Begroting Wissenkerke sluit met post onvoorzien van 350.000,— Raadscommissie Goes neemt geen besluit oyer bejaardensoos NIET WACHTEN MET BESTUURSSTRU CTUUï OOSTERSCHELDE Raad Reimerswaal akkoord met verkoop gemeentehuis Kruiningen Bij 'Tapijt-Center Jan Timmerman' Waterschap Noord-Beveland bestudeert tracé noordzijde Aiwekiewie kwaliteit. WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN GROOT AANTAL NIEUWE INVESTERINGEN OP PROGRAMMA BEGROTING WORDT OP 22 NOVEMBER BEHANDELD WISSENKERKE - Evenals voor 1117(1 Sluit dc begroting vanf de gemeente Wissenkerke voor 1977 met een post onvoorzien van ruim .f .350.000. Ook deze keer is de voornaamste oorzaak de sterk verbeterde uitkeringen uit het gemeentefonds, aldus dc toelichting van b. en w. Dankzij deze gezonde fi nanciële situatie staan er voor het vol gend jaar weereen groot aantal nieuwe investeringen op het programma. De lasten van deze nieuwe investeringen, nngevcer .f210.000, laten samen met een bedrag van ,f 20.000 kapilaalslasten opening 7fi en ,f 5.000 wegens verhoging van subsidies nog 130.743.41 over voor onvoorziene uitgaven in 1977. Voor hel volgend jaar denkt het college van b. en w. aan de volgende nieuwe pro jecten te kunnen beginnen: een nieuwe basisschool in Geersdijk. een jachtha ven accommodatie in de Handelshaven; verbreding van de Weslhavendijk. ver betering van wegen bij camping De Roompot; bergplaats gemeentewerken te Wissenkerke. tweede sportveld te Kamperland; verfraaiing van dc Veer- weg: riolering terrein jachthaven, be rgingsriool Schotman-Ruiterplaat eer ste fase; omheining kleuterschool Kamperland en handenarbeidlokaal christelijke lagere school te Kamper land. Ook op het gebied van de woningbouw wil het gemeentebestuur in 1977 weer tal van activiteiten ondernemen In Wissenkerke is het bestemmingsplan Zuid-West een gedeelte bouwrijp ge maakt waar plaats is voor 57 woningen, dit maakt het totale aantal woningen dat nu gebouwd zou kunnen worden op 75. In Kamperland zal binnenkort de laatste fase van het bestemmingsplan Kamperland bouwrijp gemaakt kunnen worden. Hierisplaats voor45 woningen en een speelterrein. Er staal, verder een nieuw bestemmingsplan op stapel voor de gronden tussen het thans geldende plan en de Westhavendijk In Geersdijk isintussen afgezien van hef oorspronke lijk plan voor de bouw van de nieuwe basisschool. B. en w. hebben opdracht gegeven een nieuw ontwerp vooreen be stemmingsplan te laten maken, waarbi.i minder landbouwgronden behoeven te worden aangekocht Tijdens hel voor overleg met de schappen blijken tegen heloude plan nogal wat bezwaren te zijn ingebracht. Op het gebied van recreatie worden in 1977 vijf grote, nieuwe plannen voorge steld door b en w In dat jaar zal verder worden gegaan met de tweede fase van de Schotsman-Ruiterplaal (zomerwo ningen) terwijl op de andere recreatie terreinenen afronding plaats zal vinden. B. en w zullen de raad voorstellen de openbare basisschool te Wissenkerke Hervormde vrouwen Schouwen-Duiveland hielden kringdag BRÜINISSE - In <lc Nederlands her vormd verenigingsgebouw te Bruin- isse werd de kringdag van de her vormde vrouwengroepen op Schouwen-Duiveland gehouden. Deze jaarlijkse dag werd ook ditmaal weer goed bezocht. Een 170-tal dames waren in Bruinisse aanwezig. Dc leiding was in handen van mevrouw De Wit uit Re- ncsse. Zij hield een meditatie over Handelingen 16 en de Romeinen 8 en sprak daarna een welkomstwoord. De ochtend werd verder gevuld meteen lezing door mevrouw M. Metselaar- Coolsma uit Goes over Amnesty Inter national. de instelling die zich inzet voor het welzijn van politieke gevange nen. De inleidster zette de verschillende manieren uiteen waarop een iedereen kan meewerken. Mevrouw De Wit dankte de inleidster voor haar uiteenzetting, "waardoor dc aanwezigen niet, alleen een goed inzicht hebben gekregen in de werkzaamheden, maar mogelijk ook goed