„Commissie-Mommersteeg acht vrijwilligersleger onhaalbaar1 Dokter had geen 'vreemde ziekte' verklaring voor onder bejaarden Jaar 1980 gewijd aan de stadsvernieuwing Centraal comité laat Sowjettop ongewijzigd CNV OP DE BRES VOOR WEDUWE MET KLEIN PENSIOEN COMMISSIELID DRS. K. BEEMSTERBOER: Rookverbod TUINDER PRODUCEERT EIGEN ENERGIE Beroep op kamer WOENSDAG 27 OKTOBER 1976 UTRECHT (ANP) - De staatscommissie Mommersteeg is volgens commissielid Drs. Beemsterboer tot de conclusie gekomen dat afschaffen van de dienstplicht en instelling van een uitsluitend uit vrijwilligers (beroeps) bestaande krijgsmacht om praktische rede nen niet haalbaar is. De commissie - onder leiding van oud-staatssecretaris van defen sie mr. J. A. Mommersteeg - zal in dececember minister Vredeling van defensie een advies uitbrengen dat er op neer komt de dienst plicht niet af te schaffen en de huidige situatie te continueren. Dit heeft drs. K. Beemsterboer, polemoloog en lid van de commissie Mommersteeg, dinsdag desgevraagd meegedeeld. willigerslegeruilsluitend om praktische overwegingen met zitten. Het ministerie van defensie had dinsdag geen commentaar op de mededelingen van drs. Beemsterboer. ..Er is een staatscommissie die nog moet advise ren. De discussie is nog steeds gaande. Wanneer drs. Beemsterboer iets ver klaard heeft dan komt dat voor zijn re kening", aldus een woordvoerder van het ministerie. Volgens hem is ook nog niet bekend wanneer de vies zal uitbrengen.. kelijk nuttig of aangenaam zijn. Maal ais onze krijgsmachtstraks helemaal op vrijwilligers zou moeten drijven zou dal betekenen dal er per jaar circa 19.000 Politicif vrijwilligers geworven zouden móeten worden met een contract, van drie tot vier jaar. En dat aantal is niet haaibaai- gezien het grotendeels saaie werk dat zou moeten worden overgenomen van de dienstplichtigen. houden met nogere pensioenlasten en wachtgelden bij een vrijwilligersleger. Mr. J. Mommersteeg heeft echter tegengesproken, dat de commissie reeds de conclusie heeft getrokken dat overgang naar een kadervrijwilligers- krijgsmacht om praktische redenen niet haalbaar is. „Er is geen sprake van welke conclusie dan ook op dit punt", aldus mr. Mommersteeg. De werkgroepen, die de haalbaarheid van een vrijwilligerskrijgsmacht bestu deren. hebben hun werkzaamheden nog niet afgerond. De plenaire staatscom missie wacht op de resultaten van deze studies. „Zij heeft zich nog in het geheel niet met de aspecten van de haalbaar heid bezig gehouden, laat staan conclu sies terzake getrokken", aldus mr. Mommersteeg. Samen met de voormalig publiciteits- man van de WDM, B. Poelman heeft Beemsterboer (zelf oud-VVDM- voorzitten een 'nieuw Handboek Sol daat' geschreven, een reportage over de dienstplicht. De auteurs komen tot de conclusie dat een vrijwilligersleger alleen al om prin cipieel politieke motieven niet wense lijk is. Bovendien is afschaffing van de dienstplicht praktisch ook niet haal baar omdat er waarschijnlijk bij lange na niet voldoende vrijwilligers kunnen worden geworven om de onaantrekke lijke baantjes te kunnen vervullen die de dienstplichtigen tot nu voor hun re kening nemen. Volgens Beemsterboer deelt maar een kleine minderheid van de commissie Mommersteeg de principieel politieke bezwaren. De meerderheid ziet een vrij- Wat de praktische bezwaren betreft, ba seren Poelman en Beemsterboer zich voornamelijk op cijfermateriaal waar over ook de commissie Mommersteeg beschikt. Op dit ogenblik heeft men het al moeilijk om 3.000 vrijwi lligers per j aar te werven voor baantjes die nog betrek- Bovendien hanteert men bij helleger de stelregel dater drie man moeten worden gekeurd om er een te kunnen werven en dat acht man geïnteresseerd moeten zijn. Dat zou dus betekenen dat er rond 150.000 mensen zouden moeten opdra ven die interesse hebben voor een func tie onder harer majesteils wapenrok en een dergelijke hoeveelheid geïnteres seerden achten de auteurs onhaalbaar. Ook de