Alles over zeilsport PZC/z Bloemen, cactussen, bomen en het prepareren van bloemen LEEFNETTEN VOL SCHAR HUMOR ft 1 ZWART SPEELT EN WINT ZATERPAG 6 NOVEMBER 1976 zaterdagkrant 23 gjj de uitgeverij West Friesland is on langs het boek 'Aan hen de eer' van de hand van Chay Blyth verschenen, Blyth, die al eerder een boek schreef over zijn belevenissen tijdens een so- lozeiltoclit met de 'British Steel', ver telt in dit tweede boek de gang van zaken tijdens de Whitcbrcad- zeilwedstri jd. Blyth schreef voor deze race rond de wereld in met de Great Britain II, bemand door parachutis ten en haalde de snelste gezeilde tijd. Het is een fascinerend boek. waarin ook.uit de doeken wordt gedaan wat er aan zo'n wedstrijd vooraf gaat. De moeilijkheden om een jacht te laten ontwerpen en bouwen en vooral de problemen rond het vinden van een sponsor zijn onderwerpen die in de publiciteit rond zulke grote even ementen niet aan de orde komen. Be langwekkend is ook de manier die Blyth gebruikte om zijn bemanning te selecteren. Daarvoor kooshij leden van zijnoude regiment; para's. In een afge legen huis in Schotland trainde hij de groep op de komende eenzaamheid, waarbij de mannen in zo authentiek mogelijk nagebootste omstandighe den wekenlang op eikaars lip moesten leven. Contact met de buitenwereld was verboden en via listige 'spelletjes' vond Blyth uit, hoe de para's op span ning en verveling reageerden. Uiteraard komt ook de wedstrijd zelf uitgebreid aan de orde. Daarvoor maakt de schrijver niet alleen gebruik van zijn eigen dagboek, maar put ook uit de journaals van andere beman ningsleden. Dit deel van het boek is in dagboekvorm geschreven, met alle wel en wee van twaalf mannen die op wekenlange trajecten, ondanks alle problemen van gescheurde zeilen, zware averij en lekkende watertanks, toch kans zagen hun schip in de re cordtijd van 144 dagen rond de wereld te zeilen. Datzo'n tochtgeen pleziertje is blijkt duidelijk uit dit boek, niet in het minst, omdat een van de beman ningsleden overboord sloeg en niet meer teruggevonden werd. Blyth startte met twaalf onervaren mannen, waarvan verreweg de mees ten nog nooit gevaren hadden. Hij kwam uiteindelijk in Engeland terug met negen geharde en ervaren zeezei- lérs. Kortom, een boeiend boek, waarin een aantal foto's (waaronder ook kleur) is opgenomen, die de zaak nog eens aanschouwelijk verduidelij ken. Ook De Boer Maritiem heeft weer een paar nieuwe watersportboeken op de markt gebracht. In de serie 'Dit is....' verschenen 'Dit is Zeilen op bpen wa ter' en 'Dit is sportduiken'. In het eer ste boek, geschreven door Des Sleigh- tholme en vertaald door Jaap Kramer, wordt, als gewoonlijk in deze serie, het onderwerp vanaf de 'bodem' opge bouwd. Aan het begin wordt de lezer uit de doeken gedaan, hoe hij zonder problemenui ten indeboxenkan varen, een onderdeel van de zeilerij dat voor flink wat problemen zorgt. Wat het va ren zelf betreft, komen in kort bestek een hele serie zaken aan de orde, waarmee de schipper en bemanning bij zeilen op groter water te maken kragen. Het boek is doorspekt met te keningen, die de tekst verduidelijken. Cok het boek over sportduiken begint hilemaal bij liet begin: het menselijk lfchaam en de functies daarvan, met let accent uiteraard op de duiksport. "Iet boek is geschreven door Duilio Marcante en vertaald en bewerkt door John Neuschwander, in samenwer king met de Nederlandse Onderwater sportbond. Deze samenwerking