1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGELING VAN TARIEVEN IN GEZONDHEIDSZORG Tweede kamer wil bouw oeververbinding voor 1977 formeel mogelijk maken kleintjes Twee broers bekennen dubbele roofmoord Dreigement Callaghan over NAVO-vermindering valt slecht ra Wetsontwerpen Hendriks: meer greep op kwaliteit en kosten Christina in verwachting Akkoord vredesmacht in Libanon Verboden toegang pagina 15 219e jaargang no. 255 Woensdag 27 oktober 1976 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers. (Van onze departementale redactie) DEN HAAG - De regering wil meer greep krijgen op de gezondheidszorg. Daartoe heeft staatssecreta ris Hendriks (volksgezondheid) dinsdag twee wetsontwerpen ingediend. Bij aanvaarding daarvan zal de overheid overheersende invloed hebben in de opbouw van de gezondheidszorg en op de kosten, de omvang en de kwaliteit van de voorzieningen. Ook de vestiging van artsen zal op den duur via overheidsmaatregelen worden geregeld. In wat de wet voorzieningen gezondheidszorg moet worden, is een organisatie van de gezondheids voorzieningen geschetst. Die komt overeen met de lijnen die twee jaar geleden al getrokken zijn in de zgn. 'Structuurnota gezondheidszorg', voor de verdere uitwerking waarvan de tweede kamer in 1975 'groen licht' gaf. Als deze wet in werking treedt, zal de bestaande wet ziekenhuisvoorzienin gen worden ingetrokken. Voorlopig zal de wet ambulancevervoer blijven be staan. Maar de bedoeling van de WVG is juist een samenhangend, doelmatig en overzichtelijk voorzieningenstelsel lot stand te brengen, waarvan niet lan ger de onderdelen door aparte wetten worden geregeld. Een van de instrumenten voor een ver nieuwde opbouw van de gezondheids zorg is de regionalisatie. Daarbij zullen de provincie- en gemeentebesturen grote verantwoordelijkheden krijgen. Per regio dient een sluitend stelsel van voorzieningen tot stand te komen. Voor ide indeling van de gebieden hoeft niette (worden gewacht op de toekomstige be stuurlijke reorganisatie- Nu wordt voor- [lopig aangesloten bij de bestaande elf [provincies. [Volgens nationale richtlijnen en nor men moeten straks provinciale staten plannen voor ziekenhuizen en andere voorzieningen maken. De minister stelt regels vast voor bij zondere voorzieningen die van meer dan provinciaal belang zijn. zoals de zgn. super-specialisten in de ziekenhuizen. Hij heeft ook in laatste instantie de zeg genschap over de provinciale planning en kan deze eventueel afkeuren. Meedenken, en meepraten over de in richting van de gezondheidszorg door alle betrokkenen wordt ook bevorderd met het instellen van commissies per regio. Die commissies worden breed samengesteld: uit bestuurders, afge vaardigden van gezondheidszorgin stellingen. van beroepsbeoefenaars, maatschappelijke dienstverlening, ver zekeraars, patiënten. De commissies zullen zich bezig houden met het voor bereiden en uitvoeren van het beleid en het geven van adviezen, en zij dienen ook als platformen voor een regionaal overleg. De bestaande provinciale ra den voor de volksgezondheid of com missies daarvan kunnen als dergelijke commissies optreden. Met het oog daarop wordt een wijziging in de ge zondheidswet voorgesteld. waardoor de provinciale raden een bredere samen stelling en taakomschrijving kunnen krijgen. Op landelijk niveau wordt de betrokken deskundige en het particuliere initiatie! ingeschakeld via de te vormen natio nale raad voor de volksgezondheid. Ook de consumentenorganisaties en wel- Gasalarm bij DSM SITTARD (ANP) - In de omgeving van DSMteSittard is dinsdagmiddag gasa larm gegeven. Er was een mankement in de ammoniakfabriek 1, waardoor een hoeveelheid vloeibare ammoniak ontsnapte, die hinder opleverde in de onmiddellijke nabijheid van de fa briek. Binnen