J WINST CDA EN VVD EN VERLIES PvdA h m Jimmy VS na Carter president dramatische strijd Kamermeerderheid: in 1977 beslissen over vaste oeververbinding Westerschelde kleintjes Verkiezing agglomeratie Eindhoven Beatrix en Claus bezoeken Suez-kanaal vandaag Mogelijk jaar uitstel voor nieuwe kinder bijslagregeling Eind oktober achtduizend werklozen DODEN BIJ BUSONGELUK SPANNING TOEGESPITST TOT LAATSTE MOMENT: minder Volhouders... Pagina 17 219e jaargang no. 262 Ponderdag 4 november 1976 I kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers. EINDHOVEN - De vraagstelling van de kiezers in de agglomeratie Eindhoven is duidelijk uitgegaan naar de grootste landelijke partijen. Daarbij is gebleken dat het CDA en de WD vergeleken met de kamerverkiezingen van 1972 een duidelijke winst hebben geboekt. De PvdA ging iets achteruit. In percentages heeft het CDA 47 pet van de stemmen behaald, de VVD 18,7 en de PvdA 18,3 procent. In 1972 waren deze percentages respectievelijk 36,9, 14,1 en 23,4. De PPR ging van 6 naar 5,1 procent, de Boeren Partij van 2,4 naar (Van onze correspondent) CAIRO - Prinses Beatrix en prins Claus hebben woensdag op de derde dag van hun werkbezoek aan Egypte het Suez- kanaal bezichtigd. Zij vlogen in een he likopter naar Ismaila, aan het kanaal, waar zij een korte rondrit maakten door Medinet al Zayes, een geheel nieuwe wijk van Ismaila. In deze buurt wonen de mensen wier huizen tijdens de oorlog met de Israëliërs waren ver woest. Na de lunch maakte het gezelschap een boottochtje over het kanaal en bezich tigde het onder andere de Israëlische Bar Lev linie, die tijdens de oktoberoor- log in 1973 een belangrijke rol had ge speeld. Vandaag brengen prinses Beatrix en prins Claus een bezoek aan de konings graven in Luxor en de beroemde tempel in Aboe Simbel en aan de Asoeandam. Ze worden zaterdagmorgen in de Egyp tische hoofdstad Cairo terugverwacht. 1,7 procent en de CPN van 2,9 naar 1,4 procent. De rest van de stemmen ging naar plaatselijke en splinterpartijen. De plaatselijke VVD-politici bleken over de resultaten bijzonder tevreden. Algemeen werd aangenomen dat met deze verkiezingen een indicatie is ver kregen voor de landelijke stemming. Het is overigens niet uitgesloten dat het CDA in die raad de absolute meerder heid alsnog behaalt. Zou bij de officiële uitslag, die nog moet worden bekend gemaakt, blijken dat de Boeren Partij, waarvan nu wordt aangenomen dat ze één zetel in de raad krijgt, tien stemmen hasj verdrag energie Nederland krijgt in de jaren tachtig ee tekort aan energie, aldus mr. A v£ Rhijn van economische zaken. cuba standpunt Het standpunt van het rijk omtrent de Koopmanshaven is nog niet bekend, ak dus b en w van Vlissingen. verrassing Amerika's nieuwe president Jimmy Carter kan nog voor veel verrassingen zorgen; commentaren op de verkie zingsuitslag in de V.S. plafond Kees Rij vers; PAGINA 17 olifant De muis Lok nen aan de o PAGINA 21 onzekerheid Door de overwinning van Carter kan een periode van economische onzekerheid aanbreken; beurs-financiën-t DEN HAAG - Er bestaat een grote kans dat de nieuw voorgestelde kinderbijs- lagregeling niet op 1 januari 1977, doch op 1 januari 1978 zal ingaan. De vaste kamercommissie voor sociale zaken heeft het kabinet verweten te laat te zijn met de indiening van het wets voorstel. Bovendien willen de leden van de commissie de verlaging van de wao-uitkeringen, zoals aangenomen bij de bezuinigingsnota, bij de kinderbijs lagregeling betrekken. Deze laatste