staat borg voor een gedegen boek, waaruit de duiker alle mogelijke gegevens kan halen die hem weer ongeschonden 'boven water' brengen. Behalve de techniek van het duiken worden ook de uitrusting behandeld alsmede de problemen die men onder water tegen kan komen en wat daaraan te doen is. Het derde boek van deze uitgeverij is 'Solozeïlen' door Richard Bouwman. Hij geeft eerst een overzicht van de ge schiedenis van deze avontuurlijke tak van de zeilsport. Daarna gaat hij in op de speciale problematiek die deze zaak kenmerkt: het leven aan boord, de eenzaamheid en de fysieke belas ting. Puttend uit eigen ervaring geeft hij zijn visie en oplossingen voor de problemen, maar ook haalt hij andere solozeilers aan. In het boek komt ook de geheimzinnige verdwijning van Donald Crawhurst aan de orde, de so lozeiler die in 1968-'69 een tocht rond de wereld maakte. Zijn schip werd leeg teruggevonden en uit het dagboek aan boord blijkt,hoe Crowhurstlangzaam aan de eenzaamheid te gronde ging. In het rijk geïllustreerde boek wordt verder de speciale uitrusting van de schepen beschreven. Op het eerste ge zicht misschien weer zo'n boek voor de enkeling die alleen de zeeën wil trotse ren, maar ook de zeiler die het zo nu en dan zonder bemanning moet stellen, - ook dicht bij huis zal men uit dit boek veel wetenswaardig kunnen putten. Tenslotte verscheen bij Hollandia de vijfde druk van Zeilsport, zeiltechniek en zeiljachten. Dit lijvige werk, dat in vele talen is verschenen, is nu opnieuw bijgewerkt en de laatste ontwikkelin gen zijn er in opgenomen. De multi- hulls (catamarans en trimarans), ama- teurzelfbouw en solozeilen kregen ditmaal extra ruimte. Het boek gaat vooral in op de techni sche kant van de scheepvaart, waarbij vele grafieken en tekeningen zijn afge drukt. Ruime aandacht krijgen de ver schillende typen zeilschepen waarvan enkele apart beschreven worden, Ook de zeilplannen, waaronder zeer bij zondere. worden beschreven en uitge beeld. Het aantal onderwerpen dat in dit ruim 400 bladzijden tellende boek aan de orde komt, is zeer groot en rijk geschakeerd. Het is dan ook ondoen lijk om een opsomming te geven. Wie het precies wil weten, moet de' bladzijden-lange inhoudsopgave maar eens inkijken in de winkel. In ieder ge val kan wel gezegd worden, dat ieder een er wat van zijn gading in zal vin den, al waren het alleen maar de vele fraaie illustraties. K. 'W„, onderen van de bloemen' is de titel van een van de delen in de grote wonderboeken-serie van Amsterdam- boek, Amsterdam. De tekst is van Dieneke van Raalte: het is geïllustreerd met tweehonderd kleurenfoto's waar- van het merendeel vanprachtige kwaliteitis. Hetbekijken, van die foto's is een waar genot, het enige wat ik jammer vind is dat de afmetingen niet zijn aangegeven, waardoor hennepzaadjes wel hazelnoten lijken en winteraconieten de afmetingen van zonnebloemen dreigen te krijgen. Nu eens zijn de bloemen dus sterk vergroot, dan weer ver kleind of op ware grootte. Zoiets kan verwarring scheppen bij wie de planten niet kent, en er zal wel niemand zijn die alle planten kent die in dit fraaie boek werden afgebeeld. Heel interessant is de (overigens niets ter zake doende!) foto van een kolibri die een met honing gevulde kunst bloem bezoekt. De tekst is prettig leesbaar en informatief. Ik kan dit boek dan ook van harte aanbevelen aan ieder die van bloemen houdt. Twee werkjes over cactussen, met verwarrend eendere