De leidsters van 'Ukkepuk praten gewoon Zeeuws- Vlaams Kent U Zeeuwsch-Vlaanderen Terneuzen moet winnen van Rood Wit voor plaats in kopgroep Japanse poppenspelers met 9.Legende van de Witte Reiger9 agenda Schietingen r T'-Til 1 ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1/iXEL - Een willekeurige doorde weekse dag rond de klok van 9 uur; een 'twintigtal moeders brengt op dat tijd stip peuters naar de peuterspeelzaal fukkepuk' in Axel. Sommige kinderen aanvaarden dit en- zien hel als een prettige on derbreking van de wekelijkse sleur, andere kinderen klemmen zich aan ama vast en worden pas rustig als juf overneemt en kalmeert. De moeder kandan maar het beste zo snel mogelijk verdwijnen, dan zal haar peuter bet snelst weer rustig zijn. Tijdens een gesprek met de leidsters van 'Ukkepuk'. mevrouw Nellie de Bliek cnlngrid van der Berg. komt naar voren vooral het kind aan andere om en dan thuis willen doen tanen. „Als het kind de meeste tijd alleen is met de moeder gaat het zich te veel aan haar hechten, wat voor de moeder ook een beklemmende situatie kangeven," zeggen ze. 'Ukkepuk' wordt niet uitsluitend bezocht door kinderen van'import-Axelaars'. De verhouding is ongeveer fifty-üfty. Ook met de Axelse ouders Is het contact zonder meer goed. De problemen die kunnen ontstaan door de taalbarrière, lossen de leidslers op door zelf ook Zeeuws-Vlaams te pra- Evenmin komen kinderen uit één be paald milieu naar de peuterspeelzaal. Er moet dus wel degelijk sprake zijn vaneen motivatie, anders zou een gezin met bijvoorbeeld heL minimumloon het toch niet verantwoord vinden om daar van 4 per morgen uit te trekken om een kind naar 'Ukkepuk' te brengen. In een ander geval moet een moeder een half uur heen en weer fietsen om haar kind weg te brengen. „Dat doe je toch met alleen om zelf eens een rustige morgen te hebben. In veel gevallen zal het zo dat broertjes en zusjes naar school i, en ook de peuter wil dan graag ■groot' zijn en een eigen terrein hebben hij of zij ervaringen op kan doen, naderhand weer met de anderen te kunnen praten. Het kan ook zijn, dateen d moeite heeft met leren pra- J ten, ook in dat geval kan de peuter speelzaal weieens de oplossing zijn." (Voor het kind dat de peuterspeelzaal meek bezocht is de overgang naar de Kleuterschool veel gemakkelijker Het is socialer In de omgang, doordat het al aan het groepsverband gewend is In een stencil, dat de ouders meekrijgen als k if huil kind voor de eerste keer op Ukke- u8-puk komt, staat'onder meer het volgen- 'er"pe: „De ontwikkeling die het kind cleSoormaakt tussen 2 en 4 jaar is van we- 'anzenliik belang als basis voor zijn verdere s ishntploonng. De peuterspeelzaal pro- ^enpeert hier een aanvullende bijdrage te ijzejeveren, doorliet kind mogelijkheden te zcbieden die bet thuis vaak niet heeft, en 'ie gericht zijn op het stimuleren van 575 »n natuurlijk ontwikkelingsproces, er- fcn een stukje verder; „Wanneer de ,an suters zich in de vertrouwde ruimte ian jm de peuterspeelzaal bij deze leidsters de uiig en geborgen voelen zal ook de ir»g prte tijdelijke scheiding van de moeder an en positieve uitwerking hebben; moe- ise jer en kind staan daarna frisser tegen- ui- S/er elkaar." r0p loosier ne- je peuterspeelzaal in Axel