„Onroerend goed belasting jaarlijks uitgeknepen citroen" Cora van Katseveer „Plezier in je werk" Gereformeerde gemeente wil een eigen Havo in Zeeland GEMAKKELIJK SPAREN ARP: Bij reorganisatie niet 24 maar maximaal 18 provincies ZEEUWSE NUTSSPAARBANK PONDERDAG 28 OKTOBER 1976 geen lid meer in bestuur van christelijk voortgezet onderwijs G. MEULBROEK: „ADERLATING IN CHRISTELIJK ONDERWIJS" GOES - De gereformeerde gemeente is van plan om een eigen havo te stichten in Zeeland. Deze plannen zijn voorals nog niet doorgegaan omdat het minis terie bezwaren maakte tegen dit voor nemen. Dit deelde de plaatsvervan gend voorzitter van de vereniging voor christelijk voortgezet onderwijs voor Zeeland, de heer G. Meulbroek, woens dagavond tijdens de jaarvergadering van deze vereniging in het christelijk lyceum in Goes mee. Dit is ook de reden dat vacature binnen deze vereniging niet zal worden vervuld door iemand van de gereformeerde ge meente. „We moeten niet zoeken naar iemand uit de gereformeerde gemeente, want deze man komt dan wel op een bijzon der moeilijke stoel. Zo'n persoon kan nooit en de belangen van onze vereni ging en de belangen voor het stichten van een gereformeerde havo nastre ven", aldus de heer Meulbroek tot de schaarse aanwezigen. „We zullen ons nog beraden hoe deze vacature zal wor den vervuld De heer Meulbroek benadrukte d at met het stichten van een gereformeerde havo 'een aderlating' wordt toegepast op de vereniging christelijk onderwijs voor Zeeland ..We hebben in verband met de aanwezige vacature contact go- zocht met iemand van de gereformeerde gemeente, maar na een uitvoerig ge sprek zijn we samen tot de conclusie ge komen dat een dergelijke benoeming moeilijkheden zou opleveren", aldus de heer Meulbroek Het christelijk onderwijs heeft echter meer zorgen In zijn openingswoord haalde de heer Meulbroek het ontbreken van oplei dingsinstituten van protestantschriste- lijke signatuur aan. „Momenteel heb ben we slechts één instelling en wel aan de vrije universiteit, terwijl verwoede pogingen in het werk worden gesteld voor een tweede instituut in Zwolle De jongeren uit onze omgeving zijn voor namelijk aangewezen op zuid-west- Nederland en met name Delft. Wat men zo nu en dan van deze instituten hoort over de geest van de docenten doetje als christen de schrik om je hart slaan", al dus de heer Meulbroek. ..De vraag rijst of wij niet moeten proberen invloed uit te oefenen op het leerplan van de rijks instituten." Men zou volgens de heer Meulbroek tot deze gang van zaken moeten komen omdat zelfs na het tot stand komen van een instituut in Zwolle, veel leerlingen van christelijke scholen aangewezen zullen blijven op rijksinstituten. Tijdens de jaarvergadering, die door ADVERTENTIE i Vandaag denken aan morgen. Rechl op het doel af: studeren, trouwen, bouwen, reizen... 'n Goed spaarplan - elke maand een vast bedrag - maakt wensen snel bereikbaar. Dat kan automatisch van uw salaris of pensioen bij de acht leden werd bezocht, werden verder de heren J W. G. Gispen en A M Swenne unaniem benoemd tot leden van het dagelijks bestuur. Zij nemen de plaatsin van de heren L. A. van der Jagt en J. H. Stam. De plaatsvervangend voorzitter deelde de aanwezigen nog mee dat men zich zorgen maakt over de continuïteit van het dagelijks bestuur „Het bestuur is de laatste jaren wat uitgedund. Ik zou ie dereen dan ook willen vrasgen uit te kij ken naar een geschikt persoon voor een bestuursfunctie binnen onze vereni ging. Zelf ben ik van plan om volgend jaar na 22 jaar in het bestuur te hebben gezeten, al" te treden zodat ook dan moeilijkheden zullen ontstaan", ver klaarde