Felle kritiek havenbelangen op advies commissie binnenvaart „Studeren op beveiliging kerncentrales" EXPO MIDDELBURG VOORTBESTAAN RPCZ IS NU VERZEKERD Steense huisarts Adriaansens weigert benoeming plaatsvervangend gemeente-arts PZC/P Wedgwood nr Waterschappen krijgen meer financiële ruimte Gemeenschappelijke regeling aanvaard almanak TIENER PARTY? Slager Wijffels DONDERDAG 28 OKTOBER 1976 VERANTWOORDELIJKHEID TEN ONRECHTE IN BELGIE GELEGD9 I ADVERTENTIE- provincie 'AANPASSING VAN TARIEFSTRUCTUREN IN DE BENELUX TOE TE JUICHEN' TERNEUZEN - De Vereniging Havenbelangen in Terneuzen vindt dat de adviescommissie voor de binnenscheepvaart en in het kielzog daarvan staats secretaris M. van Huiten (ver keer en waterstaat) de verant woordelijkheid voor de grote tariefsverschillen tussen Gent en Terneuzen voor de binnen scheepvaart naar België en Frankrijk, ten onrechte in Bel gië hebben gelegd. „Het is niet juist, zoals de meerderheid van de commissie binnenscheep vaart doet, zich a priori op het standpunt te stellen dat voor de oplossing van de problemen in de eerste plaats moet worden gezocht naar een aanpassing van de Belgische tariefstruc tuur", zegt voorzitter J. B. A. Jonckheer van 'Havenbelan gen'. Zijn vereniging becijferde begin dit jaar dat de tariefsverschillen en de daardoor verslechterde concurrentie positie van Terneuzen ten opzichte van Gent. de Terneuzense havenbedrijven jaarlijks zo'n 6.5 miljoen gulden gaan kosten. Men stuurde daarover een nota aan de ministeries van verkeer en wa terstaat. sociale zaken en economische zaken. De bodemtarieven voor vrachten vanuit Terneuzen naar België en Frankrijk zijn vorig jaar vastgesteld door de Neder landse Schippersvereniging Toerbeurt Noord-Zuid. Ze zijn afgeleid van de in Rot terdam geldende vracht bedragen Voor vrachten uit Terneuzen wordt daarvan eenvoudig 800 gulden afge trokken. 'Havenbelangen' stelt echter vast dat. dat nog altijd een verschil met Gent. oplevert, van 100 tot 1350 gulden voor bestemmingen in België en Frank rijk. Geregeld overleg tussen de schip persvereniging en 'Havenbelangen' heeft nog geen verlaging van de tarieven opgeleverd. Ook daarom adviseerde de Commissie Binnenscheepvaart in sep tember de heer Van Huiten te proberen bij z'n Belgische collega gedaan te krij gen dat de - door de overheid erkende - tarieven in België worden opgetrokken naar een met de Nederlandse vergelijk baar peil. De heer Jonckheer vindt het streven naar aanpassing van de tariefstructuren en de daarop gebaseerde taneven voor het vervoer per spits (een.klein binnen schip) in de Benelux toe te juichen. ..Daarbij is een veel minder starre hou ding van de Nederlandse schipperij, in dit geval van de Nooord-Zuid groep een vereiste". Oplossing van het probleem, alleen in België, ziet hij niet zitten, want ..aan het Belgische systeem kleven veel en veel minder bezwaren dan aan het systeem van de Noord-Zuid Groep Is overeenstemming op het punt van de tariefstructuren mogelijk, dan doemt volgens de heer Jonckheer de vraag op. hoe hoog de taneven feitelijk moeten worden. ..Met andere woorden, welke waarden aan ieder van de structuur elementen moeten worden gegeven". 