Tegenstelling Syriërs-Palestijnen blijft Vluchtelingenkampen in Thailand: teren op verleden en illusies Persvrijheid in gedrang PZC/opinie en achtergrond UNESCO-CONFERENTIE: Buiten waait de wind om het huis... Wat doet Pa? VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 Door Kees van der Maas BANGKOK (Thailand) - Een naamloze in de statistieken is hij vaak, de vluchteling van 1976. Als hij geluk heeft is hij niet terug gestuurd bij de grens van het land waarheen hij een heenkomen heeft gezocht. Het regime dat hem tot vluchteling heeft gemaakt is de ene keer een ultra-rechtse militaire junta, een andere maal een communistisch bewind. Het lot van de vluchteling in de eer ste dagen van zijn „vrijheid" is steeds hetzelfde. Het ontvangende land weet doorgaans geen raad met hem, vooral wanneer hij tus sen duizenden anderen aanspoelt. Goed, men geeft hem een mis schien net niet lekkend dak boven het hoofd, reikt hem mogelijk een dagelijks minimaal voedselrantsoen aan en laat hem verder wachten, wachten, wachten. Lange, zinloze dagen. De vrijheid wordt een leeg bestaan. Hoe lang? De vluchteling van 1976 weet het niet. Hij slijt zijn dagen met een verleden en met illusies. Meer niet. In een kleine vergaderkamer van ho tel „President" in Bangkok praten we na met dr. Cesar P. Berta, de (Zwitser se) vertegenwoordiger van de hoge W-commissaris voor vluchtelingen zaken. Achter de witte landrovers van twee van zijn veldwerkers in het altijd nog wat onheilspellende ooste lijke en noordelijke grensgebied van Thailand hebben we als Nederlandse journalisten een tocht van een week langs vijf vluchtelingenkampen ge maakt. We hebben de vluchtelingen achter de statistieken gezien. En nu komt dr. Berta toch weer met die cij fers op tafel. Want juist omdat ze hier in Thailand na die tergend lange oor logen in Vietnam. Laos en Cambodja zo hoog zijn opgelopen, zijn de moei lijkheden zo hels groot. Eind september leverde de laatste re gistratie van vluchtelingen in Thai land 75.801 „gevallen" op Het meren deel inmiddels toegelaten in de mi stroostige. desolate kampen, wegges topt in de grensprovincies tegen Laos en Cambodja aan; ongeveer 700 in af wachting van wat er met hen gaat ge beuren op gammele bootjes en vletten in havens langs de Thaise kust. We hebben op onze tocht kunnen vaststel len dat de voedselpositie in de kampen niet uitgesproken slechtis. Natuurlijk, er zijn klachten. Over de kwaliteit, over het gebrek aan variatie in het eten, over - waarmee het vaak veel be roerder staat - de hygiënische proble men met drink- en waswater. Berta somt op verzoek even het voed selrantsoen op: 500 gram rijst per vol wassene per dag, 250 gram voor kinde ren beneden twaalf jaar, 1,5 kg vlees en 1.5 kg vis per persoon per maand, 2 kg groente per persoon per maand, verder wat zout. chili enzovoorts Hij laat we ten dat dit voedselpakket boven het internationaal aanvaarde minimum niveau ligt. Financieel vertaald komt het neer op een bedrag van dik twee kwartjes per hoofd per dag. Eenmaal aan het cijferen rekent. Berta voor dat er maandelijks een bedrag van f 1,3 miljoen wordt besteed aan voeding voor de vluchtelingen in Thai land. Vorig jaar ging de VN- vluchtelingen-commissaris in dit op- vangland in Zuidoost-Azië van start met een noodhulpfonds van f32 mil joen. bijeengescharreld uit alle hoeken van de wereld. Dat is nu bijna uitge put. „De grote vraag is; wat gebeurt er volgend jaar? We kunnen niet blijven vragen om geld voor voedsel", zegt Be rta. ..Er zal iets constructiefs moeten worden gedaan. We moeten hier een keer kunnen weggaan". '...ze zijn lastig' Toch is een definitieve oplossing van het vluchtelingenvraagstuk in Thai land heel wat meer dan een zaak van financiën. De regering heeft de Viet- namezen. de Laotianen en de Cambod- janen in de kampen steeds als zeer tij delijke groepen beschouwd. Ze zijn met tegenzin toegelaten. De politiek is er op gericht ze door te sturen naar ..derde landen" of ze te laten repatrië ren. Vooral in het spanningsveld dat Indochina nog altijd is zijn vluchtelin gen lastig. Ze zorgen voor complica ties. Zijn een verstorend element in de verhoudingen