enkele minuten, aldus de voor lichtingsdienstvan DSM kon door spui ten van water ammoniak worden neer geslagen. Er werd toen aan de rand van het fabrieksterrein geen ammoniak meer geconstateerd. Gevaar voor de omgeving is er volgens DSM niet ge weest. licht de ziekenfondsen zullen in de NR V zijn vertegenwoordigd. Kwali teitsêi'sen De wet voorzieningen gezondheidszorg zal ook kwaliteitseisen bevatten, waar aan alle onderdelen van de toekomstige gezondheidszorg moeten voldoen. Als een voorziening aan die eisen voldoet en past tn het desbetreffende regionale plan. krijgt zij een zgn. erkenning. Die erkenningsregelingen zijn nu ten dele te vinden in de ziekenfondswet en de al gemene wet bijzondere ziektekosten, maar worden overgebracht naar de nieuwe wet. Het wetsontwerp voorziet in het tot stand brengen van een landelijk net werk van openbare gezondheidsdien sten, Die hebben onder andere taken op het gebied van bestrijding van infectie ziekten. sanitaire controle en andere technisch-hygiënische zorg, en het ver zamelen en bewerken van epidemiolo gische gegevens, zoals dus de reeds be staande GGD, Over het algemeen zul len de gemeenten met-de uitvoering van deze diensten worden belast, maar de provinciale besturen zijn verantwoorde lijk voor een sluitend geheel van dit netwerk in hun gebieden. Ook aan de medische beroepsbeoefe naars. kunnen kwaliteitseisen worden gesteld. Nadere maatregelen zullen ook kunnen zorgen voor een bepaald vesti gingsbeleid. waardoor wordt gezorgd voor een voldoende spreiding van art sen, apotheken en dergelijke, zonder dat in het ene gebied een overschot en in het andere een tekort bestaat. Het zal moge lijk zijn beperkende bepalingen vast te stellen, bijvoorbeeld inzake de omvang van praktijken. In navolging van de wet ziekenhuis voorzieningen heeft het wetsontwerp bepalingen om ziekenhuizen en andere gezondheidszorginstellingen te sluiten na de intrekking van de erkenning. Voorzien wordt ook in financiële steun bij komende saneringen. In het kader van het streven naar de nationale norm van eerst vijf. later vier ziekenhuisbed den per duizend inwoners, zullen te kleine ziekenhuizen en andere inrich tingen die niet voldoen aan de eisen, moeten sluiten. Tarieven Via een tweede ingediend wetsontwerp, dat mede is ondertekend door minister Lubbers (economische zaken), moet een duidelijk stelsel van tarieven in de ge zondheidszorg worden opgebouwd. Dit geldt zowel voor instellingen als voor individuele beoefenaars. Voorgesteld wordt dat een nationaal orgaan de ta rieven en honorariums gaat beoordelen. Als zodanig wordt genoemd het Cen traal Orgaan Tarieven Gezongheids- zorg. dat taken ingevolge de prijzenwet van de minister van economische zaken zal overnemen. In die nieuwe instantie zal het be staande Centraal Orgaan Ziekenhuista rieven (COZ) geheel opgaan, terwijl een aantal taken van de huidige zieken fondsraad wordt overgenomen. Het COTG zal een publiekrechtelijke in stantie zijn, waarvan de leden onafhan kelijke. door de kroon benoemde des kundigen worden. Tegen beslissingen van dit orgaan kan men in beroep gaan bij het college van beroep voor het be drijfsleven. Centrale overheden kunnen richtlijnen (Slot zie pagina 3 kolom 1) POLITIE: „ORDINAIRE INBRAAK" AMSTERDAM (ANP) - Twee broers, 21 en 23 jaar oud, hebben dinsdagavond tegenover de Amsterdamse politie be kend de daders te zijn van de dubbele roofmoord, afgelopen vrijdagnacht, op hetSpuiinde hoofdstad. Aanli jding tot deze moord, waarbij de 21-jarige Josje Doggen en haar 22-jarige vriend Job Hartman om het leven werden ge bracht was volgens de Amsterdamse recherche'een ordinaire inbraak' in het uitzendbureau onder de slaapkamer van de slachtoffers. De broers, P. M. en R. M., zijn bij de Amsterdamse