hoort-ziet-schrijft Vlissingse leeuw maakt buurt zenuwachtig PZC/P De auto's gingen voor... Afijn, afijn... Twee weken cel voor 2 keer onder invloed ii kunst Jubileum M. Nieuwdorp aan de MTS Terneuzen ZATERDAG 30 OKTOBER 1976 provincie Huub en René met een paar van hun autootjes. We prutsen wat afin onze vrije tijd. Als u ook behoorde tot de bezoekers aan de hobbyisten-tentoonstelling Looping in Vlissingen zult u daar ook al een aardig beeld van hebben gekregen. Twee jongemannen üit het Walcherse grepen de expositie aan om met hun liefhebberij op de proppen te komen. Huub den Hollander (24) uit Seroos- kerke en René van den Dorpel (IS) uit Vlissingen zijn helemaal weg van het 'racen met radiografisch bestuurde modelauto's. Dat is een sport die el ders in Nederland al aardig begint in De Nederlandse Spoonvegen wil len een aantal uitgeleende fietsen te rug hebben. Voor de opnamen van 'Een brug te ver' in Deventer waren, elf figuranten uitgerust met fietsen, die ze hadden geleend bij de sta- tionsfietsenstaUing. De opnamen zijn alweer achter de rug maar de fietsen zijn niet meer bo ven water gekomen. Naar verluidt - aldus 'De Koppeling', het blad van NS - gaal het hier om elf voor Duitse bezettersspelende figuranten, die zich ie zeer in hun rol hadden inge leefd. Zo te oordeten hebben de figuranten zich wel erg sterk ingeleefd in hun rol. te burgeren. Maar in Zeeland staan Huub en René nog praktisch alleen. Dat houdt wel in dat ze voor trainin gen en wedstrijden naar Haamstede en Utrecht moeten. Dan gaat men daar driftig racen. Iets over auto's: die zijn vervaardigd op een schaal van een op acht. Ze worden aangedreven dooreen 3,5 cc gloeiplugmotor. eenzelfde motor die gebruikt wordt bij de lijnbestuurde modelvliegtuigen. De brandstof is sa mengesteld uit methylalcohol en wonderolie. De sultan van het olierijke staatje Oman. Qaboos bin Said, heeft vorige week even in Chicago 'gewinkeld' en daarbij 1,5 miljoen dollar (bijna vier miljoen guldenuitgegeven aan de volgende zaken: zes verlengde Cadil lacs, voorzien van bar. schrijftafelen dak met zonwerend glas, zes Mercedes-Benz, een zeewaardige speedboot ter waarde van een ton. voor ruim een miljoengulden aankle ding en snuisterijen voor dames, een grote hoeveelheid autogereedschap pen, zestien koelkasten, twee grapef- ruitbomen en een muntautomaat. Een transportonderneming had een Boeing 747 gehuurd om déze partij naar Oman te brengen. Mijn technische kennis reikt niet ver. maar vooral dat laatste spreekt mij wel aan. want wonderolie kan ook mensen tot grote snelheid aanzetten. Via twee kanalen kan de modelwagen radiografisch worden bestuurd. Een is ervoor gas, de andere voor de rem. En de snelheden die die kleine krengen kunnen maken moet u ook niet uit- vlakken, want dat varieert van zestig tot 120 km per uur. Dat racen met modelwagens is niet di rect een goedkope liefhebberij. Huub den Hollander rekent voor: „Een bouwset komt op ongeveer 350,- en dan heb je nog geen radiogedeelte. Je bent wel een kleine duizend gulden kwijt om alles compleet te hebben. En dan kun je nog weer verder gaan per fectioneren. experimenteren met tandwielverhoudingen of andere ban den, dat ligt er maar aan of je van plan bent om rustig te rijden of dat je wil gaan racen." Het liefst willen Huub en René nu zo veel enthousiastelingen rond zich ver zamelen dat er voldoende levensvat baarheid is van een club Maar de lief hebbers moeten wel weten waarze aan beginnen- Wie er eenmaal mee bezig is is verkocht. En dat kan verstrekkende consequenties hebben. Huub den Hollander, die woont Zand- put 