VAN AGT: GESPREK MET VVD MOGELIJK Val Britse pond kan tot kabinetscrisis leiden Scheepvaart op het Schelde-Rijnkanaal maandagavond gedeeltelijk hersteld Zweeds koningspaar in Nederland Als PvdA en PPR na verkiezingen in oppositie gaan: f Ook kandidaat-premier Dubbele moord was roofmoord 1 Columbiaans lijnvliegtuig verongelukt OOSTELIJKE SLUIS IS NU VRIJ VAN OLIE Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Van Agt, de nieuwe lijsttrekker van het CDA, ziet 'reële mogelijkheden' voor samenwerking met de VVD, als PvdA en PPR na de verkiezingen in de oppositie gaan. Eerst wil Van Agt nagaan of de huidige samenwerking met de progressie ven kan worden voortgezet, maar lukt dat niet, dan is een gesprek met de VVD zeker mogelijk. In een intentieverklaring aan het adres van PvdA en PPR ziet Van Agt op dit moment geen enkel heil. Van Agt verklaarde dit maandag op een persconferentie in Den Haag, waar hij zich niet alleen als lijsttrekker maar ook als kandidaat-premier van het CDA presenteerde. Van Agt deelde namelijk mee dat hij zelf premier zal worden als het CDA de verkie zingen wint. „Vroeger heb ik wel eens laten doorschemeren mezelf niet geschikt te achten als premier. Maar ik geloof dat ik het nu wel zou kunnen, zoals ook niet-economen als De Jong en Cals het hebben gekund", aldus Van Agt. zinning staat de zorg om de zwaksten in de samenleving voorop. Van Agt waarschuwde tenslotte tegen een te overheersende rol van de over heid in dit geheel. Hij noemde het nodig dat de staat bijstuurt, corrigeert en soms zelfs optreedt als het mis is ge gaan. Maar zei hij. ..we moeten wel af stand nemen van het grenzeloos centra lisme dat we nu soms zien. Het CDA is bepaald bevreesd voor een staat als 'heer albedil Van Thijn Over voortzetting van de samenwer king met PvdA en PPR toonde Van Agt zich niet bijster enthousiast. Hij wees op de resolutie van PvdA en PPR en verklaarde dat het CDA in de huidige situatie niet popelend van verlangen op de stoep van de PvdA staat. Een in tentieverklaring aan het adres van PvdA en PPR wees hij van de hand, want, aldus Van Agt, zo'n voorkeur suitspraak heeft dan betrekking op partijen die een grote kans lopen in de oppositie terecht te komen, en zoals bekend, wil het CDA liever regeren dan opponeren". Fatsoenlijk Van Agt ging niet in op de vraag of het PAGINA 2 VVV regime De zwarte leiders op de Geneefse top conferentie over Rhodesiê willen binnen een jaar een eind aan het regime-Smith. PAGINA 7 leeuw Rubriek 'Hoort-Ziet-Schrijft'. een leeuw ope n flat. PAGINA 9 proces Voor de rechtbank in Maastricht is het hernieuwde proces tegen de Kerkraadse hoofdverpleger Frans H begonnen. monsterzege Sin Aioy bleel'via een r Jaski ongeslagen aan de tennis. kinderbescherming De NOS-radio start vrijdag een over de kinderbescherming, radio televisieprogramma's; strips. neutraal Volgens minister Duisenberg is het voe ren van een 'politiek neutraal' dek- kingsbeleid in de praktijk van de kre dietverzekering niet mogelijk; beurs; fi nanciën; CDA een minderheidskabinet prefe reert boven samenwerking met de WD. als PvdA en PPR in de oppositie gaan. Hij liet zich echter wel opvallend vrien delijk uit aan het adres van de WD. Zo zei hij: „De WD is een fatsoenlijke, de mocratische partij, waarin een aantal waardevolle ideeën en personen te vin den is. Zo'n partij is het niet waard om bij voorbaat als een stuk vuil te worden weggegooid, al zijn er punten in het pro gramma en het optreden van de WD die me weinig bevallen", „Met Steerikamp zeg ik: de WD is niet melaatsaldus