Smith geeft Genève nog een laatste kans EH3E Carter: „geen ommezwaai buitenlands beleid" Streven naar snellere beslissing kabel-tv LABOUR LIJDT TWEE ZETELS VERLIES Fouten röntgenologen mede door onvoldoende controle ziekenfonds REGERING WIL GEEN ERKENNING BEZWAAR VERVANGENDE DIENST Reacties op nieuwe prijsstijging Opklaring na buien Den Uyl: „daling werkloosheid bemoedigend" Den Uyl steunt Vredeling in geschil-Dankert AFLOSSING WACHT Wel gehele vrijstelling Jehova's Getuigen ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 ANDERS GESPREK MET 'GEMATIGDE AFRIKANEN' SALISBURY (AFP, UPI, RTï$) - Premier Smith van Rhodesië heeft vrijdag op een persconferentie in Salisbury verklaard dat er nog een kans is dat de conferentie in Genève over de toekomst van Rhodesië zal slagen. Maar, zei hij, als zij faalt, zal ik de 'gematigde Afrikanen' raadplegen over de uitvoering van de Brits- Amerikaanse voorstellen voor een regeling in Rhodesië. Smith zei "weinig waardering' te kunnen opbrengen voor de zwarte nationalisten in Geneve. Hij maakte een uitzondering voor bisschop Abel Moezorewa, leider van de 'buitenlandse vleugel' van de Af rikaanse Nationale Raad, die hij 'meer gevoel voor verantwoordelijkheid' vond hebben. De premier maakte duidelijk dat hij onder het beginsel van een meerder heidsbewind niet een bewind van de zwarte meerderheid zonder meer ver staat, maar een 'verantwoordelijke' meerderheid. Hij zei dat hij zal door gaan met zijn streven Rhodesië 'een verantwoordelijke en respectabele re gering* te geven en dat hij zich verzet tegen elk criterium op basis van huids kleur in toekomstige regeringen. Terugkerend tot zijn opmerking dat liij bij falen van de Geneefee conferentie 'gematigde en verantwoordelijke Afri kanen' zal consulteren,.zei Smith. „Als wij de steun van de gematigde zwarten kunnen krijgen zullen wij ons weer tot de Amerikanen en de Britten wenden en hen vragen of rij bereid rijn met ons mee te doen en met hen de hele vrije wereld De premier verklaarde zich voorts tegen het nu reeds vaststellen van een datum voor de formele onafhankelijkheid van Rhodesië. „Als er een datum is vastges teld en de Rhodesische grondwet dan nog niet is voltooid, zal Londen de onaf hankelijkheid niet kunnen proclame ren en dat zou een teleurstelling voor het volk zijn", zei hij. WASHINGTON - Nieuwgekozen presi dent Carter zal de buitenlandse poli tiek van de Verenigde Staten niet in grijpend wijzigen. Tijdens zijn eerste persconferentie na de verkiezingen, in Plains (Georgia), heeft Carter zowel bondgenoten als potentiële tegenstan ders voortzetting, althans in grote lij nen, van het bestaande beleid beloofd: „Wij zullen streven naar vrede en sta biele betrekkingen met iedereen". De vrienden van de VS zegde hij boven dien herstel toe van de goede relaties die, zo zei hij, „zijn verwaarloosd". Niet eerder dan in december zal de aan staande president bekendmaken wie hij op de sleutelposten van zijn kabinet zal benoemen. Tot dan zullen kandidaten volgens dezelfde zorgvuldige methode worden doorgelicht als Carter heeft ge demonstreerd toen hij uiteindelijk Wal ter Mondale tot kandidaat voor het vice-presidentschap aanwees. Carter heeft tevens gezegd dat hij moge lijk in januari een belastingverminder ing van 10 tot 15 procent zal aankondi gen als de Amerikaanse economie blijft haperen in haai' herstel. Op die manier hoopt hij behalve de koopkracht van de consumenten, ook de bedrijvigheid op industrieel niveau aan te wakkeren. Carter heeft kennelijk de overgangspe riode even zorgvuldig voorbereid als zijn campagne. In de komende week gaat hij met een door zijn staf samengesteld boekwerk vol analyses van politieke si tuaties en de organisatie van de depar tementen op vakantie. Dit werkstuk is 45 cm dik, verklaarde Cart»»' trots. (Slot van pas. I) van de regering - handhaving van de koopkracht, over het gehele jaar 1976 gezien voor werknemers met een in komen van f20.000 - niet in gevaar wordt gebracht. Van de kant der consumentenorganisa