Aanvullende loonmaatregel voor eind 1976 verwacht CDA wil meer geld fietspaden Smit Salvor 'vrij', maar 'nog niet vertrokken' Zweeds koningspaar in Lelystad FORD NOEMT CARTER POTENTIEEL GEVAAR TEGEMOETKOMING AAN ACHTERBAN VAKBEWEGING Gs Groningen schuldig aan onverantwoorde besteding overheidsgeld Kamer wil snel reorganisatie politie AANHOUDINGEN IN KAMERCOMMISSIE WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 i Van ome redactie economiei DEN HAAG - Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat het kabi net vrijdag voor de maanden november en december nog met, een kleine aanvullende loonmaatregel komt. Deze maatregel zal dan inhouden, dat alle werknemers over de laatste maanden van het jaar er nog enkele guldens zullen bijkrijgen. De eis die het FNV aanvankelijk stelde. 40 gulden per maand voor iedereen met in gang van 1 oktober, werd vorige week door het kabinet als 'te duur" bestempeld. Een tussenoplossing van het CNV. werd door de httttSt ITlCt werkgevers afgewezen. november en december niet meer. waardoor het kabinet dan binnen de verwachtingen zou blijven de Fe iel horoid Het afgelopen weekeinde is hel de top Eerste kamer maakt Tijdens het gesprek dat een kabinets delegatie vorige week heeft gevoerd met vakbeweging en werkgevers, heeft minister Boersma van sociale zaken de vakbeweging en werkgevers gevraagd of er een mogelijkheid bestond, dat ze elkaar nog zouden kunnen vinden. Na die tijd heeft de minister echter geen opwekkende geluiden uit beide krin gen gehoord. De werkgevers en met name het midden- en kleinbedrijf blijft iedere ex tra verhoging, te betalen in de tweede helft van dit jaar. definitief afwijzen. Ook de industriële werkgevers hebben weinig oren naar- een loonsverhoging, hoe klein dan ook omdat ze van mening zijn. dat de prijzen nog niet boven de ramingen van het Centraal Plan Bureau zijn uitgestegen. Zij worden hierin be vestigd door minister Lubbers van eco nomische zaken, die de sociale partners Regeling tarieven gezondheidszorg (Slot van pap. 1) stellen voor de werkwijze van het Cen traal Orgaan Tarieven Gezondheids zorg. Zoveel mogelijk blijft de huidige grondslag gehandhaafd, waarbij tarie ven en honorariums op basis van over eenkomsten tussen medewerkers en verzekeraars tot stand komen. Partijen moeten die overeenkomsten samen ter goedkeuring voorleggen. VLISSINGEN - De Cubaanse autoritei ten hebben donderdagmorgen aan de Nederlandse zeesleper Smit Salvor toestemming verleend om te vertrek ken. Het schip was dinsdagavond laat volgens de rederij. Smit International Rotterdam, nog niet vertrokken uit de Cubaanse havenstad Isabella de Sagua. Dit in tegenstelling tot berichten die eerder op de dag via radio en televisie werden verspreid. „Als de Smit Salvor het ruime sop zou hebben gekozen, dan had de kapitein ons dit zeker gemeld, zo gauw het schip zich buiten de territo riale wateren bevond", aldus een woordvoerder van Smit. Zoals bekend werd de Snul Salvor op 9 oktober door de Cubanen opgebracht omdat hel bergingsvaartuig zich zonder olïicièle toestemming in decübaans&va- teren bevond. Vorige week bestond bij Smit International het vermoeden dat het nog vrij lang zou kunnen duren, al vorens sclup en bemanning weer in vrijheid werden gelaten. Dinsdagmor gen deelde het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag echter mee. dat de Smit Salvor in vrijheid was ge steld. Of het. schip inderdaad ook was vertrokken was dinsdagavond laat nog niet bekend. Een woordvoerder van Smit International: ..Zolang de geruch ten niet bevestigd worden door de be manning van het schip zelf. lijkt het ons ongeloofwaardig dat de Smit Salvor Isabella de Sagua definitief heeft, verla ten Via Scheveningen Radio proberen we al de hele dag contact te krijgen met het schip, maar alle pogingen zijn tot dusver tevergeefs. Het zou daarom ook dom zijn om het bericht te verspreiden als zou de sleepboot vrij zijn. We zouden op zo'n manier valse hoop wekken bij familieleden van de bemanning". Overwegend droog Aanvankelijk op veel plaatsen mist ol laaghangende bewolking, daarna w eer perioden met zon. Overwegend droog. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en maxima omstreeks 13 graden, maar in mïslgebieden lager. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag. Overwegend droog en nevelig weer. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uuren zon. 0 tot 4. min.temp. omstreeks 8 graden: max.temp. omstreeks 13 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent Voor vrijdag aantal uren zon. 0 tot 5. min.temp omstreeks 7 graden: max.temp., omstreeks 13 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent NB. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 graden en voor vrijdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON EN MAAN 28 oktober Zon op 07.27 onder 17.19 Maan op 13.00 onder 22.16 duidelijk maakte, dat de prijzen volgens zijn verwachtingen alleen nog maar in oktober zullen stijgen en in de maanden PORT DAG- EN NIEUWSBLADEN OMHOOG DEN IIAAG (ANP) - De porlotarieven voor partijeupost gaal gemiddeld met vier cent omhoog. Voor dagbladen is die verhoging echter 5.1 cent en voor periodieken gemiddeld 4.2 cent. Staatssecretaris Van Hullen van ver keer en waterstaat heeft dit de tweede kamer in een brief meegedeeld. Eerder was al bekend geworden dat de briefporto per l juli aanstaande met vijl cent omhoog gaat. Die verhoging geldt ook voor briefkaarten en drukwerk. abortus-wetsontwerp Van onze parlementaire redactie i DEN HAAG - De eerste Kamer zet flinke spoed achter de behandeling van het abortus-wetsontwerp van PvdA en VVD Eerder dan verwacht, waarschijn lijk nog voor Kerstmis zou de senaat het eindoordeel over hel voorstel vellen De kans dat het wetsontwerp in de eer ste kamer geen meerderheid haalt, lijkt de laatste weken overigens iets kleiner. De meeste senaatsfracties hebben dins dag een gedachtenwisseling over de abortus-kwestie gehad. Over twee we ken moet het schriftelijk verslag van de kamerleden ovei hot wetsontwerp van PvdA en VVD gereed zijn. Gezien het uitvoerige debat in de tweede kamer zullen vrijwel alle partijen volstaan met een eindverslag, wat de schriftelijke beantwoording van de kant van de vier indieners aanzienlijk kan bekorten Het plenaire debat kan daardoor zeker met enkele weken worden vervroegd. BESCHULDIGING ACCOUNTANT: WANGEDRAG TIJDENS DR1NKFESTIJN GRONINGEN (ANP) - De provin ciaal accountant van Groningen verwacht stijging van het uitgaven- peil vanwege "onverantwoorde be steding van overheidsgelden". Hij beschuldigt het college van gedepu teerde staten van het gebruik van sterke drank op kosten van de over heid. van drinkfeslijnen en van wangedrag. De toepassing van de verontreinigingsheffing door liet provinciaal bestuur noemt de ac countant onrechtvaardig en leidend tot een 'administratieve chaos'. De provinciaal accountant schrijft dit in zijn verslag over de controle op het financiële beheer van de provin cie Groningen over het dienstjaar 1974 Een stuk dal uitgebracht is aan provinciale staten van Groningen en dat maandag door mr. E. H. Toxo- „peus, commissaris der koningin openbaar gemaakt is, De provin ciaal accountant, komt tot zijn op merkingen over wangedrag en drink festijnen in het hoofdstukje: ver wachting voor de eerstvolgende dienstjaren. ..Het ergste gevalheeft zich volgens de accountant afgespeeld begin juni na afloop van een driedaagse mara- thonslalenvergadering Blijkbaar meende liet merendeel van de heren gedeputeerden dat de tijd daar was eens een drinkgelag aan te richten. Uil een ingediende declaratie van een ambtenaar heb ik kunnen aflei den dal dit 'feest' heelt plaatsgehad op 2 juni jl. Het dnnkicsüjn heelt tot 2 uur "s nachts geduurd. Door ingrij pen van de concierge van het provin ciehuis is er een eind gemaakt, nadat hij telefonisch om assistentie had verzocht. Enige 'heren' zijn daarna laveloos en onbekwaam afgevoerd". De accountant noemt dit 'onverant woorde besteding van overheidsgel den omdat en de drank en de kosten van het vervoer daarna op rekening zijn gekomen van de provincie Toxopeus Commissaris der koningin Toxopeus noemde het 'in ieder geval een onge bruikelijke manier van verslag doen