Carter kan nog voor veel verrassingen zorgen (6) Wereld reageert terughoudend maar niet afwijzend op Carter «5sse* Mevrouw Pinquin heeft een afspraakje. BUITENLANDSE POLITIEK V.S. ZAL WEINIG VERANDEREN PZC/fc Carter: Amerika moet weer groot worden OOK EINDE VAN PERIODE-KISSINGER Voor minstens een ton aan bont gestolen in Arnhem Commentaar Van der Stoel op verkiezing Jimmy Carter Verwachting in tweede kamer: Uniekdierenboekvoor nieuwe Amro spaarders binnen-buitenland 13 (Van onze correspondent) WASHINGTON - „Ik bid dat ik aan uw vertrouwen kan voldoen en U nimmer zal teleurstellen", aldus de nieuw gekozen president van de Verenigde Staten Jimmy Carter in zijn toespraak woensdagmorgen om vijf over tien Nederlandse tijd. Die woorden betekenden dat hij zelf zijn zege in de verkiezingsstrijd vond vaststaan. „Wij hebben een grote na tie". zei hij. „en soms zijn wij in onze regering teleurgesteld, maar we zul len nu onze kracht, ons idealisme, onze hoop, onze broederschap moe ten aanspreken om de Verenigde Staten weer tot een werkelijk groot land te maken". Carter prees zijn tegenstander presi dent Ford die inmiddels naar bed was gegaan en vóór woensdagmid dag geen verklaring wenst af te leg gen omdat hij wil wachten tot alle stemmen binnen zijn. Carter noemde hem de moeilijkste en hardste tegen stander die men maar kan treffen en herhaalde wat hij al eerder had ge zegd: Ford is een goed en waardig man. Terwijl Carters achtjarige dochter Amy gapend tussen haar vader en moeder op het podium stond - het was toen in Amerika ruimschoots vier uur in de nacht- verklaarde Car ter dat het niet gemakkelijk zou zijn om de Verenigde Staten te verheffen uit de lethargie die hij had ontdekt. Maar, aldus Carter, ik ben niet bang om de verantwoordelijkheid als pre sident op me te nemen omdat ik mijn kracht aan het volk kan ontlenen". „Ik zal in de komende maanden", al dus Carter, „leren hoe ik een goed president moet zijn. En ik zie vooruit naar de volgende vier jaren waarin wij ons een doel moeten stellen. De regering is van ons. Ik verwelkom al len in de Verenigde Staten die met ons willen samenwerken, vergissin gen willen herstellen en de Verenigde Staten weer willen opstuwen. Carter verwelkomde uitvoerig al zijn jeug dige campagnemedewerkers die op het podium zelfs nog min of meer verbluft schenen over de zegepraal die in weerwil van de ruim 1400 toe spraken die Carter heeft gehouden, zo onbereikbaar scheen, voor een po litiek volslagen onbekende die uit het niets kans heeft gezien de demo cratische partij weer tot een eenheid te smeden en bovendien nog een pre sidentschap in de wacht te slepen. „En nu aan het werk". Met deze woorden nam Carter afscheid van de menigte die tot ver in de nacht had gewacht om deze toespraak te horen na maanden vol van hard werken door een klein handjevol vastbeslo ten mensen. Ook Walter Mondale. die nu tot vice-president is gekozen en aan merkelijk ontroerder scheen dan de zeer ontspannen Carter, heeft zijn aanhang toegesproken. Hij ver klaarde het grootste moment van zijn leven te beieven: vice-president te n ogen zijn van een man als Carter. Carter, zo voorspelde Mondale. zal een van de grote presidenten van de Verenigde Staten zijn. Mondale had moeite om het brok uit de keel te we ren tijdens zijn toespraak. