Suriname kampt met een moreel probleem: rechtsonzekerheid extï<* CONCLUSIE VAN R. SLOT NA VIER WEKEN SURINAME: Koploper Provincie won met 3-0 van De Wellinge Schietingen Zaterdagvliegers afdeling Zeeland hadden goed jaar Provinciale kampioenen van de afdeling Zeeland The Savoy Jazzmen te gast bij Porgy and Bess VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 ER DREIGT WEL DEGELIJK GROOT GRONDBEZIT „Suriname is een land met een goede economische toekomst of een land dat een ;oede economische toekomst kan habten. Maar op maatschappelijk ge bied zijn er wel haken en ogen. Er heerst een moreel probleem, er is geen rfühtszekerheid en dat moet veranderd vörden". Jrs. Slot, leraar Duits aan de ri jksscho- .engemeenschap on Temeuzen, heeft zich een persoon lijk belld gevormd van Suriname, ons voormalkige rijksdeel. Deze zomer bracht de heer Slot vier weken in Suriname door. „Er zijn meerdere redenen geweest om Suriname eens te bekijken. Ik ben be- Badhuisstraat in Vlissingen wordt herbestraat VLISSINGEN - B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor 138.200 beschik baar te stellen voor het herstraten van en het vervangen van lichtmasten aan de Badhuisstraat Als eerste aanzet hiertoe willen ze het gedeelte tussen het Betje Wolffplein en de voetganger soversteekplaats bij de Paul Kruger- straat in uitvoering laten nemen. Daarbij moeten tevens de plaatstalen lichtmasten, die in desolate toestand verkeren, worden vervangen. Door het gebruik van speciale lampen komen de kosten voor de vervanging van de hui dige verlichting op ƒ31.200. De kosten van het aanleg van een nieuw wegdek komen op 107.000. De raad behandelt het voorstel in de vergadering van vrijdagmiddag om twee uur in het stadhuis. Collecte WESTKAPELLE - De Nierstichting Neierland die te Westkapelle is gehou den door de bond van plattelandsvrou wen heeft, 1609,09 opgebracht. Kiesverenigingen ARP en CHTJ hielden gezamenlijke bijeenkomst OOSTKAPELLE - De ARP- en CHU- kiesverenigingen Oostkapelle- Domburg hielden een gezamenlijke le denvergadering in hel hervormd kerk centrum te Oostkapelle. De leiding be rustte bij de voorzitter van de ARP, de heer A. Coppoolse. Na enkele huishoudelijke zaken sprak het Tweede Kamerlid drs. B. Beumer over het onderwerp 'Na de algemene be schouwingen'. Hij besprak allereerst de laatste troonrede, die korter en anders van inhoud was dan voorgaande troon reden. Hij ging vervolgens in op de al gemene beschouwingen, in het bijzon der die van het CDA. Hij voorzag enkele •moeilijkheden wat betreft de onder handelingen over de loonkostenont wikkelingen. Na afloop van deze lezing was ?r de mogelijkheid tot bespreking. gaan met het lot van de Surinamers, die hier wonen .nadat het land zelfstandig is geworden. Begaan met hun ellende hier. maar ook met de ellende daarginds. Wat zouden we daaraan kunnen doen, heb ik met afgevraagd. Daarom zijn mijn vrouw en ik gaan kijken, uit nieuwsgie righeid, Kijken of alle wilde verhalen, die je hier in Nederland hoort waar zijn. Ze zijn waar. is mijn conclusie. We heb ben onze ogen de kost gegeven. Wat ik vertel heb ik van hoog en laag gehoord. De ene dag vroeg ik het een timmerman en de volgende dag vroeg ik hetzelfde aan een hoge ambtenaar - dat gaat daar namelijk erg makkelijk Mijn vrouw en ik hebben gekeken of de verhalen die we uit Nederland kenden waar zijn" De net buiten Axel woonachtige leraar Duits haalt een zinsnede uit de film 'Wan Pipel' aan: „Ik ben geregeld ..Dat betekent zo van: ik heb een politiek vriendje op een departement, daardoor krijg ik een schijnbaantje en een soort minimumloontje. Het is waar, dat ge beurt.. Het betekent dat de man wordt onttrokken aan het arbeidsproces. Er is mij daar ook gezegd: als je lid van een politieke partij