hoort-ziet-sc/tmff Een leeuw op een flat „Leven mens en van Gent niet zo dier Sas slecht" KSB PZC/„ Afijn, afijn... „ZONDER TEUNTJE IK NIET SLAPEN" KAN Statencommissie akkoord met subsidieregeling voor sport CITROËN* MEMO goed nieuws onder redactie van Jacques Cats kart ge t: Haim Litvinsky uit Tel Aviv is boos en wel zo boos dal hij de rech ter heeft, gevraagd het testament van zijn overleden broer Abraham ongeldig te verklaren. Abraham heeft in zijn laatste wilsbeschik king broer Haim het bedrag van één Israëlisch pond. zijnde iels meer dan 40 cent. nagelaten en de rest van zijn bezit 10 miljoen pond meer dan 4 miljoen gulden i aan de dieren van Tel Aviv. Volgens Haim was broer Abraham geestelijk on evenwichtig toen hij zijn testament opstelde. Als het testament rechts geldig ivordt verklaard, gaal het geld naar de dierentuin van Tel Aviv en naar de plaatselijke ver eniging tot bescherming van die ren. DINSDAG 26 OKTOBER 1976 1 \3 M I 'provincie behoorlijk geprikkeld, al vroeg in de morgen vanuit Middelburg naar Ar- nemuiden af. Het. ivordt een ver moeiende reis van stapvoets rijden, stoppen langzaam weer optrekken in de eerste versnelling. Al ver vóór Ar- nemuiden moet ik mijn auto achterla ten bij de vele andere slordig in de berm geparkeerde wagens. Tegen de avondschemering bereik ik de eerste huizen van liet dorp. Bij de etalages van elke winkel staan mensen samen gedromd. Iedereen heeft nu het be- i trokken raadslid de 'ri.nneprik.ke- lende poster' heeft gesignaleerd in de etalage van een niet nader genoemde plaatselijkke winkel het zekere voor het onzekere genomen door tegelijk maar alle etalages op zinneprikke- lende toestanden te onderzoeken. In de Noordstraat waar ik na enig ellebogenwerk een plaatsje vlak voor de winkelruit weet te bemachtigen zie ik temidden van de kledingstukken in de uitstalkast een poster van een fraaie dame met een navenant benen- stel, dat blijkens een bijschrift is ge huld in panty's met een schriftelijke pasvormgarantie. „Is dat 'm", infor meer ik binnen, wijzend naar de af beelding in de etalage. „Nee. 'I is 'm niet. zo hoor ik in de win kel. Daarvoor moet ik bij de winkel van de benzinpomphouder zijn, aan de Nieuwlandseiveg. In de betrokken winkel is de prikke lende poster inmiddels uit de etalage gehaald. „Om discussies te vermij den", zegt de verkoopster, die net te rug is van vakantie en het verhaal over de poster en de gemeenteraad bij de slager kreeg te horen. „Maar de poster heb ik hier wel in de map", zegt ze en zij bladert in een standaard met kartonnen platen. Bij een afbeelding van een donkerkleurig heer met zover valt vast te stellen ontbloot bovenli chaam, die een blonde vrouw in de zelfde uitmonstering legen zich aan drukt houdt zij halt. „Een man in overall die over mijn schouder heeft staan mee kijken klakt met zijn tong en roept enthousiast uit: „zo wil er wel tien in mijn werkplaats." De verkoopster is de klap van de dein ing rond de poster nog duidelijk niet te boven, „de mensen hebben al gezegd dat ik er maar eens mee moet lachen. Maar ik kan het nog steeds niet. Ik heb ook wel posters met blote borsten. Maar die zal ilc niet in de etalage han gen. Ilc houd rekening met de gevoe lens van de mensen. Maar deze poster vond ik gewoon mooi. Al was het al leen maar vanwege de kleurschake ring. Op de terugweg naar huis komt ik door de Dorpsstraat. Bij de Centra winkel. pal naast het gemeetehuis lig gen doosjes Panty P voorzien van af beeldingen van dames die veel been laten zien weer behoorlijk de zinnen te prikkelen... Arnemuiden