kosten vormen een bezwaar. Als de kosten per man (dienstplichtige en vrijwilliger) al gelijk zouden zijn voor wat betreft het salaris dat wordt uitbe taald. dan is er een niet onaanzienlijke hoeveelheid andere kosten die de haal baarheid van een vrijwilligersleger du bieus maakt. In de VS bijvoorbeeld - waar het leger weer uit vrijwilligers be staat - zijn zaken als huisvesting, voe ding en andere voorzieningen op een hoger niveau gebracht om de werving aantrekkelijk te kunnen maken. In 1973 werd daarvoor in de VS drie miljard dol lar extra uitgegeven en in 1974 nog meer. Ook moet rekening worden ge- OP VOORSTEL SCHAEFER: AMSTERDAM (ANP) Ter bescher-. ming van de gezondheid van leer lingen en leerkrachten mag bij het kleuter- en lager onderwijs in Am sterdam tijdens de lessen niet meer inde schoollokalen worden gerookt. Dit hebben b. en w. laten weten aan hel personeel en de oudercommis- sics van openbare scholen alsmede aan de desbetreffende rijksinspec teurs. Verder is aan alle openbare scholen, ook die voor voortgezet onderwijs, verzocht het roken in de gehele school zoveel mogelijk tegen te gaan DEN HAAG - De ministersconferentie van de Raad van Europa heelt een Ne derlands voorstel overgenomen om het jaar 1980 uit te roepen tot Europees jaar van de stadsvernieuwing. Het Neder lands voorstel werd gedaan door staatssecretaris Schaefer in bet Ita liaanse Bari tijdens de conferentie van ministers die verantwoordelijk zijn voor ruimtelijke ordening. Om het proces van verval van onze ste den te kunnen stuiten is een grote mate van vertrouwen nodig in de stad en de mensen die over die stad beslissen, zei Schaefer. ..Maar de mensen hebben het vertrouwen in de toekomst; van de stad verloren en dat is waarschijnlijk het grootste gevaar dat de steden bedreigt", aldus de staatssecretaris in zijn toe spraak in Bari. ..Herstel van dat vertrouwen is een op gave waarvoor wij gezamenlijk staan. De stad is collectief bezit van de gehele gemeenschap en collectief bezit schept verantwoordelijkheid bracht Schaefer naarvoren.Bij de voorbereiding om van 1980 het Europese jaar van de stadsver nieuwing te maken, zal Nederland een belangrijke rol vervullen. Zoals bekend was 1975 het Europees monumenten jaar. Wal. be treil de prineipieel-politieke be denkingen achten de auteurs de vrees gerechtvaardigd dat bij een vrijwilli gersleger politiek bewust dienstplichti gen zullen worden vervangen door een groep mensen met een nogal conserva tieve rechtse kijk op de wereld. Voor de meeste beroepsmilitairen zal dat alleen maar koren op de molen zijn. Het 'kloos terachtige' van het leger - het wereldje apart - zal gemakkelijker worden be stendigd bij een vrijwilligersleger. Een ontwikkeling die bedenkelijx is voor wie let op hel geweldsmonopolie van de krijgsmacht. In dit verband zijn door de marine in september '75 vluchten op touw gezet met Neptune-vliegtuigen over het Binnenhof toen daar door mi: nister Vredeling bezuinigingen bij de marine-luchtvaartdienst werden aan gekondigd. Een teken aan de wand, al dus de au teurs. In feite is dit het ernstig ste bezwaar dat tegen een vrijwilligers krijgsmacht kan worden ingebracht. De vrees dat legers een greep naarde macht doen en een eind maken aan de meest essentiële burgerlijke vrijheden en rech ten is zeer terecht, menen zij. Controle De auteurs wijzen er op dal de krijgs macht sowieso nu al een gesloten ge nieenschap is die voor buitenstaanders voor de politici, moeilijk toegankelijk is. De gemiddelde politicus is niet bij machte te volgen wat zich in de defen siesector afspeelt en de specialisten onder de parlementariërs zijn te gering in aantal om van hen een effectieve controle te verwachten. Dit is te meer een reden om gerust te zijn als de dienstplichtigen naar huis zouden worden gestuurd. Alleen kunnen de dienstplichtigen bepaalde ontwikke lingen niet tegenhouden, maar ze kun nen wel bedenkelijke praktijken en anachronismen als waakhonden signa