I J VOORSPRONG CARTER IN ALLE VIER DELEN V.S. Door grote opkomst tekort aan stemmachines Nieuwe RSV-gieterij in Middelburg begint in december met de produktie kleintjes I I irm Amerikaanse presidentsverkiezingen Stijgend aantal wao-uitkeringen Belg rookte 26 sigaretten tegelijk Staats greep in Boeroendi GEEN SPOOR VAN VOORSPELDE APATHIE 219e jaargang no. 261 Woensdag 3 november 1976 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers. WASHINGTON - Volgens de resultaten van de Amerikaanse presidentsverkiezingen had Jimmy Carter vannacht om half vier een voorsprong in alle vier delen van de VS. Dit is zonder twijfel te danken aan een onverwacht grote opkomst van de kiezers die in strijd met alle eerder uitgesproken verwachtingen. Deze grote opkomst werkt in het voordeel voor Carter die metzo'n 14 miljoen getelde stemmen en met een zeer groot deel van de stembureaus inmiddels gesloten, een voorsprong had van 3 procent op president Ford: 51 tegen 48. Het zuiden heeft president Ford niet de verwachte doorbraak gebracht. Vol gens de computerprognoses van de grote televisiemaatschappijen van nacht zou de republikein bijvoorbeeld Texas verliezen waar hij in de ver wachting van een doorbraak kostbare campagnedagen heeft doorgebracht. Met het solide zuiden had Carter nog maar na twee uur tellen reeds 104 stemmen in het kiescollege dat uitein delijk de president aanwijst. Hij heeft 270 stemmen nodig om te winnen. Pre- HELMS WEG ALS AMBASSADEUR IN PERZIE WASHINGTON (AP) - Richard Helms, oud-dirccteur van de CIA, heeft beslo ten zijn ontslag in te dienen als ambas sadeur in Perziè aldus hebben rege ringsfunctionarissen in Washington dinsdag bekend gemaakt. De 64-jarige Helms werd in 1973 in Te heran benoemd. Hij was een van de meest invloedrijke ambassadeurs die ooit naar Teheran zijn gezonden. Helms stond van 1966 tot 1973 aan het hoofd van de CIA. Helms zou ook ver antwoordelijk zijn vooor de omstreden rol van de CIA in het Watergate schandaal. reclame De Nederlandsche Bank heeft een einde laten maken aan de verspreiding van reclame-biljetten van 100,- door een Middelburgse modezaak. De Rhodesische premier Ian Smith heeft gezegd naar huis te gaan omdat het Geneefse topoverleg geen vooruit gang boekt gematigd In China worden radicale leiders ver vangen door meer gematigden; opinie en achtergrond. schip Het Griekse schip 'Omirös T' moet op dc helling, men vreest dal hel ongerepa- reerd het ruime sop kiest. overleg Er zal overlegd worden met de ambtena ren alvorens nieuwe gemeentelijke her indelingen worden doorgevoerd, aldus een statencommissie. omroepwet In de-nog geheime-wijzigingsvoorstel- len voor de omroepwet zullen zwaardere eisen worden gesteld aan aspirant zendgemachtigden. brugge Voor BZN is na tien jaar het succes pas echt begonnen; radio- en televisiepro gramma's; strips. werkgevers sident Ford had op dat moment, drie uur Nederlandse tijd. twintig stemmen in het kiescollege. Echter de uitslagen in diverse industrile staten die van door slaggevend belang kunnen zijn moesten nog meer vorm krijgen om te kunnen vastleggen hoe uiteindelijk de grote be weging zal zijn. President Ford bijvoor beeld leidde in Ohio maar de uitslagen lagen daar zo dicht op elkaar dat nog geen voorspelling viel te doen. Maai' nu het zuiden achter Carter is blijven staan heeft hij een grote kans - zonder dat zou de zaak vermoedelijk al zijn beslist. Naar het lijkt gaan van het tot het laat ste toe verrassend grote blok stemmen dat nog geen mening had gevormd bij zelfs de allerlaatste opiniepeilingen van het weekeinde bijna tweederde naar Carters zijde. Congres De demoraten mogen op basis van de eerste verkiezingsuitslagen verwachten dat zij zowel in de senaat als in het huis van afgevaardigden de meerderheid zul len behouden. TON BUIT BIJ OVERVAL OP GELDTRANSPORT VEGHEL (ANP) - Twee gemaskerde mannen hebben dinsdagavond 100.000 buitgemaakt bij een overval op een geldtransport in de Brabantse gemeente Veghel. De overvallers zijn spoorloos. De overval werd in de kom