bent. zorgt het partij bestuur wel vooreen baan (je", verhaalt de heer Slot. Een vergelijking van hem: „Suriname is net een vergiet, het geld dat je er van boven ingooit komt er langs de andere kant net zo hard weer uit". En dat vindt hij erg spijtig, begaan als hij is met het lot van dat land en van de Surinamers zelf, of ze nu aan deze kant van de oceaan wonen of aan de andere kant. „Het kapitalisme heeft naar mijn me ning voor- en nadelen. Suriname heeft alleen de nadelen. Dat is een moreel probleem. Stel dat een Javaanse ofHin- doestaanse boer een ploeg nodig heeft, maar het geld ontbreekt hem. Dan moet hij krediet hebben. Hij gaat naai- zijn rijstopkoper en die wil hem het geld wel lenen. Veronderstel nu dat de ploeg honderd gulden kost Hij krijgt het geld van de rijstopkoper, maar de oogstop brengst is onderpand. Aangezien de op koper de prijs bepaald voor de rijst die hij aankoopt van de boerdie boer komt nooit meer uit zijn handen. De mensen hebben geen rechtszekerheid in Suriname. Het morele probleem waar het land nu mee kampt". De heer Slot heeft geconstateerd dat er op dat gebied een sneeuwbaleffect is. „Omdat iedereen het doet, vindt men het niet gek meer. In India is het heel pormaal. Dat is één van de redenen dat de Hindoestanen en Javanen in zo grote aantallen hiernaartoe gekomen zijn. Ze zitten in de Bijlmer, omdat hun positie als kleine boer onhoudbaar werd. Het is het uitbuitsysteem, waarbij een groep Bijeenkomst NVH Vlissingen VLISSINGEN - Tijdens een bijeen- komst van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Vlissingen. hield mevrouw Van den Boogert- Selhorst een lezing over de vergaderin gen die ze bijwoonde bij de Verenigde Naties te New York. Gezien de betrekkelijke onbekendheid bij de leden over dit onderwerp werd be sloten hieraan nog een bijeenkomst te wijden. MIDDELBURGS BEDRIJFSVOLLEYBAL PEDAC-DAMES AAN KOP IN ZESDE KLAS MIDDELBURG - In de eerste klas hel Middelburgs bedrijfsvolleybal heeft Provincie I in de strijd om de bo venste plaats met 3-0 gewonnen van De Wellinge. Setstanden zijn 15-8, 15-5 en 15-7. Hoechst I komt op de tweede plaats van de ranglijst door een 3-1 zege op Gemeente Middelburg I (15-8,10-15, 15-6 en 6-3). De laatste set werd afge broken, maar er was juist voldoende verschil om de setwinst mee te krijgen. De Ruyterschool bleef met 3-0 (15-3,16- 14 en 15-9) de baas over Hermid I; Pege- vli liep een 3-0 nederlaag op tegen RWS I. De stand in klas 1 is: Provincie I 4 4 0 0 8 12- 0 Hoechst I 4 3 1 0 7 10- 5 De Wellinge 4 2 1 1 5 7-6 De Ruyterschool 4 2 0 2 4 7-5 Gem. M'burg I 42024 7-6 RWS I 41032 5-8 PegevU 4 1 0 3 2 3-10 Hermid I 4 0 0 4 0 1-12 In de tweede klas nam Grasboys de lei ding na een 3-0 zege op PZC. Zonneveld, dat niet speelde en een wedstrijd minder speelde dan de koplopers, komt op de tweede plaats, samen met Middelburg Zuid I dat met 3-0 zegevierde over PZC. Mammoetersverloormet3-l vanMPSO I en VPS I versloeg Maco I met 3-1. Stand in klas twee: flrasboys 4 4 0 0 8 12- 0 Zonneveld 3 3 0 0 6 9-1 Mid. Zuid I 43016 8-5 MPSOI 4 2 1 1 5 9-6 VPS I 4 1 1 2 3 5-9 Mammoeters 4 1 0 3 2 5-8 PZC 5 0 2 3 2 4-13 Maco I 4 0 0 4 0 2-12 Pedac I en Smash gaan samen aan kop in klas drie. Pedac I versloeg Blauw Wit met 3-0 en Smash stuurde LVV met de zelfde ned erla agcijfers naar huis. Amor I is derde dooreen 3-0 winst op LVV en De Lange Dynamo I is van de onderste plaats af door een 3-0 overwinning op Astrow. De stand in klas drie is" Pedac I 4 4 0 0 8 12-0 Smash 4 4 0 0 8 11- 2 Amor I 52125 10-8 Provincie in 3 2 0 1 4 6-3 Blauw Wit 4 1 1 2 3 5-7 Astrow 4 1 0 3 2 3-9 De Lange Dl 41032 3-9 LW 4 0 0 4 0 0-12 In klas vier hebben de drie koplopers hun posities behouden: Deltabouw won met 2-1 van VPS II, Gemeente Middel burg II versloeg