PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RHODESIE-GESPREK VERTRAAGD OP GANG KRANT 'Ziekenfondspremie '77 op 8,4 procent brengen' Zeeuwse gemeenten terughoudend met controle misbruik sociale voorzieningen ENGELAND KRIJGT MOGELIJK EG-HULP Zie pagina 18 Zwarte leiders willen met Britse delegatie onderhandelen Beyers Naudé in gevangenis Tsjechoslowaaks vliegtuig ontvoerd VERZET TEGEN BEZOEK RUSSISCHE DELEGATIE AAN LONDEN vandaag Maire Drumm in ziekenhuis doodgeschoten Vleeskroket pagina 3 219e jaargang no. 257 Vrijdag 29 oktober 1976 GENEVE (UPI/RTR/GPD) - Na een vertraging van ruim twee uur is de Rhodesië-conferentie donderdagmiddag om half zes in Ge- nève officieel geopend. Een Britse woordvoerder zei dat het uitstel was veroorzaakt door 'technische moeilijkheden'. Maar volgens een zegsman van de delegatie van Nkomo en Mugabe was de ope ning van de conferentie uitgesteld omdat deze twee leiders vas thielden aan hun eis dat Engeland zijn 'volledige koloniale ver antwoordelijkheid' op zich neemt en zich niet de rol van neutrale scheidsrechter aanmeet. Dc enige delegatieleider die tijdig in êSjTnadmbordjes te plaatsen van Ed- het volkenbondspaleis, waar de cente- i°» Si'P0,le,,al maanden venrnst en rentle wordt gehouden, was premier Enos Nkala 'Bevangen m Ehodesie). Ian Smith. Hij zou niet tijdig zijn inge licht over het uitstel, al werd ook geop- f)nt.imi\t perd dat Smith wel op de hoogte was, maar toch demonstratief naar het vol kenbondspaleis vertrok om blijk te ge ven van zijn bereidwilligheid, tegen over de onverzettelijkheid van de Afri kanen. Nadat conferentievoorzitter Ivor Ri chard een korte openingsverklaringhad afgelegd, werd de conferentie verdaagd tot vrijdagochtend. Vanmorgen zal de conferentie worden hervat met een be leidsverklaring door de nationalistische delegaties en de blanke delegatie van Ian Smith. Na de openingsverklaringen van vrijdag zal de conferentie 'enkele dagen'worden verdaagd voor verder informeel overleg, aldus een Britse woordvoerder. Richard legde achter gesloten deuren, zijn korte öpeningsverklaring a£ Muzorewa maakte van de openingsce remonie een zwijgende demonstratie, door voor twee lege stoelen in zijn dele- Plan Kissinger De Amerikaanse ondenninister voor Af rikaanse zaken William B. Schaufele wordt vandaag, vrijdag, in Genève ver wacht om daar bijstand te verlenen bij de onderhandelingen over de onafhan kelijkheid van Rhodesië. Hoewel Schaufele niet zal deelnemen aan de conferentie zelf, kan hij vooral de eerste dagen verduidelijkingen aandragen over het plan-Kissinger, waarvan hij de voornaamste ontwerper is. Vooral doordat de Rhodesische premier Ian Smith blijft vasthouden aan het plan-Kissinger - met name aan de bepa ling dat gedurende de overgangsperiode van twee jaar blanken de ministerspos ten van openbare orde en van defensie zullen bezetten - zal dat plan voorlopig in het middelpunt van de onderhande lingen staan, Ondanks alle strubbelingen toonde Ri chard zich donderdag een hardnekkig optimist Voor het eerst in de geschie denis zijn alle betrokken partijen bijeen met hetzelfde doel: het onafhankelijk worden van Rhodesië, en een machtso verdracht aan de zwarte meerderheid lOHAisivrsiRiiRr nrv H11p n» binnen twee jaar. Waarschuwend echter £9™'J? He voegde Richard er aan toe dat de confe- nr" rentie niet alleen een 'historische' is, maar ook 'uniek' - een laatste kans. Ri chard las ook een korte boodschap van premier Callaghan voor, waarin deze alle betrokkenen vraagt 'deze kans niet voorbij te laten gaan. Met de