abn Standpunt rijk over Koopmans en Vissershaven in '77 bekend Gemeente zinkers in en WMZ legden 3 havenkanaal Goes VLISSINGEN HERDACHT SOBER ZIJN 32-JARIGE BEVRIJDING Nieuw basisonderwijs geeft in Zeeland talrijke problemen' Gelegenheid creëren voor overslag van gevaarlijke stojfen Houder van mini-camping beboet met 450 voor overtreden voorschriften Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en 4 maanden van f596,91 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 1 B. EN W. VLISSINGEN VERWACHTEN BESTUDERING VAN UITSPRAAK RAAD EIST GERUIME TIJD VLISSINGEN-B. en w. van Vlissingen verwachten, (lat de betrokken rijksin stanties in 1977 tot een standpuntbepa ling over de Vissers- en Koopmansha ven zullen komen. „Alsdan kan het overleg terzake worden voortgezet", antwoordt het college op vragen, ge steld bij het vooronderzoek van de ge meentebegroting 1977. B. en w- spreken een opmerking tegen, als zou dè indruk zijn gewekt dat het college vreest dat voortzetting van het overleg inzake de Vissers- en Koop manshaven van de kant van de rijks overheid niet zeker is. „Nadat de raad over de plannen betreffende beide ha vens een uitspraak had gedaan, hebben wij", aldus b. en w., „deze ter kennis ge bracht van de betrokken rijksinstan ties. Hierover heeft nog geen overleg plaatsgevonden." Het college merkt op, dat het in de lijn der verwachting lag, bestudering van de uitspraak van de raad - niet in de laatste plaats vanwege de daaraan verbonden financiële con sequenties- geruime tijd eist. Op vragen antwoorden b. en w. verder, dat hen 'helaas' niet mogelijk is bij een totaaloverzicht van alle in bewerking zijnde bestemmingsplannen een tijd schema weer te geven, omtrent de da tum van vaststelling door de raad. Dat „omdat in de totale procesgang van de diverse plannen een te groot aantal on zekere factoren voorkomt die vertra gend (kunnen) werken." Het college laat verder weten, dat inmiddels van de Ne derlandse Spoorwegen antwoord is ont vangen, waaruit blijkt dat de Spoorwe gen in overleg met rijkswaterstaat de mogelijkheid van een halte Souburg be studeert en „ons college binnen afzien bare tijd nadere voorstellen zal doen toekomen." Werk milieupolitie in Vlissingen 'gaat naar wens' VLISSINGEN - Volgens b. en w. van Vlissingen ontwikkelen zich de werk zaamheden van de milieupolitie in de Scheldestad naar wens. Het college schrijft datin de memorie van ant woord op vragen bij het vooronderzoek van de gemeentebegroting 1977. He t grondgebied van Vlissingen is in vijf delen (vijf werkdagen) verdeeld en wordt als zodanig per deel bewerkt. B. en w. laten weten dat in eerste instantie aan de buitenwegen extra aandacht is besteed om het clandestien storten tegen te gaan. „Door dit optreden, waarbij verschillende processen verbaal zijn gemaakt, het clandestien storten aanmerkelijk verminderd." Na het op treden in de buitenwijken, werd zowel vermanend als verbaliserend opgetre den in de binnenstad tegen het te vroeg buiten zetten van huisvuilzakken en het niet op de juiste manier aanbieden van huisvuil. De controle op de buitenwegen wordt evenwel niet verwaarloosd, aldus het college, en geconstateerd kan wor den dat de door de milieupolitie geno men maatregelen zich 'in gunstige zin ontwikkelen'. B. én w. antwoorden ver op dragen, dat het overleg en provinciaal niveau wat betreft het project jeugdwerkloosheid (een Vlissings project, dat per 30 juni van dit jaar is beëindigd) nog gaande is 'en nog niet ver gevorderd'. „Over de "napk' van een en ander kan derhalve nog niets worden vermeld." Op vragen in hoeverre het waterschap Walcheren bereid is de bij Ritthem te bouwen