heeft in deze dagen - en dat nog wel een eind buiten het sei zoen - een onvenvachtetaeristische at tractie te bieden. Want wie wordt er niet nieuwsgierig als daar in de ge meenteraad van Arnemuiden een raadslid opstaat om b en w. te atten deren op een 'zinneprikkelende pos ter' n>. de etalage nut een niet nader genoemde plaatselijke winkel. „Ik ben niet preuts of Victoriaans zoals dat heel. maar wat hierin tot ui ting komt gaat- te ver", zo had het raadslid laten weten. Optreden tegen deze uilwas was volgens hel raadslid dan ook gewenst. Op weg naar Arnemuiden denk ik na het lezen van het raadsverslag. En na innig afscheid te hebben genomen van vrouw en kinder reis ik. voorzien van een lunchpakket en goede moed. want mijn zinnen zijn al in geen lijden meer Naast het grote wereltlverdriet is er ook veel persoonlijk leed. Neem nou de vijfjarige Leintje Hoogenkamp uit Veere. Die moet het sinds een paar dagen zonder haar lievelingspopje Teuntje doen. Leest u maar even mee, want hier volgt het relaas van de kleuter uitgetikt door haar vader: „Ilc ben Leintje, en ik woon op markt 35 Veere en ik ben Leintje Hoogenkamp. Ik ging aan 'l logeren en toen gingen wij boodschappen doen in Middel burg, waar geen auto's komen, alleen voor mensen Bij V. en D. op zaterdag. En toen ging ilc voor die winkel in hel zandbakje spelen en toen legde ik Teuntje in hel kleine zandbakje. Teuntje is mijn pop. Een gehaakte oj gebreide pop. een rose pop, met een blauw jurkje. Icruisoogjes en ze is ge vallen in het zand en daarom zijn het grijze oogjes geworden, zwart haar, waar je zo lekker aan kan plwuzen Toen gingen we naar binnen en toen zeijopie:je moet binnenblijven en niet steeds naar binnen en buiten hollen en toen heb ik hem vergeten en nu is hij weg. Ik wil hem graag terughebben omdat ik hem lekker vind. want met Teuntje kan je lekker pluuzen. Zonder Teuntje kan ik niet slapen. Wie Teuntje gevonden heeft, moet hem te rugbrengen bij Leintje Hoogenkamp. markl 35. Veere. Wie hem vindt, mag een tekening krijgen van mij! Ik zit. op de bank op de ene enefoto met Teuntje overdwars op mijn hoofd en ik eet een boterham. En op de andere foto heeft Teuntje een bloem in haar hancl en ze heeft geen jurk aan." Leintje Hoogenkamp In een zijkamertje mag ik het. exem plaar even bezichtigen. Bij mijn bin nenkomst laat het beest me het inLe- rieur van zijn bek zien. Geschrokken doe ik een stap terug. „Tegenover nieuwelingen is ie altijd een beetje bla- zerig", legt Van Leeuwen uit. Aanvankelijk had Van Leeuwen inte resse voor een jachtluipaard aan de dag gelegd, maar uiteindelijk is het dan toch een leeuw geworden. Een dure grap. zo'n aanschaf? „Dat ligt er maar aan", zegt Van Leeuwen, „of je zo'n beest van een particulier koopt ol via de handelUitzijn woorden valt ai te leiden, datu toch op een uitgaaf van zo'n vijftienhonderd tot tweeduizend gulden moet rekenen En ook dient u ingesteld te zijn op een heel andere benadering van zo'n huis dier. Van Leeuwen zegL: „Een leeuw moetje benaderen als een vriend. Je moet 'm ook nooit slaan, want dan wordt-ie vuil. Als een leeuw iets ver keerds doet moet je 'm meteen in zijn nekvel pakken en door elkaar schud den. Dat doet z'n moeder in de natuur ook." Een leeuw op een flat houden, is dat nou geen vorm van dierenmishande ling, vraag ik Van Leeuwen. Hij vindt van niet. „Ik vind het zieliger, wanneer een leeuw in een hokje zit in de dieren tuin dan dat ie zoals bij mij lekker in huis kan dollen Een paar welcen geleden is er dan wel een hoop deining ontslaan rond een