probeert in- jok enigszins een rooster te volgen, er- jijvoorbeeld van 9 uur tol 9.45 uur vrij ra- jpelen, daarna limonade drinken en jan in groepjes een werkje uitvoeren, pal is de ene keer tekenen, dan weer plakken of met klei werken, maar nooit langer achter elkaar dan een minuut of ng lien, omdat het kind op deze leeftijd de tich nog niet langer kan concentreren, je- Verder worden er bewegingsoefenin- ;k- gen gedaan met de kinderen op een te eenvoudige manier. De leidster zegt in- bijvoorbeeld: „We gaan allemaal sla ke pen, dan loopt de wekker al'en we staan de allemaal op, we gaan onze tandjes ons wassen." Op deze ma- worden al vertellend de bewegin- uitgevoerd. bestaat geen speciale opleiding be- t voor leidslers aan een peuter al Bij 'Ukkepuk' heelt één van leidsters de kweekschool doorlopen de andere is kleuterleidster, maar dil een situatie die nietoveral zo gunstig Het salaris van de leidsters van een iterspeelzaal kan ook met hoog zijn. at de speelzalen grotendeels zich- financieel moeten bedruipen. zou het leuk zijn als er wat meer tact met de kleuterscholen was. zo- we wederzijds zouden weten waar zich mee bezighield", zeggen de eidsters. )esamenwerking met liet. bestuur na de moeilijkheden van aar geleden uit- l'keixi. ook de verhouding tussen iellie ngnd is prima. Nellie de Bliek hl graag benadrukken, dat zij dan in wel hoofdleidster is. maar dat in Ing'rid en zij de functies volledig mbsidie .geleden kreeg 'Ukkepuk' een sub- i het Koningin Juliauafonds. n liet geld heeft men in overleg met :tbestuur nieuw speelgoed en nieuwe mbeltjes gekocht. Op 4 november Hordt een ouderavond gehouden, in de porm van een speel/werkavond. In de paaraan voorafgaande weck wordt met de kinderen een project uitgevoerd, 's Morgens wordt een verhaal verteld en daarna 'werken' de kinderen over dat pnderwerp. De werkstukjes worden al- emaal opgehangen, zodat de ouders het werk van hun kind kunnen bekij- Pp de ouderavond wordt dan eerst een [orte inleiding gehouden, waarna de ta pis met materiaal klaarstaan om ue Suders hetzelfde te laten doen als de jinderen, zodat ze inzicht krijgen in het ioen en laten daarvan Kliederschorten lijn volop aanwezig. Verder worden op leze avond nog een paar nieuwe be- (tuursleden gekozen en ook het bezoek 'an StrNicolaas aan 'Ukkepuk' zal op peze avond besproken worden, wan t het S wel gebruikelijk dat de goedheilig- 1 bezoekje Voor Ingrid en Nellie breekt een drukke tijd aan, maar dat is geen bezwaar, want ze hebben allebei enorm veel plezier in hun werk. Tot slot; als iemand nog wat kleertjes overheeft voor kinderen tussen 2 en 4' jaar. Ukkepuk kan nog wel wat gebrui ken. Er is nog weieens een kindje dat een 'ongelukje' heeft en dan is het wel fijn als het even schone kleertjes aan kan krij gen Zaterdag 30 oktober: Zuiddorpe- L. Vermue, Hulst: W. Blommaert. Kloos- terzande. R. van Kruyssen. Clinge: C. Weemaes. Sluiskil: H. Dallinga. Hengs tdijk: P. van Dijk. Koewacht, konings- schietmg 'Oude Molen'. Zondag 31 ok tober: Kloosterzande" R van Kruyssen. Sint-Jansteen: Sint-Jan. Lamswaarde; R. Heijens. Kapellebrug: Cyr. de Kindt. Koewacht; Oude Molen Maandag 1 no vember: Hulst. W. Blommaert. Nieuw- Namen: Willem Teil. Dinsdag 2 novem ber: Koewacht: J. de