politie bekende inbre kers. Een van hen is dienstplichtig mili tair, reden waarom de koninklijke ma rechaussee is ingeschakeld. De Amsterdamse recherche kwam de broers op het spoor na nauwkeurig on- derzoek van de wonden op het lichaam van Job Hartman. Uit dit onderzoek bleek dat hij was geslagen met een fiets- ketting. Bij een handelaar in onder an dere fietskettingen kwam de politie te weten, dat het om een speciale soort ketting ging, die in 'bepaalde kringen' wordt gebruikt, aldus hoofdinspecteur Hoegee dinsdagavond. „De fietskettin gen brachten ons dinsdagmiddag en avond op het spoor van de daders, aldus de hoofdinspecteur, die de afgelopen dagen hetonderzoek in deze moordzaak heeft geleiu. volgens rioegee waren ue broers vrijdagnacht slechts uit op geld om een een schade van ƒ2000 aan de motorfiets van een van hen te kunnen betalen. Via de kelder kwamen zij het kantoor binnen. Bovengekomen stuitten zij op hun slachtoffers, op wie de broers ken nelijk niet gerekend hadden. Job Hartman en Josje Dogger bevonden zich in één kamer, toen de inbrekers binnenkwamen. Waarom het meisje vervolgens naar beneden werd gebracht is niet bekend. Hetstaatwel vast, dat zij een verdieping lager met een mes om het leven is gebracht. Op haar lichaam zijn evenwel geen sporen van geweld aangetroffen. Het mes is nog niet terug gevonden. De beide broers verlieten het pand tens lotte met 1200, afkomstig uit het uit zendbureau. Volgens hoofdinspecteur Hoegee kenden zij hun slachtoflërs niet. Eindhoven De moord op de 60-jarige Eindhovense benzinepompbediende Wim de Groot vorige week vrijdag, is eveneens opge lost. De twee verdachten uit Neunen, die maandag werden aangehouden, hebben een volledige bekentenis afge legd. De 21-jarige H. van-G. heeft toege geven het dodelijk schot te hebben ge lost. i Van onze correspondent) AMSTERDAM - Prinses Christina verwacht in juni 1977 haar eerste kind. Koningin Juliana heeft dat dinsdag in Amsterdam meegedeeld. De prinses is één maand in verwach ting. ..Normaal", aldus de koningin, „had ik dat in dit stadium nog niet bekend willen maken, maar omdat mijn dochter woensdag in het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht voor controle is geweest en ik ver wachtte dat het dan toch wel bekend zou worden, heb ik het maar gezegd". Prinses Christina is deze maand uit Amerika naar Nederland gekomen. De nieuwe Oranjetelg wordt het twaalfde kleinkind van koningin en prins. Prinses Christina huwde op 28 juni 1975 met de Cubaan Jorge Guil- |prmn De gedogers en de bijwagen §v oor het CDA zal het kabinet-Den Uyl geen inzet bij de verkiezingen zijn, een op vatting die de PvdA met gramschap vervult. Is daar reden toe? Moet in het alge meen gesproken een kabinet steeds in zet zijn voor regeringspartijen bij de stembus? Het lijkt ons niet mogelijk om daarvoor vaste regels te stellen: van verkiezing tot verkiezing moet blijken welke thematiek de stembusstrijd zal beheersen. Het hangt af van het tot op dat ogenblik gevoerde beleid, maar ook van de actuele omstandigheden. Zo zou men in bepaalde situaties kunnen ver dedigen dat er een breed-samengesteld of een nationaal kabinet behoort te ko men, een standpunt dat tot inzet van de verkiezingsstrijd kan worden verheven. Overigens is het voor de PvdA begrijpe- lijken vanzelfsprekend datzij het beleid van het huidige kabinet wel tot inzet van de komende verkiezingen maakt. Deze partij heeft immers vanaf het be gin het kabinetrDen Uyl gezien als uit voerder van het befaamde programma Keerpunt'72. De inbreng van de PvdA in dit kabinet is groter dan die van de con fessionelen, al was het alleen al in de bezetting van het aantal ministersze tels. Spreiding van inkomen, bezit, mach t en kennis was de signatuur die de progressieven aan het