HET HOF SPREEKT: DOODSTRAF I IPZC/, JURY-RECHT IN BELGIE Agent pleegt viervoudige moord in Gem Donderdag Woensdag Maandag Dinsdag ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 zaterdagkrant LEIDEN/GENT - In België worden sommige zeer ernstige misdrijven (moord en doodslag bijv.) berecht voor het 'Hof van Assisen'. Twaalf 'ge zworenen' - gewone burgers - fungeren daarbij als jury. Zij spreken uitein delijk het 'schuldig' of 'niet schuldig' uit. Samen met de voorzitter en de twee rechters van het hof. beraden de 12 jury-leden zich vervolgens over de strafmaat. Nederland kent deze wijze van rechtspraak niet. Hier zijn het louter vak-juristen die achter de balie zitten. Het is moeilijk om te beantwoorden welk systeem het beste is Voorstan ders van het 'Belgische' rechtsysteem wijzen op het democratische gebeu ren. En op het feit dat de jury-leden niet 'vakblind' zijn. Tegenstanders vinden het gebrek aan juridische bekwaamheid echter een ernstig nadeel. Ook wijzen zij op de onnodige psychische lasten. Een groep van 15 Leidse studenten en docenten uit het strafrecht woonde van 18-21 oktober 1976 een zitting bij van het 'Hof van Assisen' van Oost- Vlaand eren. Voor deze krant beschreef mr. Egbert Myjer enkele verschillen tussen deze Belgische 'leken'-rechtspraak en de Nederlandse strafvordering. Waarbij hij aantekent dat het hier om één zaak gaat. die niet geheel representatief hoeft te zijn voor andere soortgelijke zittingen in Belgiè. :f¥ uw Codelieve Dhondl-De Bruycker t, 4- ar Marijke Dhondt Johan Dhondt GENT - Van 18 tot en met 21 oktober j I. diende voor het Hof van Assisen van Oost-Vlaanderen te Gent de strafzaak tegen de 38-jarige politiea gent Constant Dhondt. Verdachte werd beschuldigd van viervoudige doodslag met voorbedachte rade (moord). Met zijn dienstioapen schoot hij in de vroege ochtend van 11 april eerst zijn vrouw dood en onmiddel lijk daarna zijn drie slapende kinderen. Aan deze feiten waren jaren van echtelijke on enigheid voorafgegaan. Dhondt had in 1968, toen zijn vrouw in verwachting ivas van het derde kind. een slippertje gemaakt. Naar aan leiding daarvan volgden uitbarstingen van ja loezie van de vrouw. Er deden zich een groot aantal scenes voor. Toen Dhondt m maart 1974 tijdens zijn ambts bediening aan een meisje een kusje had ge vraagd en daarover beklag was gedaan, barstte de bom. De echtelieden bleven aan één stuk ru ziën, de vrouw betichtte haar man van ontrouw en ontzegde hem de toegang tot de slaapkamer, er werden wederzijds slagen uitgedeeld. Tot overmaat van ramp kreeg de vrouw buiten haar schuld een botsing met hun nieuwe auto. Ongeveer een week daarna - Dhondt had at drie dagen nauwelijks enige nachtrust gehad - bereikten de ruzies een hoogtepunt. De vrouw sloot haar man buiten en gooide een fles naar zijn hoofd. Hij slaagde erin zijn dienstwapen in zijn aaH steken. Toen hij zijn huis binnendrong wacH zijn vrouw hem op met een gebroken fles. hj, zij zag dat hij zijn pistool in de hand had, zonkt op de vloer en begon te huilen. Hij richtte zijn pistool en gaf haar ook een ga> deschot, vervolgens rende hij naar boven ncj zijn slapende kinderen en schoot hen alle d] door het hoofd. Daarna gaf hij zich aan bij zijn collega's. I -v' ■<■--- 18 OKTOBER Het gerechtsgebouw in Gent doet Frans aan. Grote brede gangen rondom een vredige binnenplaats, hoge deuren, veel marmer. Een uur voor de geplande aanvang van de zitting staat reeds een groot aantal mensen te wachten voor de deur van de publieke tribune. Ouden van dagen en de halve bevolking van St. Amandsberg, het voorstadje van Gent waar de verdachte politieagent was, staan te dringen om een mooi plaatsje klaar voor het spektakel. De rijks wacht loopt glimlachend rond in gala-uniform, de gummiknuppel non chalant wapperend. 