de plaatsvervangend voorzit ter Hij kreeg van de vergadering de mach tiging om. indien men voor de jaarver gadering volgend jaar een geschikt per soon vindt, deze direct, zonder toe stemming van de leden kan benoemen Peuterspeelzaal SLUIS - Woensdagavond wordt, in Sluis een bijeenkomst gehouden om te ko men tot de oprichting van een peuter speelzaal in die plaats. Initiatiefneem ster is mevrouw Van Damme De bij eenkomst begint om half acht in hel medisch centrum in Sluis. Bestuur stichting Zeeland vergadert over beleidsplan MIDDELBURG - Het bestuur van de stichting Zeeland houdt donderdag 18 november een extra vergadering. Op deze vergadering, die 's middags om vier uur begint, komt het beleids- en werkplan voor de periode 1977-1978 aan de orde. Dit plan geeft een beeld van de plannen en mogelijkheden die het provinciaal opbouworgaan volgend jaar heeft. Deze zijn sterk afhankelijk van de beschik bare manskracht. Met name de afdeling onderzoek is onderbezet Gedeputeerde staten noemden het vorige week nog wenselijk deze afdeling met één man uit te breiden Zondag ruilbeurs in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - Zondag houdt de afdeling Bergen op Zoom. van de Neder landse Vereniging 'De Verzamelaar' weer een internationale ruilbeurs voor munten, penningen en ansichtkaarten. Van 's-morgens 10.00 uur tot 's-avonds 17.00 uur zal de grote toneelzaal en de koffiezaal van de 'Hollandsche Tuin', aan de Huybergseslraal 14 te Bergen op Zoom, bevolkt worden door verzame laars, ruilers. handelaren, leden en niet- leden, belangstellenden in speciaal munten, penningen en ansichtkaarten. Op de begin dit jaar gehouden munten- beurs waren er ruim 350 bezoekers, on der wie zelfs enkele Engelsen en Duit sers kamerlid dr. de kwaadsteniet voor kiesvereniging veere 'VERANTWOORDE LIJKHEID VAN DE MENS VOOROP' VEERE - Bij de reorganisatie van liet binnenlands bestuur denkt de Anti- Revolutionaire Partij niet aan de vor ming van 24 provincies maar aan een aantal van maximaal 18. Bij doorvoer ingvan die reorganisatie zal vooral ge dacht moeten worden aan de goede de centralisatie van dc rijkstaken en een goede albakening van die taken. Dit stelde woensdagavond AR- tweede-kamerlid dr. W. de Kwaads te niet. toen hij voor de AR-kiesvereniging Veere 111 het ontmoetingscentrum van de gereformeerde kerk te Vrouwenpol der sprak over actuele politieke ont wikkelingen. De heer De Kwaadsteniet herinnerde daarbij aan. dat bij het begin van de kabinetsperiode nog werd ge sproken over provincies naast gewes ten Nu men dit idee heeft losgelaten is een vierde bestuurslaag vermeden en worden provincies-nieuwe stijl ge vormd Over dit punt zei het kamerlid nog. dat nu er eindelijk wetsontwerpen op komst zijn. de financiële consequen ties geen kortzichtigen onevenwichtig accent moeten krijgen. De neer De Kwaadsteniet behandelde in vogel vlucht een vrij groot aantal onderwer pen. Aan het slot van zijn inleiding plaatste hij enkele opmerkingen over de partij politiek in ons land en de samenstelling van een volgende kabinet. Van belang zijn hierbij drie punten, aldus spreker, de verkiezingsuitslag, de overeenkom sten en verschillen van de partijpro gramma's en de opstelling vande par tijen Dr. De Kwaadsteniet noemde het een goede zaak. dat thans het eind van de 'rit' van het huidige kabinet in zicht is. Het ging er het AR-kamerlid vooral om een aantal punten neer te leggen om de discussie op gang te brengen en zo ging hij aan het begin van zijn betoog enkele punten na die fundamenteel zijn voor dc ARP. Hij dacht daarbij aan het vooropstellen van de verantwoordelijk heid van de mens: Daarom