de amro bank in buenos aires Vier Chinese radicalen worden 'heropgevoed' Nieuwe getuigen moeten licht brengen in proces tegen Frans H. Nieuw: Flaxfl de keelpijnstiller. Wrak Cubaans vliegtuig gevonden Ex-patiënten tevreden over hun ziekenhuis WELVAART VEROORZAAKT DALING GEZINSGROOTTE W oningbouwverenigingen in Rotterdam: stop voorrang Surinamers Vragen over tv-interview uit Ridderzaal HERNIEUWDE ZITTING DUURT MINSTENS 1,5 WEEK ADVERTENTIE MAASTRICHT (ANP) - Enkele van de vele nieuwe getuigen in het proces tegen de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. voor de recht bank in Maastricht, die meer helderheid moeten verschaffen over de situatie in de Luckerheidekliniek in de afgelopen paar jaar, hebben maandag tijdens de hervatting van de langdurige recht zaak een beeld gegeven van de wanordelijke situatie in de ver pleeginrichting voor demente bejaarden. Er was een constant tekort aan me- doogespoten. schuilt cie veraniwouruc- disch en verplegend personeel. De art- lijkheid op de schouders van de artsen, sen van de kliniek klaagden over het die naar zijn inzicht niet voldeden. Evenals op de vorige zitting in mei van dit jaar blijft hij de juistheid van het proces-verbaal bestrijden, In zijn eer dere verklaringen voorde politie had hij destijds gezegd zijn patiënten met insu line te hebben ingespoten om ze uit hun lijden te verlossen. De grootste zondebok was voor meer dere personeelsleden de waarnemend arts. mevrouw S, Liem-Kwee. Voordat ze haar werk in de kliniek begon, was de Chinese vrouw al gedoodverfd als de "bruine loempia die wel klein te krijgen was'. Eén van de personeelsleden had zelfs gezegd, dat het niveau van de kli niek door de komst van deze arts ver afgezakt 'was. Deze en nog andere voor beelden van rassendiscriminatie hield de collega van mevrouw Liem, de vrou welijke arts J. Kint, de rechters voor ogen. Frans reageerde hierop veront waardigd: „Hoe kan mevrouw zeggen, dat we dr. Liem al hadden veroordeeld Ik had haar nooit eerder gezien". gemak waarmee hel verplegend perso neel met medicijnen omsprong zonder hen in te lichten. De verpleegsters en verplegers verwijten de artsen dat zij zich weinig aan de patiënten gelegen lieten liggen. Een van «le vrouwelijke artsen werd gediscrimineerd vanwege haar huidskleur. De lijsten met medische gegevens over de. patiënten werden slecht bijgehou den, Medicijnen werden toegediend, als het niet of niet meer hoefde. Dit ge beurde ook andersom. De patiënten kregen de medicijnen die zij nodig had den niet. De dokter kwam niet kijken, als een patiënt snel achteruit ging en stervende was. Het contact tussen art sen, verplegenden, patiënten en het be stuur van de kliniek was minimaal. Tegenover de vele beschuldigingen stonden evenzovele ontkenningen. De verdachte, die ervan wordt beschul digd patiënten met insuline te hebben Joodse activisten in Moskou opgepakt MOSKOU (UPI, REUTER) - De Russi sche politie lieeft maandag 25 joodse activisten in Moskou in hechtenis ge nomen. Uetgaatom dezelfde Russische joden die al een weck lang demonstre ren tegen de weigering van de autori teiten hen naar Israël te laten emigre ren. Dit heeft de vrouw van een van de demonstranten maandag aan westerse verslaggevers verteld. De actie van de autoriteiten is kennelijk bedoeld om de protestdemonstraties een halt toe tc roepen tijdens de zitting deze week vande opperste Sovjet, het PRussischc parlement. Mevrouw Slepak, echtgenote van de na tuurkundige Vladimir Slepak die de demonstraties mede organiseert, zei