voorstellen zullen nog wel enige weken op zich laten wachten. Ook moet minis ter Boersraa nog voorstellen indienen om niet-kostwinners minder werk loosheidsuitkering te geven. De CDA-fracties willen alleen over de kinderbijslagregeling praten als ook dei plannen voor de wao-uitkering en kost winners op tafel liggen. Uitstel van de voorgestelde kinderbijslagregeling met een jaar zal de schatkist 270 miljoen kosten. De commissie meent dat deze strop geheel voor rekening van het ka binet moet komen, omdat men te laat met de voorstellen bij de Tweede Kamer is gekomen. In de commissievergader ing zei minister Boersma van sociale za ken te vrezen dat de plannen inderdaad een jaar vertraging zullen oplopen als in december geen beslissing wordt geno- minder hebben dan nu is geteld, dan gaat die zetel naar het CDA, dat dan 28 van de 55 zetels zal bezetten. GASEXPLOSIE IN HONGARIJE EIST 12 DODEN WENEN/BOEDAPEST (DPA) - Bij een gasontploffing in een woonhuis van vier verdiepingen in de Hongaarse stad Szolnok zijn woensdag 12 mensen on der wie drie kinderen om het leven ge komen. Dit heeft het Hongaarse pers bureau MTI woensdag bekendge maakt. Door de explosie werden 24 woningen vernield en 16 beschadigd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De WD heeft 11 zetels, de PvdA 10. de PPR 3 en plaatselijke partijen 3. CDA-voorzitter Steenkamp was zeer verheugd over de uitslag. Het was vol gens hem een duidelijk succes van het CDA met één program en één lijsttrek ker. Steenkamp vond dat de uitslag in Eindhoven zeker een landelijke indica tie geeft. De PvdA is het wat dat betreft niet met hem eens. De socialisten gaven geen reactie op de uitslag in Eindhoven, om dat deze volgens hen niet van landelijke betekenis was. WD-fractieleider Wiegel sprak van „een grandioos resultaat". „Nooit had ik kunnen denken dat de VVD de PvdA zó zou hebben kunnen verslaan". Ge zien de geringe opkomst wilde Wiegel geen harde conclusies uit de uitslag trekken, maar het is volgens hem wel volstrekt duidelijk, dat een CDA dat zich kritisch opstelt ten opzichte van links en openingen maakt naar de VVD voor die koers wordt beloond. Een burger uit Georgia - de RIJSBERGEN - Twee doden en vie rendertig gewonden. Dat was de trieste afloop van een avondje uit naar de ijs- revue in Antwerpen van het 63-man tel lend personeel van de Nederlandse Middenstandsbank in Breda. De twee bussen waarmee het gezelschap dins dagnacht over de oude rijksweg Antwerpen-Breda reed botsten even na half een op elkaar, kort nadat ze wa ren vertrokken vanaf een pleister plaats in de buurt van Zundert. De slachtoffers zijn de 47-jarige onderdi recteur W. C. F. M. Cools uit Ulvenhout en de 48-jarige employé H. R. Peters uit Oosterhout. Een plotselinge stop om een passagiere uit te laten stappen is volgens de rijks politie hoogstwaarschijnlijk de oorzaak geweest van het ongeluk. De chauffeur van de tweede bus heeft dit te laat opgemerkt en is met een flinke snelheid achter zijn voorganger opgere den, aldus de rijkspolitie. Er liggen nog 16 gewonden in Bredase ziekenhuizen. De toestand van een inwoonster van Etten-Leur wordt zorgwekkend ge noemd, terwijl van een inwoner van de zelfde plaats het levensgevaar inmid dels geweken zou zijn. De chauffeur van de tweede bus, kon gezien de aard van zijn verwondingen, nog niet uitvoerig worden gehoord. De chauffeur van de eerste bus is ongedeerd. Foto: een groepje passagiers langs de weg na het ongeluk. in de zomer van 1973 - Watergate-affaire begon