BONDSCOACH: EMM iS TOCH EEN T0PPL0EG IN DE HOOFDKLAS Ruime voor dammers Middelburg catastrofaal Riet de Reus: in beginfase onder indruk van reputatie hoofdstedelingen met 14-6 winst naar huis vrij azv7 beste af met 1-1 zaamslag Positieve geluiden ondanks 17-10 verlies op Hellas Torpedo Moskou MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 sport Uit deze actie echter wist ze het aoet ioel te MIDDELBURG - Ondanks de iets te fors uitgevallen 17-1U nederlaag tegen landskampioen Idem/Hellas en de geringe productiviteit in de tweede helft heeft het damesteam van EMM uit Middelburg ook zondag weer laten zien een uitstekende hoofdklasse-formatie te zijn. Jan Alma. trainer van Hellas en bovendien bondscoach van het nationale damesteam, betoogde na afloop van de wedstrijd: ..Zoals ik ze hier vandaag heb zien spelen, moet ik zeggen dat ik EMM één van de topploegen van de hoofdklasse vind. Het is een uitstekend team dat snel en gevarieerd kan spelen. Duidelijk is wel dat de trainster een goede invloed heeft op het spel. want er werd een duidelijk concept neergelegd waar ze zich goed aan hielden". Positieve geluiden van de bondscoach, die zijn eigen team Idem/Hellas m het laatste kwartier van ue eerste helft duidelijk in moeilijkheden gebracht zag door EMM. Alleen in de tweede helft zakten beide ploegen terug en vooral EMM kon ondanks de bepaald niet ongunstige ruststand 6-9) niet in het spel komen. ..Ik denk dat EMM wat te veel heeft moeten geven in de eerste helft, waardoor het daarna niet zo goed meer liep. Wantje kunt als trainster wel willen dat de bal sneller rond gaat. als de speelsters vermoeid zijn gaat dat niet of wordt er te slordig gespeeld", betoogde Alma. Kiel de Reus wilde van het eventuele condilietekort niets weten. „Conditie komen we zeker niet tekort. Op het laatst van de wedstrijd liepen we zelfs nog bijzonder snel break out. Een oor zaak voor het terugvallen in de tweede helft heb ik niet. .Misschien heb ik wel te veel aanwijzingen gegeven in de rust. waardoor ze er in het begin van de tweede helft nog mee bezig waren. Bij volgende wedstrijden zal ik wat min der aanwijzingen geven in de rust. Toch ben ik niet ontevreden over de wedstrijd. Ik had gehoopt dat het ver schil wat kleiner was geweest en dat was ook wel mogelijk geweest. Nu krijg je aan de hand van de uitslag de indruk dat we weggespeeld zijn en dat is be slist niet het geval", stelde de Rotter damse trainster van EMM. De EMM-trainster had het gelijk aan haarzijde. Ondanks de iets te fors uitge vallen nederlaag heeft het er zondag even naar uit gezien dat haar team op nieuw voor een sensatie in de hoofd klasse zou zorgen door het Idem/Hellas erg lastig te maken. Een kwartier lang wisten de Middelburgse dames de landskampioen in bedwang te houden. Tot de tweede helft. Toen was het ge beurd met. Zeelands enige hoofdklasser. De naar schatting 450 toeschouwers za gen ivoor zover dat mogelijk is in de Middelburgse sporthal, waar de ac- commdatie voor het publiek allerbe labberdst is) toen een geweldige terug val van de ploeg. Het leek er op of EMM aan dezelfde kwaal leed als in de eerste tien minuten van het duel. Vanaf het eerste fluitsig naal - of eigenlijk al lang daarvoor - bleek de formatie onder de indruk te zijn van de reputatie van Hellas, dat vijf in ternationals binnen de lijnen brengt. Er werd afwachtend verdedigd, waardoor doelvrouwe Marijke Buter voor de on mogelijke opgave stond de fouten van de defensie te moeten corrigeren, en aanvallend werden er door de zenuwen veel fouten gemaakt. Bovendien speelde Idem/Hellas de eerste tien