dat haar man en de 24 anderen werden 'weggevoerd' toen zij bij het gebouw vande opperste Sovjet aankwamen om de autoriteiten geschreven petities te overhandigen. SPOORWEG STAKING IN ITALIË ROME (AFP) Een staking van 24 uur, die maandagavond begon zal het spoorwegverkeer in Italië verlammen. De staking is uitgeroepen door de fe deratie van drie Italiaanse vakbonden, de CQIL, de CISL en de UIL. Tot de staking werd besloten na mis lukking van onderhandelingen tussen de regering en de bonden over ver nieuwing van de collectieve arbeidso vereenkomsten. steund door eerder afgelegde verklarin gen van zijn collega J. Moons, die na een hooglopend conlficl met mevrouw Liem werd ontslagen. De arts ontkende de beschuldigingen. Alleen gal'ze toe dat als er sprake was van een duidelijk aflopende zaak en de familie van de stervende patiënt was gewaarschuwd, zij niet naar de kliniek kwam. Mevrouw Kint verdedigde haar collega door te verklaren, dal de medis che rapporten van de patiënten door mevrouw Liem uiterst nauwkeurig wer den bijgehouden. Dit in tegenstelling tot andere artsen van de kliniek. Rusliiie figuur Ondanks alle vreemde dingen, die er op de afdeling 'Nachtegaal' waar Frans de scepter zwaaide gebeurden, had me vrouw ICïnt een goed woord voor de verdachte. Zij beschreef hem als 'een rustige figuur, die alle zorg aan de be dlegerige patiënten besteedde. Zijn af deling zag er altijd netjes uit. Ik heb nooit klachten over hem gehad". De officier van justitie, mr, J. Booster, die tweemaal levenslang legen ver dachte eiste, heeft vijftien getuigen op geroepen. De raadsman van Frans H. mr, J Hermans, laat tien mensen komen om zijn cliënt te on Liasten. Alien moeten zij de rechtbank meer opheldering ver schaffen over het verhand tussen de insuline-injecties en het overlijden van de patiënten, de kennis van Frans over de werking van insuline, de omstandig heden die van Invloed kunnen zijn ge weest op het werk van de hoofd verple ger in de kliniek en de geestvermogens en persoonlijkheid van verdachte. De officier van justitie heeft verdachte, die in augustus van het vorige jaar in hechtenis was genomen, negen moor den teii laste gelegd. Hij is er echter van overtuigd .dat Frans er nog veel meer op zijn geweten heeft. Na de eis van de offi cier 28 mei van du jaar. deed de recht bank geen uitspraak, omdat de rechters een n j eu w onderzoek nod i g ach tien .Hel heelt inmiddels vijl' maanden geduurd voordat de rechtbank de beschikking had over de benodigde gegevens. Sog veel erger De hoofdverpleger was allerminst vriendelijk over mevrouw Liem. Als hij haar 's-avonds of 's-nachts belde, omdat een patiënt strevende was, kwam zij niet. Het was nog veel erger. Ze had in het rapport gezet, dat zij met meer ge waarschuwd wilde worden als er iemand dood ging. Mevrouw Liem schreef de verkeerde medicijnen voor en hield de gegevens over do patiënten slecht bij. Frans wordt in zijn beschuldigingen ge- BRIDGETOWN (RTR) - Een Brits fre gat heeft het wrak gevonden van het Cubaanse vliegtuig, dat eerder deze maand in zee stortte. Bij het ongeluk kwamen alle 73 inzittenden oin. Het toestel ligt ongeveer 7 km uit de west kust van Barbados. Welingelichte kringen hebben dit bekendgemaakt. Twee verdachten, bij de politie bekend onder de namen Herman Ricardo Lu- zano en Freddy Lugo, worden in Trini dad vastgehouden sinds de dag na het ongeluk op 6 oktober. Een groep Cu baanse ballingen heeft gezegd een bom in het toestel te hebben geplaatst. Functionarissen van