RWS II met 2-1 en Pe- chiney behaalde een 3-0 zege op MPSO L Maco II verloor met 2-1 van Hermid II. De stand in klas 4 is: Pechiney 4 3 1 0 7 10- 3 Deltabouw 4 3 1 0 7 10- 4 Gem. M'burg H 43107 9-4 Hermid H 42024 5-7 VPS H 4 1 1 2 3 6-7 Maco II 4 1 0 3 2 5-7 MPSO II 402225-9 RWS H 4 0 ,0 4 0 2-11 'l Zand heelt de strijd om de bovenste plaats gewonnen. De ploegklopte rivaal Amor II met 3-0 in de vijfde klas. Hoechst II won met 3-1 van GVK en komt op de tweede plaats die zij moeten delen met Amor II. VC Leynse versloeg WBVM met 3-0 en Brandweer won met dezelfde cijfers van De Lange Dynamo IL De stand in klas 5 is: 't Zand 4 4 0 0 8 12- 0 Amor H 43016 9-5 Hoechst H 430169-5 VC Leynse 4 2 0 2 4 8-5 Brandweer 4 2 0 2 4 6-5 WBVM 4 2 0 2 4 5-6 GVK 4 0 0 4 0 1-12 De Lange D Hl 4 0 0 4 0 0-12 In de damespoule is Pedac alleen aan de leiding gekomen. De koploopsters won nen de wedstrijd tegen Middelburg Zuid met 3-0. De dames van Middelburg Zuid gaven zich echter niet zo maar gewon nen. Met de setstanden 15-11, 15-10 en 15-13 werd de gehele speeltijd volge- maakt Middelburg Zuid komt nu op de tweede plaats die wordt gedeeld met Provincie dat metiij-1 van't Zand won en Hermid dat Serooskerke met een 3-0 nederlaag naar huis stuurde. De Amor-formatie zegevierde met 3-0 over de dames van De Lange Dynamo. De stand in de damespoule is. Pedac 4 4 0 0 8 12- 0 Hermid 4 3 0 1 6 9-3 Provincie 4 3 0 1 6 9-4 Mid. Zuid 4 3 0 1 6 8- 5 't Zand 4 1 0 3 2 6-8 VC Serooskerke 4 1 0 3 2 3-9 Amor 4 1 0 3 2 3-9 De Lange Dyn. 4 0 0 4 0 0-12 Het wedstrijdprogramma voor dinsda gavond 2 november ls: 8 uur: Mammoe- ters-VPS I, Gem. M'burg II-Pechiney, MPSO II-RWS II, De Lange Dynamo III-Hermid IH; 9 uur: RWS I-Hermid I, Provincie IH-Blauw Wit, VC Leyn- se-GVK; VC Serooskerke-Amor III; 10 uur: Pegevli-De Ruyterschool, Mid. Zuid I- Zonneveld, LVV-Astrow, Hoechst II-WBVM. Terugkeer Juist de onderste groep die het loodje legt, wil drs. Slot steunen. Daarom is hij een voorstander van de terugkeer van zoveel mogelijk Surinamers die in Nederland verblijven naar hun geboor teland. „Een kwart van hun bevolking is in Nederland. Dat is een klap voor de middenstand. Daaruit volgt weer dat de kleine nijverheid schade lijdt. Er wordt minder ingevoerd en omdat Su riname een invoerheffing kent, komt er minder geld in de schatkist. De terug keer van bijvoorbeeld 100.000 van de 140.000 Surinamers, zou een stimulans voor de economie betekenen". Verzuim Daarbij tekent de leraar onmiddellijk aan: „Ze kunnen alleen terug als wij zor gen dat er woningen zijn en werk is. Wij als Nederlanders hebben namelijk iets verzuimd. Wij hebben verzuimd een gemeenschap op te bouwen. We hebben nooit gezegd: jullie moeten in de toe komst een eigen staat opbouwen. Denk daarom eens een beetje aan elkaar. Su riname is nu geen eenheid en daar moe ten we nu als Nederlanders aan gaan werken. Ons verzuim goedmaken Dat is het beste. Anders voorzie ik nog moeilijkheden in Nederland ook. Dat is een standpunt watikheb. Ikzie inNederland rassenrel- len ontstaan. Er is een te groot aantal buitenlanders. Alles bij elkaar zegt het grootste deel van de Nederlander wat doen die donkeren hier. Het vermijden van rassenrellen is een zinvolle bezig heid, zeg ik maar. Nederland is overbe volkt en Suriname is onderbevolkt. Het is onlogisch dat die mensen hier zijn. terwijl ze daar nodig zijn. Hier zijn ze te Sjoelen HULST - De Hulster sjoelvereniging 'Onder Ons' hield in De Blaauwe Hoeve te Hulst haar competitie sjoelwcdstrij- den. De uitslagen luiden: 1 mevrouw I. Rijk 376 pnt.: 2 mevrouw A. Vos 367 pnt; 3 P. Mahu 339 pnt: 4 mevrouw C. Rom- bout 293 pt en 5 P. Burgrave 257 pnt. De competitiestand luidt: 1 mevrouw I. Rijk 3256 pnt, 2 mevrouw C. Rombout 2532 pnt, 3 P. Mahu 2247 pnt: 4 P Burg- grave 1899 pnt: 5 mevrouw P. Adriaan- sen 1241 pnt: 6 mevrouw A. Vos 1086 pnt: 7 mevrouw A, St.orp 900 pnt; 8 Ch. Storp 879 pnt en 9 J. Vinke 694 pnt. 