kabinet meega ven, een zegel dat tevens hun kritiek be paalde. Als er namelijk spanningen wa ren binnen de PvdA over het beleid van deze regering, dan was dat meestal om dat deze signatuur naar het oordeel van sommige PvdA-ers onvoldoende tot uit ing kwam. De meeste verwijten hielden in dat de progressieve bewindslieden teveel toegaven aan een "remmende in vloed' van de confessionelen. Bij AR en KVP lagen de verhoudingen van het be gin af anders. De NW-bondsbestuurder Bïjvank plaatst vraagtekens bij de lange termijn werkgelegenheid op de Schelde. fietspaden De CDA-partljen in de tweede kamer willen dat minister Westerterp meer geld besteedt voor de aanleg van fiet spaden. kans Zonder coöperatie hebben de Tibe taanse vluchtelingen in India geen schijn van kans, groet De Provinciale Planologische Dienst kent Oostburg in West-Zeeuwsch- Vlaanderen de grootste groei toe vrijwilligers deel zeven CAiRO (RTR/AFP/UPI) - De achtste Arabische topconferentie, dié voorna melijk gewijd was aan de kwestie- Libanon, is dinsdagavond geëindigd. De slotbijeenkomst vond plaats achter gesloten deuren. Naar de Egyptische minister van bui tenlandse zaken. Ismail Fachmi, mee deelde hebben de staatshoofden afge sproken, dat de Arabische vredesmacht die in Libanon toezicht moet houden op de naleving van het bestand, 'ongeveer 30.000 militairen* zal omvatten. Volgens het slotcommuniqué hebben alle deelnemende afvaardigingen met ui tzondering van die van Irak het vrede splan onderschreven KANTON: In het Chinese Kanton is dinsdag weer een demon stratie gehouden tegen de zogenaamde 'radicalen' en voor de nieuwe partijleider Hua Kuo-Feng. De demonstranten droe gen poppen mee, die de radicalen Yao Wen-Yuanmevrouw Mao Chiano Chiho, Chang Chun-Chao en Wano Hung-Wen moeten voorstellen. MARGARET THATCHER:GROOTBRITTANNIE ONTEERD LONDEN' (RTR) - De conservatieve op positie in het lagerhuis is dinsdag fel van leer getrokken tegen premier Ja mes Callaghan, die had gesuggereerd dat de economische nood Engeland wel eens zou kunnen dwingen zijn NAVO- verplichtingen te herzien. „Was het u werkelijk ernst toen u dreigde onze troepen uit de NAVO te halen, als u geen grotere hoeveelheid van ander mans geld op uw eigen voorwaarden kunt krijgen", vroeg oppositieleider Margaret Thatcher. Callaghan antwoordde dat zijn opmer king was bedoeld om aan te geven hoe de Britse invloed in centraal Europa be houden kan blijven. In het televisie interview. waarin Callaghan zijn om streden uitlating deed. zei hij dat de rol van het pond sterling als reserve valuta gedeeltelijk overgenomen zou moeten worden door landen als Wesi-Duitsland, de Verenigde Staten en Frankrijk In het lagerhuis zei Callaghan. ..Als zij (de Westduitsers) de politieke invloed van Engeland willen handhaven en daarop stellen ze zeker prijs en als zij de bij drage van Engeland naar waarde schat- ten, dan moeten ze ook oog hebben voor onze problemen met betrekking tot de te grote sterling saldo's in het buiten land" (die een drukkende invloed heb ben op de koers van het pond sterling), Thatcher voegde de premier toe: „Niet alleen hebt u het pond sterling naar de ondergang gevoerd, u hebt ook Groot- Brittannië onteerd. Ukunt maar het be ste vertrekken". Door een aanzienlijke toeneming van het aanbod van ponden sterling op de Londense wisselmarkt tegen het einde van de handel heeft de koers van het pond dinsdag weer een flinke daling on dergaan. Dat kwam volgens de geld handel vooral door de verklaring van het Lagerhuislid Bryan Gould (Labour) dat de regering de koers van het pond meetlaten zakken tot anderhalve dollar om de concurrentiepositie van Britse fabrieksgoederen in het buitenland te verbeteren. De slotkoers van het pond was dinsdag 1,59 dollar nadat eerder op de dag