AWL-Kanaalzone besluit tot bouw van zuiveringsinstallatie rnevelch Twee maanden voor poging diefstal in provinciehuis SPORTBROCHURE RIJKSPOLITIE WERD IN GOES UITGEREIKT FLINKE GEVANGENISSTRAFFEN VOOR INBREKEND 'HEROINE-DUO' Vrijspraak verdachte dodelijk ongeluk Arrestatieteam geeft demonstraties Reeks diefstallen gepleegd in Middelburg om aan geld te komen voor verslavingsmiddel Kuur in het ziekenhuis afgebroken 6 1 VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 PRINCIPE-UITSPRAAK MET 6 TEGEN 3 STEMMEN; MINDERHEID: WE GAAN BOEKJE TE BUITEN... INSTALLATIE VOOR 200.000 I.E.'S BUITEN TERNEUZEN TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van de'Afvalwaterleiding kanaalzone' (AWL) heeft donderdagmorgen met 6 tegen 3 stemmen een principebesluit genomen tot het stichten van een zui veringsinstallatie. Tegenstemmers waren de bestuursleden drs. R. C. E. Barbé, F. K. Hamelink en H. P. Cysouw. Zij vonden dat het algemeen bestuur met zijn beslissing zijn boekje te buiten ging, omdat de gemeenschappelijke re geling waarop de AWL is gebaseerd uitsluitend voorziet in de afvoeren niet in de zuivering van afvalwater. De drie opposanten wilden dan ook dat, voor er nadere stappen zouden worden gedaan, de gemeenteraden van Terneuzen, Axel en Sas van Gent (de gemeenten die in de AWL deelnemen) om een uitspraak over de taakuitbreiding zou worden gevraagd. De heer Hamelink, die een amendement op het voorstel van het dagelijks be stuur in petto had, maar dat overigens niet in stemming liet brengen, vroeg de voorbereiding van het zuiveringsplan compleet stop te zetten tot de raden hun visie hadden gegeven. Voorzitter D. J. Oggel liet al meteen merken niets voor een dergelijk opont houd te voelen. De voortgaande vervui lingvan de Westerschelde noodzaakt de AWL zijns inziens tot snelle maatrege len, temeer omdat de rijksoverheid al op korte termijn stringente eisen denkt te stellen op dit punt. Hij zegde wel toe, dat de gemeenteraden zullen worden inge licht over de voornemens van het AWL-bestuur en dat de dagelijkse be- DADER HIELD ZICH BIJ KOMST POLITIE SLAPENDE MIDDELBURG - Door zich boveu op een bureau slapende te houden, pro beerde hij de politie om de tuin te lei den. «Het was allemaal een mooi spel letje maar u moet niet denken dat de j... politie daar intrapt", zei donderdag of- CrBVOCirllJn gezuiverd zouden moeten worden is 80.00 afkomstig van particuliere huis houdens en 120.000 van bedrijven. Het gaat hier om een richtlijn voor om streeks 1980. al verwachtte de heer Krols niet dat er daarna ingrijpende wij zigingen zullen optreden. ''Vergeten kosten Uit de toelichting van Witteveen en bBos bleek, dat detwee-trapszuivering met slibinstallatie een terrein van 15 a 20 ha zal vergen, inclusief de ruimte voor het bergen van slib en uitbrei dingsmogelijkheden. Bij het zuiver ingsproces komt metaangas vrij dat weer kan worden gebruikt voor het aandrijven van de motoren die de beluchtings-blazers in werking houden en de ketels, die de slibgisting op tem peratuur moeten houden. Een deel van het slib zou later afgezet kunnen wor den indelandbouw. Deheer De Mol van Witteveen Bos verwachtte dat de in stallatie vrijwel geluids- en stankvrij kan zijn. De heer Cysouw vocht de berekeningen van de technische dienst aan. Naar zijn mening valt het projekt aanzienlijk duurder uit dan donderdag werd voor gesteld, wanneer er een juister afschrij vingssysteem wort gehanteerd en de AWL een aantal 'vergeten kosten' als nog meerekent. De zuiveringsheffing komt op die manier op 41,57 er inwoner-equivalen t. Verder had het bestuurslid twijfels aan De technische dienst van de AWL heeft de snelheid waarmee de rijksbijdrage af ook financieringsmodellen uitgewerkt zal komen. Hij herinnerde eraan, dat er voor installaties van resp. 30 miljoen indertijd is meegedeeld dat de zuivering (totale heffing: ƒ21,- per inwoner- van de kanaalzone pas tegen 1985 aan equivalent) en 25 miljoen (totale heffing: de orde zou kunnen komen. 