met de omliggende lan den. Daarom worden ze letterlijk wat op afstand gehouden. In haveloze, vaak overbevolkte kampen aan de grenzen met de landen van herkomst, soms erg moeilijk bereikbaar over we gen die je 's avonds na zes uur maar beter kimt mijden. Op enkele uitzon deringen na en zonder speciale toe stemming mogen ze de poort van het kamp niet uit. Het kost de VN-functionarissen dan ook heel wat moeite om de regering in Bangkok ervan te overtuigen dat er voor waarschijnlijk zo'n zestigduizend vluchtelingen per slot.van rekening niet veel anders opzit dan ze als blij vers te accepteren. En de recente poli tieke verwikkelingen in Thailand hebben de positie van al die ontheem den er niet eenvoudiger op gemaakt. Een echte oplossing zoeken is een tijd rovende en uiterst delicate heksen toer. waarbij erg voorzichtig en om zichtig moet worden gemanoeuvreerd Is het dan een wonder dat er midden tussen al die grauwheid in de kampen ongeduldige helpers rondlopen die al vast maar gewoon op hun eigen ma nier en met hun eigen middelen begin nen In Ban Vinai. een oord waar 13.000 Laotianen huizen, weggemoffeld uit de bewoonde wereld, op schootsafstand van de rivier de Mekong, trof ik er zo een aan. Een zendeling van de Ameri kaanse evangelische kerk. Hy stond naast een bestelwagentje vol oude au tobanden. „Op de kop getikt um schoenen van te snijden", legde hij uit. „Misschien lukt het om hier wat kleine huislndustrietjes op te zetten. Je moet. doen wat je kunt doen. Zorg dat de mensen wat om handen hebben. Niets doen werkt erg demoraliserend". Hij sprak vloeiend Laotiaans, deze zende ling, had de vluchtelingen van 1976 al tien jaar eerder meegemaakt in hun' land in oorlog. Voor zijn werk m het kamp kon hij beschikken over wat be scheiden fondsjes. deels ook afkomstig van Nederlandse kerken. Een stukje constructieve hulp in de marge van het. probleem. Eigen grond De VN-bemiddelaars voor vluchtelin genzaken stellen zich op het stand punt dat de politieke vluchtelingen in1 Thailand in de gelegenheid zullen moeten worden gesteld om een eigen stukje grond onder de voeten te krij gen. Pas dan maken ze een kans ooit vluchteling-af te raken. Het overleg daarover met de Thaise autoriteiten is nog jong. En de haken en ogen die aan de meest voor de hand liggende voor stellen vastzitten veel en lastig. Zoals de vraag, wat te doen voor Hmongs. een talrijke groep nomaden die in Laos jarenlang met eigen legertjes verzet hebben gepleegd tegen de communis ten? Bergvolken zijn het, oorspronke lijk afkomstig uit China, in de negen tiende eeuw op trek geraakt door Laos. Jarenlang hadden ze hun basisinkom sten uit de opiumoogst. Thailand heeft zijn eigen zorgen al met zijn eigen Hmongs. Grond vrijmaken voor deze nomaden onder de vluchte lingen is dynamiet onder een binnen lands probleem. Trouwens, de eerste vage geruchten over een plan om ron dom het grootste vluchtelingenkamp van Thailand, dat bij de stad Nong Khai, een stuk grond te reserveren voor wat kleine landbouw en veehou derij ten behoeve van de kampbewo ners. was enkele weken terug al me teen aanleiding tot een protestmars van Thaise boeren. Bij de geringste aanleiding is het conflict geboren. Grijs en uitzichtloos is de sfeer in de kampen, waarin Thailand op het ogenblik aan zijn vluchtelingenpro bleem probeert gewend te raken. Doorzetters studeren er tegen de klippen op Frans en Engels, in een vage hoop er ooit nog eens weg te ko men. Het merendeel wacht gelaten af, nooit helemaal vrij van de angst te worden teruggestuurd. Aan de onze kerheid waarmee de vluchteling van 1976 moet leven kan pas een eind ko men wanneer hem de kans geboden wordt om op een eigen stukje grond zichzelf te helpen in een omgeving waar hij voor vol wordt aangezien. VLUCHTELING 1976 Vanavond i vrijdag) gaan in heel Ne derland duizenden vrijwilligers op pad om huis aan de huis de inzame lingszakjes op te halen voor de actie 'Vluchteling 1970'. De actie wordt een succes wanneer er vanavond een be drag van 15 miljoen op tafel ligt, waarmee 30.000 vluchtelingen in Azië. Afrika en Latijns-Amerika, op drift geraakte mensen, de kans op een nieuwe start