'Havenbelangen' wijst er op dat m Bel gië de tarieven worden bepaald op basis van het aantal sluizen dat schepen moe ten passeren en het aantal kilometers dat ze afleggen Men zou toevoeging van een derde element in de vorm van een 'handicap-toeslag' (bijvoorbeeld verre kening van de kans op retour-lading) redelijk vinden. Herziening Bestuurslid J. Jonker van 'Noord-Zuid' zegt desgevraagd dat zijn vereniging de in Terneuzen geldende tarieven 'nog al tijd niet onredelijk vindt'. Overigens wacht men het resultaat van Van Hul- ten's besprekingen in België af. ..Dat willen we niet doorkruisen". Noord-Zuid is vla haar bevrachtings commissie op het ogenblik niettemin bezig met een herziening van de nu gel dende tarieven. ..Want", geeft Jonker toe, „Er zijn vorig jaar wat foutjes inge slopen". Ook Terneuzen kan volgens hem met de herziening te maken krij gen maar hij wil nog niet zeggen welke tariefswijzigingen er uit de bus zullen komen. Over de sleutel die Noord-Zuid hanteert bij de vaststelling van de tane ven zegt de heer Jonker dat 'die is aan gepast aan de werkelijkheid" Overigens vindt zijn vereniging een aanpassing van tariefstructuren aan beide zijden van de Belgisch- Nederlandse grens nodig. ..Maar dat moet dan wel breed opgezet zijn. niet alleen gericht op spitsen, maar ook op grotere schepen" In België ligt volgens de heer Jonker een aanpassing echter moeilijk gezien het na de blokkade van vorig jaar gesloten akkoord, waarmee alle betrokken partijen ischippers. ver laders en overheid) hebben ingestemd. Voorzitter W. de Meyer van Schuttevaer Terneuzen stelt zich grotendeels achter het standpunt van 'Noord-Zuid Hij voorziet dat de vereniging het afleiden van tarieven die gelden voor Rotter dam. gaat loslaten en dat er een tarief stelling per district voor in de plaats 2al komen Dat zou tegelijkertijd kunnen leiden tot een tariefsverhoging, zeker voor vrachten vanuit Rotterdam. Overhetoverlcg met België isdeheor De Mcyer niet optimistisch, omdat in dat land de verladers hoogstwaarschijn lijk een verhoging van de tarieven zo lang mogelijk zullen tegengaan. „Hel moet inderdaad ook van Terneuzen uitgaan. Ik heb begrip voor delen van de kritiek van Havenbelangen, maar men moet wel beseffen dat de tarieven in de Terneuzense haven interessant moeten blijven voor de binnenschip pers". aldus de heer De Meyer. ..Maar", zegt de heer Jonckheer. „de sleutel die Noord-Zuid gebruikt, die kent eigenlijk niemand en is naar ons idee dan ook niet hanteerbaar. Er zitten erg vreemde verschillen in verwerkt. Zeggen: Het tarief voor Terneuzen is Rotterdam minus zoveel, dat kan ge woon niet. Daarmee doe je het feit ge weld aan dat de Belgisch-Nederlandse Kanaalzone een economische eenheid vormt. Het is nodig om zo objectief mo gelijke factoren te hanteren. Dat ge beurt op het ogenblik wel in België, maar niet in Nederland. Daarbij valt dan altijd nog te praten over de feite lijke hoogte van de tarieven. Het is erg arrogant van Noord-Zuid om te veron derstellen dat België zich maar moet aanpassen aan Nederland". De voorzitter van 'Havenbelangen' voorziet dat het naar elkaar toegroeien van structuren en tarieven een kwestie van lange adem zal worden. „En dit pro ces loopt de kans te worden verstoord door bijvoorbeeld wijzigingen in de on derlinge valuta Ook voor het tweede deel van het advies van de commissie binnenscheepvaart, heeft hij geen goed woord over. Dat behelst het voorleggen van de problemen aan een door 'Noord-Zuid' ingestelde bevrachtings commissie Hij vindt dat dubieus ..Want het is juist deze vereniging die aansprakelijk is voor de situatie waarin we ons bevinden". De conclusie van 'Havenbelangen': ..Het advies gaat volledig voorbij aan onze grote belangen en legt de verant woordelijkheid op de verkeerde plaats, in België". Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat is niettemin het overleg met België ien Frankrijk) al op gang geko men. Den Haag houdt vast aan het standpunt dat het optrekken van de Belgische tarieven 'de mooiste oplos sing is' Het overleg had tot nu toe een verkennend ambtelijk karakter en heeft nog geen concrete resultaten opgele verd. Staatssecretaris Van Huiten heeft, nog geen direct contact gehad met zijn Belgische collega. MINISTER DE GAA Y FORTMAN: BORSSELE EN DODEWAARD i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De ministeries van binnenlandse zaken en justitie be studeren met de commissarissen dei- koningin in Zeeland en Gelderland de-manier waarop de kerncentrales in Borssele en Dodewaard het beste kunnen worden beveiligd en be waakt. Volgens minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken is de commissaris dei- koningin de meest gerede partij om zich met die problematiek bezig te houden. Dat de ministeries niettemin bij het overleg zijn betrokken heeft volgens de bewindsman te maken niet liet coördineren van de eigen gedachten die de commissarissen hebben over de beveiliging en bewaking van kerncentrales. Tijdens he! debet over dc politie in de tweede kamer is erop gewezen dat de kerncentrales in Borssele en Do dewaard verschillend worden be waakt Minister De Gaay Fortman reageerde daarop met te zeggen dat men bij de politiebewaking van de centiales rekening houdt met de plaats waar ze staan en de wijze waarop ze ingerichtzijn.Naai de me ning van de minister van bmnein landse zaken hoeft het hebben van twee kerncentrales in Nedei land nog niet te betekenen dat ze op dezelfde manier beveiligd moeten woiden. Overigens noemde hij de bewaking van de centrales een geheel nieuwe en bijzondei moeilijke zaak De be windsman ging met in op de medede ling uit dc kamer, dat voor de bewa king van de kerncentrale in Borssele van tijd tot tijd een beroep moet worden gedaan op de Zeeuwse poli tie DE GAAY FORTMAN Zet dit eens heel overmoedig op uw verlanglijstje. STATENCOMMISSIE POSITIEF IN KOMENDE TWEE JAAR MOERMAN Walstr 94 - Vlissinger HARTMEYER (PVDA): Garnalenvissers in Duitsland verplichten zich te organiseren" i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het PvdA-tweede- kamerlid Hartmeijer heeft minister Van der Stee namens dc drie progres sieve fracties gevraagd in Brussel te bewerkstelligen, dat de Duitse garna lenvissers verplicht worden zich aan te sluiten bij producentenorganisaties. Ook voor de Nederlandse garnalenvis sers ziet hel kamerlid een duidelijke taak. Hij vindt dat ze zichzelf ook moe ten inspannen om het hoofd te kunnen bicden aan de concurrentie van hun collega's uit Duitsland. Hij is van me ning dat ze het in de totaliteit van de garnalenvangst niet zullen winnen, maar dat ze er wel naar kunnen streven otn de kwaliteit van de garnaal op te voeren. De PvdA heeft woensdag in de tweede kamer bij de bewindsman van land bouw en visserij gepleit voor het vast> stellen van een bodem in de Europese ophoudprijs. het invoeren van een pu bliekrechtelijke veilplicht en een ver breding van de produktpresentatie en marketing-technieken voor de garnalen in Nederland. DS'70-woordvoerder Koningh heeft in de tweede kamer gepleit voor een aan passing van het markt- en prijsbeleid in de garnalensector voor de lange termijn. De recente steun van de regering aan het opvangfonds van de producente norganisaties ziet Koningh als een tijde lijke oplossing, waarmee men in visse rijklingen naar zijn oordeel ten onrechte tevreden is- ..De vissers kennende kan ik mij dat ook wel indenken. MIDDELBURG - De statencommissie voor de waterstaat heeft woensdag po sitief geadviseerd over de nieuwe ver deling van uitkeringen voor wegen, waardoor de waterschappen in de ko mende twee jaar meer financiële arms lag zullen helihen. De commissie schaarde zich achter het ontwerp voor stel tot wijziging van de verdelings verordening uitkeringen wegen Zee land, nadat gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann had duidelijk gemaakt dat over die wijziging overeenstem ming is bereikt met de waterschappen. De gedeputeerde voegde daaraan toe. dat de waterschappen niet geheel te vreden gesteld zijn. omdat ze eigenlijk meer financiële ruimte zouden willen hebben. ..Maar er bestaat overeen stemming over de toch aanzienlijke verbetering van de positie van de water schappen" aldus de heer Sehlinge-, De nieuwe verdeling vloeit voort uit een nieuwe verdeling die ook door het rijk is toegepat op grond van de wet uitkerin gen wegen. Het rijk heeft, landelijk aan de uitkeringen 40 miljoen gulden toege voegd en Zeeland profiteert daar tot 1979 van mee. Daarna zal opnieuw aan de hand van wat landelijk wordt, uitge keerd. moeten worden bezien of de ver deling in Zeeland moet worden aange past. De hoofdingenieur directeur van de provinciale waterstaat, ir W. de Beijl zette woensdag in antwoord op vragen uit de commissie uiteen dat de finan ciële regeling, die in de komende jaren wordt toegepast, niet uitlokt tot het verbreden van wegen door de water schappen. Hij stelde dat de provincie dat .zoveel als mogelijk, ook tracht tegen te gaan. Wel wordt de financiële verdeling erop gericht, dat de kwaliteit van de wegen, die bij de waterschappen in beheer zijn. goed blijft. De statencommissie ging ook akkoord met een ontwerp voorstel tot het plaat sen van een verkeerslichteninstallatie op de kruising van de provinciale weg naar de Veersegatdam met de Dorps- dijk in Vrouwenpolder. De heer P. J. Huijbrecht ipvda) merkte daarbij wel op. dat er mogelijk gevaarlijke punten in Zeeland zijn en hij deed de suggestie meer door de bouw van rotondes tot be veiliging over te gaan. De kosten voor de verkeerslichtinstallatie bedragen 107.000.-. Kartoen zaterdag in Molentheater MIDDELBURG - Het poppentheater 'Kartoen' brengt zaterdag in het eigen molentheater in Middelburg-Zuid een sprookjesprogramma. Willem Joppe vertoont sprookjes van vroeger en nu. Het programma begint om drie uur 's middags en duurt ongeveer een uur. Het molentheater is gevestigd in de molen aan de Oude Vlissingseweg. I ADVERTENTIE! Van dinsdag 9 nov. van half twee tot zaterdag 13 nov. 6 uur. Deze koop en kijkbeurs voor handel en industrie en het hele gezin brengt veel verrassingen Totaal zevenendertig en een half uur oftewel tweeëntwintighonderd en vijftig minuten kunt u op deze beurs terecht. De mensen die de meer dan 60 stands bemannen willen graag tussen half zes en halfzeven een stukje gaan eten, daarom is de beurs dan ook gesloten! Zaterdags is hiervoor geen tijd. Verder gaan de deuren dicht van 's avonds tien uurtotde andere middag half twee. De plaats van dit gebeuren speelt zich af in de veilinghal aan de Braakmanstraat 11, en daarnaast een joekel van een tent. De Braakmanstraat ligt in destromenwijk. De borden wijzen u de weg! Let vooral op de advertenties de komende dagen!. Alvast tot ziens in Middelburg!!! Structuurcommissie opgeheven onze onderwijsmedewerkster) MIDDELBURG - Het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland, dat het sehoolbegeleïdingswerk en het school- advieswerk verzorgt