Zwarte leiders willen binnen één jaar eind aan regime-Smith Ziekenfondsen maken wellicht ongeoorloofde winsten Verdachte van moord pompbediende bekent Spaarrentetot Gruyters schold politieman uit het weer Arabische top akkoord met vredesplan Libanon twee Ludvina Janssen officieel in staat van beschuldiging DINSDAG 26 OKTOBER 1976 VERZETSBEWEGINGEN EENSGEZIND IN GENEVE binnen-buitenland Van onze speciale verslaggever) GENÈVE - De vier leiders van de zwarte verzetsbewegingen in Rhodesië zijn vast van plan door een gezamenlijk optreden af te dwingen dat het blanke bewind van premier Ian Smith binnen een jaar volledig plaats zal moeten maken voor een zwart meerder heidsbewind- Na hun aankomst in Genêve. waar donderdag de conferentie over Rhodesië moet beginnen, verklaarden bisschop Abel Muzorewa en dominee Ndabegnini Sithole dat zij het eens zijn met de uitspraken van de beide leiders van het Patriottisch Front Joshua Nkomo en Robert Mugabe die zondag hebben gezegd de strijd in Rhodesië te willen opvoeren. Premier Smith verklaarde maandag middag te gploven dat de positie van zijn bewind versterkt zou worden bij een mislukking van het oveileg in Genève. De Rhodesische regering blijft er voor lopig vanuit gaan dat de concessies die „Deze conferentie is er niet om onze on derlinge meningsverschillen uit te vechten, maar om een einde te maken aan het koloniale bewind in ons land", zei Sithole. De Britse VN-ambassadeur Ivor Ri chard. door zijn regering aangewezen als voorzitter van de conferentie, had overigens maandag, voor zover bekend, nog geen overeenstemming bereikt met de delegaties over de manier waarop de conferentie zal plaatsvinden. Zoals be kend vinden de onlangs met elkaar tot overeenstemming gekomen leiders van het Patriottisch Front Nkomo en Mu gabe dat de Britse regering formeel nog steeds de koloniale macht is in Rhode sië zodat niet met Smith maar met de Britten moet worden onderhandeld. Ook de beide andere zwarte leiders Mu zorewa en Sithole zijn die mening toe gedaan. Maandagavond had Richard een eerste officieel gesprek van ongeveer een uur met Nkomo en Mugabe. Na afloop zei de Britse diplomaat slechts dat hef ge sprek nuttig was geweest en dat hij zich erdoor aangemoedigd voelde. Onmid dellijk daarna ontving Richard in zijn hotel de beide andere zwarte leiders Si thole en Muzorewa. 'voor cocktails', zoals werd gezegd. Nkomo en Mugabe gaven na hun ge sprek met Richard een gewapende ver klaring uit waarin zij al hun eisen nog eens herhaalden. Zij maakten bekend dat Richard hun had beloord twee van hun eisen aan de orde te stellen: met het regime-Smith zou hij contact opnemen over de vrijlating van de politieke ge vangenen in Rhodesië en met. de rege ring in Londen over de eis va n Nkomo en Mugabe, dat een Britse minister de con ferentie zou gaan voorzitten, in plaats van ambassadeur Richard zelf Kernprobleem voor de Rhodesië- conferentie is nog steeds de weigering van de zwarte leiders heL akkoord da t op 24 september werd gesloten tussen Smith en de Amerikaanse minister Kis singer te hanteren als raamwerk voor een in Genève te sluiten overeenkomst. De zwarte leiders eisen dat zij bij deze conferentie onmiddellijk de macht in handen zullen krijgen, ook al tijdens de overgangsfase- In het. zespuntenplan van Kissinger, met name in hef derde punt. staat dat een blanke het. voorzit terschap zal krijgen van de Staatsraad, die het opperste gezag in Rhodesië zal krijgen gedurende de overgangsperiode van twee jaar Bovendien zouden vol gens dit plan blanke ministers in de overgangsregering de portefeuilles krij gen van defensie en van openbare orde Deze beide punten zijn vooralsnog niet acceptabel voor de zwarte leiders. l Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Haagse hoofdofficier van justitie laat een onderzoek instel len naar de beledigende taal die minis ter Gruijters anderhalve week geleden zou hebben uitgeslagen tegen een op perwachtmeester van de rijkspolitie. De bewindsman schold op het