'Nova Zembla' naar Eindhoven WESTKAPELLE - Op 13 november or ganiseert de ijsclub Nova Zembla te Westkapelle een busreis naar de kun stijsbaan te Westkapelle. Daar zal dan gelegenheid zijn om de gladde ijzers on der te binden. Vertrokken wordt, 's mor gens om 11.30 uur vanaf de Markt.. HULST - Aan de schieting bij Th. de Block te Heikant namen 70 schutters deel. De uitslag luidt: hoge vogel: A. de Ridder; eerste zij vogel: Ch. de Bruyne.: tweede zijvogel: mevrouw Van Hooye; grootste aantal 6 stuks): W. Nachtegael. HULST- Aan de beajaardenschieting in De Blaauwe Hoeve te Hulst namen 50 personen deel. De uitslag luidt: hoge vogel: J. Picavet. Zandberg; eerste zij vogel: A Schepper. Koewacht; tweede zijvogel: C. Mahu, Hulst: grootste aantal (5 stuks): Jos. Vermeïre. Hulst. CLINGE - In de schietbaan 'De Schut terij'. gelegen aan de Statenboomweg te Clinge vonden schietwedstrijden met een klein kaliber geweer plaats, waar aan 67 leden van verschillende schiet verenigingen meededen. De uitslag, waaraan 6 korpsen van 4 schutters deelnamen luiden- 1 schiet vereniging 'De Fles'. Vlissingen 2185 pnt: 2 schietvereniging 'De Schutterij' Axel 2183 pnt: 3 schietvereniging 'De Kloveniers', Middelburg 2169 pnt. De uitslagen in klasse H luiden: 1 J. de Meur. De Fles 560 pnt; 2 J. Maas Kloven iers 559 pnt; 3 L. Platteeuw, De Fles 556 pnt. De uitslagen in klasse A luiden: 1 H. Naessens. De Schutterij 550 pnt: 2 Th. Andriessen. De Schutterij 547 pnt; 3 W. van Tienen. De Schutterij 546 pnt. De uitslagen in klasse B luiden: 1 A. Riské De Schutterij 536 pnt: 2 L. Plat teeuw De Fles 523 pnt: 3 J. de Regt Wol- fert 524 pnt De uitslagen in klasse C luiden: 1 P. van de Meer. De Fles 539 pnt; 2 L. de Putter De Schutterij 525 pnt; 3 W. de Vliegere, De Schuuetrij 520 pnt. Zaterdag 13 november is er in de schiet baan aan de Statenboomweg te Clinge een onderlinge schietwedstrijd tussen leden van de Schietvereniging 'De Schutterij" en leden van de Rijkspolitie uit de gemeente Hulst. ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUIVEN RUBRIEK BIERVLIET- De afdeling Zeeland van de bond van zaterdagvliegers kende weereen buitengewoon succesvol jaar. Wat de deelname betreft werd het top jaar 1974 niet gehaald, maar met in to taal 81.633 duiven op de Frankrijk- vluchten en nog eens 20.661 op de Belgi sche vluchten, kwam met toch aan een totaal, waarmee zelfs de grootste opti mist meer dan tevreden zal zijn. De strijd om de Generaaltitel onaange- duid was wel buitengewoon spannend, vooral om dat de laatste eindsprint de beslissing moest hrengen tussen de twee clubmakkers P. van Belzen van Kortgene en L. de Fouw van die zelfde plaats. P. van Belzen haalde het met 42.793 pnt voor 42.553 punten van De Fouw. De titel Generaalkampioen aangewe zen. kende een vlottere winnaar want hier waren het de gebroeders Zegers uit Temeuzen. die hun afdelingstitel pro longeerden en wel met een voorsprong van liefst meer dan 6000 punten voor G. Siereveld uit Amemuiden. Het zal nog niet te vaak gebeurd zijn, dat de Generaal duifkampioen van de afdeling een jaarling is. Tegen de 73- 6380033 van de Westkapelse conbinatie Lïevense-Westerbeke was geen kruid gewassen, met. 331 punten voorsprong klopte deze jaarling duif de '42' van Rein Mol uit Yerseke en diens prestaties wa ren reeds buitengewoon. De uitslag van de afdelingskampioen schappen: VITESSE HOK: 3 A. Hui- bregtse Westkapelle 7107pnt.; 2 L. de Fouw Kortgene 6763 pnt.; 3 Jos Schroe- vers Amemuiden 6669 pnt.: 4 C. L. Daane Middelburg 6667 pnt: 5 A Abee Middelburg 6536 pnt: MIDFOND HOK: 1 M. Mol Yerseke 18.910 pnt2 