ties is men wat somberder gestemd. De Consumenten Bond grondt zijn pessi mistische verwachtingen op een eigen prijzenonderzoek. Het in totaal gemid deld te verwachten prijsstijgingseffect door btw-verhoging van bijna 1,8 pro cent is nog niet bereikt. Maar onderzoek van het verloop der prijzen bij 3500 arti kelen geven de CB-mensen sterk te denken. Al die artikelen werden in sep tember tweemaal „opgenomen", even als in oktober Nu bleek, dat 70 procent van die artike len nog niet omgeprijsd is. Daar kwam men nog niet aan toe, maar het gaat dus nog gebeuren, verwacht men bij de Con sumenten Bond. Wat meer is: van de 30 procent der artikelen die wèl werden omgeprijsd. was maai' een derde correct gebeurd, tegen twee derde te hoog. Ge middeld werd het leeuwedeel met 4.7 procent opgeslagen, zodat te vrezen valt dat die „aft-onding naar boven" straks op een flinke manier in de prijsindex merkbaar zal zijn. K°ff' IC Bovendien, zo wordt van consumenten zijde aangevoerd, valtde laatste stijging van de koffieprijs nog niet eens in het nieuwe prijsindexcijfer. De opnamen voor dit cijfer waren per 14 oktober, ter wijl de koffie per 15 oktober in prijs steeg. Te vrezen valt dus. dat de prijs stijging dit jaar opnieuw boven de 9 pro cent zal komen. Van midden september tot midden ok tober steeg het prijsindexcijfer volgens het CBS van 173.2 punten medio sep tember tot 175,6 punten medio oktober: dat is een stijging van 1.4 procent. De trend van de prijsontwikkeling, het zo genoemde voortschrijdende 12- maandsgemiddelde, daalde weer iets: nu van 9.1 tot 9.0 procent, het enige lichtpunt tot dusver. Deskundigen vre zen echter dat aan deze ontwikkeling over enire tijd een einde kan komen, met name als de OPEC-laoden de olieprijs weer verhogen. Verloop o De Japansae vice-premier, Takeo Foekoeda, is vrijdag afgettreden, het geen naar verwacht wordt een bittere machtsstrijd binnen de regerende lier- baaldemocratische partij onder leiding van premier Takeo Miki zal intensive ren. Vervolg Kantlijn lijsttrekker zal reageren. Voor de goede verhoudingen in de Nederlandse poli tiek, maar vooral ook voor de regeer baarheid van dit land is het te hopen dat dit congres dezelfde milde casuïstiek zal toepassen waarmee Den Uyl deze week de weg heeft gewezen naar de gewone politieke werkelijkheid. Van de goederen en diensten waarvoor het CBS regelmatig prijsgegevens ver zamelt, gaf 72 procent een stijging te zien met een invloed op het totaalin dexcijfer van 1,6 procent. Deze stijging houdt mede verband met de verhoging van het btw-tarief van 16 naar 18 pro cent. Dit kwam vooral tot uitdrukking bij: alcoholhoudende dranken, onder houd van de woning, meubelen, woning textiel en vloerbedekking, huis oude- lijke artikelen en apparaten, elektrici teit, kleding, schoeisel, kapperstarie ven, lesgelden, rijwielen en bromfietsen en auto's en auto-onderdelen. Daarnaast werden onder audere nog prijsstijgingen geregistreerd voor kof fie, horeca-tarieven, vlees en vis (met uitzondering van varkensvlees), melk, melkprodukten en kaas, ziekenhuista- rieven en weekbladen. De indexcijfers voor aardappelen en voor groenten, waarvoor het CBS een driemaands voortschrijdend gemiddelde toepast, gaven eveneens een stijging te zien. Plaatselijk regen Veel bewolking en plaatselijk regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 10 graden. Vooruitrichten voor zondag en maan dag opgesteld door het KNMI. Weinig verandering Voor zondag: aantal uren zon: o tot 4; min. temp. om streeks 6 gr.; max. temp.: omstreeks 10 gr.; kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent; kans op een ge heel droog etmaal 40 procent. Voor maandag: aanial uren zon. 0 tot 4: min. temp. om streeks 6 gr.; max. temp. omstreeks 10 gr.; kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent; kans op een ge heel droog etmaal 40 procent. N.B Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 gr rond de opgegeven waarden. 