Guyana. Cuba. Venezuela. Barbados en Trinidad en Tobago zijn er dit weekeinde niet in ge slaagd overeenstemming te bereiken over de vraag wie de twee verdachten zou moeten berechten. Luzano en Lugo hebben Venezolaanse paspoorten. RECHT OP INFORMATIE KAN BETER DEN HAAG (ANP) - Bij een enquête onder ruim 500 ex- patiënten is gebleken, dat de overgrote meerderheid te vreden is over het ziekenhuis, aldus de Consumentenbond. Een kwart van de ondervraagden was zelfs buitengewoon tevreden. Op grond van de ervaringen zou 67 procent het ziekenhuis ook aan an deren aanraden, 18 procent mis schien en 10 procent waarschijnlijk of zeker niet. De Consumentenbond teken t hierbij aan, da t mensen, die uit een zieken huis zijn ontslagen, altijd blij. opge lucht en tevreden zijn. Men zal dan geneigd zijn het oordeel wat positie ver en milder te laten uitvallen. De bond heeft echter ei-varen, dat een overgrote meerderheid van de ex- patiënten zich over zijn ziekenhuis tevreden toonde als in algemene termen werd gevraagd. Bij doorvra gen werd dat anders. In het algemeen stelt de bond. dat de tevredenheid van de ex-patiënten de voorzieningen bet-relt. Aan het recht van depatiéntop informatie kan nog wel het een en ander verbeterd wor den vooral als het gaatom informatie over de ontwikkeling van de ziekte. Men moet ernaar vragen, anders krijgt men geen informatie. Aan de privacy zou meer aandacht kunnen worden besteed, is een andere con clusie. die de Consumentenbond uit zijn ondervraging trekt. DEN HAAG (ANP) - De daling van de huwelijksvruchtbaarheid in het re cente verleden is veroorzaakt door twee ontwikkelingen uil dezelfde bron: de huidige welvaartsmaatschappij. Het aantal mensen dat min of meer ge dwongen i.szijn voldoeningtezoekcn in een groot gezin neemt af. De daling van de huwelijksvruchtbaar heid zal nog wel een tijdje doorgaan. Tot deze bevindingen is het Nederlands Interuniversitair Demografisch Insti tuut (nidi) gekomen bij de analyse van het onderzoeksmateriaal voor het on derzoek gezinsvorming dat op verzoek van de staatscommissie bevolkings vraagstuk werd verricht. Over de na dere analysetieeil het NIDI thans gepu bliceerd in zijn jongste bulletin. De ene bron. waaruit de ontwikkelingen voortvloeien die de daling van de huwe lijksvruchtbaarheid veroorzaken, is de huidige welvaartsmaatschappij. De stijging van het inkomen stelt verhou dingsgewijs meer mensen in staat deel te nemen aan activiteiten die een be langrijke voldoening schenken. Wan neer de vrouw niette veel kinderen heeft kan ze gaan werken, waardoor het ge zinsinkomen weer stijgt. Dit werken staat gezinsuitbreiding bovendien in de weg. Het proces heeit-zodoende de nei ging zichzelf op twe manieren te ver sterken. Ookzijn er mensen die de nadruk leggen Duisenberg: geen rentesubsidie exportbevordering DEN HAAG (ANP) - Minister Duisen berg (financiën) heeft maandag in de jubileum vergadering, die de export fi nanciering maatschappij ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan heeft gehouden, beklemtoond, dal de Neder landse overheid niets voelt voor een rentesubsidie ter bevordering van de uitvoer van kapitaalgoederen. Een rentesubsidiemaatregel lokt alleen maar tegenmaatregelen in het buiten land uit, die het effect van de maatregel teniet zullen doen. Per saldo kost een rentesubsidie de Nederlandse belas tingbetaler slechts geld, zonder dat. er een wezenlijke verbetering in de concur rentiepositie van de exporteur wordt gebracht. Industriebond CNV ongerust over lot Nederhorstpersoneel