voor het kleuter en lager onderwijs in deze provincie is verzekerd van voortbestaan. Tijdens een woensdagmiddag in de Statenzaal te Middelburg gehouden bijeenkomst van de structuurcommissie en verte genwoordigers van de Zeeuwse ge meenten is besloten dat de gemeen schappelijke regeling ter financiering van het RPCZ een feit kan worden. Door deze regeling is het centrum van de jarenlange financiële onzekerheid verlost. Twintig Zeeuwse gemeenten - 200.000 inwoners - hebben besloten tot deelne ming aan de gemeenschappelijke rege ling. Drie gemeenten: Hulst. Hontenisse en Sas van Gent. hebben definitief van deelneming afgezien en de overige ge meenten waaronder Vlissingen en Ter neuzen beraden zich nog. Nu het overgrote deel van de Zeeuwse gemeenten zich heeft uitgesproken voor een gemeenschappelijke regeling ter ii- van het RPCZ is tevens een einde gekomen aan de activiteiten van de structuurcommissie die zich, onder leiding van gedeputeerde mr. J. P. Boersma. heeft ingezet voor het voort bestaan van het centrum. Vanaf 1973 heeft de commissie alles in het werk ge steld om de Zeeuwse gemeenten te inte resseren - met name financieel - voor het werk van het RPCZ. Tijdens de bij eenkomst in de Statenzaal heeft mr. Boersma een uiteenzetting gegeven over de werkzaamheden van de com missie. Hij toonde zich verheugd over het behaalde resultaat en het feit dat zoveel Zeeuwse gemeenten het belang van het RPCZ voor het Zeeuwse onder wijs hebben ingezien. RPCZ-voorzitter drs. A. J. M. Bakx bedankte de commis sie voor haar werkzaamheden. De gemeenschappelijke regeling ter fi nanciering houdt in. dat de gemeenten 50 procent van de kosten van het cen trum voor hun rekening zullen nemen. De overige 50Vr komt ten laste van het rijk. Vertegenwoordigers van de ge meentebesturen zullen zitting krijgen in het RPCZ-bestuur als schoolbestuur van de openbare scholen. De gemeente Middelburg heeft de zorg op zich genomen voor de afhandeling van de formaliteiten die nodig zijn voor de totstandkoming van de gemeen schappelijke regeling. ZEEUWSE Sorry Die Walcherse geneesheer heejl. om het. zijn patiënten makkelijk te ma ken, een kastje aan zijn huis beves tigd, waarin zij stoffen kunnen plaat sen, die hij begeert te onderzoeken. Zo nu en dan wordt de arts door de inhoud van dat kastje danig verrast. Zoals onlangs. Rond één van de fles jes zat een briefje gewikkeld, waann een patiènt hem meedeelde: 'Sorry dokter dat ik u nu pas m'n urine breng, maar 't is me gisteren door m'n hoofd geschoten'. Iemand die in aanmerking komt om met spoed in het hospitaal te worden opgenomen, dunkt ons. OORZAAK: VERWIKKELINGEN ROND BENOEMING DOKTER NIESTEN TOT GEMEENTE ARTS FINANCIËLE REDENEN SPELEN OOK EEN ROL HULST - Dokter L. J. A. Adriaansens uil Sint-Jansteen heeft zijn benoeming tot plaat svervangcnd-gemeentc- geneesheer van de gemeente Hulst niet aanvaard. De lieer Adriaansens voert daar twee beweegredenen voor aan. Ten eerste de verwikkelingen rond de benoeming van dokter J. G. A. M. Niesten lot gemeente-geneesheer. Als tweede oor zaak noemt dokter Adriaansens de fi nanciële redenen. De Steensehuisartsstaatop wachtgeld. omdat hij gemeente geneesheer van de voormalige gemeente Sint-Jansteen was Die gemeente werd in 1970bij Hulst gevoegd en de heer Adriaansens kreeg wachtgeld, evenals zijn collega H. A. A Brabers uit Clinge (welke voormalige gemeente ook bij Hulst werd gevoegd). De voormalige geneesheer van Hulst, J A. J. M. Caspari. diende per 1 juli van dit jaar zijn ontslag in. B. en