7 november Zon op 07.46 onder 17 01 Maan op 17.27 onder 08.50 8 november Zon op 07.47 onder 17.00 Maan op 18,03 onder 09.30 November is een stormmaand en veel meer dan herfstweer kunnen wij er niet van verwachten, ook dit weekeinde niet. Een hogedrukcentrum met matige tot strenge vorst blijft standvastig boven Noord-Ruslatid liggen en remt de stormdepressies van de oceaan sterk af. nog voordat zij met hun centra het. zeegebied, bij Schotland hebben bereikt- Bij Zuid-Ierland kwam vrijdagavond een randstoring tot ontwikkeing die vandaag via ons land naar Denemarken trekt, en de buienactiviteit tijdelijk even zal doen toenemen. Voor zondag is de kans op perioden van droog weer met enkele zonnige perioden weer iets groter. De zuidwesten windaf en toe vrij krachtig, blijft vrij zachte lucht van de oceaan aanvoeren met middagtemperaturen voorlopig in de buurt, van 10 graden Dat is heel wat beter dan zoals nu 35 jaar geleden in 1941toen op deze novemberdagen Nederland al onder een sneeuwlaag van 3 lot 8 centimeter lag. Ook de delegatie van dominee Ndaba- ningi Sithole, de oorspronkelijke leider van ZANU (Zimbabwe African National Unioni had het volgens Smith redelijk goed gedaan. Het slechtst vond hij de allianti van Ro bert Moegabe (ZANU) met Josjoea Nkomo (oorspronkelijk leider van Zim babwe Aft-ican People's Union, ZAPU. die zich heeft opgeworpen als opvolger van Sithole In de ZANU. Smith, die na twee weken op de confe rentie in Genève te rijn geweest naar Salisbury is teruggekeerd, vond echter 'alle vier onaanvaardbaar'. Op de conferentie in Genève konden de afgevaardigden het opnieuw niet eens worden over een datum voor de for mele onafhankelijkheid van de afge scheiden Britse kolonie. Dominee Si thole verklaarde dat de onderhande lingsposities van blank en zwart zover uiteenliggen als mogelijk is. Hij be schuldigde de blanke Rhodesische de legatie ervan de zaak te traineren. Ook de leider van de blanke delegatie, minister van buitenlandse zaken Peter van der Byl, zei dat de standpunten on veranderd waren gebleven en dat er geen voortgang was gemaakt. LOKALE OMROEP DURE ZAAK DEN HAAG (ANP) - Ook in oktober heeft het werkloosheidscijfer, gecorri geerd naar seizoen, een bemoedigende daling te zien gegeven. Premier Den Uyl zei tijdens zijn weke lijkse persconferentie dat in september en oktober een daling heeft plaatsge vonden met 15.000 werklozen. Als deze tendens zich voortzet hoopt de premier dat het totale werkloosheidscijfer over 1976 iets lager zal uitkomen dan de 230.000 die in de macro-economische verkenning wordt verwacht. LONDEN - De Britse oppositieleider mevrouw Margaret Thatcher maakte het V-Leken ila het vernemen van de overwinning van de conservatieven bij tussen tijdse verkiezingen in Workington en Walsall North. Tussentijdse verkiezingen LONDEN - Premier James Callaghan en zijn kabinet hebben twee zetels in het Lagerhuis aan de conservatieven verloren en regeren nu met een meer derheid van één stem. Dit is het resul taat van tussentijdse verkiezingen die in Wallsall, Workington en New Castle werden gehouden. De uitslag zal, me nen politieke waarnemers, leiden tot een verdere ondermijning van het pond sterling en de Britse economie. De steden waar de verkiezingen worden gehouden hadden in de algemene ver kiezingen in oktober 1974 een solide meerderheid voor de Labourpartij opge leverd. Alleen in New Castle bleef de ze tel voor Labour behouden na een nek- aan-nek-race met de Liberale Partij, die de couservatieven naar het derde plan verwees. Slechts 41 procent van de kie zers nam hier de moeite om te stemmen. Hoewel het onwaarschijnlijk is dat bin nen korte tijd nieuwe algemene verkie zingen zullen worden uitgeschreven, be tekent de uitslag dat premier Callaghan en zijn kabinet niet veel politieke ruimte meer hebben om te manoeuvreren. Te meer omdat in juni opnieuw twee tus sentijdse verkiezingen zullen worden gehouden in Cambridge en voor de zetel van Roy Jenkins, die het parlement heeft veria ten om zijn post als voorzitter van de EEG-raad te bekleden. „Callaghan