Feyenoord slaat PSV acht sec voortijd knock out: 2-3 AJAX EN UTRECHTAANHANG ZORGDEN VOOR SENSATIE Rellen bij Ajax-Utrecht PZC/, sport Met een schitterende kopbal brengt Nico Jansen hier Feijenoord aan de leiding. 2-1 EINDHOVEN - Vijf minuten voor tijd leek het erop dat de Zweedse PSV'er Ralf Edstróm er hoogstpersoonlijk voor zou zorgdragen dat de Eindhovense landskampioen in dit stadium van de competitie niet al geëlimineerd zou worden in de race om het landskampioenschap. Voor de tweede maal benutte Edstróm - bij afwezigheid van de door een dijbeenblessure gevelde YVilly van der Kuylen, de man die zich normaal bij PSV met dergelijke klussen belast - in de eredivisietopper tegen Feyenoord een straf schop en zorgde daarmee voor een 2-2-stand. De vreugde bij de Eindhovenaren, bij wie Willy van de Kerkhof met de oren en ogen gesloten tegen Van Beveren aanleunend het resultaat van de tweede penalty afwachtte, over de op dat moment vrijwel zeker schijnende puntendeling had echter dermate veel concentratie verlies tot gevolg dat PSV zich vlak voor tijd (acht seconden voor het verstrijken van de speeltijd nota bene) nogmaals door Feye noord liet verrassen, toen Theo de Jong vrijwel ongehinderd de bal voor de derde maal achter Jan van Beveren kon punteren. Dat; derde doelpunt van Theo de Jong - ook in de twee andere treffers van Feye noord had De Jong een bijzonder groot aandeel al werden die respectievelijk gescoord door Kreuz en Nico Jansen - laat PSV nauwelijks nog mogelijkheden open om met enig optimisme naar een derde achtereenvolgende landstitel uit te zien, al liet Kees Rijvers wel weten dat de zeven punten achterstand van de Eindhovenaren op de Feyenoorders geen punt was om er nu eens uitvoerig bij stil te staan. Rijvers: ..Ik wil het nog wel eens herhalen, dat de balans pas in het volgende voorjaar opgemaakt wordt". Schuldig strijd beslist niet geruststellend gade geslagen vanuit de dug-out. Ralf Ed stróm. enkele dagen geleden in het Franse St-Etienne nog nadrukkelijk af wezig. etaleerde een spelinzicht waarop Feyenoord het antwoord compleet schuldig moest blijven. Keer op keer splijtte hij de verdediging van de Rot terdammers open met ragfijne passes, zo ontzaglijk gevaarlijk dat Feyenoords laatste man Michel van de Korput na negen minuten al Renë van de Kerkhof in het strafschopgebied tegen de grond moest werken om hem een scoringskans te ontnemen. Terecht wees de uitste kend arbitrerende Weermk naar de 11- meterstip. van waaraf Edstróm de bal via de onderkant van de lat achter Eddy Treytel loeierde: 1-0. een snel verworven voorsprong, vroeger een vrij normale zaak voor de Eindhovenaren. maar de laatste maanden nauwelijks nog voor gekomen. „Het was voor ons een moeilijke wed strijd onder bijzonder moeilijke om standigheden". liet Rijvers na afloop nogal vaag weten. De oorzaak daarvan moeten de PSV'ers echter dan toch wel grotendeels bij zichzelf zoeken, want na dat eerste doelpunt leken de Rotter dammers die tegenslag maar moeilijk te kunnen verwerken. PSV had vanaf dat moment door moeten gaan. Het omge keerde was echter het geval: PSV liet moedwillig het middenveld aan Feye noord over. dat van daaruit (De Jong. de opkomende Rijsbergen en Jansen) langzaam maar zeker meer initiatief be gon te ontplooien Boskov: ..Aanvanke lijk kregen we daar nauwelijks kans voor. Edstróm. die als spelbepaler gran dioze momenten had, liet zich ver terug zakken en kreeg daarbij zoveel ruimte dat we op het middenveld alle aandacht voor die man nodig hadden. Toen de dekking wat beter liep. werd er onmid dellijk veel rustiger gespeeld". In de 25e mi nuut leverde dat Feyenoord de gelijkmaker op. Een vrije trap van Harry Vos, veroorzaakt door Rene van de Kerkhof, werd door Theo de Jong doorgekopt naar de Oostenrijkse in ternational Willy Kreuz, die met een halve omhaal de bal onhoudbaar voor Jan van Beveren in de rechterboven hoek deponeerde. Feller Na rust kwam PSV nog feller en agres siever de ring in, maar dat bood tegen stander Feyenoord wel uitstekende countermogelijkheden, die vooralsnog door het spectaculaire aanvalswerk van de Eindhovenaren niet op de juiste waarde werden getaxeerd. René van de Kerkhof profiteerde bijna van een mis ser van Rijsbergen. terwijl Edstróm en kele schitterende kopballen over en naast het doel van Eddy Treytel liet neerdwarrelen. Kees Rijvers: ,.We kre gen in die tweede helft kansen genoeg om Feyenoord op achterstand te zetten. Daarom zeg ik dat we dit duel minstens met een geliikspel hadden dienen af te sluiten". Om zijn ploeg een steuntje in de rug te geven werden twee nieuwe spelers inge zet: Deacy voor de tegenvallende Dahlqvist en Frangols voor de eveneens geen sterke partij spelende Lubse. Het leek een gouden greep van Rijvers, hoe wel er eerst nog een