was gehandeld rond 1.6050 dollar. Op de Amsterdamse wisselmarkt werd dins dag een koers van 4,25 genoteerd. Het zevende deel van prof. clr. Lou de Jonge 'Het koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog' is uit. Op de pagina's 12 en 13 leest u er meer over. doping MET NAME PVDA EN KVP WILLEN SNELLE BESLISSING jazz Bennink-Mengelberg en Hazevoet, be sluiten de 'oktober-jazzmaand'; radio- en televisieprogramma's: strips. afspraken De Industriebond CNV vreest dat de be drijven de afspraken over Nederhorst niet willen nakomen; beurs; financiën; economie. ROYALE STEUN VOOR AMENDEMENT Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het PvdA-tweede- kamerlid Roels vindt het dringend ge wenst dat verschillende ministeries gaan samenwerken bij de totstandko ming van een bestuursstructuur voor het Oosterschelde-gebied. De PvdA'er vindt verder dat snel beslist moet wor den tot het stagnante zout-blijven van de Grcvelingen. En ook heeft hij minis ter Westerterp gevraagd om een aan wijzing of de interdepartementale werkgroep 'pijlerdam Oosterschelde' voor een grote of een kleine door- stroomopening zal kiezen. De heer Roels voerde dinsdag voor zijn fractie het woord tijdensde behandeling van de begroting 1977 van het ministerie van verkeer en waterstaat. Hij zei te wil len voorkomen dat het totstandkomen van een bestuursstructuur voor het Oosterscheldegebled even lang zal du ren en even moeizaam zal verlopen als bij het vinden van een structuur voor de Grevelingen het geval is geweest. Roels: „Voor het Oosterscheldegebied moet het vanaf het begin beter gaan. Het maken van grote haast hiermee zou van een goed beleid getuigen". De mi nisteries die volgens hem zouden moe ten samenwerken, zijn volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, verkeer en wa terstaat en evéntueel crm. Over de Grevelingen merkte de heer Roels op, dat moet worden gestreefd naar zout-blijven. Hij zei dat het zoom meer voor de watertoevoer afhankelijk is van het noordelijke deltabekken en hij voorspelde dat de Rotterdamse ha ven en het Westland steeds grotere be roepen zullen doen op de zoetwatertoe voer. De kwaliteit van het zoetwater in het zuidelijke deltabekken zou volgens hem een afgeleide worden van de be hoefte ln het noorden. In het zuiden moet naar zijn mening in dat geval zo zuinig mogelijk worden omgesprongen met zoet water: „Een zoete Grevelingen zou zijn water moeten betrekken uit het zuidelijke deltabekken, namelijk het zoommeer. Is het dus niet beter om thans snel te beslissen tot het stagnant zout-blijven van de Grevelingen?". De WD-woordvoerder Koning vroeg minister Westerterp aandacht voor de brief van de Kamer van Koophandel voor westelijk Noord-Brabant over de omvang van de sluizen die in de Oester- dam in de Oosterschelde moeten ko men. Hij noemde de afmetingen van de sluizen van groot belang voor de toe gankelijkheid van Bergen op Zoom voor schepen en voor de werkgelegenheid in geheel West-Brabant. De heer Koning herinnerde aan de aar zeling van de WD-ffactie bij de rege ringsbeslissing over de Oosterschelde. die tenslotte resulteerde in instemming. Toch bleek nog wat van die aarzeling te bestaan; „Het is zeer wel mogelijk dat het besluit van het kabinet door latere generaties zal worden betreurd, en niet alleen vanwege de kosten", aldus de heer Koning. De SGP'er Van Rossum stak zijn twij fels over de Oosterscheldebeslissing evenmin onder stoelen of banken. Hij herhaalde zijn standpunt dat de milieu-vriendelijke oplossing een te zware belasting legt op de begroting van verkeer en waterstaat. Daardoor wordt volgens hem een aanslag ge pleegd op gelden die beter besteed hadden kunnen worden. Van Rossum had in het algemeen niet veel goeds over voor het kabinetsbeleid en dat van minister