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1976 PLAINS - De moeder van Jimmy Carter hulde zich in een T-shirt nadat hekend was geworden dat Carter de verkiezin gen had gewonnen. (Van ome correspondent in Washington, Henk Kolb WASHINGTON - Met James Earl Carter als nieuwe president zal er wijziging komen in de buitenlandse politiek: tegenover bondge noten en niet-bondgenoten, tegenover de Derde Wereld en de geïndustrialiseerde rijken dezer aarde. Carter heeft in het verloop van zijn campagne het buitenlands beleid van zijn voorgangers Ford en Nixon, belichaamd in de omvangrijke persoon van Henry Kissinger, tot op het bot afgekloven. Vanwege een gebrek aan morele grondslagen 'en op grond van een verwaarlozing van de relatie met Amerika's bondgenoten. Welnu, Henry Kissinger verdwijnt, met ingang van 20 januari, wanneer Carter op de trappen van het Capitoo! wordt ingezworen, met alle formele luister die bij dit soort gelegenheden wordt ontplooid en waaraan zelfs deze „man van het volk" (zoals hij zichzelf gaarne presenteert) niet zal kunnen ontkomen. En met Kissinger verdwijnt een man uit de wereldpolitiek die, in de acht ja ren van zijn feitelijk beheer op het mi nisterie van buitenlandse zaken, een enorm prestige heeft verworven van wege zijn aanwijsbare successen: het Midden-Oosten, Rusland, China, Af rika hebben Kissinger leren kennen als de met een verbijsterend intellect en veel machtsmiddelen gewapende postduif, die in rusteloze vluchten poogde vrede te stichten of althans het besef aan te kweken dat, wanneer de Verenigde Staten het klavier van de in ternationale verhoudingen bespelen, wordt verwacht dat de omstanders bij tijds de bladmuziek weten om te slaan. Jimmy Carter heeft een andere visie op de buitenlandse politiek: hij is een ARNHEM - Tijdens een inbraak in de bontzaak Alaska aan het Willemsplein in Arnhem is in de afgelopen nacht een partij bont weggehaald waarvan de verkoopwaarde volgens de eerste schattingen schommelt tussen 100.000 en 200.000 gulden. De daders zijn bin nengekomen door een gat te hakken in de muur van het pand. Vermoedelijk heeft er een auto klaargestaan om de buit af te voeren. De gestolen partij bont bestaat uit 49 bontmantels, negen bontvellen, vier bontstukken en drie stola's van nertsdelen. De bonthandel heeft een eigen atelier waai- ingekocht bont wordt verwerkt. Doordat de ge mengde partij bestond uit het gereed gekomen produkt en stukken nog niet verwerkt bont is de juiste verkoop waarde nog niet precies vastgesteld. Als inkoopwaarde van het bont wordt 50.000 gulden opgegeven maar de ver koopwaarde van de bult schommelt naar verluidt tussen één en twee ton. tegenstander van de eenzame avontu ren die Kissinger zijn faam bezorgden. Hij heeft zelfs uitgeroepen dat bondge noten Europa en Japan rijp zijn voor nieuwe verhoudingen met de VS. Een snelle analyse leert dat veel van de VS- politiek bij voorbaat al is gebed in be staande en bevestigde afspraken. Slechts binnen een zeer beperkte ruimte zijn verschuivingen mogelijk, en die zul len dan voornamelijk het karakter krij gen van meer consultatie wanneer Ame rika aan de vooravond staat van beslui ten die ook de bondgenoten zullen bein- vloeden. Het is tekenend voor deze toestand dat de voornaamste elementen van buiten landse politiek die in de debatten tussen de kandidaten Ford en Carter zijn op gedoken, betrekking hebben op Oost- Europa: Ford en zijn vrije Polen. Carter en zijn overtuiging dat geen Ameri kaanse troepen moeten worden gezon den naar een Joegoslavië waar Russi sche troépen binnenvallen na het af sterven van maarschalk Tito. Bij alle verzekeringen van het tegen deel, hebben de Verenigde Staten de eenwording van westelijk Europa niet bevorderd, door zich uitsluitend te wenden tot de uitersten van macht en armoede in de EEG als het ging om de wereld te redden van een economische depressie, door