'Toga Ongeveer drie kwartier na de aange kondigde aanvangstijd verschijnt het Hof van Assisen. De voorzitter en de advocaat dragen een rode toga met een kanten bef. Ze dragen hun erete kenen en onderscheidingen. De twee rechters dragen een zwarte toga met een strik in de kleuren van de Belgi sche vlag Als zij gezeten zijn wordt de verdachte binnengeleid tussen twee rijkswachters. Hij klikt even met zijn hakken als hij een buiging maakt voor het Hof. Zijn advocaten zitten al klaar. De eerste daad van het Hof bestaat uit het uitloten van de jury. Er zijn 48 per sonen tussen de 30 en 65 jaar opgeroe pen van de lijst van gezworenen van het arrondissement. Om die lijst sa men te stellen heeft men een ingewik keld systeem bedacht. Uit de kiesre- gisters wordt een bepaald aantal na men ingeloot (b.v. iedereen wiens nummer met een 1 begint). Trapsge wijs lotend vallen hoe langer hoe meer mensen af. tot uiteindelijk een be paalde lijst overblijft. Loven en bieden Dan trekt de voorzitter uit een bus één voor één de namen van de opgeroepen juryleden. Verdachte en de advocaat- generaal hebben het recht ieder een aantal juryleden te wraken. Zij hoeven geen reden op te geven waarom zij een bepaald iemand willen hebben. Het wordt een soort loven en bieden. De verdediging wraakt achter elkaar vijf vrouwen en de advocaatrgeneraal kijkt met een schuin oog naar de ver dediging alvorens één van zijn eigen wrakingen af te vuren. Tenslotte blij ven 10 mannen en 2 vrouwen over. Zij zullen in de loop van de volgende da gen naar hun geweten en innige over tuiging moeten oordelen of de be schuldigde de tenlastegelegde feiten heeft begaan. Nu kan de eerste zitting beginnen. De publieke tribune voelt dat, roert zich en wordt onmiddellijk ernstig door de voorzitter toegesproken. De griffier leest de door de advocaat-generaal opgestelde akte van beschuldiging voor. Tot in de kleinste details wordt alles afgeschilderd. Onjuist Dan gaat de voorzitter de verdachte verhoren. Hij is duidelijk vooringeno men en zijn weinige pogingen om Dhondt op zijn gemak te stellen zijn onbeholpen en doorzichtig. Zijn taak. achter de materiële waarheid te ko men, d.w.z. te achterhalen wat er in feite gebeurd is, vat hij op in die zin dat wat verdachte zegt in tegenspraak met hetgeen anderen in het vooron derzoek hebben verklaard (de voorzit ter beschikt wel over het hele dossier) in principe onjuist is. Als verdachte zijn zinnen in de geest van de voorzitter afmaakt, knikt deze goedkeurend. Als Dhondt eens een niet verwachte visie vertelt, zegt de voorzitter een aantal keren quasi ver baasd: „Dit is de eerste keer dat ik dit hoor. Dit staat niet in het dossier. Hoe kan dat nou?", of „Morgen komen er getuigen. U weet net zo goed als ik. Blijft u dan echt bij dit verhaal?" Langzaam maar zeker leidt hij de ver dachte in zijn ondervraging naar het moment suprème: het doden van zijn vrouw en kinderen. Verdachte zal het allemaal tot in details nogmaals moe ten vertellen. Dat is nu eenmaal de consequentie van de juryrechtspraak. telelenzen Ook de zaal gaat er voor zitten. Met een hand achter zijn oor luistert de voorzitter naar het steeds zachter wordende relaas van de verdachte. Fo tografen staan met telelenzen gereed om het moment van de ontluistering vast te leggen. Methaperendestem verklaart Dhondt welke moeilijkheden er waren ge weest, hoe hij het niet meer aankon en hoe hij tenslotte schoot. Hij doodde zijn kinderen in dezelfde opwelling. Om hun voor de schande te sparen van een gedode moeder en een vader in de gevangenis. Nog één bijzonderheid wil de voorzitter weten. Dan is het genoeg geweest. Verdachte mag gaan zitten. Het verhaal is er uit. De zitting wordt geschorst Als hij wordt weggeleid maakt Dhondt een buiging in de richting van de voor zitter. Uit respect? 