in Washington langzaam op toe ren te komen - kwam de Lon- dense Spectator met een ver nietigende opmerking over Nixon voor de draad. Deze president had op zijn manier de cirkel van twee honderd jaar Amerikaanse geschiede nis gesloten, aldus het blad; de Ver enigde Staten waren hun bestaan be gonnen met een president - George Washington - die nooit een leugen ver telde, maar nu na twee eeuwen was er een president die nooit de waarheid zei, zo schreef de Spectator. De zojuist ge kozen nieuwe president zal vermoede lijk weer bij dit eerste begin willen be ginnen: het afgelopen jaar heeft hij bij herhaling verzekerd evenmin als Wash ington te kunnen liegen. Er kunnen dus eindelijk weer eens eerlijke jaren voor Amerika aanbreken. De meerder heid van het Amerikaanse volk heeft in ieder geval vertrouwen uitgesproken in deze man uit Georgia en daarmee te vens afgerekend met het republikeinse bewind in Washington. Weliswaar heeft Ford er alles aan gedaan om de slechte reputatie van Nixon uit te wissen en zelfs leek het er de laatste dagen op dat hij alsnog zou winnen, maar tenslotte is hem dat niet gelukt Jimmy Garter wordt de nieuwe president. Me, Jjantlijn' DEN HAAG - Volgens voorlopige gege vens van het CBS is het werkloosheids cijfer in oktober gedaald met 8000. In september bedroeg de daling 6800. Beide cijfers zijn voor seizoen gecorri geerd. De daling is te danken aan het feit dat schoolverlaters vooral in het westen van het land beter werk kunnen vinden. Het totaal aantal werklozen bedraagt nu 224.300. WASHINGTON - President Ford heeft uiteindelijk zijn ne derlaag moeten toegeven. Om kwart over zes woensdagavond bevestigde hij, dat de Verenigde Staten op 20 januari 1977 een nieuwe president zullen krijgen: de 52-jarige democraat James' Earl Carter jr., voormalig marine-officier en landbouwer, afkomstig uit het zuidelijke Plains in Georgia, waar het tele foonboek slechts anderhalve pagina dik is. Het republikeinse verkiezingscomitë van de staat New York heeft woensdag het verzoek om beslaglegging op de telmachines in de staat, dat eerder die dag was ingediend, ingetrokken. Tege lijkertijd heeft president Fords woord voerder Ron Nessen meegedeeld dat de president niet achter het verzoek van New York staat, noch van enige andere staat zo een soortgelijk verzoek zou worden gedaan, omdat de president van oordeel is dat de uitslag in New York 'over het algemeen nauwkeurig' is. Carter heeft - hoewei de telling nog niet alom is beëindigd - in 24 staten gewonnen (en kreeg daarvoor 297 stemmen in het kiescollege, dat for meel de president moet aanwijzen). Ford zegevierde zelfs in meer doch doorgaans dunner bevolkte staten (en verwierf daarmee 241 stemmen van het kiescollege). In ronde cijfers haalde Carter zijn presi dentschap binnen met 39,7 miljoen stemmen, dat is ongeveer 51 procent - Ford moest het stellen met 48 procent oftewel bijna 38 miljoen stemmen. En zodoende bevestigen de cijfers wat de opiniepeilers tevoren al hadden vast gesteld: de verkiezingsstrijd is tot op het laatste moment op het scherp van de snede uitgevochten, waarbij soms en kele tienduizenden stemmen of minder de doorslag hebben gegeven. Het is voor de democraten in doorsnee een succesvolle verkiezing geweest, want zowel in het Huis van Afgevaar digden als in de Senaat behielden zij in weerwil van een aantal verschuivingen hun meerderheid, terwijl zij ook in de kring van vijftig gouverneurs nauwe lijks aan kracht hebben ingeboet. Ogen schijnlijk verandert dit