Axel-Vlissingen is zondag een soort sleutelwedstrijd Van Waterschoot: 500e wedstrijd voor Hontenisse Wil DE WAAL: VERLIEZEN WENT NOOIT V.D. MEIJDEN: BIJ AXEL NO MEER VOETBAL EXPERIMENTALE DEMONSTRATIE MAASKANT m NIMMER IN BOEKJE SCHEIDSRECHTER GESTAAN TC schaatsen afgetreden ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 VLISSINGEN - De tijd dal Zeeuws-Vlaamse voetbalclubs op keken tegen Walcherse verenigin gen is (gelukkig) voorgoed voorbij. Er heeft in de Zeeuwse voetbalwe reld een flinke kentering plaatsge vonden. Middelburg en Vlissingen. in het verleden de exponenten van het betere amateurvoetbal, zijn te ruggezakt en clubs als Terneuzen en Axel hebben zich snel ontwikkeld. De nivellering in hel Zeeuwse voet bal is weliswaar betreurenswaar dig, maar heeft in ieder geval geleid lot een voor de provincie aantrekke lijke competieie in de tweede klas van het zondagamateurvoetbal. Inmiddels hebben Terneuzen en Axel bewondering afgedwongen bi.) de Zeeuwse voetbalkenners. Vorig jaar. aan heteinde van de competitie, stelde Vlissingen-trainer Jaap van Maris onomwonden: ..Volgend jaar zijn Axel en Terneuzen voor mij twee grote kanshebbers voor de titel". Wat Terneuzen betreft heeft Van Maris de OOST-SOUBURG - De bestuurlijke omwenteling bij Vlissingen heeft volgens Wim de Waal een enorme stimulerende invloed gehad op de motivatie van de eerste elftal spelers. Bovendien - of misschien wel juist daardoor- komen de talen trijke jonge spelers van enkele jaren gelden nu pas goed tot hun recht en •heeft Vlissingen na zes wedstrijden zoeken een passend concept gevon den. Daarom meent De Waal dat zijn ploegnu eindelijk weer eens aan een opbouwperiode kan gaan denken. „Ik wil het een beetje voorzichtig zeggen, want door de nieuwe voorzit ter te prijzen zou de indruk gewekt kunnen worden dat ik de vroegere voorzitter aanval en dat is beslist niet de bedoeling. Maar zoals een nieuwe trainer verfrissend kan wer ken op een spelersgroep, zo kan ook een nieuwe voorzitter dat. Piet Kos ter heeft snel gezien dat bij Vlissin gen eigenlijk alles goed is, met uit zondering van de resultaten van het eerste elftal", betoogt de 30-jarige laatste man, die na een seizoen om persoonlijke redenen niet te hebben gevoetbald is teruggekeerd. „Koster heeft zich tot begeleider van het eerste elftal gebombardeerd. Als spelersgroep hebben we dat ge merkt. We hebben een nieuwe mas seur. een nieuwe speaker en ook de vrouwen van de spelers worden niet vergeten... Dergelijke dingen geven de spelersgroep de indruk dat er veel werk wordt gemaakt van het eerste elftal. De voorzitter zit er bovenop. Hij is ook bij alle voorbesprekingen en houdt zelf ook een praatje. Je kunt daardoor misschien wel sneller con flicten krijgen tussen voorzitter en trainer, maar ik ben ervan overtuigd dat ze zo verstandig zijn om dat te voorkomen. In ieder geval komt het bij de spelersgroep positief over". wedstrijden gespeeld, waarin hij de grote man van Vlissingen was". De equipe van trainer Van Maris heeft een wisselvallige periode ach ter de rug. De eerste drie wedstrijden werden gewonnen en vervolgens ver loor de ploeg drie maal. Er was geen enkele lijn in het spel te ontdekken. „Ik geloof dat we nu het goede sys teem hebben gevonden. Hoewel we zondag verloren, speelden we niet slecht. Ik denk dan ook dat we met twee spitsen zullen blijven spelen en op links met opkomende mensen zul len werken, zoals een Fagg die naar het middenveld is gegaan. Maar ze ker weten doe ik dat met natuurlijk, want de trainer maakt uit hoe er ge speeld wordt", zegt Wim de Waal. Met Klaas van de