19 OKTOBER De kranten verschijnen met grote koppen over de zaak Dhondt, Het wordt er voor een onafhankelijk jury lid niet gemakkelijker op straks naar innige overtuiging een onafhankelijk oordeel te vellen. De journalisten be schrijven in een zwart-wit stijl ver dachte als het kwade genius die zijn ingoede alom geliefde vrouw heeft be drogen en vervolgens vermoord. „Alle oprechtheid die verd achte op de eerste dag vertoonde is schijn, toneelspel": 'De ervaren voorzitter heeft de zaak goed in handen'; 'De waarheid zal er wel uitkomen'. Stem Een praktisch bezwaar tegen het insti tuut van juryrechtspraak komt iner om de hoek kijken. Wie de liefde van de pers heeft, heeft een geweldige voor sprong. De advocaat-generaal zegt mij na afloop van de ochtendzitting dat hij mede op grond van de ochtend- en avondkrant zijn op de zitting in te ne men houding bepaalt. De stem van het volk Deze tweede dag wordt o.m. besteed aan het horen van getuigen en des kundigen: politiemensen, de onder zoeksrechter (vgl. de Nederlandse rechter-commissaris). de lijkschou wer. ballistisch expert, buren en fami lieleden van het slachtoffer. Geen van de getuigen mag enige aantekening gebruikea Alles moet uit het hoofd beantwoord worden op vragen van de voorzitter. Dat het goed is om te getuigen zo veel mogelijk in hun eigen gesproken woorden (altijd anders dan de op schrift gestelde) te ondervragen, wil ik onderschrijven. Dat hetzelfde geldt voor technische rapporten, zoals dat van de patholoog anatoom, betwijfel ik. Een van buiten geleerd verhaal over exacte maten en cijfers doet dan heel onecht aan. De onderzoeksrechter dreunt zonder haperen haar verklaring op. Tot in de kleinste details en op de juiste vol gorde geeft zij haar bevindingen weer. De voorzitter leest in zijn dossier haar geschreven proces-verbaal mee en vult een enkel detail aan. Experts De onderzoeksrechter is reeds in de nacht van de feiten met haar onder zoek begonnen. Zij heeft onmiddellijk experts benoemd (waaronder de psy chiater), een 'wedersamenstelling' (re constructie van het gebeuren) bevolen en de verdachte gehoord. Deze situatie is beduidend beter dan die in Nederland, waar de onafhanke lijke rechter eerst na vier dagen in het expert zitten een aantal juryleden om zich heen te kijken. De conclusie van de tegenexpert: verdachte bevond zich ten tijde van de daad in een toe stand van hoog opgeladen psychische spanning en beschikte niet over vol doende psychische beheersing om de ontlading te kunnen weerstaan. Twee deskundigen, twee psychiaters met een diametraal tegenover elkaar staand standpunt Moeder Er komen nog een paar getuigen: de moeder van de verdachte doet haar verhaal. Beheerst en zonder pathos doet zij verslag van de situatie in het gezin van haar zoon. Zij spaart haar zoon niet. Zij spaart evenmin haar schoondochter, die door haar gewel- dige jaloezie de spanning in het gezin hoog opvoerde. Haar verhaal brengt het eerste stukie grijs in de tot nu toe zwartwit tegenstellingen. Voor de eer ste keer is verdachte aangedaan. Moe der en zoon wuiven naai' elkaar als zij de zaal verlaat. 21 OKTOBER Er is een kentering gekomen in de voor verdachte ongunstige koppen in dè pers. De tegenstrijdige verklaringen van de psychiaters en de verklaring van de moeder van verdachte hebben duidelijk verandering gebracht. Het heet nu: 'Psychiaters in de knoop'; 'Psychiaters brengen jury van de wijs' en 'Moeder Dhondt vraagt om begrip': 'Moeder Dhondt sprak als vrouw die vijf kinderen verloor'. Beslissing Vandaag moet de beslissing vallen: requisitoir van de advocaat-generaal, pleidooien en beraadslaging van jury. De advocaatrgeneraal begint met een uitleg over het waarom van de recht spraak voor het Hof van Assisen. Een dergelijke, zo diep in de gevoelens van het volk ingrijpende misdaad zal door het volk berecht dienen te worden. De twaalf gezworenen zijn als represen tant van het volk de hoogste rechter en dienen in serene objectieve overtui ging te oordelen volgens wet en vol gens recht. De advocaat-generaal brengt zijn juri disch betoog met het nodige pathos. „Achter mij staan degenen die voor eeuwig en altijd begraven zijn". Voor hem ligt de zaak duidelijk: de ver dachte heeft nietalieen opzettelijk zijn vrouw en drie kinderen van het leven beroofd, hij deed dat ook met voorbe dachte rade. 