L. de Fouw Kortgene 18.566 pnt: 3 A Scheele Temeuzen 18.404 pnt., 4 A. Abee Mid delburg 18.388 pnt; 5 W. van Hoeve Ter- neuzen 18.056pnt.;FOND HOK: i P. van Belzen KortgenelO, 185: 2 C. de Ridder jr. Amemuiden 9.825; 3 Gebr. Clement Krabbendïjke 9.461: 4 D. Nijssen Yer- seke9.452; 5 J. J. de Jonge Krabbendijke veel, daar zijn ze nodig. Het rust op ons. zijnde de vroegere kolonisten, voor huisvesting en werk te zorgen". Tijdens het vier weken durende verblijf is het echtpaar Slot de kuststrook van Suriname doorgereisd, „We hebben bij zonder mooi werk gezien van de Evange- lische Broedergemeente uit Zeist. Die mensen, Hernhutters, doen goed werk. Ze brengen ontwortelde gezinnen van de stad terug naar het platteland. Er is een oude plantage opgekocht en die wordt weer in cultuur gebracht. Er gaan 30 gezinnen wonen. Ieder gezin krijgt een eigen woning en daarbij zo veel grond als nodig is voor het gezin. Dan kunnen ze kiezen, óf in een fabriek wer ken, in de bauxiet, óf twee of drie hec tare grond bewerken en de produkten op de rnarkt brengen. Dat is zinvol, zo bouw je een stuk economie op. Die men sen zijn betrouwbaar. De Suriname Mis sie doet iets dergelijks. Als de kleine boer in een ontwkkelïngsland het goed heeft, betekent dat een klant voor de middenstand". Grootgrondbezit De heer Slot heeft uit de mond van Su rinamers die in Nederland verblijven opgetekend dat er grool-grondbezit in Suriname aan het komen is. „Ik vroeg in Suriname aan een hoge ambtenaar of het waar was. Hij zei: nee, nee, dat is helemaal met waar. Even la ter begon hij te vertellen over zijn villa in het oerwoud. En toen kwam het: of ik geen 80 hectare grond wilde kopen. Er dreigt grootgrondbezit, wel degelijk. Dat is gevaarlijk Er komt protest van links. Dat is lastig voor rechts en een voorwendsel om in te grijpen. Daarom ben ik er ook voor dat hier in Holland gematigd links in Suriname gesteund wordt" Voor de reis naai' Suriname heeft hij en kele collega's gesproken die enkele ja ren in Suriname les hebben gegeven „Ik heb hun verhalen gecontroleerd. Helaas ze zijn waar". Dat doet niets af van het feit dat hij en zijn vrouw bijzonder vriendelijkzijn ontvangen. „Er is niets van rancune. Ie dereen was schattig, prettig, beleefd, gastvrij. Menige Nederlander kan daar een puntje aan zuigen" Na zijn terugkomst in Nederland heeft de heer Slot zijn ervaringen beknopt, op papier gezet. Hij heeft die bevindingen onder meer opgestuurd naar de wel- zijnsstichtingen die zich met Surina mers bezighouden. Voorst heeft hij het plan opgemaakt om met dia-materiaal lezingen te gaan houden over Suriname. Dat is nodig volgens henr „De mensen in Nederland weten vaak helemaal niet wat de problemen zijn" DUIVENRUBRIEK BIERVLIET - Voor een kleine liefheh- ber is het in Zeeland practisch onmoge lijk om het provinciaal kampioenschap onaangeduid te winnen. Ook het aan geduid kampioenschap, dat voor een liefhebber met weinig duiven mis schien nog haalbaar is zal 99 op de hon derd keer gewonnen worden door een man, die over een g root aantal te bespe- leen duiven beschikt, want om op alle provinciale vluchten met kanspaarden aan de vertreklijn te komen is geen si necure. Er zijn echter een dusdanig aantal lief hebbers. dat men toch wel van heel goede huize moet zijn om die meest be geerde titel in de wacht te slepen. De overwinnaar van het onaangeduid pro vinciaal kampioenschap J. van Spaan- donck uit St. Jansteen had dan ook een machtig goed seizoen op de fondvluch- ten. Momenteel terwijl het overgrote deel der liefhebbers reeds aan hun najaars- en winterrust. bezig zijn. speelt hij nog week in week uit op de zo popu laire Quivrainevluchten in België. Hij is momenteel bezig om met één van zijn duivinnetjes. welke reeds de bij naam 'Het