23 in Serooskerke (tel. 01189- 1584) zegt: „Mijn verkering is er door uitgegaan. Op een bepaald moment kwam mijn meisje naar me toe en zei: ik geloof dat je meer van die autootjes houdt dan van mij." onder redactie van Jacques Cats Kraanvogels in het Veerse Meer Help, een leeuw op de flat, roepen de buurtbewoners van de President Rooseveltlaan in Vlissingen uit, na melding in deze kolommen dat ene meneer Jan van Leeuwen ergens drie hoog in een slaapkamertje zo'n buitenissig beest als huisdier houdt. En men laat het niet bij roepen, er zijn er ook al met rasse schreden naar de beheerder van de flats getogen om hun beklag te doen over de aanwezigheid van een roofdier in hun onmiddellijke omgeving. „De mensen worden inderdaad wat angstig", zegt administrateur Theune van de vereniging volks huisvesting. „Uiteindelijk zitje daar toch met zessen op een trap en zo'n beest moet eens losbreken. Het is nou wèl nog wel een welpje maar straks wordt het toch een echt ge vaarlijk roofdier. En wat moet je ei genlijk aan metzo'n leeuw. Een hond op een flat is al niet alles, maar die kun je nog goed uitlaten. En een kat zetje op de bak. Maar wat moetje met een leeuw". „Straks zie ik het nog gebeuren dat zo'n beest gaat zitten brullen. En dat in zo'n gehorige flat. Waar is trou wens het eind", verzucht de heer Theune. „Een volgende keer komt iemand met een boa conlrictor aan zetten. Maar ook al alleen in verband met de hygiëne is het ontoelaatbaar een leeuw op een flat." De vereniging volkshuisvesting heeft nu een brief naar meneer Van Leeu wen geschreven, waarin wordt ge vraagd of hij maar zo vriendelijk wil zijn de leeuw op te ruimen. „Ik hoop maar dat-iet het doet. Dan is de rust tenminste weergekeerd", zegt Theu ne. De brief aan de leeuwebezitter is slechts een verzoek. Want bij nader onderzoek blijkt, dat de woning bouwvereniging geen beroep op de politie kan doen omdat de algemene politieverordening niet voorziet in het bestrijden van dit soort extreme vormen van huisdier-houden. Maar daar wordt nu toch wel hard aan ge werkt nu men in Vlissingen met die leeuw-op-de-flat is geconfronteerd. Brigadier Krombeen van de dienst bijzondere wetten van de Vlissingse gemeentepolitie vertelde mij, a at men een verordening in het leven wil roepen, waarbij wordt bepaald dat men zonder vergunning van b. en w. geen in het wild levende dieren in Elf weken odd én nu al een bekje ■met een stel forse tanden. Vijftien Kraanvogels zijn neergestre ken op het eiland de 'Haringvreter' in het Veerse Meer. De grote vogels werden ons gemeld door de heer P. A. Keuning, ambtenaar bij de Rijks domeinen. Vanaf een patrouille vaar tuig ontdekte hij vrijdag de vogels op het eiland, dat hij met de boot tot op ongeveer tweehonderd meter kon benaderen. Duidelijk waren de lange hals. de hoge stelten, de witte streep die vanaf de oogstreek tot, in de hals reikt alsmede de typische 'staart- pluim' te zien. Een kraanvogel is for ser en groter dan een reiger of een ooievaar en meet ongeveer honder dvijftien centimeter. Het broedge bied van de soort is gelegen in moe rassige gebieden van Noord-Europa, 's Winters houden zij zich opin Zuid-Europa en Noord-Afrika. De herfsttrek daar naar toe gaat in een betrekkelijk smalle baan gelegen over het oosten van ons land en WesV'Duitsland, De groep van vijf tien is kennelijk van de normale trek tocht afgedwaald, waarbij wellicht de mist en de oostelijke wind mede van invloed is geweest. Volgens de heer De Keuning zijn de kraanvogels met een kuijker vanaf de voormalige Kampveersesteiger te Kamperland vrij goed te