PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEG STELT IN 1977 200-MIJLSZONE IN Nek-aan-nekrace Ford en Carter Hoechst wil natzuurreinigingsfabriek Vlissingen in december laten draaien de krant vain zeeland Ontslag verwacht van Duitse luchtmachttop Rhodesië vreest aanval troepen uit Mozambique Belangrijke stap naar gemeenschappelijk visserijbeleid van negen lidstaten: Cuba laat Smit Salvor vertrekken Auto te water: zes inzittenden verdronken Afgestraft pagina 12 219e jaargang no. 259 Maandag 1 november 1976 iVan onze correspondent) DEN HAAG - De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen hebben zaterdag een belangrijke stap vooruit gezet in de richting van een gemeenschappelijk Europees visserijbeleid. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) prees zich gelukkig met het resultaat van het informele overleg. Een nagenoeg onaf wendbare crisis is voorkomen, zei hij na afloop. Afgesproken werd dat de Negen op 1 januari gezamenlijk 200- mijlszones op de Noordzee en de Atlantische oceaan zullen instel len. De visserij in deze zones is in beginsel voorbehouden aan de EEG-landen. De Europese commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap, kreeg globaal mandaat om deze week met IJs land en Noorwegen onderhandelingen te beginnen over weder zijdse visserijrechten. IJsland heeft al een 200-mijlszone ingesteld en Noorwegen volgt begin volgend jaar. Twee weken geleden werden deze be sluiten geblokkeerd door Ierland dat instelling van een 50-mijlszone voor de kust wenst, waarin de visserij exclusie! is voorbehouden aan de eigen vissers. De Ieren, die hierin worden gesteund door de Britten, wilden daarover een harde toezegging van de Europese partners. Maar de andere zeven EEG- landen zijn in grote lijnen voor kustzo nes van slechts 12 mijl. De Ieren gaven zaterdag hun verzet op nadat de andere acht zich bereid ver klaarden rekening te houden met de bij zondere belangen van de Ierse visserij. De Europese commissie moet nu voor stellen doen inzake het Ierse aandeel in de Europese visserij gebaseerd op een Iers plan dat verdubbeling van de van gsten tot 1980 voorziet. Ierlands partners in de gemeenschap PAGINA 2 ambulances hadden niet zoveel moeite met deze toe zegging: de Ieren leveren slechts 100.000 ton van de ruim 4 miljoen ton vis die jaarlijks in de Europese wateren wordt gevangen. Ierland krijgt ook financiële steun bij de controle op de visvangst in het Ierse deel van de Europese zee dat een vijfde van de totale oppervlakte omvat. De Engelse minister Crosland strib belde lang tegen maar staakte zijn ver zet nadat werd vastgelegd dat ook reke ning zal worden gehouden met de vitale belangen van Schotland. Hetzelfde geldt overigens voor Groenland dat tot Denemarken behoort. De Ierse en Britse eis naar exclusieve kustzones van 50 mijl blijft overigens levensgroot over eind staan. Wijnand van Hoogevest <49) is de eer ste kandidaat voor het voorzitterschap van de PPR. als opvolger van Ria Be ckers. Het PPR-congres van vrijdaga vond 12 november zal de nieuwe voor zitter aanwijzen. In het afgelopen weekeinde zijn in de Noordierse hoofdstad Belfast zeker drie rooms-katholieken op straat doodge schoten. Staatssecretaris Brinkhorst ibuiten landse zaken) noemde het vooral van belang dat de Europese Commissie nu namens de Negen met andere landen gaat onderhandelen over visserijrech ten. Engeland en Duitsland hadden twee weken geleden gedreigd hun eigen gang te gaan als er geen akkoord uit de bus zou komen. Brinkhorst: dan was een catch-as-catch-can-sit.uatie ontstaan. De negen bewindslieden zetten zater dag ook de behandeling