Goedje' verdiend heeft, een record te vestigen, want dit jonge beestje presteerde het. om op 27 mei haar eerste keer prijs te vliegen en.nu op 23 oktober wint het haar 20ste prijs. De kampioen provinciaal aangeduid. Eduard Vermast uit Yerseke. is wat men noemt de kampioen van altijd. De gene raal titel in eigen kring en vroeger in de afdeling Zeeland van de zaterdagvliege- rij winnen was voor hem een practisch ieder jaar terugkomende belevenis, maar nu heeft hij eindelijk een echte provinciale titel behaald. Een machtig seizoen is op deze wijze bekroond, een seizoen met als hoogtepunt de overwin ning in het Bondsconcours Moulins. het concours, dat hij ook in 1973 won. Voor hen, die over beste duiven be schikken is de Asduiftitel te winnen.... hier heeft het aantal duiven, dat men tot zijn beschiiking heeft geen invloed, hier telt alleen de prestatie van de duif zelf. Direct komen dan ook andere namen naar voren, want de beste Zeeuwse oude duif. de provinciale asduif oude duiven moet men zoeken op het hok van W. v.d. Alikke uit Breskens. Het is nog nooit voorgekomen, en we durven te stellen dat het ook niet. vaak meer zal voorko men. dat deze titel gewonnen werd door een jaarling, die op liefst vier provinciale excelleerde. De beste jonge duif 1976 op de provin ciale concoursen huist in Kloosterzande bij F. Roctus. terwijl de Stemtrofee ge wonnen werd door Ed Maas uit Heikant, de man die tevens de Zaanse klok won op de provinciale vlucht voor oude dui ven vanuit Bourges. De uitslag der provinciale kampioen schappen: Provinciaal onaangeduid: 1. J van Spaandonck St. Jansteen, 2. G. Dusar- duyn. Groede, 3. Ed. Vermast. Yerseke. Provinciaal aangeduid: 1. E. Vermast Yerseke. 2. J. van Spaandonck St. Jan steen. 3. W. v.d. Slikke Breskens. Provinciale asduif oude duiven: 1. W. v.d. Slikke Breskens, 2. E. van Goethem St.. Jansteen, 3. E. Vermast Yerseke. Provinciale asduif jonge duiven: 1. F. Roctus Kloosterzande. 2 J Stevens Clinge. 3'. J. van Spaandonck St. Jan steen. De prijzen verbonden aan deze provin ciale kampioenschappen en de diplo ma's behorende bij de overwinningen op de provinciale concoursen in 1976 zullen worden uitgereikt op 5 december op de kampioenendag te Hulst. De overwinnaars van de provinciale concoursen in 1976 waren: Orleans Oude duiven. P. Rottier St. Jansteen;' Moulins: E. Vermast Yerseke: Bourges oude duiven: Ed. Maas Heikant: Cha- teauroux oud: W, de Hamer Philippine: St. Vincent: G. Dusarduyn Groede: Barcelona: G. de Wever Schoondijke: Ruffee: G. Dusarduyn Groede: Dax: A. Aalbregtse Oost,burg: Parkestone: E. Piessens Clinge: Orleans jonge duiven: S- Prince Terneuzen: Orleans jonge dui ven: P_ de Wale Koewacht: Chateau- roux oude duiven: J. v.d. Branden Con ge: Bourges jonge duiven: D. Nice Hei kant: Bourges oude duiven: K. van Noorden Kruiningen. Op bonds- en nationaal vlak wei den de volgende topprestaties door de Zeeuwse liefhebbers verwezenlijkt: De nationale overwinning op Pau werd behaald door H. Wijnacker uit Pauluspolder. Natio naal won P. de Waele in zijn rayon de lste op Orleans jonge duiven en J. de Blok Koewacht voor de zoveelste keel de lste derbyprijs. L. Traas 's-Heerenhoek zegevierde op nationaal Parkestone en E. Vermast Yerseke, C. Willemse en Zoon Temeu zen en E. Piessens Clinge boekten een bondsoverwinning respectievelijk op de bondsconcoursen Moulins. Ruffee en Parkestone. 