zien. P. Schollcvaer Op de tekening: een kraanvogel in de kenmerkende fourageer houding. Opvallende kenmerken zijn: lange hals, hoge stelten, witte streep vanaf het oog tot in de hals, en typische staartpluim die veroorzaakt wordt door de sterk verlaagde kleine slag pennen. De vogel is overigens grijs van verenkleed.. P. S. MIDDELBURG - De politierechter In Middelburg heeft donderdag een au tomobilist die in enkele maanden tijd twee keer onder invloed van de drank in zijn auto werd aangehouden, ver oordeeld tot 3 weken gevangenis (1 voorwaardelijk) en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De betrokkene, de 28-jarige J. J. G. L. uit Middelburg reed op 15 maart in zijn woonplaats tegen een lichtmast. Een bloedproef wees toen met een promil lage van 2,45 uit, Op 6 juni werd hij ver volgens bij een controle aangehouden, waarna een bloedproef een promillage van 1,10 aan het licht bracht. L, gaf beide feiten ruiterlijk toe. Officier van justitie, mr. A. P. Besier vond de zaken te ernstig voor een geldboete en eiste drie weken (1 voorwaardelijk) en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Politierechter mr. P. van Empel von niste conform. Automobilist M. R. uit Serooskerke werd op 16 maart aangehouden met een Milieu-inspectie: Nadere gegevens van MAN over lood en arsenicum in Axe] MIDDELBURG - De Zeeuwse inspectie van de volksgezondheid voor de mi lieuhygiëne vraagt aan het Milieu Ak- tiecentrum Nederland om nadere ge gevens over concentraties lood en ar senicum in de grond op een gesloten particuliere stortplaats aan de Hul- stersewcg te Axel. Zeeuws milieu-inspecteur dr A, Ad- riaanse kreeg van het MAN een bnef methet verzoek aand acht aan deze zaak te wijden. „We hebben meer informatie van het MAN gevraagd. Het is in eerste instantie een gemeentelijke aangele genheid. De gemeente moet eerst zelf een onderzoek instellen, maar is niet eerst benaderd. Toch hoort het zo, voor storten op een stortplaats moet een ge meente vergunning geven. De gemeente Axel weet van niks. Dr. Adriaanse zal de informatie die MAN toezendt, doorspe len naar de gemeente Axel als 'er werke lijk met iets op de proppen wordt geko men'. Een woordvoerder van de gemeente Axel beaamde kdat er voor zover be kend nooit een verzoek van de eigenaar van het stuk grond is binnengekomen, om een gifvrij-verklaring te krijgen. Als er inderdaad met lood en arsenicum be smette grond op het terrein ligt, laat de gemeente Axel het niet liggen, zo ver telde de zegsman van de gemeente. promillage van 2,62. De zaak kwam aan het licht doordat hij tegen een wegaf- scheiding reed. Hoewel hij doorreed, kon hij later door de politie worden aan gehouden. De officier eiste in deze zaak drie weken gevangenis (1 week voorwaardelijk) en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. Mr. Besier wilde daarbij geen rekening houden met het feit dat R. inmiddels beroeps-chauffeur was. „Het enige waar mensen blijkbaar nog gevoelig voor zijn is het rijbewijs zei hij. Politierechter mr. Van Empel wilde nog wei rekekening houden met de werkom standigheden van R. Hij veroordeelde de jongeman de rijontzegging op 9 maanden voorwaardelijk. Wel kwam daarbij de bepaling dat R. in de eerste 6 maanden van zijn proeftijd alleen voor zijn werk mocht rijden. Automobilist R. Z. uit Zierikzee stond terecht omdat hij op 22 april een par keerwachter beledigde en vervolgens ook nog rakelings langs de man reed die daardoor opzij moest springen om niet geraakt te worden. Moeilijkheden om een parkeerplaats te vinden waren de aanleiding voor deze daden. Voor de belediging