aap die ergens in de contreien van Rilland een huis vrouw de stuipen op het lijf joeg door zich te nestelen op een keukenkast, het haalt het allemaal niet hij de leeuwin die ergens drie hoog in een flat aan de President Rooseveltlaan in Vlissin- gen voor het raam pleegt te zitten. Het roofdier mag dan wel tam wezen, en door de bewoner zelf in huis zijn gehaald, een leeuw blijft toch een leeuw, nietwaar! Eigenaar van de elf weken jonge leeuw Waarom een leeuw als huisdier? „Om- is de heer Jan van Leeuwen, wiens dat ik eens een keer wat anders wilde slerrebeeld - hoe toevallig allemaal - hebben dan een hond ot een kat", zcgl ook eer. Leeuw is üe neer Van Leeuwen. Hij heelt wel bekijks met de leeuw, die al de aandacht heeft getrokken van menig voorbijganger. Het gebeurt wel dat er mensen met een verrekijker vanaf de stoep aan de overkant naar boven staan te turen. Dat wordt nog wat als Van Leeuwen straks met zijn naamgenote op straat komt. „Maar hij moet eerst goed tam zijn, want nu wil ie nog niet aan de lijn", zegt de eigenaar. De jonge leeuw groeit als kool. weegt nu al omstreeks vijfentwintig kg., wat wel zal komen van de kg vlees die het roofdier per dag wegkauwt. „Een leeuw gevaarlijk? Och ik vind liet zo'n beladen woord om dit beest een roofdier te noemen. Het komt uit een geslacht dat al drie generaties tam is. Voor mij is het gewoon een grote kat." Nog iets te melden? Bel 01184-15144 toestel 19 VOGEL WAARNEMER J. VAN DE KAMMEN BEZINKVIJVERS VOEDSELBRON VOOR TALRIJKE VOGELS SAS VAN GENT - Ondanks de overlast die suiker- en andere fabrieken de be volking van Sas van Gent geregeld be zorgen, is het leven voor mens en dier daar nog niet zo slecht. Tot die conclu sie is de Sasse vogelliefhebber J. van de Kammen gekomen, na in en om zijn woonplaats twee jaar lang het vogelle ven te hebben bestudeerd. De Oost- Zeeuws-Vlaamsche vogelwacht 'De Steltkluul' hechtte zoveel waarde aan Van de Kammen's waarnemingen dat die in een gestencild boekwerkje wer den gebundeld. Erblijkt uit dat talrijke niet alledaagse vogelsoorten voorko men in deze Zeeuws-Vlaamse' industrie-gemeente en wat nog opval lender is: de bezinkvijvers van de sui kerfabrieken en een zandheuvel achter de glasfabriek zijn 'vogelkundig de be langrijkste plaatsen in het waarne mingsgebied'. Van de Kammen zelf schat trouwens de bebouwde opper vlakte (inclusief fabrieken) in het ge bied op 75 procent van bet totaal, slechts een kwart is onbebouwd. Het waarnemingsgebied wordt oostelijk begrensd door het kanaal Gent- Terneuzen en westelijk door de grens met Belgié. Alleen al in de bezinkvijvers zag Van de Kammen broedvogels als de dodaars, de tafeleend, de kluut, de koe koek, desnoren de zwartkop, om enkele bijzondere exemplaren te noemen. Ver der vormden de vijvers een belangrijke voedselbron voor vogels als de smient, de sperwer, de strandlopcrs, plevieren, 'ruiters en (voor Zeeuvvsch-Vlaanderen heel bijzonden de hop en de grote gele. kwikstaart. Conclusie van de Sassenaar: „Voor de buitenwereld lijkt het hier een rot zooitje, maar dat is het kennelijk voor de vogels helemaal niet. En als het voor dieren kennelijk een aantrekkelijk oord is, dan kunnen mensen het er ook best nog uithouden, Inderdaad, het stinkt wel eens, maar de vogels trekken er zich weinig van aan. Bovendien valt het in de broedperiode met de stank nogal mee". Van de Kammen bezocht in de afgelo pen weken wat vaker de bezinkvijvers van de CSM, het bedrijf dat door een enorme stankoverlast, zo nadrukkelijk in het nieuws kwam. Hij zegt: „Ik wilde controleren