PZC Van der Stee wil aardgastarief voor tuinbouwers verlagen „GEEN KLOOF TUSSEN BESTUUR EN LEDEN FNV" Berging Oost-Indiëvaarder Amsterdam technisch mogelijk PZC/fc minister komt tegemoet aan wens kamer Röntgenologen voor rechtbank in Den Bosch het weer Sarkis voert niet alleen bevel over vredesmacht Krokettenfabrikanten spannen kort geding aan tegen consumentenbond Wim Kok: Suggesties van buitenaf gelogen VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 I ADVERTENTIE I n METZLER- bril: ieders oogmerk! binnen-buitenland i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Van der Stee (landbouw en visserij) wil voor het seizoen 1976-'77 het vastrecht voor aardgas dat grootverbrui kers in de tuinbouw moeten betalen verlagen van f4440,- tot f3500,- per jaar. De bewindsman zei dit donderdag bij de behande ling van zijn begroting in de tweede kamer. Hoe de verlaging pre cies uitgewerkt wordt hangt af van overleg met de Gasunie. Van der Stee kwam hiermee tegemoet aan de wens van de KVP'er Van der Sanden. De verlichting die deze verlaging met zich meeb rengt is volgens de KVP'er het grootst bij de middelgrote bedrijven omdat de kosten per eenheid produkt dalen. als instrument serieus moeten bekijken en bespreken", aldus Van der Stee. De bewindsman bleek niet bereid de verhoging van de aardgasprijs met 1,9 cent per kubieke meter die op 1 oktober is ingegaan terug te draaien. Hij hield vast aan een geleidelijke aanpassing van de aardgasprijs aan de olieprijs. Een motie van het CPN-kamerlid Meis om voor de tuinbouwbedrijven de ta rieven voor het aardgas niet te verho gen wees de bewindsman af. De WD'er Tuijnman vroeg in een motie de stij ging van de aardgasprijs te beperken tot 0,3 cent per kubieke meter. Ook een bijdrageregeling voor ©liestokende tuinders waarom Meis in een andere motie vroeg, werd door Van der Stee afgewezen. Een geleidelijke aanpas sing biedt volgens de bewindsman de waarborg dat de gasstokende tuinders geen al te scherpe prijsverhogingen te verduren krijgen. De prijzen van landbouwgronden zijn volgens Van der Stee enorm gestegen. „Vrijwel iedereen acht de situatie on rustbarend", zei hij. Eenprijsbeheersing noemde hij geen doelmatig instrument. ..Maar onze verantwoordelijkheid brengt met zich mee dat wij naar andere instrumenten moeten zoeken. Het is ook de waarde van een voorkeursrecht Grondbank De bewindsman voelt wel iets voor een selectief voorkeursrecht voor de grond bank bij de aankoop van grond. Deze bank die beheerd wordt door de over heid zal als eerste aan bod moeten ko men als boeren hun grond willen verko pen. Uitzondering wil Van der Stee ma ken bij pacht van grond die de eigenaar wil verkopen en in de gevallen waarin de eigenaar een opvolger voor zijn bedrijf heeft. De PvdA'er Voortman vond het teleur stellend dat de minister in de afgelopen jaren zo weinig initiatieven had ont plooid om te komen tot een discussie over een voorkeursrecht. Dat had vol gens Voortman al veer eerder moeten gebeuren. De bewindsman antwoordde daarop dat hij aanvankelijk tegen het voorkeursrechtwas maar dat de enorme prijsstijgingen zo'n regeling nu noodza kelijk maken. De confessionelen voelen er wel voor de grondprijzen via over heidsmaatregelen te drukken maar zij zien weinig in een voorkeursrecht. DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch is donderdag begonnen met de twee dagen durende behandeling van de zaak tegen twee röntgenologen van het Sint Josephziekenhuis in Eind hoven, de 55-jarige P. N. K. en de 60- jarige X. C. W. E. van Z. uit Valkens- waard, aan wie valsheid in geschrifte met declaraties in 1972 ten laste