wijzen wij staatsoverschatting af. zoals in het so cialisme voorkomten daarom wijzen wij onbegrense vrijheid af, zoals in het libe ralisme voorkomt'. Van de ene kant dringt men aan op eco nomische groei, van de andere kant op bescherming van het milieu, waarbij de ARP het midden zoeken: letten op een economische groei, die begrensd KAMER VAN KOOPHANDELVOORZITTER J. J. CL A AS IN REN ESSE: wordt door de eisen van milieubeheer. De Bijbel geeft richting aan denken en handelen, zo vervolgde dr. De Kwaad steniet. het accent zal daarom in de christelijke politiek moeten liggen op de meest kwetsbaren in de samenleving. Omdat de verantwoordelijkheid we reldwijd is. dient men vanuit de ge dachte van solidariteit de ontwikKe- lingssamenwerking te benaderen. Over polarisatie hoorde men hem opmerken: 'Wij voelen ons niet geroepen de ver stoorde scheppingsharmonie verder aan te scherpen Het gezag, zo ver volgde hij, is er om te gehoorzamen en ook om te dienen. Daarom noemde spreker het belangrijk dat de overheid aan vertrouwen wint. De burgermoet de verantwoordelijkheid voor het functio neren van de overheid durven aanvaar den. zo zei hij nog over dit punt. Schepping bedreigd Nadat de heer De Kwaadsteniet zijn grote zorg had uitgesproken over de in ternationale rechtsorde - 'er is meer sprake van macht om te heersen dan van macht om te dienen' - behandelde hij in het kort het onderwerp bewape ning. Er is. zo formuleerde hij. een per fectionering van het wapentuig gaande, die de schepping bedreigt. Daarom riep hij op tot bezinning op het aan de over heid toegestaan wapengebruik. De vergadering werd geleid door de voorzitter van de AR-kiesvereniging Veere, de heer A. J. van Sparrentak, die er in zijn openingswoord zijn verheu ging over uitspraak dat het CDA in Ne derland nu met één lijst uitkomt. Des gevraagd verklaarde de heer Van Spar rentak nog het vertrouwen te hebben dat dit bij de eerstvolgende verkie zingen voor de gemeenteraad ook in Veere het geval zal izjn. SLUITPOST OP BEGROTINGEN RENESSE - Wat hebben de gemeentes gedaan na het overdragen van de rioolwaterzuiveringsinstallaties aan liet waterschap Zou er, wanneer dc onroerendgoedbelasting niet gelijktij dig was ingevoerd, voor (le bevolking een lagere rioolbelasting hebben inge zet en moet die verlaging niet doorbe rekend worden in de heffingen van de onroerendgoedbelasting Dat vroegen enkele leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor midden en noord-Zeeland zich af tijdens de verga deringvan de Kamer in slot Moermond in Renesse woensdagmorgen. „We hebben de indruk, dat dit de be kende citroen is. die elk jaar verder wordt uitgeknepen aldus voorzitter J. J. Claas. „We moeten er a ls bedrijfsleven dan ook attent op zijn dat de gemeentes niet over de schreef gaan". ..Het ziet er naar uit", aldus de heer Ch A Th. Her- msen uit Vlissingen. „dat de onroerend goed-belasting de sluitpost op de ge meentelijke begroting in orde moet ma ken". Dr. ir. J. Nijman vroeg daarom of het niet mogelijk is bij de gemeentes te onderzoeken hoe de rioolbelasting in de onroerendgoedbelasting is verrekend. De heer W P J Baars, wethouder van de gemeente Middelburg, die eerder tij dens deze vergadering tot ondervoorzit ter werd gekozen, stelde voor om dit punt aan de orde te brengen tijdens het overleg, datadjunct-secretaris mr. R de Blij zal hebben met de werkgroep van de gemeentes op Walcheren over de onroe rendgoedbelasting. De heer De Blij zal tijdens deze bespreking ook praten over de vraag waarom een groot aantal ge meentes op Walcheren met de inkom sten uit de onroerendgoedbelasting een stijgingspercentage boven het inflatie percentage heeft berekend. Zoals de heer Baars opmerkte hebben de ge meentes een vaststaand bedrag ge raamd dat aan onroerend goedbelasting geïnd zal moeten worden Het percen tage per eenheid is daarvan afhankelijk. De gemeentes hebben dan ook tarieven die lopen van minimaal ƒ6.