Flinke gevangenisstraffen voor plegen reeks van diefstallen „Moeilijk te komen tot feitelijke gegevens van verontreinigers" i4.j. Mvcoyi 'Omiros T' mag 'vleugellam' naar de Scheldepoortwerf daarom,- Vereniging natuurmonumenten heeft beheerder voor Zeeland Sportvisserij vraagt meer aandacht voor de havenruimte drietal stal in enkele maanden tijds op schouwen voor meer dan 15.000 gulden werf moet drie vitale onderdelen verwijderen ■kom,, fknemd/ nota namens federatie delta vissers VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 STRAFFEN VAN 3 MAANDEN EN 6 EN 4 WEKEN MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag drie jeug dige bewoners van het woonwagen kamp in Renesse voor een reeks van diefstallen op Sehouwen-Duiveland veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie maanden, zes en vier weken. Van het drietal kreeg de 21-jarige A.H.J. van E. met drie maanden de hoogste straf Hij was duidelijk de leider. Bij zijn ADVERTENTIE *r 2' druk van JAN ROMEIN op het breukvlak van twee eeuwen Als standaard-uitgave, gebonden in linnen en - voor het eerst - rijk geïllustreerd. Historisch werk. van grote allure. De westerse wereld rond de eeuw wisseling. Scherpe analyse van een zich veranderende samenle ving. Laat nu een exemplaar reserveren. Dat scheelt u maar liefst twintig gulden. van Bentem Jutting Standaard. Lange Delft, 64 - Middelburg Studiegroep brengt voor jaarwisseling verslag uit over tracé Zoomweg DEN HA AG - De studiegroep die zich buigt over de tracé-alternatieven voor de Zoomweg brengt voor de jaarwisse ling 1976-1977 verslag uit aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat. In het rapport zal een aantal varianten uitgewerkt zijn, die de bewindsman zal doorspelen aan de Raad voor de Water staat. Het verslag van de groep zal - met het advies van de Raad voor de Waterstaat - het uitgangspunt vormen voor een nadere studie, die zal resulte ren in een voorstel van de minister. Dit is donderdag in Den Haag meege deeld door ir. W. de Ijongh van rijkswa terstaat, hoofd van de afdeling be stuurszaken en regionale ontwikkeling in Den Bosch. Tijdens een zitting van de Raad van State over een bestemmings planaffaire van de gemeente Ossend- recht bij de Kroon, gaf hij een toelich ting op de stand van zaken met de Zoomweg. Hij pleitte er onder meer voor de reeds bekende variant voor zover die door het gebied van de gemeente Os- sendrecht loopt, te doen opnemen in het bestemmingsplan „Groote en Kleine Meer-Plaatsluis". De adviseur van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening aan de Raad van State had juist een lans gebroken voor het geheel achterwege laten van dat tracé in 't plan, gezien de vele onduide lijkheden die over de Zoomweg bestaan. Naar de mening-van ir. De Ijongh zou het niet opnemen te zijner tijd de uit voering op kunnen schorten indien uit eindelijk ook voor dat tracé zou worden gekozen. Paard gewond bij botsing met auto SCHUDDEBEURS- Een paard is woensdagavond gewond geraakt bij een botsing met een personenauto, be stuurd door G. F. uit Zonnemaire. Het ongeluk gebeurde op de Klooster- weg te Schuddebeurs. Het uitgebroken paard, eigendom van Staatsbosbeheer, liep een wond aan het dijbeen op. Een dierenarts uit Zierikzee, dokter S. J. Be- rgsma, hechtte de wond. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. aanhouding vond de politie bij hem thuis alleen al een hoeveelheid gestolen goederen met een waarde vn 15.000 gul den. De twee medeplichtigen, de broers Johnny PV. en Jean PV. hadden een duidelijk minder aandeel in de diefstal- rechter echter mild te oordelen. „Het zijn nog maar jonge jongens en ze kun nen beter zo snel mogelijk weer naar hun ouders terug", zei hij. Mr. Van Empel vond echter dat de offi cier al voldoende rekening met de leef tijd van de betrokkenen had gehouden. len, Voor hun geringere schuld kregen Gezien de femst van de zaken vonniste zij respectievelijk zes en vier weken ge vangenisstraf opgelegd. De diefstallen werden in