E.Ottjes Sint-Jansteen schreef over tijd in Bataljon Zeeland extw De echte Terneuzenaar bereik je met Des Beaux A rts niet agenda Schietingen Aangrijpende film over psychiatrische inrichting JOHN VERSCHUREN NA JAAR GALERIE Fotopuzzel Kent u Zeeuwsch- Vlaanderen VRIJWILLIGER VAN 1944-1947 SINT-JANSTEEN - Tijilcns de laatste reünie van het zogenaamde Bataljon Zeeland, begin vorige maand in 'Den Dullaert' te Hulst, werden de aanwezi gen opgeroepen hun belevenissen uit de oorlogsjaren eens op papier te zet ten. Van een en ander zal zo ligt in de bedoeling, samen met foto's een her denkingsboek over het eerste Neder landse bataljon in de oorlogsjaren worden samengesteld. Caféhouder E. Ottjes uil Sint^Jansteen heeft zijn ervaringen van 1944 toten met 1946 al opgeschreven. De heer Ottjes: „Via de krant wil ik nu nog eens probe ren con tact te knj gen me t al die j ongens waarmee ik heb gediendDe Steense caféhouder schnjft uit Boschkapelle af komstig te zijn. Samen met vijf andere inwoners van dat dorp gaf Ottjes gehoor aan de oproep van de Hu ls ter huisarts J F. J. M Casparie om zich als vrijwilliger te melden. „Wij hebben ons allen ge meld in Hulst en werden op transport gesteld naar Sint-Niklaas in Belgié. waar we werden ondergebracht in een grote fabriekshal. Daar kregen we onze opleiding. Eerst hebben we. een paar dagen in burgerkleren moeten rondlo- Agenda schietingen: Zaterdag 6 no vember: Ossenisse: Parochiehuis; Zulddorpe: L Vermue; Hulst: W. Blommaert. Lamswaarde. P. Claessens. Zondag 7 november: Ossenisse: Paro chiehuis; Zuiddorpe: M. de Cock; Hengstdijk: P. van Dijk, Koewacht: J. de Kind-Ceelaert. Maandag 8 november. Hulst: W. Blom maert. Dinsdag 9 november: Kloosterzande: J de Waal (bejaarden). Donderdag 11 november Sint- Jansteen: E. Ottjes (bejaarden). pen. toen werden we in het soldatenpak gestopt. We kregen een soldatenboekje en moesten onze handtekening zetten voor de bevrijding van Nederland netzo lang tot Nederland was bevrijd. Ik vergeet nooit dat wij een oud koloniaal uit het leger van Nederlands- Indiê hadden, sergeant Jonkers. Toen we voor de eerste keer in ons uniform moesten aantreden, kregen we te horen dat we vanaf die tijd onder de militaire krijgstucht stonden. We konden dus met ons werk aanvangen. We vertrok ken met onze compagnie naar Biervliet, waar we werden ondergebracht tn een grote graanloods. Van daar werden we uitgezet op de boerderijen in Biervliet en Hoofdplaat. We werden onderge bracht in de boerderij van Magnus. We moesten op de dorsvloer slapen, bij rat ten en muizen, maar dat is het soldaten leven. wacht lopen, twee uur op en twee uur af. langs de kust. Later gingen we naar Sint-Gillis, in België. Ik werd inge deeld op het kasteel tussen Sint-Gillis en Vrasen als chauffeur Het was hartje winter. Op een morgen moesten we le gerwagens gaan halen voor de compag nie. Mijn taak was in het begin om met soldaten naar het badhuis in An twerpen te rijden. We hebben verschillende ke ren een schuilplaats moeten zoeken, want er viel toen elk uur nog een vlie gende bom. Een is er eens op de cinema van Antwerpen gevallen. Veel Ameri kanen hebben toen het leven verloren. Sneeuwstorm Een andere keer kreeg ik opdracht om in Brussel een wagen met munitie te gaan halen. Ik moest me melden bij de staf van prins Bernhard. Toen ik daar was werd mijn wagen volgeladen met munitie. Intussen brak er een sneeuw storm los. Een luitenant zei toen dat het onverantwoord was om daar door te rijden. Ik werd met de lift naar boven gebracht en in een lege kamer gestopt. Er werd voor eten gezorgd. De volgende morgen ben ik teruggereden naar Sint-Gillis. Het was toen knap koud. Het was zelfs ■zo erg dat de schoolbanken in de kachel- werd en verstookt, want er was geen brandhouten geen kolen. Met vijf solda ten ben ik toen naar Breskens gereden om brandhout te halen en het stookpro- bleem was opgelost. 