het handhaven van een confrontatiebeginsel tegenover de olie producenten. dat door de DEN HAAG (ANP) - De verkiezing van Jimmy Carter maakt het aannnemeli jk dat in de verhouding met de derde we reld en de benadering van het ontwik kelingsvraagstuk verschuivingen iu het Amerikaanse beleid zullen plaats vinden, aldus minister Van der Stoel woensdagavond in de tweede kamer. Hoewel de minister het nog te vroeg achtte om gedetailleerd commentaar te leveren op de uitslag van de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, legde hij er wel de nadruk op dat 'ook Carteri hechte banden met West-Europa wil handhaven. bondgenoten-consumenten ondeugde lijk werd bevonden, door het In samen zwering met de Russen druk uitoefenen op een voltooiing van bijvoorbeeld de Helsinki-verdragen, in plaats van de SowjetrUnie met zijn bedrieglijke be doelingen te ontmaskeren. Een van Carter's belangrijke adviseurs op het gebied van de buitenlandse poli tiek is George W. Ball, voormalig NZR positief over wetsontwerpen gezondheidszorg UTRECHT (ANP) - De nationale zie kenhuisraad oordeelt voorlopig posi tief over de onlangs ingediende wet sontwerpen gezondheidsvoorzienin gen en gezondheidstarieven. Wel vindt de NZR hel tarieven-ontwerp op het eerste oog dirgistisch van aard. Hij vreest, dat er te weinig ruimte over blijft voor de betrokken maatschappe lijke groeperingen die feitelijk ver antwoordelijk zijn voor de uitvoering van de gezondheidszorg. De NZR deelt dit mee in een bnef aan de vaste commissie voor volksgezondheid van de tweede kamer. De ziekenhuisraad stelt, dat de staats secretaris zijn beleidsvoornemens hoofdzakelijk heeft toegespitst op be heersing van het aanbod van zieken huisvoorzieningen. De NZR is daar niet tegen, maar hij meent dat de klinische capaciteit alleen kan worden inge krompen als er voldoende mogelijkhe den zijn in de 'eerste lijn'. In de beleids voornemens mist de raad concrete maatregelen tot uitbreiding van de mo gelijkheden van opvang en begeleiding in het eigen milieu. Over de huisvesting van psyciatrische patiënten zegt de NZR, dat de door de staatssecretaris noodzakelijk geachte vernieuwingen en saneringen niet in het gedrang mogen komen door een strakke prioriteitenstelling als gevolgd van het beschikbare - beperkte - volume. onder-minister van buitenlandse zaken en ex-ambassadeur bij de VN Hij heeft in een omvangrijk boekwerk de om trekken getekend van een nieuwe bui tenlandse politiek voor de VS. die sterk afwijkt van het op twee machtspolen gebaseerde beleid dat Kissinger, scha kend op de witte en zwarte velden, tot dagelijkse praktijk heeft gemaakt. „Een politiek, uitsluitend gericht op de korte termijn", aldus Ball: heden oorlog - morgen vrede Schrijft Ball: „Er zijn dwingende rede nen voor hei vormen van veel nauwere samenwerking tussen de belangrijke niet-communis ische geïndustriali seerde landen. In de volgende tien jaren of daaromtrent, zullen de gevaarlijkste en moeilijkste wereldcrises waarschijn lijk optreden buiten Japan of Europa. De Europese landen te veroordelen tot een strikt regionale rol. zoals minister Kissinger heeft gedaan, betekent dat wij ons hun bijstand, samenwerking en oordeelsvermogen ontzeggen, die wij hard nodig hebben. Ball benadrukt de zinloosheid van het luisterrijk ondertekenen van betekenis loze papieren door de staatshoofden van de machtigste landen dezer aarde, hij streeft niet naar pompeuze verklaringen of doctrines, maar naar een samenwer king die berust op samen doen en het geven en nemen dat daaraan ten grondslag ligt. Het lijdt geen twijfel dat Jimmy