grootst mogelijke nadruk wil ik stellen dat de (Van onze correspondenten Zuidafrikaanse predikant ds. Beyers Naudé is donderdag Johannesburg gearfesteerd, omdat hij weigerde een boete van f 160 te betalen. Ds. Beyers Naudé, voorzitter van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika en fel bestlijder van de apartheidspolitiek het reglme-Vorster, moet nu een ge- MÜNCHEN - Een Tsjechoslowaakse onderdaan heeft donderdagavond laat voor zijn vlucht naar het westen een verkeersvliegtuig van de Tsjechoslo waakse luchtvaartmaatschappij ge kaapt en gedwongen koers te zetten naar de Beierse hoofdstad München. Het toestel van het type Ilyoesjin-18 landde met zijn 105 passagiers en 6 be manningsleden om 2 minuten voor elf op de luchthaven Riem van München. Na de landing op Riem liet de kaper, een spoorwegbeambte, passagiers en be manningsleden meteen gaan. Hij zelf werd door de kBeierse politie ontwa pend en aangehouden. LONDEN (AFP/REUTER) - In het Britse lagerhuis is donderdagmid dag rumoer ontstaan over de aan wezigheid op de publieke tribune van Boris Ponomarev, lid van het politburo van de Russische commu nistische partij en lid van het secre tariaat van het centrale partijcomi té, die in Engeland wel beschouwd wordt als een 'grootmeester op het gebied van ondermijnende activi teit'. Een voorstel om de publieke tribunes te ontruimen, weed echter met 192 tegen 80 stemmen verworpen. De 71- jarige Ponomarev had echter voor dien de tribune al verlaten voor een afgesproken onderhoud met premier James Callaghan. Ponimarev leidt een zes leden tel lende delegatie, die door het natio nale bestuur van de regerende la- bourpartij is uitgenodigd. In 1973 was een labourafvaardiging in Mos kou te gast. Later werden Ponomarev en de Sowjet-ambassadeur Nikolai Loen- kov uitgesjouwd door ongeveer 250 betogers, toen zij bij het hoofdkwar tier van de vakcentrale TUC aan kwamen voor een gesprek met secretaris-generaal Len Murray. Op de foto: demonstranten voor het London Embassy Hotel wanneer een Sowjet-delegatie onder leiding van Boris Ponomarev arriveert voor een bezoek op uitnodiging van de La- bourpartij. Eén van hen is verkleed als Stalin met kettingen in zijn hand. Britse regering geen ander doel heeft in yangenisstraf van dertig dagen uitzit- 00 ton nm/Jot V,ll in 1 OH A „inf fiHlHn rrntnt Rhodesie dan een onafhankelijkheid die de belangen van alle volkeren van Zin- babwe dient en hun aspiraties vervult". De meerderheid van de Temeuzense gemeenteraad staat achter het beleid van b. en w. in de kwestie-NSM. aardgas ten, omdat hij in 1974 niet wilde getui gen vooreen staatscommissie, daarvoor een boete kreeg opgelegd en die met be taalde. en de termijn om in hoger beroep te gaan liet verstrijken. De parlemen taire commissie onderzocht in dat jaar de 'staatsgevaarlijke activiteiten' van een aantal kerkelijke instituten. De arrestatie van de Zuidafrikaanse predikant, die verschillende malen Ne derland heeft bezocht, was voor de tweede-kamerleden Voogd en Ter Beek (pvda) aanleiding om minister Van der Stoel van buitenlandse zaken schrifte lijk tot een daad van protest te manen. PPR-bestuur en tweede-kamerfractie hebben eveneens bij minister Van der Stoel tegen de arrestatie van Beyers- Naudé geprotesteerd. De fractievoorzit- Later in een gesprek met journalisten tersvanKVP.ARPenCHUindetweede was Richard wat somberder gestemd: kamer en de voorzitters van KVP, ARP >rAan weerszijden heerst een intens en CHU en van het CDA hebben met wantrouwen. Het wantrouwen is bijna ontsteltenis en