20,- per inwoner-equivalent). Tenslotte zei hij het te betreuren dathet Van de 200.000 inwoner-equivalent die algemeen bestuur opnieuw pas in een later stadium te horen kreeg wat het da gelijks had beslist. De heren Ogge, en Krols gingen niet in op de berekeningen. Wel maakten ze duidelijk, dat de overheid voor afschrij vingen andere normen hanteert dan het bedrijfsleven. De heer Oggel benadrukte nog eens, dat het algemeen bestuur juist zo tijdig bij een was geroepen om een principe uitspraak te doen en geïnformeerd te worden. „Wanneer er kredieten nodig zijn komen we natuurlijk bij u terug. Daar zult u over moeten beslissen" Hij bevestigde dat het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (RI- ZA) in '72 inderdaad heeft gemeld dat er pas in 1985 of zelfs 1990 rijkssteun kan worden verwacht voor waterzuivering voor boven op een bureau en hield zich 'n kanaalzone. De situatie is de laat- slapende. De politie had echter snel ste echter ingrijpend gewijzigd, door dat de man helemaal niet zo dron- pldus de AWL-voorzitter. Hij signa- stuursleden uiteraard elke krediet aanvraag die met de verdere uitwerking van de plannen zullen voorleggen aan het algemeen bestuur. Da t borduurt met de principe-uitspraak van donderdag voort op een rapport it 1973, waarin de bouw van een zuiver ingsinstallatie - eventueel gekoppeld aan een verbrandingsinstallatie voor huisvuil - wordt bepleit. Bij de uitwerking van de plannen is het adviesbureau Witteveen en Bos betrok ken, dat donderdagochtend twee me dewerkers, de heren Van Daalen en De Mol, had afgevaardigd om de Awl- bestuursleden te informeren. De zuiveringsinstallatie die het dage lijks bestuur op het oog heeft zou bere kend moeten zijn op zuivering van zo'n 200.000 inwoner-equivalenten en gesi tueerd in de Kleine Huissenspolder ten oosten van Terneuzen. Het gaat om een conventioneel, twee- trapszuiveringssysteem. dat in vier jaar gerealiseerd kan zijn. De kosten worden geraamd op ruim 38 miljoen gulden. De AWL gaat er vanuit dat het rijk voor 60 procent subsidieert, zodat er uiteinde lijk een investering van 15,5 miljoen no dig is. Heffing AWL-directeur A. J. Krols had berekend dat de totale zuiveringsheffing neer zal komen op een bedrag van ƒ24,- per -equivalent. ken v, als hij zich voordeed. ficier van justitie mr. A. P. Besier op de zitting van de politierechter in Mid delburg tegen de betrokkene, de 34- jarige W. A. J. uit Middelburg. J. stond terecht voor een poging tot diefstal van enkele schilderijen uit het provinciehuis in Middelburg. Zijn in braak in de nacht van 2 op 3 juni werd echter ontdekt door surveillerende poli tie, die J. ongeveer op heterdaad betrap te. Volgens de officier van justitie heeft de politie zo op een voortreffelijke manier een groot kunstdiefstal weten te voor komen. J. had namelijk zijn oog laten vallen op een aantal kostbare schilde rijen en van één had hij met een schaar al geprobeerd het doek uit de lijst te ha len. Overigens is de schade die J. aan dit schilderij - een werk van Ferdinand Bol aangerichtte bijzonder groot. Door twee grote inkervingen werd het doek aan zienlijk beschadigd. Volgens mr. Besier bedraagt de schade door waardever mindering rmnstens 20.000. J. was het gebouw van de provinciale griffie binnengedrongen door eenvoudig een ruit te verbreken. Dat gebeurde na uitgebreid café-bezoek. Hij drong het gebouw binnen, maar liet zijn hond ach ter. Deze trok de aandacht van toevallig passerende politie die het beest door de kapot geslagen ruit naar binnen zag spnngen. Bij de komst van de politie probeerde J. een overmatige invloed van de drank voor te wenden. Hij nestelde zich daar- „Het moet