van Veghel omstreeks half negen gepleegd op drie werknemers van de groothandel Sligro, die geld van het bedrijf in de nachtkluis van een bank wilden deponeren. Het drietal was in twee personenauto's naar de bank gereden. Het geld was verpakt in geldcassettes. Toen de eersste cas sette in de kluis was geworpen sprongen twee mannen uit de kofferruimte van een vlakbij geparkeerd staande perso nenauto. Zij waren beiden gewapend met: een geweer en gemaskerd met ijs mutsen. De overvallers dwongen de geldtransporteurs de resterende zeven cassettes af te geven. Daaarna verdwe nen zij in de personenauto. Toch was tenminste een zittende demo cratische senator niet al te zeker van zijn terugkeer in het congres: senator Vance Hartke van Indiana had toen 18 procent van de stemmen was geteld een fikse achterstand op zijn republikeinse tegenstander, oud-burgemeester Ri chard G. Lugar van Indianapolis. Hartke had 38 procent van de stemmen tegen Lugar 61. Op het spel staat een derde van de zetels in de senaat, maar men verwacht niet dat de democratische meerderheid in dit lichaam gevaar zal lopen. Er zullen tenminsle acht nieuwe senatoren wor den gekozen in staten waarvan de zit tende senatoren zich hebben terugge trokken. Toen in vele staten de stembureaus nog open waren en slechts verspreide uit slagen bekend waren, hadden 53 demo craten en 6 republikeinen een zetel in het huis van afgevaardigden veroverd, maar 44 van de democraten en alle 6 republikeinen nadden geen tegenstan ders, In de strijd om acht zetels hadden democraten de leiding, terwijl republi keinen bijna zeker konden zijn van een overwinning in zes andere districten De samenstelling van het nieuwe nuis van afgevaardigden hangt in wezen af van de uitslag van de verkiezingsstrijd om minder dan 100 van de 435 zetels. De rest is. naar wordt aangenomen, veilig in handen van de zittende afgevaardigden of van de partijen waartoe de schel dende afgevaardigden behoorden. Zelfs voor de slembureaus opengingen, xvaren de democraten al zeker van 41 van de zetels in hel lagerhuis omdat zij in de betrokken kiesdistricten geen re publikeinse tegenstanders hadden. DEN HAAG - In 1975 is het aantal men sen met een WAO-uitkering met 36.000 gestegen tot 349.000. Dit betekent dat het aantal uitkeringsgerechtigden per honderd verzekerden is gestegen van 9,3 in 1974 tot 10,3 in 1975. Overigens is ook de premie die moet worden opge bracht voor de WAO in een bijzonder snel tempo gestegen: van 4,2 procent in 1967 tot 10,2 procent in 1976. PORTLAND/MAINE - Een lange rij kiezers voor hel stembureau in het Ameri kaanse Portland, waar - evenals in heel Amerika - de opkomst bijzonder hoog was. BRUSSEL (ANP) - De 64-jarige Belg Leo Mets, uit Temse, heeft het afge lopen lange weekeinde (op maan dag, allerheiligen waren de Belgen ook vrij) gebruikt om, naar men aanneemt, een nieuw wereldrecord te vestigen. Onder het wakend oog van een gerechtsdeurwaarder stak Mets de brand in 26 sigaretten tege lijk. Dat gebeurde in een zaal op de markt te Temse. Nadat de deurwaarder had vastgesteld dat de sigaretten min stens 4 cm korter waren geworden verklaarde hij de recordpoging ge slaagd. Van de burgemeester van Temse, Maes kreeg de nieuwe recordhouder daarna een goudkleu rige sleutel van de stad. Mets is begonnen met te trachten 16 sigaretten tegelijk te roken. Toen hij dat goed onder de knie had voerde hij het aantal op tot hij tenslotte de 26 bereikte. 