Falend overheidsbeleid in het 'rook-drama' Inzamelingsacties zijn een vak geworden, maar ze staan of vallen met vrijwilligers PA PINKELMAN, TEJAOFTENEE? PZC/o ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 opinie en achtergrond (Door dr. L. Meinsmal in de jaren vijftig heeft wetenschap pelijk onderzoek oorzakelijke en an dere verbanden gelegd tussen het (in halerend) roken van sigaretten en shag en het ontstaan van longkanker en andere longziekten en van hart- en vaatziekten. Uitkomsten van recen ter onderzoek hebben het inzicht in genoemde relaties versterkt. Uit het Advies inzake maatregelen tot be perking van het roken van de Ge- zondheihsraad (1975) is inmiddels ge bleken. dal jaarlijks ten minste 12.000 mensen overlijden aan de gevolgen van het roken, met andere woorden ruim 10 procent van de jaarlijkse to tale sterfte is te wijten aan het ge bruik van tabak, een produkt. dat in Nederland gerekend wordt tot de ge notmiddelen. Sedert 1964 wordt via de Actie Niet Roken de nadelen van het roken voor lichting gegeven, die in de eerste plaats is gericht op de jeugd. De doel stelling daarby is om jongeren te weerhouden met roken te beginnen. Het thema van de jongste campagne op basisscholen en scholen voor voortgezet onderwijs was ..ben jij ook "n na-aper". In maart 1957 verklaarde de toenma lige minister van sociale zaken en volksgezondheid, dat er een samen hang tussen het roken van sigaretten en het ontstaan van longkanker be stond Sindsdien is van ministeriële zijde enige malen gewaarschuwd tegen het gebruik van sigaretten, ter wijl een jaarlijks wisselend subsidie ten behoeve van de Actie Niet Roken werd verstrekt In 1970 vroeg een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en aan de staatssestretarisvan volksgezondheib of een algeheel reclameverbod voor alletabaksprodukten niet een vereiste was geworden ter bestrijding van de rookgewoonte Ongetwijfeld ook mede naar aanlei ding van genoemde vraag uit de Tweede Kamer werd een interdepar tementale werkgroep (de commissie Meulblok) ingesteld. Die bracht in eerste instantie in 1972 en daarna, op een desbetreffend verzoek, nogmaals in 1975, rapport over deze aangele genheid uit. Deze rapporten werden, ondanks aandringen van de Tweede Kamer, tot heden niet openbaar ge maakt. Gehalte In november 1975 maakte het ministe rie van volksgezondheid en milieuhy giëne daarentegen wel het resultaat bekend van een TNO-onderzoek naar de ..teer' - en nicotine-gehaltes van een serie merken sigaretten. In september 1976 werd een tweede lijst van deze ge haltes bekendgemaakt door genoemd ministerie. Hiermee werd een in 1969 gestart initiatief van de Nederlandse Consumentenbond gevolgd en wel licht overgenomen In november 1975 verklaarde het mi nisterie bij het bekendmaken van ge noemde gegevens, dat ..er gronden zyn om aan te nemen dat sigaretten met een lager teer- en nicotinegehalte minder s schadelijk voor de gezond heid zijn. De consument kan op grond van de resultaten van het onderzoek bij zijn keuze rekening houden met het teer- en nicotinegehalte van de in de handel zijnde merken sigaretten". De overheid heeft bij dit beleid ener zijds waarschijnlijk de trend gevolgd van de roker, die geleidelijk overstapt op de zogenaamde filtersigaretten, anderzijds een tendens, die in zeker opzicht aansloot bij de rookgewoon ten in het buitenland. Daar is gebleken dat men geneigd is sigaretten te kopen met lager teer- en nicotinegehaltes. Daarbij moet evenwel worden opge merkt. dat de totale consumptie van sigaretten in die landen jaarlijks is ge stegen Dat de overheid aanneemt dat sigaretten met een lager teer- en nico tinegehalte minder schadelijk zijn voor de gezondheid is vermoedelijk