zijn doordron gen van de grote noodzaak van deze in stelling'. De middagvergadering werd gevuld met toneel door eigen krachten De groep uit Zonnemaire bracht het to neelstuk 'Aardappels" en de groep Zie- rikzee kwam op de planken met 'Pen sion Hommeles'. Als waardering voor hun inspanningen kregen alle toneel speelsters een doos bonbons aangebo den. Ook mevrouw De Wit. kreeg een at tentie voor het werk. dat zij voor de or ganisatie van deze dag aan de dag had gelegd. Goes verdeelt ruimten in oude keuringsdienst GOES - Dc stichting kunstzinnige vorming krijgt dc eerste keuze bij de verdeling van de ruimten in het oude gebouw van de keuringsdienst van wa ren in Goes, dat begin 1977 opgeknapt beschikbaar komt. Wethouder J. P. Lindenbergh deelde dit dinsdagavond mee tijdens de commissievergadering voor volksgezondheid, bejaardenzorg, recreatie en cultuur. Mevrouw L. J. Mol-de Jager (vvd) had ernaar ge vraagd. De heer Lindenbergh vertelde dat de ruimten die kunstzinnige vorming niet nodig heeft, uitgegeven kunnen worden aan anderen instellingen. Als voorbeel den noemde hij repetitieruimten voor de operettevereniging en de toneelver eniging kunstvrienden en een ruimte voor de Unie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverleners (UW). De wethouder maakte verder bekend dat een advies wordt voorbereid over de beheersvorm van het gebouw. Hijzelf dacht aan een gelijke opzet als voor het beheer van de gemeentelijke dorpshuizen. Ook ver telde de heer Lindenbergh dat gezocht wordt naar een naam voor het gebouw. Hij kwam met de suggestie van 'De Spiegel'. niet meer te beschouwen als verkerend in een bijzonder geval, nu het leerlinge naantal van deze school de laatste jaren behoorlijk is toegenomen. Dit betekent, dat met ingang van 1977 aan do bijzon dere basisscholen in de gemeente Wis senkerke een bedrag per leerling wordt, vergoed dat-gelijk isaan hetbedrag dat per leerling van het openbaar bassis on derwijs ten laste wordt gelegd Belastingen Voor 1977 is het college van b. en w. niet van plan de gemeentelijke halsringen te verhogen. Alleen met een verhoging van dc laudtoeristenbalasting van 25 naar 30 cent per nacht is in dc begroting rekening gehouden. Reinïgingskosten gaan ƒ1,50 per aan sluiting omhoog en de tarieven van de jachthavens gaan van 13.50 per vier kante meter boxoppervlakte naar 14.50 per vierkante meter boxopper vlakte. aldus dc begrotingsplannen voor 1977. Het volgend jaar zullen ook een vijftal straten worden verbeterd. De Hoofdstraat in Geersdijk, de Noord- strnat en de Nieuwstraat 'gedeeltelijk) in Kamperland en de bealrixstraat ige- deeltelijki en de Weststraat (gedeelte lijk) in Wissenkerke Voor subsidies is in de begroting voor 1977 meer geld uitgetrokken. B en w. noemen in de begeleidende brief 16 sub- sidieposfen, waaronder een subldie voor de schoolsportdag' Noord-Beveland, rle Stichting Cultuurspreiding Zeeland •SCZi. Diabetesvereniging Nederland. Zeeuws Instituut voor de Geestelijke Volksgezondheid. Zeeuws Consultatie bureau voor alcohol en drugs, de Chris telijke en de Nederlandse Blindenbi bliotheek de Stichting Ponynjden Ge handicapten Zeeland en de peuter speelzalen in Kamperland en Wissen kerke. De meeste uitgaven gaan in de ge meente Wissenkerke naar cie sociale zorg en maatschappelijk werk (17,83" van de totale uitgaven», terwijl open bare werken en algemeen beneer op de tweede en de derde plaats komen. De begroting voor 1977 wordt behandeld tijdens de gemeenteraadsvergadering van 22 november. KRITIEK OP INSPRAAKMOGELIJKHEID PVDA VOOR De heer Tanis zeWe vraagtekens bij beide plannen. Hij was voorstander van VERNIEUWBOUW een lijdelijke oplossing. Hij zag zowel aan nieuwbouw ladvies welstands- commissiei als vernieuwbouw (aanwe zigheid van een trapi nadelen. De heer Möhlmann wilde eerst de gesprekken in dc andere commissies afwachten. Hij achtte het een voordeel dal