of de vogels er ook zop zou den reageren, want uiteindelijk werkt de zwavelwaterstof die vrijkwam in op ieder biologisch wezen. Het is me erg meegevallen. Van een vermindering van het aantal vogels was geen sprake en ik heb ook geen dode vogels gevonden, Het schrikt ze kennelijk op geen enkele wijze af'. Waterstanden Hoe valt de belangstelling van vele vo gels voor de bezinkvijvers te verklaren? Het afval dat erin terecht komt. vormt, volgens Van de Kammen een strandje, dat zeer voedselrijk is (muggen, water vlooien en dergelijke). Vooral steltlo pers,en ruiters watertanden ervan. In het najaar komen talrijke 'trekkers' af op de zaadjes van onder meer zeeaster en ganzevoet. Zo is het te verklaren dat Van de Kammen eens driehonderd ke pen bij elkaar zag. een voor Zeeuwsch- Vlaanderen ongekend hoog aantal. Dat het in de buurt van de bezinkvijvers al tijd erg rustig is, is verder ook een ver klaring voor de aanwezigheid van vele vogels. Van de Kammen kan kwistig strooien mt feiten, die. naar zijn oordeel onder strepen dat het leven in Sas van Gent nog niet zo kwaad is. De waarneming van een bunzing, hermelijn en een wezel, bijvoorbeeld, alle drie dieren die met in iedrs omgeving vertoeven, maar in de Sasse bezinkvijvers ijverig hun kostje opscharrelden. En eens op een nachtzag hij vier ransuilen tegelijkertijd jagen boven de suikerfabriek van de CSM. Vo gelliefhebbers weten dat ook dat geen alledaagse vertoning is. En bij de Zuid- Chemie (bekend vanwege de fluoruit- stoot) broedden dit jaar maar liefst ze ventig paar oeverzwaluwen. De Sasse vogelliefhebber, die zegt al vele positieve reacties te hebben gekre gen op het boekwerkje, kon het allemaal waarnemen mede dankzij de medewer king van de betrokken bedrijven, die hem'zonder problemen toegang verle- nen. Bij de CSM-directie wist Van de Kammen in het afgelopen jaar nog te bereiken dat, dankzij een andere wer kindeling, enkele nesten kluten werden gered. „Dat kun je toch allesbehalve ne gatief noemen", vindt hij. Eén puntje wil hij graag rechtzetten In de afgelopen weken is wel eens de in druk gewekt dat 'de "stank van de CSM afkomstig zou zijn uit de bezinkvijvers van de fabriek. In werkelijkheid was de beluchtingsvijver de veroorzaker van de stank. „En die vijver is inderdaad niet interessant voor vogels. Er staat te veel water in en dat water is nog zuurstofloos ook". Overigens gaat Van de Kammen in 1980 ma vijfjaar waarnemingen) een deünitirvo inventarisatie maken van het voge'.'.xnTn :n en om Sas van Gent van de Citroen agent géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit a la Citroën Examen Aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde mevrouw Lia Dekker-De Putter, voorheen te Axel MEER DAN EEN MILJOEN VOOR DE CULTUUR EVENMIN BEZWAAR TEGEN SUBSIDIE ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL MIDDELBURG-De commissie voorde financiën uit de Zeeuwse staten staat- zo bleek maandagmiddag - gunstig tegenover een subsidieregeling ten be hoeve van sport en lichamelijke op voeding in deze provincie. De heer C. Balkenende constateerde dat hierdoor een element van willekeur was uitge schakeld en gedeputeerde J. van de Bos sprak van het belang voor de rechtsze kerheid van de verenigingen, gewaar borgd door deze regeling. Zij houdt onder meer in bijdragen in de n de begroeiing langs de Suiker Unie te Sas van Gent zoeken veel vogels beschutting. organisatiekosten van de verenigingen variërende van ƒ250 tot 100 leden tot 8000 bij een leden tal boven 12.000. Ook kan de provincie subsidiëren bij