titels en bovendien nog geschreven door dezelfde auteurs, namelijk Edgar en Brian Lamb. Het ene, het minst uit- voerige. heet in het Nederlands 'Cactussen in Kleur' en het werd uitgegeven door Kosmos, Amsterdam; het ande re, meer all-round boekje kreeg de Nederlandse titel 'Kleurige Cactussen in hun natuurlijke omgeving' (Mous- sault. Baam, 24,50). Lange tijd is het aantal goede en vooral moderne boeken in het Nederlands over cactussen en vetplanten heel schaars geweest, maar met de herleefde belangstelling komen nu ook de boeken. Deze twee boekjes zijn allebei van zeer fraaie kleurenfoto's voorzien en aan een echte cactusliefhebber raad ik dan ook: koop ze maar allebei, ze overlappen elkaar niet. Of zet ze op uw verlanglijstje voor de winterse feestdagen. Het boekje van Moussault, 'Kleu rige Cactussen' is dus het uitvoerigst en veelzijdigst, hef werd vertaald en bewerkt door G. S. Brink, chef afdeling beplantingen in Artis. Het geeft naast 140 kleurenfoto's van cactussen op hun natuurlijke groeiplaatsen, (nou. op de laatste zes na dan. en enkele andere waarop je duidelijk een potrand of iets dergelijks kunt onderscheiden) en be schrijvingen van die foto's, bijzonder duidelijke informa tieve tekst over cactussen en hun groeigebieden in het algemeen. Zelfs wenken over het fotograferen van cactus sen. 'Cactussen in kleur' dat voor Nederland bewerkt werd door Frans Noltee en Arie de Graaf geeft 100 kleurenfoto's met beschrijvingen van de soorten (waaronder ook vele vetplanten en zelfs planten als Sansevieria. Hoya. Agave, euphorbia-soorten etc.), maar veel minder algemeen- informatieve tekst. Wel wordt ieder van de afgebeelde soorten heel uitvoerig besproken, met de problemen bij de kweek etc. soorten voor, maar in parken en tuinen zijn vele soorten uit andere streken en werelddelen aangeplant, en dan zijn er ook nog de vele cultivars. Dit boek geeft 800 soorten weer; zouden ook de erg zeldzame (in botanische tuinen e.d.) voorkomende soorten vermeld moeten worden, dan kwamen we wel aan een 1700 soorten. Let wel: dit boek geeft dus enkel boomsoorten, geen hees ters. Hier en daar een twijfelgeval: wel de meidoorn, de hazelnoot, niet de vlier. Maar erg vaak zal men niet in dubio staan. Een boom, zegt dit boek, is 'een houtige, overblijvende plant die een lengte van ten minste 6 meter aan een enkele stam kan bereiken. De stam kan al laag vertakt zijn, maar moet dit boven de grond doen'. Ik vind het een zeer practisch handboek met duidelijke afbeeldingen en ik beveel het- dan ook graag aan Drogen en prepareren Een totaal ander werk maar dat toch méér dan enkel zijdelings met bloemen etc. te maken heeft is: 'Drogen en prepareren van bloemen' door Jane Derbyshire en Renee Burgess, 'met schilderijtjes en vele andere ontwerpen' staat er bij, en ja. bij die schilderijtjes etc. is nog al wat pure wansmaak, echte dameshuis vlijt. Maar aan de an dere kant geeft dit boek werkelijk een schat aan informa tie over allerlei manieren waarop men bloemen kan pre pareren. En die zijn er heel wat meer dan het simpele 'drogen'. Ook is men niet enkel aangewezen op de speci fieke soorten 'immortellen' om de prachtigste arrange menten met geprepareerde natuurlijke bloemen te ma ken. Er zijn de laatste tijd allerlei middelen ontdekt waar door de bloemen perfect en veelal in hun natuurlijke kleu ren geconserveerd kunnen worden, met behoud van alle détails en heel hun pracht. De glans is er eventueel