„Oorlog Rhodesië is onvermijdelijk" Vierhonderd klachten over ontduiking van jeugdlonen TERLOUW ONDER VOORBEHOUD VERDER MET D'66 Honderden doden bij kernongeluk in Rusland AFRIKAANSE 'FRONTLIJNSTATEN': Europese liberalen verdeeld over verkiezingsprogram Prinselijk paar bracht bezoek aan Egypte SOCIALISTEN: EIGEN TAAK EUROPA IN NA VO Ontdekker rhesusfactor overleden Dirigent MANIFESTATIE NA ACTIE NVV-JONGEREN kiest Hella. MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 schoten, maar hij oefende kritiek op het optreden van Engeland, dat hij een halfslachtige rol verweet. De blanke en zwarte onderhandelaars op de Geneefse conferentie over Rho desië gaven zondag te kennen dat er grote meningsverschillen bestaan over de datum van de onafhankelijkheid. De voorzitter van de conferentie, de Bril Ivor Richard, heeft zondag na een gesprek met de Rhodesische minister van buitenlandse zaken Van der Bijl en na afzonderlijke besprekingen met de zwarte leiders 'enige voortgang' ge meld hij zijn gesprek met ds Sithole. maar deze verklaarde dat er geen ver andering in de standpunten is geko- Sithnle en de drie andere nationalisti sche leiders willen dal Rhodesië juri- DAR ES SALAAM. GENEVE (RTR) - De vijf Afrikaanse ■frontlijn'-staten, die in de buurt van Rhodesië zijn gelegen hebben zaterdag verklaard dat oorlog de enige weg is om een zwarte heer schappij in dit land te vestigen. In een verklaring na een korte conferentie van de leiders van Tanzania. Zambia. Angola. Mozam bique en Botswana in Dar es Salaam werd totale steun toegezegd aan de gewapende strijd voor de bevrijding van Zimbabwe (Rho desië) als het enige middel waarmee de onafhankelijkheid van dit gebied kan worden bereikt en de voortdurende bron van agressie, kolonialisme, geëlimineerd kan worden. In een zaterdag gepubliceerd interview met het Franse dagblad Le Monde zegt de nationalistische leider Robert Mu gabe dat alleen wapens over de toe komst van Rhodesië zullen beslissen en niet de conferentie die momenteel in Genéve plaatsvindt. „Ik geloof niet dat het mogelijk is op de Geneefse confe rentie ook maar de geringste oplossing te hereiken. aangezien Groot- Brittannië niet bereid is volledig zijn koloniale verantwoordelijkheden te aanvaarden", aldus Mugabe. Hij zei dat de zwarte nationalisten willen dat de onafhankelijkheid van Zimbabwe bin nen 12 maanden wordt geproclameerd. In Genéve verklaarde een andere na tionalistische leider. Josjua Nkomo, dat de conferentie 'wel iets' is opge- Reformatorische Federatie doet mee aan verkiezingen ZWOLLE (ANP) - Do Federatie van de Reformatorische Politieke Federatie (rpf) heeft zaterdag op de federatiever- gadcring in Zwolle met grote een stemmigheid besloten 25 mei 1977 deel te nemen aan de tweede-kamer verkiezingen. De beslui Lsvormlng hieromtrent is mede beïnvloed door de grote groei van de RPF. zowel qua leden als qua aange sloten kiesverenigingen, zo heelt een woordvoerder van de RPF meegedeeld. Omdat.de RPF een zo nauw mogelijke samenwerking nastreeft van alle bijbel- getrouwe Reformatorisch-Christelijke krachten op politiek en maatschappe lijk terrein, zal krachtig worden ge streefd naar een lijstverbindmg met SGP en GPV OUD-DIRECTEUR RVD OVERLEDEN DEN HAAG (ANP) - In zijn woning in Den Haag is zondag plotseling dr. G. l.ammcrs overleden. De beer Lammers was van 1952 tot zijn pensionering in 1958 directeur van de rijksvoorlich tingsdienst in Den Haag. Hij is 72 jaar oud geworden. disch onafhankelijk wordt binnen twaalf maanden. De blanke minder heidsregering is van mening, dat het onafhankelijkheidsproces ongeveer 23 maanden zal vergen. Omstreden Unesco- verklaring over pers afgewezen NAIROBI (UPI) - De Westelijke landen hebben zaterdag met overweldigende meerderheid een door de communisti sche landen geïnspireerde onlwerp- vcrklaring van de Unesco afgewezen. De verklaring zou naar hun mening hebben kunnen leiden tot staatscon trole over dc massamedia. Een commissie van de Unesco, de