Zonder coöperatie voor Tibetanen in India geen kans Grieks-Turks gekrakeel over Egelsche Zee IPZCX Fransen praten wat af - - VLUCHTELING 1976 Vandaag start in lieel Nederland een aktie voor Vluchteling 1976'. Het is de bedoeling dal een bedrag van 15 miljoen op tafel komt om 30.000 vluchtelingen, op drift geraakte mensen voor welk regiem dan ook in de wereld, een nieuwe start te geven igiro 999. Den Haagt. Voorbeeld dat er met gerichte hulp 'echt iets zinvols kan worden bereikt' is het resultaat van de actie die tien jaar geleden werd gevoerd voor 30 000 Tibetaanse vluchtelingen in India is een gezonde basis gelegd voor een nieuw bestaan PZC- redacteur Kees van der Maas be zocht enkele van de Tibetanen ne derzettingen in India. Hiernaast zijn verhaal over de lijnen waarlangs bij de hulpverlening werd gewerkt. WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 (Door Kees van der Maas) MYSORE (INDIA) - Plotseling draait Bill Davinson zich om op de voorbank, kijkt me doordringend aan en wil het nog eens heel nadrukkelijk voor gezegd hebben: „Zonder landbouwcoöperatie zouden de Tibetanen hier op die kleine perceeltjes grond in de nederzettingen geen schijn van kans hebben gehad". trokken. Voor advies en hulp bij de op zet van nieuwe activiteiten blijft de or ganisatie op de achtergrond waakzaam Bijvoorbeeld voor het reilen en zeilen van een nog prille kunstnijverheidin- dustrie. een werkplaats waar vijftig viouwen en meisjes zich bezig houden met het weven van tapijten en de pro- duktie van zijden kleding. Bij de afzet op de markten in het buitenland kan zo n vluchtelingennederzetting niet zonder advies, voorfinanciering en een centiale verkooporganisatie. We zijn in een rammelende Ambassador op weg naar de grootste Tibetanen- enclave in de staat Karnataka. De chauffeur heeft zojuist een zwerm kip pen de stuipen op het lijf gejaagd, rake lings tussen drie span karbouwen door gelaveerd en luid toeterend heer en meester gespeeld op de weg De hobbe lige asfaltroute is vol mensen. Zoals het altijd en overal in India erg druk om je heen is. Op ieder stukje bruikbare agra rische grond wordt zwaar geploeterd voor een onzekere oogst. En in die volte hebben de Indièrs van Karnataka de af gelopen tien jaar toch nog bescheiden ruimte weten te scheppen voor 20 000 Tibetaanse vluchtelingen die zich in hun land van herkomst aan de overkant van de Himalaya niet wensten te schik ken naar het bewind van de Chinese volksrepubliek. Het patroon waarlangs Myrada. de door twaalf westerse landen gefinancierde ontwikkelingsorganisatie, de oplossing van het Tibetaanse vluchtelingen vraagstuk heeft aangepakt was even simpel als doeltreffend Er werd gewerkt volgens het beginsel dat gastvrijheid een tegenprestatie vraagt. Bovendien vereiste een minimum aan middelen (geld. grond, opleiding en ervaring) dat kleinlandbouw alleen lonend kon wor den gemaakt wanneer bij de produktie de onderste steen boven kwam. Davinson. bruisend directeur van My rada. oud-officier en ooit ook landbou wer. legt uit dat het in India nogal eens tot mislukken gedoemde werkverband van de coöperatie, onder de Tibetaanse vluchtelingen meteen aansloeg. Dood eenvoudig omdat ze in veel opzichten een erg geslotenen saamhorige ge meenschap vormden. Jaren van mas sale inzet bij de wegenbouw in de on herbergzame gebieden van noord-India waren eraan voorafgegaan. Duizend gulden India heefteen kwart van het definitieve hulpplan voor de Tibetaanse vluchte lingen gefinancierd. Buitenlandse do nors «waaronder 9 miljoen gulden uit. de vluchtelingenactie-1966 in Nederland) fourneerden de rest voor de agrarische projecten. Uitgangspunt bij de investe ringen was: duizend gulden per persoon om de Tibetanen een start te laten ma ken voor een nieuw bestaan in het over volle India In de grondverwerving ging 250 gulden per persoon zitten, de regering van India zorgde voor de ruwe ontginning van die grond. In eigen beheer besteedde My rada de rest van de beschikbare som per