ook voor de re publikeinen niets, maar zij hebben een aantal jonge politici zien struikelen, die met het oog op de verkiezingen van 1980 werden beschouwd als kandidaten voor een verjongd leiderschap van de partij. Carters grote sterkte, die hem tot de eerste president uit het zuiden van de natie maakt in 128 jaar. lag in dat zuid en. thans weer een solide democratisch blok, in de noordoostelijke staten zoals New York, en hij vond dank zij de enorme inspanningen van de vakbewe ging om de kiezers onder him leden naar de stembus te jagen, een doorbraak in het industriële noorden. De arbeiders, de mensen met de lagere inkomens, een flink deel van de landbouwers, de zwarte bevolking en de blanke protestanten hebben hem na een campagne van wel geteld 22 maanden en reizen die in to taal 800.000 kilometers besloegen, naar het Witte Huis gebracht. Doorslag Politieke commentatoren zijn het er echter over eens dat de onafhankelijke kiezers die niet bij een der partijen be horen de doorslag hebben gegeven: zij vormen de grootste groep van het elec toraat, groter dan het geregistreerde le dental van de democratische of de veel kleinere republikeinse partij. Andere conclusie: Fords 48 procent (van men sen met middelbare opleiding, de be trekkelijk welgestelde bewoners van de voorsteden, een deel van de landbouw en de beambten bijvoorbeeld) bewijzen dat het Watergate-schandaal noch de geruchten omtrent de betrokkenheid van de aftredende president bij het on derdrukken daarvan, voor de kiezer een rol van betekenis hebben gespeeld. Vele joodse stemmers, die met hun rijk dommen bijvoorbeeld de staat Israël steunen en zich doorgaans laten leiden door de politieke voornemens van Ame rikaanse politici tegenover dat land, hebben in grote aantallen voor Ford ge stemd. Carters mandaat draagt dan ook het stempel van de mensen op wié hij zijn sterkste beroep heeft gedaan: de niet zeer of helemaal niet welvarenden, de werklozen, de gediscrimineerde min derheden in de smeltkroes van nationa liteiten en erfenissen waaruit deze natie is opgebouwd. Telegram In het telegram van Ford aan Carter stond: „Dear Jimmy, het is duidelijk dat je in een lange en intense worsteling hebt gewonnen. We moeten nu de zaken die ons scheiden achter ons laten èn het land verenigen in ons streven naar vrede en welvaart. Hoewel onze opvattingen omtrent de middelen om dit doel te be reiken, verschillen, verzeker ik je van mijn volledige en hartelijke steun wan neer je de eed zult afleggen. Mijn rege ring en ik zullen alles doen om het begin van de ambtstermijn zo gemakkelijk mogelijk te maken". Ford, omringd door zijn familie, was duidelijk aangeslagen. Hij was ont roerd, de stem van zijn vrouw Betty brak zo nu en dan, dochter Susan huilde openlijk, zijn zoons stonden er witjes bij. President Ford stapte van het po dium, kon nauwelijks nog een woord uitbrengen, maar begon te doen wat hij in de afgelopen weken voortdurend heeft gedaan: handen schudden, al leen: het was deze maal ten afscheid. .et bovenstaande opmerkingen is één van de belangrijkste factoren aan geduid die Ford tenslotte hebben doen verliezen, namelijk de afkeer van het Washingtonse establishment: hij kon de 'credibility-gap' - de geloofwaardig- heidskloof - niet overbruggen. Deze fraaie uitdrukking duikt sinds de regering-Johnson voortdurend op in Amerikaanse tijdschriften en kranten, een nette term waarmee echter in feite wordt bedoeld dat de regering er geen been in ziet om te liegen als dat zo uit- komt. 