leren. Ze kunnen er op toezien dat de isolatie van het leger waar mogelijk ongedaan wordt gemaakt. THAILAND - In burgerkledij schuifelen 53 ex-soldaten - voormalige Japanse bewakers en toenmalige krijgsgevangenen - over de brug over de rivier Kwai die zij 33 jaar geleden mede hielpen bouwen. De opmerkelijke reünie, waaraan ook Nederlanders meededen, vond maan dag plaats. ROTTERDAM (ANP) - Op een glaustuinbouwbedrijf van ongeveer één hectare oppervlakte in Schipluiden bij Delft begint op 1 december een proef, waarbij de tuinder de warmte en het licht voor zijn kassen zelf gaat produceren. Het initiatief is uitgegaan van het gemeentelijk energiebedrijf'van Schipluiden, dal dit 'total energy' (TE) project vooral van belang acht voor die tuinders die door extra belichting (bijvoorbeeld om bij bloemen de bloeitijd te regelen) de kwaliteit van hun produkten proberen te beïnvloeden. Meteen gasmotor gaat de tuindereen generator aandrijven, die de elektriciteit voor de verlichting levert. Uit het koelwater en de uitlaatgassen van de draaiende gas motor komt warmte vrij. die gebruikt wordt voor de kasverwanning van dat, ene bedrijf. Aan elektriciteit komt veel meer beschikbaar dan dat de bedrijf nodig heeft. Dat; overschot, voldoende voor nog vijf bedrijven, gaat in het elektriciteitsnet De motoren de generator blijven eigendom van het elektriciteitsbedrijf, de tuinder betaalt het gebruikelijke elektriciteitstarief. Van Marion (BP) verlaat senaat DEN HAAG (ANP) - BP- fractievoorzitter Van Marion uit Ermelo verlaat met ingang van 1 november de eerste kamer. Hij heeft hiervan dinsdagmiddag mededeling gedaan. Waarnemend-kamervoorzitter Po lak zei dit ontslag te betreuren. Zijn goede wensen aan het adres van de héér Van Marion werden door de ka merleden onderstreept met applaus. Een Argentijnse rechter heeft ex- president Maria EstelaPeron maandag schuldig bevonden aan verduistering en opdracht gegeven haar in preven tieve hechtenis te houden. Mevrouw Peron is ervan beschuldigd zes cheques van in totaal een hall" mil joen dollar te hebben uitgeschreven op naam yan een liefdadigheidsfonds van de Peronistische partij waarvan zij de leiding had en diverse andere officiële fondsen. Danszenmiklos: In de Hongaarse plaats Danszentmiklos is men onlangs overgegaan tot. het automatiseren van de appe loogsten. Op de foto zien ive een appelsorteermachine van Nederlandse makelij die in een boomgaard het sorteerwerk doet. vergunning bouw BLAUWDRUK TOT 1980 westduitse kerncentrale KIEL (DPA) Hel ministerie van sociale zaken van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein heelt maandaga vond verrassenderwijs de eerste ge deeltelijke vergunning verleend voor de bouw van een kerncentrale aan de benedenloop van de Elbe in Brokdorf. Enkele uren na dit besluit werd. onder bescherming van de politie, een begin gemaakt met grondwerkzaamheden op het ongeveer 30 hectare grote terrein, dat met het oog op protestacties eerst omheind wordt. ANWB: geen belasting stilstaande kampeerauto's DEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft minister Lubbers van financiën ge vraagd ^ervoor te zorgen dal de ver plichting wegenbelasting te betalen voor stilstaande kampeerauto's wordt opgeheven. Op grond van de omscrijving 'kampeer auto' op het kentekenbewijs kunnen ei genaren van zo'n voertuig een zoge naamde zestigdagenkaart krijgen. Elke 'rijdag' moet erop worden aangegeven door een vakje in te vullen. Dë kampeerautobezitters zouden nu ook voor alle 'stilstaande' dagen een vakje moeten zwart maken op hun kaart. Alleen degenen, die zo bevoor recht zijn, dat hij zun kampeerauto op eigen erf kunnen stallen, hebben nog profijt van de kaart, aldus de ANWB. MOSKOU (RTR/UPI) - De Sowjet-leiding is dinsdag onge wijzigd te voorschijn gekomen uit een plenaire zitting van het ceentrale comité van de com munistische partij, het beleids bepalende orgaan in de Sowjet-Unie - aanhoudende ge ruchten over ophanden