uit zijn met lozen fabrieken zonder vergunning" DEN HAAG - De heer Imkamp (d'66) is van mening, dat er snel een eind moet komen aan het feit dat cr fabrieken zijn die hun afvalwater lozen zonder dat zij daarvoor een vergunning hebben op grond van de wet verontreiniging op pervlaktewateren. Het tweede kamerlid vindt ook, dat de milieu inspectie een adviserende taak moet krijgen bij het verlenen en wijzigen van lozingsvergunningen. De fabrieken die zonder vergunningen hun afvalwater kunnen lozen worden daartoe in de gelegenheid gesteld door de overgangsbepaling artikel 31 van de wet verontreiniging oppervlaktewate ren. De heer Imkamp heeft ervoor ge pleit, dat de minister van verkeer en wa terstaat in zijn aangekondigde wijziging op de wet ervoor zorgt, dat aan deze naar zijn mening onaanvaardbare lo zingen een eind komt. De D'66'er noemde in een toelichting met name Zeeland als gebied waar het veelvuldig voorkomt dat zonder vergunning wordt geloosd, maar ook elders zou het voor komen. De adviserende taak van de milieu inspectie bij beslissingen over lozings vergunningen vindt de heer Imkamp gewenst om tot een evenwichtige beoordeling en afwikkeling van aanvra gen en wijzigingen van vergunningen te komen. Naar zijn mening zou minister' Westerterp dat moeten vastleggen in het uitvoeringsbesluit verontreiniging rijkswateren. Voor de politierechter hield J. dit vol. „Ik ben niets van pi an geweest, maar er is wel wat gebeurd. Ok moet dusdanig onder invloed zijn geweest want ik kan me er niets meer van herinneren", be toogde hij. „Dan ben je toch eigenlijk wel een gevaarlijk mens als je nergens meer van weet en zulke dingen doet, hield politierechter mr. P. van Empel hem voor. De officier wees er vervolgens op dat J. in kennelijke staat nooit een schilderij van de muur had kunnen halen i leerde ook bij de overheid ongerustheid over de vervuilingsgraad van de Wester schelde, terwijl aanvankelijk erg veel waarde werd gehecht aan de zelfrein igende werking van dit water. Eigenmachtig Drs. Barbé vond, dat het dagelijks be stuur de leden van het algemeen be stuur er met zijn voorstel toe wilde brengen om 'eigenmachtig zijn be voegdheden uit te breiden'. „We doen iets ,dat we niet mogen doen", zei hij, erop wijzend dat de gemeenschappe lijke regeling de AWL op dit moment geen zuiver ingstaak toekent. „Het da- vervolgens ook nog uit zijn lijst probe- gelijks bestuur heeft de gemeenten des- ren te snijden. Mr. Besier eiste tegen J. uiteindelijk twee maanden gevangenis onvoor waardelijk. Hij hield daarbij rekening dat de man in Utrecht inmiddels weer een geregeld leven leidde. Politierechter mr. Van Empel nam deze eis over. J. hield hij voor dat de straf eigenlijk aan de lage kant was. tijds gevraagd om te bekijken of di< zuiveringstaak bespoedigd kon wor den. Alle colleges van b. en W hebben meegedeeld, dat de AWL zich daar voorlopig verre van moest houden. Daar komt bij, dat de gemeenteraden nog een uitspraak moeten doen over een eventuele overdracht van de af valwaterleiding aan de waterschap pen. Die zul je tenminste moeten be trekken bij het hoe en waarom van een zuiveringsinstallatie". De heerOggel deelde deze visie niet Hij vond dat het dagelijks bestuur met het voorstel om eeen zuivering te stichten volledig binnen de gemeenschappelijke regeling was gebleven en wees verder op toekomstige eisen van het rijk. „Willen we in aanmerking komen voor een sub sidie dan zal het algemeen bestuur toch een uitspraak moeten doen", was zijn overtuiging. Eerder had de AWL-vuuiziioer ai be toond, dat de overdracht,van de AWL aan de waterschappen losstaat van het uitwerken van zuiveringsplannen. „Die plannen zijn niet verloren wanneer het tot een overdracht mocht komen. Het is bovendien mogelijk om ook het water uitdepoldersloten te zuiveren". De heer Hamelink