rioolwaterzuiveringsinstallatie te voorzien van een zogenaamde 'Derde Trap', antwoordt het college, dat in de betreffende door rijkswaterstaat en RIZA gestelde zuiveringseisen de ver wijderingvan stikstof en fosfaten niet is opgenomen. Evenmin - aldus b. en w. - dienen thans reeds in de installatie voorzieningen te worden aangebracht, welke eventuele verwijdering in de toekomst, mogelijk maken. „De chemisch-dekundigen van waterschap en rijkswaterstaat wijzen deze voorzieningen af daar het chemi sche proces dan een nadelige invloed geeft op de indikking en verwerking van het uitgegiste slib." Termijn Een termijn waarbinnen met de restau ratie van de kopbebouwïng van het Bel lamy park een aanvang kan'worden ge maakt, kunnen b. en w. nog niet met voldoende nauwkeurigheid bepalen. Zij maken er voorts melding van, dat een verzoek tot het verlenen van eeen rijks bijdrage in de verwervingskosten van de sloop van de bebouwing aan de west zijde van de Spuistraat is ingediend. Het is echter nog lang niet zeker of dat ver zoek zal worden gehonoreerd. Blijkthet antwoord negatief dan moet het ge meentebestuur - aldus b. en w. - moeten beslissen of de werken al dan niet voor eigen rekening moeten worden gereali seerd. Voor het gebied Groenewoud-Kleine Kerkstraat zal een nieuw bestem mingsplan vastgesteld moeten worden. Als onderdeel van het bestemmings plan 'Gravestraat' is voor dit gebied een partieel ontwerp-bestemmingsplan op- J. M. BANNINK IN 'NEDERLANDSE LOODS': ff „TANKERS LATEN OVERSLAAN IN EVERINGEN" VLISSINGEN - „Wanneer in het gebied van de monding vair de Westerschelde (Vlissingen en Temeuzen) overslag van gevaarlijke ladingen noodzakelijk of gewenst wordt gevonden, dan moet een zodanige gelegenheid worden ge creëerd dat het met de minst mogelijke risico's gebeurt. Verder moet het zo ver mogelijk verwijderd gebeuren van kwestbare gebieden". Dat staat te lezen in een artikel van de heer J. M. Bannink uit Vlissingen in de oktoberuitgave van het periodiek 'De Nederlandse Loods'. De heer Bannink wijst in dit artikel nog eens op de moeilijklieden die half sep tember rezen bij het afineren van de En gelse gastanker Garmula langszij de Noorse gastanker Nyhammer. Dat ge beurde in de Sloehaven te Vlissingen- Oost. De Garmula. geladen met vloei baar propaan moest daarna haar lading overpompen in de Nyhammer. De heer Bannink uit in het artikel met name kritiek op het feit dat pogingen de Garmula langszij de Nyhammer te brengen tot tweemaal toe mislukten. „Het gegeven, dat deze nautische ope raties, die onder leiding van bekwame loodsen werden uitgevoerd, tot twee maal niet konden worden voltooid be tekent dat er uit nautisch-technisch ge zichtspunt moeilijkheden bestonden", zo stelt de heer Bannink. De heer Bannink stelt zich in het artikel behalve tegen de gang van zaken in Vlissingen-Oost ook kritisch op tegen het overslaan van gevaarlijke ladingen in de Put van Terneuzen. „Het overs- PSD-kapitein beboet met 100,- MIDDELBURG - De middelburgse kantonrechter mr. A. Veenhoven heeft woensdagmorgen schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de PSD- kapitein J. L. v. d. L. uit Kruïningen, die twee weken geleden heeft terecht ge staan en hem, conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot een boete van honderd gulden. Hem was ten laste gelegd dat hij op 7 februari van het vorig jaar als gezag voerder van de veerboot 'Prinses Chris tina' na het uitvaren van de haven van Kruiningen het vaarwater onvoorzich tig is gaan oversteken voor een van Antwerpen naderende IJslandse kust vaarder en een duweenheid, zodat deze schepen van koers moesten veranderen om een aanvaring te voorkomen. De