ClALE ZEEUWSE COURANT DEN UYL'S 8-8-FORMULE IS ONAANVAARDBAAR VOOR PPR MINI KRANT Boersma: „voor iedereen 30 tot 35 per maand erbij Zuivering Brabants afvalwater komt op schorren ten zuiden van brug bij Bath Kissinger stelt gerust Van Agt:„ verklaring premier over resolutie belangwekkend Zie pagina 22 vandaag Engeland heeft olie- meeyaller VANDAAG VOORSTEL IN KABINET: Struikelen over de drempel... pagina. 3 219e jaargang no. 263 Vrijdag 5 november 1976 DEN HAAG - Tussen PvdA en PPR is grote onenigheid ontstaan over de ontwerp-resolutie inzake deelneming aan een volgende regering. De PPR is het niet eens met de afzwakking van de resolutie, die premier Den Uyl donderdagochtend na langdurige besprekingen met het PvdA-partijbestuur wist af te dwingen. Vooral een verhouding van acht progressieve en acht CDA-ministers in een volgend kabinet is in de ogen van de PPR onaanvaardbaar. De PPR noemt de verklaring van Den Uyl, dat hij bereid is genoegen te nemen met een acht-acht- verhouding, een geheel eigen interpretatie. De tekst van de oorspronkelijke resolutie was al een compromis, zo zegt de PPR. Die tekst laat wel enige ruimte, maar beslist niet voor de interpretatie die Den Uyl er nu aan geeft, zo deelde PPR-voorzitster Ria Beckers donderdagavond mee. Afgezien van de acht-acht-verhouding zal een totaal van factoren een rol moe ten spelen, aldus de voorzitster van de PPR. „De beide partijen moeten samen bepalen of er een garantie kan worden gegeven voor een duidelijk progressief beleid. Het gaat verder niet alleen om de getalssterkte, maar ook over de taakverdeling, de personele bezetting en het programma van het nieuwe ka binet", zei Ria Beckers. Eerst als al die factoren bekend zijn, kunnen de congressen van beide par tijen PvdA en PPR - na de verkiezingen - beslissen of zij toestaan dat geestver wanten in het kabinet gaan zitten. Versie-Den Uyl De reactie van de PPR volgde op een verklaring die Den Uyl op een perscon ferentie aflegde, waaruit bleek dat hij erin was geslaagd de omstreden resolu tie van PvdA en PPR aanzienlijk af te zwakken. De versie van Den Uyl houdt in dat PvdA en PPR niet langer groter dan het CDA hoeven te zijn om deelne ming aan de volgende regering moge lijk te maken. Wel houdt de PvdA vast aan de eis dat Den Uyl premier moet blijven, wat bij een acht-acht- verhouding in het kabinet uiteindelijk de doorslag kan geven. indeling De vakbonden breken het overleg met de Koninklijke Maatschappij De Schelde af over de functie-indeling. drempel Het voorstel tot verhoging van de kies drempel maakt weinig kans de twee de kamer te passeren. uittocht De uittocht van Turken naar het 'be loofde land' West-Europa gaat nog on verminderd door: opinie en achter- beheerder De Vereniging voor Natuurmonumen ten heeft een beheerder voor de 'afde ling* Zeeland. Minister Lubbers vreest dat de marges voor loonstijgingen in 1977 smaller zul len zijn dan thans. competitie De commissie-Christiaansen wil in 1979 een begin maken met de nieuwe compe- open De NOS-radio stelt zondagavond het open omroepbestel ter discussie; radio- en televisieprogramma's; strips. samenwerking De nieuwe versie van de resolutie is het resultaat van zeer langdurige onder handelingen tussen het PvdA- partijbestuur en de socialistische be windslieden. Donderdagochtend vroeg werd overeenstemming bereikt over een aanpassing van de resolutie die Den Uyl bij de kabinetsformatie voldoende ruimte zou geven. Naast de voorwaarde dat PvdA en PPR samen het grootste blok moeten vormen, is ook de eis dat PvdA en PPR gezamenlijk ten minste' moeten winnen bij de volgende