'Nor- maai' rookt Mets twee tot drie pakjes sigaretten per dag. BUJUMBURA (RTR/AFP) - Het leger van Boeroendi heeft maandag de rege ring van president Michel Micombero omvergeworpen en de macht overge nomen, zo meldt radio-Bujumbura. Volgens de radio zijn er geen doden of gewonden gevallen bij de staatsgreep. De telefoonverbindingen met het bui tenland, die maandag werden verbro ken, zijn dinsdag hersteld. Micombero is uit al zijn burgerlijke en militaire functies gezet, maar behoudt derang van luitenant-generaal. Volgens de radio heeft het leger de macht over genomen omdat Micombero niet langer in staat was 'in het belang van de natie de macht uit te oefenen'. Het vliegveld en de grenzen van Boe roendi blijven voorlopig gesloten. Ook de chef-staf van de strijdkrachten, de regering en alle organen van de een heidspartij zijn ontbonden. De leider van de coup is luitenant kolonel Nel Bagaza, die het nieuwe staatshoofd wordt. Boeroendi, een van de armste landen van Afrika, is een voormalig Belgisch Protectoraat in Centraal Afrika. Mi combero. die behoort tot de Hiina clan van de Toetsi-starri, was sinds 1966 pre sident. De Toetsi-stam heeft in Boe roendi traditioneel de machtsposities in handen. Vier jaar geleden woedde in Boeroendi een verschrikkelijk bloed bad, dat aan tienduizenden mensen me rendeels leden van de Hoetoestam, het leven kostte. fjantlijn WASHINGTON - In strijd met <ie sombere voorspellingen van de Amerikaanse opiniepeilers zijn de kiezers dinsdag in ongekend grote aantallen naar de stembus getrokken. Democratische ver kiezingsstrategen hadden voorspeld dat een grote opkomst van de kiezers vooral in het voordeel van hun kandidaat Jimmy Carter zal zijn. Op vele plaatsen in de Verenigde Sta- in elkaar moesten worden gezet en ten was de opkomst bij de stembureaus meer stemmachines moesten worden zo groot dat in allerijl extra stemhokjes aangevoerd. Stralend herfstweer in vrijwel het hele land heeft de opkomst ongetwijfeld aanmerkelijk beinvioed, maar nergens bleek iets van de „apa thie" die de opinie-vorsers bij het elec toraat meenden te hebben gevonden - integendeel tot ieders opzichtige ver rassing de opkomst zo groot dat het re cord van 1960, toen 64 procent van de naar leeftijd kiesgerechtigden hielp John Kennedy te verkiezen boven Ri chard Nixon werd gebroken. De rijen bij de stembureaus werden overal bestempeld als overweldigend lang - in vele stedelijke gebieden van Texas bijvoorbeeld stonden de mensen soms twee uur of langer in de rij, elders gingen zij na lang wachten weer weg te neinde niet te laat op hun werk te ko- Volgens de voorspellingen van Gallup en Harris was er geen prognose omtrent de uitslag mogelijk, maar de Roper- Slot zie pagina 3 kolom 2) De raad voor de luchtvaart is voor nemens in januari a.s. op een openbare zitting een nader onderzoek in te stellen naar het ongeluk dat op 4 december 1974 op Sri Lanka is gebeurd met een DC-8 van de Nederlandse charterlucht vaartmaatschappij Martinair. Daarbij kwamen alle 191 inzittenden van het vliegtuig om het leven. In Den Haag heeft maandag de cre matie plaatsgehad van mr. J. Peters, vice-president van de hoge raad der Ne derlanden. Mr. Peters, die ridder was in de orde van de' Nederlandse leeuw, over leed op 29 oktober op 64-jarige leeftijd. OP GROOT-INDUSTRIETERREIN BIJ DE ARNE VOORLOPIG WERK VOOR 120 MAN MIDDELBURG - Na een bouwtijd i ongeveer anderhalf jaar is ijzergieterij van het Rijn-Schelde- Verolmeconcern op het groot- industrieterrein in Middelburg ver klaar. Momenteel is men bezig met de inrichting en het proefdraaien. De di rectie verwacht dat de produktie in de eerste week van december kan begin- De nieuwe fabriek - op de rand van het industrieterrein bij de Arne - vormt een concentratie van de gieterij-activiteiten van de ijzergieterij Boddaertin Middel burg, de koninklijke maatschappij de Schelde in Vlissingen en de Rotter damse Droogdok Maatschappij in Rot terdam. Bij de RSV-gieterij komen 115 a 120 man te werken. Zestig personeelsleden zijn afkomstig van Boddaert, vijftig van de gieterij van de Schelde en een tien man van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij. Bij een volledig gebruik van de capaciteit van de nieuwe fabriek kun nen er 150 man werken. Dat laatste is, gezien de moeilijke situa tie in de gieterijbranche, voorlopig zeker niet het geval. Directeur J. J. Ubbink van de RSV-gieterij Middelburg noemt de situatie landelijk zorgelijk, maar noemt de bezetting voor het eigen be drijf op dit moment redelijk. Hij vertelt dat de order-portefeuille nu werk voor drie a vier maanden biedt en zelf voorziet hij