VERANDERD IJZENDIJKE OP OUDE ANSICHTEN Yvonne Klasen weet nog niet van ophouden met de zwemsport i SATANISCHE RAKKERS Anderlecht rukt op naar de tweede plaats achter Brugge 1 Rien Timmers houdt expositie tekeningen en collages in Terneuzen Wim Kruidenier verzamelt oude dorpsprenten Talrijke verwoestingen in tweede WO SASSE BEHOORT TOT DE OUDERE GARDE I I Clubkampioenschappen karate in Hulst HULST - l»e karateclub Hulst heelt vo rige week iu de St-Willibrordusschool de jaarlijks clubkarnpioenschappen gehouden. Er waren in totaaldeelne mers. Freddie de Keersmaker viel we gens een blessure bovendien in de eer ste ronde al uit. In de tweede ronde won J. de Boer zijn duel met E. Broeckaert, Wullaert won van Kooln. Fasschaert kreeg klop van De Waal en Laplante baalde bet tegen De Rechter. In de halve lïnales plaatste Laplante zich als eerste door een overwinning op De Waal. Wullaart werd zijn tegenstan der omdat deze De Boer geen schijn van kans gaf De finale - alle weds l rijden gingen o\ erL' minuten - haalde C Laplante de titel binnen Als scheidsrechters fungeerden bij deze kampioenschappen: dc heer Basschaert uit Stekene. tevens trainer van de karateclub Hulst, de heer Fieret uit Axel en de heer Vereeken uit Sint- Niklaas. Volgende maand speelt de club uit. Hulst een wedstrijd tegen Stekene. Schieting NIEU W-N AMEN - Aan de schieting bi j Et de Kindt te Nieuw-Namen namen 77 schutters deel. De uitslag van de eerste wip luidt eerste hoge vogel: Gab Sa- vooy. Sint-Jansteen, tweede hoge vogel: Ed Savooy. Sint-Jansteen: eerste zij vo gel; Gab.Savooy.Sini-Jansteen: tweede zijvogel L. van de Vijver. Melsele. derde zijvogel. P. van Dijk. Niel; vierde zijvo gel: P. Vereecken. Brasschaet: eerste kal en tweede kal: C Hermans. Zwijn- drecht; derde kal" J. van Remortel, Sint-Jansteen, vierde kal: J Apers Nieuw-Namen. De uitslag van de tweede wip luidt eer ste hoge vogel: A IJsebaert. Sint- Niklaas; tweede hoge vogel: C van Roeyen. Nieuw-Namen: eerste zijvogel: Th. Praet. Nieuw-Namen; tweede zijvo gel: A de Waal. Nieuw-Namen: derde zijvogel; P. de Kindt. Nieuw-Namen; vierde zijvogel: J. van Remortel, SinU Jansteen; eerste kal C. Hermans. Zwijndrecht; tweede kal C. Schud- diugs. Kieldrecht; derde kal: R van Wa terschoot. Kloosterzande; vierde kal. R Duerinck. Kloosterzande. ZEEUWSCH-VLAANDEREN ROOSENDALER (32) MET SCHERPE EN ABSURDE KIJK OP DE MENS TERNEUZEN - Bij de galerie 'Des beaux arts' in Terneuzen exposeert vanaf vrijdag lot en met 17 november Rien Timmers tekeningen en ge mengde technieken. Timmers. 32 jaar. kreeg zijn opleiding aan de koninklijke academie in Antwerpen. Werk van zijn hand was ondermeer te zien in Roosen daal. Boxtel. Breda. Schilde (b). Ant werpen en Dusseldorl'. Geïnteresseerde bezoekers ontwaarden in zijn schilderijen en tekeningen iets van de absurde en uitbundige wereld van Jeroen Bosch en Breughel. De laat ste tijd laat hij zich ook inspireren door Paul Klee. Timmer probeert door de mens heen te kijken Zijn fragmentarische voorstel lingen zetten hem dikwijls neer als een vergankelijk wezen. Afgelopen zomer exposeerde hij in Dordrecht een aantal bizarre 'altaar- stukjes'1 goedmoedige spot met een rooms verleden. Een klauwende hand. die centraal stond in een aantal voor stellingen. verwees naar een niet minder bizarre jeugdherinnering Sjoelwedstrijden