Carter als president de bondgenoten nog voor verrassingen zal stellen. Hij heeft ge zegd dat de president het buitenlands beleid uiteindelijk bepaalt. Hij is voor een sterke defensie, maar voor be snoeiingen op de begroting: hij zal fac toren bijeen moeten brengen die thans nog tegengesteld lijken. George Ball echter heeft beginselen verwoord die precies passen in zijn straatje, ook al zal het niet direct duidelijk zijn welke ge volgen bijvoorbeeld Carter's opvatting, dat er geen „beperkte kernoorlog" mo gelijk is, zal hebben op de NAVO. „Buitenlandse politiek is een voortdu rende uitdaging van het menselijk vermogen om zich aan te passen", zegt George Ball. Welnu, dat is wat Ameri ka's bondgenoten thans te doen staat. Met meer aandacht voor de belangen van dc Derde Wereld en bondgenoten die niet langer als huurlingen voor de Amerikaanse politiek worden gemani puleerd, kan dit verfrissend werken. WASHINGTON: Een somber kijkende president Ford. temidden van zijn zoon Steve en zijn dochter Susan luistert hier naar zijn vrouw Betty, die de rede van Ford uitspreekt waarin hij Jimmy Car ter feliciteert met zijn overwinning. Door alle opwinding van de verkie zingscampagne is de president zijn stem volkomen kwijt, en was hij niet in staat de rede zelf uit te spreken. Britse ondernemers verliezen vertrouwen in de toekomst LONDEN (RTR) - De Britse onderne mers zijn bezig hun vertrouwen in de toekomst van de Britse economie te verliezen. Blijkens een onderzoek van de Confederation of British Industry (CBI), de grootste werkgeversorganisa tie in Engeland, was in oktober het aan tal ondernemers dat de toekomst som ber inzag negentien procent groter dan het aantal optimistisch gestemde on dernemers. In juli waren er nog 31 pro cent meer optimisten dan pessimisten te vinden. Steeds meer ondernemers zien de toe komst somber in omdat het krediet krapper wordt in verband waarmee de Bank of England haar minimumrente heeft verhoogd tot vijftien procent. Bo vendien geven de koersdaling van het pond sterling en de toeneming van inflatie aanleiding tot somberheid. Tegenover deze weinig vrolijke geluiden kan de CBI echter stellen dat de eerder begonnen opleving in de verwerkende industrie heeft aangehouden, al gaat dat herstel langzaam en is het niet voor alle bedrijven even sterk. Het aantal be- dat een deel van de produktie- v kleiner geworden. In de loop jaar heeft de CBI al twee keer eerder een afneming gesignaleerd. De verwerkende industrie heeft de afge lopen vier maanden meer orders ont vangen dan in de vier maanden tot e met juni. De dieren laten duidelijk blijken dat ze elkaar herkennen. De snavels worden omhooggestokende vleugels aangelegd en de partners waggelen onder luid geroep met hun kop heen en zveer Dit is één van de wonder baarlijke feiten uit het nieuwe dierenboek van de Amro Bank. „Van dier tot dier" heet 't. 120 Pagina's feiten en 60 schitterende kleurenfoto's over een uniek onderwerp: de „talen" in het dieren rijk. De taal van geluid, geur, kleur, gebaren en trillingen. Dierenkenner Prof. Dr. Anthonie Stolk heeft er begrijpelijke mensen taal van gemaakt en geeft boeiende uitleg. U krijgt deze verrukkelijke - zolang de voorraad strekt - voor één tientje als u nu een spaarrekening opent. En de Amro stort op elke nieuwe'rekening ook nog 'ns f 7,50. (Deze openingspremie is 1 maand niet opvraagbaar.) De aktie loopt van I 2 november tot 4 december. Nu bij elke Amro Bank. nooit eerder tot president gekozen, oud-marineofficier, goed huisvader, sportief en een voortreffelijk staatsbur ger...". Ook in Italië werd zeer