uit Noord-Brabant UTRECHT (ANP) - De Industriebond CNV is ongerust over wat er gaat ge beuren met de Nederhorst-werknemers die afkomstig zijn uit Noord-Brabant. Zij komen volgens de industriebond CNV niet in aanmerking te worden op genomen in de stichting arbeidsreserve (personeelsdienst Merwedei. Bij de slichting arbeidsreserve worden onder gebracht de werknemers die in Gonn- chem en naaste omgeving wonen, zover zij niet in dienst rtreden van het nieuwe te stichten bedrijf De Vries Robbe BV. ongeveer vierhonderd mensen. Disfrictsbestuurder A van Deijk van de Industriebond CNV vindt net onrecht vaardig dat de mensen uit Noord- Brabant niet in de arbeidsreserve ko men. De Industriebond CNV heeft op 10 ok tober een brief gestuurd naar minister Boersma van sociale zaken waarin de bond deze problemen onder zijn aan dacht bracht. De bond heelt nog geen antwoord ontvangen, aldus de heer Van Deijk. Op 8 oktober stuurde het- gemeentebes tuur van Werkendam een telegram aan de minister over deze kwestie. Klopt. Ook in Argentinië. Dank zij onze belangen in de Banque Européenne pour l'Amérique Latine (BEAL) S.A. Adres: Calle Cangallo 338. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-28 3684. Tendens zal nog voortduren op de negatieve aspecten van de wel vaartsmaatschappij met betrekking lot hun toekomst- Vanwege bezorgdheid hierover zijn de betrokken gezinnen ge neigd hun nakomelingschap drastisch te beperken in aantal, aldus het nidi, de mogelijke verdwijning van het afwij kend gedrag van boeren, de nivellering van het genoten onderwijs en de gevol gen van ontsparing zijn andere factoren die van invloed zijn op de daling van de vruchtbaarheid van huwelijken Het instituut ziet nog niet dal dit gaat veranderen. De negatieve toekomst verwachtingen verdwijnen waar schijnlijk niet op korte termijn, hel re geringsbeleid is gericht op nivellering van opleidingsniveaus en inkomens. Daarnaast is er het zichzelf verster kende karakter van het aan de gang zijnde procent, aldus liet NIDI. BREMEN - Dit is het nieuwste sportvliegtuig, de Fanliner, ontworpen door de Duitser Luigi Colani, en gebouwd door de Rhein-flugzeugbau GmbH, een dochteronderneming van het VFW- Fokker-concern. Het toestel, dat aan twee personen plaatsbiedt, is uitgerust met een achter de vleugel tegen de romp geplaatste Audi-NSU-wankelmotor met driebladige propeller. De prijs is ongeveer 85.000.-. KLOOSTERKERK BOOS OP FILMMAKERS DEN HAAG - Het bestuur van de stich ting Kloostergemeenlekerk in Den Haag overweegt een klacht bij b. en w. in te dienen over de overlast die de ma kers van de film 'Soldaat van Oranje' zondag hebben veroorzaakt. Zondag werden in de Haagse binnen stad opnamen gemaakt voor de film naar het gelijknamige boek van Eric Hazelhoff Roelfzema. Daarvoor waren bepaalde straten voor alle verkeer ge sloten. Het bericht van die afzettingen bereikte de Kloosterkerk eerst laat. zo- da t niet meer iedereen kon worden inge licht. Daardoor begon de zondagoch tenddienst een kwartier te laat. Dat alles vindt men bij de Kloosterkerk nog niet zo erg. Buitengewoon hinder lijk was wel de geluidsoverlast. Ds. G. Kalsbeek moest tijdens het gebed en de schriftlezing de dienst onderbreken omdat op dat moment buiten Duitse mi litairen. het Horst-Wesselllied zingend, voorbijtrokken. Een aantal kerkgangers, vooral oude ren, heeft de zondagochtenddienst op het laatste moment helemaal niet mee gemaakt. Deze mensen waren zo ge schokt door de Duitse uniformen en de hakenkruis-vlaggen dat ze weer naar huis gingen om van de emoties bij te komen. 