VC- organisatie die in de Kenïase hoofdstad Nairobi bijeen is. besloot met 78 stem men voor. 15 tegen en 6 onthoudingen het controversiële ontwerp terug te verwijzen naar een onderhandelings- commissie voor nadere bestudering en herziening. De westelijke landen kregen steun van een groot aantal ontwikke lingslanden De meest controversiële zinsnede in de ontwerp-verklaring was dat 'staten verantwoordelijk zijn voor de activiteit in de internationale sfeer van alle massamedia onder hun juridis che tie." KORTHALS ALTES: „TOCH SUCCES" Gerrit Jan Lammers werd op 23 oktober 1903 in het Gelderse Aal ten geboren. Hij behaalde het mulo-diploma en stu deerde voor en tijdens de oorlog rech ten. In 1945 deed hij doctoraal examen aan de vrije universiteit te Amsterdam en iii 1952 promoveerde hij op een later beroemd geworden proefschrift, met als onderwerp 'De Kroon en de kabinets formatie'. Vanaf 1921 was hij werkzaam in de jour nalistiek. eerst in Zwolle en Arnhem, vanaf 1923 in Amsterdam bij 'De Stand aard'. Tot de oorlog was hij parlemen tair redacteur bij deze krant. In 1940 werd hij medewerker van het illegale blad 'Vrij Nederland'. De Sicherheits- dienst. arresteerde hem in 1941 en hij werd wegens illegale persactiviteiten tot. eind 1943 gevangen gehouden in het Duitse Brunswijk. Na zijn vrijlating zette hij zijn illegale werk voort. Na de oorlog maakte hij deel uit van de com missie perszuivering. Voor hij in 1952 naar de rijksvoorlich tingsdienst ging. was hij chef van de af deling voorlichting van het ministerie van sociale zaken (1946-194.7) en daarna hoofd van de afdeling algemene zaken van dat ministerie. Hij heeft tal van pu- blikaties op staatsrechtelijk gebied op zijn naam. De heer Lammers was ridder Neder landse Leeuw en commandeur in de huisorde van Oranje. Vrij zacht Verspreid voorkomende opklaringen, maar ook hier en daar een bui. In de ochtend eerst nog bier en daar mist. Overwegend matige wind uit zuidwest tot zuid. Maximum temperaturen om streeks 11 graden. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag. Enige tijd regen en tamelijk zacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 4: min. temp.: om streeks 7 graden: max. temp.: om streeks 12 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: om streeks 7 graden: max. temp.: om streeks 12 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor dinsdag een marge van 2 graden en voor ivoensdag een arge van 3 graden rond de opgegeven waarden. 9 november Zon op 07.49 onder 16.58 Maan op 18.46 onder 09.58 DEN HAAG - Dc Europese liberalen zijn er op een driedaags congres in Den Haag niet in geslaagd een verkiezings programma op te slellen voor dc ver kiezingen van het Europese parlement, die in liet voorjaar van 1978 zullen worden gehouden. Er bestaan nog veel meningsverschil len. Premier Gaston Thorn van Luxem burg. die als voorzitter van het contves optrad, somde ze zondag na afloop van het congres op: de bevoegdheden van de Europese instellingen, de buitenlandse en defensiepolitiek, het regionale beleid en het milieubeleid. Thorn is niettemin van mening dat. overeenstemming is be reikt over 80 a 90 procent van de ont werpen voor de belangrijkste programma-onderdelen die door de ze ven werkgroepen onder de loep waren genomen. Thorn, die met de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher en oud-minister van defensie Dc Koster dc leiding vormt van de Federatie van Li berale en Democratische Partijen, die in maartin Stuttgart is opgericht, had wel gehoopt dat op dit eerste congres een programma was opgesteld. Maar hij zei er stellig van overtuigd te zijn. dal op het volgend congres (dal, nog vóór dc Europese verkiezingen zal worden ge houdenier een definitief programma uit dc bus komt. Overigens constateerde Thorn dat het nog lang niet zeker is. dat de verkiezin gen in mei 1978 worden gehouden. Het verdrag' over de verkiezingen moet nog door de negen parlementen worden BONDSRAAD NVV- INDUSTRIEBOND WIL