te rug te voeren op een WHO-rapport van 1975 Daarin wordt echter uitsluitend vermeld; ..Het verminderen van het longkanker-risico bij rokers van filter sigaretten met een relatief laag teer gehalte in vergelijking met mensen die gewone sigaret ten blijven roken is be vestigd". Het. WHO-Expert Committee baseert deze uitspraak op twee artikelen van dr. E. Wijnder (USA). Die rechtvaardi gen evenwel deze uitspraak (ook nog slechts met betrekking tot longkanker en derhalve niet voor de andere gevol gen van het roken) volgens mij niet Immers, een vergelijkend onderzoek over tal van jaren bij statistisch ver antwoorde groepen vrijwilligers, die niet roken, respectievelijk uitsluitend sigaretten met ..lage teer- en nicotine gehaltes" en respectievelijk sigaretten met een nader te bepalen ..hoog teer- en nicotinegehalte" roken, zou wel licht opheldering verstrekken over 20 a 30 jaar. Maar dit is onmogelijk we gens de medisch-elhische aspecten en gezien de vereiste tijdsduur Hogere sterfte Een recent onderzoek van de Ameri can Cancer Society, dat blijkbaar toch in deze richting gaat. heeft opgeleverd „dat de sterfte bij rokers van sigaret ten met lage teer- en nicotinegehaltes 16 procent lager ligt dan bij rokers van straffere sigaretten. De sterfte onder rokers van elke soort sigaretten blijft echteraanzienlijk groter dan die onder niet-rokers" Tot zover de ..gronden van de overheid" omtrent sigaretten met een lager teer- en nicotinegehal te... Onmiddellijk na de publikatie van de TNO-gegevens over teer- en nicotine gehaltes var. verschillende sigaret tenmerken en het daarbij behorende „rook-advies" van de overheid heb ik openlijk stelling genomen tegen dit beleid van het ministerie van volks gezondheid en milieuhygihe. Naar mijn mening heeft het ministerie de rokers-populatie ernstig misleid. Zoals reeds eerder werd opgemerkt zijn rokers nog niet bereid niet roken te stoppen. Dit overheidsbeleid heeft hun meer dan de ..strohalm" geboden om zich aan vast te klampen. Reeds eerder imedio 1975i verzette ik mij tegen een soortgelijke publikatie van de Neder landse Consumentenbond. De vage verschillen in gezondheidsrisico's, op basis waarvan de overheid thans ..rookadviezen' verstrekt, hebben nog een bedenkelijk aspect. Misleidend Er zijn onderzoekingen verricht waaruit blijkt, dat rokers van sigaret ten met lage teer- en nicotinegehaltes meer gaan roken om hun „nicotinebe- hoefte" in voldoende mate te bevredi gen. Tegen die achtergrond is het ad vies van het ministerie niet slechts misleidend maar ook gevaarlijk. Inmiddels zitten de sigarettenfabri- kanten op rozen. Eh fabrikant had al geruime tijd de onderlinge afspraak naast zich gelegd om gezondheidsas pecten van het roken niet in de recla mecampagnes te betrekken. Dit ge beurt sinds bekend werd dat blijkem de Consumentengids enige sigaret tenmerken van bedoelde fabrikant gunstige posities innamen op de lijst van leer- en nicotinegehaltes van merken sigaretten, Sinds het publiceren van het laatste TNO-rapport over teer- en nicotinege haltes door genoemd ministerie is een boeiend, doch ontzettend gevaarlijk reclamespel door vele fabrikanten be gonnen. Daarbij staat nota bene nu centraal wie van hen het merk ver koopt met het laagste teer- en nicoti negehalte. al of niet in combinatie met de beste smaak. Verbijsterend is de wijze, waarop de roker thans sigaret ten worden opgedrongen, omdat Im mers een „officiële publikatie voor de zoveelste maal heeft bevestigd, dat dat merk een uiterst laag „teer"- en nicotinegehalte heeft". Het is wat merkwaardig, dat. een PSP-Tweede-Kamerlid onlangs aan staatssecretaris Hendriks vroeg een rectificatie van be advertentie van een bepaalde fabrikant te