Buuse, Jo Marijs en Wim de Waal is er weer veel routine in deploeg en nu ook de jongeren' beter gaan spelen lijkt de toekomst er voor Vlissingen niet meer zo somber uit te zien. „Al met al hebben we nu een tamelijk homogeen team. Alleen Pattrick Dewitte is nog niet in vorm. Hij heeft de typische eigenschappen van een spits. Hij is geen meevoetbal- lende spits, maar hij moet gelanceerd worden. Het feit dat we met twee spitsen spelen betekent echter dat hij wel moet meevoetballen en dat maakt hem onzeker, omdat hem dat niet ligt". Een kampioensploeg ziet De Waal niet in Vlissingen. „We moe ten goed kunnen meedraaien, maar als we kampioen willen worden moe ten we het geluk van de kampioen hebben. Dat wil zeggen: weinig bles sures en enkele wedstrijden gelukkig winnen". Laagvliegers; Frappanl Naar zijn mening komen spelers die al jaren in het eerste team spelen nu pas goed uit de verf. „Jongens als Ad Siereveld en Gillis van de Rafelaar zijn voorbeelden van spelers die verkeerd zijn opgevangen. Ze kwa men in het eerste elftal op een mo ment dat iedereen het te druk had met zichzelf en onmogelijk die kna pen kon opvangen. Ik vind het frap pant dat ze toch nog zijn doorge gaan, want ze hebben veel kritiek te verduren gehad. Niet alleen van het publiek, maar ook van de medespe lers. Nu worden ze pas waardevol. Van de Rafelaar heeft dit plank een beetje misgeslagen, maar hij kon toen nog niet voorzien dat enkele talentvolle voetballers zou den vertrekken. De voorspelling over Axel lij kt echter wel uit t.e komen. De formatie van Rudie Steel is na het succesvolle sei zoen in de derde klas meteen doorge stoten naar de top van de tweede klas. De resultaten zijn misschien nog wat wisselvallig, maar Axel staat momenteel wel op een fraaie derde plaats. Morgen (zondag 14.30 uur) ontvangt Axel Vlissingen. Hoewel de competitie nog redelijk 'vers' is. vormt het duel voor Vlissingen toch een soort sleutelwedstrijd. Na drie maal winst en drie maal verlies moet morgen blijken naar welke kant de balans doorslaat, Axel moet trach ten de toppositie vast te houden. De twee 'laatste mannen' van de clubs geven hieronder hun mening over de verrichtingen van hun clubs en een voorbeschouwing op het komende treffen. SPUI - Er wordt wel eens gezegd dat je aan het spel van een voetballer kunt zien hoe hij in het dagelijks le ven is. Die stelling is zeker van toe passing op Henk van der Meijden (25), laatste man van Axel. Op het veld is hij een persoonlijkheid en ac teert hij bijzonder stijlvol. Henk van der Meijden privé hecht ook aan stijl. Dat blijkt uit alles. De smaak volle inrichting van het schitte rende huis in Spui, zijn auto, kleding en zelfs het merk sigaretten vormen de meest tastbare bewijzen. Van der Meijden valt op de groene grasmat op door zijn uiterst koel bloedig gedrag. Hij heeft zich de laat ste jaren ontwikkeld toteen voortref felijke verdediger. Zelfs wanneer de Axelse achterhoede onder een enorme druk staat, ziet hij nog kans beheerst uit te verdedigen. „Ik gelool dat ik zelfs rustiger ga spelen, wan neer de druk groter wordt. Misschien is het ook wel een vorm van luiheid, want als je een bal verkeerd afspeelt moet je er ook weer achteraan ren- Sinds 1970 woont de uit de Betuwe afkomstige voetballer in Zeeland. Aanvankelijk voetbalde hij bij Ter neuzen, meestal in het tweede team. „Ik ging in die tijd nog al veel op stap en ik had niet zoveel over voor het voetballen. Bovendien kon ik niet zo goed overweg met de toenmalige trainer Cas Hubregtse", zegt de op de transport-afdeling van DOW- chemical werkzame Van der Meij den. Toen hij