zijnde verschuivingen in het Kremlin ten spijt. Het 287 leden tellende centrale comité dat maandag en dinsdag bijeen is ge weest, aanvaardde een economische blauwdruk voor de jaren 1976-1980, welke vandaag wordt voorgelegd aan het Russische pariemet, dat dan een driedaagse zitting begint. Volgens ra dio Moskou en het officiële persbureau Tass werden verder resoluties aange nomen betreffende het plan voor het jaar 1977. de begroting voor datzelfde jaar en de uitvoering van de begroting yan 1975. Anderzijds kondigde radio Moskou de bevordering aan yan drie functionaris sen van kandidaat - tot volledig lid van het centrale comité. Alle drie hebben agrarische banden en een westerse ana list gaf als commentaar dat 'er goede Partij secretaris Een vierde man, Yakov P Ryabov, werd benoemd tot partij-secretaris. Tass deelde niet mee, welk aspect van de partij-activiteit, onder toezicht van Ryabov zou komen te staan, die nu eer ste secretaris is van de partij- organisatie in het- gebied van Sverdlo vsk. Men neemt echter aan dat hij de verdedigings-indusirie op zich zal ne men. als opvolger van Dimitry Oesti- nov, die in mei minister van defensie werd. Kremlinologïsten hadden verwacht dat de SowjeHeiding van de plenaire zitting gebruik zou maken om Nikolai Tikho- nov. sinds begin september eerste vice- premier, te bevorderen tot ten minste de kandidaat-rang van het regerende poli tiebureau van de partij. Premier Kosygm zou geen volledige werktaak verrichten in verband metzijn gezondheid en veel waarnemers meen den dat Tikhonov werd voorbereid om hem op te volgen. Ook gingen er geruchten dat het cen tralecomité de gemiddelde leeftijd van het politiebureau (nu 66) zou terug brengen, mogelijk door de 77-jarige Arvid Pelsje te pensioneren. UTRECHT (ANP) - Het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) heeft in een brief aan de vaste commissie voor so ciale zaken gevraagd te voorkomen dat een aantal weduwen zal worden bena deeld door de invoering op 1 januari 1977 van een nieuwe regeling van pre mievrijstelling voor volksverzekerin gen. Weduwen met een klein pensioen boven hun aow-uitkering zullen name lijk op die datum, aldus het CNV, aan zienlijk in inkomen achteruitgaan, als het wetsontwerp tot wijziging van de bestaande premievrijstellings- en re ductieregeling wordt aanvaard. Volgens het CNV kan de vermindering in inkomen oplopen tot bijna 30 gulden per maand bij een aanvullend pensioen van tweehonderd gulden per maand. Het .wetsontwerp van de regering is be doeld om de lasten te verlichten van mensen met een (zeer) klein GEVALLEN KWAMEN ALLEEN VOOR DE AFDELING FRANS H. Chileense vluchtelingen mogen onder voorwaarde terug SANTIAGO (AFP/UPI) - Het militaire bewind in Chili heeft maandag be kendgemaakt dat de Chilenen die het land hebben verlaten na de militaire staatsgreep in 1973 naar Chili mogen terugkeren mits zij zich daar niet met de politiek bemoeien. In een communiqué van het Chileense ministerie van binnenlandse zaken wordt gezegd dat de verzoeken van de vluchtelingen om terug te mogen keren eerst door het ministerie zullen worden bestudeerd alvorens goedkeuring wordt verleend. Om voor terugkeer in aan merking te komen moeten de ballingen zich melden bij het Chileense 'consul- taat van hetland waar zij vertoeven. De vluchtelingen zuUen voorts onder ede moeten verklaren dat zij in Chili geen enkele vorm van politieke activiteit zul len bedrijven en het decreet zullen eer biedigen waarbij de vorming van poli tieke partijen wordt verboden. Duizenden Chilenen voor het merendeel aanhangers van wijlen president Allen- de, hebben na de staatsgreep politiek asiel gezocht in de buitenlandse ambas sades. MAASTRICHT (ANP) - Dokter J. van Hooft, die gedurende ongeveer twee jaar in dienst is geweest van de Luckerheide-k 1 iniek in Kerkrade, had geen verklaring kunnen vinden voor een tekort aan suiker waaraan een tien- lal bejaarde patiënten leed. Zeven van hen waren in een zogenaamd