Guchtcnaere. (be jaarden). Donderdag 4 november: Kloosterzande: R. van Kruyssen (be jaarden). Gevarieerd filmaanbod in Zeeuws- Vlaamse bioscopen TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse bioscopen bieden deze week een /.eer gevarieerd filmprogramma. Luxor. Terneuzen: 'Het verborgen ge weer' (over de strijd van een eenzaam man in bezet Frankrijk), 'Tarzoon, schande der jungle' (Tarzan. maar dan vele tikkeltjes pikanter), 'Sliout al tlie devil' (een avonturenverhaal met ware vechtjassen) en 'Belloen de jacht op de diamant' (een sprookje van Walt Dis ney voor grote en kleine kinderen). Het Ledeltheaier in Oostburg heeft de klassieker 'De tien geboden' m de pro jector zitten. Voor de tweede en laatste week. Kunt u nagaan hoeveel mensen heimwee hadden naar die rolprent. In Oostburg voorts het 'Tiroler Sexfes- tijn' ('Het is weer raak m de bergen wan neer 3 'Beiers tekeergaan met de mooiste meisjes uit Tirol') en 'Zeven mannen zonder vrees', een ruig avontu renverhaal in de westernsfeer met onder meer de kale Yul Brynner en Charles Bronsdn. 'De Koning van Engeland'. Hulst: 'No- body is back'. Diamonds are forever'. 'Hel Deense sleutelgat'. 'Taking öff en 'Geen genade voor rivalen'. TUSSEN SCHELDE EN GRENS Kinderen bezig in 'Ukkepuk'. EUGENE LAURET: „EEN VAN ONZE LAATSTE KANSEN" TERNEUZEN - Voor Terneuzen is er dit seizoen in de tweede klas b alleen nog een rol van enige betekenis wegge legd als de uitwedstrijd van zondag tegen Rood Wit winst oplevert. Volgens aanvoerder Eugene Lauret zijn er mo gelijkheden. „Het is inderdaad één van onze laatste kansen. Als we verliezen bij Rood Wit wordt de achterstand te groot, maar als we de winst pakken draaien we weer lekker mee in de kop groep." Eugene Lauret was er zondag tegen Dongen zelf niet bij. Een officiële waar schuwing kwam hem op een schorsing van een wedstrijd te staan. Rood Wit is ongetwijfeld niet Lauret's favoriete tegenstander maar de laatste jaren is de UNIEK EVENEMENT IN ZUIDLANDTHEATER TERNEUZEN - Negen poppenspe lers, eigenhandig gemaakte poppen en zelfgeschreven stukken: korte karakteristiek van het Japanse pappencircus Bambi, dat zondag middag 7 november, als onderdeel van eën wereldtournee, het Terneu- zense Zuidlandtheater bezoekt. Het speelt 'De Legende van de Witte Rei ger', een 'koffiegebeuren' dat om 12 uur begint en dat, naar het zich laat aanzien, bezoekers ruimschoots heen zal helpen over de gedurig stij gende koffieprijzen. Bambi maakt voorstellingen voor zowel kinderen als volwassenen Twee van de leden van deze bijzon dere groep deden hun ervaring op bij het poppentheater I-Iilomiza uit To kio, zowat, het bekendste gezelschap van Japan. Bambi is vaak te zien op scholen in Toyohashi - in het midden van het land - en wil met zijn programma's iets vasthouden van cultuur en tradi ties van Japan. De leden voelen zich beïnvloed door het traditionele pop pentheater van dit land. Runraku De inhoud van het verhaal: er was eens een jager en op een dag door boort zijn pijl de vleugel van een witte reiger. De jongeman heeft me delijden met de vogel en helpt haar. De reiger wordt aangetrokken door 's mans mooie ogen en verliefd op hem. De reiger roept de drakengeesl van het moerus en vertelt hem dat ze mens wil