bekende het gedrag van het dagelijks bestuur in de zuiveringszaak niet te kunnen rijmen met een brief aan de raadsleden, om met een beslissing over een eventuele overdracht aande waterschappen te wachten tot de uit spraak van de raad van state binnen is. „Nu wil het dagelijks bestuur kennelijk wel halsoverkop beginnen met de zui vering", aldus dit bestuurslid. De heer Hamelink liet weten een amen dement op zak te hebben, waarin stond dat de gemeenteraden zou worden ge vraagd wat ze over het toekennen van de zuiveringstaak aan de AWL dachten. De heer Oggel stelde een wijziging van de tekst voor, die erop neerkwam dat de raden toestemming zou worden ge vraagd om de plannen voor een water zuivering nader uit te werken. Noch het ene noch het andere stuk zou later ech ter in stemming komen. Nooit verloren De bestuursleden P. A. C. H. Dierick en W. Garskamp stelden zich op achter het dagelijks bestuur. „Los van een even tuele overdracht aan de waterschap pen moet het bestuur van de AWL zijn taak zo goed mogelijk uitvoeren. Een zuivering is nooit verloren", vond de heer Dierick. „Het is de taak vande AWL om verder te gaan. Wanneer er ten onrechte kredieten worden gevrgd tikt de provincie ons wel op de vingers". De heer Garskamp herinnerde eraan, dat de raad van Sas van Gent in het verleden tevergeefs heeft geprobeerd om de zuiveringstaak toegevoegd te krijgen kaan de gemeenschappelijke regeling voor de AWL. De provincie keurde het raadsbesluit niet goed. Hij vond dat de AWL 'eigenlijk al veel te laat' was met het uitwerken van de zui veringsplannen. Wel wilde hij dat de ra den erbij zouden worden betrokken. La ter zou de heer Dierick nog informeren of de zuiveringsinstallatie kan worden gekoppeld aan een vuilverbranding. Die is zijns inziens in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar 8 gemeenten ruzieén over de vuil verwerking, zeker op zijn plaats. De heer Krols antwoordde, dat die mogelijkhe den er inderdaad zijn. Hij wilde op dit momentechternietindetails treden. De heer Cysouw: „k vind dat we te gemak kelijk over dingen praten en beslissen waar we weinig of niets van weten. Er vliegt hier know-how over de tafel, waarvan ik me afvraag: Waar komt dat vaan?" De heer Oggel nam de technische dienst van de AWL in bescherming. „Die men sen weten echt wel wat ze doen". De heer Cysouw hield zijn twijfels, met name aan een recente inventarisatie van lo- zingspunten, pompen en gemalen. Directeur Krols: „Ik voel me wel eens gefrustreerd door uw uitspraken, me neer Cyspuw. Ik kan u alleen maar zeg gen: als u informatie nodig hebt bent u altijd welkom, onze deur staat open". GOES - De algemeen inspecteur vaiï het korps rijkspolitie in Nederland, ge neraal W. M. Rehorst, heeft donder dagmiddag in de sporthal de Bevelan- den in Goes aan twintig leden van de rijkspolitie van het district Middel burg de eerste exemplaren van de sportbrochure 'Korpsdiploma Licha melijke Vaardigheid' uitgereikt De folder is samengesteld door de heer A. Folgerts, afdeling voorlichting van de Staf Algemene Korps Rijkspolitie en omvat een aantal vaardigehdidsproe- ven en sportevenementen die de condi tie van de politieman ten goede zullen kimen. Het KLV diploma moet minstens één maal per jaar worden behaald. In de fol-^ der staat een tabel met voor elke leef-' tijdsgroep aangegeven de maximum ei sen. In een toespraak tot de aanwezigen, de demonstranten en de groepscomman danten van het district Middelburg, zei generaal Rehorst, dat deze folder is be doeld ter stimulatie van het hele korps. „Aan de huidige politieman worden drie eisen gesteld: wijsheid, sociale vaardig heid en een uitstekende conditie. Vooral dat laatste is belangrijk omdat het, zo luidt een spreekwoord, in een gezond li chaam goed wonen is voor de geest. De IADVERTENTIE ■kom daam van Bekebrede-Barnsvetó. k