w. stelden de raad toen voor om dokter Adriaansens te benoemen tot gemeente geneesheer en de heer Brabers tot zijn plaatsver vanger. De gemeenteraad benoemde echter dokter Niesten. De heer Adriaansens heeft nu echter geweigerd deze functie te aanvaarden. „Ik ga er financieel op achteruit. Als plaatsvervanger Krijg ik ongeveer een derde van het wachtgeld dat ik nu ont vang. Ik vind het onbegrijpelijk dat de gemeenteraad zo met gemeenschaps geld omspringt. Het is oneconomisch van de raad. Ik kan echter onmogelijk voor eenderde van het bedrag dat ik nu vang, die taak aan vaarden Het was heel terecht van b. en w om mij en collega Brabers voor te stellen, om het wachtgeld functioneel te maken." Bij de mgekomen stukken voor de raadsvergadering van Hulst morgen., vrijdag, ligt sinds dinsdag een brielje van dokter Adriaansens, waarin hij laat weten geen interesse voor de'functie van plaatsvervangend gemeen tegeneesheer t.e hebben In het bnetje staal: .Naar aanleiding van de gang van zaken bij de benoeming van de gemeente-arts, zult u begrijpen dat ik de benoeming tot waarnemend gemeente-arts niet kan aanvaarden." B. en w. stellen de raad overigens voor., de mededeling van de heer Adriaansens voor kennisgeving aan te nemen. Dat 'naar aanleiding van de gang van zaken bij de benoeming van de gemeente-arts', slaat op de benoeming van dokter Nies ten tot gemeente-arts. Volgens de drie Hulster huisartsen W, Eysink, W. N. Th. M. B. Gielen enC. L. T. van der Mee. heeft dokter Niesten zich indertijd 'oncollegiaal' in de functie van gemeentegeneesheer gemanou- vreerd. De drie artsen schreven daarover ook een brief aan b. en w. De artsen stelden toen. nog weinig mogelijkheden te zien om met. de benoemde gemeente-arts een vruchtbare samenwerking te hebben, omdat zij vraagtekens zetten bij dehan- delwijze van hun collega. Dokter Nies ten zou namens de drie met burge meester P. J. G. Molthoff over de opvol ging van dokter Caspan gaan pralen om nadere gegevens over het gemeente ge- neesheerschap in te winnen. De drie artsen schreven indertijd: „Na eerst thans blijkt, heeft de heer J.G. A. M Niesten uitvoerige informatie van de heer burgemeester ontvangen en die1 heeft hij de betrokken huisartsen niet doorgegeven." Zet ze eens allemaal aan de vlees-fondue!! Ze zijn er uren mee be zig- Handig voor uü Uw party slager De consequenties die voortvloeien uit het niet deelnemen van de drie ge noemde gemeenten zijn verwezen naar het stichtingsbestuur van het RPCZ en het bestuur gemeenschappelijke rege ling. In de eerste bijeenkomst van het bestuur gemeenschappelijke regeling, die in december zal worden gehouden, zal deze zaak aan de orde komen. Uit do zorgen Drs. C. J. P. M. van Etten. directeur van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland toonde zich buitengewoon ver heugd over de aanvaarding van de ge meenschappelijke regeling. „Voor ten minste de eerste vijfjaar zijn wij uit de zorgen. Ik ben bijzonder blij voor het Zeeuwse onderwijs en ook. dat er nu na jaren van onzekerheid eindelijk wat rust in het werk en binnen het centrum kan komen. De Zeeuwse gemeenten hebben in meerderheid het belang van het cen trum erkend. Als alle Zeeuwse gemeen ten zouden meedoen zou natuurlijk prettig zijn. maar aan het feit van de gemeenschappelijke regeling doet het nu niets meer toe of af. We gaan ons nu bezinnen op de toekomst. Hoe de ont wikkeling zal worden, daar kan ik echter nu nog niets over zeggen", aldus drs. Van Etten. ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 2