weet op te krijgen met een of andere spray. Ook bruidsboeket ten kan men zo volmaakt conserveren. Het boek geeft de fraaiste voorbeelden en alle recepten en werken, alle ine-, thodes. Ik vermoed dat deze wijzen van prepareren voor velen zeer aantrekkelijk is. vooral ook om bijvoorbeeld boeketten waaraan een dierbare herinnering verbonden is, wat min der vergankelijk te maken. IINNEN tülTENy Het .et 'Prisma-Zaaibloemenboek' is samengesteld dooi de zeer bekende publicist op platengebied: Rob Herwig, Het is een bewerking van de al eerder verschenen losbla dige 'tuin-o-theek'. (het vierde deeltje uit die serie). Dit deeltje behandelt dus enkel zaaibloemen van één- en tweejarige cultuur. De indeling is alfabetisch, van agera- tum tot zinnia. Een knap uitgedokterd systeem geeft, bo ven elke kleurenfoto, informatie over de eisen die de plant stelt en de resultaten die men verwachten mag, en links staat dan een duidelijke beschrijving. Het is een handzaam boekje over zaaibloemen. In de fraaie reeks natuurgidsen van Elsevier verscheen een nieuw deel, 'Elseviers Bomengids', van Alan Mitchell, Het is een boek met 1300 afbeeldingen, waarvan 800 in kleur, en wel de meest uitvoerige bomengids die we heb ben. Van nature komen er ins ons land slechts 44 boom- Ook beslaat er op deze manier de mogelijkheid om van die grote 17de-eeuwse boeketten a la Bosschacrt te ma ken, u weet wel, die met bloemen uit alle seizoenen bij elkaar. Men droogt of conserveert ze eenvoudig op één van de vele aangegeven manieren (b.v. door de bloemen in een oplossing van 1 deel glycerine en 2 delen kokend water te zetten, eventueel met een schepje zout tegen de schimmel, of door ze te drogen in dozen met silieagel) en maakt later, met allerlei hulpmiddelen als ijzerdraad, prikkers en een mooie vaas het arrangement. De bloemschildertijjcs, meestal van uit elkaar ge plozen en weer in elkaar gepriegelde bloemen vind ik persoonlijk niet mooi, maar het idee dat er aan ten grondslag ligt is zeer wel bruikbaar, je lioeft je tenslotte niet aan de voorbeelden te houden en van grasjes chry- santhen, van tulpeblaadjes misschapen vlinders te ma ken. Een boekje boordevol wetenswaardigs, niettemin. Uit geverij Helmond, bracht het op de markt. hengelen/c. h. van schelven In het verleden zijn er wel eens winters geweest dat een hengelaar zijn leefnet vol kon vissen met schar. Vangsten van zo'n 60 a 100 scharren per keer. Dit is echter weer al een aantal jaren geleden. De laatste jaren werd er zo nu en dan wel eens schar gevangen, maar toch niet in die mate dat men bij wijze van spreken, net zoveel schar kon vangen als men zelf wilde. Als je dan leest over vangstbeperkende maatregelen e.d. dan kun je niet geloven datzo'n periode van geweldig veel vis zo maar terug zal komen. Het is met de visserij soms net als met het weer; onberekenbaar. De schar is momenteel in grote getale op de Zeeuwse stromen aanwezig. Ik heb tenminste al een paar keer achter elkaar zo'n 25 scharren aan de haak geslagen en een keer al meer dan dertig. Er zijn echter ook al verschillende hengelaars die zo'n zestig of zeventig scharren in één keer gevangen hebben. De schar vertoont dan ook geen tekenen van overbevissing. Men mag dit keer dan ook op recht over scharren spreken, omdat negentig pro cent van de gevangen scharren flink aan de maat zijn. Vissen van zo'n 5 a 6 stuks in één kilo. Het voedsel van de schar bestaat in hoofdzaak uit gar