vernieuwb ouw 53 m2 ruimte extra oplevert De heer Van Nieuwenhuijzen benadrukte dat hetgebouwook vooranderen dan de bejaarden gebruikt moet kunnen wor den ..De bejaarden moeten zich niet verbeelden dat hel gebouw 24 uur ter beschikking staat en dat de gemeente - dieallesbetaalt - niet het recht heelt het aan anderen te geven aldus de heer Van Nieuwenhuijzen. Mevrouw Mol-de Jager onderstreepte dc gebrekkige in spraak. „Het grote bezwaar bij ver nieuwbouw is wel dat we cle bejaarden dan teleurstellen De inspraak is niet zorgvuldig opgezet We moeten daar voorzichtiger mee zijn", meende zij. Wethouder Lindenbergh vertelde dat de levensduur van een nieuw gebouw zeker 40 jaar zal zijn, terwijl de onderhouds kosten voor het buitenwerk de eerste 10 jaar gering zijn. Hij zei dat uitbreiding aan de nieuwbouw makkelijker moge lijk is Bij een goede isolatie zag hij geen problemen in de zomer. De wethouder deelde mee dat een bedrag voor sloop- kosten (f 7500i in de begroting voor de nieuwbouw zit Hij benadrukte dat er snel een beslissing moet vallen ..De soos moet. eigenlijk 1 januari 1977 al bij de Dam.weg zijn. Dat halen we natuur lijk niet". De lieer Lindenbergh maakte duidelijk dat. de gedachte leeft om hel. gebouw ook aan anderen - bijvoorbeeld ter beschikking te stel- in de avonduren GOES - In de Goese raad: voor bejaardenzorg is dinsdagavond geen standpunt bepaald over dc wijze waarop de bejaardensociêteil aan de Dam te Goes vervangen moet worden. De raadsleden lieten dc keuze voor vernieuwbouw of complete nieuw bouw op liet terrein van de stadskwe- kerijaan de Legerdijk nog open. Alleen de vertegenwoordigers van de PvdA, J. Kaboord en G. R. Hccrebout. spraken zich duidelijk voor vernieuwbouw uit. Mevrouw L J. Mol-de Jager iwdi en de heer C F Möhlmann isgp' hadden voorkeur voor vernieuwbouw van het vrijkomende gebouw van de sladskwe- kerij. Zij wilden echter in andere raads commissies meer voorlichting, alvorens een standpunt in te nemen. Wel hekelde met. name mevrouw Mol de wijze van inspraak voor de bejaarden. „Hei, is be slist een voorbeeld van hoe inspraak met. moet", aldus mevrouw Mol, De he ren D Tanis en B M. van Nieuwenhuij zen (beiden cggi en mevrouw J M Prë- voo (ppri behielden hun stem voor- Wethouder J. P. Lindenbergh (vvdi gaf aan het begin van het soosgesprek een overzicht van de gang van zaken. Hij wees erop dat wachten met de vervan ging van de bejaardensoos tot er een be jaardenbeleid is uitgestippeld, niet mo gelijk is omdat dc huidige soos zo snel mogelijk plaats moet maken voor de herinrichting van het Schullershofge- bied De wethouder somde kort de plannen voor vernieuwbouw en nieuw bouw op. waarbij hij benadrukte dat de bejaarden een voorkeur hebben voor denksporten een nieuwe ruimte, ook al levert die ien met minder vierkante meters vloeropper vlak op. De heer Lindenbergh zei dat de meerderheid van het college van bur- gemeesteren wethouders zich achter dc wens van de bejaarden heeft opgesteld, ondanks het feit dat de welstandscom missie van de gemeente het plan afge keurd heeft. De heer Lindenbergh er kende dat er meteen beperkt aantal be jaarden overlegd is. PvdA-er Kaboord was niet. gelukkig met het nieuwbouwplan. mede omdat het om een semi-permanent bouwsel gaat ..Verbouw past beter in de omgeving, het gebouw op zich doet al veel meer denken aan een soos.Ook krijg je een gebouw dat van baksteen is opgetrok ken en dat geeft 's-winters een voordeel met de verwarming en in de zomer is het juist minder warm", betoogde de heer Kaboord. Hij vond het ook belangrijk dal de verbouw meer ruimte oplevert, waardoor de mogelijkheden voor ge bruik door een medewerker van de stichting welzijn voor ouderen en voor het beoefenen van denksporten groter zijn dan bij nieuwbouw Het raadslid vroeg zich ook af of de bejaarden het verbouwplan wel goed hebben kunnen bestuderen Drs Heereboul noemde het nieuwbouwplan