van het rapport van de Belgische premier Tindemans over de Europese Unie voort. Volgens minister Van der Stoel onderschreven alle ministers de Nederlandse opvatting dat met een gemeenschappelijk buiten lands beleid geen voortgang kan wor den gemaakt als niet tegelijkertijd vooruitgang met de interne ontwikke- OEMTALI (RTR)-Het Rhodesische le ger heeft zondagavond bekendgemaakt dat er een concentratie van Mozambi- kaanse troepen op slechts 400 meter van de Rhodesische grens is en dat de vrees bestaat dat een aanval zal wor den gedaan op de stad Oemtali. De stad is in volledige paraatheid ge bracht. Vanaf het dak van het kantoor voor invoerrechten en accij nzen zijn min stens negen mortierstellingen van de Mozambikaanse Felimosoldaten zicht- baar. Daarnaast is geconstateerd dat de Mozambikanen raketten en kanonnen hebben aangevoerd. Oemtali werd in augustus door het Fre- limo aangevallen met mortieren en ra ketten nadat Rhodesische militairen een overval hadden gedaan op wat zij een guerrillabasis op Mozambikaans gebied hadden genoemd. (Zie ook pagina 3). Er is overleg gang gekomen over een snellere hulpverlening door ambulances op de Middenzeeuwse rijksweg 58. PAGINA 3 inzet Voor de PPR is het kabinetrDen Uyl geen inzet bij de verkiezingen. PAGINA 9 waarschuwing Een vechtlustig Den Haag waar schuwde Feyenoord voor FC Kaisers- 1 au tem. PAGINA 10 voorsprong Na rust gaf een stuntelend Middelburg een 3-1 voorsprong prijs aan Sparla. PAGINA 11 onstuimig Een onstuimig Axel speelde Vlissingen naai- een nederlaag. PAGINA 12 straf Strafrninuten en slrafworpen beslisten het duel GSC-Olympus. PAGINA 13 nerveus Een nerveus Amemuiden gaf toch nog een 2-0 voorsprong prijs. PAGINA 14 voluit Johan Antheunisse hoefde niet voluit te gaan om de Middelburgse Singelloop te winnen ASAKA - In de Japanse stad Asaka is zaterdag de 22ste verjaardag van de Japanse strijd krachten gevierd met een grote militaire parade. Gehelmde anti-oorlog-demonstranten raak ten slaags met de oproerpolitie toen zij de toegangspoort van de basis, waar de festiviteiten plaats vonden te dicht naderden. DEMONSTRATIES TEGEN BOUW KERNCENTRALE W-DUITSLAND HAMBURG (DPA/AFP) - Enkele honderden personen hebben zon dagmiddag met een stille tocht door het plaatsje Wemelsfleth in Sleeswijk-Holstein geprotesteerd tegen het harde politie-optreden van zaterdag tegen tegenstanders van de voorgenomen bouw van een kerncentrale in Brokdorf aan de El be. De bedoeling van de milieubescher mers was te laten zien dat zij zich door geen politie-optreden van hun actie zouden laten afhouden. De regering van de deelstaat in Kiel verklaarde dat een groot aandeel van de ongeveer vijfduizend demon stranten van zaterdag die door het doorknippen van prikkeldraad tol op het bouwterrein waren doorge drongen, 'communisten en extremis ten uit heel Duitsland' waren ge weest. erop uit een als vreedzaam bedoelde manifestatie uit te buiten. De politie was er zaterdag met-paar den, honden, wapenstokken, traan gas. waterkanonnen en een chemisch middel tegen opgetreden. Op de foto: Demonstranten die za terdag protesteerden tegen de voor genomen bouw van de kerncentrale Op liet spandoek slaat geschreven kerncentrales zijn duivelswerk. OPINIEPEILINGEN GEVEN GERING VERSCHIL AAN WASHINGTON (AP/REUTER/AFP) - Volgens de laatste opiniepeilingen zul len de Amerikaanse presidentsverkie zingen van aanstaande dinsdag een nek-aan-nek race worden tussen presi dent Gerald Ford en zijn democrati sche tegenstander Jimmy Carter. In een opinieonderzoek van de New York Times en de omrocpmaatschappij CBS, waarvan het resultaat zaterda gavond bekend werd