HULST - De Hulster sjoelclub 'Wij blij ven actief hield in hel clublokaal bij R. de Vilder te Hulst de competitie sjoel wedstrijden. waarvan de uitslagen luid den- 1 mevrouw J. van Kerckhoven 253 punt. 2 mevrouw E. Keijzer 246 punt. 3 mevrouw R. de Vilder 240 punt., 4 me vrouw N va de Voorde 239 punt. 5 me vrouw R Keijzer 215 punt. 6 mevrouw M. Gijsel 212 punt en 7 mevrouw M. Schauwaert 200 punten De tentoonstelling bij 'Des Beaux arts' wordt vrijdagavond om 20.30 uur offi cieel geopend. Timmers zelf houdt een inleiding Spelers en supporters 'Monkey Bar' maakten reisje KLOOSTERZANDE - Spelers en sup- porters van Monkey Bar' uit Klooster zande maakten een tocht naar Rotter dam. waar zij te gast waren bij de leden van Bar Euroflak'. Op het sportterrein van het zeevaartcentrum 'de Beer' bij Rozenburg speelde 'Monkey' drie wed strijden. waarna gasten en gastheren deelnamen aan een broodmaaltijd en men de rest van de tijd in een gezellig samenzijn doorbracht. Het 'Monkey'- dames elftal won met 6-1 van het dames elftal 'Europhap' en kreeg als trofee een standaard aangeboden. Het eerste heren team van Monkey' won met 4-1 van 'Euroflak' L Monkey' kreeg als aandenken aan deze wedstrijd een bo kaal. De spelers R Verstraeten. L. de Nijs <2> en Fr. Vervaert maakten voor 'Monkey' de goals. Het tweede heren team van 'Monkey' verloor met 0-5 van 'Kosmos' I. Vrijdag 29 oktober is er in 'Monkey' de j aarlij kse feestvergadering. Het feest begint om half negen met een huldiging van verschillende leden. Na het meer officiële gedeelte treedt om tien uur de boerenkapel 'windkracht Negen' op. c vele bijvalsbetuigingen die ik ontving naar aanlei ding van mijn vorige stukje Kousepaol en Praotuusi no pen mij er hier nog eren op terug te komen. Terwijl ik iets over drukfouten schreef verschenen mij helse visioenen ore'rde meest onzinnige misdruksels. Niet voor niets spreekt men van zelduiveltjes' izeg maar ge rust: zetduivélsj. De ervaring heeft namelijk geleerd dat men dit - erover schrijven dus - onmogelijk kan doen zonder opnieuw ge troffen te worden door de satanische weerwraak van de kleine doch o zo venijnige rakkertjes. En jawel hoor. wat zag ik met mijn betraand oog? In bedoeld stukje waren de woorden pael en paol. praet en proat op een wijze verwisseld waarvan ik zelfs in mijn diepste pessimisme niet had durven dromen. Dat er des ondanks zoveel juiste reacties kwamen pleit voor de intel ligentie van mijn lezers Verscheidene lezers maakten mij erop attent dat cr nog een opvallend woord ronddivarrelt dat hier met thuis hoort. Een vreemde benaming voor de jaarlijkse vakan tiekinderweek: Speulenée in Terneuzen en Speulmarkt iu West- Zeeuiosvlaanderen. Wederom stel ik dc vraag: "Zijl ge dol geworden met uw Spculcnêe en SpeulmartIs liet Bra bants?' l voeg een ges rciiKie ic^er mij ik mem net niet. wet, (lat ook deze iwee woorden hier belactielijk aandoen. Afgelopen week stond ter gelegenheid van de Kinderboe kenweek het kinderboek centraal in de literatuur. Ik her inner er mij eeen waarnaar ik ijverig zocht doch dat vooi mij onbereikbaar bleef. Toch hoop ik het na al diejaien nog eens tegen te komen De Schipbreuk Van De Libellu le Ik zal het lezen en er zal weerom sen desillusie toege voegd worden aan de vele die in de loop der jaren te incasseren vielen want het merkwaardige