van een provinciaal accountant' ..Hij matigt zich ook een oordeel aan over zaken die geen enkel financieel gevolg hebben En dat men na zo'n slopende marathon-vergadering op kosten van de provincie een stevige borrel drinkt, acht ik normaal" al dus de heer Toxopeus. De provin ciale staten van Groningen moesten volgens hem maar oordelen. ..Door hel treffen van populaire maatregelen tracht men de gulle jongen uit te hangen, waarbij men de kosten van zuivering van het opper vlaktewater afwentelt op degenen, wier inkomen hoog genoeg wordt geacht om de belasting die van jaar tot jaar hogerwordt. op te brengen schrijft de provinciaal accountant in zijn verslag 1974 over de wijze waarop de provincie Groningen de zoge naamde milieubelasting int Mr Toxopeus venvees in zijn reactie hierop naar de beslissingen van pro vinciale stalen ..Het gaal om uit voering van door de staten bepaald beleid ADVERTENTIE van Nederlandse Vakeentrales duidelijk geworden, dat liet kader tot nu toe nog niet bereid blijkt te zijn iets in te leveren ter be strijding van de werkloosheid en de handhaving van de collectieve voor zieningen. Volgens onze zegskringen. zou het kabinet het belangrijk vinden toch iels te doen. om hel niet name de vakbeweging niet al te moeilijk te ma ken in liet gareel le blijven. Met name geldt dat voor de eerste helft van het komende jaar. waarin de verkiezingen zullen plaatsvinden. ..Arbeidsonrust tegen de verkiezingen, kan geen enkele partij zich permitteren", zo werd ons gezegd Andriessen: Resolutie kan laatste pijler PvdA-CDA wegslaan ZEVENBERGEN (ANP) - Als de geza menlijke resolutie van PvdA en PPR wordt aangenomen zal wellicht de laatste pijler onder de brug tussen PvdA en christen-democraten w orden weggeslagen. KV P-I ractievoorzi tier mr. Andriessen zei dit dinsdagavond tijdens een poli tieke vergadering in Zevenbergen. Volgens Andriessen komt de resolutie voort uit de overtuiging dal. de brug functie niel is geslaagd Bij de volgende kabinetsformatie wil hij alleen onderhandelen met partijen die eikaars legelijkwaardigheid erkennen. Parlementair of extra-parlementair doet er niet toe. maar dit moet van toe passing zijn op elke partner. Voor kabinetsconstructies zoals bij de vorige formatie voelt de KVP-voorzitter niet zo veel. Jammer vindt Andriessen het dat socia listen en christen-democraten elkaar tijdens deze regeringsperiode op het punt van de inflalie-beslrijding niet hebben kunnen vinden. Het CDA is bereid zowel met PvdA als met VVD op basis van een compromis regeringsverantwoordelijkheid te dra gen Maar daarbij willen wij en in onze andere beginselen en in ons ander pro gram door beide partijen niet alleen worden getolereerd. Wij willen ook wor den gerespecteerd. Wij zullen ons de plaats tussen liberalisme en socialisme niet laten aanpraten Dit heelt CHU-tracUevoorzilter Krui- singa dinsdagavond gezegd tijdens een spreekbeurt te Pijnacker Dr Kruismga. wees er op. dat zowel PvdA als VVD de mogelijkheid van een bondgenoot met het CDA niet uit de weg gaan. ..Maar beide par tijen willen tegelijkertijd de verwerpelijkheid van de christen-democratische partijen in hun essentie toelichten. Dat mag voor ons in de toekomst niet aanvaardbaar zijn. zei dr, Kruisinga. Van onze corresponaenti AL.HERE - Koning Karl Gustaf van Zweden en zijn vrouw koningin Sil via hebben de tweede dag van hun staatsbezoek aan ons land voorna melijk doorgebracht in de zuidelijke TJsselmeerpolder. Begeleid door koningin Juliana bezochten zij dinsdag het bouwterrein voor Al- mere. een veebedrijf in zuidelijk Flevoland en h scheepsarcheologie in Ketelha\en. In Lelystad bezochten de koninklijke gasten de woonwijk Rode Klif. Tij dens de rondgang door het winkel centrum deed zich een klein incident voor. toen een verslaggever van de Zweedse televisie koningin Silvia vroeg of het Zweedse volk misschien in het voorjaar een blijde gebeurtenis mocht verwachten. Het antwoord van de vorstin: „U zou niet zo nieuwsgierig moeten zijn". Met een door de ministerraad aange boden diner in het hoofdstedelijke rijksmuseum eindigde de tweede dag van het staatsbezoek. Op