een 'monstrum' Hij stelde dat de gemeenteraad het afwij zende advies van de welstandscommis sie niet zomaar naast zich neer kan leg gen. De heer Heerebout meende dat de kwaliteit van de inspraak voor de be- best was gewi Bedrijfsvoorlichting start wellicht nog dit jaar GOES- Hel is rle bedoeling dat nog dit jaar ook in Zeeland tiet landelijk pro ject bedrijfsvoorlichting op gang wordt gebracht. Dit project, dat is op gezet door de ministeries van economi sche zaken en sociale zaken on do sociaal-economische raad. heeft als dool aan daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven (met een werknemer- saunlal dal uiteenloopt van tien lot tweehonderd) de mogelijkheid Ie hic- den door middel van voorlichting en adviezen hun bedrijfsvoering te verbe teren. In Zeeland zijn nr honderd vijftig bedrij ven in de categoric van tien tot twee honderd werknemers. Dinsdag hield drs H M Geraedts. landelijk coördina tor van het project, er in Goes een inlei ding over tijdens de maandelijkse ont moeting van vert egenwoordigers van de gemeentelijke overheid en het plaatse lijk bedrijfsleven. De achterliggende gedachte van het project is hei behoud van de bestaande ot mogelijke uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. Het. project, is dan ook een onderdeel van hef pakket maatrege len om deslructuelc werkloosheid tegen te gaan Per provincie, vertelde de heer Geraerdts. worden één of meer begelei dingscommissies gevormd voor de uit voering van het project, l-let feitelijke werk zal worden verricht door de zoge naamde 'persoonlijk benaderaurs' Dal zijn ervaren bedrijfsbezoekers. die voor het project beschikbaar worden gesteld door onder meer de rijksnijverheids- dienst. de economisch-tccGaölogische instituten en de branche-organisaties, Per provincie zal periodiek een plan w orden gemaakt voor het bezoek aan de ervoot in aanmerking komende bedrij ven. De 'persoonlijk benaderaar legt het contact met de ondernemer, analy seert met hem de bedrijfssituatie en be spreekt met hem de mogelijkheden om tot een verbeterde bedrijfsvoering te komen. Na de analyse wordt een actie plan geformuleerd. In samenspraak met de provinciale begeleidingscommissie wordt dan eventueel besloten om ge specialiseerde adviseurs in te schake len. De ondernemer heeft daarin uiter aard de beslissingsbevoegdheid Over igens is de deelname aan het. project ge- haal op basis van vrijwilligheid. Raad Bruinisse over watersportvereniging P- A. Roels (pvda): BKl IN1SSE - Op rle donderdagavond te houden vergadering van ile gemeenteraad van Bruinisse krijgt do raad een voorstel van b. en w. voorge legd, waarin gevraagd wordt voor f 3(1.1)09.- garant te staan voor do water sportvereniging Bru. Di- vereniging huurt dc voormalige rijkswerkhnven van de gemeente en wil het aantal ligplaatsen, door de aanleg van een steiger aan de landzijde, uit breiden Er bestaan ook plannen voor liet bouwen van een houten loods De watersportvereniging moesi hel geld hiervoor gaan lenen en heeft, dc ge meente gevraagd als borg l.e dienen, B en vv, stellen voor het gevraagde bedrag garant te staan, omdat 'de gemeente be lang heelt btj een goede havenbeheer en indien zij zeil de haven nog zou exploite ren deze werkzaaainheden wellicht zelf uitgevoerd zou hebben Een krediet van 18 000.- wordt gevraagd voor be plantingen in de oude kern. B enw stel len in de brief aan de raad over dit ou derwet p. dat hel groenbestand in de gemeente te wensen overlaat. Dat zou in hoofdzaak zijn l.e wijlen aan onvol doende deskundig' onderhoud en aan vernielingen. „Vooral de verbeterende mentaliteit van de ieugd is voor ons aan leiding om er met een zeker enthou siasme aan te bevelen de beplanting in de oude kern eens een goede opknap beurt, te geven." Voor dit bedrag worden de volgende ge bieden wat meer in het groen gezet: de MINISTERIES MOETEN SAMENWERKEN Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Dc