september en oktober op verschillende plaatsen op Schouwen gepleegd. Voor een deel ging het om inbraken in auto's en daarnaast ook om inbraken in caravans. Van E. stal begin oktober op een nacht in Re- nesse alleen al vijf televisie-toestellen uit verschillende caravans. Officier van justitie mr. Th. Lebret had het idee dat het drietal meer op hun s tot 3 maanden, 6 en 4 De Terneuzenaar J.G.N. werd voor een aantal diefstallen in zijn woonplaats en omgeving veroordeeld tot een gevange nisstraf van 3 maanden (1 voorwaarde lijk). Daarnaast werd ook nog een voor waardelijke straf van 2 maanden ten uitvoer gelegd. N. pleegde begin oktober een aantal diefstallen nadat hij nog maar kort uit de gevangenis ontslagen conto had staan dan ter laste was ge- was;De achtergrond was dat hij met zijn legd. Zo wees hij erop dat in de periode echtgenote heroineverslaafde is en zij september/oktober op Schouwen opval- Keen eigen inkomsten hadden om dit lend veel gevallen van aftappen van be- dure verslavingsmiddel te kopen. N. nzine uit auto's waren voorgekomen. Hij had het vermoeden dat het drietal daar (ADVERTENTIE) ook meer van wist. Volgens mr. Lebret stal het drietal on geveer 'alles watlos en vastzat'. Politie rechter mr. P. van Empel vroeg zich af wat nou het motief was: „Jullie werden er maar een fractie wijzer van. De goede ren moesten je voor een snertprijsje ver kopen maar de eigenaars hebben er grote schade van". Venten Aan Van E. vroeg de politierechter wat deze deed als hij niet op het dievenpad was. De betrokkene probeerde dan aan inkomsten te geraken met venten. „Het stelen is dan zeker een stuk vrijetijds besteding", vroeg mr. Van Empel zich af. De advocaat van het drietal, mr. J. Lig- thart noemde het geheel een 'verve lende en ondankbare zaak'. Hij vroeg de Weer opnieuw binnen!!! dames loden mantels Eigen import uit Oosten rijk. Verschillende modellen, zowel 1 als2-rïj. Kleuren: groen en bruin. GORTSTRAAT 32-34 - MIDDELBURG TELEFOON I25O0 nam daarop zijn toevlucht tot diefstal len. In de nacht van 5 op 6 oktober ont vreemdde hij bij café-restaurant 'Vij verhof in Terneuzen een voorraad drank, een dag later ontvreemdde hij uit een kassa van een bloemenzaak 1.000 gulden en weer een dag later met een ander uit een kassa van een kledings zaak In Zaamslag 1500 gulden. Beide laatste zaken gebeurden op klaarlichte dag. Bij de behandeling van de zaak bleek dat N. meer zaken ojj zijn naam had staan, maar dat dit met ten laste waren gelegd. De drie genoemde zaken achtte officier mr. W.G.C, Mijnssen duidelijk bewezen. Lachertje De officier eiste drie maanden (1 voor waardelijk) en de 2 maanden tenuit voerlegging. Hij voelde weinig voor een lagere straf met een groter voor waardelijk deel waarop de advocaat mvan N. inr. H.J.Q. Tichelman vroeg. Politierechter mr. Van Empel onder schreef dat - „Anders wordt het een la chertje" - en vonniste conform. Voor diefstal van benzine uiteen aantal auto's veroordeelde de politierechter de Vlissinger A.J.S. tot een week gevange nis. S. had al meer van deze feiten op zijn naam staan. Voor het kapot steken van een aantal autobanden kreeg de Terneuzenaar M.A. de B. bij verstek 100 gulden opge legd. De Terneuzense H.C.Z. werd vrijge sproken van misbruik van de sociale, voorzieningen, De betrokkene zou in een tijdvak dat ze bijstand genoot maai- toch werk had geen inkomsten hebben opgegeven. Het bleek echter dat haarwerkgeverhaar-omdathetom een proefperiode ging - in die periode ook geen salaris had uitbetaald. De eerste is, dat de rederij ten behoeve van de gedaagden een deugdelijk bank garantie stelt van ƒ50.000. Tweede TRANSPORT 'SCHIP AAN DE KETTING' MFT VOORWA ARDïïN voorwaarde is, dat de rederij een dieno- 1V1IL1 V UUK W A/YKLJEylN vereenkomstige bankgarantie van 180.000 stelt bij het gereedkomen van de reparaties. Wordt over deze garantiestelling tus sen de partijen geen overeenstemming bereikt dan moet het schip nadat de re paraties zijn voltooid wederom als 'dood schip' worden teruggebracht