VOLLEDIGE PRIJSCOMPENSATIE ZEIST (ANP) - Dc bondsraad van de industriebond NVV beeft zaterdag op zijn vergadering in Zeist een motie aangenomen waarin hij akkoord gaat met dc cao-nota mits wordt voldaan aan een volledige prijscompensatie over 1976. De bondsraad is van oordeel dat de werknemersonderhandelaars cao's kunnen afsluiten die langer dan een jaar loopt. De bondsraad erkent echter dat het gebrek aan inzicht in de ontwikke ling van de economie meerjarige con tracten tot een moeilijke zaak maakt. De bondsraad neemt voorts dat in de al te sluiten contracten eerst de prijscom pensatie. berekend over de periode van 1 oktober 1975 tot .1 oktober 1976 ver werkt dient Ie worden, onder aftrek uit eraard van hetgeen de regering heeft verzwerkelijkl door de loonmaatregel van 1 juli (de dertig'gulden loon toeslag) goedgekeurd; in het Franse parlement is het verzet van communisten en Gaul listen sterk. „De strijd is nog niet ge streden: men moet niet denken dat alles in kannen en kruiken is en dat verkie zingen voor mei 1978 onomstotelijk vast staan", aldus Thorn De liberalen willen straks dingen naar de gunst van 160 mil joen Europese kiezers. Ze verwachten in totaal 10 tot 15 procent van de stemmen in de wacht te slepen. Dc- voorzitter van de VVD vnr. F. Kor thals Altes. verklaarde dat het congres 'toch een groot succes' is geworden, om dat. men nu weet waar men aan toe ïs ...We weten waar de verschillen liggen en op welke basis wij tot overeenstem ming kunnen komen. Hij vond het te recht. dat 'nog niet gerijpte standpun ten" niet aan een beslissing zijn onder worpen. On tui like li ng.s beleid Do VVD-fracticleider in dc tweede ka mer. Hans Wiegel, hekelde in zijn toe spraak het ontwikkelingsbeleid zoals dat door de regering-Den L'yl wordt ge voerd. Volgens hem moet het ontwik kelingsbeleid van dc KEG-landen langs dezelfde lijnen worden gevoerd. „Dat betekent - ik kijk even naar mijn eigen land - dat in het Nederlandse ontwik kelingsbeleid sneer rekening moet worden gehouden met dat van onze Eu ropese bondgenoten. In een liberale Europese ontwikkelingsstrategie past het niet. zoals de huidige regering in mijn land dat wel doet. ontwikkelings gelden te geven aan een land als Cuba. dat zich bezig houdt met het plegen van agressie", aldus Wiegel. CAIRO - ..Het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan Egypte beschouw ik als het begin van een nieuw tijdperk in de bet rekkingen tussen Nederland en Egypte". Dal verklaarde de Egyptische president Anwar El Sadat zondag tegenover Nederlandse journalisten. Eerder hadden prinses Beatrix en prins Claus ruim een half uur met hem ge sproken. Het gesprek ging, nadat geïnfor meerd was naar de gezondheid van de koningin, voornamelijk over de problemen waarmee het moderne Egypte worstelt. Na het bezoek aan president Sadat in zijn villa in Le Barrage ten noorden van Cairo, bezochten de prinses en de prins de piramides van Gizeh ten zuiden van de Egyptische hoofdstad, bekeken de sfinx van na- bijen klauterden naar het binnenste van de piramide van Cheops. Ook zagen zij een Arabische paarden dans uitvoeren aan de voet van de piramiden. Prinses Beatrix en prins Claus maakten zaterdag een wandeling door de 'Soek.' van Cairo, de Khan Et El Khalilï. Een wirwar- van sloppen en steegjes vol met ivinkeltjes van goud-, zilver- en kopersmeden en an dere ambachtslieden. Zij bezochten de. citadel, van de stad. en de ruim een eeuw oude Moham med AH. Moskee. Vervolgens werden zij ontvangen door de groot-Iman van Egypte. Sjeik El Azhar. Vandaag keren prinses en prins terug naar Nederland. Foto: bij het bezoek aan de Moham med Ali-Moskee in de citadel van Cairo kregen de hoge bezoekers hoesjes om de schoenen gebonden. Kernmacht vooralsnog afgewezen AMSTERDAM - Westeuropese sociaal-democratische partijen die het afgelopen weekeinde in Amsterdam vergaderden over vraagstukken van v rede en veiligheid zijn van mening dat West-Europa binnen het NAVO- bondgenootschap