Van Agt. Hij legde er echter de nadruk op, dat het streven eerst gericht is op voortzetting van de samenwerking met de progressieven. „Gezien het feit dat we al drieêneen half jaar samen in het kabinet zitten, moeten er wel heel duidelijke redenen zijn om je partner eventueel te verlaten". Een re den zou echter kunnen zijn wat PvdA en PPR samen aan het hutselen zijn. zo voegde hij er venijnig aan toe. doelend op dé ontwerp-resolutie van PvdA en PPR waarin als eis voor deelneming aan het volgende kabinet staat dat beide partijen minstens moeten winnen en samen de grootste combinatie worden. Voor voortzetting van de huidige sa menwerking zal echter een goede prijs betaald moeten worden, betoogde Van Agt. „Herhaling van de formatie van '72 is uitgesloten: zoiets komt in de 20e eeuw niet meer voor". Als het CDA de grootste partij wordt., is Van Agt tevens de eerste kandidaat voor het premierschap. Eerder werd aangenomen dat hij in dat geval plaats zou maken voor Andriessen of wellicht dr. Zijlstra. Maar Van Agt ontkende dat afspraken in die richting zijn gemaakt „Ik zeg niet dat ik de man ben waarop het land wacht. Maar nu ik door het CDA-bestuur gevraagd ben. neem ik de uitdaging aan". Enige opening omtrent het premier schap liet Van Agt wel duidelijk be staan. door op te merken dat het CDA AMSTERDAM (ANP) - De moordbri gade van de Amsterdamse politie is tot de overtuiging gekomen, dat de daders van de dubbele moord vrijdagnacht in een woning aan het Spui in de hoofd stad hun slachtoffers beroofd moeten hebben. Want volgens vrienden van de 21-jarige Josje Dogger en de 22-jarige Job Hart man, wier lijken zaterdag in de woning werden aangetroffen, moet het tweetal in het bezit zijn geweest van een paar honderd gulden, die niet door de politie zijn teruggevonden. De moordbrigade heeft inmiddels een buurtonderzoek ingesteld, dat niets nieuws aan het licht zou hebben ge bracht. Aan het onderzoek wordt mee gewerkt door dertig rechercheurs en technici. Minister Van Agt geen logische koppeling ziet tussen het lijsttrekkerschap en het premierschap. Ook sloot hij niet uit dat Den Uyl toch premier blijft, ook al wordt het CDA de grootste partij. Kabinetsbeleid Van Agt bleef bij zijn uitspraak van vo rige week, dat het kabinetsbeleid geen inzet van de verkiezingen mag zijn. Vol gens hem is dat niet strijdig met zijn huidige positie van vice-premier, want. zo zei hij. „ik ben staatsrechtelijk alleen verplicht te verdedigen dat de door het kabinet genomen besluiten alleszins re delijk zijn. Het is echter irreëel te veron derstellen dat het CDA dezelfde beslui ten precies zo genomen zou hebben. Het ministerschap belet me niet het eigen gezicht van het CDA naai- voren te brengen". Het vraagstuk van abortus zal in de ver kiezingscampagne van Van Agt zeker ter sprake komen, al is het CDA volgens hem niet van plan er 'onderwerp num mer één' van te maken. Aan het begin van zijn persconferentie gaf Van Agt een uiteenzetting over het programma van het CDA en het door hem bepleite ethisch of geestelijk reveil. Van Agt verklaarde dat het bij het reveil ('het woord herbezinning is ook goed') gaat om de gedachte dat de race om welvaartsverhoging niet alleen het ge luk van mensen bepaalt. Bij de herbe- Er heerst grote ongerustheid onder het burgerpersoneel van het militair hospitaal in Utrecht. Dit. bleek op een door de sectie defensie van het ambte- narencentrum georganiseerde bijeen komst maandag in Utrecht. De onrust onder het personeel is ontstaan toen bleek dat een aantal specialisten die ontslag