Tibetaan i750 gulden dus) voor medis che voorzieningen, het slaan van water putten; de aanleg van elektriciteit, aan schaf van traktoren. van goed zaaizaad, de bouw van huizen, wegenaanleg in de nederzettingen en wat er verder alle maal komt kijken. De nederzettingen met centrale voor zieningen als een hospitaaltje. een school, een tempel, door Indiërs gedre ven winkels, een bank. zijn verkaveld in doipen mét ruwweg 200 inwoners, waai de perceeltjes grond in de onmiddellijke nabijheid van de woningen liggen. De leiding van de landbouwcoöperatie wordt langs democratische weg geko zen: elke dorpsraad heeft een vertegen woordiger in het coöperatïebestuur. De coöperatie zorgt voor centrale import van het zaaigoed, kunstmest en andere produktiemiddelen. stelt trakteren be schikbaar aan de boeren en zorgt uit- eindelijk voor de afeet op de markt De oogstresultaten zijn de afgelopen jaren erg wisselend geweest, afhanke lijk van de vraag hoeveel regenval er op de doorgaans erg droge grond kon worden geregistreerd. Zo leverde het afgelopen seizoen een van de nederzet tingen met een totaal aantal inwoners van 2500 op een in cultuur gebracht landbouwareaal van 640 hectares een opbrengst op van bijna vier ton mais per hectare. Intussen heeft de staf van Myrada zich van de eerste landbouwnederzettingen voor Tibetaanse vluchtelingen terugge- '...praat minder' Gerichte, zorgvuldig bestede hulp van een project dat tien jaar geleden werd aangepakt heeft in India 30.000 Tibetaanse vluchtelingen (twee derde daarvan in de staat Karna taka) aan de basis voor een nieuw be staan geholpen Eenvoudig is het vaak nog niet zoals de beheerder van de bank in Kollegal liet zien toen hij een enorme voorraad gouden, zilveren sierraden en andere ju welen uit de brandkast haalde: onderpand van 4000 mensen die er het laatste jaar een lening hadden afgeslo ten Een bank intussen, die niet alleen Tibetanen tot klant heeft, maar ook In- BILL DAVINSON diérs uit zes of zeven dorpen in de di- ....directeur Myrada... recte omgeving. Tot voor kort een gebied waar de bevol king erg afgelegen woonde en vaak lange dagreizen moest maken voor de meest voor de hand liggende voorzie ningen. In datzelfde Kollegal heeft dok ter Ramamurthy onder zijn patiënten in het hospitaaltje van de Tibetaanse ne derzetting ook heel wat Indische pa tiënten. Zonder een stuk mechanisatie, zonder kredietmogelijkheden, zonder een stel sel van centrale produktievoorzienin- gen zou het de Tibetanen in India niet zijn gelukt zich van het begin van een stuk onafhankelijkheid te verzekeren. Veel Indiërs in de omgeving van de ne derzettingen kijken met verbazing naai het experiment, Toch zijn in de Indische samenleving nogal wat goed bedoelde pogingen om coöperaties op te richten gestrand. De Indië is een individualist: zijn kaste-maatschappij werkt ook in dit soort produktieverbanden op het plat teland versplinterend. En als het al lukte om een landbouwcoöperatie uit de grond te stampen, dan ging ze - uitzon deringen daargelaten - vaak snel ter ziele wanneer de kleine politicus er be lust op stemmenwinst binnendrong en de kleine corruptie aan het systeem be gon te knagen. Bill Davinson troont me in een Landro ver over een bultig, steil pad mee naar een Indisch dorp waar Myrada het toch gaat proberen met een landbouwcoöp eratie. De voormannen die het er moe ten gaan klaren hebben hun opleiding gehad bij de Tibetanen. Met fondsen van dezelfde buitenlandse donors wordt geprobeerd om Indiërs die daarover nooit hebben beschikt aan een stukje grond te helpen, om ze in de landbouw op het paard te helpen. Heeft het vluchtelingenproject voor de Tibetanen in India misschien aanste kelijk gewerkt? Of maken de Indiërs ernst met de slagzin die ze in Mysore vol zelfspot hebben gekalkt op de door het verkeer wriemelende riksja's: „Werk eens wat harder: praat eens wat KOLLEGAL tindia) - Zakken vol goud. zilver en juwelen heeft de bank in de kluis: minder!"