naar de Vlissingse binnenhaven. Tij dens het verhalen, zowel heen als terug, mogen zich geen scheepsofficieren en leden van het machinepersoneel in dienst van de rederij aan boord van de 'Omiros T' bevinden. Gelet op de onderhandelingen die nog tussen de partijen gaande zijn moet ie dere partij haar eigen kosten in dit kort geding dragen. Zoals bekend kwam de Griekse rederij in moeilijkheden, toen bij het versche pen van een partij koffie met de "Omiros T' tegelijk een partij natte boomstam men werden ingenomen. Het vocht werkte in op de koffie, waardoor een schadepost ontstond van ongeveer honderdduizend gulden. De rederij was niet verzekerd voor lading- aansprakelijkheid. De eigenaar had de lading koffie wel verzekerd en de assu radeuren van de partij koffie spraken daarop de rederij aan. Toen geen beta ling volgde werd beslag gelegd op de 'Omiros T', het enige schip van de rede rij. Sinds eind april ligt het in Vlissingen aan de ketting. Nu de rederij een charter OMKLEED MIDDELBURG - Als de Griekse rederij Lapithos uit Piraeus aan bepaalde voorwaarden voldoet, mag het in de Vlissingse binnenhaven aan de ketting liggende schip 'Omiros T' worden ver haald naar de Sloehaven om bij de NV Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' te worden gerepareerd. De president van de arrondissements rechtbank te Middelburg deed donder dagmorgen uitspraak in een kort ge ding, dat de rederij had aangespannen tegen een groep assuradeuren die zich verzetten tegen het verhalen van het schip. De assuradeuren hebben een vordering op de rederij en lieten het 5200 brt metende schip eind april aan de ket- ting leggen. Bij de verzekeraars bestond de vrees, dat men tijdens het verhalen van de binnenhaven naar de Schelde poortwerf met het schip het ruime sop zou kiezen om zo aan het beslag te ont komen. Toen dinsdagmorgen het kort geding voor rechtbankpresident mr. P. van Empel diende, deed de advocaat van de rederij, mr. P. Houtman uit Rotterdam, het voorstel tijdens het verhalen van een schip een vitaal onderdeel uit de machine te halen, waardoor 'vluchten' uitgesloten zou zijn. Naast een aantal andere voorwaarden heeft de rechtbankpresident in zijn vonnis bepaald dat het schip wordt ver haald als een zogenaamd niet vaarklaar 'dood schip', terwijl bovendien door de werf een drietal onderdelen lut de ma chine moet worden verwijderd. Onderdelen Deze onderdelen zijn in het vonnis niet genoemd, maar bij 'De Schelde' kon men nader mededelen, dat hiervoor in aanmerking komen de hoofdmanoeu- vreerklep en de vooraanzetklep, ter wijl het tornwerk zal worden geblok keerd. Door het verwijderen van de lioofdmanoeuvreerklep wordt iedere vorm van manoeuvreren uitgesloten, 't verwijderen van de vooraanzetklep betekent dat het uitgesloten is de motor, op gang te brengen. De eiseres - de rederij - heeft uiteraardl 'met handhaving van het beslag" toe stemming gekregen het schip te verha len en daaraan is voor de gedaagden(de assuradeuren) het verbod verbonden hiertoe de toestemming te weigeren en/of andere maatregelen te nemen 'waardoor het verhalen belemmerd dan wel onmogelijk wordt gemaakt'. Hierop is een dwangsom van 50.000 per dag gesteld, De rederij zal echter eerst - naast de verwijdering an de vitale onderdelen - aan verschillende voorwaarden moeten voldoen. kan krijgen voor het schip wil men tot een noodzakelijke reparaties overgaan. Afgezien van het beslag kan het schip namelijk ook niet uitvaren omdat het niet voldoet aan de eisen, die de scheep vaartinspectie stelt. (ADVERTENTIE) van Bekebrede-Barneveld J. L. M. M. Damen VOOR BEHEER ONGEVEER 600 HA WATER EN LAND GOES - De vereniging tot behoud van natuurmonumenten heeft sinds enkele maanden voor de provincie Zeeland een beheerder/opzichter aangesteld. Het i's de heer J. L. M. M. Damen (23) uit Heinkenszand. Hij heeft ongeveer 600 hectare land en water onder zijn hoede gekregen, hoofdzakelijk liggend op de beide Bevelanden: 23 hectare dijken, 16 hectare welengebied nabij 