namen niet door anderen wer den vervangen. PvdA-fractieleider Ed van Thijn heeft maandagavond scherpe kritiek geuit op de weigering van de christen democratische partijen, om het beleid van het kabinet-Den Uyl inzet te maken van de tweede-kamerverkiezingen van volgend jaar „Vroeger maakten de christen-democraten steeds crises een paar maanden voor er verkiezingen wa ren. Nu blijft men gewoon zitten, stelt nota bene de vice-premier kandidaat en weigert verantwoording af te leggen". Van Thijn sprak op een a fdel in gs bij een komst van de PvdA in Amsterdam, Van Thijn hekelde de opstelling in deze van Van Agt. „Deze zit vier jaar in het kabinet, is vice-premier, en laat blijken dat hij alle vragen die hem in de ko mende maanden over het regeringsbe leid gesteld worden, door zal verwijzen naar premier Den Uyl. Volgens de PvdA-fractieleider bestaat het risico dat de PvdA in de oppositie komt alleen maar door de houding van het CDA. die weigert een intentiever klaring ten gunste van de PvdA uit te spreken. Van Thijn verdedigde de opstelling uit de inmiddels zeer omstreden resolutie van PvdA en PPR. dat de progressie ven alleen zullen gaan regeren als zij de grootste partij worden. AMSTERDAM - Bij aankomst op de Oostelijke Handelskade in Amsterdam wordt de Zioeedse koning begroet door kotiingin Juliana. Koning Karl Gustaf beantwoordt de begroeting met een charmante handkus. Links goed zicht baar prins Bernhard en uiterst rechts koningin Silvia. t Van onze correspondent) AMSTERDAM - Met een door ko ningin Juliana en prins Bernhard aangeboden gala-diner in het paleis op de Dam is maandagavond de eer ste dag besloten van het staatsbe zoek dat het Zweedse koningspaar tot en met donderdag aan ons land brengt. Het bezoek, dat enige maanden gele den al had moeten plaatsvinden, maar werd uitgesteld wegens het huwelijk van koning KarlGustafmet de huidige koningin Silvia, was maandagmorgen in alle vroegte en stilte in IJmuiden begonnen. Tegen zevenen liep het Zweedse smaldeel 'Halland', begeleid door Zweedse en Nederlandse oorlogsbodems de ha ven binnen: drie uur later arriveerde het gezelschap in Amsterdam waar koningin Juliana en prins Bernhard ter begroeting aanwezig waren. Na de kranslegging bij het monument op de Dam gebruikten de gasten in de troonzaal van het paleis het noenmaal. 's Middags werd een bezoek gebracht aan de ambtswoning van burge meester Samkalden. Bij deze ont vangst. die ook door prinses Beatrix en prins Claus werd bijgewoond, kreeg het koninklijk paar namens het gemeentebestuur de eremedaille van de stad Amsterdam en twee ge graveerde kristallen karaffen ten ge schenke. In de namiddag bekeken koning Karl Gustaf en zijn echtgenote een diamantslijperij en openden zij in het Bijenkorfgebouw de tentoonstelling 'Zweden vandaag'. Vrouwen, vrede en Nobelprijs i-n de Noordierse hoofdstad [ftTüj®] Belfast is zaterdag mevrouw rjSegn Betty Williams gewond. Zij fcggllj liep mee in een demonstra- fessuj tieve optocht die was georga niseerd door de Noordierse vrouwenbeweging voor vrede, een in stelling die mede door Betty Williams is opgericht. De fanatici in Ierland zijn niet erg op haar gesteld, noch ter ene noch ter andere zijde; zij willen gelijk hebben en zijn er niet van gediend dat vrouwen hen dwarsbomen. In het woor denboek van de fanatici komthetwoord 'vrede' niet voor, evenmin 'verzoening'. Vijftienduizend vrouwen betoogden za terdag voor een vreedzaam samengaan van alle partijen in Noord-Ierland, maar de politieke vleugel van het republi keinse leger was het daarmee