gemaakt, wordt gezegd dat Carter een geringe voor sprong heeft, maar werden geen defini tieve cijfers genoemd. De Amerikaanse omroepmaatschappij ABC heeft het resultaat gepubliceerd van een opiniepeiling van het bureau Louis Harris, waaruit zou blijken dat Carter nog maar de leiding heeft met 47 pet tegen Fort 46 pet. Carters commentaar was. dat de verkie zing spannend zou worden en dat elke stem zou tellen. Niettemin is Carter overtuigd van zijn overwinning. Opin iepeiler George Gallup ziet drie redenen voor 'dit meest opzienbarende herstel ivan Ford) in de geschiedenis van de opiniepeilingen: Ford slaagde erin het vertrouwen te herwinnen van de 'deserteurs' in het re publikeinse kamp die aanvankelijk Reagan steunden. Als de verkiezing nadert krijgen Ameri kanen altijd een zwakte voorde zittende president. Jimmy Carter heeft een 'ruk naar links' gemaakt. Volgens Gallup is Carter tijdens zijn verkiezingscampagne duidelijk naar links geschoven, althans in de ogen van de kiezers. Dat zal hem met name in de zuidelijke staten stemmen kosten. 'In deze verkiezing wordt de beslissende slag gestreden in de zuidelijke staten' Carters voorstellen voor nieuwe sociale programma's zouden bij de kiezers de vrees hebben gewekt dat hij de inflatie niet in de hand zal kunnen houden bij de uitvoering van deze kostbare program ma's. Kiesmannen Twee Amerikaanse kranten, de New Yorkse 'Daily News' en de Chicago Daily News. meldden zondag dat presi dent Ford dinsdag volgens hun peilin gen op meer kiesmannen kan rekenen dan zijn democratische tegenkandi daat, Jimmy Carter. Inmiddels heeft de invloedrijke Was hington Post zich zondag te elfder ure achter de kandidatuur van Carter opge steld. Maar de Post steunt Carter zonder enige geestdrift als de minste van twee kwaden. Het hoofdartikel van zondag zegt: „Als dit (onze steun) u niet werke lijk overtuigend voorkomt, dan zoveel te beter want zo is het ook niet bedoeld". De ouderlingen van de baptistenparo chiekerk in Plains waar Jimmy Carter ter kerke gaat, hebben de dienst van zondag niet laten doorgaan, liever dan vier zwarten toe te laten en daarmee een voorschrift opzij te schuiven dat 'alle negers en ijveraars voor burgerrechten' de toegang ontzegt. Dominee Bruce Edwards zei tegen jour nalisten dat hij er bij de ouderlingen nog tevergeefs op had aangedrongen domi nee Clennon King uit Albany in Georgia en drie andere negers tot de zondag- dienst toe te laten. goed kon zijn teruggekeerd op de poli tieke dwalingen zijns weegs als 'voorma lige linkse extremisten en communis ten, die vroeger in de Sowjet-Unie geze ten hebben, zoals SPD-fraktieleider Herbert Wener. Krupinski viel Franke daarin bij. De luchtmachtbe velhe b ber zei:Jk wil niets slechts over Wehner zeggen, maar hij is inderdaad het beste voorbeeld. Minister Leber heeft de zaak tot op de bodem uitgezocht, ondermeer door en kele journalisten te horen die bij het ge sprek met de twee generaals aanwezig waren. De bewindsman heeft vandaag - maan dag- een persconferentie uitgeschreven waarop hij zal meedelen wat er met Krupinski en Franke gaat gebeuren. Men houdt het in Bonn op ontslag uit hun huidige funkties. Voormalige advocaat Meinhof mocht niet naar Nederland HINDER WETAANVRAAG NU INGEDIEND AFVAL VOOR VIJF JAAR OP BEWAARPLAATS VLISSINGEN - De directie van Hoechst Holland NV in Vlissingen hoopt in december van dit jaar de ;uwe natzuurreinigingsfabriek te kunnen laten draaien. Vanaf vandaag (1 november) ligt gedurende dertig da gen in het Borsele gemeentehuis de nvraag van Hoechst ter inzage, ïarin het bedrijf verzoekt om een hinderwetvergunning voor de opslag