nalen, heremietkreeftjes en strandkrabbetjes. Als mefi weet dat er in de kustwateren in jaren niet zoveel garnalen zijn geweest als juist nu het geval is, dan zou dit een goede verklaring zijn voor de aan wezigheid van de vele schar. De schar houdt van gematigd koud water. De bootvissers zijn wat dal betreft in het voordeel. De hengelaar die vanaf de wal vist, zal in veel gevallen over een verre worp moeten kunnen beschikken om in de geul te ko men. De schar laat zich gemakkelijk vangen aan een haak no. 4 tot en met no. 8 .Eenmaal aan de haak laat hij niet gauw los. Het Nederlands record van de schar staat nog steeds op 560 gram en 38.5 cm lang. Een record dat niet gemakkelijk te verbe teren is. De vrouwtjes bij de scharren worden groter dan de mannetjes. De scharren boven de 22 cm zijn dan vrijwel allemaal vrouwtjes. De wetenschappe lijke naam van de schar is Limanda hmanda. Bui tenlandse namen: Duits: Kliesche; Engels: dab: Frans: limande. Nu is de schar niet de enige vis die gevangen wordt. Er is ook veel wijting onder de kust aanwezig, ter wijl er ook steenbolk gevangen wordt. Vooral bij de keersluis in Vlissingen is nogal van deze rondvis gevangen. Ook de gul is al aanwezig, zij het nog in zeer beperkte mate. Op 13 oktober werden er aan boord van de Andromeda, buiten de kust, al drie stuks gevangen, met gewichten van zes, zeven en acht pond. Dit zijn nu direct geen zwaargewichten, maar toch wel aardig om mee te beginnen. Ook vanaf het strand bij de vuurtoren van Haamstede een goed geluid. Op 24 oktober werden daar door 3 hengelaars 4 gullen gepakt, waarvan een van acht pond. Bij Vrouwenpolder is er ook al gul gevangen terwijl dit eveneens het geval is bij de Dishoek. Op zaterdag 13 november zal bij de Dishoek de finalewedstrijd plaats vinden om het Nederlands kampioenschap zeehengelen. Nu is er over gespro ken om deze wedstrijd te verplaatsen naar de Af sluitdijk, omdat er aan het strand van Koudekerke weinig vis te vangen zou zijn. De Afsluitdijk zou een veel betere visstek zijn. Bij de Dishoek is behalve gul ook nogal wat schar gevangen. De vooruitzich ten voor het Nederlands kampioenschap zeehenge len zijn. wat betreft de vangstkansen, dus gunstig. De pessimisten kunnen dan ook wel eens ongelijk krijgen en er is dan ook geen reden om dit kam pioenschap te verplaatsen. Tenslotte voor de hengelaars die graag op schar willen vissen, het is nu tijd om er op uit te trekken. Als het niet wil lukken, probeer dan een andere visstek, want de schar is in grote getale aanwezig. bridge/T. Schipperheyn Het Engelse blad 'Popular Bridge' is gebaseerd op de aloude formule die succes schijnt te garanderen: ontr spanningslectuur, een snufje humor, wat eenvoudige theorie en veel aandacht voor de 'palooka'. de sufferd die er zogenaamd niets van begrijpt en het desondanks alle maal goed doet. Jammer is dat, het nooit helemaal uit de verf komt. Wat speels is bedoeld, is dikwijls net iets te technisch: Ögthet accentdaarentegen op de techniek dan ontbreekt de zo gewenste humor. Kortom 'Popular Bridge' is stellig een lezenswaardig blad maar het blijft toch achter bij het: Amerikaanse blad van dezelfde naam. Eén van de beste medewerkers is zonder enige twijfel Alan Truscott, die in één van de laatste nummers aan de orde stelt dat, te dikwijls een vitale kaart wordt afgegooid, terwijl een waardeloze kaart wordt vastgehouden. Zoals in dit spel uit de praktijk: Sch'2 Ha 7 6 Ru 8 7 3 2 KI B 