niet eens. Daarom werd een tegendemonstratïe opgezet met alle gevolgen vandien: de beide groepen ontmoetten elkaar en de vrouwen werden door de Ira-mensen met stenen bekogeld. Tientallen werden gewond, onder wie mevrouw Williams. We vestigen met enige nadruk de aan dacht op dit bericht, omdat onlangs is meegedeeld dat er dit jaar geen Nobel prijs voor de vrede zal worden uitge reikt. Het Nobelcomite van net Noorse parlement vond dat er geen reële kandi daten waren. Zou dit comité er niet goed aan doen eens naar Belfast te gaan? De NOTERING AMSTERDAM TOT ZELFS BENEDEN F 4,— Van onze correspondent) LONDEN - De steile duik waarmee het Britse pond gisteren 4 proeent op de internationale geldmarkt heeft verlo ren. kan op korte termijn leiden tot een kabinetscrisis. In politieke en econo mische kringen in Londen wordt in ie der geval een aftreden van Denis Healy, de minister van financiën, niet langer onvermijdelijk geacht. Ook de geloof waardigheid van premier James Cal- laghan is ernstig ondermijnd. Ook op de Amsterdamse wisselmarkt is iMf Op deze archieffotode 'Sov BRITSE ATOOMONDERZEEBOOT MELDT ZICH NIET LONDEN (DPU) - De Britse atoomonderzeeboot 'Sovereign' die in het weekeinde door het noordpoolijs zou opduiken, heeft zich tot dusver nog niet gemeld bij zijn basis in Portsmouth. De marine-autoriteiten spraken maandagavond het ver moeden uit dat atmosferische storingen daarvoor verantwoordelijk zijn. De Sovereign, die een bemanning van 121 koppen heeft, zou zaterdag foto's hebben doorgeseind van het ijsdëk. Een marinewoordvoerder zei dat het uitblijven van bericht niet onverwachts kwam. de waarde van het pond sterling maan dag sterk teruggelopen. Bij aanvang van de handel in Amster dam noteerde het pond rond de 4.00 om vervolgens te dalen tot 3.98 als laagste punt van de dag. Later op de dag- trok de koers iets aan en het slot kwam op 4.0450-/ 4.0475 ofwel zestien cent lager dan het slot op vrijdag 4.2075). De huidige Britse regering drijft nu voornamelijk op de steun van de vak bonden die. althans tot nog toe, ak koord zijn gegaan met een loonstop. De val van 4 procent van het pond sterling betekent echter dat voor de Britten het dagelijks levensonderhoud stijgt met 1 procent, voornamelijk als gevolg van de duurdere importgoederen. Het is de vraag hoe lang de arbeiders daarmee genoegen zullen nemen. Jack Jones, leider van de invloedrijke vakbond van transportarbeiders, klonk gisteravond nog als een echo van de re gering. toen hij verklaarde dat het pond ondergewaardeerd was. dat binnen an derhalfjaar de Britse oliebronnen in de Noordzee de handelsbalans zouden doen omslaan, en dat de inflatie binnen een jaar de kop in zou zijn gedrukt. Dat. was. in wezen, wat zowel minister Healy als premier Callaghan het land verzekerden, Healy verscheen gisteren in het parlement om een speciale ver klaring af te leggen, maar hij kon pas het woord nemen toen het geroep om zijn aftreden geluwd was. Zowel Healy als Callaghan gaven de schuld voor de dramatische devaluatie van het pond sterling aan een artikel van de economische specialist van The Sunday Times. Malcolm Crawford Deze meldde zondag dat het Internationale Monetaire Fonds (IMF) op een koersver- laging van het pond tot anderhalve dol lar zou aandringen als voorwaarde voor de door Londen aangevraagde miljoe nenlening. „Er bestaat geen twijfel aan dat dit arti kel de oorzaak is van de val van het pond", zei Healy. Hij citeerde de ont kenningen van de Amerikaanse minis ter van financiën en de onderdirecteur van het IMF Vakbondsleider