? onderpand voor leningen aan Tibetanen opinie en achtergrond iDoor Rudolph Bakken PARIJS - Het valt steeds weer op hoeveel dingen de Fransen elkaar kennelijk te vertellen hebben. Franse restaurants klinken als volifes. of kipperennen. Wat wordt daar alle maal uitgebazuind? De verhalen zul len wel met boeiender zijn dan ergens anders ter wereld, maar de Frans man weet zijn anekdote wel goed en snel te verkopen. In een populair televisieprogramma kort voor het avondnieuws van acht uur vertelt een uitgelezen stel ac teurs en actrices anekdotes die door kijkers werden ingestuurd. Het is de moeite waard dit gade te slaan. Aar dig ook als filmpje voor middelbare scholieren in andere landen af te draaien. Het maken van een opstel is de Fransman met de paplepel ingego ten en een goed verhaal is hem nog steeds goud waard. Vandaar dat in dit land de roman nog lang niet dood is. al wordt dat in hogere literaire kringen al sinds jaar en dag be weerd. Nu de herfst is aangebroken en de uitgevers met hun nieuwe aan biedingen voor de draad komen, vindt de Franse krantelezer pagina grote advertenties van de gerenom meerde uitgevershuizen, waarin hem uit de doeken wordt gedaan met welke diep menselijke drama 's hij de winter kan doorkomen. Zo wordt bijvoorbeeld in ..De Eilan ders" van Christian Giudicelli ver haalt over ..twee personen die dicht tegen de waanzin aanzitten, overeen klaarziende verteller en een echt paar dat door zijn jeugd in vuur en vlam staat" 132francs, ofte wel onge veer zeventien gulden, maar in ons land door importeursdouceurs na tuurlijk aanzienlijk prijziger). ..Het kamerscherm vande hel", van Diane de Margerie onthult dat ..Laurent dood is: verdronken; de alleengeble- ven Judith laat de herinneringen bij zich boven komen" ifrs. 35). En wie gesteld is op ..romans die het leven met gevoel en humor beschrij ven". koopt dezer dagen ..Een zoon van de herfst" van Frédèric Rey. voor 28francs. Als ..werelden waarin liefde, zaken, geld en hartstochten een man van de macht naar de af grond voeren" u boeien, koop dan ..De Beer", zo heet dit boek van J. F. Ferran: En om korte metten te ma ken met deze opsomming, waneer de belangstelling eerder uitgaat naar ..Een prachtig liefdeslied in Amster dam" dan gaat de Fransman deze winter over op ..De zeeman op goed geluk" van Claude Aubin. Dit soort literatuur, waarvan nog tientallen, zelfs honderdtallen titels genoemd zouden kunnen worden, wordt in dit land heel serieus geno men. Het verschijnt ook niet bij der derangsuitgeverijen. maar bij be kende ..huizen" als ..du Seuil". Flammarion of Gallisard. Wie van al die arme Fransen die Malraux. Sar tre en Mauriac te moeilijk vinden, kopen deze eendagsvliegen? In een overkoepelend uitgeverskan toor. waar men al die dingen weet. wordt me verteld dat er in Frankrijk per jaar zo'n elfduizend nieuwe titels uitkomen. Volgens de laatste statis tieken - uit 1975 - waren daaronder tweeduizend- tweehonderd-en vie rentachtig romans. Romans van het soort waarover we zo net spraken verschijnen doorgaans in een oplaag van drie tot vijfduizend exemplaren. De uitgever moet er vijftienhonderd verkopen wil hij geen verlies lijden aan de zeemansavonturen in Am sterdam. de zonen in de herfst en de krankzinnigen die door een lucide echtpaar branderig worden bespied. Laten we nu eens aannemen dat de auteurs van wie we enige voorbeel den noemden geluk hebben. Hun boek haalt - laten we zeggen - een oplaag van tweeduizend. En nemen we monsieur Giudicelli en zijn eilan ders. Het boek kost 32frs. dat is voor tweeduizend exemplaren frs. 64.000. Omdat de schrijver in Frankrijk tien procent ontvangt van de winkelprijs, betekent dit in het geval Giudicelli frs 6400. Dat is in harde guldens nog geen vierduizend gulden, een bedrag dat een ..witteboordenwerker" van enig niveau hier per maand verdient. Geen wonder dan ook dat in Frank rijk maar rond vierhonderd auteurs van de opbrengst van hun werk kun nen leven. De rest moet er geld bij verdienen Hoeveel Fransen zijn echt in