7 6 5 4 Sch 7 6 Ha V 10 9 Ru B 9 5 4 KI H V 10 3 U zit westen u hoort zuid de bieding openen en sluiten met een bod van 7 Sch! U komt uit met KI H, die zuid troeft Deze speelt vervolgens al zijn troeven, waarvan hij er nog zes blijkt te bezitten. U bekent twee keer, gooit op de volgende drie troeven uw resterende klaveren af, maar dan? U moet nog één kaart afgooien en wordt dat een ruiten of een harten? Truscott helpt u met deze algemene regel: U moet op de stoel van de leider gaan zitten en trachten te bedenken waarom hij speelt of eventueel waarom hij iets niet, speelt. Hetantwoordopdevraag isdan directduidelijk: U moet een harten afgooien. Zuid heeft zes rode kaarten en dat moeten zijn Ha A H en Ru A H V x of Ha A en Ru A H V x x. Waarom? Omdat zuid. als hij Ha A H x zou hebben gehad, zeker een harten op tafel zou hebben getroefd. In de praktijk had zuid Ha A H en Ru A H V 10. Derek Rimïngton draagteen stukje humoraan, dat ook al historisch is: west Oost Sch A B 10 5 4 Sch V 9 8 7 2 West is beland in 7 Sch., gedoubleerd door noord. Zodra zijn partner zijn bezit heeft geëtaleerd, begint west te foe teren. Hoe kun je nu zeven bieden zonder troef aas en heer? Hij neemt de eerste slag en speelt een kleine schop pen na. Noord met Sch H x wil aas en heer niet over elkaar laten vallen en duikt. Vervolgens incasseert west dood leuk Sch A en schrijft 7 Sch contract. Een ander verhaal stamt uit robberbridgekringen, waar bij het voor een goed begrip nodig is te weten dat bij robberen 100 punten extra worden gescoord indien men in het bezit is van vier van de vijf troelhonneurs in één hand west Oost Sch H B 10 7 Sch A 9 8 6 West speelt 6 Sch en kan zich niet permitteren een troet- slagte verliezen. Zodra oost zijn kaarten open legt zegt hij: lOÖ vdor honneurs partner. De tegenstander die die 100 punten vervolgens noteert, heeft met zekerheid niet de vrouw. Tenzij.... Hetzelfde verhaal schijnt zich ook eens te hebben afgespeeld in Amsterdam met, naar ik meen, één van de gebroeders Goudsmit in de hoofdrol. Ook deze schreef 100 op. De tegenstander sneed over de pai'tner, waarna Goudsmit de vrouw maakte en doodgemoede reerd de 100 weer wegstreepte. 1 KAMPIOENSCHAP ZEELAND schaken/c. j jansen Het kampioenschap van Zeeland heeft dit jaar geen uitgesproken fa voriet. Er zijn een hele serie kans hebbers, waarvan Adri den Hamer en Kees de Wolf toch wel de voor naamste zijn. Een beetje teleurstel lend, maarzeerbegrijpelijk was hun snelleremiseïn de derde ronde. Deze ronde blonk toeli niet uit door de. kwaliteit van de partijen en de strijdlust van de deelnemers. Een zeer goede partij leverde Keesde Wolf tegen Simon Sanders. Het was een vervelende 1 aveerpartij, waarin Sanders aanvankelijk uitstekend partij gaf en op een gegeven ogenblik zelfs iets beter stond. Hij dacht ech ter me t dameruil alle verliesge vaar te kunnen elimineren en dat was een grote fout. De Wolf verstaat uitste kend de kunst om urenlang te schui ven. Net zo lang te prikken en te trekken tot de tegenstander uitein delijk hét (moede) hoofd in de schoot legt. Sanders bleek tegen de 'zitvleestak- tiek' van De Wolf ook niet bestand, en moest na langdurige strijd het loodje leggen. Wit: C. de Wolf Zwart; S. Sanders. I.e4 c6 2.d4 d5 3.ed5: ed5: 4.c4 Pf6 5.Pc3 Pc6 6.PI3 Lg4 7.Le2 dc4: 8.Da4 Dd7 9.Le3 e6 10.h3 Lf3: 11.LI3: Pd5 12.Dc4: Pcb4 13.De2 Tc3 14 Tel Le7 15.0-0 0-0 16.a3 Pc3:17.bc3: Pd5 13.c4 Pe3:19fe3: b620.Tc3Tc7 