van jeugdher inneringen is dat ze zo vreselijk onbetrouwbaar zijn. Nochtans blijken ze onuitroeibaar, probeer maar om ze te vergeten, het lukt niet. Vergeten is minstens een eten grote kunst als onthouden Hoe dit zij. reeds voor ik de leeskunst machtig ivas hoorde ik het va haal van de ondergang van de LibelluleHet was een bedvertelsel. niet opwekkend zult u denken maar ik sliep er best op. Het liep allemaal nogal goed af. behou dens een enkele pechvogel die bovendien een slechte in borst had en die de schrijver daaiom in zijn grote zin vooi rechtvaardigheid naar de bodem der zee venvees werd iedereen gered Bovendien werd iedere keer als ik de geschiedenis hoorde er met nadruk bijgevoegd dat het geen echte gebeurtenis was. De mondelinge weergave was mij echter genoeg en ik popelde om het boek zelf te lezen. Eindelijk was het zo va dat ik het uit de volksbibliotheek mocht lenen Helaas, het ontbrak, de dioefgeestige grijsaard die mij dit meedeelde zei dal het stukgelezen was en helemaal vol ezelsoren en gevlekt van de veie tranen die erop geplengd waren Want het was zo n piachtig boekzei hij. Het was niet meet vervangen en uit de roulatie genomen, wel bood hv me aan Jaap Holm en zijn vrinden en De zilveren schaat sen ook heel mooie boeken, zei hij. Maar ze haaiden het natuurlijk niet bij De Schipbreuk Van De Libellule het boek dat ik tot mijn spijt nooit Ia s. WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 De Traoiesstraat in IJzendijke. nu en in 1910 IJZENDIJKE - Aan ansicht kaarten anno 1900 kan men zien dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen ingrijpend is veranderd. De oor zaak: vooral de harde strijd die er aan het eind van de tweede wereldoorlog om elke meter is gevoerd en waarbij talrijke ver woestingen zijn aangericht. Bij de weropbouw is weinig reke ning gehouden met de histori sche situatie en de meeste West-Zeeuws-Vlaamse dorpen kregen na de oorlog een totaal ander aanzien. De laatste jaren is de belangstelling voor de 'goede oude tijd' van voor de oorlog flink toegenomen 'Antieke' voorwerpen uit grootmoeders tijd bren gen goed geld op en boeken over die tijd vliegen bij wijze van spreken de deur uit. Ook oude ansichten doen het goed Sommigen stropen stad en land af om zeldzame exemplaren op de kop te Uk ken. Wim Kruidenier uit IJzendijke is zo ie mand. Hij heeft zich speciaal toegelegd op oude kiekjes van z'n huidige woon plaats. Door nijver speurwerk heft hij al een dertigtal fraaie ansichten van IJ zendijke kunnen bemachtigen Begin dit jaar kwam hij op het idee iets met z'n verzameling te gaan doen. Met de oude ansichten in de hand en een fotocamera rond de nek trok hij er op uit de plekjes die er op staan afgebeeld opnieuw te fo tograferen en daarna door vergelijking na te gaan wat er zoal is veranderd. Standpunt Kruidenier „Ik heb geprobeerd precies hetzelfde standpunt in te nemen als m'n voorganger 70 jaar geleden. Uit de eer ste resultaten blijkt ook de woonplaats van Wim Kruidenier sinds deeeuwwisse- ling sterk veranderd te zijn. „Ik heb er echter ook foto's lussen waar op de tijd lijkt stil te staan De Trapjes- straat bijvoorbeeld zieter in grote lijnen nog precies zo uit als in 1900." In het streekmuseum te IJzendijke zijn mo menteel een zevental dubbel ansich ten van hem Urn toongesteld Voorlopig zet de IJzendijkse