boeken geïnteresseerd? Nadat hel boek van president Giscard d'Es- taing - Démocratie Franqaise"- was uitgekomen, schreef een krant pin nig: ..Alle andere uitgevers zijn ra zend. want zoals iedereen weet koopt iedere Fransman maar een enkel boek per jaar. en dat boek heeft fty dan nu gekocht". Op het overkoepelend bureau hoor ik dat van de 52 miljoen Fransen die er zijn. er tienduizend wel eens een boek lezen. En men ontkende met klem dat deze uitverkoren tiendui zend het bij een enkel boek per jaar zou laten. Als dat zo was zouden de statistieken ook niet kloppen. Hoe groot is dan de ..elite" die de goede boeken leest waarover in min stens vijf vette Franse literaire tijd schriften voortdurend wordt be richt? De boeken die ..te moeilijk" zijn omdat de normale hartstochten en de helderziende krankzinnighe den niet kant en klaar worden uit eengezet. maar gewikkeld in de filo sofie van de dag. Een handvol en: - naar me werd verzekerd - meer men sen in de provincie dan in Parijs. De beste Franse boekwinkels vindt men op het ogenblik niet meer in de hoofdstad, maar in de grotere pro vincieplaatsen. Dat zijn de boekwin kels in de goede oude stijl, waar de eigenaar weet welk boek goed is voor meneer de Bruin en voor mevrouw Van Geelen. Intussen bedreigt de Franse boe- kwinkel een nieuwe ramp. Dat zijn de ..supermarché". Daar worden supcr- latieve aantallen boeken volgens het recept dat we signaleerden tegen dumpprijzen aangeboden, en dan is er geen geld en geduld meer over voor wat iverkelijk telt. Daar geen Beckett. Proust en Malraux. hetzij dan in pocket. En waar geen plaats meer is op de plank voor het ware. wordt de Franse cultuur naar bene den gehaald, zo vreest men. Van Beckett's eerste boek werden er overigens maar achttien exempla ren verkocht. En toch kan de man nu van zijn pennevruchten leven. Er is dan ook nog hoop voor Giudicelli. Grainville en Claude Aabin. Om van de charmante Raphaelle Billetdoux len wat een naam) nog maar te zwij gen. Ze kreeg een hele pagina in het laatste nummer van het gerenom meerde ..Les nouvelles Literaires". plus een foto waarop we haar zien met haar brede, parelende mond. haar diep décolleté, en alles en nog wat. ..Pas op voor de zachtheid der dingen", heet haar boek en niet zon der reden. Het gaat over: ..Drie zus ters. drie vrouwengezichten, waarop alles van het leven zich weerspie gelt". (Door Frits Schils) ANKARA-IZMIR - Turkije en Griekenland schenen regel recht op een openlijke, militaire botsing aan te sturen, toen - nu twee maanden geleden - het Turkse experimentele schip MTA Sismik Hora de haven van Istanboel verliet voor de eerste van een reeks seismische op drachten in de omstreden wate ren van de Egeische Zee. Grie kenland stond op zijn achterste benen, want het zag zijn territo rium maritiem geschonden en de daarin aanwezige olie al weggepikt door de aartsvijand uit het Oosten. Terwijl de realist Karamanlis binnen zijn beperkte mogelijkheden verbale protesten richtte aan het adres van zijn Turkse ambtgenoot Suleyman Demirel en gelijktijdig de Verenigde Naties en het Internationaal Geiechtshol in Den Haag inschakelde, eisten een handjevol ..haviken" in het opperbevel van de Griekse strijdkrachten onmiddellijke militaire actie. De Sismik. vonden zij moest zonder pardon in de grond ge boord worden. Zo dacht ook de leider van Gnekenlands radicale socialisten Andreas Papandreou. erover. Blijkbaar zonder er zich rekenschap van te geven, dat de Griekse legers in geval van een confrontatie met de nummeriek supe rieure Turkse strijdkrachten geen schijn van kans zouden hebben, eiste Papandreou van Karamanlis boven dien. dat Griekenland zijn territoriale wateren niet alleen vanaf het vasteland maar ook vanaf de 3.045 eilanden van zes tot twaalf mijl zou uitbreiden. Aan gezien veel Griekse eilandjes pal tegen de Turkse westkust liggen, zou verwer kelijking van Papandreou's eis erop neerkomen, dat Turkse havens als Izmir en Istanboel praktisch afgesloten zou den