is ge legd. De declaraties werden maandelijks in gediend bij drie ziekenfondsen in Eind hoven en één in Tilburg. In juli 1973 werd bekend gemaakt dat uit een ac countantsrapport van de ziekenlonds- raad was gebleken, dat in 1972 de rönt- Verkiezingsonderzoek: Progressieve drie grootste combinatie DEN HAAG (ANP) - Van de kiesge rechtigde Nederlanders zou 72 pro cent zeker en dertien procent waar schijnlijk naar de stembus zijn ge gaan als er vorige week tweede kamerverkiezingen zouden zijn ge houden. Van tienprocentishetzekerofwaar- schijnlijk dat zij niet gegaan zouden zijn, vijf procent wist het nog niet. Van de wei-stemmers zou 32 procent stemmen op PvdA, PPR of D'66, 27 procent op het CDA of op een van de tot het CDA behorende partijen, zes tien procentop de WD, achtprocent op een andere partij, terwijl zeven tien procent het nog niet wist., Dit zijn de uitkomsten van de eerste peiling in een continu verkiezings onderzoek dat wordt uitgevoerd door de NV v/h Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS), op eigen in itiatief en voor eigen rekening. (ADVERTENTIE) genologen 675.000 te veel bij de zieken fondsen zouden hebben gedeclareerd. Daarvan had 435.000 betrekking op de honoraria en 240.000 op kosten. De of ficier van justitie mr. J. H. M. Peijnen- burg heeft uit het totaal der uit 1972 on derzochte declaraties een kleine twee honderd gevallen in de dagvaarding verwerkt. De ziekenfondsen beëindigden per 1 ja nuari 1974 de medewerkersovereen komst met de röntgenologen, die daarna in tijdelijke loondienst bij het Sint Josephziekenhuis kwamen. Dit ziekenhuis heeft in 1974 al een bedrag van 580.000 van het honorarium van de twee artsen geblokkeerd voor het ge val dat, als zij veroordeeld zouden wor den, de ziekenfondsen daarna een scha declaim bij het ziekenhuis tegen de twee artsen indienden. Als compensatie Als getuige werd donderdag onder meer gehoord het hoofd van de röntgenadmi- nistratie van het St. Josephziekenhuis, mej. P. van Weert. Zij verklaarde dat bij de invoering van een nieuwe codering door de ziekenfondsen voor röntgenon derzoeken in februari 1972 zij aan het eind van de dag met de zogenaamde werklijksten bij dr. Van Z. was gekomen. Hij schreef hier en daar wat codenum mers bij, als 'compensatie'. Bij het politieverhoor had deze getuige indertijd verklaard dater codenummers op de zogenaamde verrichtingsbonnen stonden voor onderzoeken die niet wa ren verricht. Ter zitting wijzigde zij deze verklaring door te zeggen dat het niet aan haar is om te bepalen of onderzoe ken al of niet verricht zijn. Het proces werd voortgezet met het ho ren van steeds weer getuigen die konden verklaren over het toepassen van code nummers op de verrichtingsbonnen en declaraties. Er werden oud-medewerksters van de administratie van het St. Josephzie kenhuis gehoord alsmede van de rönt- genafdeling. Over het algemeen ver klaarden deze getuigen a décharge dat ze nooit iets van enige rechtstreekse inmenging van de beide verdachten in het noteren van deze codenngsnum- mers hadden bemerkt. Belangrijk leek daarop de verklaring van de rijksac countant C. Kleynen. die een groot aan tal dossiers van de röntgenafdelmg uit 1972 heeft onderzocht, en tot de conclu sie is gekomen dat in een aantal geval len één of meer codenummers ten on rechte zijn vermeld. De zitting wordt vanmorgen, vrijdag, voortgezet. Vrij koud Overwegend droog, bewolkten nevelig weer. Meest matige oostelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks 8 graden. Vooruitzichten voor zatersagen zondag. Veel bewolking en tamelijk koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederlnad. Voor