in de loop van het vol gend jaar een aantrekken van de con junctuur. Overigens wil de heer Ubbink wel kwijt dat men zich door de krappe binnenlandse markt sterker op het bui tenland wil gaan richten. Men name in export naar Duitsland ziet hij goede mogelijkheden. De nieuwe gieterij in Middelburg blijft - zo benadrukt directeur Ubbink - voor een belangrijk deel afhankelijk van de orders van de RSV-maatschappijen. Hij spreekt dan ook de hoop uit dat men voorlopig 'alle denkbare steun' krijgt van de verschillende werkmaatschap pijen en de leiding van het RSV- concern. Omschakeling Voor het personeel betekent de inge bruikname van de nieuwe gieterij een grote omschakeling. Voor de gieters van 'de Schelde' betekent het een ver huizing van Vlissingen naar Middel burg. Volgens directeur L'bbink zijn bijna alle medewerkers hiermee ak koord gegaan. Voor het personeel van Boddaert is het een minder grote stap. Zij verhuizen van een oude fabriek naar een moderne werkomgeving in dezelfde plaats. Het overgrote deel van het Boddaert- personeel werkte overigens het afgelo penjaar ook in Vlissingen nadat de gie terij aan de Kousteensedijk vorig jaar augustus werd gesloten. Hel personeel van de Rotterdamse Droogdokmaat schappij - voor wie het de grootste om schakeling is - werkt inmiddels al en kele maanden in Zeeland. De nieuwe gieterij is gebouwd volgens de meuwste inzichten en maatstaven. Zo zijn de verschillende afdelingen ge scheiden, waardoor de geluidsoverlast wordt beperkt. De apparatuur die het meeste lawaai produceert is daarnaast in een aparte afgesloten ruimte opge steld. Verder werkt in de hele fabriek een moderne afzuiginstallatie die rook en stof tot een minimum moet beper ken. Het 'hart' van de gieterij vormen drie roterende smeltovens. Deze smeltovens worden gestookt op olie en veroorzaken daardoor betrekkelijk weinig stofuit- stoot. Tot nu toe werden in de gieterij wereld in Nederland voornamelijk koe pelovens gebruikt, die gestookt op co kes een sterke vervuiling veroorzaken. De oude gietenj van Boddaert in Mid delburg was daarvan een goed voor beeld. Directeur Ubbink benadrukt dat men bij de plannen voor de nieuwe fabriek aanvankelijk nog is uitgegaan van de ouderwetse ovens. Gezien de sterk ver minderde milieu-overlast en de bedrijfs-technische voordelen is men overgestapt op de moderne koepelo vens. Hoorzitting De directeur van de ijzergieterij RSV Middelburg verwacht dan ook niet dat de vergunningen voor de hinderwet en de wet op de luchtverontreiniging - waardoor op 10 november in het stad- (Slot zie pagina 7 kolom 3) De man en het whiskeyvat §B ij de komende stembus strijd in dit land zullen de poli tici niet op de man spelen, zo is gisteren tijdens een reclame congres in Utrecht meege deeld. Nu is er in Nederland in dit opzicht over het algemeen weinig te klagen; in de hitte van een verkiezings debat kan wel eens flink worden uitge haald. maar zelden of nooit worden er persoonlijke kwesties aangeroerd en be ledigingen zijn hier hoge uitzonderin gen. In het buitenland is dat nogal eens anders, zoals de recente verkiezings strijd in West-Duitsland heeft geleerd: het modder smijten werd daar veelvul dig toegepast. Daarentegen is de slag rond de Amerikaanse presidentsverkie zingen ditmaal uiterst correct, verlopen mede doordat Carter en Ford elkaar over het algemeen hoffelijk hebben be jegend. In vroeger dagen waren Ameri kaanse politici minder beleefd jegens elkaar. Zo bestaat er een verhaal over Lincoln, die in een debat een politieke tegenstander heel deskundig vloerde door recht op de man - en misschien zelfs 'onder de gordel' - te spelen. Deze tegen stander - senator Stephen A. Douglas- had trots uitgeroepen dat zijn vader een bekwaam kuiper was. Lincoln rea geerde onmiddellijk met een zinspeling op de grote liefde voor alcoholica van zijn tegenstander. Dit zei Lincoln: „Als ik naar u kijk moet ik toegeven dat uw vader een bekwaam kuiper was: hij heeft een van de beste whisky vaten ge maakt die ik ooit heb gezien." Zulke dingen