worden, hetgeen dus onvermijdelijk in een Turks-Griekse oorlog zou culmi neren. Bilateraal Turkije, dat er ten aanzien van de rechten op het continentale plat in de Egeische Zee een heel andere interpre tatie op nahoudt, liet zich op de Griekse dreigementen niet onbetuigd. Premier Demirel waarschuwde dat niemand het lef moest hebben, ook maar een vinger naar de Sismik uit te steken. In dat ge val zouden de Turkse strijdkrachten onmiddellijk vernietigend toeslaan. En Alparslan Turkes. coalitiepartner van Demirel. pakte nog ïadicilei uit Tukes vond dat alle Griekse eilanden binnen een afstand van 50 kilometer van de Anatolische kustlijn dooi Tuikije moes ten worden bezet. Op het hoogtepunt van de ruzie en het wapengekletter legde Turkije's eerste minister de al bijna historische verklaring af. dat de eilanden voor de Anatolische kust ei genlijk niet Griekse eilanden moesten worden genoemd maar Egeische. Doordat Demirel nadien in gebreke bleef deze allerwege als „uiterst spec taculair" gekenschetste uitlating te verduidelijken, kreeg hij in eigen land kritiek te verduren. De verwijten kwamen van de zijde van ex-premier Bulent Ecevit, leider van de oppositionele Republikeinse Volkspar tij. die Demirel om diens ..tactloze, agressieveuitval ter verantwoording riep. Volgens Ecevit kan Turkije geen agressieve plannen koesteren, maar dient het in dit geval uitsluitend zijn be staande rechten te verdedigen. De herrie over de afbakening van het plat verflauwde toen de Verenigde Na ties met succes een beroep deden op Grieken en Turken om de zaak bilate raal uit te praten. Dinsdag 2 november wordt het overleg geopend. Langdurige en moeizame onderhandelingen liggen in het verschiet, want de materie die ter discussie staat, is erg gecompliceerd Een ding staat bij voorbaat vast- zonder wederzijdse bereidheid tot concessies zal er geen oplossing uit de bus komen. Daarvoor is ook nodig dat de partijen de traditionele argwaan ten opzichte van elkaar overboord zetten. Standpunten Bij hun ruzie om het bezit van de Egei sche Zee-bodem gaan de partijen van zeer verschillende rechtsopvattingen uit De Grieken stellen zich min of meer op net standpunt van de bezitter. Zij vinden dat de Turkse tegenpartij vooral niet te veel capsones moet hebben. Bij de verdediging van hun aanspraken doen de Grieken een beioep op de in 1958 tot stand gekomen Conventie van Genve aangaande het continentale plat Deze internationale overeenkomst kent kuststaten het alleenrecht toe, zeebodem en ondergrond look) duiten de territoriale wateren tot een diepte van tweehonderd meter te onderzoeken en te exploiteren Deze toevoeging im pliceert een aanzienlijke versterking van de Griekse claim. Anderzijds even wel erkent de Conventie van Genëve de gecompliceerdheid van de situatie in de Egeische Zee. alsmede de daaruit voortvloeiende „speciale omstandighe den". waarvan de overeenkomst dan zegt. dat die het best in een bilateraal akkoord geregeld zouden kunnen wor den. De Turkse regering heeft het akkoord van Genëve nimmer ondertekend. An kara vindt dat er een rechtvaardigere verdeling tot stand moet worden ge bracht, De Turkse vice-premier. Turhan Fezioglu. zei het ons in Ankara aldus: „De Egeische Zee is een zee. waarvan zowel Turken als Grieken moeten kun nen profiteren. In gelijke mate en op ba sis van samenwerking, wel te verstaan. In het westen van Turkije, dus daar waar het Anatolische plateau zich in zee voortzet, wonen 10 milj oen Turken. Het is voor ons volkomen onaanvaardbaar dat de Egeische Zee uitsluitend op basis van de aanwezigheid van enkele Griekse eilanden voor de Tuikse kust een Griekse zee zou zijn. Waar wij naar streven, is een gelijkmatige verdeling en een gezamenlijke exploratie op gelij kwaardige basis!" Verticale grens Hoewel concrete voorstellen nog ter ta fel moeten komen, is het bekend dat Turkije wat de afbakening van het con tinentale plat betieft, voorstander is van een grens, die van de Thiacische kust in het noorden via Thassos