'The politics of lying": het is de titel van een in 1973 verschenen boek. de politiek van het lie gen, geschreven door de Washing tonse journalist Da vid Wise. Hij motiveerde deze sombere titel aldus: „Vijftien jaar heb ik in Wash ington doorgebracht met het schrijven over regeringszaken onder vier presi denten en ik heb er heel wat geleerd. Wat precies? Wel, daar gaat dit boek over." Kennelijk hebben ook de Ameri kaanse kiezers het nodige geleerd en daarom boven Gerald Ford de voorkeur gegeven aan de buitenstaander Jimmy CarteruitGeorgia. Ookdatiseen opval lend gegeven: de nieuwe president komt uit een van de elf zuidelijke staten die zich in de vorige eeuw losmaakten uit het federatieve verband van de V.S. en aldus een burgeroorlog ontketenden. Tot diep in de twintigste eeuw heeft deze oorlog 1861 -1865) - met als inzet de afschaffing van de slavernij - zijn invloed binnen Amerika doen gelden. O», ATLANTA - Jimmy Carter en z meer dan 3500 Carter-supporter ruw Rosalyn zwaaien naar het publiek van ïter Amy lop de voorgrondheeft dt/.fdelijk te AMENDEMENT CORNELISSEN WIL GARANTIEPOST VAN 1150 MILJOEN VOOR LENINGEN VOOR PROJECT A. J. KALAND: „KABINET MAG, MAAR HOEFT NIET TE BESLISSEN"... DEN HAAG - Een grote meerderheid in de tweede kamer staat achter het stre ven van minister Westerterp, dat in 1977 een regeringsbeslissing wordt ge nomen over de aanleg van de vaste oe ververbinding Westerschelde. Dit kan worden geconcludeerd uit de vrijwel algemene steun, die woensdagmiddag is gegeven aan het voorstel van de KVP'er Cornelissen om in de nieuwe begroting van verkeer en waterstaat een garantiepost op te nemen voor het lichaam dat de aanleg en het beheer van de verbinding zal verzorgen. De ga rantie gaat tot ten hoogste 1150 miljoen gulden in de aflossings- en rentebeta lingen op de geldleningen, die voor het project moeten worden aangegaan. De KVP-tweede=kamerleden Peijncn- burg, Hermsen en Bremen, de D'66-ers Van Mierlo en Imkamp alsmede de ze venmansfractie van de PPR hebben hun steun aan het voorstel onthouden. In een korte stemverklaring, die werd uitgesproken door de indiener van het amendement, lieten de drie tegen stemmers uit de KVP-fractie weten de vaste oeververbinding allerminst over bodig te vinden. Met hun houding wil den ze - met het oog op het omvangrijke begrotingstekort - alleen voorlopige voorzichtigheid laten blijken met o ver heidsgaranties voor leningen. De in de nieuwe begrotingspost ge noemde maximumgarantie van 1150 miljoen gulden is naar verwachting ge noeg als de beslissing over de aanleg in 1977 wordt genomen. Het bedrag is als volgt samengesteld: 755 miljoen inves tering voor de bouwwerkzaamheden, 150 miljoen rente tijdens de bouw gedu rende vijf jaar, 180 miljoen voor de ex ploitatieverliezen gedurende de eerste jaren na de openstelling en 45 miljoen voor diversen, waaronder onvoorzien. Vervolg Het amendement-Comelissen komt als een vervolg op de motie van zijn frac tiegenoot De Bekker, die bij de begro tingsbehandeling verkeer en water staat van vorig jaar nagenoeg alge meen werd gesteund in de Tweede Ka mer. Daarin werd het kabinet-Den Uyl uitgenodigd de beslissing over de brug-tunnel combinatie tussen Kruin- ingen en Perkpolder nog voor de jaar wisseling 1975-'76 te nemen. De rege ring heeft die motie niet uitgevoerd, omdat minister Duisenberg van finan ciën het niet verantwoord achtte het noodzakelijke beroep op de kapitaal markt toe te staan. In de toelichting op de begroting 1977 van verkeer en