getrouwd was keerden de ambities voor het voetbal terug. Hij ging naar Axel, waar hij aanvan kelijk in het reserveteam speelde om vervolgens door louter toeval op de plaats van laatste man terecht te komen in het eerste elftal. Goede opbouw „We zijn technisch beter geworden", stelt hij. „Er wordt nu meer gevoet bald. Als je bijvoorbeeld ziet wat een Wim de Koei jer allemaal doet op de voorstopperplaats, dat is enorm. Ook Wim van Gink is enorm voor uitgegaan. Dat zijn maar enkele voorbeelden". Volgens Van der Meijden zijn de twee voorafgaande seizoenen goed geweest voor de op bouw. Twee jaar geleden maakte Axel in de derde klas een bijzonder moeilijk seizoen door. De verdedi gers hadden toen handen vol werk. Het volgende seizoen verliep echter ideaal. Axel werd toen kampioen van dé derde klas. In dat jaar kwa men de aanvallers volledig tot hun recht. „Nu, heteerste jaar in de tweede klas, is het weer zwaarder. Als verdediger kom je weer meer aan de baL In feite is het veel beter dat een verdediger niet opvalt. Dat is een teken dat hij weinig te doen heeft", meent Van der Meijden. Naar zijn mening heeft Axel de laatste jaren duidelijk positief voetbal laten zien. „Er komen niet voor niets iedere wedstrijd zo'n dui zend man naar ons kijken". Deson danks blijft buurtgenoot Terneuzen het Axelse spel scherp veroordelen. „In het clubblad van Terneuzen wordt ons verweten dat we boerenkool-voetbal spelen. Ik geloof trouwens dat die rivaliteit er meer is bij het publiek dan bij de spelers". Van der Meijden onderstreept die woorden en laat blijken dat hij in ie der geval geen wrok heeft tegen de club, waar hij toch lichtjes gefrus treerd is vertrokken, „Ik zie persoon lijk liever dat het Terneuzen goed gaat, dan de Brabantse clubs. Als Terneuzen uit de tweede klas zou de graderen, zouden wij weer een derby missen en dat is jammer". Derby-sfeer De derby-sfeer beperkt zich echter niet alleen tot wedstrijden tegen Terneuzen. Over hel duel tegen Vlis singen zegt Henk van der Meijden: „Zeeuwse wedstrijden zijn altijd moeilijk. Bij Terneuzen had ik het gevoel van een derby nooit. Bij Axel wel. Dat ligt waarschijnlijk vooral aan de sfeer. Ik heb Vlissingen ech ter maar één keer zien spelen. Dat was in een vriendschappelijke wed strijd tegen Hoek. Het lijkt me een hele moeilijke tegenstander". De opstelling van Axel is nog een groot vraagteken. Jos Geïmaert en Guillaume Drumont bleven afgelo pen zondag geblesseerd op de bank. Ze werden vervangen door Ronald Marcus en Willy van Grimbergen. Wanneer Geimaert en Drumont zondag niet spelen zal Staf Martens voor de doelpunten moeten zorgen. Van der Meijden: „Staf is veel beter gaan draaien. Hij scoort bijna iedere wedstrijd. Bovendien spelen we zon dag voor eigen publiek en dat moet een voordeel zijn. In ieder geval moet het een prachtwedstrijd worden". Morgen moet blijken of het concept van Vlissingen goed is. „Vier jaar ge leden hebben we eens in een uitwed strijd tegen Axel met 1-1 gelijkges peeld. Toen was het een ploeg die met lange trappen vanuit de achter hoede de drie razendsnelle spitsen bediende. En tegen dergelijke 'onge compliceerde laagvliegers' voetbal ik niet zo graag. Maar ik heb begre pen dat ze anders zijn gaan spelen, een completere, ploeg zijn geworden. Behalve dat ene gelijkspel hebben we voor zover ik weet nooit in Axel gewonnen en ik hoop dat het zondag wel lukt. In de twaalf seizoenen die ik in het eerste van Vlissingen heb gespeeld, hebben we geloof ik al meer verloren dan gewonnen. Maar aan verliezen wen je nooit". Piet van Waterschoot en z'n plakboeken: „Als ik een uurtje