onver schillig gereageerd op de uitverkiezing van Carter. Van communistische zijde werd als een pluspunt gezien dat de rol van Kissinger nu is uitgespeeld. In Griekenland heerst veel voldoening over de uitspraak van de Amerikaanse kiezers. In Athene is niet vergeten dat Carter op Griekenlands nationale fees- tadag een verkiezingstoespraak in het Grieks beëindigde met de kreet: „Leve Griekenland". Ford wordt hier, vooral dank zij zijn uitspraken in de verkie zingsstrijd, als zeer pro-Turks gezien. Van Carters regering wordt grotere druk op Turkije verwacht inzake de kwestie-Cyprus en het niet op de spits drijven van het conflict in de Aegèische Zee. In Griekse regeringskringen wordt verwacht dat premier Karaman- lis begin volgend jaar één van de eerste buitenlandse gasten van Carter zal zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De buitenlandse politiek van de Verenigde Sta ten zal door de verkiezing van Carter tot president niet zo erg veel veranderen. Dat is de al gemene verwachting in de Tweede Kamer. De verkiezing- van Carter is door de kamerle den met gemengde gevoelens ontvangen. CHIT-fractieleider Kruisinga is „ingenomen" met zijn verkiezing, voor het-WD- kamerlid Ploeg is Carter „op het vlak van de buitenlandse poli tiek nog een open boek". Carter zal weinig wijzigingen aan brengen in de politiek van de Ver enigde Staten ten aanzien van Europa en het Midden-Oosten, verwacht men. Het PvdA-kamerlid Ter Beek wijst erop, dat Carter uitdrukkelijk het cri terium van de mensenrechten heeft ge noemd voor de betrekkingen van de VAN DER STOEL: „NAUWE SAMENWERKING MET EUROPA DEN HAAG - De rest van de we reld heeft over het algemeen te rughoudend maar niet afwij zend gereageerd op de verkie zing van Jimmy Carter tot pre sident van de Verenigdde Sta ten. Minister Van der stoel van buitenlandse zaken en momen teel als voorzitter van de EG- ministerraad ook woordvoerder namens de Europese Gemeen schap, verwachtte van Carters regering een nauwe samenwer king met Europa. Wat dat be treft zal er weinig veranderen, aldus Van der Stoel, die wel wij zigingen zag optreden in de Amerikaanse politiek ten aan zien van de ontwikkelingslan den. De toekomstige voorzitter van de EG- commissie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, de Brit Roy Jenkins, sprak gereserveerd over de onzeker heid die bestaat over verschillende uit spraken van Carter: de positie van de Amerikaanse troepen in Europa, de MBFR- en SALT-onderhandelingcn. Een zelfde terughoudende opstelling bij dc NAVO. waar nog onduidelijkheid heerst over bijvoorbeeld Carters uit spraken ten aanzien van een Russische invasie in Joegoslavië. De overwinning van Carter betekent het vertrek van Fords ministers Rumsfeld (defensie) en Kissinger (buitenlandse zaken), en dat wordt in Brussel betreurd. Gewezen wordt op Kissingers ervaring en op de pro-Europese houding van Rumsfeld, die voor zijn ministerschap VS- ambassadeur bij de NAVO was. in NAVO- kringen wordt welwillend aan gekeken tegen de toezeggingen voor nauwe samenwerking met europa door Carters belangrijkste buitenlandse ad viseurs, Bigniew Brzezinski en oud ambassadeur George Ball. We hadden op dit punt echter de laatste jaren toch al niet veel te klagen luidde de reactie. In Engeland onthulde de invloedrijke BBC-televisiecommentator David Dimbleby dat in het democratische kamp wordt gevreesd dat de Sowjetr Unie Carter zal uitdagen, zoals dat ge beurde bij president Kennedy met de Cubaanse rakeccrisis in het begin van de jaren zestig. Dimbleby zei dit te heb ben vernomen van de naaste medwer- kers