zaterdag- aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp. omstreeks 5 graden; max. temp. omstreeks 8 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent; kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 5; min.temp. omstreeks 4 graden; max. temp. omstreeks 8 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 graden en voorzondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 30 oktober Zon op 07.31 onder 17.15 Maan op 14.08 onder 00.00 Vredeling maakt minder kans als landbouwcommissaris (Van onze parleme7Üaire redactie) DEN HAAG - De kansen voor de socia listische minister Vredeling (defensie) voor een zetel in de Eurpese Commissie zijn de laatste week wat afgenomen. In PvdA-kring meent men dat dit te wij ten is aan de woede die in het CDA- kamp ontstoken is naar aanleiding van de conceptresolutie van PvdA-PPR. Het CDA eist nu dat het kabinet een christen-democraat benoemt als op volger van landbouwcommissaris Lardinois, die per 1 januari uit Brussel vertrekt. Als de regering toch een so cialist benoemd zou het CDA dat zien als een hernieuwde aanval van de pro gressieven op de christen-democraten. De benoeming van de Europese com missaris zal vrijdag aan de orde zijn in het kabinetsberaad. Het is echter waar schijnlijk - vooral nu er bovengenoemde moeilijkheden zijn gerezen - dat de mi nisterraad er niet in één vergadering zal uitkomen. Eerst zal moeten worden uit gemaakt welke politieke kleur de nieuwe man in Brussel moet krijgen. Pas daarna wordt de naam ingevuld. Van der Stee zal eind van dit jaar of be gin volgend jaar komen met voorstellen om de pachtnormen te verhogen. ..De pacht is in de landbouw één van de be langrijkste financieringsvormen voor de grond. Een instituut dat we in ere die nen te houden", zei hij. Het afnemen van de pachtgrond dreigt volgens Van dei- Stee de pacht, als instituut uit te hollen De PvdA'er Voortman zei bij interruptie dat verandering van de pachtnormen een noodoplossing is als die wordt los gekoppeld van het voorkeursrecht. Een idee waarVan der Stee het niet mee eens was. Visserij Van der Stee is bereid de individuele quotering in de visserij te verlaten wanneer het bedrijfsleven met andere voorstellen komt. Hij wees er over igens op dat het bedrijfsleven juist be zig is met voorstellen over de indivi duele quotering. De bewindsman noemde het onjuist de quotering gelijk te stellen aan de gevolgen van de droogte voor de landbouw zoals de SGP'er Van Rossum had gedaan. De droogte is van tijdelijke aard, de quote ring is meer van permanente aard. al dus Van der Stee. Tot 30 november kunnen vissers een be roep doen op het ontwikkelings- en sa neringsfonds om hun vloot te verminde Voorstel Ford tegen verdere verspreiding van kernwapens WASHINGTON (UPI) - President Ge rald Ford heeft donderdag voorgesteld, dat alle landen zich voor een periode van tenminste drie jaar verplichten geen kennis en installaties voor her bewerking van kernafval ter beschik king van andere landen te stellen, ter voorkoming van een uitbreiding van het aantal landen dat kernwapens kan vervaardigen. In een verklaring die in Washington werd uitgegeven, terwijl de president op verkiezingstournee de staat Ohio be zocht, zei Ford dat de uitvoerende lan den op kerngebied een 'speciale ver plichting' hebben om er voor te zorgen dat ontwikkelingslanden kernbrand stof kunnen krijgen, mits zij toezeggen geen installaties aan te schaffen waar mee kernafval opnieuw kan worden be werkt. BEYROET (AFP/Reuter) - President Elias Sarkis van Libanon zal niet al leen het commando gaan voeren over de troepen van de Arabische