Rabobank 9 beslaat ao-vry-za-11-12-15 nov YAA GA ALVAST EVEN KÜKEN A/V JE WEET MAAR NOöiT \foor klein industrie en ambacht, kan een "flexibele financiering door de Rabobank een ideale oplossing voor investerings-problemen zijn. 8 PROVINCIALE ZEtUWSE COUHANT MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 Dit is onze ervaring. de gunstigste, verhouding t De 87.000 ondernemers in kleinere industrieën en ambachtelijke bedrijven weten 't maar al te goed: vakmanschap is noodzakelijk, maar verdere mechanisatie is onmisbaar. Daarbij blijven de loonkosten per man stijgen en moet er per werknemer meer geproduceerd worden. Tellen we daarbij nog de snelle technische vooruitgang, de verharde concurrentie en de neiging tot schaalvergroting, dan is het overduidelijk dat elke ondernemer een alert en flexibel investeringsbeleid moet voeren. Om nu en in de toekomst gezonde bedrijfsresultaten te garanderen, werkgelegenheid te verzekeren. De Rabobank kan daarbij helpen. Pc ..flexibele" fmanricringsmogeliikheden van de Rabobank. Investeren vergt veel geld. Het vraagt bovendien een zeergrote flexibiliteit in de manier waarop gefinancierd wordt. De Rabobank heeft hiervoor alle mogeli]kheden ontwikkeld. Als uw financiële situatie zich wijzigt, kunnen wij flexibel daarop inspelen. Toegesneden op uw bedrijfs situatie kan dan binnen de overeengekomen kredietruimte, de verhouding tussen .kort" en „lang" geld geheel aangepast worden aan uw financieringsbehoeften. Vervroegde aflossing en herfinanciering zijn dan geen probleem meer. De Rabobank maakt het u gemakkelijk, want „kort" en „lang" geld kunnen wij uit eigen middelen verschaffen. Geheel in uw voordeel: n.l. met de gunstigste verhouding tussen goedkoop „lang" geld en duur .kort" geld. Financieel vakmanschap. De Rabobank heeft een uit gebreide ervaring met bedrijven in klein industrie en ambacht. Tenslotte doen meerdan 20.000 ondernemers in deze sector hun zaken met onze bank. Wij zijn dan ook vertrouwd met uw problemen. Daarnaast zijn wij - met 3150 vestigingen - op de hoogte met de specifieke situatie in alle Nederlandse gemeenten. Reden waarom veel van uw klanten ook onze klanten zijn. Neem eens, desgewenst samen met uw financieel adviseur, contact met ons op. Geld en goede raad is ons vak. Of het nu gaat om leasing van bedrijfsmiddelen, stocldinanciering, lu'edietcn in rekening courant, verzekeren of onze bankhypotheek. luist nu staan alle Rabobanken in het teken van Idein industrieën ambachteli jkebedri jven. Wij nodigen u graag uit voor een oriën - terend gesprek. geld en goede raad. Van Agt Zeventig-plussers Naar aanleiding van het verslag van een C.N.V.-vergadering te Temeuzen, m de P.Z.C. van 2 november, wil ik het. vol gende opmerken. Ter wille van de ver vroegde pensionering wil het C.N.V. een M tikje loon inleveren De bedoeling isdat er zodoende arbeidsplaatsen vrijkomen voor jongeren. Wellicht isditvoorenkele bedrijfstakken een nobel streven, mi tspensioneringniet verplicht wordt of door belastingmaat regelen zóoninteressantgemaaktwordt. dat men 'voor een schijntje' kan blijven werken, In ons aannemingsbedrijf hebben wij twee prima 'zeventigplussers in dienst. Dit is voor het C.N.V waarschijnlijk een doorn in hetoog. Zou het C.N.V. de werk gevers in de bouw kunnen vertellen waar zij de jeugdige vakmensen, leerlingen of ongeschoolden vandaan moeten halen'? W H Broekhuysen. Temeuzen. Nieutvdorp Lange tijd heb ik in de veronderstelling geleefd, dat alle smog en vuile troep af komstig was van hei Sloegcbied Sinds kort ben ik daar anders over gaan den ken. Vlakbij - en wel in Nieuwdorp- wordt de lucht op een ongelooflijke ma nier bezoedeld Laat ik wat duidelijker In de krant van vrijdag 29 oktober j.l. lees ik. dat de schooljeugd van Nieuw- dorp 'verstoken blijft van betere ont- plooiingskansen'. Verwezen wordt naar de moeilijke situatie waarin de kinderen aldaar verkeren. De gezinnen zouden sociaal en cultureel minder gemoti veerd zijn waardoor de leuze van onze minister van onderwijs 'gelijke kansen voor iedereen' niet gerealiseerd zou kunnen worden. Als je zoiets leest, ga je wel wat denken: 1. hoe komt de heer Van Waterschoot aan die gegevens. 