'STEEDS MEER MISBRUIK ROTTERDAM (ANPI - De Federatie van Rotterdamse Woningbouwvereni gingen voelt er niet voor ook in 1977 voorrang te verlenen aan Surinaamse (en Antilliaanse! woningzoekenden. Dit omdat er steeds meer misbruik van het huidige toewijzingssysteem zou worden gemaakt. Voorzitter P. Th. Wiersma heeft dit aan het gemeentebestuur laten weten. Hij meent dat Rotterdam een psychologi sche fout heeft begaan door grote be kendheid te geven aan haar voorrangs regeling voor (ex-(rijksgenoten. Hier door zal Rotterdam nu als de 'zoete in val' gelden onder alle Surinamers en Antillianen in Nederland. „Een situatie, die met name in de oude wijken tot toe nemende spanningen zal kunnen lij den". In de tweede helft van vorig jaar toen er dagelijks honderden rijksgenoten naar Nederland kwam maakte Rotterdam met de plaatselijke woningbouwcorpo raties de afspraak dat er per jaar 800 woningen zouden worden gereserveerd voor de nieuw aangekomen emigranten. De gemeente wilde hierdoor voorko- 'GEEN ZUIVERINGEN OP GROTE SCHAAL OF BLOEDBAD' I ADVERTENTIE) Floxil zuigtabletten helpen snel. vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips-, f 2.05. l'itsluiiend bij drogist en apotheek. TOKIO (AFP/UPI) - De Chi nese pers heeft maandag ge meld dat de vier gearresteerde radicalen Wang Hoeng-Wen Tsjang Tsjoentsjao, Yao Wen- Yoenan en de weduwe van Mao, Tsjiang Tsjing een grondige heropvoeding zullen krijgen. Het hoofdartikel waarin dit gezegd wordt, is tegelijkertijd verschenen in het Volksdagblad, de rode vlag en het Dagblad van het Bevrijdingsleger. In het artikel wordt te kennen gegeven dat men geen zuivering op grote schaal of bloedbad moet verwachten en dat het noodzakelijk is zich te concentre ren op de heropvoeding. Voorts worden de grote lijnen geschetst van een prag matische koers voorde nationale ont wikkeling die is uitgesteld door wijlen premier Tsjoe En-Lai. In het hoofdartikel wordt erop gewezen dat Mao zelfde vier radicalen vele malen gewaarschuwd heeft geen kliek te vor men en niet samen te zweren. In 1974 had Mao zijn vrouw venveten dal zij probeerde voorzitster van de partij le worden en Wang, de jongste van hel viertal, voorzitter wilde maken van het permanente comité van het nationale volkscongres. Wang was toen al vice- voorziller van de partij. Toen Mao zwaanziek werd, aldus het hoofdartikel, troffen de vier maatregelen om de macht te grijpen en na zijn dood werd hun activiteit steeds driester en dóller. Zij vervalsten Mao's richtlijnen en be gingen 'afzichtelijke misdaden' tegen partij en volk. waaronder verzet tegen de revolutionaire en proletarische be leidslijnen van voorzitter Mao. het in praktijk brengen van het revisionisme onder het mom van Marxisme, misda dige activiteit, gericht op scheuring in de partij, het onderhouden van onwet tige betrekkingen met het buitenland en het verraden van belangrijke partij en staatsgeheimen, Modernisering Onder leiding van Hwa, aldus het hoofdartikel, zal 'China de breed opge zetteen veel omvattende modernisering van de landbouw, de industrie, de na tionale defensie en de wetenschap en technologie voltooien en voor het eind van deze eeuw van China een machtig socialistisch land maken". Dit.is precies hetzelfde program als dat door Tsjoe En-Lai in grote lijnen geschetst in zijn laatste grote toespraak voor zijn dood in januari. En het is ook het. program dat Teng Hsiao-Ping wilde uitvoeren en voor de propagering waarvan hij op de korrel