een eigen taak moet vervullen op het terrein van de defen sie. ..De Europese inspanning moet een aanvulling vormen op de Amerikaanse binnen NAVO-verband". aldus de so cialisten. die een Europese kernmacht vooralsnog afwezen. Tijdens hef congres in Amsterdam, waaraan werd deelgenomen door sociaal-democratische partijen uit Ne derland. Oostenrijk. Denemarken. Fin land. Frankrijk. West-Duiteland. Groot-Brittannië. Italië. Luxemburg. Noorwegen. Portugal Spanje. Zweden en Zwitserland, werden geen concrete besluiten genomen. Wel werd afgespro ken dat de betrokken partijen in de na bije toekomst, binnen het, kader van de socialistische internationale, wel zullen trachten zo veel mogelijk een gemeen schappelijke houding te bepalen tegen over bijvoorbeeld de nieuwe Europese veiligheidsconferentie, die in juni 1977 in Belgrado wordt gehouden, en tegen- over het streven naar wapenverminder- ing in Europa. verklaring nimmer als eerste kernwa pens le zullen gebruiken ('no first use"). waarVan der Stoel en de meeste andere ministers van de NAVO-landen tegen zijn. geen rol heeft gespeeld tijdens de discussies. Tegenstelling Uit de verslagen van de werkgroepen, die vrijdag en zaterdag verschillende aspecten van het veiligheidsbeleid be spraken. bleek dat de NAVO in het al gemeen wordt gezien als een noodzake lijk instrument om te komen tot. verdere ontspanning in Europa. De Franse so cialistische partij (de partij van Mitter rand. die samenwerkt met de commu nistische partij) keerde zich echter tegen het verslag' van de betrokken werkgroep, waarin stond dat de NAVO een 'must' is voor sociaal-democraten. De Spaanse socialisten, onder leiding van algemeen secretaris Felipe Gonza les stelden dat de partij er tegen is dat Spanje lid wordt, van de NAVO In het verslag van de betrokken werkgroep had gestaan dat een democratisch Spanje welkom zal zijn in het bondge nootschap. Minister Van der Stoel kwam in zo verre gesterkt uit de strijd, dat de al gemene tendens van de discussies meer zijn richting uit ging. Tevreden merkte Van der Stoel aan het einde van het congres op. dat de door Ter Beek en Dankert gepropageerde NAVO- Fis: In februari 66.000 handtekeningen LONDEN (AFP/RTR)- Bij een onge luk met afval van kerncentrales in de Sowjet-Unie zijn honderden do den gevallen en duizenden anderen radio-actief besmet. Dit zegt de Rus sische biochemicus Zhores Medve- dev in een zaterdag in het Britse we tenschappelijke tijdschrift New Scientist gepubliceerd artikel. Volgens Medvedev. die na een ver blijf in een psychiatrische inrichting in de Sowjet-Unie in januari 1973 toe stemming kreeg naar Engeland te gaan en niet meer naar zijn land te rugkeerde verhaalt in zijn artikel voorts een 'catastrofe' bij de lance ring van een ruimteschip voor de maan. De raket ontplofte op het lan- ceerplatform en een groot aantal aanwezigen, onder wie verscheidene prominenten op het gebied van de ruimtevaart, verloor daarbij het le ven. Het ongeluk met kernafval vond in 1958 plaats in de buurt van de in de Oeral gelegen stad Blagovesjensk. waar jarenlang restanten van splijt stoffen werden begraven. ..Plotseling", zergt Medvedev. „vond een enorme explosie 'plaats, alsof zich een vulkaanuitbarsting voor deed. De nucleaire reacties hadden geleid tot een oververhitting van de ondergrondse opslagruimten. De explosie wierp radio-actieve stof en materiaal hoog de lucht in. Tiendui zenden werden besmet, en honderden kwamen om. hoewel de werkelijke cijfers nooit bekend zijn gemaakt", aldus Medvedev. Volgens hem had men de ramp kun nen voorzien. Geleerden hadden di kwijls voor de gevaren van het be graven van kernafval gewaarschuwd maar zij werden niet serieus geno men, zegt hij. Van onze parlement aire redactieI UTRECHT - D'(i(> doet mee aan de ko mende tweede- kamerverkiezingen, met Jan Tcrlouw - zij bet onder vo.otv waarden - als lijsttrekker. Dat is de deels verwachte, deels verrassende uitkomst van het congres van D'66. dal zaterdag in