mi nuten op volle kracht. We waren ge waarschuwd door de overwinning van EMM op Quintus. Bovendien weetje dat een debutant altijd in een soort over winningsroes is. Dat duurt altijd tot ze een paar deuken hebben opgelopen en dan gaat het minder goed. Al zijn er na tuurlijk uitzonderingen", zei Jan Alma. Brok nervositeit Toen Hellas in de eerste minuten snel op 2-0 kwam en die voorsprong nog uit bouwde met. twee punten was EMM duidelijk aangeslagen. Geen moment kon de Middelburgse ploeg de onbevan genheid demonstreren, die veertien da gen geleden de overwinning tegen Quin tus tot gevolg had. „In de eerste tien minuten", stelde Riet de Reus. ..was het één brok nervositeit. De meisjes keken tegen de naam Hellas op Een aantal jonge speelsters kwam daarom niet op het- normale niveau Vooral de immer gevaarlijke Diana van Gelderen leek de hele wedstrijd onder de indruk te zijn van de tegenstander, waardoor de van haar bekende flitsende akties te vaak uitbleven. Ook de altijd stabiele kracht Marja Kamermans kwam in deze wedstrijd niet uit de verf. De enige die het hoofd niet op hol liet brengen was de geroutineerde Marjan de Jong. die alleen wat pech had met de schoten in de beginfase. Hellas-facade Pas na tien minuten prikte EMM door de Hellas-facade heen. Met Marjan de Jongen Marian Houtepen als stuwende krachten werden er weer gevarieerde aanvallen opgezet en kon de ploeg tot scoren komen. Ook de defensie trad doeltreffender op tegen de oneindig vloeiende en geperfectioneerde aan- valsacties van de Haagse ploeg. Alleen Marijke Buter kwam niet snel genoeg over de klap van de beginfase heen en werd vervangen door Jozien Crucq, die echter pas in de tweede helft op volle toeren leek te gaan draaien. Bij het in gaan van de rust had EMM ecliter een punt van de Hellas-voorsprong afge knabbeld. De 6-9 stand was allesbe halve een ongunstige uitgangspositie. De hoop op een aanvaardbaar resultaat werd nog versterkt toen Marjan de Jong twee minuten na rust de stand met een vlammend onderhands schot de voor de 40-voudige internationale doelvrouw Sandra Reijnder-s ingevallen Els Wete- ringé: passeerde. Naar de oorzaak van het zwakke afronden daarna valt slechts te gissen. Zelfs toen Hellas (in middels op een 7-11 voorsprong geko men i het zonder Mieke Pottuvt moest doen die naar de kant was verwezen, kwam EMM tot scoren. Overigens was Alma niet te spreken over het optreden van het arbitrale duo dat naar zijn me ning te veel tegen zijn, en te weinig tegen EMM-speelsters (hij bedoelde de stevig verdedigende Marjan de Jong) waren opgetreden. Het duurde tot de stand 7-11 voordat EMM zich wat hervond. In de laatste vijf minuten scoorde de Mid delburgse format ie nog drie keer en wist Hellas de inmiddels weer voor Jozien Crucq ingevallen en nu duidelijk beter keepende Marijke Buter te passeren. Idem/Hellas verdiende de 17-10 over winning ten volle Niemand wilde daar op afdingen. Alleen had EMM de af stand best wat kleiner kunnen houden. Riet, de Reus: „Jammer van die tweede helft. Ik had ze opdracht gegeven een bepaald spelpatroon te spelen, maar ie dereen begon te' rennen. Toch kun je niet ontevreden zijn. Je mag niet ver wachten dat we twee punten pakken. Zij zijn natuurlijk ai veel verder dan wij. maar kwaliteit hebben we genoeg in de ploeg. Daarom ben ik van mening dat we alles onder Hellas en Mora/Swift moeten kunnen pakken. Of dat lukt. moeten we maar afwachten", besloot de EMM-trainster. De doelpunten werd gemaakt door: Idem/Hellas: Hannic de Kok (51: Mieke Pot- tuyl (4): Ingrid var Koppen (3): Joke Ruisch (21: Anja Vink (1): Jnlanda