eiste de officier 150 gulden en voor de rij-manoeuvre 250 gulden en 3 maanden rijontzegging- voorwaardelijk, De politierechter nam dit laatste over en bepaalde de boete voor de belediging op 75 gulden. Verzet F. N. S. uit Nieuwland kreeg een boete van 300 gulden voor verzet tegen de po litie. De man zag op 8 mei als inzittende vaneen auto kans te verhinderen dat de politie de remmen van de wagen con troleerde. Hij deed dat door het autos leuteltje in zijn zak te steken en de por tieraampjes af te sluiten. Nadat er en kele harde klappen waren gevallen kwam hij tot andere gedachten. Bij verstek veroordeelde de politierech ter de automobilist C. J. K. uit Nieuwer- kerk voor het rijden onder invloed met een promillage van 2,46 tot 2 weken ge vangenis en een jaar niet rijden. Voor verschillende gebreken aan de auto werden drie geldboetes van 15 gulden opgelegd. De uit Bonn afkomstige Duitser P.M. D. kreeg voor het rijden onder invloed met een promillage van 1,31 tussen Dom burg en Oostkapelle een geldboete van 800 gulden. Zijn in Vlissingen wonende landgenoot W. S. kreeg voor het rijden in een gammele auto zonder kenteken en rijbewijs drie geldboetes met een totaal van 525 gulden, E. M, B, uit Dortmund kreeg voor dief stal van een fiets in Vlissingen 150 gul den boete. 'Over Tsjechov gesproken': meeslepend gevecht VLISSINGEN. VESTZAKTHEATER Jules Croïset speelt 'Over Tsjechov gespro ken'. toneelsolo samengesteld over de (to- neellschrijver Anton Tsjechov. Voor een redelijk goed bezet Vlissings Vestzaktheater heeft Jules Croiset vrij dagavond in een meeslepend - eenzaam gevecht afgerekend met iedere vorm van romantiek, zo die er rond de persoon van Russich (toneel)schrijver Anton Tsjechov mocht worden verondersteld. In 'Over Tsjechov gesproken' tekent Croiset het beeld van een in wezen sim pel mannetje, door een hevige innerlijke onrust zodanig met de eigen ik bezig, dat slechts genogdoening wordt gevon den in het - zoals dat wordt genoemd - 'van zich afschrijven'. De beste, brave Tsjechov heeft dat, het is bekend, met name in een vrij omvangrijke serie to neelstukken gedaan. Maar met andere bedoelingen, dan mensen uit de toneelwereld dat aan voelden. zodat Tsjechov telkens na het vrijgeven van die stukken woest en ver twijfeld om zoveel onbenul en onbegrip moest uitslaken nooit en te nimmer meer een toneelstuk te zullen schrijven. Was dat maar waar voor de later door tbc geplaagde gedreven schrijver, het zou zijn gezondheid iets meer ten goede zijn gekomen. Croiset heeft bij de samenstelling van 'Over Tsjechov gesproken' gebruik ge maakt van Tsjechov's eigen brieven, ook korte en lange verhalen en natuur lijk diens toneelstukken. Geraffineerd in elkaar gedraaid is het allemaal wel. waardoor zonder meer gesteld kan wor den dat de toeschouwer van begin tot eind zich weet betrokken bij een gebeu ren, dat alledaagse facetjes blootlegt van een - bijzónder, dat wel - persoon, die min of meer met zich zelf afrekent. Men krijgt evenwel niet alleen te maken met een figuur die alleen de zonnige zijde van het leven ziet of kent. Tsjechov, zoals door Croiset 'samenge bundeld': een net niet alleen plezierige arts-schrijver, maar vol zelfspot, die op gegeven moment op medisch advies af scheid moet nemen van zijn 'wettige gemalin' (geneeskunde) en verder moet met zijn 'maitresse' (literatuur), op wie hij grotendeels uitgekeken lijkt. Croiset slaagde er zonder meer het pu bliek in de ban van het gebeuren te hou den, mee te laten struikelen waar dat nodig was vast te houden in een span ning om het geheel op de voet te willen