van Carter. De conservatieve ex- premier Edward Heath vroeg zich af of Carter voldoende steun zou krijgen van het overwegend democratische Con gres. om het NAVO-bondgenootschap blijvend te versterken. Russen Er was nog geen Russische reactie op de verkiezingsoverwinning van Carter. In de verkiezingsstrijd heeft de Sowjet- regering geen partij gekozen voor één van de twee kandidaten, waar wel kri tiek geuit op uitspraken van de kandi daten over de situatie in Oost-Europa. Het officiële persbureau Tass meldde tot nog toe niet meer dan dat Ford een zekere achterstand had op Carter, Het Westduitseministerie van buiten landse zaken meent dat aan de inten sieve en vertrouwelijke band tussen Amerika en de Bondsrepubliek niet zal worden getornd nu er een regeringswis seling in de verenigde Staten heeft plaats gevonden zal plaatsvinden. Ook in Bonn wordt niet verwacht dat onder Carter een wezenlijk andere buiten landse politiek zal worden gevoerd. De Franse regering had al eerder laten blijken liever Ford als president te zien. Met Carter begint voor president Gi- scard d'Estaing en premier Barre name lijk een nieuwe periode van aftasten in de toch al gevoelige Amerikaans-Franse relaties. Voor de meeste Fransen blijft de keuze van Carter tot president lood om oud ijzer. Het gezaghebbende dagblad Le Monde illustreerde dat het treffendst door de verschillen tussen beide kandidaten op te noemen: „Carter is nooit eerder tot president gekozen, oud-marine-officier, goed huisvader, sportief en een voortref felijk staatsburger. Ford daarentegen is Verenigde Staten met andere landen. „Dat is een aantrekkelijke vernieu wing", aldus Ter Beek. Kruisinga verwacht, dat Carter een sterkere nadruk zal leggen op de relatie tussen de Verenigde Staten en Europa en op de relatie met de Derde Wereld. KVP-fractieleider Andriessen hoopt, dat Carter „niet te isolationistisch zal zijn in zijn buitenlandse poltitiek". Zijn ARP-collega Aantjes vindt dat er afgewacht moet worden, omdat er zo veel onbekend is over Carter. De manier waarop Carter met behulp van compu ters campagne heeft sprak Aantjes niet zo aan. De ARP-leider was met name niet zo enthousiast „over het nogal overtrokken gebruik", dat Carter in zijn campagne maakte van zijn geloof. WD-fractieleider Wiegel is ervan over tuigd, dat de goede betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Europa zullen worden gehandhaafd. „We blijven met grote belangstelling uitkijken naar de buitenlandse politiek van Jimmy Car ter". aldus Wiegel. De samenstelling van het team ministers zal volgens de wd- leider voor West-Europa van groot be lang zijn. PPR-fra.ctieleider Bas de Gaay Fort man vindt de verkiezing van Carter ver heugend. „Ford was op aile beleidster reinen heel duidelijk de woordvoerder van rechts", zei hij. De vernieuwing in Amerika moet volgens de PPR-leider van Carter komen. Het zou kunnen zijn, dat Carter progressieve mensen in zijn kabinet opneemt. De Gaay Fortman vond het zeer positief, dat de als voor uitstrevend bekend staande Mondale vice-president wordt. Bij Czestochowa in Polen woensda gochtend 25 personen om het leven ge komen, toen de sneltrein van Lublin naar Wroclaw op een stilstaande trein botste. Zestig personen raakten ge wond. Een regeringscommissie zal een speciaal onderzoek instellen naar de oorzaak van de ramp. De omgeving, van de Westengelse stad Liverpool Is woensdag getroffen door een aardschok die duizenden men sen in paniek de straat deed opvluchten. Voor zover bekend heeft de schok geen slachtoffer geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 13