Utrecht werd gehouden. Het congres stond geheel in het teken van de vraag of Jan Terlouw alsnog zou terugkomen op zijn beslissing om zicli uil de politiek terug te trekken. De ze kerheid daarovei kwam pas aan het einde van de dag. Jan Terlouw - enkele malen ovationeel toegejuicht: door de 750 democraten - zei toen ja', maar ver bond er een aantal, wat: hij zelf noemde 'zeer harde voorwaarden aan: op 5 fe bruari 1977. wanneer het congres van D 66 in Arnhem het verkiezingspro gramma vaststelt, moeten dc handte keningen kunnen getoond worden van 66.000 stemgerechtigde Nederlanders UTRECHT: Vlnr: de nieuwe partijvoor zitter Glastra van Loon, Jan Terlouw en de scheidende voorzitter Jan ten Brink. onder een verklaring waarin zij uitspre ken dat D'66 door moet gaan. Boven dien moet. het ledenbestand van D'66. dat de laatste jaren sterk is teruggelo pen. zijn uitgebreid met 1666 nieuwe le- den. Alleen als die voorwaarden zijn vervuld, zal Jan Terlouw D'66 in de verkiezings strijd aanvoeren. Want alleen dan is be wezen dal, de partij nog leeft onder de Nederlanders, dat er een nieuw elan is. waarvoor Terlouw zich wil inzetten. Hij kondigde enkele weken geleden aan zich te zullen terugtrekken omdat hij in D'66 niet meer inspiratie kon vinden om door te gaan. Hij zei toen ei niets voor te voelen een partij aan te voeren die in de Nederlandse politiek niets meer bete kent. en in de kamer te gaan zitten in zijn eentje of met een uiterst kleine frac tie. ..Ik kan het, niet. verdragen de partij op deze manier te zien afgaanaldus Terlouw. De aandrang op Terlouw werd verwoord in een motie, waarin het congres 'eens gezind een zowel redelijk als hartstoch telijk beroep' op Terlouw deed. Pas toen de motie was aangenomen, legde deze zijn voorwaarden aan de democraten voor Met.zijn harde voorwaarden wil Terlouw de partij weer activeren. Hij wil de leden de straat op sturen om weer actie voor D'66 te gaan voeren, om de partij weer bekend te maken bij het publiek. Van daar zijn door de symboliek van het ge tal ingegeven eis van 66.000 handteke ningen en 1666 nieuwe leden. Vooral dat laatste is een zware eis. zo gaf Terlouw toe. Het betekent bijna een verdubbe ling van het huidige ledenbestand. D'66 kan daarmee weerkomen op 4000 leden, evenveel als in de gloriedagen van de partij, toen D'66 elf kamerzetels bezette mu vijf). ..Als dat lukt. gaal D 66 Neder land zeer verrast doen staan bij de ver kiezingen". zo zei Terlouw zaterdag, De man die voor het, sterke verlies van de partij verantwoordelijk wordt geacht, oprichter Hans van Mierlo, deed voor het eerst sinds zijn terugtreden - nu drie jaar geleden - weer uitspraken in het. openbaar. Zij vielen echter met zo best bij zijn partijgenoten. Hij bepleitte opnieuw het openhouden van de moge lijkheid om met de Partij van de Arbeid samen te werken. Hij vroeg het partij bestuur ervoor te. zorgen, dat niet de precaire situatie ontstaat dat D'66 ook bij winst geen politieke rol meer in het progressieve kamp kan spelen. Hij hekelde daarbij de resolutie van PvdA en PPR, die tot gevolg kan heb ben dat bij winst van D'66 en verlies van PPR en PvdA. er geen progressieve deelname aan een kabinet ontstaat, zelfs indien deze drie partijen samen wel willen. „Als wij progressief willen zijn. dan moeten we bij de PvdA en de PPR opgeteld kunnen worden". Van Mierlo - die kort tevoren nog een staande ovatie had gekregen - kreeg op deze uitlatingen slechte een lauw ap plaus. D'66 heeft namelijk zelf besloten om niet met de PvdA en de PPR een regeerakkoord Le sluiten. ..Voor velen ben ik degene die de partij op noodlot tige wijze aan de PvdA heeft gekoppeld. Maar als ik er weer voor zou komen te staan, zou ik het opnieuw doen", aldus Van Mierlo. De aftredende partijvoorzitter Jan ten Brink stelde dat D'66 bij voorkeur met de socialisten en de radicalen wil sa menwerken. maar niet tot, elke prijs'. Ten Brink, die werd opgevolgd door de vroegere staatssecretaris van justitie Jan Glastra