worden. De drakengeest be looft haar wens in vervulling te laten gaan tot de volgende lente. De reiger verandert in een wonder schoon meisje. Zij belt aan bij het huis van de jongeman. Ze worden op slag veliefd en trouwen. Ze leven heel gelukkig met elkaar. Het wordt winter De winter is vrese lijk jaloers op hun geluk en besluit hen te doden. Maargelukkigkomtde drakengeest van het moeras achter deze afschuwelijke kwade plannen van de winter. De drakengeest wil hen bevrijden van de jaloersheid van de winter. De drakengeest en de win ter, die in een duivel is veranderd, ontmoeten elkaar. Er volgt een ver schrikkelijk gevecht. Het schijnt dat de duivel wint. Er komen lange dra den uit z'n vingers, waarin de dra kengeest vernikkeld raakt Maar deze weet zich hieruit te verlossen en verandert in een grotere draak, waardoor hij wint. De winter gaat voorbij. Zorgen Het. wordt, lente. De drakengeesl gaat naar het meisje toe en zegt. „Je tijd is gekomen. Het is lente. Reiger, ga terug naar het noorden, zoals wij hebben afgesproken Na de woor den van de drakengeest kan het meisje zich niet meer bewegen. De> jongeman maakt zich zorgen ovei haar. Het volgende moment begint ze plotseling te zuchten. Ze veran dert langzaam in een reiger. Een strijd tussen het noodlot en de liefde. Ze strekt haar velugels uit en vliegt weg. De jongeman blijft alleen en machteloos achter. Als hij naar de hemel kijkt, ziet hij de reiger Wee moedig zwaait hij naar haar De bloemen bloeien. Hel is weer lente. Het gezelschap Bambi bestaat uit de poppenspelers Kazuyasu Okubo, MinoruSato, Yoko Tchikawa, Savuri Murata, Kazutoshi Sekine en Naomi Osato. Boek en poppenregie: Kasuyasy Okubo. Geluidtechniek: Yosencri Hagihira Licht en totaalbeeld. Hi- deaki Yogo. Tour-manager: John Neufeld Produkiie-assistente en vertaling: Conny Groot. Froduktieieidmg en producer: Hans Muller Op de J'olo: Een van de leden van Bambi met een pop Dil Japanse poppencircus is 7 no vember m Terneuzen. stemming tussen beide clubs gelukkig verbeterd, Terneuzen mist zondag nog steeds Maarten van der Staal en Jan Geelhoed. Jan de Block, die vorige week naar het tweede werd verwezen, is ook voor zondag nog niet zeker van een plaats in de eerste selektie. Met die 'ge havende' ploeg verwacht Eugene Lau ret toch nog op z'n minst een gelijkspel. Lauret: „Het moet toch eens een keer gaan lukken en ik geloof dat Terneuzen zondag wel heeft laten zien dat iedereen bereid is om te knokken. Een goed teken zo net- voor de wedstrijd tegen Rood Wit." Axel heeft na de twee nederlagen op vreemd terrein voor eigen supporters weer iets goed te maken. Zondag moet de ploeg tegen Vlissingen In de derde klas d heeft Koewacht zondag, de eerste overwinning binnengehaald. Niet met 'oogstrelend' voetbal maar Levi'en Die- leman is ook niet meer van plan om z'n ploeg zo maar blind te laten aanvallen. Zondag na afloop van KoewachtrHVV zei Dieleman: „We gaan het erg moeilijk krijgen in deze klasse. Dat zien we na deze moeizame start allemaal wel in. We moeten het hebben van onze inzet want qua voetbal komen wij dikwijls te kort. In de vierde klas ging dat nog wel. Toen konden we zelfhetspe! maken maar hier moeten we voornamelijk proberen de tegenstander het spelen te belet ten." Koewacht