vredes macht. Hij wil daarover steeds overleg plegen met de plaatselijke autoritei ten. die 'zich schikken naar de demo cratische Libanese regering'. Dit heeft premier Rachid Karami woensdaga vond gezegd bij zijn vertrek uit Cairo, waar hij samen met Sarkis de Arabi sche top heeft bijgewoond. Donderdag zijn de Palestijnse com mando's begonnen met de terugtrek king vanuit de heuvels, waar voor de overeenkomst op de Arabische top in Cairo nog hevig werd gevochten. De troepenbewegingen even ten noorden van de Israëlische grens, wijzen op een verdere toenadernig tussen Palestijnen en Syriërs. De terugtrekking van de Pa lestijnse troepen vanuit de bergen naar vluchtelingenkampen en de zuidelijke grensstreek, is een van de bepalingen van de vredes-overeenkomst van Cairo, OVER VLEESGEHALTE KROKET DEN HAAG (ANP) - Drie kroketten- fabrikanten zijn in verzet gekomen tegen de uitkomsten van een verge lijkend warenonderzoek van de Consumentenbond in Den Haag. Hierin wordt gezegd, dat bet gemid deld vleesgehalte van de doorsnee Nederlandse kroket 'laag tot zeer laag is'. „In de gemiddelde diep vrieskroket vonden wij weinig vlees, in de vleeskroket zo mogelijk nog minder dan in de kroket", aldus de conclusie van het artikel. „Per stuk gemiddeld nog geen twee gram", leest men in de kop. In een kort geding, dat donderdag diende voor de president van de Haagse rechtbank, eiste deze drie fa brikanten op straffe van een dwangsom groot 500.000 publica tieverbod van het artikel. De Con sumentenbond wil het warenonder zoek, waarbij de poelierskroket het meeste kippevlees bleek te bevatten en als nummer één uit de bus kwam. in het volgend novembernummer publiceren. Volgens een conceptr norm moet een kroket vijf tot tien procent vlees bevatten. De kritiek van de drie fabrikanten, vleeswaren- fabriek Beckers BV in Deume, Hebro Gerechten BV in Tilburg en Ad van Geloven Snacks BV in Tilburg, richt zich vooral op de gebruikte onder zoekmethode. Deze werd in opdracht van de Consumentenbond uitge voerd door Centrilab BV in Soest. Centrilab maakte gebruik van hap klare kroketten en zeefde ze. na ver schillende bewerkingen, door een 0.85 millimeter zeef. Volgens de fa brikanten ontstaat door deze me thode een gewichtsverlies van 35 tot 40 procent. Mr. J. H. Blaauw wijst donderdag 4 november het vonnis. ren. Aanvankelijk moest dit voor 31 ok tober gebeuren. Voor het fonds is eer bedrag van 50 miljoen gulden beschik baar dat Van der Stee relatief'erg veel noemde. De bewindsman verwacht niet dat er op 1 januari al een EEG-saneringsregeling zal zijn. Een regeling die overigens dui delijk slechter zal zijn dan de Neder landse regeling. Het is volgens de be windsman dan ook zaak tijdig van de regeling gebruik te maken. Ook in an dere EEG-landen. met name in België, begint een saneringsregeling op gang te komen. Van der Stee zei dat er tot 26 oktober voor 45 schepen van 27.000 pk en voor elf schepen van 7925 pk een be roep op het fonds was gedaan. Westduitse gamalenvissers hebben volgens de bewindsman hun Neder landse collega's niet met overheids steun oneerlijk beconcurreerd. De ge middelde prijs per kilo garnalen vanuit WestiDuitsland was van januari tot juli f2,85. De prijs is niet beneden de f2,10 geweest, terwijl de zogenaamde op- houdprijs f2.32 was, ..Als Nederlandse gamalenvissers hun schepen aan Duit sers verkopen dan is dat legitiem. Het is juist dat Duitsland vooral jonge vissers financiële steun geeft", aldus Van der Stee. ROTTERDAM (ANP) - FNV-voorzitter Wim Kok heeft donderdag in Rotter dam uitgehaald naar diegenen, die doen alsof er verschil in doelstelling zou zijn