hoofdon derwijzer nog geen punt aehter zijn hobby. „Zolang ik er nog plezier in heb ga ik er mee door." Zwemwedstrijden KOEWACHT - De zwemclub 'Koe wacht' organiseerde in het overdekt zwembad te Moerbeke de eerste van de vier te houden zwemwedstrijden in competitieverband voor zwemmers en zwemsters, die nog niet in het bezit zijn van een startvergunning De wedstrij den staan onder leiding van de KNZB (Koninklijke Nederlandse Zwembond). De uitslag luidt l Zwemclub 'Koe wacht' 252.5 punt. 2 zwemclub 'De Ot ters'. Axel 240 punt. 3 zwemclub 'Catha- rina', Kloosterzande 193.5 punt en 4 zwemclub 't Vrije'. Sluis 114 punt. De zwemclub 'De Otters' organiseert de tweede wedstrijd in Moerbeke op zater dag 13 november, de zwemclub "t Vrije' de derde wedstrijd op zaterdag 11 de cember in het overdekt zwembad te Oostburg en de zwemclub 'Catharina' de vierde en laatste wedstrijd op zondag 13 februari in Moerbeke 'De Brugruitertjes' houdt trektocht SAS VAN GENT - De ponyclub 'De Brugruitertjes' uit Sas van Gent houdt zaterdag een trektocht naar Stoepe (Bl. De deelnemertjes zullen op 6 paarden, om 9 00 uur 's morgens, vanaf de manege te Sas van Gent vertrekken. Te Stoepe zullen 200 paarden deelne men aan een tocht aldaar, van 4 uur. Ieder jaar is in Stoepe op die dag de SintrHubertus viering. De Sasse deelnemers vertrekken te paard naai' Stoepe. en komen ook te paard terug BELGISCH VOETBAL 'IK DOE HET MET ENORM VEEL PLEZIER' SAS VAN GENT - Met haar negentien jaar behoort de Sasse zwemster Yv onne Klasen lot de oudere garde van de Zeeuwse zwemsport. Zeker bij de dameszijn de ineesten van haar leeftijd al een tijdje gestopt terwijl Yvonne Klasen nog lustig doorzwemt. Dit jaar heeft ze zelfs een voortreffelijk zwem- seïzoen achter de rug en met name op dc sehoolslagnummers behoort ze tot de absolute top van Zeeland. Het wed- strijdzwemmeii van Yvonne Klase is een jaar of zeven geleden begonnen. „Ik deed toen mee aan schoolwcdstrijden in Sas van Gent en ik won zowel op de schoolslag als op de vrije si ag, zo ben ik begonnen bij Bruinvis." vertelt ze in de restauratie van het overdekte zwem bad in Zelzaete waar ze zojuist heeft getraind. Ook al behoort. Yvonne Klasen lot de wat oudere garde ze is geenszins van plan om met dc wedstrijdsport te gaan stoppen. Ze tl'aint nog vrijwel dagelijks in Zelzaete om haar conditie op peil te houden om straks tijdens de winter competitie weer met uitstekende uit slagen en tijden voor de dag te komen Yvonne Klasen: „Ik doe het met enorm veel plezier Ik vind het hardstikke leuk om overal naar toe te gaan en om te zwemmen. Dat verveelt me nooit. Ik zie nu al weer ui tnaar de eerste wedstrijden van de wintercompetitie. Ik vind dat het te lang heeft geduurd voor er een wed strijd is. Die moet snel komen anders gaat de lol er een beetje af." Voor de komende wintercompetitie heeft Yvonne Klasen grote plannen. Behalve in haar specialiteit, de school slag. wil ze zich ook gaan mengen in de strijd op de vrije slagnummers. Deze winter deed ze al eens mee aan de selec tiewedstrijden voorde 1500 meter voor de Zeeuwse kampioenschappen, plaat ste zich voor de finale en stapte uitein delijk met brons uit het water. Het ty peert haar uitstekende wedstrijdmenta liteit „Ik ben." zo zegt Yvonne Klasen. 