is een gevangene van poli tieke omstandigheden geworden", al dus een politieke analist. ..Hij kan weinig kanten meer op". De grootste klap kreeg de Labourpartij in Wallsall waar in vergelijking met 1974 17.000 stemmen werden verloren bij een matige kiezersopkomst (51 procent). In Workington, waar de opkomst gelijk was aan die van 1974. verloor Labour 4000 stemmen, tegen een winst voor de conservatieven van 7000 (de Liberale Partij verloor ruim 2000 stemmen). Labourpartijleden geven nu toe dat wanneer er op korte termijn algemene verkiezingen zouden worden gehou den, de conservatieven zouden winnen. In Engeland heeft, in navolging van Zweden. West-Duitsland en Finland ook de ruk naar rechts plaatsgevonden. DEN HAAG (ANP) - Omdat het verle nen van een machtiging voor kabel-tv soms veel tijd kost, wordt gedacht aan een oplossing, waarbij bekende net- constructies met bekende kabel en ap paratuur een vlottere doorstroom krij gen. Dal het verlenen thans zoveel tijd kost komt door de hausse, die op het ogenblik optreedt en liet feit, dat de meeste aanvragen zeer incompleet zijn en veel navraag nodig is. Maar gezien het haussckarakter zal de problema tiek binnen enkele jaren toch opgelost Aldus vrijdag ir. C Wit, plaatsvervan gend hoofddirecteur PTT voor beleids zaken telecommunicatie, op de tweede dag van het tweede nationale kabel televisiecongres in Den Haag. Srpekende over de vraag waarom de ■PTT zelf kabeltelevisienetten aanlegt, antwoordde hij dat het mogelijk is. dat een gemeente na grondige verkenning bij aanleg- en exploitatiemaatschap- pijen, waardoor inricht in de prijzen is verkregen, aanklopt bij de PTT met de vraag of deze dienst verantwoordelijk wii zijn voor aanleg en exploitatie. De PTT kan dan terugvallen op haar 60 pct-dochter-Casema met behoud van ei gen verantwoordelijkheid. ..Maatschappelijk gezien is deze oplos- singbeter dan grote gemeenten met hun eigen gemeentelijk net. De kleinere ge meenten in de regio zijn dan gedoemd tot een ondoelmatige kleinschaligheid", meende hij. Bovendien heeft hij onder meer nog op gemerkt, dat de PTT een antennever bod niet zal bevorderen. Ook zal de PTT zich blijven houden aan het gestelde in de kabeltelevisienota. namelijk dat verbindingen alleen worden verhuurd als aangetoond wordt, dat de juridische aspecten zijn geregeld. Deze verbindin gen zullen nimmer exclusief aan één ge bruiker worden verhuurd. Ook andere gebruikers zullen daarop desgevraagd moeten kunnen worden aangesloten. Lokale omroep Bepalend voor de toekomst van de lo kale omroep in ons land is de vraag hoe deze omroep financieel mogelijk ge maakt kan worden. Oplossing van dit probleem is moeilijker dan voor pro blemen, die in goed overleg geregeld kunnen worden. Dit hebben vrijdag dr. J. G. Stappers en drs. H. J. H. M. Man- ders, respectievelijk lector en weten schappelijk medewerker aan de katho lieke universiteit van Nijmegen. Een grove schatting van de kosten van de exploitatie van een lokale televisie omroep komt uit op een bedrag van een kwart miljoen gulden. Dit. zal een goed uitgangspunt zijn. maar de meeste ge meenten in ons land kunnen een derge lijk bedrag per jaar niet opbrengen, meenden zij. Beide inleiders menen ook. dat het bedrag dat de gemeentenaren voor de lokale omroep over hebben in de orde van grootte ligt van het donateur schap van een grote vereniging. Als mogelijke oplossing wordt gezien: het (goedkoper) bedrijven van lokale radio samenwerking tussen meerdere gemeenten DEN HAAG (ANP) - Premier Den Uyl heeft vrijdag dc zijde van zijn defen sieminister Vredeling gekozen in diens opvattingen ten aanzien van de taak verdeling in NAVO-vcrband. Na afloop van het kabinetsberaad, waar deze kwestie aan de orde was geweest, zei de premier dat ir. Vredeling het bij het rechte eind heeft. Het kabinet hecht grote waarde aan bespoediging van de taakverdeling binnen de NAVO en dat is door Vredeling terecht aan de orde ge steld. De kritiek van PvdA- defensiespecialist Dankert. die tijdens het