volgen. Evenwel, 'Over Tsjechov ge sproken' kent nauwelijks of geen echt hoogtepunt, zeker geen dieptepunt, maar is een rustig voortkabbelend - soms even wat vlakjes - amusant stukje toneel, dat door de smanesteller-speler speels en gedreven voor het - perfecte - voetlicht werd gebracht. Een langdurig applaus zat er dan ook dik in. A. V Vreemde geluiden van jazzcellist Tristan Honzige KUIPERSPOORT MIDDELBURG De Canadese jazzcellist Tristan Honzige De in Nederland woonachtige Canadese jazz-cellist Tristan Honzige sloot vrij dagavond, althans voorwat Middelburg betreft! de bonte rij van musici die onder auspiciën van Jeugd en Muziek Zeeland in deze contreien de oktober- jazzmaand, uitgeroepen door de Bond van Improviserende Musici (BIM), ge stalte hebben gegeven. Deze afsluiting in de Kuiperspoortzaal trok een 25-tal liefhebbers. Tristan Hon zige werd door Jeugd en Muziek aange kondigd als 'de enige cellist in de jazz muziek' en als 'meester-cellist'. Deze laatste kwalificatie moet ik in elk geval wel juist worden geacht. Zijn grote technische vaardigheid staat buiten kuif. Het concert, althans het deel dat wij voor de pauze konden bijwonen, was uniek en merkwaardig tegelijk. Het deed ons sterk denken aan het concert van contrabassist Maarten van Regte- ren ASltena. enkele weken geledeninde Kuiperspoort. Beiden zien kans om met strijkstok en razendsnelle vingers (Hon zige gebruikte ook een doek) de meest uiteenlopende klanken en geluiden uit het instr-ument te halen en daarmee evenzovele sferen op te roepen. Over het concert van Van Regteren Alterna is hier de term 'irritante muziek' gevallen, „zo irritant dat je wel gedweongen wordt om er naar te blijven luisteren". Die noodzaak was voor ons bij Honzige - toegegeven: de vergelijking gaat mank, het gaat om verschillende instrumenten - wat minder aanwezig dan bij eerstge noemde. Duidelijk verschil is - als we toch nog even mogen vergelijken - dat bij Honzige een duidelijke klassieke in vloed waarneembaar is, En voorts dat Honzige, althans uiterlijk, aanzienlijk heviger geëmotioneerd bij zijn spel be trokken is. Zodanig zelfs dat bij met min of meer onsamenhangende stemgelui den, kreunen, korte uitstoten en nu en dan een waar 'indianengehuil. daarbij van top tot teen in beweging, de indruk maakte aan hysterie onderhevig te zijn. We hebben dit alles eerlijk gezegd met gemengde gevoelens ervaren, Honzige mag dan een meester zijn, een uurtje luisteren wzs ons land genoeg. Het op treden van Honzige viel bij de aanweiz- gen bljkbaar zeer in de smaak, getuige het langdurig applaudisseren. P. C. de J. Oefening brandweerkring MIDDELBURG - De brandweerkring Walcheren houdt maandag 15 novem ber een regionale oefening in het CNV- vakantieoord in Oostkapelle. Deelnemende korpsen zijn die van Domburg, Oostkapelle. Veere. Seroos kerke en Grijpskerke. De oefening be gint "s avonds om half acht- huis mag houden „Aan zo'n vergun ning zouden b. en w. dan bepaalde voorwaarden kunnen verbinden", zegt dhr. Krombeen. „Want "t wordt in Nederland zo'n beetje mode om bijzondere huisdieren te gaan hou den. Straks is het misschien een slang. En als het nou een gasslang was. Enmetdieleeuwishetnogzo. dat zo'n dier binnen het j aar echt ge vaarlijk kan worden. Dan is het zelfs eenopvoedernietmeerveiligvoorzo'n knaap". Omdat er sprake zou zijn kunnen zijn van dierenkwelling is ook de dieren bescherming nu bij deze kwestie be trokken. Inspecteur Blijdorp uit Goes meent dat er op het ogenblik nog geen sprake is van dierenkwel ling. „Maar dat kan het wel worden naarmate de leeuw meer volwassen