van Loon. sprak zijn spijt uit over het besluit van Resoluut, de groep rond ex-KVP-voorzitter Dick de Zeeuw, om met met D'66 samen te wer ken. ..Deze samenwerking is juist van groot belang", zo zei hij. „Wij geven hier dan ook een signaal aan het adres van het congres van Resoluut" (dat a.s. za terdag wordt gehouden). Dat het congres uiteindelijk de beslis sing zou nemen om door te gaan. was na liet getoonde enthousiasme ook nauwe lijks verrassend meer. Slechts vijf af gevaardigden spraken het 'tegen' uit. De motie van afkeuring tegen het hui dige D'66-kamerlid dr. Jan Beekmans. die vrijdag opriep de partij op te heffen en zich bij de PvdA aan te sluiten, kon dan ook op ieders instemming rekenen. Het 7e partijcongres van de Albanese communistische partij heeft zondag de 68-jarige Enver Hodzja als partijleider herkozen. NEW YORK (AFPI- Alexander Wiener, ontdekker van de rhesusfactor van het bloed, is zaterdag in New York op 70- jarige leeftijd aan leukemie overleden. Dr. Wiener heeft zijn hele leven gewijd aan de onderzoek van het bloed. Door zijn werk kon het leven van tienduizen den mensen worden gered. i ADVERTENTIEt Regelmaat en goede timing zijn z'n passie. Daarom verlangt hij dat ook van zijn ruitewissers. En laat hij natuurlijk "n Hella ruitewisser-intervalschakelaar Vraag om gratis produkten-folder en cartoon-sticker: Sluyterb.v. Franciscusdreol 40 Utrecht Afet Q tel. 030-61.41.41. [tóf. 28] HENGELO (ANP) - Tijdens dé contn leweek van het NVV Jongerencontact op ontduiking van minimumjeugdloon en cao-lonen voor jongeren hebben zich - naar voorlopige opgave- vierhonderd jongeren gemeld, die inderdaad minder verdienen dan hun wettelijk minimum jeugdloon. Van de klachten zijn er tweehonderd in behandeling genomen door NVV- bondsESTUURDERS. In totaal meld den zich duizend jongeren met klachten over hun loon. De tussentijdse resultaten van de ac tieweek zijn zaterdag bekend gemaakt door Paul Ulenbelt van het NVV- Jongerencontuci. Hij sprak op een ma nifestatie van de NVV-jongeren en an dere jongerenorganisaties als ANJV, VVDM. KWJ en FJG in Hengelo. Vol gens Ulenbelt heeft de controleactie een kettingreactie teweeggebracht en moet ze doorgaan. Geconcludeerd kan wor den, dat lang niet alle 8000 jongeren, die volgens gegevens van de loontechni- sche dienst te weinig loon krijgen, zijn opgespoord, zo zei hij tegen de ruim 1500 deelnemers aan de manifestatie. Het NVV-Jongerencontact heeft nog meegedeeld dat meer meisjes dan jon gens te weinig krijgen betaald. De meeste ontduikingsgevallen zijn gesig naleerd in het winkelbedrijf en m de ho reca, aldus Jongerencontact. Namen van bedrijven, die het minimumloon niet uitbetalen, zullen voorlopig nog niet bekend worden gemaakt, om ont slag van actieve jongeren le voorkomen. Contract Gevallen waarin jongeren van bedrijfs- scholen een arbeidscontract en dus het minimumloon moeten ontberen, blijken zich over het land uit te spreiden, aldus de voorlopige opgave. Vooral in garage bedrijven wordt niet meer betaald dan een wekelijks zakgeld. Dit in navolging van he t initiatief van een viertal metaal- fabneken. Stork, Hazemeyer, Holland Signaal en Heemaf in Hengelo en de Lips' fabnek in Drunen. Op de manifestatie is een anonieme verklaring binnengekomen van hetleer- lingenconuté van deze metaalbedrijven in Hengelo. In dit comité zitten de jon geren, die het leercontract aanvaarden en daardoor 20 gulden zakgeld per week krijgen. De jongeren en hun ouders, de len in de verklaring mee, dat voor hen geen andere keuze was dan het aan vaarden van het leercontract. Directie: F van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwslraai 22, tel. (01150) 4457. Hulst: 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11,30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen; per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand f 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2Vï* tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3