Aanzienlijke uitbreiding van experimenten in basisonderwijs Superkerncentrale op rechter-Rijnoever Brandwonden Stichting IPZC/k Prof. Ariëns: „Insuline levensgevaarlijk gif' HUREN JAARLIJKS PER 1 APRIL VERHOGEN Opslag chemisch afval in Brabant Russen bedreigen Nederland en zijn haringvisserij VAN KEMENADE STELT 2 MILJOEN BESCHIKBAAR Raad voor de Volkshuisvesting: TIEN KM VAN KALKAR Rijks-ombudsman kan over twee jaar beginnen REGERING GEEFT FIAT CONCLUSIE NIEUW CHINA: NA 'ATTENTIEWEEK' VOLGEND JAAR GROTE ACTIE DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 binnen-buitenland DEN HAAG - Ongeveer 100 koppels van scholen voor kleuter-, lager- en buitengewoon onderwijs krijgen met ingang van het schooljaar 1977-*78 de kans deel te nemen aan de activiteiten die moeten leiden tot een nieuw basisonderwijs voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Voor de extra kosten die daarbij gemaakt zullen worden is een bedrag van in totaal twee miljoen gulden beschikbaar. De leerkrachten van de scholen die meedoen aan de vernieuwingsactiviteiten zullen in de gelegenheid gesteld wor den te gaan kijken op andere deelnemende scholen. Deze voorstellen staan in het woensdag bekendgemaakte "activeringsplan van de innovatiecommissie basisschool Minister Van Kerrienade (onderwijs) heeft inmiddels ingestemd met de opzet en het doel van het plan. Hij vindt het van groot belang 'individuele scholen en schoolbesturen de ruimste kansen te bieden eigen ontwikkelingen verdei uit te bouwen en hen te laten profiteren van de ervaringen die elders met vernieu wingsprocessen zijn opgedaan'. Een belangrijk argument om tot één onderwijsvorm voor vier- tot twaalfjari gen te komen is het opheffen van de scheidslijnen en hinderlijke overgangen die nu nog tussen kleuter- en lagere school bestaan In het nieuwe basisonderwijs wordt het belang van de leerling voorop gesteld. Het. zal zich minder uitdrukkelijk lich ten op het doorgeven van kennis De leerlingen krijgen de kans ook zelf ac tief. kritisch en scheppend bezig te zijn. Er zal nadrukkelijk rekening worden gehouden met verschillen in de opvoe ding en de sociale achtergrond van de leerlingen Het schooljaar 1977- 78 geldt als proef ZUIVERING 'ZONE A' ROME (DPA) - Half november zal een begin worden gemaakt met de zuiver ing van de afgegrendelde zone A in Se- veso bij Milaan dat 10 juli door een gif wolk werd getroffen. Dit is dinsdag bepaald door de autori teiten van het gebied Lombardije nadat minder zwaar getroffen gebied met suc ces is gereinigd. De bedoeling is om in het daaiop vol gende cursusjaar vijfmaal zoveel scho len mee te laten doen Op dit moment zijn 30 scholen diiecl bij de vei nieuwing betiokken. In het proefjaai kunnen behalve kleutei- en lageie scholen ook comina- ties met scholen voor buitengewoon la ger onderwijs aan het activeringsplan deelnemen. De vernieuwingscommissie onderscheidt de volgende soorten com binaties: een kleuterschool en een school voor gewoon lager onderwijs: een school voor gewoon lagei onderwijs en twee of meer kleuterscholen: een school voor buitengewoon onderwijs met een kleuterschool en een school vooi ge woon lager onderwijs. Volgens het acti veringsplan moet er tussen de scholen 'FRANS H. MOEST DAT WETEN' IT Ptiicv'tnp De commissie constateert, dat de hui dige onderwijswetgeving belemme rend kan werken op vernieuwingen. Zij verzoekt de minister erg soepel te zijn bij de toepassing van allerlei uitzon deringsmogelijkheden. Scholen die iADVERTENTIE willen doen aan de experimenten kunnen hij hel ministerie van onder wijs een aanmeldingsfoi muliei aan vragen. Rechter moet gedwongen patiënt psychiatrische inrichting horen l'TRECHT (ANP) - De rechter moet in MAASTRICHT (ANP) - Prof. E. J. Ariëns van de Nijmeegse universiteit heeft woensdag op de derde zittingsdag van de rechtzaak tegen de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. in Maastricht insuline betiteld als een levensgevaar lijk gif. Gezien zijn opleiding en een bijna 20-jarige praktijk had Frans dit volgens hem moeten weten. Toch spoot hij de bejaarde en demente patiënten in de Lückerheide-kliniek in Kerkrade in met een hoeveelheid Insu line, die gezien hun lichamelijke condi