verkie zingen. afgezwakt. In de verklaring van Den Uyl staat, dat PvdA en PPR niet mogen verliezen, 'wat betekent dat het vasthouden van de huidige 50 zetels ge noeg is. Den Uyl blijft de uitgangspunten van de De Spar en De Gruyter gaan per 1 ja nuari 1977 definitief samenwerken; beurs - financiën - economie LONDEN - Het Britse ministerie voor de energievoorziening verwacht dat Engeland binnen vier jaar in zijn eigen olieverbruik zal kunnen voorzien. Dit is enkele jaren eerder dan oorspronke lijke schattingen. Al volgend jaar zou de aanvoer uit de olievelden in de Noordzee aan ongeveer de helft van de nationale consumptie tegemoet kun nen komen en de import kunnen ver minderen met negen miljard gulden. Het tijdstip van de bekenmaking van deze gegevens doet vermoeden dat het geen toeval is dat het samenvalt met het wijken van wat in de marathonzitting resolutie onderschrijven. Dat houdt in dat de kiezer een duidelijke keuze moet kunnen doen voor of tegen voortzetting van het huidige kabinetsbeleid. De ge talscriteria die de resolutie noemt voor een legitimatie van het beleid, gaan vol gens Den Uyl echter veel te ver. In het nieuwe kabinet-Den Uyl dient de pro gressieve deelname ten minste even sterk te zijn als die van het CDA. Na de huidige krachtsverhouding van 10-6 zou een verdeling van acht progressieve en acht CDA-ministers ook aanvaardbaar zijn. Den Uyl gaf wel toe dat in die ver houding zijn stem als premier altijd nog de doorslag geeft. Akkoord Het partijbestuur van de PvdA is don derdagochtend schoorvoetend ak koord gegaan met Den Uyls versie van de resolutie. Het partijbestuur blijft van mening dat de oorspronkelijke tekst van de resolutie meer duidelijk heid schept voor de kiezers en dus de voorkeur verdient, maar afgesproken is dat Den Uyls verklaring niet bestre den zal worden. „Het partijbestuur acht zich moreel gebonden aan de uit leg die Den Uyl aan de resolutie geeft, omdat deze past in de grondgedachte van de oorspronkelijke resolutie", zo deelde het partijbestuur donderdag mee. Enkele leden van het partijbestuur, zoals Kombrink en Nagel, hebben nog wel gedreigd hun functie te zullen neer leggen als de versie van Den Uyl door het partijbestuur zou worden overge nomen, maar aangenomen wordt dat dit meer een schot voor de boeg was aan het adres van Den Uyl om in zijn verklaring van donderdagmiddag niet al te ver af te ging meer ruimte voor voortzetting van het kabinet te krijgen. Reactie Van Agl De reactie van CDA-lijsttrekker Van Agt was iets positiever dan die van de PPR. Van Agt noemde de verklaring van premier Den Uyl over de resolutie „een belangwekkende ontwikkeling". De tekst van de resolutie blijft welis waar ongewijzigd, maar de voorwaarde fie Den uyl heeft geformuleerd voor her nieuwde samenwerking met de christen-democraten wijkt daarvan toch in belangrijke mate af, aldus Van Agt. Gehandhaafd blijft wel, zo meende Van Agt, dat PvdA en PPR in een volgend kabinet een beslissende stem willen mebben. Doordat zij de post van minister-president blijven opeisen kunnen zij een kabinet van acht pro gressieve en acht CDA-ministers uit eindelijk toch naar hun hand blijven zetten. Minister Van Agt herhaalde nog eens dat met standpunt van het CDA, dat als het CDA de grootste partij wordt, de chcisten-democraten ook aanspraak maken op het leveren van de minister-president. PLAINS - Het gezin van Jimmy Carter, de nieuw gekozen president van de Ver enigde Staten, heeft er ongetwijfeld een vermoeiende tijd opzitten. Bij aankomst uit Atlanta, waar de verkiezingsoverwinning was gevierd, draagt Carter, met links zijn