Preens d.e heerlijke MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag twee in woners van Middelburg-de 25-jarige R. v. D. en zijn 23-jarige vriendin H. E. F. voor een reeks inbraken en diefstallen in hun woonplaats veroordeeld tot een gevangenisstraf van respectievelijk vier maanden (2 voorwaardelijk) en twee maanden (1 voorwaardelijk). De achtergrond van deze série inbraken en diefstallen vormde een verslaving aan heroïne van het tweetal. Omdat ze zelf nauwelijks inkomsten hadden en ze daar voor het bemachtigen van de dure heroïne niet zonder konden, gingen ze over tot het plegen van inbraken. Ze hadden net dan allereerst op geld voorzien, maar goederen werden ook meegenomen. Die werden dan later on der meer aan familie verkocht. Van de opbrengst kocht het tweetal in Rotter dam heroïne. Van de inbraken was een diefstal van geld en waardepapieren uit een woning in St. Laurens en een diefstal van siera den uit een woning in Middelburg ten laste gelegd. De andere zaken - diefstal van geld en goederen - somde de officier deelde hel tweetal conform de"eis van de kuur in het ziekenhuis zouden volgen. Dit werd voor de oplossing van hun drugverslaving zinvoller geacht dan het opleggen van een gevangenisstraf. Het tweetal ging hiermee akkoord, maar verbrak de kuur in het ziekenhuis na enige tijd. De strenge kuur ging hen te lang duren, terwijl ze vonden dat ze al voldoende waren 'afgekickt'. Door het verbreken van deze voorwaarde kwa men ze daarmee alsnog voor de rechter. Officier mr. Besier stelde dat er nu geen enkel vertrouwen kon zijn dat er een punt achter gezet was. „De kans op her haling is erg groot", meende hij. Gezien het verleden van Van D. (die in Australië eerder voor inbraken op apotheken was veroordeeld) eiste de officier tegen hem vier maanden (2 voorwaardelijk). Ge zien haar mindere aandeel in het geheel vroeg hij de vriendin 2 maanden 1 voor waardelijk. Erg zeilig Als raadsman van het tweetal vroeg mr. F. W. Adriaanse begrip. Hij noemde de situatie van beiden 'heel erg zielig' en bracht naar voren dat ze goede voornemens hadden voor de toekomst. De 'vlucht' uit het ziekenhuis noemde hij begrijpelijk omdat ze de ontwen ningskuur liefst zo snel mogelijk achter de rug hadden en op dat moment von den dat het zover was. Politierechter mr. P. van Empel veroor- waaien aldus beetje anders a: mr. Van Empel. Op dezelfde zitteing veroordeelde de po litierechter de in Zierikzee wonende L. J. K. wegens inbraak en diefstal tot een gevangenisstraf van 2 maanden (1 voorwaardelijk). K. - die al meer zaken op zijn naam had staan - ontvreemdde in mei een reeks artikelen uit de 'winkel van sinkel' in zijn woonplaats. Behalve kandelaars en koperen gewich ten bevonden zich daar maar liefst 20 radio's en verder een aantal geluids boxen en cassette-bandjes onder. Een deel werd in Rotterdam verkocht en een deel werd cadeau gedaan aan kennissen en vrienden. Voor bezit van een verbo den handwapen - een zogenaamd nunchaka-wapen - kreeg K. een boete van 100 gulden. De officier wees erop dat dit zeker in de handen van K. een ge vaarlijk wapen vormde. K. zelf zei dat het alleen maar thuis aan de muur hing. Geweld Voor twee gevallen van geweldpleging veroordeelde de politierechter de 29- jarige Vlissinger J. A. van H. tot een week gevangenisstraf. Beide gevallen speelden zich in nauwelijks een maand tijds af in cafè's in Vlissingen. Op 5 juni gaf Van H. zonder verdere aan leiding een cafébezoeker een stomp in het gezicht. Een poging om de man ver- fysieke training van een politieman is Den Haag overgekomen arrestatieteam daarom van groot belang", aldus de een demonstratie in verdedigingstech- heer Rehorst. nieken, het arresteren van moeilijke Voorafgaand aanzijn toespraak gaven personen, het opbrengen van 'echte' de rijkspolitiemensen van het