- per 3.000 getaxeerde waarde van het onroerend goed tot 16.33 maximaal per eenheid. Wanneer men het niet eens is met de taxatie en/of de heffing, kan daartegen in beroep worden gegaan bij de raad van de betreffende gemeentes. Ook de per sonele belasting is in deze onroerend goedbelasting verwerkten dat betekent voor bedrijven, die voorheen geen per sonele belasting betaalden, een verho ging concludeerde voorzitter Claas. Extra kracht De Kamer van Koophandel zal een ge specialiseerde kracht in dienst gaan nemen die het secretariaat van de Raad voor de Arbeidsmarkt op zich gaat ne men. De Kamer van Koophandel heeft dit secretariaat onder haar beheer en zal dit zeker nog drie jaar houden Zowel de Raad voor de Arbeid als de Kamer van Koophandel wensen deze toestand te continuêren. aldus voorzit ter Claas. ook al zijn er instanties die menen dat dit secretariaat ook wel el ders gevoerd zou kunnen worden, bij voorbeeld door het ETI. De Kamer van Koophandel is het daar niet mee eens omdat zij vindt dat de Raad voor de Ar beid dichter bij het bedrijfsleven be trokken moet zijn. Omdat het secretariaat van de Kamer van Koophandel echter steeds meer werk krijgt onder andere op het terrein van milieu en ruimtelijke ordening, werd besloten een extra functionaris aan te trekken De gedachte daarbij was ook, aldus de voorzitter, dat deze func tionaris bij eventueel vertrek van het secretariaat van de Raad voorde Arbeid of wanneer de SER hiervoor geen mid delen meer beschikbaar stelt, aange houdenkan worden doorliet Kamer van Ffd0ratic van niuzick- Koophandelsecretariaat dat een steeds cc i i groeiend aantal werkzaamheden krijgt en taniaregezelSCnappen te vervullen. - - - - tienduizenden guldens op de begroting van de kamer ontzenuwen. De begro ting sluit voor 1977 met een post on voorzien van 47.000,-. De overschotten in de afgelopen jaren zijn voor een deel ontstaan door de in komsten uit het secretariaat van de Raad voor de Arbeid. Voor 1977 werd daarom een begroting gemaakt waar bij inkomsten en uitgaven voor dit se cretariaat buiten beschouwing werden gelaten. Statencommissie: meer geld voor Stichting Zeeland MIDDELBURG - De statencommissie voorsocialezaken. volksgezondheid en maatschappelijk werk staat positiel tegenover een verhoging van de pro vinciale bijdrage aan de Stichting Zee land met een bedrag van 115.150.- tot een bedrag van ten hoogste 1.288.200.-. De commissie schaarde zich w oensdag zonder veel discussie achter een ont werpvoorstel van g.s. daartoe. De heer J. D. de Voogd (VVDi toonde deheerc,oreDa™tvuSgf„TadTaCr houdt algemene vergadering V".* wel wat bezwaren tegen. Hij vroeg zich GOES - De algemene vergadering van de Koninklijke Federatie van Muziek af ofdekamer in zo'n geval ernieteen te dure kracht bij zou krijgen. De Raad voor de Arbeid mag echter zelf geen functionaris aantrekken en de Kamer van Koophandel is erg gelukkig met deze combinatie. Bovendien staat het vast, aldus secretaris mr. W. M. Otten, dat de kamer nog drie jaar zeker dit se cretariaat houdt en de functionaris die dan in de zaken van de Raad voor de Arbeid is ingewerkt, zou dan met het secretariaat mee kunnen verhuizen. Behuizing Ook al heeft de kamer in Middelburg een niet al te beste, maar wel erg goed kope behuizing, op korte termijn zal nog niet aan nieuwbouw worden gedaan Het kan