vrouw, zijn-9-jarig. dochtertje Amy in zijn armen, nadat het meisje tijdens de vlucht in slaap was gevallen. TOT WISSELING IN WITTE HUIS WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, heeft de wereld verzekerd dat men niet bevreesd hoeft blad Time. dent, die op 20 januari 1977 in functie treedt, zegt dit in een donderdag gepu bliceerd vraaggesprek met het week te zijn dat de Verenigde Staten, han gende het optreden van de woner van het Witte Huis en zijn team, zouden falen in het nakomen verplichtingen. Carter definieert het begrip 'orde in de wereld' als een streven naar vrede. De presidentelect zegt voorts dat hij 'on- hun middellijk' contact zal leggen met lei dende figuren in de SowjetUnie, China, bezoek van een delegatie van het Inter nationaal Monetair Fonds aan Londen om de Britse economie door te lichten. Van het rapport van deze delegatie zal het afhangen of het IMF bereid is de door de Britse regering gevraagde mil jardenlening te verstrekken, en of mi nister van financiën Denis Healy toch het mes zal moeten zetten in de begro ting voor sociale voorzieningen. De Burmah Oil Maatschappij heeft de optimistische schattingen van het mi nisterie voor de energievoorziening ge steund met de mededeling dat zij ver wacht dat het Thistle olieveld ruim 50 procent meer zou produceren dan eerst geraamd werd. Ook de British Petro leum Maatschappij zou vermoedelijk ruim een kwart meer kunnen met het partijbestuur was afgesproken. De PvdA-bewindslieden hebben zich tijdens de discussie volledig achter premier Den Uyl geschaard in zijn po- Kissinger gaf donderdag alle Ameri- vooraanstaande Europese landen. Ca- kaanse diplomaten in het buitenland de nada en Mexico, opdracht de regelingen van de landen XöSS waar zü over geaccrediteerd zijn in dit opzicht gerust te stellen. Jimmy Carter is van plan een Ameri kaanse buitenlandse politiek te gaan voeren die mikt op 'orde in de wereld', een beleid dat vooral qua mentaliteit zal afwijken van de 'machtspolitiek' uit het Kissinger-tijdperk Het officiële Russische persbureau Tass heeft donderdag een beroep gedaan op Carter voort te gaan met het verminde ren van spanningen en geweld, druk of dreigementen af te wijzen. Eventueel meedoen van communisten aan regeringen in West-Europa is in de eerste plaats een zaak van de Europea- De nieuwgekozen Amerikaanse presi- nen. Dit is de mening van Zbigniew kiezing. Bzrezdnski. adviseur in buitenlandse aangelegenheden van de gekozen presi dent James Carter en wel genoemd als eenvan de kandidaten voor het ambt van dr. Henri Kissinger. „Uiteraard", verklaarde Bzrezinski in een vraaggesprek met het Parijse dag blad 'Le Quotidien de Paris', „zijn wij geen voorstander van de aanwezigheid van communisten in de regering." Jimmy Carter heeft president Ford bij de presidentsverkiezingen van dinsdag ook in de staat Ohio verslagen, zij het met een zeer klein verschil. De 25 electo rale stemmen van Ohio brengen het to taal van Carters electorale stemmen op 297, 27 meer dan nodig voor de verkie zing tot president. Paus Paulus VI heeft Carter donderdag telegrafisch gelukgewenst met zijn ver- Jj&ntlijn' \33 HOME Italië wordt geteisterd door hoge waterstanden Hier drijft een door de vloedstroom gevelde boom de Tiber af bij Rome. Op de achtergrond het historische kasteel St-Angelo. ivaar keizer Hadnanus begraven ligt. (van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Boersma van sociale zaken zal vandaag het kabinet voorstellen iedere werknemer er over de maanden november en december f30 tot f35 per maand bij te geven. De beslissing van het kabinet hangt