eisen, omdat het „volksgezondheidsbeleid van de over heid naar zijn mening wordt door kruist!" We moeten het overheidsbeleid even wel geheel anders benaderen. Vast staat dat; e accijnsopbrengst van de verkoop van labaksprodukten in 1977 op f 1400 miljoen wordt geraamd: et ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne rokers adviseert als ze willen blijven roken, sigaretten met lagere teer- en nicotinegehaltes te ro ken. Men moet derhalve concluderen, dat de overheid vindt, dat de roker zijn gang maar moet gaan. hetgeen dan de belastingopbrengsten voor de staat niet in gevaar brengt! Deze conclusies zijn ook daarom gerechtvaardigd aan gezien de in 1970 gestelde vragen aan enige bewindslieden over een recla meverbod tot- op heden niet zijn beantwoord. Indirect ware wellicht te veronderstellen, dat de overheid door middel van de „rookadviezen" in het daarop afgestemde reclamebeleid van de fabrikanten participeert, waardoor een reclameverbod niet verwacht lijkt te kunnen worden. In dit kader kan men be diverse klachten bij de Reclame Code Com missie en het korte geding, dat de ene sigarettenfabrikant aanspant tegen ce andere als lachwekkende, doch in trieste randverschijnselen beschou wen. De overheid kiest immers door de eigen opstelling voor een nagenoeg ongestoord rookpatroon. waarbij de jaarlijkse sterfte van 12.000 rokers blijkbaar niet opweegt tegen de ac cijnsopbrengst van circa 1400 miljoen guldens. Tegen deze achtergrond is het sterk verlaagde subsidie voor 1976 en 1977 voor be voortzetting van de Actie Niet Roken niet meer onbegrijpelijk... (Door Nico Scheepmaker) Stel iemand komt op de lumineuze gedachte om de avonturen van Pa Pinkelman en Tante Pollewop in zes delen op de televisie te brengen. Wat is dan het eerste wat hij moet doen? U zult misschien zeggen: de uitgever van Godfried Boinans' onverganke lijke Volkskrant-strip waarschu wen zodat die bijtijds de Pa Pinkelman-verhalen in twee ver schillende formaten in de boekhan del kan hebben, maar mijn eerste gedachte zou zijn: doe ik er verstan dig aan dit lumineuze idee te verwe zenlijken? Dus 1. het idee, en 2. moet idee worden uitgevoerd? Laten we even met. z'n allen naden ken over het probleem of Pa Pinkel man wel of niet geschikt is voor het .thuisscherm. Om te beginnen moe ten we dan nagaan of er precedenten zijn. Nederlandse bijvoorbeeld. Tom Poes. Kick Wilstra. Kapitein Rob, zij zijn, behalve in kindervoorstellingen, nooit tot leven gebracht in tv-series. Paulus de Boskabouter wel. maar dan met. poppen. De enige strip die in Nederland „vermenselijkt" op het scherm is gebracht is ..Vader en Zoon" van Peter van Straten, de da gelijkse Parool-strip. Hoofdrollen Guus Hermus als de vader en Gees Lmnebank als de zoon. met Ko van Dijk als buurman. - om er maai' een paar te noemen. De lv-serie was spe ciaal geschreven, de serie was met veel zorg gemaakt, maar meer dan een „succès d'estime" werd het toch niet. Hollywood Buitenlandse strips, zijn die dan wel eens tot. tv-serie verwerkt? Charlie Brown, maar weer als tekenfilm. Lucky Luke idem dito. en zo zijn er meer voorbeelden. De enige strip tekenaar-schrijver die een soort to neelstrip maakte was bij mijn weten Jules Peiffer, wiens serietekening elke week in Vrij Nederland staat. En dan zijn er inderdaad een vrij groot aantal stripfiguren geweest die door Hollywood in vermenselijkte filmse ries werden gebruikt, met Batman. Flash Gordon en Superman als de bekendsten. terwijl Batman. Mo desty Blaise en BarbareJla het ook tot enkelvoudige bioscoopfilms heb ben gebracht. Conclusie; het kan dus blijkbaar wel! Moed verloren al verloren, wat ande ren kunnen moeten wij ook kunnen, dus nu gingNico Hiltrop allereerstop