echter zijn. aldus voorzitter Claas. dat over enkele jaren wel aan nieuwbouw wordt gedacht. Met deze opmerking wilde hij eventueel com mentaar over het overschot van enkele i Fanfare gezelschappen is op 27 no vember in de Prins van Oranje te Goes. De aanvang is om 10.00 uur 's morgens. Er is onder meereen bestuursverkiezing wegens het aftreden en niet herkiesbaar zijn van de huidige secretaris de heer Ko den Toonder, uit Kloetinge. De heer A. W. Gossije uit Oostburg is ook aftre dend. doch wel herkiesbaar. Ook zullen er in deze vergadering 2 jeugdleden tot bestuursleden van het provinciaal be stuur moeten worden gekozen. Het pro vinciaal bestuur en de provinciale jeugdcommissie stellen hiervoor kandi daat Rinus van Stee. van 'Mozart' uit Yerseke en Nelleke Koens van de 'Fa zant' uit Ovezande. Andere kandidaten voor de functie van en jeugdleden kunnen wor de Stichting Zeeland, die naar zijn mening de begroting voor het volgend jaar bescheiden heeft gehouden Over igens merkt de heer De Voogd op. dat het gaat om een dure instelling. De gedeputeerde J. Stenvert voerde aan. dat in andere provincies veel meer kosten worden gemaakt voor het werk. dat hier door het Provinciaal Opbou worgaan wordt gedaan. Hij maakte ver der duidelijk, dat de staten vinnenkort wel worden geconfronteerd met een voorstel een extra onderzoeker bij de Stichting aan te stellen. De commissie adviseerde ook positief over een voorstel tot subsidieverlening voor de aanstelling van een Zeeuwse consulent voor de kindercentra. Ook ontwerp voorstellen tot verhoging van de bijdrage voor de Zeeuwse Vrouwen raad - t.ot een bedrag van 12.865.- per jaar in de komende vier jaar-en tot ver den gesteld tot 12 november. Ook de' hoging van subsidies voor nazorg aan verkiezing van een landelijk voorzitter staat op de agenda doven en voor de stichting algemene en individuele blindenbelang. reserveren we beslist voor het gezin." Broodnodige ruimte om te lezen, wan delen. zeilen, lekker onderuit naar de zeiltjes turen en de vogels luisteren. Gemeten van doordeweekse rust op het water. Wel steeds minder met de kinderen, een schoolrooster loopt nu eenmaal zelden gelijk met dat van de horecawereld. En ook nooit met de vrijheid van je vrienden. Cora van der Wolf: „Je gaat op den duur wel een eigen leven leiden. Aan allerlei clubjes, verjaardagen, feestjes komen we zelden toe. Zeilwedstrijden - Nieks grote hobby - kun je wel over boord zetten. Toch is er voor m'n ge voel beslist gelegenheid om te leven. En natuurlij k af en toe uit eten te gaan. Voor ons een geweldig avontuur: welke gerechten staan er allemaal op de kaart? Wat maken die mensen er van. ook wat betreft de sfeer er om heen. Daarmee staat of valt immers alles?" Je proeft bijna met welke zorg ze het zelf haar klanten naar de zin maakt. Gasten noemt ze hen. die nogal eens laten doorschemeren dat ze voor geen goud met haar willen ruilen. Afleer. :ii vanwege de uitgestrekte werktijden, nog zonder enig idee van haar opluch ting. maandagsavonds, als ze het weer 'gehaald' heeft Cora van der Wolf: „Zelf vind ik eigen lijk dat ik wel degelijk te benijden ben. En Niek en ook onze dochters. Kijk eens om je heen, zijn er nog wel zoveel mensen die werkelijk gelukkig zijn met- hun baan? Wij ploeteren met enorm veel voldoening en inzet, vol gens mij vreselijk belangrijk om op je kinderen over te brengen Het gaat haar met zozeer om wat je doet. meer om de manier waarop. En daarnaast laten zien datje tijd moet maken om je te ontspannen, geen mensen kweken die alleen maar kun nen draven. „We zullen in onze bege leiding vast wel ergens tekort gescho ten zijn", berekent