van hun leven kan worden gegeven. (Giro 999, Den Haag). Het Zeeuwse comité van de actie re kent er op dat in deze provincie een bedrag binnenkomt, voldoende om 812 vluchtelingen als het ware te 'adopteren'. Wie is de vluchteling van 1976? Om een antwoord te krijgen op die vraag reisde PZC-redacteur Kees van der Maas een xoeek lang door Thailand, waar hij in het grensgebied met Laos en Cambodja de havenloze kampen bezocht, volgestopt met duizenden mensen die na de jarenlange oorlo gen in Indochina probeerde om zich zelf terug te vinden (Van onze correspondenten) BEIROET, JERUZALEM - Het zeer moei zame proces bij het samenstellen van een Arabisch leger dat vrede moet brengen in Libanon, is nogmaals een bevestiging dat de topconferentie van Arabische staats hoofden en delegaties in Cairo weliswaar in de sfeer van verzoening werd gehouden, maar dal alle tegenstellingen, en met name die tussen Syrièrs en Palestijnen, niet te verdoezelen waren. De conferentie begon hoopgevend omdat het politieke grove werk al een week eerder op de mini-top in Riad was gedaan, waar de op zienbarende verzoening tussen de Egypti sche president Sadat en de Syrische leider Assad - de laatste ook met PLO-chef Arafat - de verhoudingen in de Arabische wereld da nig had doen veranderen. In Cairo werd met overweldigende meerder heid - alleen Irak was tegen - een vredesplan voor Libanon goedgekeurd, dat evenwel zeer ambitieus was opgesteld en reserves van zo wel links als rechts in Libanon had opgeroe pen. Een staakt-het-vuren. punt één van het vredesplan, hield het tegen verwachting wel. wat een indicatie was dat de moegestreden partijen - 45.000 doden en 18 maanden burge roorlog ging de militia's kennelijk niet in de koude kleren zitten - de vrede een kans wil den geven Op zichzelf al een prestatie, want de Arabi sche vredesmacht van 30.000 man, groot ge noeg, op papier althans, om de strijdende partijen uit elkaar te houden, was voor dit doel nog niet in Libanon gearriveerd. In de eerste fase van de topconferentie in Cairo waren er tonelen te zien die twee weken geleden nog ondenkbaar waren. De Egypti sche president Sadat riep tezamen met de Syrische leider Assad op tot eenheid in de Arabische gelederen Palestijnse officials za ten in alle vrede koffie te drinken met Syri sche afgevaardigden, nog geen tien dagen nadat Syrische troepen de Palestijnen in Li banon in de pan probeerden te hakken. Ko ning Khaled van Saoedi-Arabië had een ontmoeting met de leider van Zuid-Jemen. Rubai Ali. de eerste ontmoeting tussen een Saoedische vorst, vertegenwoordiger van een aartsconservatieve monarchie, en een leider uit Aden. waar hel enige marxistische regime in de Arabische wereld gevestigd is. Solidariteit Dat de herwonnen Arabische solidariteit me teen politieke gevolgen voor de oude vijand Israël begon te krijgen, bleek wel uit het feit dat twee nieuwe punten aan de agenda van de top in Cairo waren toegevoegd, namelijk de situatie in de door Israël bezette Arabi sche gebieden en. wat veel actueler was. de toen voortdurende gevechten in Zuid- Libanon, waar de christen-rechtse militia met door Israël geleverde wapens tegen Palestijns-linkse eenheden niet van ophou den wisten, Het christen-rechtse „leger voor de be scherming van Zuid-Libanon" claimt nu het gehele grensgebied met Israél onder con trole te hebben, zodat de Palestijnen van daaruit geen acties meer tegen Isral kunnen ondernemen. Er gaan nu speculaties dat de Palestijnen met de Syriërs een overeen komst hebben gesloten, waarbij zij commando-raids tegen Israël kunnen blij ven uitvoeren via Libanees gebied dat onder Syrische controle staat. De situatie in Zuid-Libanon blijft, evenwel zo verward en gespannen, dat de moeilijkheden daar het wankele bestand in de rest van Li banon in gevaar kunnen brengen. President Sadat waarschuwde tijdens de top Israël in vrij felle bewoordigen. m Zuid-Libanon niet in troebel water te vissen. Het moeilijkste onderwerp had men in Cairo voor de tweede dag bewaard, namelijk de fi nanciering en samenstelling van de vredes macht. Over het geld werd men het vrij snel eens - 30.000 man op de been houden, voeden en