21.Dc2 Tfc8 2'2.Le4 g6 23.DI2 Lf8 24.Ld3 Lg7 25.Tb3 Da4 26.Da2 Lf8 27.Tal Lh6 28.Le°2 Dd7 29.a4 Dd6 30.Dbl Dg3 31 De4 Lf8 32.Df3 Df3: 33.gf3: Ld6 37.f4 Ld8 38.Ta6 Kg7 39.K12 Kfi3 40. Kf3 Ke7 41.Ke4 ffit 42.Kf3 KfB 43.Ta7 T8c7 44.Ta6 Tc8 45.Kf2 h6 46.h4 Kg7 47.Kg3 Kf6 48.Ld3 Kg7 49.Ta7f T8C7 50.Ta2 Tc8 51-Tbl Kf6 52.Kh3 T8c7 53.Tgl Tg7 54.Ta8 Le7 55.Th8 h5 56,Tal Ld6 57.Kg3 T6c7 58.Tha8 Tb7 59.Tbl Tgd7 60..Ta6 Lc7 61.c5 Td8 62.cb6: Ld6 63.Tcl Tdb8 64,Tc6 Le7 65.LC4 LdS 66.Te6:f Kg7 67.Ta7 Lb6: 68.Tb6: 1-0 Adri den Hamer had het tegen Keij- mel ook niet gemakkelijk. Ook hij kon in de opening geen voordeel be halen. Toen Keijmel een opmars in het centrum toeliet, was het evenwel nog slechts een kwestie van nauw keurig positiespel. En dat was Den Hamer wel toevertrouwd. Hij won een pion, dreef een vijandelijke toren het drijfzand in en de partij was uit. Wit: H. KeijmelZwart: A. den Hamer l.d4 Pf6 2.c4 c5 3.P£3 cd4: 4.Pd4: Pc6 5,Pb3 g6 6.g3 Lg7 7.Lg2 d6 8.Ld2 0-0 9.Lc3 Le6 10.Pa3 Tc8 ll.Pd4 Ld7 12,Dd2 Db6 13.0-0 Da6 14.Pab5 Db6 15.b3 a616.Pc6: bc6:17.Pd4 c518.La5 Db8 19.Pc2 Lfö 20.Pe3 Le4 21,Lh3 e6 22.Tad 1 d5 I 1 1 1 1 I "J 1 1 3 i H -* i 5 I s i i 1 1 m i 1 lp i a li s B 4 3 m 23.f3 ctó 24,Pg4 Pg4; 25,Lg4: Lc6 26.Dd3 fö 27.Lh3 Db7 28.TC2 T*ce8 29.Tdfl e5 30.Ld2 e4 31.fe4: Le4:. 32.Lg2 Ld3: 33.Lb7: Le2: 34.Tel d3 35,.Lc6 Tc8 36.Ld5ï Kh8 37.Kg2 h6 38.Tf4 Le5 39.Th4 h5 40.Lf3 Lf3:+ 41.KI3: LIB 42.Th3 Tfe8 43.Te3 Tcd8 44.Te8: Te8: 0-1 diende Ad v. d. Weel zich van deze hyperscherpe verdediging. Zijn tegenstander. Maarten Westerweele liet zich niet overrompelen en pakte na vele verwikkelingen het volle punt. Wit: M. Westerweele Zwart: A. v. d. Weel l.e4 e5 2.PI3 f5 3.ef5: e44.Pd4 Df6 5.c3 c5 6.Pc2 d5 7,d4 Dfö: 8.Pe3 D17 9.dc5: Pf6 10.b4 Ld7 ll.Le2 Le7 12.0-0 0-0 13.Lb2 a5 14.13 ab4: 15.cb4: Pc6 16a3 TadS 17.fe4: de4: 18.Pd2 Dg6 19.Dc2 Lh3 20.Khl Le6 21.Tadl Pd4 22.Ld4: Td4: 23.Pb3 Tdl: 24,Tdl Pg4 25.Pg4: Lg4: 26.LC4? Kh3 27.Tel Lh4 28.TH Tflrt 29.Lfl: Df6 30.Pd2 e3 31.De4 h5 32,De3: Lg5 33X>e8f Kh7 34.Ld3* Lfö 35.Dh5:f Kg8 36.De8f Kh7 37.Lf5:~ Df5: 33.De4 1-0 Het hoogtepunt van de derde ronde was ongetwijfeld de schitterende overwinning' van Cor Provoost op De Decker, eveneens met een Let- tisch gambiet. Het was van de kant van Provoost een waar offerfestijn- Als compensatie voor zijn grote ma teriële achterstand kreeg hij een ge vaarlijke aanvalsstelling, die met de fraaie 14e zet werd uitgebouwd tot winnend voordeel. De partij werd be sloten met een aardige matcombina- tie. Eén van de beste partijen uit het kampioenschap tot nu toe en een pleidooi voor het messcherpe aan- valsschaak. Wit: J. de Decker Zwart: C. Pro voost i.e'4 e5'2.Pf3 fö 3.Lc4 fe4: 4.Pe5: d5 5.Dh5r g6 6.Pg6: hg6: 7.Kh8: Kfl 8.Dd4 Le6 9.Lb3 c5 10.De3 Ld6 ll.d3 Pfl6 12.h3 Pe6 13.Pbd2 Dh8 14.de4: c4 15.ed5: La5: 16.Pc4: Lb4; 17. Kfl Te818.Pd6f Ld6:19.Ld5: t Pd5: 20.Db3 De5 21,Df3t Kg7 22.Ddl Pd4 23.c3 Pc2 24.Lh6i Kh6: 25.Dc2: Pe3' 26.fe3 De3: 27.g4 Tf8i" 28.Kg2 Dg3 mat. De prijswinnaars van het NBC- problcem (10!) waren R. v. d. Veken uit Zierikzee (ƒ25), M. Verburg uit Goes 15) en J. de Baarc uit Mid delburg 10). Gezien bet grote aan tal inzendingen heeft de NBC 'het prijzenfonds' verdubbeld. dammen/1, anderson Op zoek naar interessante partijen voor deze rubriek ontdekten we na afloop een viertal partijen geselec teerd tc hebben, welke een merk waardige overeenkomst vertoond- den. Deze punten van