'een knokster. Ik wil er altijd voor vech ten. Dat komt denk ik omdat ik enigs zins gehandicapt ben omdat ik astma heb. Om dat te kunnen overwinnen moetje al veel doorzettingsvermogen hebben en dat ui t zich dan toch weer in de sport. Vrijwel alle sportmensen die een handi cap hebben of gehad hebben behoren tot de uitblinkers. Ik'zwem het liefst de wat kortere nummers. Ik sla te trappe len van ongeduld om een wedstrijdje tc kunnen gaan zwemmen. Ik wil gewoon welen hoe mijn lijden nu zijn llekel Yvonne Klasen zegt dat ze een hekel heeft aan de langebaanwedstrijden in de zomer. Het opvallendste is clan ech ter wel dat ze altijd tol de deelnemers behoort. Yvonne Klasen: „Uie lange- baamvedstrijden tel ik gew oon af. Ik doe die helemaal niet graag en ik ben dan ook altijd weer blij als ik uit het water ben. Maar toch doe ik iedere keer weer mee. Ik ga maar omdat Bruinvis gaat en omdat ik toch overal aan mee wil doen. Dat is gewoon de reden waarom ik het doe. maar met echt ple zier doe ik het niet." Yvonne Klasen is een zwemster die een heel jaar door bereid is om het uiterste te geven en dat is m tegenstelling met hetgeen bijvoorbeeld naar naaste rivale op de schoolslag de Vlissingse Lenie van Bodegom presteert. Yvonne Klasen: „Lenie kan zich enorm goed voorberei den op bepaalde wedstrijden. Een heel jaar zie je haar soms niet maar als et- kampioenschappen zijn staat ze er al tijd. nat kan ik niet l erandering In het zomerseizoen heeft de Sasse zwemclub 'De Bruimis' aangetoond dat het op de weg terug is naar een rede lijke plaats binnen de Zeeuwse zwem sport. Het zwemmen en w aterpolo is in Sas van Gent weer populair aan hel w orden en ook dat stimuleert Yvonne maar ook hier brachten twee tegen doelpunten nog het nodige gevaar. Het opvallende bij Anderlecht is dat Raymond Goethals de Britse spitsspe- ler Mc Kenzie voortdurend aan de kant houdt.. Het Brusselse publiek riep om de Engelsman toen het veel te lang 2-1 bleef maar Goethals weigerde daarop in te gaan. Zijn commentaar: ..Waarom zou ik een ploeg wijzigen die in de eerste helft genoeg doelkansen heeft, gescha pen. We blijven aanvallen en op den duur levert dat wel doelpunten op. Het zwak gestarte Waregem werkt zich iets op in de rangschikking ten koste van Beveren. Twee doelpunten van Rudy Haleydt gaven Beveren de gena deslag. Jantje Simoen en z'n ploeg Oos tende hebben waarschijnlijk een ver schrikkelijke hekel aan Luikenaars. Standard Luik verloor eerder in deze competitie met 6-1 in Oostende. FC Luik deed het iets beter maar na afloop van Oostende-FC Luik stonden er toch ook 6-3 cijfers op het scorebord. Jan Siemoen scoorde viermaal. Lierse en Cercle Brugge blijven boven aan in de middenmoot door een 0-0 ge lijkspel. De stand in de eerste klas: Club Brugge Anderlecht Antwerp RWD Molenbeek Patro Eisden 8 6 0 2 12 12- 8 Union 8 5 1 2 11 11-10 Rac. Mechelen 8 3 5 0 11 15-10 Boom 8 4 2 2 10 9- 9 Ol. Montignies 8 2 6 0 10 10- 8 Tongeren 8 4 1 3 9 1S-10 Turnhout 8 3 3 2 9 13-10 Waterschei 8 1 7 0 9 8- 7 AA Gent 8 3 1 4 7 13- 9 VG Oostende 8 3 1 4 7 9- 8 St-Truiden 8 3 4 7 12-14 Diest 8 3 0 5 6 13-15 St. Niklaas 8 2 2 4 6 11-15 Berchem 8 1 4 3 6 5- 8 La Louvière 8 1 2 5 4 7-13 Eupen 8 1 2 5 4 7-14 ANTWERP BRUGGE WERD 0-0 TERNEUZEN - Een massaal verdedi gend FC Antwerp heeft zondag bij C'luh Brugge voor de stunt gezorgd. De Brugse formatie heeft 90 minuten lang aangevallen