Binnen hof de politieman uit voor 'kloot' en 'slampamper' toen de toegangsdeur van de tweede kamer naar de zin van Gruijters niet snel genoeg werd open gedaan. De opper heeft een klacht ingediend bij de Haagse rechtbank. De procureur- generaal heeft het ministerie van justi tie ervan op de hoogte gesteld dat de rijksrecherche een onderzoek zal instel len naar de feiten in deze zaak Aan de hand van die gegevens zal worden be keken of de minister strafrechtelijk zal worden vervolgd. Smith aan Kissinger deed - de overgang naai een zwart, bewind, na twee jaai - vervalt als een van de uitgangspunten van het akknoid wordl afgeweken. isio-Smitii Smith belegde maandagmiddag een persbijeenkomst om nog eens zijn visie uil de doeken Ie doen op het akkoord dat lussen hem en Kissinger is gesloten Volgens Smith zijn alle zes punten van dat akkoord door Kissinger tegenover hem schriftelijk bevestigd. Deze beves tiging van Kissinger kwam twee dagen na het overleg met Smith in Pretoria na ruggespraak met de presidenten van Zambia en Tanzania. Kaoenda en Nvc- rere. en met de Britse regering-. Smith verklaarde dat het de taak van de Blitse voorziltei van de conferentie. Richard zou zijn eventueel Kissingei of een ver tegenwoordiger van de Amerikaanse minister in Genêve uil te nodigen om opheldering l.e verschaffen over de aard van hel zespunlenplun Intussen trekken de vier vertegen woordigers van de zwarte Rhodesiëi s. Nkomo, Mugabe. Muzorewa en Sithole. zich weinig aan van de inhoud of zelfs van het bestaan van hel Kissinger- akkoord. dat trouwens vrijwel geheel huiten hen om lot stand kwam. Alleen met Nkomo heeft Kissinger een kort ge sprek gehad in de Zambiaanse hnofd- ad I.o saka. nhoud van het akkoord Rustig herfstweer Wolkenvelden ook opklaringen en slechts hier en daar wal regen. Over wegend matige zuidoostelijke wind en a circa 15 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don- 'derdag. Veranderlijke met middagtemperatu- ren omstreeks 10 graden. Voor ivoensdag: aantal uren zon: 0 tot 5: min.temp. omstreeks 8 graden, max,temp. omstreeks 14 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur; 80 procent; kans op een geheel droog etmaal; 50 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tol 5; min.temp.: omstreeks 8 graden: max.temp. omstreeks 14 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent NB Voor de temperaturen geldl voor woetisdag een marge van 2 graden en voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden, ZON EN MAAN 27 oktober Zon op 07 26 onder 17.21 Maan op 12,14 onder 21.08 SA DAT WAARSCHUWT ISRAEL TEGEN INMENGING CAIRO (Reuter/AEP/lJPI) - Op de Ara bische topconferentie die maandag in Cairo begon, is men het spoedig eens geworden over het vredesplan voor Li banon. dat zes Arabische leiders een week tevoren in de Saoedi-Arabische hoofdstad Riad hadden opgesteld. Irak dat al eerder kritiek op het plan had laten horen, was hel enige land dat wei gerde de besluiten van de 'mini-top' te onderschrijven. De vorming van een Arabische vredes macht van 30.000 man die de rust in het door de langdurige burgeroorlog geteis terde Libanon moet hersteilen, schijnt echter nog moeilijkheden op te leveren. Deze vredesmacht speelt, een essentiële rol in'hef vredesplan van Riad. De komst van een Libische delegatie zou, volgens waarnemers, het gevolg kunnen zijn van een kort bezoek dat de Palestijnse leider Jasser Arafat zondag aan Tripoli heeft gebracht. In zijn korte openingstoespraak had president, Anwar Sadat van Egypte ge waarschuwd voor het 'Israëlische ge vaar dat boven Zuid-Libanon hangt'. Hij verzekerde dat de Arabieren met al Starfvervolging tegen aborterende arts ARNHEM (ANP) - Op last van het ge rechtshof' in Arnhem zal de hoofdoffi cier van justitie te Arnhem, mr. A. W. Holsteijn, een strafvervolging instel len tegen een medicus van een Arn hemse abortuskliniek voor het aborte ren van een meisje van jaar in het jaar 1974. Het meisje had daar geen toestemming- voor gekregen van haar