werd genomen, In hel artikel wordt tenslotte duidelijk gezegd dat de buitenlandse politiek van China niet gewijzigd zal worden. Meer dan 7,6 miljoen delen van het ver zamelde werk van Mao Tse-Toeng zijn in de laatste drie weken in de volksre publiek China verkocht. De voorraad, pen weekeinde bekendgemaakt. Voor- .die voor twee jaar berekend was, is zitter Hua Kuo-Feng zou hebben opge- daarmee uitgeput. Dit heeft het offi- roepen tol een nieuwe intensieve stu- ciële persbureau Nieuw China afgelo- die van Mao's werk. men, dat de oude wijken, die grote aan trekkingskracht hadden voor Surina mers en Antillianen (lage huren en aan wezigheid van familie), tot zwarte ge tto's zouden worden. Ondanks 'talloze moeilijkheden' menen de woningbouw verenigingen dat de zaak thans goed marcheert. Nog voor het einde van 1976 zal naar verwachting het afgesproken aantal Surinaamse gezinnen gehuisvest zijn. Volgens de corporaties is daarmee de grootste woningnood gelenigd onder de immigranten, die na januari 1974 zijn gekomen. De Surinamers en Antillia nen. die zich nu nog aanmelden vooreen 'voorrangswoning'. zouden daar voor het merendeel geen recht op hebben. Uit mededelingen van het ministerie van erm heeft men opgemaakt, dat zich het afgelopen jaar enkele duizenden Suri namers. afkomstig uit opvangcentra en andere gemeenten, zich in Rotterdam hebben gevestigd omdat het hun be kend was dat deze gemeente aan Suri namers voorrang verleent bij huisves ting. En wekelijks komen er nog 200 a 300 Surinamers op Schiphol aan, waar van zich een belangrijk deel direct in Rotterdam zou vestigen. Federatievoorzitter Wiersma heeft de gemeente gevraagd op korte termijn alle betrokken partijen uit te nodigen voor een gesprek. Want als er mets ver andert. „dan blijft de zuigkracht van Rotterdam, waardoor met name de vraag naar goedkope woningen in de oude wijken zal toenemenBovendien vrezen de corporaties voor onvrede on der de andere woningzoekenden. Bij het toewijzen van woningen aan Surinaamse en Antilliaanse gezinnen heeft de maatschappelijk werkster van de federatie, die speciaal voor dit werk is vrijgemaakt, een aantal gevallen van fraude ontdekt. Zo zouden sommige immigranten zich bij verscheidene gemeenten hebben gemeld voor een bijstandsuitkering of een vergoeding van verhuis- en/of inrichtingskosten. De federatie heeft de betreffende in stanties op de hoogte gesteld van haar bevindingen. PEKING: Een miljoen Chinezen hebben i)i Peking hun nieuwe leider, Hoea. Koeo- Feng geestdrijlig hun aanhatikelijkheid betuigd. Glimlachend, wuivend en in de handen klappend keek Hoea vanaf een. podium neer op het plein van de Hemelse vrede, waar de enorme menigte anderhalf uur met. vlaggen en borden zwaaide. DEN HAAG (ANP) - Het PvdA-tweede kamerlid Molleman vindt het onjuist, dat de ridderzaal gebruikt is voor het televisie-interview van Henk van der Meyden met Erik Hazélhoff-Roelfzema, de oud-verzetstrijder en vroegere ad judant van wijlen koningin Wilhelmi- na, zo blijkt uit schriftelijke vragen die Molleman maandag aan minister Gruijters van volkshuisvesting heeft gesteld. Het interview werd zondag uitgezon den. De socialist wil van minister Gruij ters weten welke normen er bestaan voor het beschikbaar stellen van de rid derzaal aan particulieren. Molleman vraagt zich af of het interview binnen die nonnen viel. Hij verzoekt de minister, wanneer di t laat ste niet het geval ïs, een dergelijk gebmik van de ridderzaal te willen voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9