kamerdebat over de NAVO een ne gatief oordeel velde over standaardisa tie van militair materieel in de NAVO. was ook bij de premier niet helemaal als redelijk overgekomen. ADVERTENTIE SPECIALISTEN IN STALEN STEIGERS EN ONDERSTEUNINGEN B.V. STAALSTE1GER VERKOOP PLEIDOOIEN RAADSLIEDEN: LONDEN - In het wassenbeelden- kabinet van het Londense museum Madam Tussaud is de wacht afge lost. Hel beeld van president Ford rechts) is van het toneel verdwenen om plaats te maken voor president Carter in de galerij van staatshoofd- President Gerald Ford zal geen werkloosheidsuitkering behoeven als hij het Witte Huis verlaat. Als oud-president zal Ford. recht hebben op een pensioen van 63.000 dollar ica. 160.000 gulden) per jaar. Hij zal daaraan 40.500 dollar kunnen toe voegen dankzij de bijdragen die hij gedurende 25 jaar heeft betaald aan het. pensioenfonds van hel congres. Ford heefl 25 jaar lang Michigan in het congres vertegenwoordigd. De wet voorziet bovendien in de toeken ning van een bedrag van maximaal 900.000 dollar zowel aan de aftre dende als aan de nieuwe president om de kosten te dekken die verbon denzijn aan de ambtswijziging. DEN BOSCH (ANP) - „Het is zonder meer duidelijk dal er bij de admini stratieve verwerking der röntgenon derzoeken fouten zijn begaan. Maar hel i-s nog vee! duidelijker da! zowel de lei ding van het administratief personeel van het St. Josefziekenhuis in Eindho ven, maar ook de controle door de zie kenfondsen in ernstige mate tekort is geschoten en zelfs zodanig dat ware dit niet bet geval geweest er geen róntge- nologenzaak zou zijn geweest". Dit zei vrijdag mr. W. ten Berge, één der twee advocaten van de twee geasso cieerde röntgenologen van het zieken huis, de 55-jarige P.N.K. en F.C.W.E. van Z. uitValkenswaard in zijn pleidooi voor de rechtbank Den Bosch. Maandag jl. heeft de officier van justitie, mr. J, H. M. Peijnenburg tegen beide specialisten terzake van het raedeple- gen van valsheid in geschrifte bij decla raties. in 1972 ingediend bij vier zieken fondsen (drie in Eindhoven en één in Tilburg) negen maanden gevangenis straf waarvan zes maanden voorwaar delijk geëist. Als de rechtbank dit feit niet bewezen zou achten, kan naar de mening van de officier het subsidiair ten laste gelegde; medeplegen van oplich ting bewezen worden verklaard. De tweede raadsman, mr. R. J. Polak zei dat de verdachten meteen voorbeeldige conscientieusheid onder uitermate zware werkomstandigheden hebben gehandeld overeenkomstig hun - door de medisch deskundige erkende - ver antwoordelijkheid jegen de hun toever trouwde patiënten. De zorg voor de administratieve ver werking hiervan is op de achtergrond geraakt en onjuistheden rijn ingeslo pen. Van enige strafwaardige trouw is volgens mr. Polak daarbij uit het onder zoek ter terechtzitting niets gebleken, terwijl de ten laste gelegde daadwerke lijke betrokkenheid bij de indiening der declaraties niet is waar gemaakt. Hij besloot zijn pleidooi met „het reeds buiten de berechting ondergane leed is onherstelbaar. Bij ook maar de ge ringste twijfelomtrent het plegen van één der ten laste gelegde misdrijven mag hieraan niet nog het leed van een strafrechterlijke veroordeling worden toegevoegd. Vrijdag 12 november zal de officier op de pleidooien zijn repliek geven. Dan kun nen de advocaten daarop reageren en tenslotte krijgen de beide röntgenolo gen gelegenheid voor hun laatste woord. De tweede advocaat, mr. R. J. Polak, zei dat in 1972 de maandelijkse declaraties bij de ziekenfondsen waren ingediend door personeel dat in dienst is bij het St. Joseph Ziekenhuis. In 1972 is er een ge ring deel, 9 procent van de bruto hono raria van de röntgenologen ten onrechte door hen getoucheerd en dient uiter aard door hen te worden verrekend, hetgeen reeds veelvoudig is geschied, zo volgde pleiter er aan toe. De 9 procent (netto nog geen drie procent) is het door de officier bewezen verklaarde bedrag van 117.664.