zoek naar zijn hoofdrolspelers. Ik zoek niet. ik vind. zei Picasso ai. en je krijgt de indruk dat dit ook bij Hil trop hel geval was: Ton van Duinho ven is Pa Pinkelman i zoals hij in het allereerste shot aan zijn sigaartje trok en op zijn tenen wiebelde!), en Tante Pollewop is Maya Bouma! Ca rol Voges. die de strip in het verre verleden tekende, stond volgens be trouwbare bron aan de grond gena geld toen hij Ton en Maya als Pa en Tante zijn decors zag binnenrukken, dus dat zegt genoeg. Het- probleem van de hoofdpersonen was dus snel opgelost, de rest volgde vermoedelijk als vanzelf: Kareltje. Flopje, de drie knechten, en al die anderen. Ik herinner mij nog goed dat ik een grote liefhebber was van Pa Pinkel man. het zou mij zelfs niet verbazen als dat de enige strip is geweest die ik in mijn hele leven ooit echt heb gele zen. Vermakelijk, dat was het woord. Tongue in cheek misschien, een beetje, hoe was het ook alweer? Ik heb de strip, dankzij de goede zorgen van de uitgeverij, nu weer te hooi en te gras even herlezen, en ja, hij had wel iets aardigs en grappigs, zo tus sen de rest van de krant in. Je las het in drie minuten. Nu kijk je er naar in dertig minuten, en je denkt: mijn hemel! Ben ik zo oud geworden? Zo veeleisend' De tekst is toch zo ge trouw mogelijk gehandhaafd, waarom vind ik die dan nu opeens zo ontzettend kinderachtig? Omdat je vroeger vooral de tekst las en de plaatjes op de koop toe nam (heb ik ooit zo nauwkeurig naar de tekenin gen gekeken als naar de tekst? Wel nee. toch1), terwijl je nu met je neus op de „bewegende beelden" wordt gedrukt, zodat de tekst naar de ach tergrond verdwijnt? Wat blijft er dan over? Een grappig meneertje dat in zijn bolhoed blaast, en een gezellig mevrouwtje dat broodjes uitdeelt, typisch iets voor kinderen dus. Maar stel dat je je ogen dicht doet en alleen naar de tekst luistert, zou dat dan verbetering brengen? Ik zal het de volgende keer zeker proberen, maar ik ben toch bang dat oolr dan zal blijken dat de tekst de tand des tijds slechts in zoverre heeft door staan. dat het vleugje nostalgische herkenning nog wel degelijk doel treft, maar dat Pa en Tante toch worden doodgedrukt m de omar ming van het zoveel pontificalere tv-gebeuren. Dat is geloof ik nie- mands schuld. Beter dan het nu ge beurt kan het niet. getrouwer aan de auteur kan men ook niet zijn. de enige oplossing zou zijn geweest dat Nico Hiltrop aan Bomans gevraagd had: schrijf voor mij een nieuw avon tuur van Pa Pinkelman en Tante Pol lewop, anno 1976. en bestemd voor de televisie. Maar dat kon dus niet. In Televizier Magazine interviewde Fons van Westerlo die Brabantse jongen die in India gearresteerd werd. tegelijk met Ludwina in Israël. U weet wel. op beschuldiging dat zij er door de Palestijnen op uitgestuurd waren de situatie op enkele vliegvel den te verkennen, voor een toekom stige kaping. Ik heb er hoofdschud dend naar zitten kijken, evenals trouwens eerder naar de beelden uit Israël, waar we Ludwina wat nerveus aan haar haar frunnikend zagen zit ten. belaagd door de pers. Uit zo'n interview in Televizier Magazine, en misschien nog meer uit die enkele, weinigzeggende beelden uit Israël, kreeg je sterk de indruk dat de Rode Hulp een uit de hand gelopen Rode Hand is. - de naam die je in mijn tijd in je lagere schooljaren aan een ge heimzinnige club gaf die soms over een hut beschikte, en soms over een autoped met luchtbanden. Rode Hulp. Rode Jeugd, het komt allemaal uit het katholieke zuiden des lands. Nymegen heeft ook de naam de meest linkse universiteit te zijn, de Nieuwe Linie is als ex- katholiek blad ook het meest links- fervente weekblad in Nederland, kor tom; afvallige katholieken (ik neem gemakshalve