tweede kamer wil het dc regering formeel mogelijk maken, dat volgend jaar wordt begonnen met de bouw van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. Daar toe is dinsdag voorgesteld op de begro ting van verkeer en waterstaat een post op te voeren, waardoor de leningen voor liet project tot ten hoogste 1150 miljoen gulden worden gegarandeerd. Voor het amendement wordt gerekend np de steun van een royale kamermeer derheid. Het amendement is onderte kend door de KVP'ers Cornelïssen en De Dekker, de ARP'cr Beinema, de VVD'or De Beer. de DS"70'er Koningh en de GSP'or Van Rossum. De t.weede kamer heeft, dinsdag bij de behandeling van de begroting 1977 van verkeer en waterstaat enerzijds begrip getoond omgeving van de muziektent. Prinses door 'lo1 argument van dc regering o PvdA-woordvoerder Roels zei met zijn fractie troost, te putten uit de positieve principeverklaring van de regering inde toelichting op de begroting. Hij be treurde hel, nieuwe uitstel en stelde mj. nister Westerlerp grote moeilijkheden voor Zeeland bij verder uitstel in hes vooruitzicht Dan heeft Zeeland een derde dubbeldekker nodig, die 40 tot4I miljoen gulden gaat. kosten Debouwzi; vier tot. vijfjaar in beslag nemen en de voorbereiding twee tot 2.5 jaar". Hj maande de regering snel positief te bt- slissen En als dat niet gegarandeeg kan worden, toestemming om te begin nen met de tekeningen voor een derö: dubbeldekker Roels: „Maar dal kost geld". Het kn ■ncrlid zei te vertrouwen op een spot, dige positieve beslissing en nodigdt minister Westerterp uit nog eens pn cies aan te geven wat hij bedoelde met zijn mededeling van vorige week. Di bewindsman zei toen dat hij ervai overtuigd is dat de beslissing in 1977. mogelijk nog door het hudige kabinet, zal worden genomen. Marijkestraat. koningin Jubanastraat. Molenweg en Deestraat Verder komen onder meer nog orde de voorlopige vaststelling va de beslissing over de aanleg uit te stel- vei band met de huidige financiële de problematiek. Anderzijds is met name het. door de PvdA en de KVP gepleit, voor bedrag van uitgaven voor het openbare een spoedige beslissing, mede met, het lager onderwijs over 1975 en ontwerp oog op de omvangrijke investeringen bezoldigingsverordening gemeen teper- soneel De vergadering begint om 19 30 uur. Kerkdienst OOSTERLAND-In de Nederlands her- 'ooi do veerdienst die voor de deur staan KVP-woordvoerder Cornelissen die. het amendement na zijn toespraak indiende, sprak over de werkgelegen heid. die naar zijn mening meteen posi tieve beslissing over de vaste oeverver binding Westerschelde gediend zal zijn. Ook wees hij op het, feit dat de begro- •ormdc kerk te Oosterland is zondag tingspost er niet voor verhoogd hoeft, te avonddienst die in het eken staat van hervormingsdag, In de dienst gaat voor ds M. C. van der vorden. terwijl de exploitatiekosten i de veerdienst aanmerkelijk kunnen afnemen. De KVP'ei vond wel dat. het Meev. Verder verleent het Christelijk argument, van het beslag op de kapi- gemengd koor Vooruitgang zij onsst re- taalmarktsinds de indiening van de mil- ven' medewerking. De dienst begint, om joenennola met, aan overtuigingskracht 18.00 uur. heeft gewonnen. VOOR ANDERHAL VE TON HOGER HAVENGELD VOOR PASSANTEN IN ZOMERSEIZOEN YERSEKE - De nteraad met de voorgaande sprekers ces; „Ais je het gemeentehuis wilt kopen, dan ook de beide woningen, en 125.000.- is te laag", aldus dit raadslid, dat kritiek op de taxatie van gemeentewerken had. Loco-burgemeester C. Slabbekoorn be toogde dat de raad al lang op de hoogte was van de prijs, heteen de heren Koster en Van Putten bestreden. „Het is dc be doeling het gemeentehuis in de ge meenschap te houden en niet publiek te verkopen. De woningbouwvereniging kan het, zonder goedkeuring van de raad erder doorverkopen", aldus de loco-burgemeester. Toen raadslid E. Suy (kvpi tevens bestuurslid van de wo- gelcl n genu Reimerswaal is clinssclagavonci koord gegaan met een voorstel va en w. liet gemeentehuis te Kruiningen te verkopen aan de Algemene Woning bouwvereniging Kruiningen. als di daar.) 150.000,-voor betalen wil. Bijdi prijs zijn ook de woningen Hoofdstraat 56 en 58 inbegrepen. De woningbouwvereniging zag ...v. ,.w- woning nummer 56. en ruide nin-bouwverenlelng hel blijken, dat er daarom het gemeentehuis zondi pand wel kopen voor 125.000.