de automatische be vordering; - het mee laten tellen van de prestaties van de onderzoeker, zowel op onderwijs- als op de research-gebied; - het invoeren van meer effectieve drempels, zoals het instellen van twee salarisschalen voor hoogleraren, af hankelijk van hun prestaties; - het scheppen van 'doorstroomplaat- sen', bestemd voor een wisselende be zetting door onderzoekers in tijde lijke dienst: - het meer aantrekken van medewer kers buiten de eigen instelling. De raad signaleert tenslotte dat de mo biliteit op de universiteiten steeds ge ringer wordt. Dit is des te ernstiger, we gens de sterke uitbreiding van de we tenschappelijke staf in de jaren '60 en begin '70 en de huidige nul-groei, waar door een sterke vergrijzing dreigt op te treden. De mogelijkheden voor jonge onderzoekers om zich te ontplooien worden hierdoor sterk belemmerd, al dus de raad voor het wetenschapsbe leid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11