echter af van de hoogte van de stijging van de prijzen voor gezinsconsumptie over de afgelopen maand. Het Centraal Bureau voor de Statistiek stelt alles in het werk dit cijfer nog voor het kabinetsberaad van vanmid dag te produceren. Lukt dat niet, dan acht men het waarschijnlijk dat de re gering de beslissing een week zal od- schuiven, tot men wel over de cijfers kan beschikken. Bij de vakbeweging is men van mening dat het kabinet het voorstel van Boersma wel zal honoreren, „om de sfeer tussen de sociale partners enigszins te verbeteren in de hoop dat het daardoor mogelijk is dat de vakbeweging en de werkgevers voor het arbeidsvoorwaar denbeleid 1977 alsnog tot een akkoord zullen komen". Werkgevers Tot nu toe hebben de werkgevers zich sterk afwijzend tegen welke loonmaat regel dan ook opgesteld. Vooral na de eis van de FNV om iedere werknemer per 1 oktober f 40 per maand meer uit te beta len wegens de gestegen prijzen. Minister Lubbers berekende dat de prijsstijgin gen binnen de ramingen zouden blijven, waardoor de motivering van de eis van de FNV weg viel. De eis werd dan ook door het kabinet van tafel geveegd met de opmerkingen: „Te hoog en te vroeg in de tijd". Het overlegorgaan van de centrale on dernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf heeft zijn ongerustheid uitgesproken over een mogelijke extra loonronde dit jaar. In een donderdag aan de ministerraad verzonden tele gram staat dat 'in het midden- en kleinbedrijf diepe ongerustheid be staat over de steeds luider wordende geruchten dat de regering overweegt nog dit jaar een extra loonsverhoging toe te kennen." Een directeur van het automobiel bedrijf Chrysler is woensdag in Argenti nië vermoord door leden van de onder grondse guerrilla-organisatie 'Montone- ros'. Dit is uit politiebronnen in Buenos Aires vernomen. COMBINA TIE MET AFVAL WATER REIMERSWAAL NOG IN STUDIE LOZING BLIJFT BIJ WAARDE GOES - De zuiveringsinstallatie voor het afvalwater uit westelijk Noord- Brabant en het industriegebied Moer dijk komt definitief ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal, vlakbij de Bathse brug. Er wordt daar een terrein van on geveer 10 hectare vrijgemaakt. De bouwkundige aanbesteding van de in stallatie zal in 1979 plaatsvinden. Het lozingspunt bij Waarde - waar nu onge zuiverd afvalwater in de Wester- schelde stroomt - blijft in de toekomst gehandhaafd. Als de zuivering in 1982 gereed is, zal er gezuiverd water wor den geloosd. Het is nog niet bekend of het afvalwater uit de gemeente Reimerswaal, dat nu ook bij Waarde ongezuiverd wordt ge loosd, in de nieuwe zuivering bij de Bathse brug behandeld zal worden. Het waterschap de brede watering van Zuid-Beveland onderzoekt de moge lijkheden daarvoor. Het is niet uitgeslo ten dat besloten wordt voor het Rei- merswaalse afvalwater een aparte, kleinere, zuivering te bouwen in de Westveerpolder, ten westen van Waar- da Overigens staat deze zuiveringspro- blematiek pas voor de periode 1982-1984 op het uitvoeringsschema zuiverings- technische werken van het waterschap. De planologische aanwijzing van het schorrenterrein ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal voor de zuivering, is in enkele maanden rond gekomen. Half 1976 kreeg het Zeeuwse provinciaal bestuur bericht van de Noord brabantse collega's dat men op eigen grondgebied geen geschikte plaats kon vinden. De Brabanders hadden ette lijke jaren nodig gehad om tot die ge volgtrekking te komen. Gezamenlijk (Zeeland/Brabant) is er toen naar een oplossing gezocht, die binnen enkele maanden op tafel lag. Nu de grond is aangewezen, kan het