's- Gravenpolder, 40 hectare inlaag bij Ellewoutsdijk en zo'n 500 hectare water en schorren in het Veerse Meergebied. Vóór de aanstelling van de heer Da men, werden de natuurgebieden van de vereniging beheerd vanuit Noord-Brabant. „Het werd allemaal wat te groot en teveel en daarom is er voor het district Zeeland een aparte man aangesteld", vertelt de heer Damen. „Ik ben erg blij met de baan. Zelf ben ik een groot natuurliefheb ber en het werk ligt me. Het is erg zelfstandig werk, waar ik voor mezelf ook volledig achter kan staan." Bij zijn komst naar Zeeland heeft de landbouwerszoon uit West-Brabant heel wat werk aangetroffen. Samen met een aantal parLtime medewer kers (vooral voor onderhoud en toe zicht) is hij aan de slag gegaan, ter wijl er plannen zijn om de komende maanden een beroep te doen op vrij willigers, Daarbij wordt, vooral ge dacht aan het opknappen van welen en dijken, het verwijderen van afval en het verzorgen van bomen, met name knotwilgen. De heer Damen onderstreept dat er voor een goed beheer veel komt kij ken. „Neem bijvoorbeeld de dijken, daar is heel wat aan te doen. Je kunt een hectare dijk beslist niet vergelij ken met een hectare bos, Er is aan de dijken vroeger niet zo veel gedaan en daarom moeten we enige achterstand inhalen." Volgens de beheerder gaat het 'speciaal om het tegengaan van de verruiging (braamstruiken, brandnetels) van de dijken en op het programma staan snoeien, maaien, eventueel beweid- baar maken, het verwijderen van dood hout en het inplanten van nieuwe bomen. Ook zal worden na gegaan wat er zoal groeit en bloeit op de dijken, in samenwerking met stu denten en vrijwilligers. De heer Da men: „Vooral die dijken zijn interes sante gebieden voor ons. Het zijn van oudsher bloemdijken, met 'n unieke flora. Die moet gewoon beschermd worden." De beheerder wijst erop dat het 'saneren' van de dijken bij som migen misschien wel eens over zal komen als beschadiging van het landschap. Als voorbeeld noemt hij het onderhoud aan de dijk bij het dorp "s-Heer Arendskerke. Daar zul len volgroeide bomen afgekapt wor den. „Ik vind dat persoonlijk wel jammer, maar er is niets aan te doen. De bomen en de dode takken die eraf vallen, vormen een gevaar voor de mensen en het verkeer en dat is niet verantwoord. Wel zullen we meteen nieuwe, al flink grote, bomen inplan ten." Naast de werkzaamheden verbonden aan het beheren van het land en wa ter van de vereniging natuurmonu menten, is de heer Damen ook belast met het onderhouden van contacten met allerlei instanties, zoals gemeen ten, recreatieschappen, waterschap pen, enzovoort Daarbij gaat het voornamelijk om de 'praktische za ken', want voor de onderwerpen die meer in de 'beleidsfeer' liggen zorgt de inspecteur voor Zuid- Holland/Zeeland van de vereniging, drs. F. W. Prins. Wel heeft de neer Damen ook als taak het opsporen en aandragen van gebieden die de veremging natuurmonumenten zou kunnen aankopen. „We hebben wel wat op het oog, maar we forceren dat niet We hebben de tijd", betoogt de heer Damen, die zich wat dat betreft voorzichtig uitlaat, omdat er snel prijsopdrijving plaatsvindt als be kend is dat natuurmonumenten be langstelling heeft voor bepaalde stukken grond. De nieuwe beheerder hecht veel waarde aan de goede contacten met de Zeeuwse agrariërs. „Er is in Zee land nog genoeg moois over om te bewaren. Dat kunnen we niet zonder de hulp van de boeren. Wij alleen be heren de natuurgebieden namelijk niet; het is 'wij en de boeren'. Alleen al daarom is het noodzakelijk om de boeren zoveel mogelijk in te schake len. Het is beslist niet zo dat we de boeren dwars willen zitten, integen deel", benadrukt de heer Damen. De vereniging tot behoud van na tuurmonumenten is niet de enige die zich in Zeeland met de natuurweten schappelijk waardevolle gebieden bezighoudt. Ook staatsbosbeheer en de stichting Zeeuwse landschap hebben het er druk mee. De heer Damen zegt dat er met deze instel lingen goede afspraken gemaakt zijn. „De contacten zijn erg