kantonrechter achtte dit punt van de dagvaarding niet bewezen, maar wel het tweede punt, namelijk dat hij in het Zuidergat heeft gevaren en toen niet, terwijl de diepgang zulks wel toeliet, de stuurboordzijde van dat vaarwater heeft gehouden, In deze zaak, die tweemaal is aange houden voor een nader onderzoek, zijn een groot aantal getuigen gehoord. De raadsman van de kapitein, mr. F. K- Ad- riaanse ujt Middelburg, had vrijspraak bepleit omdat hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. „IK HEB KAMPEERDERS GEZEGD, DA T ZE MOESTEN VERTREKKEN" „VERDACHTE WAS VAN ALLE KANTEN GEWAARSCHUWD" uit Oostkapelle die op 4 augustus door de Middelburgse kantonrechter is ver oordeeld wegens overtreding van de voorschriften betreffende de mini- campings stond woensdagmorgen weer terecht voor een dergelijke over treding. Op zijn erf werden bij een her controle 3 caravans en 6 tenten aange troffen waarvoor hij nu werd beboet met 450. D. vertelde dat de hem door b en w van Domburg verleende vergunning voor een mini-camping van 5 eenheden is in getrokken na zijn veroordeling. „Er stonden kampeerders op mijn terrein en ik had hen gezegd dat zij moesten ver trekken maar ze konden niet ineens weg omdat de grote campings vol waren," was het verweer van D. „In de stacara vans was bovendien niemand aanwe zig." De officier van justitie mr. A. P. Besier wees hem er op dat tijdens de vorige laan van deze ladingen gebeurt hier nog steeds - onveranderd - op korte (ca. 1500 meter) afstand van het woongebied", zo schrijft hij. In zijn artikel noemt de Vlis- singer een aantal alternatieven om de risico's zo gering mogelijk te houden. „Het lijkt beter om dergelijke gevaar lijke handelingen plaats te laten vinden in het vaarwater Everingen, waar één van de ankerplaatsen bestemd zou kunnen worden voor de overslagbezig heden. Daarbij valt, volgens de heer Bannink dan te denken aan een zoge naamde ëénpuntssmeerboei van een eenvoudige constructie. Aan zo'n meer- boei zouden mogelijk bok de bunker schepen worden afgemeerd, die grote hoeveelheden olie moeten inslaan, zoals supertankèrs". Daarmee zou volgens de heer Bannink dan tevens een oplossing gevonden zijn, die wellicht voorkomt dat zo'n supertanker kan stranden, wanneer tengevolge van wat voor oor zaak dan ook het anker gaat 'krabben'. De heer Bannink noemthierbij de Liber iaanse supertanker 'Balder King', waarmee zich onlangs een dergelijk on geval voordeed toen die in de Everingen lag te bunkeren. gesteld, waarover de commissie be schermd stadsgezicht gunstig heeft beoordeeld. Na de gereedmaking van de exploitatie-opzet kan de behandeling nog dit jaar in de commissie plaatsvin den, verwachten b. en w. B. en w. schrijven verder dat er in Vlis singen momenteel 211 formeel geregi streerde monumenten zijn. Dat aantal zal naar verwachting nog belangrijk uitbreiden, nadat de voorstellen zullen zijn behandeld om een aantal daarvoor in aanmerking komende panden even eens als monument aan te merken. Vol gens b. en w. mag dan worden gerekend op een aantal van 295, terwijl een ver dere uitbreiding in de toekomst waar schijnlijk lijkt. Globale verkenningen wijzen uit dat circa 85 procent in meer dere of mindere mate gerestaureerd moeten worden. B. en w. delen verder mee dat het aan gekondigde rapport over het fietsver- keer tot doel heeft, een inzicht te ver krijgen in de mogelijkheid van het scheppen van fietsverbindingen door en naar de binnenstad. „Momenteel onder zoeken wij de mogelijkheid om te ko men tot een nota, die zou kunnen dienen voor een algemeen verkeersbeleid. In deze nota zou dan ook het fietsverkeer moeten worden verwerkt. In afwachting van een beslissing hierover is het afwer ken van het rapport over het fietsver keer opgeschort". 