tenminste maar aan dat zij afvallig zy n. en katholiek) voe len zich blykbaar meer geporteerd voor het links radikalisme dan an dere bevolkingsgroepen. Ludwina c s. waren dus gepredestineerd, zou je kunnen zeggen, ze zyn kennelyk van het een in het ander gerold en hebben dit sneeuwbaleffect niet meer kunnen stuiten, want terwyl je bij vliegtuigkapingen en bomaans lagen aan goed getrainde, fanatieke jongens en meisjes of mannen en vrouwen denkt, vertonen de Rode Hulp-leden weinig overeenkomsten met dit ideaalbeeld. Zitten die Pales tijnen nu echt op hen te wachten, vroeg ik me af? Kan je je voorstellen dat zy in Aden in een opleidingskamp zijn opgeleid voor sabotage-activïteiten en derge- ly ke? Ik geloof het wel. daar niet van. maar kan ik het my ook voorstellen? Nauwelyks. Want wat zagen we ge beuren in dat interview in Televizier Magazine? Fons van Westerlo had in de vrije natuur een rustig vraagge sprek met Marius Nieuwburg. hy deed dat keurig, twee generatiegeno ten onder elkaar, maar hij stelde wel de voor de hand liggende vragen. Je bent al enige tyd werkloos, hoe kan je dan toch per vliegtuig zulke wereld reizen maken en je verblijf in al die landen betalen? Dat geld had hij nog van toen hij nog wel werkte, en iater zei hy: geen commentaar. Dat je er onderdoor gaat tegen een uiterst gewiekste in terviewer, - dat kan de beste over komen. Maar datje ook het antwoord schuldig moet talyven op de meest voor de hand liggende vragen, doet erg knullig en „ongetraind" aan. Al werd mijn mededogen er wel sterk door aangewakkerd. Maar als je dat van tevoren niet ziet aankomen en je dan toch leent voor een tv-interview. -dat is zo naief. zo ontwapenend, dat je de Palestijnen bijna geharde me dewerkers zou gaan toewensen... Ton van Duinhoven als Pa Pinkelman en Maya Bouma als Tante Pollewop. Ne, ederland heel't een week van gerichte aandacht op de 'Vluchteling van 1976' achter de rug. Gisteravond Iaat is de financiële ac tie in Den Haag afgesloten. Er kwam een pittig bedrag op tafel waarmee binnenkort een poging kan worden ondernomen om duizenden uit hun vertrouwde omgeving weggejaagde of weggelopen mensen te hel pen een nieuwe start te maken. Uiteraard draaide gisteravond in de provinciale in formatiecentra en in de Ilaagsecentraalpost van de actie alles om de laatste getallen op het scorebord van de Nederlandse vrijge vigheid. Meer terloops en in vluchtige bedankjes gaat bij dit soort gelegenheden ook nog een glij- licht over het grote leger van vrijwillige ac- tievelingen die voor het goede doel op de been zijn geweest. Sommige kerngroepen, verspreid over het hele land. al maanden en weken lang; de grote massa medewerkers op twee avonden in één week met zo'n gevoel van 'en nu er even hard tegenaan'. Achteraf wordt dan verwonderd, opgelucht en zuch tend tegelijk vastgesteld dat het opnieuw is gelukt om oen beroep 1e doen op al die men sen die maar weer 'ja' zeggen wanneer hun ln/.;u:;eüngscapaCiteiten nodig zijn. maardie eigenlijk toch maarmetzo weinigen zijn Hoeveel het er deze week voorde 'Vluch telingen 1976' zijn geweest, die een actieve rol hebben gespeeid voor de campagne, zal mis schien later nog wel eens duidelijk worden. Doodeenvoudig omdat er altijd mensen ver geten worden die ergens in een stil hoekje bezig zijn. De organisatoren van de nationale actie gingen ervan uit dat ze 120.000 vrijwilli gers nodig hadden om een succes te bereiken De klacht vanuit dit korps van mensen die het nu eenmaal niet over hun hart kunnen verkrijgen om te weigeren is wel 'dal het al tijd weer dezelfden zijn die voor hel inzame lingswezen in de schoenen moeten komen' Organisatoren van acties - ze zitten vaak bij vrouwenraden.