goed. We heb ben regelmatig overleg en maken werkafspraken om dubbel werk te voorkomen", stelt de heer Damen. „SPORTVISSERIJ GEEN VERGETEN GROEP WORDEN" VLISSINGEN - De Federatie van Del tavissers vindt, dat de georganiseerde sportvisserij meer recht moet worden gedaan bij de verdeling van haven ruimte voor recreatie. In een door de heer C. van Heuglen namens de fede ratie samengestelde nota aan gs van Noord-Brabant wordt dit verzoek ge formuleerd „om te voorkomen dat de georganiseerde sportvissers een verge ten groep worden of onvoldoende aan dacht krijgen." De nota constateert, dat er een grote achterstand is aan ge schikte ligruimte voor de sportvissers in Nederland „omdat de laatste tien tot vijftien jaar alleen aandacht is besteed aan jachthavens, vele geschikte plaat sen door kapitaalkrachtige investeer ders zijn ingepalmd en ook sportvissers uit jachthavens met vaak dure liggel den zijn geweerd." Daarby attendeert de nota erop, dat op het ogenblik honderden sportvissers met grotere boten uit de hogere inko mensgroepen injachthavens in de delta- en de rivierengebieden van Brabant en Zeeland liggen: „Een aantal van hen zal onmiddellijk naar geschikte sportvisha vens trekken ais er accommodatie be schikbaar komt. Afzonderlijke sport vishavens kunnen dus ligplaatsen voor HOOFD AFDELING MILIEUHYGIËNE COMMISSIE EG TIJDENS BIJEENKOMST IN ANTWERPEN „MEETNET VOOR LUCHTVERVUILING STANDARISEREN" (Van een onzer redacteuren) ANTWERPEN - „In de afgelopen vijf jaar is wel feitelijke gegevens te komen voor wat genoemd wordt: een objec tieve beoordeling van de gevaren van verontreinigers voor de gezondheid en het milieu". Dat ze donderdagmiddag dr. J. Smeets, hoofd van de afdeling mi lieuhygiëne en controle op de radioac tiviteit van de commissie Europese Gemeenschappen in Antwerpen. De'heer Smeets wees erop dat de moei lijkheid vooral ligt bij het objectieve ka rakter, dat volgens hem overigens een onmisbaar en terecht criterium vormt. „Bij net systematiseren en inventarise ren van de beschikbare kennis wordt eerst duidelijk hoe onvolledig de infor maties zijn, die de toets der kritiek kun nen weerstaan", zei hij. Volgens deze milieudeskundige van de EG, is het duidelijk dat de milieuveron treiniging die een ware belasting vormt of kan vormen voor de mens en zijn om geving, moet worden afgeremd. Hij zei: „Dit. zal evenwel moeten gebeuren op gronden die de traditionele verontrein igers nolens volens en politici moeten kunnen overtuigen en die dus de toets der kritiek moeten kunnen weerstaan", hield dr. Smeets zijn gehoor was samen gekomen in de Antwerpse Kredietbank, ADVERTENTIE ter gelegenheid van de presentatie van de monografie 'Luchtverontreiniging in de steden' van ir. K. Verschueren. De argumenten die voor verbetering van het milieu worden aangevoerd, moeten wel aan enkele voorwaarden voldoen, zo vindt de heer Smeets: „Emotionele en subjectieve elementen zijn onbruikbaar, in het bijzonder in het kader van een gemeenschap waar negen landen samen leven en werken, en waar bovendien in in tra-communautair ver band handel wordt bedreven en techni sche handelsbelemmeringen de grenzen kunnen doen sluiten. De uitwisseling van wetenschappelijke informatie op gemeenschappelijk niveau is een uiterst nuttig element voor de uitvoering van de nationale programma's. Op deze wijze kan ook onnodige verspilling van de zeer schaars aanwezige intelectuele energie en financiële middelen worden voorkomen", volgens het hoofd van de afdeling milieuhygiëne en controle op de radioactiviteit van de EG-commissie directoraat gezondheid en veiligheid. Standarisering De heer Smeets pleitte gisteren voor een standarisering van de apparatuur voor het verrichten van meting van luchtverontreiniging in de negen Lid staten. „Voor de metingen van de verontrein- igingsniveau's worden thans in de ge meenschap een veelheid van technie ken voor monstering en analysen ge bruikt voor iedere verontreiniger. Er be staan niet alleen traditionele verschil len tussen