heeft zondag aan Dosko op nieuw een zware kluif. Een overwinning brengt koewacht overigens wel terug in de middenmoot. HVV kon door de nederlaag een toppositie voorlopig weer vergeten. Honoré Neefs weet waar de schoen wringt. Voor de wed strijd tegen Koewacht zei hij al: ..We hebben een schromelijk gebrek aan schutters. Soms zou ik zelf nog wel eens het veld in willen springen om een keer keihard op goal te schieten. Want het merkwaardige bij HVV is dat het in sommige wedstrijden opeens wel kan." HVV krijgt zondag Steenbergen op be zoek. Beide clubs kunnen nog aanslui ting krijgen maar dan moet het wel snel gebeuren. Die aansluiting is Steen na de overwachte nederlaag tegen Goes ook al kwijt. En de uitwedstrijd tegen NSV is niet direct een unieke' gelegenheid om die inzinking te camoufleren. Vierde klas Breskens ka» zondag in de vierde klas liog wat meer afstand nemen van de concurrentie als de thuiswedstrijd tegen Zeelandia wordt gewonnen. Ria blijft op de voet volgen door winst legen Biervliet Runncr-up Vogelwaarde mag dit keer proberen het teleurstellende RCS in ei gen huis een nederlaag tot te brenen. „Geen gemakkelijke opgave", zegt Guust Voet. ondanks de tegenvallende prestaties van RCS." Vogelwaarde haalde 7 punten uit de laatste vier wedstrijden. Daarvoor wer den de eerste drie wedstrijden verloren. „We spelen nu heel wat beter", vertelt Voet. „Ik geloofdaarom wel dat we zon dag zeker gelijk kunnen spelen. Maar om er echt weer bij te horen hadden we zondag tegen Breskens al moeten win nen. En die mogelijkheid heeft er beslist ingezeten Een nieuw bestuur en gelijk ook een eerste overwinning voor Clinge. Die opmars kan zondag in Domburg worden voortgezet. Hontenisse speelt tegen Hoofdplaat en Philippine komt thuis uit tegen Noor mannen. Zondaggvöetbal KNVB Res. Ie klas: DESK 2 - Terneuzen 213). Res. 2e klas b: Axel 2 - Middelburg 2 (3)3. Res. 3e klas D: Terneuzen 3 - RCS 111). HVV 2 - Zeelan dia 2 (11. Dosko 2 - Hontenisse 2(1). Afdelingsvoetbal zaterdagcompetitie: 2e klas. Apollo 1 - Tem. Boys2 (3). Slui 1 Yerseke 2(3). SVD 1 - AZVV2 1). 3e klas d: AZVV 3 - Steen 1 (2). Kapeile2 - Hoek2 (2). Tem. Boys 4 - Wemeldinge 2(1». 4e klas h: Tem. Boys 6 - Rac. White 2 il>, Zaamslag 3 - Biervliet 1 (3). 4e klas i: Com. Boys 1 - Spui 2 (li. Biervliet 2 - Hoek 3 (1), Rac. White 1 - Tem. Boys 5. Zondagcompetïtie: Ie klas; SDO - Ro- bur (3). Aardenburg - Patrijzen (1>, Le- wed. Boys - Corn. Boys (3). Graauw - Schoondijke (2). Walcheren - Hulsterloo (3). Sluiskil - DFS (3). Res. Ie klas: Dom burg 2 - Clinge- 2. Zeel. Sport 3 - Vogel waarde 2 (3i. Breskens 2 - Walcheren 2 (li, HVV 3 - Axel 3 (3). Hong Ambon 2 - Com. Boys 2(1). 2e klas A: Oostburg 2 - Philippine 2(1), Steen 2 - Hoofdplaat 2 (1). Biervliet2 - Aardenburg 2 (3). Hansw. Boys 1 - Terhole 1 (3). Schoondijke 2 - Oostburg 1 (2). IJzendijke 1 - Breskens 3 113e klas A: Clinge 3 - Terneuzen 7(2). IJzendijke 1 - Breskens 3 (1) 3e klas A: Clinge 3 - Terneuzen 7 (2). Axel 5 - Hul sterloo 2d). Terneuzen 6 - SDO 2 (2), Vogelwaarde4 -Terhole212). Graauw3 - HW 4 (2), Hontenisse 3(1), Philippine 3 - Groede 1(2), Terneuzen 4 - Ria 2 (3i. Vo gelwaarde 3 - IJzendijke 2 (3), 3e klas C: Com. Boys 4 - Hoofdplaat 3 (2), Aarden burg 3 - Breskens 