enorme tegenvaller geïncasseerd moest worden, toen Feye noord na een half uur spelen in de tweede helft op 1-2 was gekomen met een doeltreffende kopbal van Nico Jan sen. De voortdurende pressie van de Eindhovenaren hield aan. maar toch zouden de PSV'ers een strafschop nodig hebben om de stand weer in evenwicht te trekken. Onverbiddelijk Van de Korput haalde Deacy onderuit en opnieuw waren zowel arbiter Wee rink als scherprechter Edstróm onver biddelijk. Van de Korput: „Over de juistheid van die eerste strafschop be staat er geen twijfel. Ik kon niet veel anders doen dan Van de Kerkhof weg trekken Bij de tweede penalty was er van mijn kant geen enkele opzet in het spel. Deacy sneed me de pas af en daar door tikte ik hem tegen zijn schoen, waarop hij zich uiteraard onmiddellijk liet vallen. Een vrije trap? Misschien. Een strafschop? Onbegrijpelijk". Nog onbegrijpelijker was het echter al lemaal voor de PSV'ers. die in de aller laatste minuut de puntendeling ver speelden toen Theo de Jong plotseling voor het doel van Van Beveren opdook en raak schoot. I MAANDAG 25 OKTOBER 1976 AMSTERDAM (ANP) - De rentree van- Willem Suurbier had niet' glorieuzer kunnen zijn. Weliswaar had de 31- jarige rechter vleugelverdediger geen aandeel in een van de zeven doelpun ten. die Ajax de monsterzege op FC Utrecht bezorgden, maar hij speelde een gave partij in de Amsterdamse de fensie. Ruud Geels was met vijf treffers de held van de dag. 'Scheidsrechter Van Ettekoven zag zicjh vijl minuten voor rust genoodzaakt een afkoelingsperiode van acht minuten in te lassen, toen Utrecht-supporters het nemen van eenaan Ajax toegekende strafschop met, het bekogelen met blik jes en stukken hardboard van de arbiter en spelers wilden voorkomen. De stem ming buiten het veld was veel onvrien delijker geweest dan er binnen Voor de wedstrijd moest Heinz Stuy ingrijpen om een met fietskettingen uitgeruste 'supporter' te ontwapenen. Pas toen in de tweede helft een groot aantal poli tiemensen met honden in het vak ver scheen waar de moeilijkheden waren ontstaan, werd het wat rustiger. Binnen de lijnen waren er nauwelijks proble men voor Van Ettekoven, Blunder Ajax vond in de beginfase geen openin gen in de Utrechtse verdediging. Dat veranderde toen na een kwartier Joop van Maurik blunderde, Hans Erkens, die een glansrol vervulde, zette voor en Geels kopte ongehinderd in (l-Oi. Bin nen zeven minuten voerde Geels de stand op tot 3-0. Eerst gleed hij een voorzet van Erkens in het doel en even daarna rondde hij een voorzet van Hulshoff, alweer koppend, doeltreffend af. Geels bereidde ook de vierde treffer voor. Hij legde de bal na een vloeiende aanval klaar voor Erkens. die meteen -iïulthaalde (4-0). Vlak daarop leek Geels toe aan zijn vierde doelpunt, maar de bal belandde op de lat. Utrecht-trainer Han Berger vond het toen welletjes. Hij verving Streuer. de directe tegenstander van Erkens. door Wilschut Ivic had aan de andere kant Notten. die meteen spierblessure aan de wedstrijd was begonnen, gewisseld voor Zuid erna. De onrust achter het cloel van Istatov kwam tot uitbarsting toen Van Etteko ven een onschuldige overtreding van de pas in het veld gekomen Wilschut tegen Arnesen met een penalty bestrafte Er moest een telefoontje vanaf het ziek bed van Ajax-voorzitter Van Praag aan te pas komen om de twee ploegen weer in het. veld te krijgen. Geels benutte de strafschop koelbloedig (5-0». Formaliteit De tweede helft was niet meer dan een formaliteit. Utrecht was in deze fase van de strijd nauwelijks minder dan Ajax. schiep zich vele kansen maar kon Schrijvers niet passeren Tscheu La Ling, in de tweede helft wat minder overtuigend dan voor rust, be diende tien minuten na rust de vrijs taande Geels op maat: 6-0. Johnny Dus- baba scoorde met het hoofd de zevende treffer na een werkelijk formidabele aanval, waaraan vrijwel de gehele Ajax-ploeg deelnam. Kort na het zesde doelpunt mocht Si mon Tahamata van het eredivisievoetr bal proeven. Hij verving de uitgebluste Arnesen Met enkele wervelende acties gaf de 20-jarige uit Ambon afkomstige Tahamata blijk een nieuwe kans te ver dienen. De kleine voetballer werd direct de lieveling van het publiek. Dusbaba scoorde vlak voor tijd nog een keer maar Van Ettekoven keurde het doelpunt af wegens buitenspel. Gewapend met een ketting achtervolgd een 'supporter' van FC Utrecht een Ajax-aanhanger - FC Utrecht hielden gehelmde politiemannen toeschouwers scherp in de gaten. Politiemannen met honden bestormden bij Ajax - FC Utrecht de tribunes op zoek naar raddraaiers Na ongeregeldheden bij Ajax Ruud Geels had alle reden om te Juichen: tegen FC Utrecht scoorde hij vijf van de zeven doelpunten van Ajax. Hier heeft hij zijn tweede treffer gerealiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 9