wordt". „Ja", zegt de heer Blijdorp, „die leeuw mag dan wel tot in de derde graag van tamme ouders af stammen, het blijft een roofdier met het karakter en de natuur van een roofdier". Nog even een reactie opgetekend uit de mond van directeur Van Dam van diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Hij vindt het „een volkomen onmo gelijk iets" om een leeuw op een flat te houden. „Als ze klein zijn is het een reuze aandoenlijk gezicht maar zo'n dier wordt snel groot en in een jaar tijds weegt het misschien zo'n twee honderd kg. Dan blijft er van een flat geen spaan meer heel. Wij in de die rentuin hebben voor onze jonge leeuwen al een speciale kamer met een stenen vloer. En watdenktuvan die uitwerpselen. Dat valt nu alle maal nogal mee, maar dat wordt ook steeds meer". „Ik vind", zegt de heer Van Dam, „het is trouwens niet eer lijk tegenover zo'n dier om het op een flat te houden. Zo'n beest gaat wen nen aan zijn baas. maar op een be paald moment moet die baas 'm toch weg doen. En wat krijg je dan: het dief wordt weer de dupe. Zoals het zó dikwijls gebeurt". VONNIS POLITIERECHTER: Voor 12.000 buit bij inbraak radio- en tv-zaak MIDDELBURG - Bij een inbraak in de radio- en tv-zaak van de firma Van 't Westende aan de Markt in Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag een grote hoeveelheid apparatuur ge stolen, met een totale verkoopwaarde van naar schatting 12.000,-. De daders zijn binnengekomen door het forceren van een slotvast afgesloten poort aan de zijde van het Plein 1940. Vervolgens werd aan de achterzijde van het pand een raam opengeschoven. Verder werd nog een tussendeur en een schrijfbureau opengebroken. Vermist worden onder meer 3 portable-kleuren- tv's, 3 tuner-versterkers, een video recorder en een platenspeler, alsmede wat kleinere goederen en een kleine hoeveelheid geld. De Middelburgse re- cherche heeft hog geen dader(s) kunnen aanhouden. Examen Te Rotterdam slaagde voor de M.O.- acte pedagogiek mejuffrouw N. Holster, voorheen wonende te Kruiningen. Twee auto's bij botsing beschadigd SEROOSKERKE (SCH.) - Bij een bot sing op de Serooskerkseweg bij de in gang van het recreatiegebied Schelp- hoek werden twee auto's beschadigd. De heer M. B. M. uit Bergen op Zoom wilde linksaf slaan het recreatiegebied in - rijden op het moment dat hij werd ingehaald door andere personenauto, bestuurd door W. P. dek V. uit Haam stede. Bij de daaropvolgende botsing raakte de auto van de heer dDe V. in de sloot. Er deden zich geen persoonlijke ongelukkenvoor. Auto in sloot bij Bruinisse BRUINISSE - Bij een ongeval op Rijksweg 18 bij Bruinisse werd een auto aan de voorzijde beschadigd. Deze auto besturd door mevrouw C J H, s. uit Tilburg, moest uitwijken voor een tegenligger die op de verkeerde weghelft reed en raakte daarbij in de sloot. De auto werd aan de voorzijde beschadigd Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. TERNEUZEN- Velen hebben vrijdagmiddag tijdens een officiële receptie in de aula van de nieuwe mts te Terneuzen van de gelegenheid gebruik gemaakt de heer M. Nieuwdorp geluk te wensen met. zijn 25-jarig onderwijsjubileum. Als leraar werk tuigbouwkunde begon de heer Nieuwdorp in 1951 bij de ambachtsschool Terneuzen en 7 jaar later stapte hij over naar de toendertijd pas gestichte mts. Naast zijn leraarschap bekleedt de jubilerende docent tal vanfuncties in het openbare leven. Hij isis actief betrokken bij de korfbalsport en is daarnaast voorzitter van de buyrtvereniging en speeltuinvereniging van het Oranjekwartier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11