ze hardop. Maar soms weten ouders die rekening aar dig te vereffenen. Als er maar iets be langrijks tegenover staat. Zoals ple zier in je werk en in je leven. Op Katse- veer de grote winst. Ze heet Cora van der YVoll'-Lijbaart, getrouwd met Niek, heeft drie op groeiende dochters. Is 38 jaar en wat de belasting noemt een 'meewer kende vrouw' in het bedrijf van haar man, de Bistro Katseveer, bovenop de dijk bij de vroegere wachtplaats voor de veerpont naar Zierikzee. Meewer kende vrouw, ze had dan ook geen vrij, de afgelopen herfstvakantie, maakte als gewoonlijk van 's morgens negen tot middernacht haar werktijd vol. Min een paar superkorte adem pauzes al gauw zestien arbeidsuren per etmaal. Vooral die week extra druk, want vakantie voor de een be tekent vaak - graag gedaan - meer werk voor de ander. En dat vinden een heleboel mensen veel gewoner dan het in feite is. Toch wel een beetje merkwaardig als je bedenkt hoeveel gezinnen tegenwoordig zelfs her haaldelijk de kleine schoolvakanties met hun kinderen meevieren. Wie je ook sprak, vorige herfst vakantie-week, van elke drie passan ten leek de één, druk doende, de vol gende in alle rust op zijn dak te vallen. Terwijl nummer twee de vrijbuiters zo te zien probleemloos en gastvrij op ving in een zee van vrije lijd. Zodra zo'n vakantiekoppel tegen een derde opbotste die normaal aan het werk moest, stortten ze er een golf van me delijden over uit. „Onbestaanbaar toch om bezig te zijn als'iedcreen' vrij is?" Vooral werkende huisvrouwen lij ken bij dit soort gelegenheden door onrecht overspoelde tobbers. Nou ja. bijna allemaal dan. want wanneer het om bepaalde beroepsgroepen gaat vinden veel mensen het juist hinder lijk vanzelfsprekend dat de dienstver lening van diezelfde vrouwen onver minderd doorgaat, of ze nu kinderen thuis hebben of niet. Voor de dikwijls beproefde vrouw van de huisarts bij voorbeeld blijft de telefoon vast niet plotseling zwijgen. Op de boerderij, in het tuindersbedrijf gaan de zaken ge woon door. Meewerkende midden standsvrouwen kunnen het bijltje er moeilijk bij neergooien De vrouw van de melkman sjouwt als haar kroost stuurloos rondhangt evengoed wel met flessen van ventkar naar voor deur. En eeen horeca-vrouw als Cora kan moeilijk haar man en het weinige personeel met de gebakken peren la ten zitten. Zelfs niet in de wat minder drukke jaargetijden, die komen name lijk in Bistro Katseveer hoegenaamd niet voor. Dus staat Cora iedere avond dat de zaak open is. hier alweer vijfjaar lang. tegen e tenstijd in de buurt van de zeven blank houten tafels die de bistro herbergt. Buiten is het nog eventjes dag. en je hoeft geen huishoudelijk mens te zijn om te vermoeden wat daama in het woongedeelte op haar wacht, een grote puinhoop natuurlijk. Borden, bedden, planten en pluizen. Hond Wiske naar buiten, poes Suske een aai De hele administratie neemt ze ook nog voor eigen rekening, dus ga maar na. Tegen vieren even rust. theedrin ken en er helemaal zijn voor de kinde ren. Zelf koken is er al jaren niet meer bij, dus om vijf uur eten watdebedrijf- spot schaft. Wie te laat komt zit na derhand in z'n eentje te bikken. Eigen lijk zou er nu een vrije avond moeten volgen, maar op het moment dat drie kwart Nederland voldaan onderuit zakt begint Cora nog eens opnieuw als gezelligheids element. Hoe blijf je bij zo n renparüj op de been en schieten de kinderen er niet onoverkomelijk bij in? Cora van der Wolf: „De kinderen ja. dat heeft me toch weieens een gevoel van schuld bezorgd. Aan deze bistro ging ook al onze tijd in het Goese 'Slot Ostende'. vooraf, wat mij betreft ten minste. Niek zit al veel langer