verontwaardiging ken- voelbaar in de lucht in dit gebouw", nis genomen van de arrestatie van ds. Journalisten, voor het begin van de con- Beyers Naudé, zo zeggen zij in een aon- ferentie even toegelaten in het Palais derdagavond uitgegeven verklaring. Als antwoord op de nationalistische eis dat Engeland een minister stuurt om de conferentie voor te zitten zei Richard donderdag dat hij een rechtstreeks mandaat van de Britse regering heeft. De nationalisten willen 'Genève'tot een gewone decolonisatie-conferentie ma ken, waarbij zijzelf zitten tegenover de koloniale mogendheid Engeland. De de legatie van Ian Smith zou dan deel moe ten uitmaken van de Britse delegatie. Dit geschilpunt zou ook tot uitstel van de conferentie hebben geleid. ADVIES ZIEKENFONDSRAAD AAN REGERING: (Van ome departementale redactie) AMSTELVEEN - De Ziekenfondsraad vindt dat de premie voor de verplichte beweging na) bleek donderdag te staan achter dit advies, dat aan de staatsse cretarissen van volksgezondheid en so ciale zaken wordt gezonden. ziekenfondsverïekeriiis voor 1977 op DepremlezouwelgelljkkliniienHliveii, X.4 nrncenf mnr>t u'nrHon trpKrnrhl BELFAST (AP) -Mevrouw Maire Drumm, een vooraanstaande rooms- katholieke medewerkster van de pro visionele Sinn Fein, is donderdaga vond in een ziekenhuis in Belfast waar De Ziekenfondsraad adviseert de pre- zij werd behandeld, doodgeschoten, mies voor deze beide verzekeringen het- De litle heeft bekend gemaakt dat zij met 13,5, dan wel met 11,8 procent te drie ioneemannen de zaal waar de 56- verhogen. De beslissing daarover hangt ane J°neemann£n ae zaai waar ae 8,4 procent moet worden gebracht Deze premie, die nu 8,2 procent is, wordt gelijkelijk door werknemers en werkgevers opgebracht. Een grote meerderheid van de Ziekenfondsraad (op de vertegenwoordigers van de vak- teren Opinie: teren op verleden en illusies in de Thaise vluchtelingenkampen, een re laas van Kees van der Maas. afval De Afval Waterleiding Kanaalzone be sluit tot het bouwen van een zuiverings installatie. knikkers Minister Lubbers en Boersma gaan in I beroep bij de Kroon tegen het afwijzen van een vergunning voor een ertsknik- kerfabriek in Europoort. echt „De tovertoeter van Ernie": Sesam straat in de praktijk; radio- en televisie programma's, strips. maar dan is in 1978 een forse stijging noodzakelijk, zo stond in het voorstel aan de raad. Om de ontwikkeling wat meer geleidelijk te doen verlopen, is een kleine stijging nodig. Dan nog zal het premiepercentage niet kostendekkend zijn. en er zal dus op de reserve voor deze verzekering iop het ogenblik ruim een miljard gulden) worden ingeteerd. Aanslag Naar verwachting zal in de komende ja ren echter een gematigde kostenstijging optreden. Het grote aantal afstuder ende artsen en tandartsen, de geplande uitbreiding van de hartchirurgie en de eisen die onder andere worden gesteld aan de uitbreiding van de zgn. thuisge zondheidszorg, geven aanleiding om voor wat armslag te zorgen. Bovendien is nog geen rekening gehouden met de kosten die voortvloeien uit de cao voor de werknemers in de gezondheidszorg. Bij het besluit over de premie voor de verplichte verzekering werden tevens nieuwe (gereduceerde) premiepercen tages voor de bejaardenverzekering en de verplichte verzekering voorgesteld. af van de bijdragen die het rijk zal verle nen. en moet dus op ministerieel niveau J.""