9.412. JONGE DUIVEN HOK: 1 H. de Feijter Zaamslag 12.147: 2 S. M. Bran derhorst Kortgene 11.885; 3 Jos Schroe- vers Amemuiden 11.287:4 Gebr. Zegers Temeuzen 11.156; 5 L. de Fouw Kort gene 11.021. NA VLUCHTEN HOK: I A Abee Middelburg 4.807; 2 C. L. Daane Middelburg 4.727; 3 S. M. Branderhorst Kortgene 4.665; 4 A. Scheele Temeuzen 4.580; 5 E. G. H. Graafhuïs Vlissingen 4.546. VITESSE DUIFKAMOIOEN- SCHAP: 1 M. Walraven Middelburg 3.106 pnt, ook al met een jaarling duif, terwijl de 3eplaats ook een jaarling is. 2. P Meertse Amemuiden 2997: 3 W. Wal raven Middelburg 2,960: 4. W. Daane en Zn. Vlissingen 2.955 pnt. weer een jaar ling: 5 P. Comelisse Amemuiden 2.938. MIDFOND DUIFKAMPIOEN: 1 C. van Boven Zaamslag 8.7782 Jac, Minnaard Krabbendijke 8.540; 3 M.Mol Yerseke 8.100; 4 Jac Minnaard Krabbendijke 7.738; 5 W. Daane en Zn. Vlissingen 7.474; FONDDUIFKAMPIOEN- SCHAP: 1 C. de Ridder Jr. Amemuiden 4.926; 2 G. Siereveld Amemuiden 4.315: i 3 Gebr v. d. Graaft Amemuiden 4.198; 4 1 Gebr. Zegers Temeuzen 4.044; 5 C. A. van Oosten Krabbendijke 3.946; JONGE DUIVEN DUIFKAMPIOEN: 1 S. M. Branderhorst Kortgene 5.384; 2 Jos Schroevers Amemuiden 4.397; 3 Visser Lensen Axel 4.376; 4 Gebr. Sturm Middelburg 4.111: 5 C. Hoek en Zn. Mid delburg 3.992:- NAVLUCHTEN DUIF KAMPIOEN:! M. van Belzen Kortgene 2.056. 2 R. Versaevel Cadzand 1.946: 31. Berkeij Oud-Vossemaaer 1.831: 4 R. Versaevel Cadzand 1.596,5 C. de Ridder Amemuiden 1.553; GENERAALKAM- PIOENSCHAP ONAANGEDUID: 1. P. van Belzen Kortgene 42.793 pnt.: 2 L. de Fouw Kortgene 42.553; 3 Gebr. v. d. Graaff Amemuiden 41.925: 4 Gebr. Cle ment Krabbendijke 40.416: 5 Gebr. Ze gers Temeuzen 40.392; 6 W. Versluys- Kortgene 39.456; 7 M. Mol Yerseke 38.991; A. Abee Middelburg 38.978: 9. Mevr. Minnaard Yerseke 37.875: 10 W. Daane en Zn. Vlissingen 37.216. GENE RAALKAMPIOEN AANGEWEZEN: 1 Gebr. ZegersTemeuzen 2o.648 pnt..; 2 G. Siereveld Amemuiden 19.188: 3. A. de Bruyne Temeuzen 18.612: 4. C. Daane Middelburg 18.567; 5 Gebr. Clement Krabbendijke 18.354; 6 Lievense Wes- terbeke Westkapelle 18 036: 7 J.'Tou- tenhoofd Westkapelle 17.776: 8 M. Mol Yerseke 17.734; 9 H. de Feijter Zaamslag 17.707: 10 L, de Fouw Kortgene 17.348: GENERAALDUIFKAMPIOENSCHAP Lievense Westerbeke Westkapelle 9.991 pnt., 2 M. Mol Yerseke 9.600; 3 L. de Fouw Kortgene 9.453: 4. Gebr. Zegers Temeuzen 8.994: 5 C. de Ridder Ame muiden 8.929. TERNEUZEN - Vandaag - vrijdag - presenteert de stichting JESS in Porgy and Bess Terneuzen The Savoy Jazz men. Deze band werd in de herfst van '62 geformeerd door Huub Princen. In de loop der jaren heeft 'The Savoy' met diverse bezettingen gespeeld zelfs tijdelijk zonder trombonist De band heeft m een later stadium steeds meer vocale nummers aan haar repertoire toegevoegd, terwijl men ook zeer ge charmeerd was van andere soorten mu ziek, zoals Skiffle Latijns-Amerikaanse en Spaanse muziek. Vanaf 1973 is de band zich steeds meer gaan' specialise ren in vocale nummers echter zonder de specifieke Dixieland te verwaarlozen. Deze plaat is een voorbeeld hoe vocale Dixieland ten gehore gebracht kan worden. Veel nummers worden met groot en thousiasme twee-, drie- en zelfs vier stemmig gezongen met als doelstelling. Happy sound, happy people. De eerste single Banks of the Bann' en 'Drunken Sailor" dateert al van 1966. De eerste LP kwam uit in 1969 en kreeg als titel 'On a Drinking Tour'. Van de originele bezetting is alleen nog Carolus Swinkels. de huidige muzikale leider, overgebleven. Hij heeft met een onderbreking van enkele jaren eerst als tenorbanjospeler en thans als trombo nist de Savoy Jazzmen mee laten voort bestaan De trompet wordt sedert 1966 bespeeld door Frits de Jong. Hij is de huidige za kelijk leider en meest stabiele speler. Karei de Jong deed als banjospeler tege lijk met Frits zijn intrede. Hij was de band daarna enkele jaren ontrouw om zich als klarinettist, en vocalist-gitanst elders t,e bekwamen. Nu neemt hij sa men met Carolus het grootste vocale gedeelte voor zijn rekening. Van de rit mesectie is Gert Reinljes sinds 1967 bij 'The Savoy'. Zijn eerste kennismaking met de band bestond uit het duwen van de auto waarmee