'Koelbloedig' Dan geeft hij een omschrijving wat voorbedachte rade inhoudt: 'koel bloedig' noemt hij dat. Een onjuiste en merkwaardige omschrijving voor ie mand die naast advocaatrgeneraal ook hoogleraar is in het strafrecht Hij heeft ook oog voor de minder gun stige karaktertrekken van de ver moorde vrouw, maar weet deze op kundige wijze af te dekken. Een aantal malen suggereert hij dat verdachte meer heeft uitgehaald dan in het dos sier staat vernield. Dit soort insinua ties lokt een verbeten hoofdschudden uit van verdachte. Zij zijn duidelijk bedoeld als stemmingmakers. Hij be speelt jury en publiek en houdt, zoals hij zelf later toegeeft, rekening met de volksgeest die het nu eenmaal zo wil. De advocaten krijgen dan het woord voor hun pleidooi. Met wapperende toga, bril op, bril af loopt de eerste raadsman op en neer. Prenten van Daumier beginnen ineens te leven. In z gehouden fluistertoon wordt afgewis seld door bulderend theater. j. Lessenaar i Hard valt hij de uitleg aan die dt I advocaatrgeneraal heeft gegeven var het begrip 'met voorbedachte rade' 'Als onze studenten dit op de universi f teit te leren krijgen, is het wel erg droevig gesteld'. Hij scandeert zijr woorden met slagen op de lessenaar Ook valt hij de conclusies van de psy chiater aan. Hij pleit ontoerekenbaar heid op het moment van de daad. j Wanneer de jury Dhondt zal schuldig: i verklaren aan moord kan later, als. geen verzachtende omstandigheden' worden aangenomen, de doodstraf worden opgelegd. Deze wordt dan vrijwel automatisch omgezetin levens lange gevangenisstraf. Tenslotte mogen burgerlijke partij i ('Men is zeer hard geweest voor del dode vrouw en schilderde haar zwartr Heeft zij dan schuld aan de dood van haar kinderen?'), de advocaat- generaal ('Ik wil zijn hoofd helemaal! met, ik wil enkel gerechtigheid') en de twee advocaten nogmaals het woord I voeren. Nergens De advocaat-generaal zwakt zijn defi nitie van voorbedachte rade enigszins af Eén van de advocaten merkt nog op: Het nadeel van een procedure voor het Hof van Assisen is dat ge de mensen iets wijs kunt maken, maar als ge dit voor een college van beroeps-} rechters verklaard zoudt hebben, zoudt ge nergens blijven. Ook verdachte mag nog iets zeggen.. Hij bedankt zijn familie en de advoca ten voor hun hulp en bijstand. Dan trekt de jury zich terug. Zij moe ten twaalf vragen beantwoorden: Is Dhondt schuldig aan doodslag op zijn. vrouw, zo ja, geschiedde dat met, voorbedachte rade, en vervolgens: is; er sprake geweest van een zo grote bedreiging dat die zijn daad zou kun- nen verschonen. Dezelfde vragen die- I nen beantwoord voor elk van de drie, kinderen. Het is inmiddels kwart over zeven 's avonds. De publieke tribune, propt zich nog voller. Er wordt gevochten en gedrongen. Men ruikt bloed. Om acht uur komen de gezworenen terug. De voorman leest de uitspraak van de ju ry: Dhondt is schuldig aan viervoudige moord. Klappen De advocaat-generaal mag nu het woord voeren over de hoogte van de op te leggen straf Hij ziet geen enkele ver zachtende omstandigheid en vordert de doodstraf Vanuit de publieke tri bune begint men te klappen. De voor zitter maant tot stilte. De advocaten zitten er verslagen bij. Hetvolkheeft gesproken. Zij bezweren de jury om niet de doodstraf uit te spreken. Dan trekt de jury zich terug, samen met de voorzitter en de twee bijzittende rechters. Steeds meer mensen komen de zaal binnen. Er wordt hoopvol gespeculeerd of Dhondt de doodstraf zal krijgen. In eens wordt het mij duidelijk hoe in vroeger tijden een openbare terecht stelling moet zijn verlopen. Om tien I uur komt de jury terug. De voorzitter j van het Hof leest de uitspraak voor: doodstraf. De verdachte wordt van al zijn rechten vervallen verklaard. Hij is nu burgerlijk dood. Applaus 'De terechtstelling zal plaats vinden te Gent. Op kosten van verdachte zal het vonnis wor den aangeplakt op de plaats des misdrijfs'. Het pubüek barst uit in een donderend ap plaus. De stem van het volk heeft gesproken. Het kruis beeld hangt nog steeds achter het podium waarop het Hof is gezeten. De 38-jarige Constant D'Hondt. Door een Belgische leken-Jury ter dood veroordeeld. kranten worden