-. Raadslid W Koster (SGPi had betoogd dat de gemeente niet met die ene wo ning moest blijven zitten. De heerC v. d. Velde ichui vond de prijs aan de lage Ei kant „liet is nog geen 5 december", zei hij. De heer P. C. van Putten (ari was het. wel te pralen wasovereen verkoopsprijs van 150.000.- ging de raad in zijn geheel zonder hoofdelijke stemming akkoord. I htvcnaeUl wijziging in de havengeld verorde ning 1977 haalde het ook zonder hoofd elijke stemming. De raad besloot, daler PLANNEN VOLGEND JAAR KLAAR GEULEN STEEDS VERDER LANDINWAARTS KOKTGENE - 11,-I Noord-Beveland is bezig 11 bate studie over liet trace ken aan de noordk;i aterschap l een gIn de dij- eiland. het innerde hij eraan dat de plaats waar de soos moet komen behoort tot. de be schermde stadswallen, zodat er volgens hem toestemmen van monumentenzorg nodig is om te kunnen (veribouwen. Mevrouw Prcvoo-van den Heuvel vond het verbouwplan aan de buitenkant leuker, „maar aan de binnenkant weet ik hel zonet nog niet". Zij vond het niet gemakkelijk om aan de wens van de bejaarden voorbij te stappen. Echtpaar Fortuin te Colijnsplaat 55 jaar getrouwd COLIJNSPLAAT - Dinsdag vierde het echtpaar C. A. Fortuin-Brouwer zijn 55-jarig huwelijksfeest. De heer Fortuin is 79 jaar. zijn vrouw 75. Het echtpaar heeft 2 kinderen. 4 klein en 2 achterkleinkinderen Beiden geme ten een goede gezondheid en wonen sinds 1972 in het bejaardentehuis Rus toord. De heer Fortuin was in de land bouw werkzaam. Momenteel is hij voor zitter van de Werkmansvereniging. liet is de bedoeling d.it volgend jaar zo vlug mogelijk de plannen klaar ge maakt zullen worden voor een defini tieve beveiliging van de noordkust. Dat zei dc lieer P. v. d. Maas. hoofd van de technische dienst van liet waterschap tijdens de vergadering dinsdagavond in Kortgenc. In het afgelopen jaar heeft, het water schap met veel a3ii kapitaalswerken gedaan Wat er onder handen werd ge nomen. kon echter dank zij de langdu- ,1. Ook her- rige droogte, aldus waarnemend dijk graaf G E. de Jonge in zijn openings woord, vlot worden afgewerkt. De peilingen in het voorjaar hebben tul- gewezen dat op weinig punten langs de kust van Noord-Beveland de situatie gunstig is. deelde de heer Van der Maas mee Over het algemeen bleek dat een aantal geulen steeds verder landin waarts gaat, daler nogal wat verdiepin gen en walletjes zijn. kortom", aldus de heer Van der Maas. ..Er is weinig posi tiefs te vermelden Ook geen schok kende negatieve dingen, maar veel moois is het niet" Hoofdingeland. S. J dc Regt vroeg zich af of het uitschuren van de kust ook niet doorza! gaan na 1985. nu er een getijde- stroom in de Oosterschelde blijft Ook al is er weinig te zeggen over de stroom richting, toch zijn er m de werken al grote oppervlakten geraamd voor be- zinkingswerken". aldus de heer Van der Maas die verder pleitte voor grote waakzaamheid wanneer de pijleraam er „Wanneer het mogelijk was geweest deze zomer zoet water in te laten, zou den veel boeren er waarschijnlijk toe over zijn gegaan om te beregenen. Mzar door het. mijns inziens, onjuiste besluit om de Oosterschelde niet geheel af te sluiten, zal van inlaten van zoet water voor beregening van de landerijen wel nimmer sprake zijn". Dat zei waarne mend dijkgraaf De Jonge. ..Tijdens de behandeling van de Ooster- scheldeproblematifk in de t.weede ka mer". zo zei hij verder, „is erg veel be loofd, zowel voor wat betrelt hel finan