tussen de FNV en haar leden. Iedere suggestie van buitenaf - en die suggesties komen van buitenaf-dat er een kloof zou bestaan tussen FNV-top en de leden is gelogen", zo zei Kok. Hij zei op het congres van de algemene Nederlandse Grafische Bond dat derge lijke suggesties met kracht moeten worden bestreden. Dit was een reactie op de'gebeurtenis sen tijdens de regionale FNV- vergaderingen. die vorige week zater dag in acht plaatsen in ons land werden gehouden. Het beeld dat volgens Kok toen naar voren kwam, is 'niet mals'. Naast steun kwam er 'een flinke stoot kritiek'. Kok wees er op dat de kritische en oppositionele geluiden naar verhou ding nogal sterk hun stempel hebben gedrukt op de discussies Kok vindt de kritiek tijdens de regio nale vergaderingen met vreemd. „Im mers, er is momenteel een onaanvaard bare situatie: massale werkloosheid, verborgen werkloosheid en de dreiging werkloos te worden. De samenleving waarin wij leven, is nog steeds een sa menleving waarin het recht van de sterkste geldt". Kok zei, dat de FNV. wat betreft het ar beidsvoorwaardenbeleid, in het verle den volledig gebruik heeft gemaakt van de beperkte mogelijkheden. „We heb ben niets ingeleverd, we hebben geen geld laten zitten", zo zei hij. Iedereen, die zegt, dat de vakbeweging niet strijd baar is, dat ze teveel inlevert en dat ze zich te gematigd opstelt, kan dat niet staven met feiten, aldus Kok. Ook het arbeidsvoorwaardenbeleid 1977. dat vorige week werd gepresen teerd, is de FNV volgens haar voorzitter geen 'dingen aan het inleveren', ook niet op het gebied van de koopkracht. Hij wees erop, dat de FNV volledige prij scompensatie voorstaat en dat zij te vens van mening is. dat de koopkracht iADVERTENTIEi De fabrikant van Peter Stuyvesant Extra Mild maakt bekend, dat het MINISTERIE van VOLKSGEZONDHEID in zijn mededeling van 29.9.76 lieel't gepubliceerd dat Peter Stuyvesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. KOSTEN INCLUSIEF MUSEUM BEDRAGEN ROND 50 MILJOEN AMSTERDAM (ANP)'-Technisch is het mogelijk het wrak van de in 1749 op de kust bij Hastings (zuid- Engeland) gestrande en in liet zand weggezonken Oost-Indicvaarder 'Amsterdam' te bergen en over te brengen naar Amsterdam. 01' het schip zijn thuishaven zal weerzien is afhankelijk van de morele en finan ciële steun van het rijk en de ge meente Amsterdam, alsmede van de goedgeefsheid van liet publiek en het bedrijfsleven. De totale kosten worden met inbegrip van een spe ciaal te bouwen museum geschal op ongeveer 50 mil joen. Di t blijkt uit het rapport 'bestek voor thuisvaart', dat de stichting VOC- schip 'Amsterdam' na een onderzoek van twee jaar heeft gepubliceerd. Het lijvige werk is inmiddels aangeboden aan de minister van erm en liet ge meentebestuur van Amsterdam. De kosten van de berging inclusief hetleegmaken van het wrak worden, afhankelijk van de gevolgde werk wijze. geraamd op 17 a 20 miljoen. Wat de werkwijze betreft wordt de voorkeur gegeven aan ontgraven in Hastings en overbrengen van de volle romp voor nader onderzoek en conservering naar Amsterdam. De bouw van het museum - met een op pervlakte van bijna 7000 m2 - zal naar raming een bedrag van 30 mil joen vergen. Hierbij wordt ervan uit- gegaan, dat een eventueel museum uitstekend kan worden gecombi neerd met het scheepvaartmuseum en bij voorkeur in de buurt daarvan wordt gebouwd. Uniek De stichting zegt Ui baar aanbie dingsbrief dat ons land een uniek museum kan venverven met behalve educatieve ook economische bete kenis. Het museum zou als nieuwe toeristische attractie in economisch opzicht een niet te onderschatten aanwinst zijn. „Ook