zo nodig te laten vechten, kost toch nog honderden miljoenen - maar over de vraag welk land hoeveel soldaten zou moeten leve ren. konden de ministers van buitenlandse zaken, die al het huiswerk moesten doen in Cairo, het niet eens worden De zitting werd voor acht uur verdaagd, wat een aanwijzing was voor grote meningsverschillen. De verschillende partijen in Libanon zelf. tij dens het conflict op een of andere wijze ge lieerd geraakt met een bepaald Arabisch re gime of andere buitenlandse macht, hebben namelijk totaal verschillende ideeën over welke Arabische landen troepen voorde vre desmacht zouden moeten leveren en we-ke per se niet. Maskerade Omdat Egypte niet mee wil doen en redelijk neutrale landen zoals Saoedi-Arabië en Soe dan met zulke grote contingenten kunnen le veren, lag het in de verwachting dat de 20,000 man Syrische invasietroepen, die nu toch al in Libanon zijn, snel van uniform zouden verwisselen en als vredessoldaten zouden gaan optreden. De Syrische deelname aan de vredesmacht zou dan 60 procent zijn. Hoe deze maskerade in de praktijk zal uitvallen, was nog niet geheel duidelijk. Wel was duidelijk dat de Palestijnen. on danks hun aanvankelijke toenadering tot de Syriërs. met deze gang van zaken geen ge noegen namen. Zij die zich met hun moslim- linkse broeders in Libanon de laatste vijf maanden gewapenderhand hadden verzet tegen de Syrische inval, wilden dat Syrische eenheden niet meer dan 30 procent zouden uitmaken van het Arabische vredesleger. De Palestijnse leider Arafat pleitte zelfs voor Li bische militaire deelname, wat weer voor een van de strijdende partijen in het conflict, de christen-rechtse Libanezen. onacceptabel moest zfin. Als alles goed gaat, ligt het in de verwach ting dat de Syrische contingenten van de Arabische vredesmacht in door christenen gecontroleerd gebied zullen gaan opereren - hoe dat in Zuid-Libanon bij de grens met Israël moet gaan. weet niemand, maar het wordt wel spannend - terwijl de overige Arabische vredesengelen orde en rust in de Palestijns-moslim- linkse regio's moeten gaan doorvoeren. Positie Israël Onze correspondent in Jeruzalem. Jaap van Wesel, tekent hierbij aan: De christelijke falangisten hebben bekend gemaakt dat zij het hele gebied langs de grens met Israël beheersen. Israël heeft de christelijke troepen bij het voltooien van hun veroveringen gesteund met het leveren van wapens. Deze Israëlische steun was al lang bekend, maar sinds een week mag er pas vrijelijk over geschreven worden. Er is echter in Jeruzalem uitdrukkelijk ver klaard dat Israëlische troepen niet in Liba non aan de gevechten deelnemen. Dat is ook niet nodig, want de militaire tegenstand van de moslims en de Palestijnen in Zuid- Libanon i$ bijzonder gering: alle troepencon centraties zijn in het centrum en in het noorden van het land. Israël is nu door mid del van de christelijke troepen heer en mees ter in Zuid-Libanon. Israëlische patrouilles, voorheen een routinezaak, zijn dank zij de aanwezigheid van de christelijke soldaten nu overbodig geworden. Dat is politiek gezien uiteraard een grote opluchting voor de Israë li's. Voor Israël is de gedachte aan herhaling van bloedbaden zoals die in het plaatsje Maalot hebben plaatsgevonden, een nachtmerrie. Daarom heeft Israël plechtig verklaard onder geen voorwaarde te zullen toestaan dat de Palestijnse commando's weer terugkeren naar hun vroegere posities langs de Israëli sche grens. „Onze politiek gaat uit van drie principes", heeft minister van defensie Peres enige dagen geleden verklaard, „namelijk goed nabuurschap, het respecteren van de grens, en de gemeenschappelijke wil van Is raël en haar Libanese buur om de goede be trekkingen niet door Palestijnse terroristen te laten verstoren". Er zjjn duidelijke aanwijzingen dat het bond genootschap tussen Syrië en de christelijke Falange in Libanon afloopt. In verband daarmee hebben politieke en militaire klin gen in Jeruzalem gezegd dat de toenadering tussen Syrië en Egypte het gevolg kan heb ben dat de Palestijnse commando's wederom in staat gesteld zullen worden hun acties tegen Israël vanuit Libanon te hervatten. Militaire zegslieden in Jeruzalem waarschu wen tegen de Arabische vredesmacht in Li banon: Israël heeft redenen om aan te nemen dat dit leger mogelijk de „rode lijn" zal over schrijden. Dat is een politiek en militair niet duidelijk omschreven lijn. die Israël enige maanden geleden voor Syrië getrokken heeft en waarover Israël de Syriërs heeft laten we ten dat zij die niet straffeloos kunnen over schrijden zonder Israëlische interventie te riskeren. Geografisch loopt die lijn parallel met de rivier de Litani. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT - Dinsdag is in Nairobi een algemene vergadering begonnen van de Unesco, de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties, waar scherpe tegenstellingen dreigen te ontstaan over de persvrijheid. Op de agenda staat een ontwerpverklaring over de „fundamentele beginselen met betrekking tot het gebruik van massamedia ter versterking van de vrede en internationaal begrip en ter bestrijding van oorlogspropaganda, racisme en apartheid". Achter die mooie woorden, die voortdurend worden herhaald, gaat een tekst schuil die de staten een grote contro lerende en voorschrijvende invloed toekent over de massamedia en de manier waarop zij het nieuws ver spreiden. Het ontwerp is tot stand gekomen in samenwerking tussen deskundigen van de Oostblokstaten en van een aantal ontwikkelingslanden en hij weerspiegelt nauwkeurig de in die landen bestaande overtuiging, dat kranten, radio en televisie in dienst moeten staan van de nationale doe leinden zoals die door de overheid worden geformuleerd. „De staten zijn verantwoordelijk voor de activiteiten in de internationale sfeer van alle mas samedia die onder een rechtsbedeling vallen", zegt artikel 12 en daar gaat dan de vrijheid van de pers om burgers van het eigen land en die van andere landen eerlijk te vertellen wat er in de wereld gebeurt. Massamedia moeten worden gebruikt om jonge mensen op te voeden in over eenstemming met een verklaring ter bevordering onder jongeren van de idealen van vrede, wederzijds respect en begrip onder de volkeren. Staten die vinden dat verkeerd weergegeven feiten hun daden op het terrein van de bevordering van vrede en internatio naal begrip ernstig schade toebren gen. moeten in staat zijn dat te rectifi ceren - maar zonder dat een instantie wordt aangewezen die beoordelen mag of die staten met hun bevindin gen over verkeerde weergave van fei ten gelijk hebben of niet. De staat moet de vrijere en bredere verspreiding van informatie verzor gen, alweer ter versterking van vrede en internationaal begrip. Er wordt in vage termen aangegeven hoe interna tionale persbureaus zich dienen te ge dragen. De staten zullen samenwer ken om te bepalen op welke voorwaar den journalisten over en weer hun werk kunnen doen. En de massamedia zijn verplicht de doeleinden van gelij kwaardigheid, soevereine gelijkheid, interdependentie en gemeenschappe lijke belangen van alle staten te ver spreiden. Maar niet om het recht van meningsuiting te verdedigen voor de Russisiche dissidenten. Zionisme Bij de resoluties die in de preambule van het stuk worden aangehaald als richtinggevend voor de bedoelingen van de opstellers is ook die waarin in november 1974 in Parijs de Algemene Vergadering van de Unesco uitsprak dat Zionisme een vorm van racisme is. Toen die verwijzing vorig jaar op een vergadering van deskundigen door Joegoslavië, handelend op verzoek van de Arabische landen, werd voor gesteld, hebben de negen landen van de Euromarkt aangekondigd dat als dit amendement zou worden aange nomen zij aan de verdere beraadsla gingen niet meer zouden deelnemen en ook bij voorbaat iedere tekst zou den afwijzen die nog uit dit overleg zou voortkomen Het amendement werd aanvaard en de Negen hebben inderdaad de vergader ing verlaten, evenals trouwens de Ver enigde Staten en Canada. De vraag is nu welke tactiek de westerse democra tieën zullen volgen bij het bestrijden van deze declaratie: Proberen er door middel van amendementen toch nog wat van te maken, of proberen de be handeling terug te verwijzen naar de deskundigen onder het motto dat de verschillen in opvattingen over dit on