overeenkomst waren: a. De zwartspelers volgden eenzelTde speelwijze op de rechter vleugel: b. De partijen eindigden in winst voor zwart; c. liet betere spel van zwart werd afgerond met een doeltreffende combinatie. Een conclusie kan zijn, dat dit - aan trekkelijke - speltype navolging ver dient. Een andere is. dat de rechter-' vleugel een typische aanvalsvleugel. is. Niet voor niets is het 'flankspel' synoniem met spel op de rechter flank. In elk geval is bestudering van deze partijen zeer de moeite waard. U kuni dan tevens genieten van de grote vindingrijkheid van de zwart spelers: het is niet alleen 'zwart speelt en wint', maar sommigen rea liseerden de winst op welhaast pro blematische manier. WIERSMA 17x28 12-18; 29. 26x17 18-23; 30. 29x9 20x27; 31. 9x20 15x11 BOERRTOTFR Stand na 42. 39-33 (Hi Capelle-Drs. P. Roozenburg 0-2 uiz.-Tw.E., 3e b. dd.2-10-76, Leeu w. VERPOEST Stand na 28. 28-23 0. Verpoest-P. M. Boerrïgter 0-2 (H'st-DAVO, 4e b, dd. 25-9- 76,Heemstede). 1. 32-28 17-22: 2. 28x17 11x22: 3. 37-32 12-17: 4. 41-37 6-11; 5. 32-28 16-21; 6. 31-26 1-6; 7.37-3211-16; 8.46-418-12; 9. 41-37 3-8; 10. 47-41 7-11; 11. 34-29 20- 25,12. 40-3419-23; 13.28x1914x23; 14. 32-28 23x32; 15. 37x28 21-27; 16. 45-40 10-14; 17. 50-45 14-20; 18. 35-30 9-14; 19. 30-24 14-19: 20. 40-35 19x30; 21. 35x24 5-10; 22. 44-40 10-14;. 23. 40-35 14-19: 24, 45-40 19x30; 25. 35x24 4-10; 26. 40-35 10-14: 27. 49-44 16-21; 28. 28- 23 22-28; 29. 33x31 21-27; 30. 31x22 17x30; 31. 25x24 18-23; 32. 29x16 20x49; 33. 41x37 49-40: 34. 37-32 40-1. ROOZENBURG I. 32-28 20-24, 2. 34-30 18-23; 3. 30-25. 23x32; 4.37x28 13-18: 5.41-37 16-21; 6. 31-26 11-16; 7. 40-34 18-23: 8. 46-41 23x32: 9. 37x28 12-18; 10. 45-40 7-12; II. 34-30 18-22, 12. 40-34 1-7; 13. 34-29 12-18; 14. 29x20 15x24; 15. 39-34 8-12; 16. 44-40 19-23; 17. 28x19 24x13: 18. 34-29 21-27; 19. 41-37 27-31; 20. 36x27 22x31; 21. 37-32 31-36: 22. 32-28 7-11; 23. 30-24 2-8; 24. 50-44 17-21; 25. 26x17 12x21; 26.44-39 21-26; 27. 40-34 11-17; 28.42-37 18-22; 29.38-32 6-11; 30.43-38 16-21; 31. 24-19 13x24; 32 29x20 8-13; 33. 20-15 11-16; 34. 49-43 22-27; 35. 28- 23 27-31; 36. 48-42 13-13; 37. 23x12 17x8; 38,34-29 8-12; 39.29-24 14-20; 40. 25x14 9x29: 41. 33x24 10-14; 42. 39-33 14-19; 43. 24x13 12-18; 44.13x2221-27; 45. 32x21 26x48; 46. 37x26 48x37. TWIJNSTRA Stand na 26. 43x32 H. Twijnslra-H. Wiersma 0-2 (VAD- Lent, le b, dd. 2-10-76,Amsterdam). 1 32-28 18-23; 2. 33-2923x32; 3. 37x28 17-22; 4. 28x17 11x22: 5. 41-37 13-18; 6. 37-32 6-11; 7. 34-30 12-17; 8. 30-24 19x30; 9. 35x24 2Q-25; 10. 46-41 8-12; 11. 41-37 3-8 12. 39-33 14-20; 13. 32-28 16-21: 14. 37-32 11-16; 15. 44-39 10-14: 16. 39-34 1-6; 17. 43-39 7-11: 18. 50-44 9-13: 19. 31-26 21-27; 20. 32x21 16x27; 21.48-43 11-16; 22.40-35 4-10; 23.44-40 14-19: 24. 35-30 10-14; 25. 38-32 27x38; 26. 43x32 17-21; 27. 28x17 18-22; 28. Stand na 22. 34-29 M. v. Ballegooyen-J. Bouwmans 0-2 (Buss-Exc., 8e b, dd.25-9-76, Bus- sum). 1. 33-29 19-23; 2. 35-30 14-19; 3. 40-35 10-14; 4. 45-40 17-22: 5. 30-25 11-17: 6. 38-33 6-11; 7. 42-38 1-6; 8. 32-28 23x32; 9. 37x28 20-24; 10. 29x20 15x24; 11. •18-42 16 21; 12. 31-26 11-16; 13. 36-31 21-27; 14. 41-36 18-23: 15. 46-41 23x32; 16. 34-29 5-10; 17. 29x20 10-15; 18. 40- 34 15x24; 19. 34-29 4-10; 20. 29x20 10- 15; 21. 39-34 15x24; 22.34-29 14-20; 23. 25x23 6-11; 24. 29x20 9-14; 25. 20x18 22x13; 26. 31x22 17x46; 27. 38x27 46x14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23