zullen Den Uyl, Van Agt en Wie- gei de" komende maanden niet tegen elkaar zeggen Het komt overigens niet alleen op de kandidaten aan, maar ook op diegenen tot wie zij zich richten, de kiezers. Zij zijn vaak veel gevoeliger dan diegenen die zij op hun lijst hebben gezet. Men merkt dat vaak in de reacties van tv-kijkers op bepaalde politieke uitzendingen; in de huiskamer wordt dan bitter geklaagd over de tv-mensen die de politici on dervroegen. Zij zou den juist wel op- de-man hebben gespeeld, zij zouden het de ondervraagde opzettelijk moeilijk hebben gemaakt. Het eigenaardige in zulke gevallen is altijd weer dat de poli tici in kwestie het bewuste vraagge sprek geheel anders hebben ervaren. Zij wisten immers dat ze iemand tegenover zich hadden die wilde proberen meer uit hen te halen dan ze wilden of konden loslaten. Vanuit die achtergrond ervoe ren ze het gesprek niet alleen als zo maar een vraaggesprek, maar ook als een evenement met sportieve kanten, een 'gevecht' zo men wil. In de huiskamer evenwelpaktdatandersuit. zeker als de kijker een geestverwant is van de on dervraagde: zijn verontwaardiging over 'onbehoorlijke vragen' is groot Politici en journalisten hebben daar vrijwel geen last van, zij benaderen elkaar met een ingebouwde afstandelijkheid, waarbij dejoumahst-hij is de vragende partij - provocerende opmerkingen zo nodig niet uit de weg zal gaan. Zelden echter zullen daarover van de politieke kant verwijten worden gemaakt: poli tici weten dat dit alles bij het spel be hoort Terwijl de ondervraagde na af loop van het interview nogeven napraat met de man met wie hij op het scherm is geweest zegt men in menige huiskamer geschokt tot elkaar: „Zo wantrouwend benadert men toch geen minister." -L-J r is overigens geen reden om op dit gebied enige illusie te koesteren: in de komende maanden zullen ook m Neder land zonder enige twijfel verwijten wor den gehoord over onjuiste, oneerlijke, onzuivere (enzovoort) benaderingen. Dergelijke verwijten horen bij de poli tieke strijd- Men moet er dan ook niet te zwaar aan tillen: een grijzige woorden stroom, waarin men alleen maar lief is voor elkaar is ook niet alles. In de eerste jaren na de tweede wereldoorlog werd allerwege geklaagd dat er malaise in de politiek heerste. De mensen kwamen immers niet meer naar grote politieke vergaderingen en ze hadden geen be langstelling voor debatavonden. Op die manier moest de democratie wel ten onder gaan, aldus de teneur van menig droef verhaal uit die dagen. Men be greep echter niet of onvoldoende dat de politieke strijd van de vooroorlogse ja ren in andere verhoudingen was gestre den - de socialisten voerden toen opposi tie - en vooral ook met andere middelen. Thans wordt de stembusslag voor het grootste deel via de media geleverd, waarbij het publiek ter plaatse van on dergeschikt belang is. Zo fungeerden onlangs de bezoekers van een politiek café alleen maar als aangevers voor Duysenberg om hem gelegenheid te ge ven zijn stem in een interne partijdis cussie te laten horen. Voor hetzelfde doel reisde enkele dagen geleden oud formateur Burger naar Den Helder om er bejaarden toe te spreken. In werke lijkheid gaat het bij dergelijke bijeen komsten helemaal niet om de kleine kring toehoorders, maar om wat de me dia er over naar buiten brengen. Waarom zouden de toespraken in zulke situaties niet af en toe eens worden ge kruid met een pinnige opmerking? Waarom de politici niet eens goed aan de tand gevoeld als zij vage onduide lijkheden verkopen? Dat heeft niets te maken met het op-de-man-spelen, maar wel met het proberen om enige duide lijkheid te verschaffen, zowel over de man als over de zaak waarvoor hij staat Politici weten dat zij zulke dingen kun nen verwachten: het is hun vak. Als ze er niet tegen kunnen moeten ze niet in de politiek gaan. Bovendien heeft het voor elke politicus altijd zin om er voor te zor gen dat men niet - als in het verhaal over Lincoln- met een whiskyvat kan worden vergeleken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1