de foto: op een veebedrijf in zuide lijk Flevoland kreeg het koninklijk paar een fruitmand aangeboden door de eigenaar. OEN HAAGIANPl- In de tweede kamer is dinsdagmiddag bij de ministers Van Agt van justitie en De Gaay Fortman van binnenlandse zaken aangedrongen op hel betrachten van spoed bij de reorganisatie van de politie, bij liet vormen van provinciale politiekorp- Een aantai maanden geleden, ujaensde bespreking van de nieuwe politiewet had de tweede kamer het groene licht voor de reorganisatie gegeven Thans, bij de behandeling van het politiebeleid, constateerden verscheidene kamerle den Franssen - Pvda. Aarts - CDA en Van Winkel - PPRi dat er nodig iets moet gebeuren .Er is bij de politie nog veel weerstand Van een sterke wil tot samenwerking binnen de twee politie- groeperingen is nog geen sprake", zei Franssen. PITTSBURG (REL TER. t PI, AFP) - President Ford van de Verenigde Sta ten heelt dinsdag, een week voor de presidentsverkiezingen, zijn felste aanval gedaan op zijn democratische tegenstander Carter en hem een poten tieel gevaar genoemd. Ford beschuldigde Carter van liet alleg- gen van verklaringen die uitnodigen tot conflicten en agressie In een toespraak tot de economische club van Pittsburg in Pennsylvania noemde Ford de Carter-doctrine „een aanzienlijk risico dat zou kunnen leiden tot grote internationale crises' Volgens de republikeinse kandidaat is Carter van plan de Amerikaanse ver plichtingen in het buitenland te ver minderen. de defensie-uitgaven te ver lagen. troepen uit Zuid-Korea terug te trekken. Westeuropese landen met sterke communistische opposities te ondermijnen, het evenwicht in het Midden-Oosten in gevaar te brengen en Joegoslavië ma Tito's dood) aan de Russen over te laten. Carter pareerde dinsdag de uitval van Ford door te zeggen dat de wereld 'bluf fen en snoeven' van de Verenigde Staten moe is en wil weten wanneer en waar hel zijn militaire macht zou gebruiken.Car- ters verklaring dat hij als president nooit militair zou ingrijpen wanneer de Sowjeis na de dood van Tito in Joegos lavië zouden optreden, is niet alleen scherp veroordeeld door Kissinger. Commentatoren van naam zijn van me ning dat Carter met deze uitspraak een der grondslagen van de Amerikaanse buitenlandse politiek sedert president Harry Truman heeft overtreden, name lijk de Sowjets in het duister laten over mogelijke Amerikaanse tegenmaatre gelen in Joegoslavië. obelprijsivi n naars Tien nobelprijswinnaars hebben dins dag kritiek geleverd op president Ford omdat hij he t feit d at de nobelprijzen di t jaar allemaal naar Amerikanen zijn ge gaan. heeft aangegrepen om het verwijt te ontzenuwen van zijn rivaal Jimmy Carter dat men Amerika beschouwt als een zwak land. Een commissie uit de tweede kamer heeft dinsdag een gesprek gehad met de Israëlische advocate mevrouw Lea Tsemel naar aanleiding van de aan houding van de Nederlander Ger Das sen in de wateren rond Libanon. Mevrouw Tsemel. lid van de Israëlische commissie voor de rechten van de mens. heeft tegenover de kamerleden haar on gerustheid uitgesproken over het op treden van de politie en de vergaande bevoegdheden die daarbij worden ge- •hanleerd Het gesprek met de kamerle den. onder wie dr. Roethof ipvdai en en kele leden van de commissie voor bui tenlandse zaken. werd.bijgewoond door Ger Dassen, die vorige week door de Is raëlische autoriteiten is vrijgelaten. Na afloop verklaarde hel kamerlid Roethot ervan overtuigd te zijn dat de Israëli sche autoriteiten hun boekje te buiten zijn gegaan met de aanhouding van Dassen Vaststaat onder meer dat Das sen buiten de Israëlische territoriale wateren is opgepakt, aldus Roethof. Op de foto. links de heer Roethof, mid den Ger Dassen en rechts mevrouw Tsemel. CORNELISSEN: TE WEINIG AANDACHT VOOR LANGZAAM VERKEER iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - De christen democratische partijen in de tweede kamer willen dat minister Westerterp van verkeer en waterstaat meer geld uittrekt voor de aanleg van fietspaden. De CDA-partijen vinden dat een bedrag van vijf miljoen gulden onttrokken moet worden aan de