maar Antwerp-doelman Jean Trappeniers bleef overeind dl-0). „Ik ben niet tevreden met dit resul taat". verklaarde Ernst Happel na af loop. „Maar we hebben woensdag een zware weddstrijd gespeeld bij Real Madrid. Drie wedstrijden in een week is duidelijk te zwaar. De ploeg kan het conditioneel niel aan." Omdat Lokeren in haar thuiswedstrijd tegen KV Mechelen ook al niet verder kwam dan een 1-1 gelijkspel en Stan- daid zelfs met 1-0 verloor op eigen veld van KV Kortrijk kwamen de beide Brusselse clubs, door overwinningen op Charleroi en Beringen dichterbij. An derlecht naderde tot op één punt van Club Brugge. Drie doelpunten van Francois van der Eist waren voldoende tegen Sport Charleroi om de volle winst te pakken Maar defensief zat het bij Sporting toch weer niet zo goed in elkaar. In de laatste minuten kon Charleroi door een doel punt van Jacucha zelfs nog terug komen tot 3-2. Bij Molenbeek werden ook alle drie de doelpunten door één man verzorgd. Jack Teugels was ouderwets op schot Klasen om door te blijven gaan. Toen Bruinvis op liet dieptepunt beland w as week ze zelfs uit naar de Schelde en Terneuzen om na een paar jaar toch weer terug te keren in Sas van Gent. „De stemming is momenteel bijzonder goed", vertelt Yvonne Klasen „We trekken overal samen naar toe en dat is toch wel gezellig. Daarbij speelt ook een rol dat door de komst van de nieuwe trainers een verandering is opgetreden Een verandering is nooit slecht al gelooi ik niet dat zij nu direct betere trainers zijn dan de vorige of andersom. Het is gewoon de nieuwigneid die net zwem men bij ons stimuleert" Intussen heelt Yvonne Klasen behalve een reeks prettige herinneringen in het zwembad ook haar vriend Herman van Ooteghem leren kennen die momenteel het doel verdedigt van het waterpolo- team van Bruinvis, zodat ook van aie kant weinig bezwaren te verwachten zijn als het om het wedstrijdzwemmen van Yvonne Klasen gaat. Daarnaast wordt ze gestimuleerd door vader Cor Klasen. zelf actief als scheids rechter. die regelmatig een baantje meetrekt in het zwembad te Zelzaete. Lierse Kortrijk Standard Beerschot Cercle Brugge Lokeren Waregem Sp. Charleroi KV Mechelen Beveren Winterslag Beringen AS Oostende FC Luik Tweede klas Patro Eisden blijft de rangschikking aanvoeren in de tweede klas. De leiders hadden geen enkel probleem met het steeds verder weg zakkende La Louviè- re. In de tw eede helft werd het meester schap uitgedrukt in twee doelpunten. Het in financiële zorgen verkerende Union blijft binnen de lijnen uitste kende prestaties leveren De 2-1 over winning van zondag tegen VG Oostende levert Union zelfs een tweede plaats op. slechts één punt achter Patro Eisden. Racing Mechelen handhaafde zich' eveneens net onder de top door een 3-2 overwinning op het tegenvallende Diest. De Duitser Hans Schónig nam alle drie de treffers van Mechelen voor zijn rekening. AA Gent klopte St-Niklaas in eigen huis met 2-0 René van Breevoort en Tem- pere legden deze voor de Gentenaars zo belangrijke eindcijfers vast. Boom hield Berchem in eigen huis op 0-0 Het was een weinig aantrekkelijk duel waarin Rob Gruben weinig moeite had om de zaak achter in dicht te hou den. De overige uitslagen: Ol. Montignies- Turnhout 1-1, Tongeren-Eupen 1-1 en Waterschei-St. Truiden 1-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 23