de landen, maar, per land, evenzeer tussen verschillende laborato ria. Hierdoor is het dikwijls moeilijk zo wel op landelijk als gemeenschappelijk niveau de meetresultaten van de ver schillende waarnemingsnetten te verge lijken voor een evaluatie van de waar genomen niveau's", zo zei hij. Aan het begin van zijn inleiding wees de milieudeskundige erop dat de objec tieve beoordeling van de gevaren van de verontreinigers voor de gezondheid en het milieu een belangrijk hoofdstuk is van het eerste actieprogramma van de Europese Gemeenschappen inzake het milieu. De gegevens over verontreiniging uit de Lidstaten blijken in vele opzichten on voldoende te zijn, vertelde de heer Smeets, om een redelijke basis te vor men voor concrete voorstellen die de po litieke en economische druk kunnen weerstaan van besprekingen op politiek niveau. „Dit in tegenstelling met wat geïntereseerde buitenstaanders veelal verwachten", voegde hij eraan toe. In de Gemeenschap zijn momenteel meer dan 300 stations betrokken bij het meten in de lucht van zwaveldioxjvde en stofdeeltjes in bijna honderd stedelijke agglomeraties. Daarbij komt overigens ook een aantal vergelijkingsstations. Dr, Smeets weef erop dat deze organisatie op gemeen schappelijk niveau een grote inspan ning vereist. andere watersporters vrij maken," al dus de heer Van Heugten. De georganiseerde sportvisserij legt in de nota een claim op havens op ge schikte plaatsen met het oog op de spe ciale eisen, die voor de sportvisserij gelden. Daarbij gaat het om ligging niet ver van visrijke gebieden, in een omge ving met minder golfoploop dan elders bij toenemende windkracht en dergelij ke. Van belang wordt ook genoemd, dat door de mogelijkheid van aanleg van boottrailerhellingen, parkeerruimte en knutselmogelijkheden voor onderhoud aan bootjes geluidsoverlast in kwets barenatuurgebieden wordt voorkomen. De opzet is, aldus blijkt uit de nota, dat aanleg van de sportvishavens en het beheer door de georganiseerde sport wordt uigevoerd. „Dat betekent, dat er ook toezicht komt en sancties van de eigen organisatie op de veiligheid van de bootjes, op wangedrag, op schade aan walkanten en oevers," zo wordt ge zegd. De vraag waar nu vistechnisch de meestt geschikte ruimten liggen om sportvis havens aan te leggen voorleggen aan provinciale waterstaat, RIVO, het Delta-instituut in Yerseke, de directie visserijen en de hengelaars zelf. Voor Noord-Brabant zou dat misschien de mogelij kheid bieden om met behulp van gs te komen tot een geschikte vesti gingsplaats voor een grote en later wel licht enkele kleinere sportvishavens in het zoetwatergebied van het Hollands Diep ofHaringviietof in het zoute delta gebied bij bijvoorbeeld Bergen op Zoom kunnen opleveren. Gevraagd wordt gs in afwachting van deze studie voorlopig te wachten met het geven van machti gingen voor de aanleg van pure jacht havens. Er wordt met name op gewezen, dat de beslissing inzake de Oosterschelde een „geweldige visstand verzekert van Ber gen op Zoom tot de kust" Behalve 'n haven in de zoetwaterdelta wordt daarom ook een haven bij Bergen op Zoom bepleit, met name denkt men daarbij aan een oude werkhaven van rijks- of provinciale waterstaat, die ge schikt te maken is voor sportvishaven. Verder gaat de visie ervan uit, dat voor de opslag van eenvoudige visbootjes geen dure havens met steigers moeten worden gebouwd. Het gaat vooral om havens op 't droge, waarbij de nota erop wijst, dat op een terrein van een kwart- hectare ongeveer honderd visbe ten een plaats kunnen vinden. Daar naast noemt men de mogelijkheid van een ontwerp waarbij de droge haven ge combineerd wordt met een loods of een kleine voorhaven voor de grotere boten. Behalve het gebrek aan havens voor sportvissers noemt een tweede nota nog een aantal voorbeelden op, die volgens de Deltavjssers duidelijk maken, dat de vissport wordt gediscrimineerd: de ver plichte viskaart, de vergunning voor viswateren en dergelijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7