ciële aspect als over het tijdstip van het gereed zijn van de werken. Nu alles een beetje geluwd is wordt, er financieel toch weer aan getrokken en moet. alles eigen lijk aan de zuinige kant. Te zuinig lijkt ons De tijd gaat ook al uitlopen, wat evenmin duldbaar is" De heer De Jonge betoogde dat het nog helemaal niet zeker is dat. de wet op de calamiteuze polders nog dit jaar zal worden ingetrokken. Op de agenda stond dan ook het voorstel van het be stuur om voor de calamiteuze polders de geraamde kosten voor onderhoudswerk aan de zeewering, oeververdediging en dergelijke vast te stellen. Wanneer de wet wordt ingetrokken zullen deze pos ten alsnog op de normale begroting van het waterschap worden opgevoerd De hoofdingelanden besloten verder om een bijdrage van 231.- te verlenen aan hei. landelijk fonds ter bestrijding van de muskusratten en om het beheer en onderhoud van de Mariapoldenveg te dragen goede diensten hebben bewezen, buiten werking gesteld In verband met het lage waterpeil werd ook het tussenpeil van het. Veerse Meer later ingesteld dan andere jat Het onderhoud van sloten loopt- bevre digend. De muaibalken voldoen prima en er zijn zelfs geen betere in de bande zo bleek tijdensde rondvraag, toen een van de hoofdingelanden zich atvroeg of er geen maaibalk is die bemand kan wor den door één persoon in plaats van door twee krachten De heer Van der Maas deelde mee dat chemische middelen voor onkruid bestrijding met meer ge bruikt mogen worden. Althans niet die middelen, die doeltreffend zouden zijn bij de bestrijding van de onderwater- planten die voor nogal wat vervuiling zorgen. „Ook al halen we hel met hijs kranen weg Het is een week daarna weer volgegroeid". zo zei hij. Het polderhuis in Kortgene zal worden uitgebreid en gedeeltelijk worden ver bouwd. Datzal ongeveer een bedrag van I" 260.900 gaan kosten. De vergadering besloot daarmee akkoord te gaan mits een subsidie van 75r/<- in het kader van de aanvullende werkgelegenheid hier voor wordt verleend. Zowel bestuur als ingelanden waren het gemeente Wissenker- erover eens dat in de omgeving van Wis senkerke een centrale rioolwaterzuiver ingsinstallatie zal moeten worden ge bouwd. Daarvoor is inmiddels een sub sidie van 162.730,- toegezegd, wat de kosten van de voorbereidende werk zaamheden dekt. Dan zullen de plannen echter voor 1 januari rond moeten zijn en de vraag isofhet waterschap dat voor elkaarzal knjgen. De moeilijkheid is dat er nog steeds geen goede plaats is ge vonden voor de bouw van deze installa tie. En zolang die plaats niet bekend is. zo lichtte het hoofd van de technische dienst de heer P v. d Maas toe, kunnen er ook nog geen persleidingen gepland worden. Het waterschap zoekt naar een terrein van ongeveer twee hectaren in de omgeving van Torenpolder en pro vinciale weg, zo dicht mogelijk bij de waterleiding. Wil het waterschap de subsidie niet mislopen, dan zal dit ter rein op korte termijn gevonden moeten worden. september een hoger lig- i clcn betaald door passan ten, die voor korte periode met hun schip dc haven aandoen. Het raadslid T Moerland (jjvdai had er opgewezen dat er anders moeilijkheden zouden kunnen ontstaan in de grote va kantie en er te weinig plaats beschik baar zou zijn m de haven van Yerseke De raad ging ook akkoord met verho ging van de subïsdïes aari jeugdorgam- satiesenjeugdacitiviteïten tot/ 50.000,- voor 1976 en ƒ60.000,- voor 1977, met uitzondering van de SGP-trac-lie. die bezwaren aantekende tegen sport op zondag. Geen moeite had de raad met het be schikbaar stellen van een crediet groot f 7000 voor het verrichten van onder- houdwswerken aan de drie gemeente lijke molens en ƒ9362.- voor een pad naar de gemeentewerkplaats aan de Molenlaan u? Yerseke. De schaakver- ening 'De Zwarte Dame te Kruiningen kreeg van de Reimerswaalse raad een waarderingssubsidue toegekend van ƒ250.