van Dongen (1); Marja Noldus (1). EMM: Marjan de Jong (4): Marian Hoiitcpcn (3): Diana van Gelderen (3). MOSKOU (RTR) - Torpedo Moskou Is zaterdag herfstkampioen van de Sowjet-Unie geworden en heeft daar mee het recht verworven om het vol gende seizoen deel te nemen aan de wedstrijden om de Europese beker voor landskampioenen. Zaterdag werd Dy namo Tillis met 1-0 verslagen. Torpedo speelde in "66 voor de laatste keer in het Europacuptoernooi. De Sowjets werden toen uitgeschakeld door Inter Milaan In de eerste ronde. VLISSINGEN - Reeds halverwege de belangrijke wedstrijd tussen de beide Zeeuwse damteams in de regionale hoofdklas voorzag Middelburgspeler Bram Goedhart een ruime zege van zijn ploeg op tegenstander I.ammerenburg. Als of de hoofdstedelijke dammer twee-en-half uur later een blik werd gegund op de laatste partij hield hij halfweg zelfs een slag om de arm door te voorspellen: „Het wordt een ruime zege voor ons. 15-5 óf 14-6". Want op het eind van de strijd ging hel er maar om of Middelburger Jan Blaaijens zijn par tij tegen Bram de Buck bij de stand van 13-5 voor Middelburg zou winnen of remise spelen. Het werd uiteindelijk een puntenverdeling, en dat betekende, dat de hoofdstedelingen met 14-6 zege vierden. Het resultaat, in deze derby tussen de twee hoogst geplaatste Zeeuwse dam teams had tevens tot gevolg, dat Mid delburg zo goed als zeker is van zijn plaats in de regionale hoofdklas «uit twee wedstrijden hebben de hoofdstede lingen één punt nodig om helemaal ze ker te zijn) en dat Lammerenburg er sterk rekening mee moet houden, dat het erug moet naar de Zeeuwse compe titie. Tenzij de Vlissingers uit de laatste twee ontmoetingen, teovallig ook tegen mede-degradatiekandidaten, de volle winst grijpt... Lammerenburg speelde met Piet Francke. Jan Booneivrij van diensti en Jan Koppejanrvrij van de baasi bijna in zijn sterkste opstelling alleen Joost Francke was niet van de partij, zodat Joost Francke voor hem moest invallen. De Vlissingers konden zich echter niet optrekken aan het feit. dat ze erg sterk achter de borden verschenen. „Ik denk. dat het met de zenuwen te maken heeft Het is eigenlijk een te belangrijke wed- strijd." vond Lammerenburgsecretaris Izaak Vinke als verklaring. ..Bovendien speelt Middelburg met drie competitie- punten meer veel gemakkelijker dun wij. die per sè moeten winnen. Ik heb van meerdere van onze spelers wel eens veel betere partijen gezien." voegde Vinke er aan toe. De heer Vinke liet weten, dat het Lam- merenburgbestuur bij de landelijke wedstrijdcoördinator gedaan wil zien te krijgen dat Evert Schuitenia, nu nog lid van Vlissingen maar volgend jaar voor Lammerenburg uitkomend, voor de laatste twee belangrijke wedstrij den van Lammerenburg dispensatie verkrijgt. „Bovendien heeft Joost Francke me beloofd om volgende keer mee te doen. dus misschien hebben we nog een kansom via winst op DOS Delft en RDG II Den Haag de dans te ont springen." hoopte secretaris Vinke. Ouderwets Reeds na twee uur strijd in het VCB- gebouw in Vlissingen bleek, dat ver schillende Middelburgers een licht voordeel hadden veroverd. Middelbur ger Goedhart over de Lammerenbur- gers: „Ze spelen wat ouderwets." het geen de heer Vinke slecht kon beamen: „Inderdaad, wij zoeken het in het posi tiespel. de Middelburgers veel meer in de combinatie en dat blijkt toch de dooslag te gaan geven Na drie uur kwam de eerste uitslag op het scorebord: Jan Koppejan van Lammerenburg en David Davidse be sloten tot een remise, maar een half uurtje latei begon Middelburg via een zege van Jan van Horssen op Fiancke staan zijn