'ONE FLEW OVER THE CUCKOO'S NEST' TERNEUZEN - De behandeling van psychiatrische patiënten staat cen traal in de film 'One flew over the cuc koo's nest' die deze week wordt ge draaid in Luxor Temeuzen en De Ko ning van Engeland Hulst. Hoofdrolspe ler Jack Nicholson beeldt in deze rol prent Patrick McMurphy uit, die het straffe regime in het verbeteringsges ticht waar hij verblijft probeert te ont duiken door te simuleren dat hij ge stoord is. Hij wordt opgenomen in een psychy- chiatrische inrichting, waar hij een ge makkelijk leventje denkt te leiden. Maar hij heeft buiten zuster Ratched ge rekend. een niet bepaald zachtzinnige tiran, die de mannen op haar afdeling aan beklemmend gezag onderwerpt. McMurphy komt er binnen als de spreekwoordelijke 'frisse wind', die de anderen langzamerhand een beetje losmaakt. Hij sluit een tameüjk eenzij dige vriendschap met de doofstomme Indiaan Chief Bromden Als hij merkt dat de mannen veel min der privileges krijgen dan waar ze recht op hebben, gaat McMurphy een cam pagne voeren om zuster Ratched mach teloos te maken. Het gaat lijken op een gevecht tussen twee boksers, waarbij ze elk op hun beurt een ronde winnen. Maar na een door McMurphy georgani seerd vistochtje op zee slaat de zuster toe met één van haar machtsmiddelen: de electroshock-therapie. McMurphy geeft niet toe; ze zal hem echter niet klein krijgen, wat ze ook met hem uit voert. Tot zijn grote genoegen heeft hij inmiddels gemerkt dat Chief Bromden helemaal niet doofstom is. maar jaren lang iedereen voor de gek heeft gehou den. Nu wordt hun vriendschap er één voor het leven en ze maken plannen voor een vlucht naar de vrijheid. Als een soort afscheidsfeestje laat McMurphy 's nachts twee vriendinne tjes komen. De meisjes brengen een he leboel drank mee en de mannen hebben Uit het relaas van de heer Ottjes blijkt dat de compagnie vervolgens naar Hulst afreisde. De mannen werden on dergebracht in de ambachtsschool. Het blijkt dat de Steense oud-vrijwilliger daar nog wacht heeft gelopen met de toen bekende wielrenner Gerrit Voort- ing „Verder hebben we in Hulst nog een parade gelopen toen prins Bernhard de officieren beëdigd", zo herinnert hij zich. De volgende standplaats was Goes. Van Goes ging het vervolgens met amfibie- voertuigen naar Walcheren, naar het gebied Oranjezon. „Toen we door de straten van Westkapelle voeren stond het water tot aan de brievenbussen. Ik moet nog altijd denken aan de tekst die opeen woningstond: 'Dat is onze wens'. Ik zei toen tegen mijn vrienden, daar hebben de mensen die daar gewoond hebben toch wel niet om gevraagd. We werden in Vrouwepolder aan wal ge zet We werden in een kerk ingekwar tierd en moesten dienst doen in Oranje zon, langs de kust. Als het helder weer was. konden we de Duitsers zien op Schouwen-Duiveland. Daar heb ik op wacht gestaan met soldaat De Dalie uit Stoppeldijk. We vierden Pasen in een bunker. De legeraalmoezenier kwam ons de biecht afnemen, daar hoor je nu niet meer van. Een kameraad is daar in Oranjezon nog om het leven gekomen, een zekere Van Eindhoven. Hij was op zijn eentje op verkenning gegaan in het gebied Er was echter nog geen landmijn opgeruimd. Zo is die jongen aan zijn dood gekomen". Goebbels Het volgendestation van de heer Ottjes was Coevorden. De reis ging door Duitsland. „We stopten in Duitsland oin een half uur te pauzeren. Direct stonden er een hoop kinderen om ons heen. Ik zei toen dat Hitier er aan was. Eentje kwam naar voren een kind van 'n jaar of zeven, en antwoordde me: we hebben Goebbels toch nodig. Het zat er wel goed ingekweekt", zo schreef de heer Ottjes uit Sint-Jansteen, die over igens best eens iets wil horen van oud-medestrijders. Zijn adres: Wil helm inastraat 1 te Sint-Jansteen. de nacht van hun leven. De stotterende, onzekere Billy slaagt er zelfs