- per jaar met ingang van 1977 ONTWIKKELING IN LANDBOUW "S-HEERENHOEK - De voorzitter van de NCB. prof. dr. W P. J. Krielaars. houdt dinsdag 2 november '76 in de ieugdhoeven te 's-Heerenhoek een in- Jeugddienst leiding over de sociaal-economische ontwikkeling in de land- en tuinbouw Hij spreekt tijdens de algemene leden vergadering van de kring Zuid- Beveland van de NCB. die om 19.30 uui begint. De algemeen secretaris van de NCB. ir A J Latijnhouwers geeft een toelichting op de jaarstukken van de NCB-vergadering en rector A. J. Merkx praat over cle sociale activiteiten van de bond, Op de agendastaan vercler enkele huishoudelijke zaken Kwestie poltieke uitspraken van politieman in tweede kamer t Van ome Haagse'redactiei DEN HAAG - Het PvdA-tweedJ kamerlid Fransen vindt het niet i; overeenstemming met deze tijd, dat d> burgemeester van Aardenburg ziclt kennelijk heeft gericht tegen het doer van politieke uitspraken door d: PvdA-voorzittcr West-ZeeuwscbJ Vlaanderen, die ook politieman is. Di; heer Franssen heeft met zijn standpun]! steun gezocht bij de ministers van bin-t ncnlanclsc zaken en justitie. Tijdens het politiedebat woensdagmidj dag in de tweede kamer, vestigde d> heer Franssen de aandacht op de kwes t.ie Zoals bekend beeft de regional; PvdA-voorzitter. K. Kramer uit Aaa denburg. onlangs in de krant uiteengl zet. dat. burgemeester Lockefeer tega politieke uitspraken van politiefunctis narissen gekant is. De eerste burger zo.) dat kenbaar gemaakt, hebben bij he districtsbureau voor de rijkspolitie ij'. Zeeland en mogelijk ook in Den Haag; Het PPR-eerste-kamerlid Van Water schoot heeft er vragen over gesteld aar,' de betrokken bewindslieden. De heei Franssen. woensdag in de tweede ka mer: „Waarom zou Zeeland zijn hopelijk de opmie beïnvloedende mening moe ten ontberen?". Middenstandsverenigmg 'Oosterland' bijeen OOSTERLAND - Dc niiclclenstandsver- cniging 'Oosterland' hield een leden vergadering in cafetaria 'Neffen d'Eule' te Oosterland. Voorzitter A. Dorst opende dc vergadering en deelde mee dal hel doel van dc bijeenkomst was het op touw zetten van een winkel actie. Men besloot de actie te beginnen op woensdag 17 november. Het eind van de actie is op zaterdag 4 december. Aan deactie iseen verloting verbonden. De trekking hiervan is op maandag 6 december. Verder deelde men mee dat het dit jaai met mogelijk is om een bazaar te hou den in verband met het ontbreken van een geschikte ruimte. NIEUWERKERK - Zondag 31 oktober wordt in het kerkgebouw van de her vormde gemeente te Nieuwerkerk een hervormd-gereformeerde jeugddienst gehouden. Het onderwerp van deze dienst zal zijn; 'Godmoet u mij heb ben?'. Voorganger is de heer J. Verheul uit Spijkenisse. Deze dienst, die 's- middags om vijf uur begint, is voorbe reid in overleg met jongeren van beide kerken ke. Het loopt vlot met de betalingen van de zuiveringsheffingen op Noord- Beveland", aldus grillier J. cle Loofl'. De meeste proieslen komen van tweede woningbezitters en verder zullen nog ongeveer veertig landbouwers moeten worden bezocht om met hen te praten over de bedrijfsaanslagen. Dat zal nog wel even duren omdat men op het kan toor van het waterschap door ziekte en vertrek met personeelstekorten heeft gekampt Bovendien geeft het water schap cle laatste maanden chjkgraal S. van Langeraad moeten missen, die in hei ziekennuis was opgenomen, maar deze vergadering weer bijwoonde. Dc heer De Jonge bood hem een bloemetje aan namens de vergadering, In Noord-Beveland is van dc zomer niet bemaald. Daarom ook werden cle auto matische gemalen, die vorige winter Als vakman wil je niet anders. Dus leg je dat prachtige tapijt ook nog voor niets. Eigenlijk is alles bij Tapijtcenter Jan Timmerman superieur. Behalve zijn prijzen, die vallen mee. Neem nou dat dikke Intertest tapijt Haifa 100% zuiver scheerwol, voor f 195," p.m. „kamerbreed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 22