geroddel en achter klap als blikvanger gebruikt: 'Hij haatte zijn vrouw omdat ze hem door zag', 'Gedode agentsvrouw zei eens tegen haar zuster: Stanny haat me, ik voel het'. Nog meer mensen dringen op de publieke tribune om dit toneelspel mee te maken. De eerste getuigen vandaag zijn de onderwijzeres en de directeur van de school van de gedode kinderen. Zij we ten niets zinnigere uit te brengen dan dat verdachte de kinderen nooit naar school bracht en nooit de ouderavon den bezocht. Heel handig wordt de suggestie gewekt dat de man geen be langstelling had voor zijn kinderen. Dat hij op de kinderen paste als zijn vrouw als lid van het oudercomité de schoolavonden bezocht moet door de advocaten ivia een vraag) meegedeeld worden. Voordeel Dan komen de psychiaters aan bod. De onderzoekspsychiater heeft reeds bij de 'wedersamenstelling' verdachte kunnen observeren. Een voordeel ver geleken bij de Nederlandse situatie. Zijn rapport is echter zeer laat tot stand gekomen omdat'pas in een zeer laat stadium een psycholoog werd be noemd. Met een stortvloed van voor de leken-juryleden begrijpelijk gemaakte tennen en literatuur, geeft hij gedu rende een half uur uit zijn hoofd een soort college. Haarfijn wordt op deze openbare zitting de geestesgesteld heid van verdachte in stukjes gehakt. De onafhankelijke deskundige fun geert als een verlengstuk van het openbaar ministerie: 'Verdachte pro beerde brutaal zijn eigen versie te ge ven van de feiten (sic!). De waarheid van verdachte is halve of omgedraaide waarheid'. Zijn conclusie is kort: ver dachte was volledig toerekenbaar. Voor de zitting was ik er al op gewe zen dat men het zich voor het image van het politiekorps niet zou kunnen veroorloven dat verdachte ontoere kenbaar zou worden verklaard. Lie ver een toerekenbare koelbloedige moordenaar dan iemand die als poli tieagent zijn dienst deed en nu ontoe rekenbaar wordt verklaard. Als de door de verdediging aange stelde psychiater aan het woord komt moet de voorzitter eerst iets kwijt: „Ik heb uw verslag gelezen. Ik vraag me in ernst en eerlijkheid af of wel het hele dossier hebt gelezen. Op welke basis hebt ge uw advies kunnen stoelen. Ik vind het vervelend u dit te moeten vragen maar zijt ge bij het schrijven van uw verslag wel volledig geïnfor meerd geweest?" Razend Razend protesteren beide advocaten. „De deskundige van het openbaar mi nisterie mocht ongestoord zijn woord doen. Nu de tegenexpert aan het woord komt probeert de voorzitter zowel expert als jury te intimideren en te beïnvloeden". De voorzitter voelt dat hij te ver is ge gaan en retireert. Zijn woorden heb ben hun uitwerking al gehad. Tijdens het kalm gebrachte, wetenschappelijk aarzelende betoog van de tegen onderzoek wordt betrokken. Aan de andere kant blijkt dat het in België niet is toegestaan dat de advocaten van verdachte aanwezig zijn bij de verhoren door de onderzoeksrechter, terwijl dat recht in Nederland wel be staat. Het valt op dat de getuigenissen heel vaak van horen zeggen zijn, maar ge bracht worden als 'de waarheid'. On bevestigde geruchten, roddelpraat, achterklap, alles is blijkbaar toege staan. Als het op 'n gegeven ogenblik te bont wordt en één der advocaten pro testeert, wordt deze op zijn beurt op zijn nummer gezet: 'U moet niet voor uw beurt praten'. De advocaat loopt woedend weg. Het is opmerkelijk dat de advocaat- generaal en de verdediging wél vra gen kunnen stellen, maar niet, zoals in Nederland, ook opmerkingen kunnen maken naar aanleiding van de ver klaringen. Veel opmerkingen worden gemaakt als inleiding op een te stel len vraag. De rol van verdachte is nihil. Gisteren was hij het object dat zelf mocht pra ten, vandaag is hij het object over wie gepraat wordt. Als hij voor de eerste keer deze dag reagerend zegt: „Ik vraag vergiffenis aan mijn zwager. Ik hoop dat de familie mij wil vergeven", barst de tribune m een verontwaar digd geloei los. Hoe durft hij! 20 OKTOBER De derde dag is aangebroken. In de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 20