1 In overleg met diverse instanties is in de gemeente Vlissingen een plaats gezocht die het best geschikt is om een nieuw woonwagencentrum te creëren. Dit heeft geleid - zeggen b. en w. - tot aan wijzing van een plaats in de omgeving van het bestaande centrum, te weten nabij de Buitenhaven. De bouw en in richting van het woonwagencentrum komt geheel voor rekening van het woonwagenschap Midden- en Noord- Zeeland. Kranslegging bij landingsmonument EXAMENS MIDDELBURG - Aan de Opleidings school voor het Christelijk Kleuteron derwijs slaagden na een herexamen voor de akte kleuterleidster: mejuf frouw J. C. Duivens te Sluiskil en me vrouw A. H. Mijnsbergen-Boschma te Goes. VLISSINGEN - Woensdag heeft Vlis singen het feit herdachl, dat de stad 32 jaar geleden werd bevrijd van de Duitse overheersing. Dat gebeurde met een korte, sobere plechtigheid bij het landingsmonument en de herdenkings steen aan de Commandoweg. Namens het gemeentebestuur legden burgemeester drs. Th. J. Westerhout en wethouder Ch J. Gillissen Verschage er 's-ochtends kransen bij de herden kingsmonumenten van de Kings Owns Scottish Borderers en de vierde divisie commando's, in totaliteit het 52-th Low land Division, Burgemeester Westerhout legde tevens een krans namens de Schotse comman do's. Verdere kransen werden gelegd door majoor Sijstermans van het korps commando's uit Roosendaal, een af vaardiging van het corps consulaire en oud-strijder S. J. Mullard. De herden king, waarbij hetCmité Bevrijding Vlis singen als organiserende instantie op trad, genoot redelijk veel publieke be langstelling. Burgemeester Westerhout rechtsen wethouder Gillissen Verschage leggen bij het landings monument een krans I ADVERTENTIE) Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2jaar+4mnd., 3jaar+4mnd., 4 j aar4- 4 mnd5 j aar4- 4 mnd. en 6jaar+4mnd. met een rentevergoeding van resp. 63/4. TA, VA, 814 en 8Vi%. Een voorbeeld: koopt u op 4 nov. 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,- wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f596,91. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland INSPECTEUR H. VERBOOM VOOR VOO INLEIDING OVER ONTWERPWET BASISONDERWIJS GOES - De nieuwe wet op het basison derwijs - met onder meer de samen voeging van kleuter- en basisscholen - zal bij uitvoering in Zeeland talrijke problemen met zich meebrengen. In grotere plaatsen, zoals bijvoorbeeld Goes, is een 'weldoordachte herstruc turering" mogelijk. Als alle schoolge bouwen in handen komen van de ge meente, dan zal het zelfs mogelijk wor den ook de gebouwen bij de verander ingen te betrekken. Voor de kleinere Zeeuwse dorpen zijn er twee belang rijke vragen: hoe klein kan de kleine school nogzi jn en hoe groot zal het aan tal leerlingen per leerkracht zijn. Deze punten werden dinsdagavond tij dens een vergadering van de vereniging voor openbaar onderwijs (VOO) in Goes, aangevoerd door de heer H. Verboom, inspecteur van het kleuteronderwijs in Zeeland. Hij hield een inleiding over 'het ontwerp van wet op het basisonderwijs in Zeeuws perspectief." Daarbij behan delde de heer Verboom voor de talrijke aanwezigen eerst de landelijke uit gangspunten en de 'grote lijnen' van het wetsontwerp van minister dr. J. van Kemenade. VOOR DRINKWATER EN RIOOLWATER KOSTEN TOTAAL BIJNA 2 TON GOES - In het kanaal Goes- Oosterschelde zijn woensdag drie zin kers gelegd. Een zinker is bestemd voor het transport van drinkwater door de NV Watermaatschappij Zuid- Nederland (WMZ) naar de Goese Pol der. De twee andere zinkers zijn onder deel van de nieuwe