niets te doen heb kijk ik ze altijd KLOOSTERZANDE - Vijf plakboeken voordevol wedstrijdverslagen, een schrift waarin hij al zijn doelpunten heeft aangetekend en een boekje, waarin alle voetballers worden ver noemd waarmee hij tijdens zestien jaar Hontenisse heeft samengespeeld. Het staat er allemaal precies in: 499 wed strijden, 169 doelpunten gescoord en 110 spelers, waarmee hij in al die jaren veel gewonnen maar ook een groot aan tal wedstrijden verloren heeft. Piet van Waterschoot heeft het bijgehouden alsof hij ooit nog eens van plan ïs een boek te schrijven over zijn kleurrijke carrière. Hij vertelt overigens meer over de ludieke dfeer bij Hontenisse dan over de resultaten. En dat die spel- verruwing, waarvan de laatste jaren zo vaak sprake is sterk overdreven is. In die 499 wedstrijden heeft Piet van Wa terschoot zich slechts eenmaal moeten laten vervangen vawege een blessure. Hij gaat er vooral prat op dat de naam Piet van aterschoot nog nooit in het boekje van een scheidsrechter heeft ge slaan. Zondag speelt Van WatersehooL tegen Hoofdplaat zijn 500-ste wedstrijd. Een glanzende voetballoopbaan, die voorlopig nog niet afgesloten lijkt, want zolang Hontenisse Piet van Water- NEDERLANDSE SCHAKERS GELIJK MET ARGENTIJNEN HAIFA - De afgebroken wedstrijd Ne derland - Argentinië voor de vierde ronde van de olympiade in Haifa is in een gelijkspel (2-2) geëindigd. Timmau zette aan hel eerste bord zijn hangpar- tïj tegen Najdorf in winst om en Ree kwam met Quinteros remise overeen. Vandaag, vrijdag, is er een rustdag. Italië behaalde bij het uitspelen van de afgebroken partijen voor de vierde ronde een verrassend gelijkspel (2-2) tegen de Verenigde Staten. In het Ame rikaanse team zijn vier grootmeesters opgenomen, in het Italiaanse team niet één. De uitslagen van de afgebroken par tijen: Engeland - WestiDuitsland 2-2; Philip- pijnen - Noorwegen 2,5-1,5; Nederland - Argentinië 2-2; Zwitserland - Israël 2,5- I.5; Venezuela - Columbia 2,5-1,5; Aus tralië - België 3-0 (1 partij opnieuw afge broken); Zweden - Spanje 2-2; Oosten rijk-Finland 2,5-1,5; Chili-Uruguay 3-1; IJsland - Luxemburg3-1; Canada-Iran 2,5-1,5; Denemarken - Ierland 3-0 tl»; Schotland - Guernsey 3-0(1); Wales - Pa raguay 2-2; Nieuw Zeeland - Costa Rica 3-1; Japan - Hongkong 3,5-0,5; Thailand Honduras 1,5-1,5 (1); Guatemala - Mo naco 3-1; Frankrijk - Bolivia 4-0; Domi nicaanse Republiek - Nederlandse An tillen 4-0; Andorra - Faroer 2-1 (1); Be rmuda-Maagden Eilanden (VS) 2,5-1,5; Papoea Maagden Eilanden (GB) 2-1 (1);. De stand na de vierde ronde: 1 West-Duitsland 12 pnt; 2 Philippijnen II,5 pnt; 3/5 Ver. Staten. Italië en Enge land 11 pnt; 6 Australië 10,5 pnt (1); 7/9 Nederland, Noorwegen, Zwitserland 10,5 pnt. JUVENTUS NEEMT OPTIE OP KEEGAN TURIJN (SID) - Voor het bedrag van een miljoen pond (395.000 gulden) heeft de Italiaanse voetbalclub Juventus een optie verworven op Kevin Keegan, de sterspeler van de Engelse kampioen Li verpool. Het bestuur van Juventus is er van overtuigd dat de Italiaanse voet- balgrenzen aan het einde van het lo pende seizoen open zullen gaan. VLISSINGEN - NAC-trainer Bob Maaskant komt maandagavond naar de afdeling Zeeland-West/Brabant van de WON (de vereniging van voetbaloe- fenmeesters in Nederland) een train- ingsdemonstratie verzorgen. Deze demonstratie wordt gegeven op het terrein van de vereniging De Meeu wen in Zoutelande en ze begint om half acht. Bob Maaskant zal speciaal de on derdelen: warming-up voor de wed strijd. één-twee-combinatie en het af werken op het doel, behandelen. Na de demonstratie wordt een experimentele