post voor de aan leg van autowegen ten behoeve van het fietsverkeer. Dat staat in een amendement dat de KVP'er Cornelissen dinsdagavond in de tweede kamer indiende bij de behande ling van de begroting van minister Wes terterp. Cornelissen zei teleurgesteld te zijn over de geringe aandacht in deze begroting vooi het langzame verkeer. Een derde van de verplaatsingen in ons land vindt plaats per fiets of bromfiets Hij vroeg van minister Westerterp een duidelijke toezegging dat de aanleg van fietspaden een prioriteit zal krijgen in dien weer een nieuw werkgelegenheid sprogramma wordt opgesteld Ook in volgende begrotingen zal telkens meer geld vooi fietspaden moeten worden uitgetrokken. De christen-democraten staan op dit punt lijnrecht tegenover de VVD. die juist vindt dat ei in de begroting te weinig geld voor de aanleg van nieuwe autowegen is uitgetrokken. Er ligt een amendement van de V VD'er De Beer om 60 miljoen gulden meer uit te trekken voor wegenaanleg, boven de 522 miljoen die Westerterp daaraan wil uitgeven WD-woordvoerstei mevrouw Smit- Kroes noemde het beleid van de minis ter 'fietspadengebrobbel Mevrouw Smit-Kroes uitte schei pe kri tiek op het openbaar-vervoerbeleid van de minister Het hanteren van de 5-personen-norm bij het streekvervoer noemde zij het hanteren van een botte bijl .Dat vermindert de tekorten op het openbaar vervoer niet. maai is dweilen met de kraan open Volgens haar moet het openbaar vervoer gezond gemaakt worden dooi fusering, integratie en standaardisatie van tarieven en dien stregelingen en hel voorkomen van doublures in de dienstverlening. Vol gens mevrouw Smit kan op die manier4 tot 5 procent van de openbaar- vet voetgelden worden bezuinigd. Me vrouw Smit diende zelfs een amende ment in om de uitgaven voor het open baai vervoer in 1977 met 100 miljoen gulden te verminderen De VVD'er Ko ning bekritiseerde het achterblijven van openbaar-vervoersvoorzieningen in de nieuwe steden en wijken, wat de foren zen juist weer in de eigen auto drijft. De KVP'er Cornelissen deed nog een suggestie om kantoren en andere ar beidsintensieve instellingen vesti gingspremies te geven als zij bereid zijn zich te vestigen in de buurt van stations. Daaimee kan het gebruik van het open baar vervoer worden bevorderd Van groot belang voor de groei van het ge bruik daarvan noemde hij de aanleg van vrije banen en het. verlenen van voor rang in het verkeer aan trams en bussen. I erkeersonderwi js De socialist Knot vroeg de minister waarom hij zijn hand op de portemon nee houdt, waar het gaat om de aanleg van vrije busbanen in de regio. Volgens hem blijven vooral op het platteland de voorzieningen voor openbaar vervoer ver achter. Minister Westerterp kreeg ook enige kritiek te horen op zijn beleid ten aan zien van de verkeersveiligheid Welis waar is de kamer in meerderheid tevre den over de maatregelen die hij in het verleden heeft genomen (alcoholwetge ving. autogordels, bromfïetshelmen. maximumsnelheidi. maar men vindt dat hij er nog lang niet genoeg aan doet. Mevrouw Smit-Kroes verzette zich ook tegen het voornemen van minister Van Kemenade van onderwijs om het ver- keersonderwijs te schrappen uit hel on derwijs op de basisscholen. Zij diende een motie in. waarin zij van minister Westerterp vraagt al zijn invloed aan te wenden om dit besluit ongedaan te ma ken. Ook het CDA sprak zich bij monde van de heer Beinema (ar) uit tegen deze stap van de minister van onderwijs. Directie: F van de Velde, K, Scherphuis en W. F. 'de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissïngen: Walstraat 56-60, tel. (011841 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan- Advertentie-afdeling. (01186)1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11 30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Over!, adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 37,75; franco per post 42.-; per maand 12,75; 1össè"nummers f 0,55 (iricTusieT? pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/zx tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 2.50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3