waterstaat gaf de rege ring er blijk van in beginsel met de wen selijkheid van de vaste verbinding in te stemmen, maar de beslissing over het tijdstip van de aanleg te willen uitstel len gezien „de financiële problematiek, waarvoor de regering zich gesteld ziet". In de tweede-kamerfractie van de KVP. de partij waartoe ook de bewindsman van verkeer en waterstaat behoort, vond men dit bericht teleurstellend en men beraadde zich op de houding die moest worden aangenomen tijdens de openbare commissievergadering ter voorbereiding van de begrotingsbehan deling en tijdens de begrotingsbehande ling zelf. Volgens de specialist van ver keer en waterstaat in de fractie, Corne lissen, is in dat stadium al gedacht aan het amendement van de garantiepost in de begroting. Die gedachte kon echter voor het gë- fSlot zie pagina 6 kolom 3) verdreven gezegd: Carters verkie zing heeft een definitief einde gemaakt aan die negentiende-eeuwse burgeroor log. De tegenstellingen na het beëindi gen van de vijandelijkheden waren des tijds zo fel dat zij generaties lang Ame rika hebben verdeeld. Menige noorder ling bijvoorbeeld beschouwde de bewo ners van de zuidelijke staten als onbe houwen tweederangsburgers die het liefst weer maar de slavernij zouden wil len invoeren. Maar nu - ruim een eeuw later - wordt dan eindelijk een burger uit Georgia, een figuur zonder enige Wash ingtonse achtergrond, tot president van de federatie gekozen. Dat houdt te vens in dat een groot deel van de zwarte stemmen in het hele land ook op Carter zijn uitgebracht. Van een binnenlands-Amerikaansstandpuntuit beschouwd gaat het hier om een feit van grote historische betekenis: de burger- oorlog is inderdaad afgedaan. In Ame rikaanse verhandelingen over deburger- oorlog komt men vaak de uitdrukking 'the road to reunion'tegen, de weg naar de hereniging. Die weg bleek in de prak tijk bezaaid met grote en vaak moeilijk te verwijderen obstakels, maar via Car ters verkiezing is de weg dan toch nog gaaf opgeleverd. Ook in dit opzicht geldt: de cirkel is gesloten. Z al het beleid van Carter nu wezenlijk verschillen van dat van president Ford? Her en der worden hoofden geschud: men vermoedt dat er niet zo heel veel zal veranderen. Misschien is dat wel zo. Niettemin is het een gegeven dat er nu in Washington een geheel nieuwe ploeg aan het werk zal gaan en dat houdt in dat op allerlei gebieden een nieuwe aanpak valt te verwachten. Na acht jaar republikeins bewind wordt de wacht af gelost: de democraten nemen de touw tjes van het bewind in handen. Eén van de gevolgen: Henry Kissinger verdwijnt van het wereldtoneel. Carter heeft in zijn campagne het buitenlands beleid van Nixon-Ford-Kissinger fel aangeval len: het zou op onvoldoende morele grondslagen rusten en bovendien de re laties met de Europese bondgenoten hebben verzwakt. Een van Carters be langrijke adviseurs op het gebied van de buitenlandse politiek is George W. Ball, voormalig onderminister van bui tenlandse zaken en ex-ambassadeur bij, de Verenigde Naties. Hij heeft in een omvangrijk boekwerk de omtrekken geschetst van een nieuwe buitenlandse politiek voor de Verenigde Staten, een concept dat sterk afwijkt van Kissin gers denkbeelden. Ball verwijt Kissin ger pure machtspolitiek, bovendien een beleid dat uitsluitend op de korte tei> mijn is gericht: 'Heden oorlog - morgen vrede'. Als Carter ook maar iets wilwaar- maken van wat hij de afgelopen maan- Slot zie pagina 3 kolom If

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1