het or ganiseren van evenementen met bedra gen niet hoger dan de bijdrage van de betrokken gemeente, 1/3 van de subsi diabele lasten of 50% van het werkelijk exploitatietekort. Vragen waren er nog of een dergelijk evenement van boven plaatselijk. dan wel boven-gemeeritelijk belang moest zijn. Men vroegzich ook af of deze regeling - met mededeling aan de betrokken verenigingen - gezien de financiële consequenties niet eerst een tijdelijke werking moest hebben. In het jaar 1977 zal de provincie - naast reeds aanvaarde subsidies - een bedrag van 1045450 uittrekken voor culturele activiteiten. Ook daar had de commis sie financiën weinig op aan te merken. De heer Balkenende kondigde wel aan dat hij bij het begrotingsdebat in de sta ten zou aandringen op verruiming van de post bijzondere evenementen en ex perimenten, die voor 45000 is bepaald, en waaruit onder meer de opvoering van de Matheus Passion wordt gefinancierd. Muziekschool Geen bezwaren waren er tegen de sub sidie aan de Zeeuwse Muziekschool, die voor 1977 50% van de door gedepu teerde staten goedgekeurde perso neelskosten van directeuren en regio directeuren zal bedragen en 15% op de kosten van overig personeel en regio directeuren voor zover zij als docent werkzaam zijn. De heer R. van Ommeren vroeg of men ook de rem van de financiële beperkin gen zou kunnen aan.trappen als door vernoogde belangstelling er ook neiging is het docentenkorps uit te breiden. Ad viseur Wagen voort legde hem uit dat die subsidies toch niet verc.er konden gaan dan de 15% goedgekeurd door gs. ETI Het ETI voor Zeeland zal - als de staten het goed vinden - in 1977 een provin ciale subsidie van J 635.590 krijgen. Gedeputeerde J. van den Bos ant woordde de lieer C. van Waterschoot dat liet in de verwachting ligt dat de gemeenten de subsidie hiervoor wel op .f 0,20 in plaats van J 0,12 per inwoner per jaar zullen brengen. De heer W. Don wilde weten waarom de kamers van koophandel hun subsidie aan het ETI niet hebben bijgesteld, maar volgens gedeputeerde Van den Bos zullen ook die hun subsie trendma tig bijtrekken. Stichting De subsidie aan liet provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland is voorgesteld op 1288 200 ten hoogste voor 1977. De heer Don zal nog verder geïnformeerd worden over het al of niet voorkomen van tekorten van vorige ja ren, hoe groot die zijn, en zo ja, iioe die dan zijn ontstaan. De gedeputeerde J. Stenvert deelde hem mee dat de minister voor komend jaar de subsidie van het rijk aan dit soort stichtingen van enn wil gaan af bouwen en hierover nog nader wil pra ten. Men kon ook wel akkoord gaan met een subsidie groot 52700 maximaal op jaarbasis aan de stichting Zeeland voor een consulent ten behoeve van de kin dercentra. De automatisering van de provinciale bibliotheek waarvoor 780.000 van pro vinciale zijde werd voorgesteld kreeg eveneens de instemming van de com missie, al vroeg de heer Van Ommeren zich af of het eigenlijk wel kon, gezien de financiële toestand, en de heer J. Hoek stra zei dat hij de automatisering beter vond dan het aanstellen van ambtena- VV Vosmeer vergadert OUD-VOSSEMEER - De voetbalver eniging Vosmeer zal zaterdagmiddag m de kantine op het sportpark een bijzon dere vergadering houden. Hierbij zullen de leden zich uitspreken over het al of niet doorgaan van de bestuursplannen om de kantine te vergroten door er een bergruimte aan te bouwen. De aanvang is om half drie. pompen-kompressoren Wilgenlaan 68, Zwanenburg - tel. (02907) 3541

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 7