Jack Jo nes noemde het artikel in The Sunday Times 'onpatriottistisch, onverant woordelijk, bezijden de waarheid'. Crawford, schrijver van het gewraakte artikel, bleef echter bij zijn verhaal. Bankiers en financiers in Londen waren het. zij het in andere termen, met hem eens. Hun mening was dat het pond in de komende dagen iets zou kunnen stij gen. maar zich niet meer volledig van de val van 4 procent zou kunnen herstellen. BOGOTA - Maandag is een Colum biaans lijnvliegtuig van het type DC3 in vlammen neergestort, kort na het vertrek van het vliegveld Yopal. Alle 32 inzittenden hebben het leven verlo ren. Het zijn 27 passagiers en vijf be manningsleden, allen Columbianen. Het toestel had een tussenlanding ge maakt in Yopal tijdens een binnen landse vlucht van Villavicencio naar Cucuta, aan de Venezolaanse grens. e vrouwen van Noord-Ierland die zich achter het streven van Betty Wil liams hebben gesteld komen naar ons gevoel als weinig anderen in aanmer king voor deze vredesprijs. Zij hebben getoond vrouwen te zijn met moed. Moed om in te gaan tegen vooroordelen die eeuwenlang de Noordieren hebben verdeeld. Moed om onverschrokken naar de frontlijn te gaan. niet om aan de barbaarse gevechten mee te doen, maar om tussen de strijdenden te staan ten einde te wijzen op hun verderfelijk fa natisme. Moed om over de diepe kloof te springen die sinds eeuwen gaapt tus sen katholieken en protestanten in dit land. Moed tenslotte om op te komen voor de menselijke waardigheid, dat bete kent in dit geval naast en met elkaar leven in di t deel van Europa. Wie de ver betenheid kent waarmee in Noord- Ierland wordt gestreden, zal diepe be wondering hebben voor deze vrouwen die met elkaar dit imponerend vredes- leger vormen. In Noorwegen evenwel wordt niemand waardig gekeurd om een Nobelprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. •Aan welke kwalificaties moet men ei genlijk voldoen om wel In aanmerking te komen? Moet men Amerikaans mi nister van buitenlandse zaken zijn en er een pendeldiplomatie op nahouden? De vraag is niet helemaal eerlijk, want niet alleen Kissinger heeft ooit eens deze prijs gehad. Ze werd ook verleend aan humanitaire instellingen zoals het In ternationale Rode Kruis en het Unicef! Martin Luther King behoorde eveneens tot degenen die er mee werden onder schelden. Deze Nobelprijswinnaar heeft eens een woord gesproken - tijdens de beroemde mars op Washington in 1963 - dat voor de vrouwen van Noord-Ierland bestemd had kunnen zijn. Dit zei hij namelijk: „Gij zijt de veteranen van een scheppend lijden." Betty Williams en degenen die naast haar staan, behoren inderdaad tot een groep die van oudsher weet wat lijden Is: in Noord-Ierland zijn vrede en verzoening immers zeldzame verschijnselen. Maar door dit lijden zijn ze tot een scheppend bestaan gekomen: vrouwen die met elkaar begrepen dat er een eind moet worden gemaakt aan de verbeten broederoorlog in hun land. Destijds riep dr. Martin Luther Kingzijn zwarte mede-Amerikanen op om voort te gaan ondanks alle verbittering en on danks alle strijd. „Weet dat een onver diend lijden ooit tot verlossing leidt" Ook dit woord zou tot de vrouwen van Noord-Ierland gesproken kunnen zijn. Zij zitten niet te wachten op een Nobel prijs voor de vrede, ze werken voor de vrede en dat ls belangrijker dan het in ontvangst nemen van een prijs temid den van hoogwaardigheidsbekleders. Maar juist omdat hun werk zo belang rijk is en zo hoogst actueel is er reden tot verwondering - bittere verwondering zelfs - over de mededeling uit Noorwe