in het vak. Toen de meisjes nog klein waren had ik het er beslist wel moeilijk mee. Toch geloof ik met dat ze er minder door geworden zijn. In de weekeinden, met vakanties was er altijd goede op vang voor ze. Verder heb ik hen steeds geleerd hoe ze zich moesten bezig houden, hen voor van alles en nog wat gelegenheid gegeven. Compleet met vervoer, ik voelde me soms net een taxi. We hebben ook altijd werkelijk belangstelling voor hun doen en laten getoond. Hen het gevoel gegeven dat ik me echt met hen bemoeide, al kon het niet op elk willekeurig moment van de dag. Maar doen anderen dat dan wel onafgebroken? Trouwens, elke opvoeder maakt fouten, zoiets heeft meestal geen snars met tijd te maken. Onze dochters zijn er in elk ge val erg zelfstandig door geworden, wij zer ook dan veel leeftijdgenootjes, dat merkten ze zelf al op de lagere school. Je moet ook niet denken dat we een hele week langs elkaar heen leven. Op dinsdag en woensdag is de zaak op slot. Dan tanken we bij, die vrije tijd Hobby-vissers komen en gaan langs het water, al naar het getij. Verkeer suist op korte afstand over de sluizen- brug. de verbindingsdeur tussen Veerse Meer en Zandkreek. Op het kleine strandje aan de voet van de dijk schudden de laatste dagjesmensen volhardend het ergste schelpzand uit hun spulletjes „Op dit moment van de dag drukt er even een spanning op me", vertelt Cora me in een van zich zelf gestolen uurtje vrij. „Dat onzekere gevoel van hoeveel mensen krijgen we vandaag? Het kunnen er dertig zijn. Maar ook tegen de zeventig gasten, voor wie er Heeft hun rechterhand ober/kelner Han op een goed moment soms han den tekort? Vlug een tafel opnieuw schoongemaakt en gedekt, een ge recht nabrengen? Onopvallend bij springen waar dat maar nodig is. Nauwelijks tijd om zich af te vragen of de dochters - nu 13. 14 en 16 jaar - elkaar boven niet in de haren zullen zitten, wat. gelukkig zelden het geval is. Wel als he t even kan na een huistele foontje welterusten gaan zeggen. Ogenschijnlijk onvermoeibaar, terwijl ze er toch al om vijf uur 's middags een gewone werkdag op heeft zitten. De zaak mag dan honderd keer tot 12 uur steeds opnieuw een feestelijke avond van maakt. Goed georganiseerd ook. omdat we maar weinig tafels kunnen plaatsen moet er echt wel enige plan ning aan te pas komen. Je kunt ze met geen mogelijkheid allemaal tegelijk binnen hebben Vandaar die spanning misschien Zodra de eersten binnen komen valt dat overigens van me af. heb ik het vreselijk naar mijn zin." En behoorlijk druk want gastvrouw Cora zorgt eenvoudig dat alles wat buiten het keukenwerk valt op rolle tjes loopt en gezellig is. Dus iedereen verwelkomen, jassen aanpakken en aan de bar een drankje schenken als op het voor hen bestemde plaatsje nog druk getafeld wordt Later de gasten weer uitgeleide doen. tussendoor een gesprekje aanknopen en op zijn minst informeren of een en ander naar wens gaat. Doen wat er te doen valt gesloten zijn. er is beslist wel wat te doen. Kruim elstorm Cora somt het achteloos voor me op: „Om zeven uur opstaan, de kinderen moeten naar school. Ontbijt, daama beneden alles schoonmaken. Geloof me. geen kleinigheid. Heb je weieens een feestje gegeven? Zoiets presteren we hier uiteindelijk twee keer op een avond. Naderhand ruimen we alleen nog de tafels af, kun je nagaan watje de andere ochtend aantreft, soms lijkt het of er een storm gewoed heeft. Overal kruimels, alles soppen, op nieuw dekken. De toiletgroepen niet te vergeten. Haastje repje. tussen de mid dag moetdelunch door kunnen gaan." Zo tot 2 uur beneden druk in de weer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9