gestage opmars. Marien de Jonge zorgde via Piet Francke voor 5-1 en dat btekende de tweede zege in de huidige competitie voor de Middelhui- gers. die na zes jaar afwezigheid dit sei zoen voor het eerst weer meestrijdt ach ter de hoofdstedelijke borden Na de zege van Bram Goedhart op Henk Visser «7-1bracht Lammerenburgspe- ler Gerrit Blom na winst op Anton Baaijens de spanning even terug (7-3) maar toen Peter Schunselaars over macht aan het eerste bord de zich taai verwerende Willem Heydra te machtig werd. betekende dat 9-3 voor de Middel burgers Wim Koppejan dwong Middel hui ger Evert Wiskerke een remise af. maar Piet Tange bracht zijn ploeg de definitieve winst door van Jan Boone te winnen 12-4». Vervolgens liet Middel burger Arie Kammeraat wat verrassend een punt tegen Jan van Stnen liggen (13-5) waarna via puntenverdeling tus sen Baaijens en de Buck de uiteindelijke 14-6 score op het bord kwam. Meevallers Middelburger Wiskerke na afloop: „We hadden natuurlijk wel gehoopt op een forse zege. maar je moet toch altijd uit kijken tegen Lammerenburg. Het is een taaie ploeg. Overigens hebben we de tegenspoed uit de vorige competitie wedstrijden in deze ontmoeting zeker in mevallers zien veranderen." Onder de vele aandachtige toeschou wers bevond zich Zeelands topschaker Cees de Wolf Zijn belangstelling strekte verder dan zo maai een schaakvrije middag De Wolf is naast de schaak sport begonnen te ammen. Sinds een halfjaar is hij lid van de damclub Mid delburg. overigens beslist niet om uit te kienen welke soort denksport er moei lijker is. „Dammen en schaken zijn niet met elkaar te vergelijken." gaf De Wolf als commentaar, De gedetailleerde uitslag van Lammerenbuig-Middelburg luidt als volgt: Willem Heydra (Lammerenburg) - Peter Schunselaar (Middelburg) 0-2: Wim Koppejan-Evert Wiskerke 1-1. Jan van Strien-Arie Kammeraat 1-1. Piet Francke-Marian de Jonge 0-2. Gerrit Blom-Anton Baaijens 2-0. Bram de Buck-Jan Baaijens 1-1. Henk de Vlieger-Bram Goedhart 0-2. Jan klas dammen. Van voor naar achter zit- Koppejan-David Davidse 1-1. Jan ten cian de borden Francke sri Li tegen Boone-Piet Tange 0-2. A. Francke-Jan Van Horssen. Boone <Li tegen Tange. van Horssen 0-2 Jan Koppejan (L) tegen Davidse. De Vlieger iLi tegen Goedhart ihier linies De strijd tussen Middelburg irechtsi en staand) en Bram de Buck iL) tegen Jan Lammerenburg in de regionale hoofd- Baaijens. 16 MIDDELBURG - Het mei spelende AZVV is nog het beste af in de derde klas B van het landelijk zaterdagvoet bal. want Zaamslag verspeelde ceu punt aan Wit Zwart 11-11 en Krabbcn- dijke verloor thuis van Hoek (1-2). Kloelinge bleef ook al een punt achter door de 1-1 bij Zwaluwse BKoys. Yer- seke verzamelde weer een unt: 1-1 bij Smcrdiek. Zaamslag 8 4 4 0 12 10- 3 AZW 7 4 3 0 11 14- 4 Krabbendijke 8 2 4 2 8 6 Kloetinge 7 2 4 1 8 8-8 Krabbendijke 8 2 4 2 8 6-6 Smerdiek 7 15 17 4-4 Hoek 7 3 1 3 7 11- 13 Zwaluwese Boys 7 2 2 3 6 4-6 Wit. Zwart 7 1 3 3 5 U-ll Yerseke 7 2 1 4 5 7-12 PTT-Breda 7 0 3 4 3 4-10 Krabbendijke-Hoek De thuisclub was vrijwel de hele wed strijd in de meerderheid, maar faalde opnieuw in de afwerking. Tot aan de rust bleef het 0-0. Hoek moest na rust nog meer verdedigen, maar met een weer uitstekende doelman Kees Plad- det ging het de Zeeuws-Vlamingen goed af. De snelle Hoek-counters waren bo vendien veel gevaarlijker. Eerst knalde Leo de Blaaij een vrije trap verrassend in<0-l i en tien minuten later brak hij uit bij zo'n counter en scoorde beheerst 0-2. Intussen kreeg Hoek-keeper Pladdet een officiële waarschuwing wegens aanmerkingen op de leiding. Krabbendijke