tie veel te hoog was. Het kan zijns inziens niet anders dan d at deze mensen aan een overdosis insuline zijn overleden De verdachte, die negen moorden door middel van de insulines- puit ten laste zijn gelegd, blijft echter volhouden dat hij onwetendheid han delde. Hij wilde de mensen, die aan zijn onrust afnemen door ze suf te maken. Dat kon naar zijn inzicht zonder gevaar geschieden door ze wa,t insuline te ge ven. Het hierdoor ontstane tekort aan suiker zou langs natuurlijke weg wel weer worden opgeheven. De hoogleraar acht dit uitgesloten, ze ker bij mensen die aan de rand van het graf leefden. De raadsman van de verdachte, mr. J. Hermans, bestreed de visie van de hoog leraar. die zijn conclusies baseerde op de medische gegevens van de negen pa tiënten niaar niet met honderd procent zekerheid kon zeggen of de mensen di rect het slachtoffer van de insuline- injecties waren. De reactie van prof. Ariëns was daarop: ..Als jee^n oude man meteen zwak hart een mes in zijn rug steekt, weet je ook niet zeker of hij door een hartaanval of door de steekwond is overleden. Het is temeer verbazingwekkend als dat ne gen keer achtereen gebeurt". het x ge dwongen plaatsing in een psychia trisch ziekenhuis wordt gevorderd, ho ren. Desnoods gebeurt dat in het zie kenhuis zelf. Aldus één van de wijzigingen, die staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) en minister Van Agt (jusiitie) willen aanbrengen in het wetsontwerp bijzondere opneming in psychiatrische ziekenhuizen. NEW YORK - Mevrouw John Manahan uit Charlottesville in de Amerikaanse staat Virginia, gefotografeerd tijdens een televisieinterview. Haar verschijnen op de beeldhuis is het gevolg van depublikatie van een boek dat twee Britse journa listen geschreven hebbenen ivaarin deze veronderstellen, dat mevrouw Manahan zeer ivaarschijnlijk groothertogin Anastasia, de jongste docher van de Russische Tsaar is, die de moord op de Tsaristische familie in 1918 zou hebben overleef evenals de Tsarina en haar drie andere dochters. Ruige 100% 0095 shetlands pullovers OtL- J LOIS, corduroy jean CC IS J met uitlopende pijp UU» Valium - Frans spoot sommige patiënten na in- zorgen waren toevertrouwd, hun pijn of su,jne ook valium jn Hierdoor worde„ de zichtbare kentekenen van een huy- poglycaemie (tekort aan suiker) zoals krampen, weggenomen. De profesoor achtte het niet uitgesloten, dat de hoofdverpleger dit wist om te voorko men dat zijn inspuiting met insuline werd ontdekt. DEN' HAAG - De raad voor de volkshuisvesting wil in de wet vastgelegd zien dat huurverhogingen ieder jaar per 1 april ingaan. De raad, adviescollege van de regering, zegt dit in een advies over het ontwerp huurprijzenwet van staatssecre taris Marcel van Dam. De raad voor de volkshuisvesting vreest dat de enige bepaling in de wet. dat tussen huurverhogingen minstens 12 maanden moeten liggen, een wirwar van huurverhogingsdata tot gevolg kan hebben. Ittttte4 Van onze correspondent) ARNHEM-WESE1. - Het Klieinisch Westfalische Elektrizitatswerk (RWE) wil op de rechteroever van de Rijn bij de Duitse stadjes Wesel en Rees een kerncentrale bouwen. De beide reacto ren zouden met een prestatievermogen van 1303 Megawatt de sterkste van de wereld zijn. Als volgend jaar met de bouw kan worden begonnen, zal de eer ste reactor in 1982 en de andere twee jaar daarna in gebruik worden geno men. De twee bijbehorende koeltorens zou den met een hoogte van 160 meter en een doorsnede van 135 meter bij helder weer vanaf de Duitse grens te zien zijn. De bouwkosten zijn geraamd op drie miljard mark. Duitse milieubeschermers hebben al voor het indienen van de aanvraag voor toestemming tegen het project gepro testeerd. Het RWE meent, dat het op richten van een kerncentrale nodig Is voor de stroomvoorziening in het Ne- derrijngebied. Bovendien zal nucleaire stroomvoorziening niet resulteren in milieuvervuiling, zoals de huidige elek triciteitscentrales dat doen met stof en zwavel-, koolstof- en stikstofdioxyden. aldus het RWE. De beide reactoren zouden op een 150 ha groot terrein bij Vahnum gebouwd moe ten worden. Tegenstanders van het pro ject vrezen dat in de toekomst hier wel eens meerdere reactoren gebouwd zou den kunnen