Impogl.vcaemisch-coma overleden. Het waren geen suikerpatiënten. Pas vlak voor zijn vertrek als arts van de kliniek was het hem opgevallen, dat dit soort vreemde gevallen slechts op de afde ling van de hoofdverpleger Frans H., die ervan wordt verdacht patiënten met insuline te hebben doodgespoten - insuline veroorzaakt een tekort aan suiker - voorkwamen. Op de tweede dag van het proces voor de rechtbank in Maastricht vertelde de arts, dat hij aanvankelijk niets had ge merkt. In een later stadium kwam het hem vreemd voor. dat er zoveel mensen in een dergelijk coma overleden. Het werd voor hem een probleem. Het. doorvorsen van de nodige medische literatuur brachl geen oplossing. Ge sprekken met collega's leverden even eens geen afdoende verklaring voor dit verschijnsel. Een van hen zei, dat hij het in zijn praktijk ook wel eens mee had gemaakt. Tijd om een wat grondiger onderzoek in te stellen ontbrak de arts. die wegens het gebrek aan voldoende medisch personeel overbelast was. Sec ties op de stoffelijke overschotten van de overleden, patiënten brachten even min uitkomst. Een chemisch onderzoek van het bloed van een van de zieken bracht aan het licht, dat het suikerge halte 'torenhoog' was. Uond gehouden Uit gesprekken met de hoofdverpleger over deze gevallen kwam niet naar vo ren, dat de insuline-injecties mogelijk de ooraaak van de hypoglycaemie kon den zijn. Frans had stijf zijn mond ge houden over de injecties, die hij in de stille uurtjes op zijn afdeling aan patiën ten gaf. ..Als hij me dat verteld zou heb ben. was ik woedend geworden en had ik met ontslag gedreigd. Of ik zou de offi cier van justitie hebben ingeschakeld liet dokter Van Hooft de reenters weten. Tegen de president van de rechtbank. mr. X. Eliens. vertelde hij dat het hoofd van de verpleegkundige dienst niet goed functioneerde Wat betreft het te kort aan verplegend personeel lichtte hij toe. dat het. niet zozeer om de aantal len ging als wel om de kwaliteit. Deze was over het geheel genomen zeer ge brekkig. Zijn weigering verder bij het bestuur op personeelsuitbreiding aan te dringen werd ingegeven doorangst voor ontslag. Uit diverse gesprekken was hem geble ken. dat het bestuur niet erg toegevend was. De communicatie tussen het bestuur en het personeel van de kliniek was uitge sproken slecht. Een lid van het bestuur, invallend arts H. van der Schroeft zei echter nimmer klachten over de artsen en nauwelijs iets over moeilijkheden met het personeel gehoord te hebben, In de kliniek bestond een vrij Verkeer van medicijnen. Het verplegend perso neel bestelde veelal op eigen houtje. Het was dr. Van Hooft opgevallen, dat er te vens geknoeid werd met de bestellin gen. Er kwamen niet alleen verschrij vingen in aantallen voor. er werden soms ook medicijnen bij de apotheek besteld die hij niet had voorgeschreven. Er werden tevens medicijnen op naam van overleden patiënten uitgeschreven. De knoeierijen kwam vooral voor op de afdeling van Frans. Aan vankelijk dacht dr. Van Hooft, dat de vertellingen berus- sten op een stommiteit van de hoofd verpleger, die hij dan ook aanried een telraam aan te schaffen. De verdachte reageerde niet begrijpend op de uitleg van dr. Van Hooft. Waarom deze reprimande, zo vroeg hij zich af. De arts had hem toch toegestaan een be paalde voorraad insuline op zijn afde ling te hebben. Op zijn beurt ergerde dr. Van Hooft zich aan de beschuldig ing van de hoofd ver pleger. dat hij niet altijd kwam opdra ven als hij voor een ziektegeval gebeld werd. „Frans heeft nooit tevergeefs een beroep op mij gedaan. Hij moest soms wel eens wachten, omdat ik met een andere patient bezig was, maar ik kwam altijd. Ik heb er geen voorden voor. Het kwetst me gewoon", aldus de' arts. De zitting wordt vandaag (woensdag) voortgezet. Met name denkt men daarbij aan de kleine zelfstandigen. Zij krijgen thans alleen vrijstelling van de premie voor de volksverzekeringen (awbz/aow/aww/akw/aaw), als zij min der