ouders die de zaak aanhangig maakten bij de officier van justitie. Deze zag het feil niet alsd vervolgbaar en wilde wachten op de wij ziging van de abortuswetgeving die nog steeds wacht op een beslissing van de tweede kamer. De belanghebbende in deze zaak. onder wiee de ouders van het meisje, wensen toch een vervolging en klaagden de arts aan bij het gerechtshof te Arnhem dat vorige week met, een be schikking kwam om toch tot vervolging over te gaan. De veiligheidsraad zal vrijdag de Egyptische klacht in behandeling ma ken over 'de explosieve situatie die heerst in de bezette gebieden als gevólg van de onderdrukkingspolitiek van Is raël'. Dit heeft het secretariaat van de V.N. maandag te kennen gegeven. hun krachten daaraan hel hoofd zullen bieden. Nadat de staatshoofden op hun eerste bijeenkomst, met uitzondering van Irak de besluiten van Riad hadden aan vaard, gaven zij hun ministers van bui tenlandse zaken opdracht aanbevelin gen op testellen voorde uitwerking van het. vredesplan. Met name gaat het om de samenstelling, bewapening en finan ciering van de vredesmacht.. Deze voor stellen komen aan de orde op de tweede vergadering van de staatshoofden die voor vanmorgen, dinsdag, op het pro gramma staat. De deelnemers aan de topconferentie hebben besloten twee punten aan de agenda toe te voegen een studie van de situatie in de door Israël bezette gebie den en de toestand in Zuid-Libanon, Dit laatste punt houdt verband met be schuldigingen dat Israël zich aan de zijde van de rechtse Libunezen in dc strijd mengt. Brezjnev: Voorrang voor landbouw MOSKOU IL'PI. REUTER. AI-PI - Secretaris-generaal Brezjnev van <le Sowjet-Unie heeft maandag bekend gemaakt dal de staat een lorse injectie geeft ter verbetering van de landbouw. Dal /.al gaan ten koste van andere sec toren van de nationale economie hij. Over de graanproduktie van dit jaar tot nu toe zei Brezjnev dat zij 216 miljoen ton had opgeleverd, wat op één na c!e grootste is die oooit is binnengehaald. Hij schatte dat de eindoogst van dit jaar zeer dicht zou kunnen komen bij de re- cordoogst van 222.5 miljoen ton van 1973. Volgens het persbureau Tass zei Brezj nev op een besloten vergadering van het centraal comité van de partij dat in hel komende vijfjarenplan voor de econo mie. 170 miljard roebel was uitgetrok ken voor de landbouw - per traditie de zwakke schakel in de Russische econo mische keten. Woensdag komt de opperste Sowjet in vergadering in Moskou bijeen om zijn goedkeuring-achteraf aan het nieuwe vijfjarenplan te geven. De oogst van vorig jaar -138 miljoen ton - was een enorme teleurstelling en lag eenderde onder de verwachting, Het ge volg was dat de Sowjet-Unic grote hoe veelheden in het westen, met name in de Verenigde Stalen, moest aankopen. Brezjnev maakte bekend dal hij naar Frankrijk gaat op uitnodiging van pre sident Valery Giscard d Eslaing Stoffelijk overschot meisje gevonden MAARSBERGEN (ANP) - Zondagmid dag rond vijf uur is in een bosperceel in het Utrechtse Maarsbergen het stoffe lijk overschot gevonden van een onge veer 18-jarig meisje. De vondst is ge daan anderhalve kilometer van de eer ste parkeerplaats voorbij motel Maarsbergen aan de rijksweg Utrecht Arnhem. Volgens de rijkspolitie heeft het lichaam enkele maanden op deze plaats gelegen. ADVERTENTIE TEL AVIV - De Nederlandse Ludvina Janssen verdenking van terroristische activiteiten, n civiele rechtbank verschijnen: Op de foto wordt Ludvina Janssen ander zw bou, ael wordt vastgehouden op ndag in Tel Aviv voor een e politiebewaking hel gereclitsge- Tel Aviv binnengeleid-. VOORBEREIDING TERREURDADEN" TEL AVIV (DPA) - De officier van justi tie in Tel Aviv heeft maandag formeel de aanklacht ingediend legen de Neder landse Ludvina Janssen. Hiermee wordl het voorarrest waarin zij zich sedert baar arrestatie op de luchthaven Ben Goerion op '24 september bevindt automatisch verlengd 'tot de afsluiting van het proces'. De aanklacht tegen de Nederlandse be vat lidmaatschap van een illegale orga