rioolafvoerleiding vanaf de nieuwe woonwijk Noordhoek. via de afvoerleiding Goese Polder naar de persleiding Goes-Westerschelde. Het werk is door de gemeente Goes en de. watermaatschappïj gezamenlijk voorbereid. In de afgelopen dagen werden de zinkers op het droge aan elkaar gezet en zink- klaar gemaakt. In de loop van woensdag gingen de buizenbundels naar de bodem van het kanaal, tussen de Goese jach thaven en Ringbrug. Tevoren was er een brede sleuf gegraven. Na het leggen van de drie zinkers, met behulp van takels en kranen, begon het aannemersbedrijf Hak uit Ridderkerk aan de afwerking van het karwei, waarmee nog zeker de rest van de week gemoeid zal zijn. De waterleidingzinker is gemaakt van staal en heeft een doorsnee van 300 millime ter. De zinkerbuis is onderdeel van een nieuwe transportleiding van WMZ, die de voeding van drinkwater naar de Goese Polder moet verbeteren en bevei ligen. Momenteel krijgt de woonwijk namelijk maar via één waterbuis het terechtzitting is gezegd dat hij hercon- trole kon verwachten en ook dat de toen uitgesproken vonnissen in hoger beroep zijn bevestigd. D. is nu wel tegen deze vonnissen in cassatie gegaan bij de hoge 'raad. „Hij was dus van alle kanten ge- MIDDELBURG - De landbouwer F. D. .waarschuwd." Mr. Besier'zei niet de 1 druk te hebben dat door hem veel aan drang is uitgeoefend op de kampeerders om te vertrekken. Zjn eis was een boete van honderd gulden voor elke overtre ding wat resulteerde in een eis van 900,-. Kantonrechter mr. A. Veenho ven halveerde deze eis bij de uitspraak. Na hem stond W. J. uit Domburg terecht voor eenzelfde overtreding. Ook zijn vergunning voor een mini-camping van 5 eenheden was ingetrokken na de ver oordeling op 4 augustus. Hij is daar tegen echter in beroep gegaan bij de raad en hem zou toen gezegd zijn dat hangende dit beroep geen maatregelen zouden worden genomen. Naar hij nu vertelde is dit beroep afgewezen. Bij een hercontrole werden er toch 6 eenheden aangetroffen op zijn terrein wat dus in elk geval een te veel was. De kanton rechter stelde de boete na een eis van 250 op honderd gulden. Hij zei wel be grip te hebben voor de situatie. De inspecteur van het kleuteronderwijs benadrukte dat het gaat om een ont werp van wet. Verdere discussie in brede kringen achtte hij een zinvolle zaak, omdat het om een zogenaamde 'raam wet' gaat, die nog aangevuld zal moeten worden met 22 algemene maatregelen van bestuur. De heer Verboom wees erop dat de wet niet de bedoeling heeft de vrijheid van onderwijs te beknotten. Hij vond dat de zaken niet te gauw 'zwartrwit' geschilderd moeten worden. Naar zijn oordeel, hebben de negatieve kanten teveel nadruk gekregen en de positieve te weinig. Inspecteur Verboom toonde zich. be zorgd overeen mogelijke vertraging van de samensmelting (integratie) van het kleuter-onderwijs, als gevolg van dis cussies over andere zaken, zoals bij voorbeeld het eigendom van de school gebouwen. Hij vertelde dat het streven gericht is op' één basisschool voor 4- 12-jarigen, met een 'ononderbroken ontwikkelingsproces voor de kinderen'. Dit houdt volgens hem in dat er meer toegewerkt moet worden naar de be langstelling van het kind en meer op ni veaus en in groepen, terwijl het zitten blijven verdwijnt. De heer Verboom zei dat de schoolcommissies, bestaande uit ouders, de schooldirecteur en een per soneelslid, bij een en ander een belang rijke rol zullen gaan spelen. De heer Verboom s tond ui tvoerig s til bij de nieuwe stichtingsprocedure voor ba sisschool, waarbij de provincie een grote stem krijgt en deelplannen moet opstel len. Ook ligt het in de bedoeling om de eigendom van gebouwen en terreinen (ook