4 (2). Groede 2 - Oost- burg 3 (2). Sluiskil 3 - IJzendijke 3 (1). Schoondijke 3 - Terneuzen 5 (2). Schieting AARDENBURG - De handboogschut tersvereniging 'Sint-Sebastiaan' had een vriendschappelijke ontmoeting met de luchtbuksclub 'De Missers'. Geschoten werd met de handboog op de liggende wip. De uitslag was: eerste hoogovogel: L. de Kruijsen. De Missers; tweede hoogvogel: Th. Lampaert, St- Sebastiaan: zij vogels" Th. Lampaert en A. Ballegeer. SUSebastiaan; kallen- J. Houg, SUSebastiaan; meeste kleine vo gels: R. de Wispelaere en H van Iwaar- den, St-Sebastiaan: medaille voor de meeste punten: K. de Koeijer (4i De Mis sers. Prijsvogels werden geschoten door 14 leden van St-Sebastiaan en J. Kloos terman en K. de Koeijer van De Missers. De prijzen geschonken door St- Sebastiaan, P. Blonaeei. A. Heijboer en mevr. M. Klooté. werden uitgereikt door de hoofdman van SUSebastiaan de heer I Puijenbroek. De vice-voorzitter van De Missers, de heer J. Kloosterman, dankte voor de goede ontvangst. De re- tumwedstrijd is vastgesteld op vrijdag 26 november in het sportpaviljoen. KOEWACHT - Aan de schieting bij P. van de Steen te Koewacht namen 85 schutters deel. De uitslag luidde: hoge- vogel: F. Ferket, Stekene. eerste zijvo gel: R. Baert, Koewacht, tweede zijvo gel: F. Breijaert. Koewacht, grootste aantal (4 stuks): A, de Gucbtenaere, Koewacht. KOEWACHT - Aan de schieüng bij P van de Steen te Koewacht namen 54 schutters deel. De uitslag luidde: hoge- vogel: A. Saman. Koewacht, eerste zij vogel: E. Adam, Stekene. tweede zijvo gel: F. van den Bossche,'Vrasene. groot ste aantal (4 stuks): A. de Guchtenaere. Koewacht. 'De Molenhof houdt bazaar ZAAMSLAG - In het bejaardencen trum 'De Molenhof te Zaamslag is woensdag de jaarlijkse bazaar. naaste omgeving zijn dan te koop. Ook zijn er verschillende attracties, zoals sjoelen, pieken en een rommelmarkt. Voor de jeugd is eveneens een stand aanwezig De openingstijden zijn 's middags 2.00 tot 5.30 uur 's avonds van 6.30 tot 9.30 uur. Collecte ZAAMSLAG - De collecte voor de Nier stichting heeft te Zaamslag ƒ1350.54 opgebracht. /RIJDAG 29 OKTOBER 1976 FLOREERT IUELSE PEUTERSPEELZAAL OUDERAVOND OP 4 NOVEMBER Geen eenvoudige fotopuzzel, die van vorige week. De fotograaf sneed zeer deskundig liet bord 'Szydlowskiplein (P)' weg, maar niet minder deskundige Axelaars (hoe zou het anders kunnen: ken je stad wisten toch de oplossing. Onze prijs gaal ditmaal naar Jo van Dixhoorn, Eglantiersdijk 5, Axel. Haar verhaal willen we u niet onthouden omdat het zo zeldzaam gedetai Ueerd is. ,De foto is genomen vanaf de' jistellelaan, aan de rechtse kant is de Tuinstraat, daar zie je de oude mavo-school en het palinghuis van Len- sen. Die toren is van de geref. kerk in de Kerkdreef. En wat niet te zien is op de foto is het bord waarop slaat Szydlowskiplein (Pi en achter dat bord zou volgens mij ook de toren van de Ned. herv. kerk te zien zijn. eveneens aan de Kerkdreef. Ik hoop dat dit voldoende is om voor de prijs in aanmerking te komen." Die Jo. Ofze 'tvermoeddeOfzou 'teen hij zijn. De waardebon is er niet minder om. Inzendingen voor de nieuwe puzzel gaarne uiterlijk woensdag binnen. Het adres: PZC. Nieuwstraat 22. Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 35