! vallen. jarige mevrouw Drumm lag, binnenged rongen en haar in haar bed doodgescho- De Rhodesië-conferentie in Genève. Links voorzitter Ivor Richard, permanente vertegenwoordiger van Groot-Brittannië bij de Bergers van de Amerikaanse hadden woensdag de bij Schotland ge zonken jachtbommemwerper van het type F-14 (Tomcat) al naar boven ge haald tot op een 30 meter beden de op pervlakte, maar toen brak de kabel en VN en tegenover hem Ian Smith, leider van de delegatie van het Rhodesische Front. Met het gezicht naar de camera de zakte de Tomcat weer naar beneden, al- H,,„ iA „v, A i,r.A o,.nrr,o»TC- Ho A men. dus is donderdag namens de Ameri kaanse marine bekendgemaakt. winst Pond weer verder gedaald dollar vergeleken met rond 2,40 woens dag. In zijn voetspoor volgde de gulden en de Belgische frank. De stemming voor de Franse frank bleef zwak. In verband met de verdere daling van de koers van het pond sterling op de wis selmarkten zijn economische deskun digen van de Europese Commissie druk bezig na te gaan welke mogelijkheden de Europese Gemeenschap heeft om Engeland te hulp te komen, zo is don derdag in Brussel vernomen. Volgens de zegslieden zijn er nog geen concrete plannen maar is men het er binnen de Europese Commissie wel over eens dat de gemeenschap als geheel moet meewerken aan eventuele inter nationale plannen die worden bedacht om Engeland - en mogelijk ook Italië - voor de economische ondergang te be hoeden. De Europese Commissie vreest dat een verdere economische achteruitgang in de twee landen het voortbestaan van de hele gemeenschap op het spel zal zetten. Zij bespreekt de moeilijkheden vol gende week en zal dan mogelijk in de komende vergadering van de Europese ministerraad concrete voorstellen doen, aldus de zegslieden in Brussel. AMSTERDAM (ANP-REUTER) - De waarde van het Britse pond sterling is donderdag op de internationale valu tamarkten zeer fors gedaald. Ook op de Amsterdamse wisselmarkt was dit het geval. Het pond werd daar bijna twaalf cent goedkoper. Het publiek dat vrijdag ponden wil in wisselen voor Nederlands geld krijgt dan f3,86. ofwel zes cent minder dan donderdag. De verkoopprijs aan het publiek is vastgesteld op f4,16 tegen f 4,22 donderdag. Op de wisselmarkt in Londen werd hal verwege de dag voor het pond 1,5635- 1.5655 dollar genoteerd. Hoewel dit uit gedrukt in dollars een stijging was in vergelijking met de notering eerder op de dag. was er toch een waardevermin dering voor het pond in verband met een koersstijging van andere Europese va luta's onder leiding van de Dl mark en de gulden. De mark ging in geheel Europa sterk omhoog onder invloed van dollarverko pen en noteerde op het midden van de dag in Londen ruim 2,39-2,39 mark per KRITIEK NVVBOND MERCURIUS OP NIEUWE MAATREGEL MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN De KLM heeft in het tweede kwartaal van 1976 een aanzienlijke winststijging gerealiseerd. 'GEEN SOCIAAL RECHERCHEUR' BERGEN OP ZOOM/GOES - Dc NVV- bond 'Mercirius' in West-Brabant en Zeeland uit in het kwartaalverslag voor het bondskader kritiek op wat men noemt de 'sociale rechercheur', die een aantal gemeenten op kosten van het ministerie van sociale zaken heb ben aangesteld of gaan aanstellen. Bij de grote Zeeuwse gemeenten is men echter nogal terughoudend wat het in schakelen van een dergelijk controle- ambtenaar betreft. Alleen bij de ge meente Goes is een onderzoeksamb te- naar in opleiding, die echter volgens de directeur van de gemeentelijke sociale dienst niet als een 'rechercheur' mag worden beschouwd. Districtsbestuurder H. Hoogduir schrijft in het kwartaalverslag var 'Mercurius' in Zeeland-WesUBrabam dat de aanstelling van 'een dergelijk fi- guur' de gemeenten niets