nisatie en voorbereiding van terreurda den legen de Israëlische burgerluchl Tegen de gebruiken in wordl Ludvina Janssen niet door een krijgsraad, maat De bevrijdingsoorlog van Eritrea Legen de Ethiopische regering duurt nog steeds voort- Foto: Ethiopische krijgsgevangenen worden bewaakt door Eritrese guerilla's in een bevrijd gedeelte van de provincie Eritrea. dooreen bürgerlijkerechtbank berecht, De volledige inhoud van de aanklacht wordt nog geheim gehouden. Er zou on der meer in staan dat mejuffrouw Jans sen lid was van 'een anarchistische groep die zich rode hulp noemt en die nauwe banden heeft met het volksfront voor de bevrijding van Palestina en de Westduitse Baader-Meinhof-groep'. Voorts zou zij bij haar terugkeer naat Europa uil Zuid-Jemen, waar zij een geurrilla-opleiding had gevolgd, een ge codeerd van Vadia Hadad bij zich gehad hebben. Deze leider van het volksfront is één der meest gezochte ter roristen in Israël. Zij zal een pro deo-advocaat krijgen en het proces tegen haarzal waarschijnlijk in de loop van januari 1977 beginnen. Tot die datum blijft zij in voarrest p5 rS£ DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN NIEUWE AANHOUDINGEN CONSUMENTENBOND: „VIA AANVULLENDE VERZEKERINGEN" i Van onze redactie economiei DEN HAAG - De Consumentenbond vraagt zich af of de ziekenfondsen wel- licht ongeoorloofde winsten maken. Het gaat hierbij om de zogenaamde aanvullende verzekering, waarvan de bond vindt dat het systeem op de hel ling moet. Mogelijk is het maken van winst in strijd met artikel 34 van de Ziekenfondswet, waarin staat dat zie kenfondsen direct noch indirect winst mogen beogen te maken. Van de oorspronkelijke bedoeling dat de aanvullende verzekeringen als proef- verzekeiingen zouden fungeren is in de praktijk weinig terechtgekomen, meent de CB. Verstrekkingen zouden tijdelijk in de aanvullende verzekering worden opgenomen om de belangstelling te pei len. Bij gunstig resultaat zou dan opne ming in de hoofdverzekering moeten volgen. Maar de verstrekkingen van het aanvullend pakket hebben meer het ka rakter van 'leuke extraatjes ..De manier waarop het vergoedingen pakket tot stand komt.is ons een raad sel. gezien de veelheid van verschillende zinnige en onzinnige vergoedingen", schrijft de Consumentengids, ..Zo wil het er bij ons niet in dat bijvoorbeeld zaken als bedevaarten, voetverzorging van bejaarden, pruiken of bejaarden- gymnastiek ooit in de hoofdverzekerin gen zullen worden opgenomen" De CB meent dat.waarschijnlijk de be sturen van de ziekenfondsen hier een grote autonome rol spelen. ..Men zou zelfs van hobbyisme kunnen spieken. Een zeer lucratieve hobby als we kijken naar de reserveposilie, die in de loop der jaren is opgebouwd. Heel wat zieken fondsen en de gebouwen waarin ze hui zen zijn gefinancierd uit de winsten van de aanvullende verzekeringen", aldus het blad. De ziekenfondsen zullen terug moeten naai het idee van d'e pi oefverzekering, stelt de CB. Daartoe moet er een lande lijke of regionale richtlijn komen waarin staat, wat wel en wat niet in het aanvul lingsfonds wordt, opgenomen. In artikel 33 van de Ziekenfondswet is bepaald dat bij algemene maatregel van bestuur na dere regels kunnen worden gesteld waaraan een aanvullende verzekering tenminste moet voldoen. .,Hoog tijd dat zo n maatregel er komtzegt het blad. Meer kluchten De Consumentenbond heeft meer klachten over de ziekenfondsen. De administratieve behandeling laat nogal eens te wensen over. Afhandeling van wijzigingen in de verzekering duurt soms lang. Het machtigingssysteem voor vele verstrekkingen is nodeloos in gewikkeld en kan betei door een meer globale controle worden vervangen. De schriftelijke voorlichting, die de fondsen geven, is te beknopt en vaak onduide lijk. Er zou een folder moeten komen waarin uitgebreid alle rechten en plich ten van verzekerden worden opgesomd. Mondelinge voorlichting van zieken fondsmedewerkers bleek regelmatig gedeeltelijk of volledig onjuist te zijn. Daarom vindt de CB