gen dat op dit ogenblik niemand in deze wereld in aanmerking komt voor de No belprijs voor de vrede. MEER DAN 120 SCHEPEN LAGEN TE WACHTEN RILLAND - Om ongeveer vijf uur maandagmiddag is in de oostsluis van het Kreekraksluizencomplex in de Schelde-Rijnverbinding het schutten van de binnenvaartschepen hervat. Aan beide zijden van de sluizen lagen op dat tijdstip meer dan 120 schepen te wachten. Zoals bekend waren de slui- i gesloten om te voorkomen dat een door de zuidoostelijke wind naar de Kreekraksluizen gedreven hoeveelheid olie de Oosterschelde zou vervuilen. Tijdens het schutten maandagavond en nacht hield het personeel van rijkswa terstaat de oppervlakte van hét water in de sluiskolk nauwgezet in de gaten. Want de sluis zou onmiddellijk weer ge sloten worden zodra er weer olie werd gesignaleerd. De mogelijkheid bestond namelijk dal door een verandering van windrichting of door de zuiging van de varende schepen olie, die elders in het sluizencomplex in hoeken was opge stuwd, via de sluis toch de Ooster schelde zou binnenkomen. Er is maan dag hard gewerkt om de sluizen schoon te krijgen. Met behulp van het oliezuig- vaartuig van de Antwerpse havendienst en in het water drijvende olieschermcn werden de oostsluis en het remming- werk aan de oostkant van het kanaal schoongemaakt. Door de zuidoostelijke wind werd het nog drijvende deel van de olie naar de westkant van het sluizen complex gedreven, zodat men aan het eind van de middag de beslissing kon nemen om de oostsluis weer vrij te ge ven voor het scheepvaartverkeer. Vanaf vijf uur werd er zo snel mogelij k geschut. Tegen negen uur maandagavond waren er al ongeveer 50 schepen geschut De rijen wachtende schepen (er waren er sinds de telling 's middags nog enkele tientallen bijgekomen) telden toen nog ongeveer 120 schepen. Men verwachtte gisteravond dat in de nacht een belang rijk deel van de wachtende schepen zou kunnen worden weggewerkt. Tenge volge van de stremming van de Kreek raksluizen hebben maandag meer sche pen dan normaal de oude route via het kanaal door Zuid-Beveland genomen. Echt druk was het echter niet op het kanaal. Bij Hansweert ontstond welis= waar een wachttijd van een uur of vier, maar dat kwam meer doordat de grote sluis buiten gebruik was dan door de drukte. Voor irjkswaterstaat het wel vast dat de olie afkomstig is uit het Bel gische gedeelte van de Schelde- Rijnverbinding. Vrijdagmiddag is het kanaal tot aan Zandvliet nog geïnspec teerd en toen werd er geen olie gesigna- (Slot zie pagina 4 kolom 1) TRANSKEI ONAFHANKELIJK UMT AT A/JOH ANNESBURG (AFP/UPI/RTR) - Transkei, een van de Zuidafrikaanse thuislanden, is maan dag om middernacht (23.000 uur onze tijd) formeel onafhankelijk geworden. De Zuidafrikaanse president Nicholaas Diederichs overhandigde hier een do cument waarin de onafhankelijkheid werd bezegeld en de gouden pen waar mee het stuk is ondertekend, aan pre mier Kaiser Matanzima vn Transkei. De EEu-staten, de Verenigde Staten, en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid hebben al laten weten dat zij Transkei, de vrucht van de 'grote apartheid' (terri toriale scheiding van de rassen en stammen) niet willen erkennen. Ook van de Verenigde Naües heeft Transkei geen enkele vorm van erkenning te ver wachten, zo verklaarde VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim maandag. De Spaanse politie heeft maandag bekendgemaakt dat zij in het hele land 43 aanhoudingen heeft verricht in een optreden tegen linkse extremisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1