kost, omdai het ministerie voor 100 procent subsi dieert Hij noemt de ambtenaar eer 'persoon voor een gerichte controle waarbij men ervan uit gaat dat mensen die een sociale uitkering ontvangen wetsovertreders zijn'. De vakbondsbes tuurder verwijt het ministerie de zaal voor 100 procent te betalen: „Hetgehee zal snel ontaarden in een heksenjachter een jacht op klein wild", aldus de hee: Hoogduin, die schrijft geen pleidooi t< willen houden voor wetsovertreders „Maar het gaat toch te ver dat werkne mers, die reeds gedupeerd zijn door he' verlies van hun arbeid, buiten hur schuld te maken krijgen meteen social* politieman". De vakbondsbestuurder die zijn kaderleden oproept op het ge stelde probleem te reageren, vindt dat de 'moeizaam opgebouwde sociale ver zekeringen dienen te worden gewaar borgd en dat dientengevolge een goede controie heiaas onvermijdelijk is'. Dit goede controle vindt volgens hem ge noeg mogelijkheden in de wettelijke be palingen. „Anno 1976pasthetfenomeer. 'sociale rechercheur" hierin niet", aldus Mercurius-bestuurder Hoogduin. Circulaire Het ministerie van sociale zaken heefl onlangs per circulaire de gemeente lijke sociale diensten gewezen op de nieuwe mogelijkheden die de gewij zigde wet werkloosheidsvoorziening biedt. (Dat is de wet op grond waarvan werklozen een uitkering van maximaal 75 van hun loon kunnen krijgen, na dat zij van de w.w. zijn uitgetrokken ol daarvoor niet in de termen vielen. De gemeenten zijn met de uitvoering van de vv.w.v. belast). Bij circulaire van 19 juli deelde het mi nisterie mee, dat de gemeenten de kos ten van ambtenaren belast met de uit voering van de w.w. v. nu voor 100 ver goed kunnen krijgen. Voorheen was dit 50 Doel is het op peil houden of bren gen van het personeelsbestand, betrok ken bij deze wet. Daarnaast biedt het ministerie - eveneens op grond van de artikelen 21 en 40 van de wet werkloos heidsvoorziening - de gemeenten de ge legenheid een onderzoeksamb tenaar aan te stellen. Deze kan voor 100 ge subsidieerd worden. Controle uitoefe nen behoort tot zijn taak. Ambtenaar Bij de gemeentelijke sociale dienst van de gemeente Goes is men thans een ambtenaar aan het inwerken, die met ingang van 1 januari 1977 de taak van 'onderzoeksambtenaar zal gaan uitoe fenen. Volgens directeur D. Bongenaar gaat het hier niet om een 'sociaal re chercheur": „Zo'n sociaal rechercheur is overigens niet nieuw. Enkele grote gemeenten in het land hebben er ai lang een in dienst, soms zelfs een ex-politieman met op- (Slot zie pagina 9 kolom 3 Smit Salvor nog enige tijd vast op Cuba VLISSINGEN - Het bergingsvaartiiig Smit Salvor en zijn bemanning zullen vermoedelijk nog enige tijd op Cuba worden vastgehouden. Dat werd don derdagavond desgevraagd meegedeeld door een woordvoerder van de rederij van deSmit Salvor, Smit International Rotterdam, Volgens de woordvoerder van Smit is het bericht als zou de Smit Salvor 'vrij' zijn door het ministerie van buiten landse zaken in de wereld zijn geholpen. ,,Het schip ligt nog wel degelijk aan de ketting.. Ik begrijp niet waarom buiten landse zaken er met dit soort rare be richten 'doorheen fietst', aldus de woordvoerder van Smit- Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde donderdag dat 'schip en bemanning in principe mogen vertrekken'. Het lijkt er volgens hem op dat het gerechtelijk vooronderzoek nog niet Is afgesloten. „Vermoedelijk willen de Cubaanse au toriteiten eerst de administratieve en gerechterlijke procedure afronden", zo zei hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1