n gipsafval op het terrein dat Hoechst in optie heeft. Als de hinder wetvergunning wordt verleend zal Hoechst tenminste in de komende vijf jaar op een terrein van zes hectare het afval opslaan. In die vijf jaar zal dat terrein naast de Europaweg ongeveer met vijf meter van hel afval worden opgehoogd, waardoor het ongeveer op hetzelfde niveau als de weg komt te lig gen. Intussen zal. volgens een afspraak, die op 22 september tussen de ministers van economische zaken en van volksge zondheid en milieuhygiëne en Hoechst werd gemaakt, in samenwerking met een neutraal insti tuut. 'gezocht worden naar de moge lijkheid van herverwerking van het al- val. Die afspraak werd gemaakt nadat minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne in eerste instantie haar medewerking had geweigerd voor dumping van het gipsafval in de Wester- schelde of in de Noordzee of voor opslag op heiland. Er zal nu naar een oplossing worden gezocht, die aan drie v den moet voldoen; het moet milieuhy giënisch verantwoord zijn. het moet technisch uitvoerbaar zijn; het moet economisch verantwoord zijn. De directeur van de Vüssmgse Hoechst- vestiging. ir H. P. van Heel. verwacht niet dat het bedrijf voor verrassingen komt te staan als over ruim een maand de aan de hinderwetvergunning ver bonden voorwaarden bekend worden. „Daar zie ik geen aanleiding toe. Het vooroverleg, waarbij liet gemeentebes tuur van Borsele. de provinciale water staat. het Havenschap Vlissingen. de milieu-inspectie en Hoechst betrokken waren, is plezierig en constructief ge weest." aldus de heer Van Heel. De kwestie van het gipsafval - dat fos- faalhoudendisen waarin zware metalen' zitten - kwam tijdens de vergadering van de provinciale staten van 17 sep tember aan de oppervlakte. De gedepu teerde J. van den Bos liet in antwoord op vragen van CDA-woordvoerder H. Ever- sdijk weten, dat minister Vorrink geen medewerking verleend voor dumping van het afval op zee en evenmin voor opslag op het land. De heer Van Heel zegt daar nu over. Het meningsverschil tussen minister Vorrink en Hoechst kwam er - ontdaan van alle emoties - eigenlijk op neer dat de minister ervan uitging dat er mogelijkheden voor ver werking van het afval waren, terwijl wij ervan uitgingen dat daarvoor niet een voudig en niet zo snel een methode te vinden zou zijn. We hebben nu overeen stemming bereikt. Wij zullen ons. bijge staan door een onafhankelijk instituut dat door de minister in overleg met Hoechst zal worden aangewezen, ver diepen in de mogelijkheid van herver werking van het afval. Bij volksgezond heid en milieuhygiëne is er begrip voor dat het vraagstuk van de herverwerking geen Duitje van een cent is. Van zeer groot belang vinden wij dat ook de mi nister van volksgezondheid en milieu hygiëne er begrip voor toont dat herver werking voor Hoechst economisch ver antwoord moet zijn." Op de vraag of hij erop vertrouwt dat tussen nu en vijfjaar een methode voor herverwerking van het gipsafval wordt gevonden zegt de heer Van Heel: „Het is mogelijk dat we er binnen die termijn uitkomen. Het is ook mogelijk dat dat niet lukt. Als blijkt dat er dan nog geen mogelijk- Slot zie pagina 4 kolom 2) -.... /oil AMSTERDAM (ANP) - De Westduitse justitie heeft de voormalige advocaat van UIrike Meinhof, dr. Klaus Crois sant, verboden het afgelopen week einde in Amsterdam aanwezig te zijn bij de eerste werkbijeenkomst van de onlangs opgerichte 'Internationale commissie van onderzoek naar de dood van UIrike Meinhof. Zij werd in mei van dit jaar opgehangen aangetroffen in haar cel. Croissant had reispapieren aange vraagd voor zijn trip naar Amsterdam, maar