- kerken, rode kruis, sportr en jeugdverenigingen, scholen - willen voor zichzelf wel eens vaststellen dat het korps van beschikbare vrijwilligers moe- gecollecteerd raakt; dat te veel anderen ei genlijk ook eens een avondje van achter de buis zouden moeten komen om met de bus langs de deuren te gaan. Iedereen kan het uiteigen ervaring beoorde len: er wordt in Nederland vrijwel doorlopend flink beroep gedaan op - wat dan heet - "de publieke offervaardigheid Om in ieder geval te voorkomen dat inzamelingsacties elkaar in de wielen njden bestaat nu al weer een aantal jaren in Amsterdam een bureau (het Centraal archief en inlichtingenbureau in zake het mzamelmgswezeni dat over het jaar heen een soort van kalender opmaakt, waarop alle acties en collectes worden gere gistreerd. Gemiddeld zijn op die kalender al 21 lot 24 weken gereserveerd voor landelijke collectes. Om er enkele te noemen: Nier stichting. Polio. Leger des Heils. Rode Kruis kankerbesrijding gehandicapten en zovoorts Het Centraal archief last van tijd lot tyd in dit schema zogenaamde 'rustpe riodes' in. Verder wordt er op de kalender ruimte vrijgehouden voor allerlei plaatse lijke actic-o, waarin de gemeentebesturen een ordenende rol spelen. In wezen komt het erop neer dat de totale ruimte die erzit in de nationale vrijgevigheid in de tijd gemeten volgens een vrijwel vast rooster wordt gebruikt, waarbij de ieder jaar terugkerende acties en collectes de hoofd moot vormen. En dan is het toch wel opval lend dat de collecte-moeheid uitsluitend een organisatorisch probleem blijkt Bij het Am sterdamse bureau heeft men namelijk gecon stateerd dat de opbrengsten van alle inzame lingen door de bank genomen zeker de geld ontwaarding bijhouden en in veel gevallen zelfs een stijgende lijn vertonen. „De ramme lende bus doet het. nog steeds erg goed", kreeg ik van de opgewekte woordvoerder te hpren. Na, I aast de vele vaste collectes en acties die ieder jaar worden gehouden zijn er nu dan de bijzondere, nationaal opgezette pogingen om de portemonnee open te knjgen. de zoge naamde massa-acues, zoals deze week 'Vluchtelingen 1976'. Er zijn al heel wat van die evenementen met groot enthousiasme en veel succes gepasseerd: 'Beurzen open, dij kt:', dicht' 1953). 'Open li<" IGrvi voor Leven', nationale spektakelstukken voor het Rode Kruis. Ze gingen gepaard met en hadden do'"raans vee! te danken aaneen oppeladcn stuk gevoelsmatigheid, dat bij de vrijgevigheid nu eenmaal steeds een belang rijke rol speelt. Dat is voortdurend moeilijk voorspelbaar, staat nogal eens ter discussie, maar is in het totaalbeeld eenvoudig niet weg ledenken Bij de rbereidingen de uitwer king van ditsoorl massale acties bedienen de organisatoren zich doorgaans van een stuk techniek en een flinke voorraad psychologie. In hel verleden verleenden de omroepen nogal eens hun medewerking in de vorm van een meer dan avondvullend televisiepro gramma. waarin dan een bekende persoon lijkheid van de buis als de grote collectant optrad. Het ging bij die gelegenheden alle maal look in de improvisatie) zeer professio neel toe. Inzamelen is in Nederland een vak geworden. Uiteraard hangt het resultaat van een actie belangrijk af van de vraag in hoever het doel het publiek aanspreekt. Is het geld bestemd een probleem dat bij zije van spreken 'dicht bij' ligt (kankerbestrijding, een vakantieboot voor gehandicapten), dan zullen de accenten in de voorafgaande informatie persoonlyker, directer kunnen zijn dan wanneer het gaat om een internationaal vraagstuk, zoals nu de vluchtelingenhulp. De nu gevoerde actie voor in totaal 30.000 ontheemden in de we reld is voorafgegaan door een min of meer 'financile verantwoording' van de opbrengst die tien jaar