2. heeft de heer Van Waterschoot ook een onderzoek gedaan naar de toestand op de andere basisscholen in de gemeen 3. zo niet. waarom niet. Zou de situatie op de andere scholen zo veel anders zijn? Laat ik maar ophou den. Meneer Van Waterschoot, als u pleit voor betere onderwijsvoorzieningen in de gemeente Borsele. rn'n stem stem hebt u. lucht in Nieuwdorp is al goor genoeg. Daan Ingelse, Lewedorp. Polemiek en politiek N aar a anleiding van he t door twee 1 eden der SGP kiesvereniging, te weten H. v. Belzen en J. Passchier te Arnemuiden ingezonden schrijven gepubliceerd in de rubriek 'Lezers Schrijven' van de PZC van 2 nov 1976 ben ik genoodzaakt het volgende duidelijk te stellen Ik heb part noch deel aan onderhavige discussie en wens er derhalve door de lieren van de SGP kiesvereniging niet in betrokken te worden Als de beren van mening zijn. zoals dit uit hun ingezonden stuk moge blijken dat ik tekort schiet in mijn functie als gemeenteraadslid (zonder dat ze dit met bewijzen staveni horen zij dit als leden van een kiesvereniging bij hun fractie naar voren te brengen. Deze laatste kan mij dan desgewenst voor mijn tekortschieten interpelleren. Bovenstaande stelling kan ik depone ren vanwege hun eigen stellingname dat: „Polemieken en politiek voeren in 'Lezers Schrijven' is in het algemeen niet op zijn plaatst, ik citeer uit hun in gezonden stuk) en dat de meest geëi gende plaats om over politiek te discus siëren dé raadsvergaderingen en de kiesvereniging zijn." ïk beschouw hun geuite veronderstel ling als laster. Hun 'fijne' principe ken nende had ik niet anders verwacht. C. Grootjans. gemeenteraadslid der PvdA. Arnemuiden. ACHTER DE HOUTTUINEN 3H - MIDDELBURG 01180- 2.5600 WALSTRAAT 62 VUSSiNGEN 01151 -196(2 Welkom op de politieschool te Leusden. iereen leest de krant altijd en overal, iedereen leest de krant altijd en Iroostind oplrcdt-n. Spreekt hel je aan? kaartje) Alles over de oplei- iJ 28 |aar Lenyte. minimaal 1 7C ding en over een baan ak 5 meter. Opleiding- Als je benei politieman! in: lu-iet .rde 21 benl MAVO-diploma ot salarii en social, eeker- daarmee gelijkgestelde opleid Denker voldoen Een gezond lichaam c-n ■stand, Leeftijd 17- imaal 1 70 beneden Meer weten? Stuur op die bon! de heer I I van der Zwan. Bureau IVrsonéelsvoorzicn Gemeenlepohlie, Binnenhof 19. 's-Gravenhagc. ing. Plaats: Leeft i|d Wie het politiek bedrijf in Nederland volgt, en dan vooral de laatste maan den. komt zo nu en dan tot de conclusie dat er vlug veranderingen kunnen op treden. Het is b.v. nog maar een paar maanden geleden, bij de behandeling van de abortuswetgeving, dat minister Van Agt, de politiek van de WD nogal scherp afwees. In die tijd kreeg hij ook een motie van wantrouwen van de WD aan zijn broek, als men nu ziet, nu de heer Van Agt lijsttrekker van het CDA is geworden, hoe hij de WD benadert en hoe die WD, die het vertrouwen in Van Agt opzegde, nu over hem spreekt, dan kan men toch spreken van een saldo mortale. Indertijd zei minister Boersma is de tweede kamer: „De hemel beware ons ervoor dat de heer Wiegel hier zou komen te zitten als minister." Dat zijn toch nogal pittige gezegden en als men dan nu ziet hoe men elkaar kopjes geeft, dan is er toch wel vlug iets veranderd. Toen de heer Van Agt nog geen lijst trekker was, sprak hij voor de tv nogal lovend over de huidige minister president. Dat is nu opeens anders, maar dat zal ook wel bij het politieke spel horen. Toen men in diezelfde uit zending aan de heer Van Agt vroeg of hij nog minister in een volgend kabinet wilde worden, deed hij zeer terughou dend. Na een 6-jarige periode als minis ter ben je zo opgebrand dat daar niet veel kans op is. zo zei hij. Hij wil nu zelfs minister-president worden. Dat is nogal wat. voor iemand die opgebrand is. Als hij minis ter-president wordt en hij krijgt dan dezelfde tegenslagen te venverken als de heer Den Uyl. dan ziet het er niet best voor hem uit. a. Welleman. Kortgene. Transkei „Transkei, bastaardkind der apart heid" zegt uw blad van zaterdag 23 de zer. Mag de keerzijde der medaille oók i eens bekeken worden? Reeds de tus- senkopjes in uw artikel geven aan uit welke boek de wind waait: niet thuis I vernederd, slecht teken, ja-knikkers, verpieterd enz. Nu heb ik Afrika van zuid tot noord doorkruist, maar ik denker anders over. I Onder een foto zet u: 'Blubberpaden in I N„ een township bij Umtata'. Maar die zelfde foto toont ons een brede weg met I