in met een van de meisjes naar bed te gaan in een isoleercel. Door de vele drank, waaraan hij niet meer gewend is, valt McMurphy in slaap en hij wordt pas wakker wan neer de helpers en de zuster op de zaal komen en de ravage aanschouwen. Billy wordt samen met het meisje ontdekt en voor straf naar de kamer van de dokter gestuurd, waar hij zelfmoord pleegt. Wanneer de zuster McMurphy hiervan de schuld geeft, werpt hij zich in een vlaag van woede op haar en probeert haar keel dicht te drukken. Op het laat ste moment kan ze worden bevnjd. McMurphy wordt afgevoerd uit de zaal en later, op een brancard, terugge bracht. Dankzij een hersenoperatie leeft hij verder als een vegeterende plant, De Chief besluit alleen te vluchten, maar hij wil zijn vriend niet zo achterlaten. In een daad van liefde drukt hij een kussen over McMurphys mond tot deze dood is. Dan slaat hij een getralied raam in en vlucht, de vrijheid tegemoet 'One flew over the cuckoo's nest' (in het Nederlands: En één viel uit het nest') is gemaakt naar een roman van Ken Kesey. Naast Jack Nicholson zitten Louise Fletcher en William Redfield in de hoofdrollen. Het Luxortheater draait verder 'De der tien zonen van de gele draak', een avon tuur uit het land van de karate en, don derdag 11 november. 'Alice does not live here anymore", een aangrijpende film over een ontwortelde vrouw, die ook al eens op de t.v. te zien was Het Ledeltheater in Oostburg heeft 'De Peetvader' in de projektor. Een verfil ming van Mario Puzo's gelijknamige boek over de maffia. Hoofdrol: Marlon Brando. Verder draaien 'De vurige mei den van de Birkenhof (Tiroler jool) en 'Bello en de jacht op de diamant' een tekenfilm voor jong en oud van Wall Disney. De Koning van Engeland in Hulsl brengt naast 'One flew over the cuckoo's nest': 'Horror Express', 'De meedogen loze achtervolger' en 'Het Deense sleu telgat'. TERNEUZEN - Bezoekers keken even vreemd op toen burgemees ter Aschoff van Temeuzen galerie 'Des beaux arts' officieel opende door met een viltstift zijn handtekening op het maagdelijk witte vloertje van de expositieruimte te zetten. Er ontstond op die zater dag van de 22e november vorig jaar een kunstwerkje op zich. tijd dat dit. verlopen stukje van de bin nenstad best wat fleur kon gebruiken. Verschuren knapte zijn pand op. buren volgden zijn voorbeeld. En terwijl staatssecretaris van volkshuisvesting Jan Schaefer en wat autoriteiten door het centrum struinden om te zien wat Temeuzen aan vernieuwbouw kon doen. had de Zandstraat zonder vlag of wimpel zijn eigen rehabili tatieplannetje uitgevoerd. Tegen die achtergrond richtte Verschu ren een buurwoninkje in als galene. „Ik wilde Temeuzen en Zeeuwsch- Vlaanderen wat kunst bieden van uit eenlopende aard. Er werd hier vroeger niets of heel weinig gedaan, zeker niet door het particulier initiatief. Nou was ik van tevoren gewaarschuwd door „FLETS SOORT BELANGSTELLING" Bijna twaalf maanclen en een groot aantal handtekeningen later zegt gale riehouder John Verschuren met een ge zicht dat bij geen enkel jubileum past: „De echte Terneuzenaar, nee, die bereik je niet. En ook de middenstand en de scholen hebben het laten afweten. Er is een flets soort belangstelling. Drukte bij de openingen, maar daarna zakt het in. Veel mensen durven niet naar bin nen. We kunnen toch niets kopen, onze portemonneee is er niet naar, zeggen ze dan. Maar daar gaat het ons niet om, al is 't leuk om het erbij te hebben". Hij is een amicaal aandoende Braban der die nog eikjaar carnaval gaat vieren in Breda. Na veel omzwervingen ves tigde hij zich aan de Zandstraat in Ter- neuzen als kunstschilder. Dat was in een. t-t tö" :"s. t mensen die zeiden: Zeeuwsch- Vlaanderen en in het bijzonder Temeu zen zijn cultuurarm. Wat je niet kent, dat mis je niet Ik ben toch begonnen en dat heeft best vruchten afgeworpen. Het liep eigenlijk