-. De röntgenologen waren volgens hem er niet op uit een zo ruim mogelijke ho norering te genieten. Dit blijkt uit de voor hen algemeen geldende reputatie, ter zitting bevestigd door de deskundi gen en de getuigen. DEN HAAG (ANP) - De regering wii niet tegemoetkomen aan de wensen van de zogenaamde 'totale dienstwei geraars', die niet alleen geen dienst wil len nemen in de Nederlandse krijgs macht, maar ook geen vervangende dienst willen verrichten. De regering is wel van plan om voor Jehovah's Getui gen vrijstelling van dienstplicht - dus ook van vervangende dienst - in Dit zeggen de ministers Vredeling (de fensie). Van Agt (justitie) en Boersma (sociale zaken) vrijdag in een nota naar aanleiding van het eindverslag van de bijzondere kamercommissie over een- wetsontwerp ter wijziging van de 'wet gewetensbezwaren militaire dienst'. De nota is ook ondertekend door Vrede- lings staatssecretaris Van Lent. Het ontwerp van wet,-dat begin dit jaar bij de tweede kamer werd ingediend, wil de mogelijkheden verruimen om dienst in de krijgsmacht te weigeren op grond van gewetensbezwaren Nu worden ge wetensbezwaren alleen erkend, als de betrokkene ieder gebruik van wapens principieel afwijst Dc regering vindt deze erkenningsgrond 'te beperkt" en vindt dat ook bezwaren tegen een be paald wapen of tegen een bepaald ge bruik van een wapen moeten worden erkend. Procedure In hét wetsontwerp wordt bovendien de procedure om erkend te worden als ge wetensbezwaarde vereenvoudigd, al blijft wel de 'toetsing' bestaan een ge- welensbezwaaide moet duidelijke, be- wijsbare gronden kunnen aanvoeren tegenover een speciale commissie, die deze gronden beoordeelt. Aanvankelijk was gedacht aan afschaffen van deze toetsing. Een brief waarin de gronden werden genoemd en een gesprek met één lid van de commissie zouden dan voldoende zijn geweest om geen dienst te hoeven verrichten Van deze ge dachte is de regering echter afgestapt, mede naar aanleiding van een advies van de Raad van State In de vrijdag verschenen nota gaan de bewindslieden in op de vragen die tij dens de parlementaire procedure zijn gesteld door de bijzondere commissie uit de tweede kamer, die zich met dit wetsontwerp bezig houdt. De regering zegt onder andere dat de nonnen voor gewetensbezwaren in de nieuwe wet strak geformuleerd zullen worden, zo dat, 'de grenzen van erkenbaarheid van gewetensbezwaren tegen de militaire dienst herkenbaar zullen zijn. Gerichte bezwaren Binnen deze grenzen kunnen dan be halve gewetensbezwaren van een alge mene pacifistische strekking (tegen alle wapengebruik) ook gewetensbezwaren worden aangevoerd, die meer gericht zijn (zoals 'atoompacifisme'; bezwaar tegen het gébruik van k er n-wapensi Ook de ruimere erkenning van, gewe tensbezwaren zal echter slechts die be zwaren erkennen die duidelijk slaan op de aanvaardbaarheid van militair wa pengeweld of bepaalde vormen daar van. Aanstaande dienstplichtigen die bij voorbeeld vinden dat de Nederlandse samenleving zo gammel in elkaar zit, dat die niet met wapens mag worden verdedigd, zullen dus niet worden er kend, evenmin als zij die vinden dat de overheid eenvoudig geen dienstplicht mag opleggen. Om te voorkomen dat hier in de praktijk onzekerheid over ontstaan, bij voorbeeld omdat de toets ende instantie moet gaan interpreteren, wil de regering de normen zo strak mo gelijk vastleggen in de wet. De regering vindt niet dat de Jehova's worden voorgetrokken; „Er zijn geen vergelijkbare groepen of gemeen schappen' die in eenzelfde gewetens nood verkeren. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraai 56-60. fel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan> tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag; de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 37,75; franco per post I 42,-; per maand 12,75; "losse nummers 0,55 (ïnclüsTëF3* pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 11,55; ingezon den mededelingen 2'/2x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 2,50 meer. Volledige'tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3