het orkest vervoerd werd Jelle Posthumus, die de tenorbanjo be speelt. is sedert 1973 bij de band en in middels al aan zijn vierde banjo toe. Hij heeft zich in deze vrij korte tijd lot een geroutineerde speier ontwikkeld, wat duidelijk te'beluisteren is ia zijn solo in het nummer 'I can't give you anything but love. baby'. In dit nummer evenals in Hit the road Jack' komt het vocale gedeelte voor rekening van Arno van de Kerkhof, die als laatste tot de vocale band is toegetreden, nl. in 1975. Arno, als oorspronkelijke beatdrum- mer. heeft zich snel aangepast aan de voor hem nieuwe stijl. De eerste LP werd op 5 mei jl. uitge bracht; de tweede aangekondigd in het programma 'Voor de vuist weg' van Wil lem Duys op 27 augustus van dit jaar. Dit bekroonde optredens in Italié, Zwit serland, België en Duitsland en 1 x radio- en 2 x TV-optreden. Het laatste programma voor de radio was donderdag7 oktober in 'Sesjun' van de TROS. Activiteiten gezinscontact zeevarenden VLISSINGEN - De Stichting Gezins» contact Zeevarenden houdt in novem ber weer een aantal activiteiten. Zo is er op I november een lezing door de heer C. L. Koster uit Vlissingen, over het leven en werken van Michiel de Ruyter. Deze lezing is in gebouw 'Open Hof te Vlissingen en begint om 20.00 uur. Verder is er donderdagmorgen 18 no vember een ochtend bijeenkomst die in het teken staat, van de zelfwerkzaam heid. Anneleis Soet.uit Cadzand zal de mensen begeleiden bij het maken van kerstkaarten. Deze morgen begint om 9.15 uur en is eveneens in gebouw 'Open Hof te Vlissingen. He t S in t- N iko I aas ie e 3t voorde kinderen van 3 tot en met 9 j aar is op vrijdagmid dag 3 december. De kerstfondue- avondis op donderdag 16 december. Zaaloptreden Juliana op 12 en 19 november MIDDELBURG- Op de vrijdagen 12 en 19 november geven het Middelburgse showkorps Juliana en het jeugdkorps Johan Friso het jaarlijkse zaaloptre den. Aan deze optredens in de schouw burg werden alle 150 leden van de ver eniging mee. Het programma van dit zaaloptreden heeft een gevarieerd karakter. Naast veel muziek van de beide korpsen ls er toneel en dans van de majorettes. Een hoogtepunt vormt het optreden van Ju liana in big-bandformatie met verschil lende solisten eri een vocalgroep. Op de beide avonden houdt Juliana een aantal speciale slagwerkinstrumenten Hen doop. Dat. zijn de zogenaamde timp- toms, driedelige paukeninstrumenten mét grote klankmogelijkheden. Deze zijn in ons land nog maar in beperkte mate in gebruik. De finale van beide zaaloptredens vormt het gezamenlijke optreden van Juliana en Johan Friso. Beide uitvoer ingen beginnen om half acht 's avonds. Ouderavond stedelijke scholengemeenschap MIDDELBURG - Dinsdagavond hield de oudercommissie van de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg in de burgerzaal van het Middelburgse stad huis haar jaarlijkse ouderavond. Na de huishoudelijke vergadering was de bij eenkomst gewijd aan het onderwerp 'Het vak Nederlands bij het algemeen voortgezet onderwijs'. Drie van de acht leraren van de sectie Nederlands gaven de ouders een indruk van hetgeen voor hun kinderen dagelijkse kost is. daarbij bewust wat onvolledig blijvend in dé hoop bij de ouders vragen los te maken. De heer Steketee behandelde het leer programma in het algemeen, waarna de heren Hoitsma en Van Driel wat speci fieker op de zaken ingingen. De heer Hoitsma gaf een overzicht van het onderwijs in de brugklassen, daarbij gebruik makend van aan de ouders uit gereikte voorbeelden van de verschil lende onderdelen van het Nederlands. De heer Van Driel confronteerde in zijn behandeling van het bovenbouwpro gramma de ouders met een tekstanaly se, waarna de gelegenheid werd gegeven vragen te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 39