best tot na de expositie van Kees van Langevelde. in juni. Bij de opening speelde de harmonie en we hadden 2000 bezoekers binnen. Dathing toen ook een beetje samen met de kunstmarkt. Buren zeiden tegen de standhouders: ga jij de stad maar in, dan zullen wij wel verkopen. De ten toonstellingen na die van Van Lange velde trokken nauwelijks kijkers. Ik dacht dat we door het organiseren van een expositie van een echte Terneuze naar de bevolking van zijn drempel vrees hadden afgeholpen, maar dat bleek nietzo te zijn. Wehebben hier toch een ontzettend aardige tentoonstelling van kindertekeningen gehad, 'Kind en spel', die 14 kinderen en misschien 3 ou dere bezoekers trok. De 'Idaho Compa ny' is toen nog lang geweest. Kijk, bij zo'n gelegenheid hoopte ik de echte Terneuzenaar binnen te krijgen. Als ou der heb je toch belangstelling voor het werk van je kinderen?" Grote namen John Verschuren denkt komend sei zoen werk van zo'n 10 kunstenaars te laten zien. Momenteel hangen er bij 'Des Baux Arts' bizarre tekeningen van Rien Timmers uit Roosendaal. Daar voor exposeerde Robert Roag, een evenement dat welgeteld 10 bezoekers op de been bracht. „Ik snap er werkelijk niets van", peinst de galenehouder boven een treurig ogende bak koffie. „Iedere keer sturen we aan 300 adressen een uitnodiging, er wordenaöiches weggehangen en er staat iets in de pers. Wat moetje meer doen? O ja, bij de opening is het druk genoeg. Dan hoor je niets dan optimistische ge luiden. De mensen vinden wat er hangt leuk. er ontstaat discussie. Een enkeling krijgt problemen thuis, omdat hij zo laat terug is. Ik bedoel maar de sfeer is er wél. Waarom zien we hier eigenlijk zo weinig scholieren? Een visuele tekenles heeft ook z'n nut, zou ik zo denken. Er is hier welgeteld één tekenleraar bin- nengeweest met een klasje. En dat was dan nog iemand die hier toch al regel matig komt. De Temeuzense kunste naars tonen ook opvallend weinig be langstelling. Is dat gebrek aan interesse voor wat een ander maakt? Zit het 'm in de manier waarop de weg naar 'Des Baux Arts' is aangegeven? De gemeente wil niet dat ik een bordje met een ver wijzing ophang in de Noordstraat. Ken nelijk weet men geen onderscheid te ma ken tussen zakelijk en cultureel be lang". Het belletje gaat. De herfstmiddag brengt drie bezoekers mee. Ze lopen, het catalogusje in de hand, in gepast tempo langs de werken. Verschuren zou graag wat 'grote namen' naar Temeuzen halen. „Ik ben bezig met Karei Appel. Otto Dïcke. Ik heb ook Karei Willink al eens benaderd. De ver zekeringskosten voor zijn werken zijnzo hoog dat dat geen haalbare kaart is. Ik wil de galerie ook uitbreiden. Om te be ginnen zou ik de binnenplaats erbij wil len betrekken. Dat is 18 vierkante meter expositieruimte. We zouden dan groep- sexposities kunnen houden, schilde rijen en beeldhouwwerk combineren. Als het aan mij lag, kwamen er ook mu ziekavonden. Dan zou je een pianoreci tal kunnen geven, Beethoven of iemand anders. En er zou eigenlijk ook een ver volg moeten komen op de literaire avond die we hier hebben gehouden. Nietom iemand of iets concurrentie aan te doen. in goeie samenwerking". Op tweede kerstdag wil hij een modes how organiseren en eventueel een zan ger als Dimitri van Toren uitnodigen, vooropgesteld dat dat allemaal kan in de beperkte ruimte van 'Des beaux arts'. Zijn exposanten betrekt hij ko mend seizoen in hoofdzaak uit eigen land 'al zal er wel eens een enkele Belg tussendoor lopen'. John Verschuren - de enige galeriehou der die Terneuzen rijk is - laat zich zo- maarniet ondersneeuwen. „Als we hier kunnen blijven - wat nog lang niet ze ker is, omdat het structuurplan nog moet verschijnen, blijf ik mikken op een breed publiek. Altijd dezelfde men sen is niet leuk". John Verschuren: ..Veel mensen durven niet naar binnen" Het is misschien wel goed (gelet op het grote