deze werden hem geweigerd op grond van vluchtgevaar. Croissant, die enige tijd geleden tegen een borgsom van 80.000 werd vrijgelaten, moet na melijk terechtstaan wegens steun aan de 'Rote Armee Fraktïon'. beter bekend als de Baader-Meinhof-groep. Op de foto: dr. Klaus Croissant. -"•*! ling van de gemeenschap wordt ge boekt. VLISSINGEN - De Smit Salvor is vrij. Zondagmorgen om kwart voor tien heeft het schip de Cubaanse haven Isa bella de Sagua verlaten. Enkele uren later was de Smit Salvor buiten de ter ritoriale wateren van Cuba en meldde zich onmiddellijk bij haar reder Smit International in Rotterdam. De Cubaanse autoriteiten gaven be manningen schip zondag toestemming om te vertrekken, nadat de rederij had toegezegd een boete van 35.000 te be talen. Dat voor het schenden van de ter ritoriale wateren van Cuba. Zoals be kend werd de Smit Salvor op 10 oktobei door een Cubaans patrouillevaartuig aangehouden, omdat hét schip zich in de territoriale wateren bevond. De sle per werd vervolgens overgebracht naar de havenstad Isabella de Sagua en daai aan de ketting gelegd. De Smit Salvor heeft zondagmorgen koers gezet in de richting van Kingston op J amaica, de plaats waarde sleepboot doorgaans gestationeerd ligt In Kings ton komt een vertegenwoordiger van Smit International aan boord. De Smit Salvor vaart vervolgens door naar Cu rasao, waar de sleepboot de komende tijd 'op station gaat'. De vertegenwoor diger van Smit International zal met de bemanning overleggen of men 'vervroeg wil worden afgelost om bij te komen van opgelopen spanningen in de afgelopen weken'. Officieel wordt de bemanning, waaronder zich de Zeeuwen P. Marijs uit Vlissingen en C. M. Sinke uit Colijn- splaat, pas over enkele maanden afge lost. „Misschien hebben ze nu juist wel zin om er flink tegen aan te gaan," ver telde een woordvoerder van Smit Inter national zondagavond. AMSTERDAM (ANP) - Zes mensen zijn zaterdagmorgen rond zes uur verdron ken, nadat de auto waarin zij zaten, was terechtgekomen in het water van de Mauritskade bij het Tropeninstituut in Amsterdam. Hoewel de oorzaak van dit ongeluk nog niet precies vaststaat, bestaat bij de po litie het vermoeden, dat de chauffuer van de auto door dichte mist een flauwe bocht in de weg niet heeft gezien. Alle inzittenden kwamen om het leven. De 21-jarige Dirk Postma uit Rietveld en de 18-jarige Hetty Schouten uit Woerden zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de weg Woerden- Bodegraven om het leven gekomen. De motor waarop beiden zaten was uit de bocht gevlogen en tegen een boom tot stilstand gekomen. WEGENS IN BESCHERMING NEMEN EXTREEM-RECHTSE OFFICIEREN BONN (DPA)-In Bonn wordt verwacht Hans-Ulrich Rudel had in een kazerne dat minister van defensie Georg Leber van de Bundeswehr deelgenomen aan maandag het ontslag zal aankondigen een bijeenkomst met gezelligheidska- van de opperbevelhebber van de West- rakter. een zogeheten 'Traditionstref- duitse luchtmacht en diens plaatsver- fen' vanger. Rudel Is na de oorlog aktief geweest bij Bpperbevelhebber generaal Walter de werving van leden voor enkele Krupinski en nummer twee, generaal extreem-rechtse organisaties. Karl-Heinz Franke, zijn in opspraak Daarop geattendeerd door journalisten gekomen doordat zij een omstreden op- namen de generaals Krupinski en treden van een vroegere onderge- Franke Rudel voor kritiek in bescher- schikte met hun autoriteit hadden 'ge- ming met enkele opmerkingen die hun dekt'. nu volgens waarnemers de kop gaan De voormalige Luftwaffe-kolonel kosten. Generaal Franke zei dat Rudel net zo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1