district demonstranten en een gevecht met 'rel- Middelburg een demonstratie in de ver- schoppers'. die bij navraag ook deel ble- sehillende vaardigheids- en sportoefe- ken uit te maken van het team. ningen. Zo werd er onder meer een de- Bij de demonstratie gevechtstechnie- monstratie boksen gegeven en lieten de demonstranten de zelfverdedigings ken raakte één van de deelnemende agenten uit Den Haag geblesseerd. Hij technieken zien op het gebied van jui liep bij het karate een (vermoedelijk) jutsi. Verder behoorden ook touwklim- gekneusde voet op men, een prestatieloop over drie kilo- Het voornaamste doel van de KLV is, meter en hoog- en verspringen tot het zoals reeds gemeld, de conditie op peil houden van de rijkspolitiemensen. Dat is de reden, zo staat er in de folder, dat dit diploma elk j aar opnieuw zal moeten worden behaald. 'Dat betekent, dat er ieder jaar getraind zal moeten worden", zo staat er in de folder. Na de demonstraties in de sporthal werd er door het 'districtsteam' van Middel burg nog een domonstratie gegeven in het naast de sporthal gelegen zwem- Kringraad BB vergadert AXEL - De kringraad van de BB in Zeeuwsch-Vlaanderen vergadert vol gende week maandag -1 november- in het stadhuis van Axel. Men behandelt de begroting voor 1977 bad. en verder staat de verkiezing van een voorzitter op de agenda De vergadering begint om 14.30 uur. Op de foto een overzicht van de demon straties in de Goese sporthal. SCHULDVRAAG ONOPGELOST VRIJSPRAAK MET EEN HEEL NARE BIJSMAAK tapt. De eerste de beste bezoeker moest het daarbij ontgelden. Vervolgens sloeg Van H. op 9 juli tijdens een heftige discussie in een café een mede-barbezoeker met een asbak en kele tanden uit de mond. H's maat. de Vlissinger I. P. F. gaf diezelfde man daarop nog enkele kl appen Voor Van H, kwamen deze beide zaken op een week gevangenis. Voor F bleef het bij 100 gulden boete. De j eugdige M. R. uit Serooskerke kreeg voor een geval van geweldpleging even eens een week gevangenis. Hij was begin juni in Domburg betrokken geweest bij een grote vechtpartij, waarbij hij met enkele 'maten' een jongeman in elkaar sloeg. Zijn vrienden werden hiervoor al eerder tot een week veroordeeld. Café-verzet Vijf jongelui uit Middelburg, Vlissin gen en Arnemuiden stonden terecht wegens het weigeren om een café te verlaten. Toen de eigenaar van de zaak de American-bar in Middelburg - daarop de hulp van de politie inriep, pleegde een aantal nog verzet tegen de politie. De 22-jarige A. C. B. uit Vlissingen ging daarbij zo ver dat hij een politle-agent met een barkruk sloeg. Hij kreeg een week gevangenis. De Middelburgers W. C. D. J. (20) en T, L. v. d W. (22) waren in her kort op. Overigens stond het tweetal door eigen optreden voor de rechter. Aanvankelijk was de officier van justitie met hen over eengekomen dat ze een ontwennings officier. Hij benadrukte daabij dat deze straf eigenlijk niet hoog lag. Wel waar schuwde hij voor herhaling omdat de straf dan zeker zwaar uit zal vallen. „Op dat punt is de wind in Nederland een volgens ook nog met een barkruk te lijf minder opstandig en kregen 250 gulden te gaan, wisten andere bezoekers te boete. Voor de 20-jarige A. D. N. uit Ar nemuiden, de21-jarige mejuffrouw A. K. uit Middelburg en de 20-jarige R, T. uit .