derwerp zo groot zijn dat er langer over meel worden gedacht. De eerste tactiek hjkt weinig zinvol omdat het verschil in opvatting over persvrijheid tussen de democratische wereld en de Oostbloklanden en an dere autoritair geregeerde landen zo fundamenteel is. dat het niet valt te overbruggen. De andere tactiek kan worden doorkruist als de meerderheid de declaratie toch wil doorzetten. Nederland vervult In dit diplomatieke spel een niet onbelangrijke rol omdat ons land op het ogenblik het voorzit terschap voert van de EEG. Een deel van de conferentie zal de delegatie worden geleld door minister van on derwijs Van Kemenade, voor de rest door oud-minister van CRM, Marga Klompé. Journalistiek protest Intussen hebben ook journalistieke organisaties zich opgemaakt om te proberen deze officiële goedkeuring door een Unesco-vergadering van het knevelen van de pers te helpen tegen houden. Organisaties als de Inter Amerikaanse Pers Associatie, het In ternationaal Pers Instituut en de Aziatische Pers Stichting, sinds mei van dit jaar verenigd in het World Press Freedom Comittee, waarvan ook het Nederlands genootschap van hoofdredacteuren lid is, sturen een zes man sterke delegatie naar Nairobi om te lobbyen bij de verschillende re geringsdelegaties. Het Nederlands lid van het dagelijks bestuur van het IPI, drs M. L. Snijders, hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad, is de enige Europeaan in dit gezelschap. Behalve de declaratie die staatscon trole over nieuwsmedia goedkeurt, komt ook aan de orde een blauwdruk voor hulp aan regeringen in de Derde Wereld bij het oprichten van persbu reaus. Dit is een Indiaas initiatief, dat eerder dit jaar op een conferentie van 85 landen in Sri Lanka is uitgewerkt. Het komt voort uit het bezwaar van ontwikkelingslanden dat de grote persbureaus allemaal het nieuws be schouwen vanuit hun Amerikaanse, Britse of Russische optiek, maar dat het „gewone" of positieve nieuws uit hun landen zelden de telexnetten be reikt, Het zou daarom helemaal niet onrede lijk zijn als de nieuwsmedia in de Derde Wereld het nodig zouden vinden een eigen persbureau op te richten. Het griezelige van de zaak is dat het de regeringen zijn die dit willen doen en die zich daarmee een monopolie van nieuwsverspreidlng voor hun landen willen verschaffen Samen met de eer der genoemde declaratie kan dit er gemaickeiijk toe leiden dat vertegen woordigers van buitenlandse persbu reaus worden uitgewezen omdat ze nieuws verspreiden dat de betrokken regering onaangenaam is. Een derde probleem dat de conferentie te behandelen zal krijgen is een poging Israël weer volwaardig lid te maken Twee jaar geleden is Israël door de meerderheid van de vergadering uit gesloten van Unesco- hulpprogramma's, een maatregel waardoor de organisatie zich bij velen in de westerse wereld in diskrediet heeft gebracht en die er toe heeft ge leid dat Amerika uit protest zijn con tributies slechts met grote vertraging betaalt. Aangezien die bijdragen 25 procent van de begroting dragen is dat een maatregel die de activiteiten nogal belemmert, al zijn de Arabische olieproducerende landen bijgespron gen. De conferentie is de eerste algemene vergadering van Unesco die buiten de plaats van de zetel (Parijs) wordt ge houden en ook de eerste die wordt voorgezeten door een Afrikaanse directeur-generaal, de Senegalees Achmadou Machtar M'Bow. Er neemt een recordaantal van 139 delegaties aan deel. Een nieuwigheid is ook het inschakelen van een satelliet voor een televisicverbinding tussen Nairobi en Parijs, waardoor gedelegeerden en functionarissen collega's en archie ven in het hoofdkwartier kunnen raadplegen en waardoor omgekeerd de journalisten in Parijs gedelegeer den in Nairobi kunnen interviewen. NONG KHAI (Thailand) - Aan de was bij een primitieve waterput in een vluchte lingenkamp waar 16.000 mensen, voornamelijk Laotianen verblijven. KAMPUT (Thailand) - Veldwerker van het hoge commissariaat voor vluchtelin genzaken van de Verenigde Naties (UNHCR) op bezoek voor bemiddeling en hand- en spandiensten. (Papakt PARADE, de zachtere vieux)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4