geleden ten goede kwam aan een project voor Tibetanen, mensen die na de in val van de Chinezen een goed heenkomen hadden gezocht in India. Punt waar het in wezen om draaide was: hoe kan de in het algemeen gereserveerde houding van het Nederlandse publiek ten aanzien van hulp aan doorgaans onoverzien bare omstandigheden in verre landen wor den omgebogen in vertrouwen? Vooral de kerken hebben dat element opgepikt en op de man af vertaald met een slagzin: 'Het vluchtelingenprobleem is pas hopeloos als u zegt dat het hopeloos is'. In tegenstelling tot tien jaar terug ditmaal geen a. oud vullende begeleiding op radio en televisie tijdens het hoogtepunt van de actie. Wel een vrij gerichte en doordringende voor lichting in de verschillende publiciteitsme dia om - zoals dat dan in de inzamelingsvak termen wordt genoemd - een gunstig klimaat te scheppen voor zowel het aanwerven van vrijwilligers als de uiteindelijke opbrengst. De organisatoren hebben er van het begin af op gemikt dat de aktie zou moeten worden gevoerd langs de taktiek van de 'persoonlijke benadering'. Voor de vrijwilligers betekende het dat ze twee keer achtereen langs de deu ren dienden te gaan: eerst de brief aanreiken methet informatiemateriaal over de vluchte lingenhulp met daarbij de giftenenveloppe, twee dagen later de envloppe met inhoud op hetzelfde rijtje adressen ophalen. HetZeeuwse comité heeftdaarby de ervaring opgedaan dat deze persoonlijke benadering in de dorpen aanmerkelijk gemakkelijker was te organiseren dan ui de steden. Op een enkele uitzondering na (Vlissmgen was wat dat betreft een erg moeizame zaak) was er eigenlijk geen groot gebrek aan vrijwilligers. Opnieuw is gebleken dat het in plattelands gemeenten bnvoorbeeld erg wervend werkt wanneer duidelijk wordt dat eigen gemeen schap in al haar geledingen zich.als het ware supporter van een dergelijke actie toont. Een persoonlijke noot in een brief van de burge meester blijkt in dat geval niet zonder effect. Hier en daar is van dat extraatje bij de alge mene informatie en opwekking gebruik ge maakt. Bij de aktie 'Vluchteling 1976' is een inza- melingstaktiek toegepast die erop was toe gespitst de belangstelling van het publiek kort, maar hevig te vangen. Alle informatie en alle wervingsactiviteiten samengeperst in één week. Geen voorzichtige, maandenlange opwarmertjes in de trant van 'in de herhaling ligt onze kracht'. Dit nog niet zo vaak gebe zigde systeem had als handicap dat men zich moest verzekeren van de medewerking van vrijwilligers in een reeks voorafgaande maanden toen de actie als zodanig eigenlijk nog volslagen onbekend was. Ondanks dat is gebleken dat met grondige en weinig aan het toeval latende methodieken onder vele tien duizenden opnieuw een sterk stuk motivatie kon worden opgebouwd. Toch blijven dit soort acties, eenmalig en wervelend van opzet, incidenten op de ka lender van het Centraal arcliief in Amster dam. Straks komen de vaste collectes weer. Ingeburgerd, dat wel. maar doorgaans niet vergezeld van een zo uitgebreide publiciteit. De collectanten die daarvoor weer op pad moeten, hebben het deze week misschien met enige afgunst bekeken, die aanpak en dat resultaat op het scorebord. Misschien denken zena afioop: watzou het plezierig zijn wanneer ook voor die steeds terugkerende beroepen op de publieke offervaardigheid zo spontaan een zo groot medewerkersbestand kon worden opgebouwd. Wat zou het een verademing zijn wanneer die nog goed func tionerende 'rammelende bus' eens door méér mensen dan altijd dezelfden werd opgepakt En dan hebben ze gelyk. Want inzamelen mag dan een vak geworden zijn, het staat of valt met de vrijwilliger. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4