•komen. Aanleiding voor dit ongerijmde agres sieve gedrag was een trans-actie met Middelburg bleef het bij 150 gulden boe een auto. Van H. was - zoals hij zei - 'met de damp in z'n lijF het café binnenges- te. Zij verlieten het café zonder verdere moeilijkheden. MIDDELBURG - Voor de politierech ter in Middelburg speelde zich donder dag een even dramatische als onbevre digende rechtszaak af. Bij gebrek aan bewijs moest politierechter mr. P. van Empel een 24-jarige automobiliste uit Bruinisse vrijspreken van schuld aan een dodelijk ongeval, waarbij haar vriend om het leven kwam. Het onbevredigende van de zaak school in de onopgeloste schuldvraag. De be trokkene, mejuffrouw C. W. D. ver klaarde aanvankelijk dat zij de auto be stuurde. Later herriep ze die verklaring en hield ze vol dat haar vriend had gere den. Deze was er toen te ernstig aan toe om nog gehoord te worden. Korte tijd later overleed hij. Het ongeval speelde zich op 12 septem ber van het vorig j aar af op rijksweg 252 tussen Zierikzee en Bruinisse. Mejuf frouw D. en haar vriend waren met de auto op weg naar Zierikzee, waarbij ze op een kruispunt- door verder nooit op geloste oorzaak - op een andere auto reden. Mejuffrouw D. werd uit de auto geslin gerd en enkele meters verderop gevon den. Haar vriend lag zwaar gewond naast de auto met zijn benen nog op de plaats naast de bestuurdersstoel. De plaats waar de bestuurder had gezeten was totaal vernield. Bij het eerste verhoor van de politie - op de plaats van het ongeval - verklaarde mejuffrouw D. die zelf enige tijd buiten bewustzijn was geweest datze niet meer wist wie er gereden had, maar ze he t zeer vermoedelijk zelf was geweest. Ook bij een nader verhoor op een later tijdstip bleef ze daarbij. Geruime tijd later vroegze de politie om een nieuw proces-verbaal en herriep ze haar eerdere verklaring. Ze zei toen dat haar vriend moet hebben gereden. Dat ze aanvankelijk zichzelf als bestuurder opgaf had te maken met het feit dat haar vriend geen rijbewijs had. Omdat ze hem voor verdere gevolgen wilde be schermen, gaf ze toen zichzelf als be stuurster op. Voor de politie en de justitie bleef de schuldvraag daarmee onopgelost. De vriend van mejuffrouw D, kon gezien zijn ernstige toestand niet meer gehoord worden, waardoor alleen de tegenstrij dige verklaringen van de betrokkene overbleven. Mejuffrouw D. werd daar mee verdachte en getuige tegelijk. Bijsmaak Officier van justitie mr. A. P. Besier kon zo niets anders eisen dan vrij spraak. Hij karakteriseerde deze wel als 'een vrijspraak met een hele nare bijsmaak'. Volgens de officier had de betrokkene het onderzoek onnodig en op verschillende manieren belemmerd. Hij maakte haar daar openlijk verwij ten voor. Mr. Besier doelde niet alleen op het her roepen van de verklaring maar ook op de manier waarop dat gebeurde. Toen de betrokkene nader gehoord moest worden was ze vertrokken voor vakan tie in Canada waar ze geruime tijd ver bleef. Ook toen ze terugkwam nam ze niet direct contact op met de politie. De advokaat van mejuffrouw D., mr. J. M. den Hollander stelde dat het niet an ders kon zijn dat de vriend van zijn cliënte had gereden. Hij leidde dat af uit de plaats waar deze na het ongeval werd gevonden. Overigens verweet hij de po litie onzorgvuldig onderzoek. Daarnaast kon er volgens de raadsman ook niet aan de woorden van de be trokkene getwijfeld worden. „Zij moet en kan niet anders dan de waarheid spreken. Zij zou zichzelf anders bijzon der zwaar belasten", zei hij. De raads man wees er vervolgens nog op dat me juffrouw D. zowel tegenover haar eigen ouders als de ouders van haar vriend had verklaard dat deze de auto be stuurde. Politierechter mr. Van Empel verwierp het verwijt van mr. Den Hollander dat de politie de zaak niet zorgvuldig ge noeg had onderzocht. Hij wees erop dat men in deze zaak toch moeilijk al te scherp had kunnen ondervragen. Ver volgens kon hij wegens het gebrek aan bewijs niets anders dan mejuffrouw D. vrijspreken. ADVERTENTIE) DE TIJD VAN TOVERLANTAARNS IS VOORBIJ P350AF met automa tische scherp StelUns. Kompleet met droa6tas> REFLECTA FILMZON lOOOUJQ+t, met pe Gel - bake Kleppen lichtpunt in uw por+ernonee BASF-ferrochrome cassettes 3st 2.1 2?.- een Kans Voor Hl-F! Genieters SM-fco 7.50 RSt. SM-RO cj.50 u MIDDELBURG MARKT II 01180 12633

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 33