en de Cycladen in het hart van de Egeische Zee tot oostelijk van Kreta loopt. In het gebied oostelijk van ,deze lijn zouden straks de Tuikse olieboorschepen hun gang moeten kunnen gaan Da afbake ning dient dus te geschieden vanaf de wederzijdse continenten, aldus menen de Turken, waarbij de eilanden voor de Anatolische kust in geografische zin te beschouwen zijn als een voortzetting van het Anatolische plateau Sceptici aan Griekse zijde waarschu wen voor deze Turkse benaderingswij ze. Zij menen dat een verdeling op deze basis een eerste Turkse stap tot „gelei delijke" bezetting van de Oostegeïsche (Griekse) eilanden zou kunnen zijn. Vraag aan vice-premier Turhan Feziog lu: „Is er desondanks een reële kans op een bilateraal akkoord? Fezioglu: „Wij mogen er inderdaad van uitgaan, dat op 2 november van beide zijden con crete voorstellen zullen worden ge daan. Deze zullen de basis moeten zijn voor realistische gesprekken. Het is in beider belang dat er goede resultaten worden geboekt". Explosief De'feitelijk al dertien jaar bestaande controverse over de rechten op het. con tinentale plat belandde medio 1973 in een explosieve fase. nadat de Grieken bij het eiland Thassos ruime hoeveelhe den olie hadden aangeboord. Op grond van deze vondst ontstonden vermoe dens over de aanwezigheid van enorme kwantums hoogwaardige olie. In een orgie van geestdrift schreeuwden Atheense kranten die dagen uit. dat Griekse experts aan een jaarlijkse pro duktie van 9 miljoen ton dachten. Dat was een miljoen ton méér dan het land voor zijn binnenlandse consumptie nodig had. Begrijpelijk dat de Turken niet werkeloos bleven toekijken. In no vember 1973 verleende de regering in Ankara dc Staatelijke Turkse Petro leum Maatschappij olieconcessies in het oosten van de Egeische Zee. Het, conflict trad in zijn kritieke stadium, toen de Sismik met zijn seismische proeven begon. Inmiddels zijn aan Griekse zijde gelui den vernomen, die op de hooggespan nen verwachtingen een flinke domper zetten. Olie-experts zouden recentelijk tot de overtuiging zijn gekomen, dat de omvang van de tot dusver opgespoorde olievoorraden bar tegenvalt en het ei genlijk nauwelijks de moeite waard is. tot winning over te gaan. Bij de komende onderhandelingen zul len de Turken zeker ook van de Grieken eisen, dat zij hun militairen van de ge demilitariseerde eilanden voor de Turkse kust terugtrekken. Het gaat hierbij met name om de Dodekanesos. Griekenland, datzich na de Tweede We reldoorlog bij verdrag heeft verplicht geen strijdkrachten op deze eilanden te stationeren, voert als verweer voor het tegendeel aan. dat Turkije op schoot- safstand zijn machtige strijdmacht langs de 2600 kilometer lange kust heeft samengetrokken. Athene blijft erop hameren geen offensieve bedoelingen te hebben, maar wil paraat zijn om de ei landbevolking voor onverhoedse even tualiteiten te behoeden. Luchtruim taboe Een kwestie die eveneens niet los kan worden gezien van de bestaande con flictstof, is die van het luchtruim boven de Egeische Zee. Dat is sinds twee jaar taboe voor alle soorten van vliegver keer. De Grieken, die juist daarvoor op Cyprus hun geweldige nederlaag had den moeten slikken, gingen tot deze eenzijdige maatregel over. nadat de toenmalige Turkse premier Ecevit erop gezinspeeld had, de actieradius van de Turkse vluchtcontrole van de territoriale wateren tot halverwege de Egeische Zee uit te breiden. Dat was te veel voor de Grieken. Het gevolg is dat ook nu nog vliegtuigen op hun reis van Istanboel naar Athene genoodzaakt zijn om een omweg te maken via Sofia. JOEGOSLAVIË; boV^Alot'ndroupolis ^Ve'^wT!'essoloni^ jKosom )|1^. ^SAMÓTHRAkr-. ÏATHOS^n "s l^irloanmno - Cortoe Y Lij-Ja LYM P U Lorisso^ j| "Trikkalo Volos LlI thessaliê d YllA - fNOORQ.SPOPADEN: PARNASSUS Palrai^^Spl Kormlhof?)^ '.-.^PELOPONNESUS^ llympia KEFALLINU fANDBOS: 'r '5; Ionische zCee'; -DODEKANESOS^ Spoorweg Rui re A Bergtop I km R r a: jdaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 4