aantal onvolledige oplossingen dat ons deze weck bereiktel om nog eens uileen te zetten, dat deze fotopuz zel delezersaanspoortom niet alleen te melden wat de fotograaf op zijn plaat zetten maar ook (en vooral) wat hij Alle inzenders wisten feilloos dat onze medewerker op de Schependijk was gaan staan om een stukje Temeuzense binnenstad t e kieken. Een enkeling ging zeer gedetailleerd op het aanwezige winkelbestand in. maar slechts Andrë de Braai (10 jaar) uit de Tramstraat sig naleerde dat de toren van de vroegere r k. kerk was weggewerkt. Andrë krijgtdeze week onze waardebon. Gefeliciteerd! Oplossingen van de nieuwe puzzel voor woensdag naar: P.Z.C., Nieuwstraat22, Temeuzen. En denkt u erom: oók mel den wat onze fotograaf'verduisterde'. ZEEUWSCH-V1AANDEREN GA VIN MACDONALD EN TRIO ROMA Disco Poly Pam haalt weer buitenlands talenl naar Westdorpe WESTDORPE - De Disco Poly Pam in Westdorpe timmert het komende wee kend weer aan de weg met optredens van bekende buitenlandse artiesten. Morgen (zaterdag) komen de uit Schot land afkomstige eigentijdse folkzanger Gavin MacDonald en het Franse Trio Roma op uitnodiging van Poly Pam naar Westdorpe. Als klap op de vuur pijl wordt daar verder bij gemeld dat men een optie heeft op een optreden van Manfred Man's Earthband, voor april volgend jaar. Voorlopig richt de aandacht zich echter vooral op Gavin MacDonald en het Trio Roma MacDonald is geen folkzanger in de traditionele zin van het woord. Hij zingt eigentijdse songs, van onder an dere de Beatles. Van Morrison en Buddy Holly. Hij trad op in bekende Engelse clubs en op grote festivals. Na een rond reis door Duitsland vestigde hij zich in Belgie. Van Gavin MacDonald versche nen tot nu toe twee lp's en zes singles. Het Trio Roma bestaat uit een accor deonist, een drummer en een gitarist.' Van de accordeonist Viniccio Alfand wordt in de aankondiging gezegd: 'Hij is een talentvol musicus, manoeuvreert met een verbluffend gemak tussen de wow wow-pedalen. vervormers en ver sterkers. Hij bespeelt twee accordeons tegelijk'. Men vergelijkt de stijl van 'Roma' met die van Emmerson. Lake en Palmer. Zaterdag is het allemaal te be luisteren in Westdorpe. Intocht van Sinterklaas AXEL - Zaterdag 13 november houdt Sint-Nicolaas in gezelschap van een groot aantal Zwarte pieten zijn feeste lijke intocht in Axel. De sint komt om ongeveer twee uur aan bij de Nieuwen- dijk, vanwaar hij onder begeleiding van een muziekvereniging, de Oranje- ruiters en ponyclub 'De Kleppertjes' per rijtuig een korte rondrit door Axel zal maken. De volgende route wordt hierbij gevolgd: Nieuwendijk - Bui tenweg - v. Gistellelaan - Crijnssens- straat - Joost de Moorstraat - Nassaus- traat - Markt. Om half drie zal de goedheiligman op het stadhuis worden ontvangen en toe gesproken door burgemeester A. de Kam en vertegenwoordigers van het Streekmuseum Axel. Om drie uur vertrekt de sint weer en begeeft zich naar de Halle langs de vol gende route: Weststraat - Zeestraat - Oranjestraat - Weststraat - Zuivelstraat Oosterstraat - Rooseveltlaan. Om half vier zal Sint-Nicolaas zitting houden in het cultureel centrum 'De Halle' en versnaperingen uitdelen aan de kinderen van ongeveer 1 tot 7 jaar. Verder zal hij een tekenwedstrijd aan kondigen voorde jeugd, verdeeld in drie leeftijdsgroepen, onderwerp St* Nicolaas. Om deze tekeningen in ontvangst te kunnen nemen zal sint op vrijdag 3 de cember nogmaals een bezoek aan Axel brengen. Hij zal dan 's avonds aanwezig zijn in het voormalige postkantoor aan de Noordstraat. Gelijk met de door haar georganiseerde intocht van St-Nicolaas. start het streekcentrum Axel haar jaar lijkse St-Nicolaasactie. •g VRIJDAG 5 NOVEMBER 1976 WIL CONTACT KRIJGEN MET OUDE DIENSTMA TEN E. Ottjes E. Ottjes in 1944 E. Ottjes triomfantelijk op een motorfiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 34