het wenselijk dat er een centraal voorlichtingsinslituul komt. De Ziekenfondsraad zou in eerste instantie als zodanig kunnen fungeren. De invloed van de verzekerden is, ge zien de bestuurssamenstelling van vele ziekenfondsen (artsen als medebes tuurders) niet optimaal. De CB vindt dat er een kans is gemist dit bij de fu siebesprekingen van de vier overkoe pelende ziekenfondsorganisaties (die samengaan in één vereniging) recht te trekken. Reactie Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties noemt de con clusies van de Consumentenbond 'nogal overtrokken en niet onderbouwd met steekhoudende argumenten'. In de praktijk blijkt, volgens het GOZ. dat de verzekerden in het algemeen weinig re den tot klagen hebben en tevreden zijn over de hulp die de fondsen aan de balie geven De ziekenfondsorganisaties vinden de kritiek op de aanvullingsfondsen niet terecht. Dat de voorwaarden en ver strekkingen zo uiteenlopen komt vol- gens'het GOZ door het plaatselijke en regionale karakter van de verzekering en de grote mate van inspraak van de verzekerden in het verstrekkingenpak ket, De premie varieert van 50 cent tot ëën gulden per maand. Van onze correspondenti EINDHOVEN - In verband met de moord op de 60-jarige pompbediende Wim de Groot aan de Boulenslaan in Eindhoven zijn gisternacht twee nieuwe verdachten aangehouden. Het zijn de 21-jarige H. G. uit Nuenen en diens vriend. De laatste heeft bekend en belooft verder aan het onderzoek te zullen meewerken op voorwaarde dat zijn initialen vooralsnog niet zullen worden bekendgemaakt. Hierin heeft de gemeentepolitie in het belang van het onderzoek toegestemd. Bekend is nu dat beide verdachten op de avond van de moord naar het tankstation aan de Boutenslaan zijn gereden. Zij hebben hun auto daar geparkeerd en zijn het tankstation binnengegaan De pomp bediende werd bedreigd en als gevolg van diens reactie met een jachtgeweer neergeschoten. De beide daders zijn zelf van hun daad geschrokken en zijn ge vlucht zonder geld mee te nemen. De politie kwam op het spoor van beide verdachten door een tip van een brom fietser. Deze laatste meldde zaterdaga vond een auto te hebben zien stoppen op de Hugo van der Goeslaan Daar gooide een van de twee inzittenden van de wagen waarvan hij een signalement kon doorgeven aan de politie, iets in het kanaal. Dit is waarschijnlijk het moordwapen, een jachtgeweer, geweest. Verdere informatie werd met deze gege vens gecombineerd en het geheel heeft geleid tot de arrestatie van de beide verdachten. De beide eerste verdach ten. die zaterdagavond werden ingeslo ten. Martien Coppens en diens Ita liaanse medebewoner zijn gisteravond om zes uur vrijgelaten. bij toerbeurt één pomp open kunnen blijven tot elf uur. Daar moet dan wel twee man personeel bij aanwezig zijn", aldus de heer Janssen. \ctiecomitó Op initiatief van de pompbediende H. Janssen is een actiecomité opgericht dat meer veiligheid voor de pompbe dienden wil. Volgens de heer Janssen zit de schrik er .bij de Eindhovense benzinepompbe dienden na de moord op de 60-jarige Wim de Groot goed in. De heer Janssen vindt, dat benzine pompen 's avonds na acht uur gesloten moeten worden. ..In elke wijk zou dan IADVERTENTIE De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 4V4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pagter. Hoofdredacteur: G A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Watstraat 56-60, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 4457. Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186)1584, 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur. Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01183) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 37,75; franco per post 42,-; per maand 12,75; losse nummers 0,55 linclusief 4 pet. btw). Advertentietarieven 77 cent per mm; minimumprijs per advertentie 11,55; ingezon den mededelingen 2'/jx tarief Voor brieven bureau van dit blad f 2,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 3