verdienen dan 2400 gulden per jaar. Verdienen zij echter meer dan 2400, maar minder dan 4020 gulden, dan beta len zij een deel van de premie. Deze grenzen zijn uitzonderlijk laag. al dus het CNV. De regering wil nu de kleine zelfstandigen vrijstellen van het betalen van premie bij een inkomen be neden de 7400 gulden en een korting op de premie geven bij een inkomen dat- ligt tussen het laatstgenoemde bedrag en 12.400 gulden per jaar Dat is dringend nodig, zo meent het CNV. want geen enkele kleine zelfstan dige verdient zeo weinig dan hij van de jaren bestaande en ongewijzigd geble ven regeling kan profiteren. Alleen we duwen en studenten maken nog gebruik van deze regeling, merkt de vakcentrale op. De weduwen vallen eigenlijk per onge luk onder de bestaande regeling door dat deze uitgaat van het premieplichtig inkomen. De aww - (algemene weduwe- en wezenwet) regeling behoort daar niet toe en dus wordt alleen hun aanvul lend pensioen als premieplichtig inko men beschouwd. Dit levert de weduwen meteen aanvullend pensioen van bene den de 4020 gulden, al jaren een voor deeltje op. De regering wil dit nu gladstrijken. In de nieuwe regeling wordt uitgegaan van het volledige inkomen, dus mclusief de aww-uitkering. Daarmee wijkt de rege ring af van hel SER-advies in deze zaak. aldus het CNV. De SER bepleitte een handhaving van de oude regeling voor de weduwen. Bij. de regering stuitte dit op bezwaren op het vlak van de uitvoer ing. Als het regeringsvoorstel wordt aange nomen moeten veel weduwen met in gang van 1 januari meer premie gaan betalen dan zij zijn gewend en boven dien moeten zij premie gaan betalen voor vijf volksverzekeringen, aldus het CNV. Dit leidt tot een daling van het besteedbaar inkomen. Dat kan variëren van 52 gulden bij een aanvullend pen sioen van 500 gulden per jaar. tot 352 gulden "bij 'n pensioen van 24ÖÖ gulden perjaar, Voor de weduwen meteen pen- In het westen van Zwitserland is dinsdag de invoer van mosselen uit lan den aan de Middellandse Zee verboden. In verscheidene plaatsen deden zich het afgelopen weekeinde vergiftigingsver schijnselen voor na het eten van die mosselen. sioen tussen de 2400 dn 4020 gulden is het nadeel kleiner. De christelijke vakcentrale vindt deze plotselinge inkomstendaling verwer pelijk en zij pleit er dan ook voor bij de vaste kamercommissie voor sociale zaken, het SER-advies te volgen en daarmee een aparte regeling voor we duwen te handhaven. russische joden veroordeeld MOSKOU (AFP) - Van de ongeveer der tig Russische joden die maandag in Moskou zijn gearresteerd, zijn er in middels zeven veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf en twee tot boetes, zo is dinsdag in joodse kringen in Moskou vernomen. Volgens de zegslieden komen de overige arrestanten nog deze week voor de rech ter. De arrestanten worden ervan be schuldigd zich te hebben verzet tegen de politie, toen zij vrijdag uit het gebouw van de opperste Sowjet werden gezet. De joden hebben de laatste dagen met zitstakingen in de ontvangstruimte van het parlementsgebouw geprotestterd tegen het uitblijven van uitreisvisa naar Israël. Elke avond werden ze dooi de po litie uit het gebouw verwijderd, waarbij de politie volgens de demonstranten af gelopen week een keer geweld gebruik te. Voor verduisteren van kerkgelden 4 maanden cel ALKMAAR (ANP) - De rechtbank in, Alkmaar heeft dinsdag de voorma lige secretaris-kerkvoogd van de Nederlands Hervormde Gemeente te Bovenkarspel veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De offi cier van justitie had wegens ver duistering van 49 mille aan kerkgel den zes maanden geëist, waarvan vijf voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat Johan H. C. 't H. (34), in de periode van I juli 1973 tot januari 1976 zich het bedrag had toegeëigend van een spaarboekje van de gemeente, dat hij beheerde. In deze periode fun geerde 't H. als secretaris- kerkvoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 11