heeft toen alles op alles gezet: een kwartier voor het einde werd het 1-2 door Ronnie Schrier en in de slot fase zat het gelijke spel er zeker in. De kansen werden echter weer gemist en ook pech speelde een rol. toen een doel punt van Adrie van de Parel werd afge keurd. Wit Zwart-Zaamslag Een spannend en enerverend duel, waarin Zaamslag aan zijn eerste neder laag ontsnapte. Pas in blessuretijd kon den de Zeeuws-Vlamingen eindelijk de gelijkmaker scoren. Het eerste kwartier was voor Wit Zwart. Zaamslag had het toenerg moeilijk. La ter ging de strijd meer gelijk op, maar werd ook wat onvriendelijker. Een inci- dent kort voor de rust (er zou gespuwd zljm zag scheidsrechter Osmga echter niet. Na de rust kreeg Zaamslag meer greep op de wedstrijd. Kees Kempe speelde een voortreffelijke wedstrijd op het middenveld, maar kon niet verminde ren, dat een energiek Wit Zwart na een half uur op voorsprong kwam door Piet Herman (1-0). Zaamslag had nog geluk, dat Herman even later de paal trof Zoals al gezegd werd het in blessuretijd alsnog gelijk: een lob van Frans Zegers betekende 1-1. ondanks alle Wit Zwart- prote wegens buitenspel. Smerdiek-Yerseke Al na tien minuten kreeg Yerseke de eerste tegenslag te verwerken. Jan Minnaard wilde de bal ingooien, werd even gehinderd door een Smerdiek- speler, die hij toen wegduwde (of sloeg). In ieder geval moest hij het veld verla ten en Yerseke met tien man verder. Toch bleef de wat rommelige wedstrijd gelijkop gaan. Er werd zeer matig ge voetbald. Rust 0-0. Een kwartier na de rust viel André Nieuwenhuijze op de bal, waarna Jaap Moerland een stralschop wegens hands benutte: 1-0. Intussen kreeg de Smerdiek-speler Brinkman nog een officiële waarschuwing wegens het vastpakken van een tegenstander. Twee minuten voor het einde kreeg Yer seke de verdiende gelijkmaker. Een vrije trap van Lou Minnaard werd door de opgekomen Huub Koster fraai inge kopt: 1-1. Zwaluwse Boys-Kloetinge De thuisclub had een erg sterk eerste half uur. Zwaluwse Boys kreeg toen een handvol kansen en PietEveraard faalde zelfs alleen voor het Kloetinge-doel. Tegen de verhouding in nam Kloetinge dan ook de leiding voor rust: Lieven van Belzen scoorde uit een vrije trap. Even later leverde één van de schaarse Zeeuwse kansen nog bijna een tweede doelpunt op. maar nu redde de paal. Vijf minuten na de hervatting lobte Jaap Kok de stand naar 1-1. De ploegen hielden elkaar hierna in evenwicht Een wat betere Kloetmge-techniek werd ge compenseerd doör een hardwerkend Zwaluwse Boys. dat met de 1-1 toch wel tevreden mag zijn. MARATHON AAC MET RUIM 750 LOPERS AMSTERDAM - De derde volksmara thon van AAC, die zondag rond de Slo- terplas in Amsterdam is gehouden, bracht ruim 750 liefhebbers, bij wie ruim 60 dames, op de been. In totaal gingen 211 deelnemers, onder wie 15 dames, van start voor de hele marathon en bijna 500 voor de halve marathon. De oudste deelnemer was 67 jaar. De beste tijd op de marathon werd ge noteerd door Joop Smit uit Heiloo, die 2 uur en 29 minuten liet afdrukken. Mar tin Beek uit Amsterdam werd tweede in 2.34,0 en Wim van der Zon (PAC). Rot terdam - derde in 2.35.0. De beste dame was Godelieve Coenegracht uit Budel, die na3 uur en 40 minuten binnenkwam. Tweede werd Ina Wijselaar uit Groot ebroek in 3.48.0 en derde Tini Bronswijk uit Voorhout in 3.53.0. Op de halve marathon (21 kilometer) was Jan swart uit Egmond aan Zee de snelste in 1.13,45. AAC-veteraan Piet van Alphen kwam als tweede binnen in 1.15,35 en Leo van de Vught uit Voor hout was derde in 1.16.0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 16