worden, omdat het in aan bouw zijnde prototype van een snelle^ kweekreactor in Kalkar slechts op 10 km afstand ligt. Verder meent men. dat in de zoutmijnen van Borth wel eens een opslagplaats voor radioactief afval zou kunnen wor den gevestigd. Het RWE ziet geen problemen voor de veiligheid die niet. opgelost zouden kunnen worden. Het terrein wordt als beveiliging tegen hoog water opge hoogd tot de top van de dijk. Minder zonneschijn of meer nevel door de koel torens is volgens her RWE onwaar schijnlijk. Bij een ongeluk in een reactor vrezen critici gevaar wegens in de omgeving liggende munitiedepots en de trans porten van gevaarlijke stoffen op de Rijn. Ook geloven ze aan de toename van kanker. Noordstraat 47. Terneuzen Papegaaistraat 7, Goes Jacobsstraat 18, Vlissingen HILVERSUM (ANP) - Indien" allés ,zi snel mogelijk verloopt, zou een com missarisvan onderzoek tegen het einde van 1978 zijn werk kunnen beginnen. Dit zei minister van binnenlandse za ken. De Gaay Fortman, woensdagmor gen voor de VARA-radio. De VARA-ombudsman zal gewoon doorgaan, wanneer zo'n commissaris fungeert. In het advies aan de regering zegt de raad voorts dat bij het vaststellen van dehuurna woningverbetering meermet de kwaliteit van de woning in zijn geheel rekening gehouden dient te worden. In de huurprijzenwet. die Van Dam vorige week bij de tweede kamer indiende, staat dat de huur na woningverbetering mag worden verhoogd met 2.5 procent van de verbeteringskosten waarna vijl jaar lang verplichte huurverhogingen met het wettelijk geregelde percentage moeten volgen. De raad vindt het onj'uist dat de huur verhogingen niet gebaseerd zijn op kwa liteit van de woning na verbetering maar op de oude huur plus een percen tage van investeringskosten. De uitein delijke huur is dan niet in overeen stemming met de woningkwaliteit, schrijft de raad in zijn advies. Van Dam hanteert in zijn wetsontwerp het vaste jaarlijkse huurverhogingsper centage van 8 procent. De raad noèmt dit onverstandig omdat bij wijziging van dit percentage'een formele wetswij ziging nodig is. De staatssecretaris gaat er in zijn wet sontwerp van uit dat aan het vastges telde trendmatige huurstijgingspercen- tage (dat was afgelopen jaar 8 procent) het vermoeden van redelijkheid wordt toegekend. De raad zegt echter dat daardoor het streven van huren op basis van woningkwaliteit op de achtergrond raakt. Als de feitelijke huur te laag is. memoreert de raad. is een verhoging met 8 procent ook te laag. ..Juister zou het zijn een regeling dat het vermoeden van redelijkheid wordt toegekend aan huurverhogingen met het trendmatige moet volgens de raad zo uitgewerkt worden dat onrechtvaardigheden worden vermeden. De raad wijst daar bij op het feit dat in de verschillende delen van het land duidelijke verschil lende kostenniveaus bestaan. De kos tenverschillen moeten in de huurprijs tot uitdrukking komen. In zijn advies over het ontwerp van wet op de huur- commissies zegt de raad voor de volks huisvesting dat de voorzitter van de huurcommissies. die in de plaats ko men van de huuradviescommissies. Het puntensysteem op grond waarvan niet per se een jurist hoeft te zijn. Van de huur van een huis wordt bepaald Dam heeft die eis wel gesteld. percentage niet van de feitelijke huur. maar van de bij de woning passende huur (uitgaande van de kwaliteit - red.)". Verschillen DEN HAAG - Het is niet ondenkbaar dat de provincie Noord-Brabant de primeur krijgt van een centrale, gecon troleerde begraafplaats voor chemi sche afvalstoffen. De plaatsen van zo'n begraafplaats zouden eventueel kun nen zijn de locaties Mill. Volkel, Schijndel of Schayk. Andere plaatsen, onder andere in het oosten van het land. komen niet in aanmerking. Dit is woensdag tijdens een persconfe rentie van de Stichting Verwerking In dustriële Afvalstoffen (Stichting Indu- val) bekend gemaakt. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant zijn van de plannen op de hoogte gebracht. Dins dag is er in Den Haag een gesprek ge weest met de ministers van milieu, eco- Waarschuwing voor Vijftig Plus Gub DEN HAAG (ANP) - Koopkracht, maanblad van liet Konsumentcn Kon- takt. waarschuwt deze maand voor de activiteiten van de Nederlandse Vijftig Plus Club. Deze club wekt'tcn onrechte de indruk als een non-profit-instantie op te komen voor de belangen van de 50-plusscrs. aldus Koopkracht. In wer kelijkheid gaat het om een puur com merciële organisatie, die erop uit is geld te verdienen aan een grote groep consumenten, meent het blad. Volgens Koopkracht zijn de intensieve advertentiecampagnes van de NVPC misleidend, omdat daaruit niet vol doende blijkt wat de werkelijke bedoe lingen van de club zijn. Die zijn voorna melijk gericht op het aan de man bren gen van levensverzekeringen, stelt het consumentenblad. De NVPC is volgens Koopkracht geen 'echte' club. club, waarin leden het voor het zeggen hebben, maar een besloten vennootschap, opgericht, gefinancierd en in handen van Amerikaanse zaken lieden. Monumental Life Insurance, een Amerikaanse maatschappij, zit er vol gens Koopkracht voor. een belangrijk deel achter. s vr, BROKDORF - W.-Duitsland Voordat den gaan. werden eerst pnkkeldraad- dinsdag in het Wcstduitse Brokdorf versperringen aangebracht. Boze in- graafwerkzaamheden voor de aanleg woners van omliggende gemeenten van een atoomcentrale nan start kou- noodzaakten de auloriteitne er zelfs toe het werk onder politiebescherming te laten aanvangen Brokdorf. gelegen aan de Elbe nabij Hamburg, worddi de vierde kerncentrale m die omgeving. HONG KONG (RTR) - China heeft woensdag verklaard, dat de 'pure militaire bedreiging van Nederland door de Sow jet-Unie', haar spionage-aetiviteit daar en 'haar meedogenloze plundering van de Nederlandse visgronden' algemene teken- "f kanting ondervinden bij het Nederlandse volk. W v*%V' Het officiële persbureau 'Nieuw China' zegt, dat het Nederlandse volk uiterlijk is* rustig moge lijken, 'maar een groeiend aantal Nederlanders eist verontwaardigd maatregelen tegen de arrogante Sowjet-indringers en tegen het vertoon van mili taire kracht in de Nederlandse kustwateren'. Volgens het Chinese persbureau is dit de conclusie van een groep medewerkers van het bureau na gesprekken met Nederlandse vrienden en na wat zij gehoord en gezien hadden tijdens een recent bezoek aan Den Haag". Volgens 'Nieuw China' heeft de Sowjet-Unie in de afgelopen paar jaar grote vissers schepen naar de Noordzee gezonden, het traditionele visgebied van de Nederlandse vissers om zich te te buiten te gaan aan visvangst op ongekend grote schaal, .een zegsman van de Nederlandse visserij heeft de Chinese journalisten meege deeld. dat de Nederlandse vissers dit jaar slechts kunnen hopen op een vangst van 13.000 ton haring, vergeleken met 50.000 ton per jaar voordien', aldus het Chinese persbureau. BEVERWIJK - De eerste centiale huidbank wordt vrijdag in gebruik genomen na geruime tijd experi menteren met de daarvoor beno digde apparatuur. Hierdoor is de Nederlandse Brandwonden Stich- ting een unieke sehakel in de behan deling van brandwonden rijker ge worden. Het is nu mogelijk donor- huid 'in voorraad' te houden waar door in noodgevallen - en daaiom gaat het vrijwel steeds bij ernstige verbrandingen - onmiddellijk be schermende huid kan worden aan gebracht. Niet alleen bevordert deze behande ling een snellere genezing; ook de kans op infecties woidt vermindei d In een aantal gevallen zal de huid bank zelfs levensreddend blijken te zijn Het oprichten van een huidbank is slechts één van de vele taken van de Nederlandse Brandwonden Stich ting. De stichting is een initiatief van de Bevei wijkse chirurg di. R P Hermans en de Gioningse hoogle raar dr. A J C Huffstadt De doel stellingen zijn samen te vatten tot het voorkómen van brandongevallen en het bevorderen van een optimale behandeling van patiënten met brandwonden. In de afgelopen jaren werd daarvoor de basis gelegd. Veel aandacht werd gegeven aan het ver zamelen van documentatiemateriaal over behandelingsrpethoden in an dere landen, daarnaast werd eigen onderzoek verricht. Tevens werd be studeerd hoe de verkregen kennis aan anderen kan worden overgedra gen. De ingebruikneming van de huid bank werd mogelijk gemaakt door financiële bijdragen van de Alge mene Loterij Neöeiland en enkele giften uit het bedrijfsleven Door re gelmatige bijdragen van de Alge mene Loterij Nederland, het Prae- ventiefonds