voetbalwedstrijd gespeeld (aanvang half negen) met enkele spelregelwijzi gingen. Het doel er van is om na te gaan of de volgende wijzigingen bijdragen om het spel aantrekkelijker te maken: a, geen ingooi, maar intrap, b. geen bui- Riemens van Serooskerke. Piet Goed- i Ameniiuaen, Chris en Jan tenspel, c, strafbanKje, d. bij drie bloed van Veere. Han Roovers, Eugene penalty en e. bij zware overtreding bui- Fagg en Gillis van de Rafelaar van Vlis- ten strafschopgebied een penalty. Aan deze demonstratie werken voetbal lers van verschillende clubs mee: Joost de Ridder. Koen Pruyssers en Buis singen, Wim Koster, Kees van der Sluis en Johnny Tahapaiy van Middelburg, drie spelers van Meeuwen en ex- Vlissinger Tonny van Eenennaam, nu doelman bij NAC. schoot nodig heeft blijft hij rijn voetbal- kloffie aantrekken. Zoals iedere voetballer in de nadagen van zijn carrière wordt Van Waterschoot de laatste tijd niet meer in de spits van de aanval gestuurd. Hij is omgeturnd tot middenvelder en in die rol kunnen er best nogeen paarjaartjes bij. Misschien maakt hij dan toch eens een kampioen schap mee. Want alleen die sfeervolle plaatjes waarop spelers op de schouders van supporters het veld verlaten ont breken nog in de plakboeken van de Hon tenissespeler. Laatbloeier Een juniorentïjd heeft Piet van Water schoot nooit gekend. Hij begon pas op 17-jarige leeftijd actief te voetballen. „Daarvoor zat ik op kostschool en had ik zo af en toe maar eens een balletje getrapt. Toen ik hier terugkwam heeft mijn broer Paul, die toen ook in het eer ste elftal speelde, me bewogen om te gaan voetballen. Ik heb een paar wed strijden in een lager elftal gespeeld en daarna debuteerde ik in heteerste tegen RAC. De tweede wedstrijd was thuis tegen Rood Wit Dat blijft nog steeds een van de mooiste herinneringen: Rood Wit was al kampioen en nog on geslagen ook. Wij hebben dat kam pioenselftal toen de enige nederlaag toegebracht". Hontenisse speelde daarna met Piet van Waterschoot nog een jaar in de tweedeklas. Preciesop het moment dat Middelburg via een kampioenschap een triomftocht naar de nationale triomftocht naar de nationale ama- teurtop begon verdween Hontenisse geruisloos langs de achterdeur. De wedstrijden tegen de toenmalige sterrenformatie van OPiet Linden- bergh, de duels tegen Desk, Rood Wit en ook Terneuzen blijven voor Piet van Waterschoot van historische waarde. Maar Hontenisse was toch ook daarna nogvoortdurend in de picturehoewel de aanloop naar ddat eerste jaar 3e klas niet al te hoopgevend was. Piet van Wa terschoot herinnert zich: „Voor de com petitie speelden we vriendschappelijk thuis tegen Axel. We waren nergens en verloren maar liefst met 8-1In de begin fase vande kcompetitie moesten we naar Axel toe. We gaven onszelf geen schijn vankans, maar wonnen wel met 1-0". „Daarnaast, waren er dieptepunten", vertelt Piet van Waterschoot. Terwijl hij één van die vroegere plakboeken vluch tig doorbladert komt hij een 10-1 neder laagbij NVS tegen. „Dat was de grootste die ik heb meegemaakt". Een overlij densbericht tussen al die wedstrijdver slagen herinnert aan een tragisch onge val waarbij Wim Steyns en Piet van Kerkhoven, twee spelers van Hontenis se, om het leven kwamen. „Een zwarte bladzijde in deke geschiedenis van onze vereniging", zegt Piet van Waterschoot. „Twee jongens waar je iedere zondag mee optrok, 's Zondags heb ik er nog een wedstrijd mee gespeeld en de andere dag zijn ze met een busje verongelukt". Een gebeurtenis die nu nog emoties op roept. Piet van Waterschoot maakte in de derde klas vooral furore toen hij met Ferry van Kruyssen de