lange rijen rioolbuizen. In de 40 republieken die ik in Afrika bezocht zag ik die nog niet langs de weg en er ook niet in. Foto nummer twee: vier lachende ne- gerkinderen. Maar uw onderschrift, zegt: hosajeugd. zonder toekomst. Ik wil maar zeggen: er klopt iets niet. De foto's kunnen ter plaatse gemaakt zijn, maar de onderschriften zijn ermee in strijd. Tegelijk met uw blad wordt in Neder- land verspreid "Zuid-Afrika Nu', 13e jaargang nr. 5. oktober 1976. Dit toont I ons op goed papier tientallen foto's en gedegen beschouwingen over Transkei. Wat moeten wij nu geloven? Gemaks halve kies ik nu eens voor de PZC. maar dan zet ik wél hier en daar vraagtekens Als er overal 'blubberwegen' zijn moet Transkei bijzonder vruchtbaar zijn. Immers, de regenval is ginds bepalend voor de opbrengst van het land (net als bij ons. zou je bijna zeggen!). Als de in woners zeggen dat ze helemaal niet geïnteresseerd zijn in onafhankelijk heid. vraag ik mij af waarin dan de in woners van Mozambique. Angola. Ke nia. Rhodesia enz enz. dan wel belang stellen, wantTranskei heeft per 100.000 inwoners meer dan tienmaal zo veel onderwijsgelegenheden van laag tot hoog toe! Bovendien is het inkomen per inwoner óók tienmaal zo hoog als in de genoemde landen. Als u wijst op de staatsbegroting van Transkei hanteert u getallen van tien jaar geleden. De be groting slui t als een bus en als u zegt dat dit alleen komt door de handel met Zuid-Afrika als geheel, is de weder vraag: Wij maakten Suriname (met nog geen half miljoen inwoners!) onafhanke lijk en ons geld beheerst de hele begro ting van dat landje... Laten wij dan a.u.b. mets zeggen van Transkei. Uw kritiek op^het landbouw- en bos- bouwonderwijs is onjuist. Vruchtwisse ling wordt wel degelijk onderwezen en kaalslag wordt bestreden. Er is in de laatste 15 jaar driemaal zoveel aange plant als gekapt. Op meer dan 15 plaab- sen kan agrarisch onderwijs worden ge volgd. Wij komen ook weer het afge zaagde praatje. dat tegen71 procentder bevolking (de zwarten) slechts 13,6 der oppervlakte bezitten. De per centages zijn onjuist, maar zelfs als ze zo waren ze nog misleidend, omdat de bevolking van zwarte miljoenenste den als Soweto helemaal geen belang stelt in landbouw en er ook niet van leeft. Bovendien rekent men dan han- digjes 13.6 procent uiten dat is het hele landoppervlak, waarvan nauwelijks een derde cultivabel isJe zou (op de zelfde wijze pratend) kunnen klagen dat onze Randstad de helft der bevolking herbergt en toch nog geen tien procent van ons landoppervlak heeft. Wij kunnen zo nog lang doorgaan. Maar of Transkei nu door ons erkend wordt of niet: het is een groot, zelfstandig en wel varend land. Wanneer iemand zuidelijk Afrika onder de voet zou willen lopen, zou hij stuiten op thuislanden, die stuk voor stuk in .slaat en bereid zijn hun grondgebied te verdedigen, nog vóór hij aan de blanke toe zou komen. Het is dit keiharde feit dat de tegenstanders van Transkei tot razernij brengt. Er zal best wat mankeren aan de samenleving ginds, want geen mens en geen maat schappij is feilloos. Maar of men Trans kei erken t of niet. het land is er. Het is in oppervlak en aantal inwoners nummer acht van heel Afrika. Wie dit land be strijdt zal moeten aantonen, dat de in woners in meerderheid Transkei niet wensen, Dat is een onmogelijkheid. Van de 41 republieken die Afrika rijk is bezitten slechts vijf een parlementair stelsel dat ietwat lijkt op democratie. Het is beneden peil om te eisen dat Transkei toonbeeld van westerse demo cratie zal zijn. Hoofdzaak is dat de men sen daar kunnen le.ven overeenkomstig hun eigen aard. aanleg, belangstelling, kennen en kunnen, zonder honger, ge brek. onderdrukking of rode indoctrina tie. Ik dacht dat de republiek Transkei aan deze eisen wel degelijk beant woordt. in tegenstelling tot enkele tien tallen republieken in Afrika waardatab- soluut niet het geval is. Daarom ging bij mij op 26 oktober de vlag uit. Er zijn wel méér republieken gesticht tegen de me ningvan driekwart van een misleide we reld in, die het tóch hebben gehaald. Ik ben ervan overtuigd dat Transkei het evenzeer zal redden. W. Geldof Brouwerijstraat 38. Oostkapelle. ..In mijn bedrijf draait alles om valmianschap. Dat is precies wat ik waardeer in de Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 8