waterschap West-Brabant aan de uitvoering van de installatie gaan beginnen. Begin '77 wordt er op het terrein van het opjaag- station van de afvalwaterleiding Moer dijk - Waarde bij Bergen op Zoom een proefinstallatie gebouwd, om na te gaan wat de beste zuiveringsmethodiek zal zijn. Volgens een woordvoerder van het waterschap WestrBrabant moeten de proeven nog in 1977 afgerond worden. Dan kan het plan bestekklaar gemaakt worden en volgt in 1979 de bouwkundige aanbesteding. Het streven is de zuive ring in 1982 gereed te hebben. Over de grootte van de installatie is nog geen duidelijkheid. Dat hangt in belangrijke mate 'af van de hoeveelheid afvalwater die er vanuit WestrBrabant op de leiding geloosd zal worden in de toekomst en daarom wordt nog gestudeerd. Blij De directeur van de provinciaal plano-, logische dienst voor Zeeland (PPD), ir. R. M. Th. Adriaansens, is blij met de oplossing die uit de bus gekomen is. Hij wijst erop dat de afvalwaterleiding en de zuivering van het afvalwater nogal wat ontwikkelingen hebben gekend in de voorbije periode. Ir. Adriaansens herinnert eraan dat vier jaar geleden een gemengde Zeeuws/Brabantse werkgroep de zuiveringsproblematiek bestudeerde en tot de conclusie kwam dat er bij Waarde geen zuiveringsin stallatie gebouwd kon worden. „Brabant zei eigenlijk: we willen zelf kijken of we iets kunnen beginnen op eigen grondgebied. Er is toen een zelf standige Brabantse commissie verder gegaan en die heeft vrij lang werk ge had," aldus de PPD-directeur. Volgens de heer Adriaansens is Zeeland pas half 1976 weer benaderd. „De bood schap was: we kunnen de installatie met op Brabants gebied ontwikkelen. De enige mogelijkheid was namelijk een plaats achter de gemeente Bergen op Zoom, op het verdronken land van het markiezaat van Bergen op Zoom. En op die plaats zijn de toekomstige uitbrei- dingsplannenvoor Bergen op Zoom ge- Slot zie pagina 9 kolom 2) Aardig, maar zinloos §NatuurUjk is het aardig van de tweede kamer om nog eens te onderstrepen dat de vaste oeververbinding Wester- schelde er zo spoedig mogelijk moet komen. Ze koos ook een aardige vorm voor dit gebaar: via een amendement-Comelissen plaatste zij de garantiepost voor deze verbinding op de begroting van verkeer en waterstaat, eenpostdiede regering er helaas niet op had gezet. Daarmee gaf de kamer on dubbelzinnig aan dat deze voor de oe ververbinding zo noodzakelijke rege ringsgarantie wel op de begroting diende te komen. Een sympathiek en vriendelijk gebaar, maar wel zinloos, Vanzelfsprekend heeft de kamer het recht om bij wijze van amendement een begrotingspost op te voeren indien die er naar haar mening ten onrechte niet op staat, maar desondanks blijft het aan de regering om te beslissen of zij al dan niet van deze nieuwe post gebruik wil makea Een begroting geeft namelijk al leen het maximum aan waarover een minister mag beschikken voor de doel einden die bij de diverse begrotings posten zijn omschreven. Met andere woorden: een begroting houdt geen be vel in aan een bewindsman in de zin van: „Gij zult zo-en-zoveel besteden" dan wel „Gij behoort die garantie te verlenen." Het amendement-Comelissen gaat dan ook niet verder dan het vastleggen van een mening zoals een meerderheid van de kamer die blijkt aan te hangen. In geen geval is er sprake van een bindend mandaat. En men kan op zijn vingers uitrekenen dat de regering - op gezag van de minister van financiën - er niet verder op zal reageren. Indien de kamer een zinvol gebaar had willen maken dan had zij dat niet in de exclusieve aanwezigheid van minister Westerterp moeten doen - hij is