linkerwing vormde van een vijinansvoorhoede. „Je kreeg in die tijd als aanvaller ook veel meer ruimte en het was gemakkelijker voetballen. FFerry en ik voelden elkaar blindelings aan. Als ik vanaf de vleugel een bal voortrok wist ik precies waar hij stond en door z'n formidabele kop- technïek heeft Ferry opdïe manier enorm veel doelpunten voor ons ge maakt". Ferry van Kruyssen was in die tijd ook steevast topscorer bij Hontenisse. Later heeft Piet van Waterschoot die rol over genomen. Hontenisse was toen inmid dels gedegradeerd naar de vierde klas. Van Waterschoot: „In heteerste seizoen na de degradatie hadden we al kam pioen kunnen worden. We verloren in de eerste tien wedstrijden geen enkel punt en iedereen dacht dat wij het gemakke lijk zouden halen. Maar toen ging het behoorlijk mis. We verloren een paar keer en er was geen karakter genoeg om terug te vechten" Die mentaliteit is volgens Piet van Wa terschoot nit meer zoals vroeger. „Er is beslist talent genoeg bij Hontenisse. Maar het karakter ontbreekt bij een aantal jeugdspelers. Ze rijn te gemakke lijk en daarom kunnen de oudere spelers zich voorlopig nog handhaven". Piet van Waterschoot wordt binnen de verenigingnietalleen kgewaardeerd om rijn prestaties op het veld. Hij is daar naast een clubman in hart en nieren. Voorzitter Cor Schelfhout typeert hem als vogt: „Piet is een geweldig fijne vent. Niet alleen als voetballer, maar ook bui ten de lijnen staat hij klaar als er iets moet gebeuren Hij bezoekt vrijwel Ie dere kontaktavond en is kritisch wan neer hij vindt dat er fouten worden ge maakt. Dat is door het bestuur altijd ontzettend gewaardeerd". Die uitste kende samenwerking tussen spelers en bestuur stimuleren Piet van Water schoot om nog steeds door te gaan. „Ik heb er nog steeds plezier in omdat we zo'n geweldig gezellige vereniging heb ben. En zolang ik nog de conditie heb om mee te komen kanHontenisse op mij rekenen". LUCTORPOLO'ERS GESELECTEERD MIDDELBURG - Twee polospelers van het Middelburgse Luc tor. Rob Geervliet en Peter de Lange, rijn geselecteerd voor de centrale training van de zuid elijke provincies (Brabant, Limburg en Zeeland) en Gelderland. Deze selectie voor spelers tot 18 j aar zal vanaf januari volgend jaar in Eindhoven trainen, DEN HAAG (ANP) - Naar thans blijkt is donderdagavond de landelijke techni sche commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond in zijn geheel afgetreden. Aanleiding was de controverse tussen het uitgetreden lid Peter de Groot (Anna Paulowna) en de secretaris van de commissie Jan Busscher (Eindhoven). In de bijeenkomst van de ltc met de ge westelijke technische commissies in Utrecht weigerden de veertien kies mannen een opvolger van Peter de Groot (in de vergadering aanwezig als voorzitter van de tc noord- Holland/Utrecht) te benoemen in de landelijke technische commissie. In- plaats daarvan werd unaniem het aftre den geëist van secretaris Jan Busscher. Pogingen van commissievoorzitter Sake Santsma en bondsvoorzitter Her man van Laer om beide partijen tot el kaar te brengen, hadden geen resultaat» Als gevolg daarvan stapten de overge bleven leden van de ltc iSantema, Bus scher, Berend Jansen en Stien Baas- Kaiser), die van mening waren, dat het secretariaat goed werd waargenomen, op. Het hoofdbestuur van de KNSB zal zich donderdag 4 november beraden over de vraag hoe het verder moet De lopende zaken van de ltc zijn voorlopig ondergebracht bij hetbondsbureau, dat daarvoor kwalitatief en kwantitatief - aldus directeur Comello - onvoldoende is toegerust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 25