de publiciteit, die liet gevolg zal zijn van de zonder twijfel spectaculaire berging en overbrenging over zee betekent uit een oogpunt van promotion vooi ons land wel zoveel, dat hierin een reden temeer mag worden gezien om de be rging van de 'Amsterdam' mogelijk te maken", aldus de brief aan de mi nister en het gemeentebestuur. De stichting schrijft thans op het punt te zijn gekomen, dat zij haar werk moet opschorten totdat de be reidheid van de regering en het Am sterdamse gemeentebestuur tot fi nanciering van de operatie en inrich ting van het museum zekerheid be staat. Het bestuur meent, dat het unieke van deze kans een dringend beroep op de overheid rechtvaardigt de 'Amsterdam' thuis te doen varen. Van een ac tie onder het bedrijfsleven en het publiek venvacht de stichting 'slechts' enkele miljoenen. Zij acht het daarom niet verantwoord zonder meer met een actie te beginnen. „In dien hel rijk bereid zou zijn de bouw en inrichting van het museum en de conserveringswerkplaatsen voor zijn rekening te nemen en Amsterdam de bouwplaats met infrastructurele voorzieningen beschikbaar wil stel len en indien bovendien nog een dekking van de te maken kosten van bergen, transport en eerste conser vering zou worden verleend, acht ons bestuur voldoende basis aanwezig om fondsenwervingsacties te ont wikkelen", aldus de brief. volgend jaar-zij het in bescheiden mate - vooruit moet gaan. Voor dat laatste is een 'ruimte' van twee procent. Als gevolg van incidentele loonstijgingen en dergelijke zal dat in de praktijk neerkomen op een koop krachtverbeteringvan een half procent, zo staat in het arbeidsvoorwaardenbe leid van de FNV. De FNV laat haar leden de keuze, wat zij met deze verbetering willen doen De regering moet volgens Kok duidelij k maken, wat zij met de prijzen wil doen. De inflatie kan volgens hem niet langer alleen over de ruggen van werknemers worden bestreden. Zoals gemeld wil de FNV een aanvullende loonmaatregel als vergoeding voor de gestegen prijzen dit jaar. Als de regering mocht zeggen, dat zo'n vergoeding er niet in zit, dan heeft, dat volgens Kok invloed op het FNV- beleid voor volgens jaar. Behalve een prijsbeleid moet de regering volgens Kokookhetinvesteringsbeleid ter hand nemen, zij moet invloed gaan uitoefenen op het investeringsbeleid van de onder nemingen. Dat is niet alleen een taak van de vakbeweging. Kok stelde met nadruk, datde FNV geen verantwoorde lijkheid heeft voor de collectieve uitga ven. Dat is een zaak van het parlement, zo zei hij. Voorzitter H. J. van der Werff van de Algemene Nederlandse Grafische Bond (ANGB) zei met betrekking tot het ar beidsvoorwaardenbeleid, dat de ANGB na het 'verloren jaar 1975' voor de komende tijd geen enkele inbreuk aanvaardt op de onderhandelings vrijheid. Daarvoor zijn de oplossingen, die in het belang van de grafische werknemers moeten worden gevonden, van te groot belang, zo zei hij. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. 'de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, lel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651 Grote Markt 2, tel. (011001 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten ken» Advertentie-afdeling: (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke Gagtoren van 9 00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tol 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42.-: per maand 12,75; losse nummers 0,55 (inclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven: 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11.55; ingezon den mededelingen 2'/sx tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3