en de Stichting Fond senwerving Volksgezondheid, als mede door de donateurs, heeft de Nederlandse Brandwonden Stich ting haar wer kzaamheden in de afge lopen jaren kunnen verrichten. Nu deze uiterst belangrijke stap in de behandeling gezet is. gaat de stich ting zich intensief bezighouden met de factor preventie. Er is een plan in studie genomen om volgend jaar een actie te starten. Daarbij wordt in eer ste instantie de aandacht gericht op jongeren in de kleuter- en basis schoolleeftijd. omdat dit een belang rijke risicogroep' is: de meeste ver brandingen vinden thuis plaats. Tevens wil de stichting steun verle nen aan de vereniging van ex- brandwondenpatiënten. Het blijkt namelijk dat er. ook na de best moge lijke behandeling, vaak nog grote problemen blijven bestaan. Proble-, men zoals niet meer aan de slag ko men. ernstige verminkingen, gehan dicapt blijven, psychische en zelfs ju ridische problemen. Met de opening van de huidbank start de stichting een 'attentieweek'. Geen grootscheepse actie, maar een ernstig onder de aandacht brengen dat er ieder jaar toch zo'n 4000 men sen met ernstige verbrandingen in Ziekenhuizen worden opgenomen, van wie er gemiddeld 200 sterven, terwijl zeer velen voor het leven verminkt en gehandicapt blijven. nomische zaken en met gedeputeerde 1 staten van Noord-Brabant over de plannen van de stichting Induval. De Stichting Induval. opgericht door het bedrijfsleven, maakte woensdag tij- dens de persconferentie de plannen openbaar, die in overleg met de hoofdin specteur voor de hygiëne van het milieu zijn ontwikkeld voor een gecontroleerde I bewaarplaats voor chemische afvalstof- j fen. Bü het vinden van een opslagplaats is de Stichting Induval van een aantal punten uitgegaan. Zo is de bewaar plaats bedoeld voor afvalstoffen waar voor nog geen doeltreffende verwer kingsmethode is. Welke stoffen dat zijn dient te worden vastgesteld door de hoofdinspectie van de volksgezondheid. De plaats is bestemd voor het gebruik door het gehele Nederlandse bedrijfsle ven. Tevens mag de bewaarplaats het milieu niet nadelig beïnvloeden. De construc tie van de bewaarplaats is zodanig ont- I worpen dat hij maximaal acht jaar blijft functioneren. Na die periode moet ech ter het binnendringen van neerslagwa ter in de afvalstoffen worden voorkomen en dient controle op het grondwater in J principe steeds mogelijk te zijn. Na ge bruik moet de opslagplaats weer passen I in het landschap. Per jaar wil men er 50.000 ton afval opslaan. Om gevaar voor verontreiniging van grond- en oppervlaktewater te voorko men, gaat bij het plaatsen van de op slagplaats de voorkeur uit naar een hooggelegen zandgrond met niet te hoge of te lage grondwaterstanden. Dergelijke zandgronden komen bijna uitsluitend voor in het oosten en het zuiden van Nederland. De Stichting In duval acht het echter uitgesloten dat er een opslagplaats in het Oosten ge bouwd zal worden, omdat geschikte ge bieden zijn bestemd voor natuurgebied, f Met betrekking tot de definitieve ves- j tigingsplaats is nog.geen specifieke keus gemaakt. In de brief van de Stich ting Induval aan gedeputeerde staten van Noord-Brabant is door de stichting nadrukkelijk gesteld dat de als voor beeld genoemde mogelijke locaties niet hoeft te betekenen dat er geen alterna- tieven zouden zijn. WESTERTERP WIL BROMMER AANPAKKEN UTRECHT (ANP) - Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) vindt dat de bromfiets weer een fiets met hulp- motor moet worden. Minister Westerterp zegt dit in een vraaggesprek met het maandblad 'Wegwijs' van Veilig Verkeer Nederland. Volgens Westerterp wordt momenteel bekeken of voorzieningen moeten wor den getroffen om het opvoeren van brommers tegen te gaan. Hierbij denkt men aan de mogelijkheid om brommers met versnelling met langer te beschou wen als bromfiets. De bewindsman zei absoluut te weigeren om mee te werken aan verlaging van de huidige mini- mumbromfietsleeftijd van zestien jaar. Veilig Verkeer Nederland heeft over igens een pakket leermiddelen samen gesteld voor het geven van lessen over het rijden met de bromfiets op scholen voor voortgezet onderwijs en vormings centra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4