van het bijzonder onderwijs) in handen te geven van de overheid. Als toelichting op zijn verwachting dat de veranderingen in het kleuter- en ba sisonderwijs in Zeeland talrijke pro blemen met zich mee zullen brengen, noemde de heer Verboom de scholensi tuatie in de gemeente Goes: 7 protestants-christelijke kleuterscholen, 4 rooms-katholieke en 4 openbare en 5 protestants-christelijke lagere scholen, 3 rooms-katholieke en 6 openbare. Her structurering zal - zo stelde de inspecteur-alleen al daarom niet een voudig zijn. Voor de kleinere dorpen voorzag hij nog grotere problemen. De heer Verboom wees in dit verband op verschillende mogelijkheden: aanpas sing van de leerlingenschaal aan de grootte van de woonkern en een diffe rentiatie voor een onderbouw (4-8 jaar) en bovenbouw (8-12 jaar), waarbij te denken is aan een onderbouw voor ieder dorp en een bovenbouw als streek school. Na de inleiding van de heer Ver boom volgde er een uitgebreide discus sie. drinkwater binnen (vanaf de oude rijksweg 258 langs de Ringbaan-west). Ook wordt de watertoevoer naar de fa brieken op het nat-industrieterrein van Goes verbeterd. Wanneer de transport leidingen naar en van de zinker gelegd zullen worden, is volgens 't districts hoofd van WMZ voor de Bevelanden, R.A.C.M. de Bock, nog niet bekend. Het streven is om dat zo spoedig mogelijk te doen. De zinkerbundel van de gemeente Goes is van polyethyleen. De ene buis heeft een doorsnee van 200 millimeter, de an dere 300. De gemeente legt aansluitend aan de zinkers al een stuk landleiding. richting Noord-hoek. Adjunct-directeur ing. A. Swenne van de dienst openbare werken verwacht dat de rest van de lei dingen in de komende winter aanbe steed kunnen worden, zodat het werk in het voorjaar '77 uitgevoerd kan worden. De rioolafvoer van het plan Noordhoek is voorlopig tijdelijk gekoppeld aan die van het plan Valckeslot, die daardoor eigenlijk overbelast is. VLISSINGEN - De procureur-generaal De mogelijkheid wordt nog onderzocht va„ „et c „„„„„hof geelt in de om de riolering van de Goese jachtha- ,.oaU lese„ ao A. B. uit Vlij- Eis nietigverklaring dagvaarding tegen Vlissinger ven aan te sluiten op de rioolafvoerlei ding van Noordhoek, Daarvoor moet onder meer een kleine opjaagpomp ge plaatst worden. De onderhandelingen tussen gemeente en bestuur jachtha venvereniging hierover, zijn nog niet af gerond. Los daarvan, zal de gemeente in ieder geval ter hoogte van de tunnel naar het zwembad een opjaaginstallatie bouwen, teneinde het rioolwater uit Noordhoek door de zinkers, richting Goese Polder te duwen. De totale kosten (met uitzondering van materiaal) van de drie zinkers zijn be groot op by'na ƒ200.000. Volgens een bepaalde verdeelsleutel betalen WMZ en de gemeente Goes die kosten geza menlijk. Foto: De waterleidingzinker wordt op de bodem van het havenkanaal neerge legd (foto PZC). sïngen over het stelen van een koptele foon en bandrecorder geconcludeerd dat de dagvaarding nietig moet worden verklaard. In eerste instantie werd B. door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een boete van ƒ300,-. Omdat hij, naar zijn zeggen' de koptelefoon en bandrecorder niet gestolen, maar ge-i vonden had. De procureur-generaal' constateerde daarbij dat. de dagvaar ding tegen verdachte op onjuiste wijze is uitgebracht en het adres van verdachte niet juist was aangegeven. Daarom vond de procureur-generaal dat de dag vaarding nietig verklaard diende te worden. „Maar het is mogelijk dat er alsnog een nieuwe dagvaarding wordt uitgebracht" zo verklaarde de president van het Haagse gerechtshof. Uitspraak is op 16 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33