namelijk onschuldig aan deze zaak - maar op het moment dat zij, de kamer, met minister Duisenberg of met het kabinet als ge heel discussieerde. De weigering van de regering om nu een positieve beslissing inzake de vaste verbinding te nemen is namelijk gebaseerd op overwegingen die uitsluitend hebben te maken met de algemene financiële situatie van het land. In de toelichting bij de begroting van het rijkswegenfonds staat letterlijk. „De financiële problematiek waarvoor de regering zich gesteld ziet 1 aat niet toe dat thans een beslissing wordt genomen over het tijdstip van de aanleg van de vaste oeververbinding." Met deze zin snede werd onderstreept dat 't kabinet dit project heeft getoetst aan de maat staven die het onlangs heeft vastgesteld voor het huidige budgettaire beleid en voorts dat die toetsing tot een negatief resultaat heeft geleid. Belangrijkste vraag derhalve: heeft de kamer deze cri teria voor het begrotingsbeleid al met het kabinet besproken? Antwoord: ja, bij de algemene beschouwingen, enkele weken geleden. Bij die gelegenheid na men in het bijzonder de financiële des kundigen van de fracties de regerings- normen op de korrel en op dat ogenblik ook waren zij met name in gesprek met minister Duisenberg. Het had voor de hand gelegen dat de KVP - zij heeft nu bij de waterstaatsbegroting het be wuste amendement ingediend - deze kwestie toen al aan de orde zou hebben gesteld. Er was alle gelegenheid toe. Drs. No tenboom, de financiëel deskundige van de KVP, had een boeiende beschouwing kunnen houden aan het adres van de minister van financiën over de vraag of een beroep op de kapitaalsmarkt voor ongeveer tweehonderd miljoen gedu rende vijf jaar van een zo nadelige in vloed is als de minister van financiën kennelijk meent. Een boeiende kwestie. Duisenberg heeft destijds zijn mening daarover in april van dit jaar geuit in antwoord op vragen van het WD- kamerlid De Beer. Bij die gelegenheid zette hij uiteen dat het hem niet alleen om de investering gaat, maar ook om het 'additioneel beslag op de nationale middelen' waardoor het begrotingste kort nadelig zou worden beïnvloed. De hoogleraren De Galan en Goudszwaard daarentegen stelden enkele maanden geleden in een vraaggesprek met de PZC datnietalleen dit, argumenteen rol behoort te spelen: het behoort tegen andere overwegingen te worden afge wogen. Als dat wordt gedaan dan is een andere conclusie wel degelijk mogelijk. De Galan: „Ik heb dan neiging om te zeggen dat dit project moet doorgaan." Duidelijk is in ieder geval dat het hier om een financiëel-economisch verschil van mening gaat tussen Duisenberg en anderen, onder wie - blijkens het amen dement van deze week - een kamer meerderheid. Dat verschil nu had eerst en vooral uitgesproken moeten worden in de discussie met de minister van fi nanciën. dat wil zeggen: bij de algemene beschouwingen. Toen echter heeft de kamer over dit onderwerp er hetzwij gen aan toe gedaan. Nu zou men het zwijgen van de kamer over dit punt bij de algemene beschou wingen kunnen verdedigen met het be toog dat deze zaak dan mogelijk hele maal in de vernieling zou zijn gegaan. De kamer zou immers onmiddellijk bakzeil hebben gehaald indien Duisen berg halsstarrig bij zijn standpunt zou zijn gebleven. Ongetwijfeld een verde diging met zinnige kanten. Helaas ook een verdediging die de zinloosheid van het amendementsgebaar van deze week een extra-accent geeft. De kamer wist namelijk tevoren dat het amendement praktisch geen enkel effect kon hebben, bij Westerterp trapten ze een open deur (Slot zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1