Westerterp in het bijzonder. Hij zei dat de ministers aan het eind van de huidige zittingsperiode een zin kend schip zullen verlaten. e vorige kabinetsformatie kreeg als sleutelbegrip mee het oud-vaderlandse werkwoord 'gedo gen'. Burger bruikte het voor het eerst tijdens de ver kiezingsavond van 29 november 1972, toen hem werd gevraagd wat hij van een progressief minderheidskabinet dacht. „Dat zouden de confessionelen moeten gedogen," zei Burger, „ze zouden het niet binnen de kortste keren naar huis moeten sturen." Zo begon het allemaal, metdatmerkwaardige woord 'gedogen'. Het kwam erop neer dat de confessione len een minderheidskabinet-Den Uyl rustig aan het werk moesten laten, een methode waarvoor Burger - eenmaal kabinetsformateur geworden - de weg aangaf Hij vergeleek namelijk de pro gramma's van progressie ven en confes sionelen en concludeerde dat deze ver gelijking hem generlei aanduiding ople verde waaruit zou moeten volgen dat de christen-democraten een progressief kabinet 'uit programmatische overwe gingen niet zouden kunnen gedogen.' De confessionelen voelden daar aan vankelijk niets voor, maar bij de AR bleken Boersma en Aan tjes het gedogen toch wel te willen overwegen om aldus een brug naar nieuwe verhoudingen tussen progressieven en confessionelen tot stand te brengen. Later kwam De Gaay Fortman senior Aantjes en Boersma gezelschap houden. Langza merhand ontwikkelde zich een nieuwe situatie: het kabinet moch t wel progres sief worden, maar bij de personele sa menstelling zouden de confessionelen kunnen meedoen. Er volgden maanden van gehakketak, waarbij de confessio nelen probeerden nog wat meer conces sies binnen te halen. Uiteindelijk resul taat was dat naast Keerpunt'72 ook het confessionele program uitgangspunt voor het beleid zou zijn. Wel bléven di verse strijdpunten bestaan, zoals defen sie, huurbeleid, grondpolitiek en ge zondheidszorg. De PvdA beschouwde niettemin het kabinet als parlementair, AR en KVP daarentegen zagen het als extra-parlementair. Met andere woor den: in zeker opzicht was het kabinet- Den Uyl een minderheidskabinet omdat de fracties van KVP en AR zich niet ge bonden achtten. Dat het niettemin kon regeren was mogelijk omdat de AR- en KVP-ministers achter het uiteindelijke werkprogramma van Den Uyl stonden. Al deze avonturen bezorgden het ka binet een bizarre en tamelijk wankele basis. Dat bleek duidelijk toen men eenmaal aan het regeren ging en 'bïj herhaling belangrijke beslissingen wer den uitgesteld of een vage formulering kregen om toch maar geen kabinetscri sis te veroorzaken. De bizarre basis werd nog geaccentueerd doordat het CDA vanaf het begin betoogde dat dit kabi net niet de inzet kon zijn voor komende verkiezingen, maar hooguit een brug functie zou vervullen tussen de progres sieven en de confessionelen. En er werd aan toegevoegd dat het CDA nooit meer aan zo'n vreemde kabinetsformatie zou meewerken: men wenste geen 'bijwa gen' meer te zijn. Van AR.- en KVP-kant werd overigens wel aan het adres van de CHU betoogd dat men tijdens de verkie zingscampagne de beleidsdaden van de eigen ministers zou verdedigen, maar verder wenste men niet te gaan. De nieuwe CDA-lijsttrekker Van Agt heeft nu verklaard dat ook voor hem het ka binetsbeleid geen inzet is bij de ko mende stembusstrijd. Dat is niets nieuws: zijn verklaring sluit aan bij wat er de afgelopen jaren uit het CD A-kamp naar buiten is gekomen. Kennelijk zit het 'bijwagen-effect' de gedogers uit de CDA bijzonder hoog. Ze willen af van het gedogen en af van de bijwagen. Philipa Nederland heeft hun kaderle den uit Engeland, België en Duitsland geweigerd verlof te verlenen voor het bijwonen van een internationaal vak- bondsoverleg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1