MATIGING BEVALT FN V-KADER NIET Dubbele moord Amsterdam 1 Olieplas op het Schelde-Rijnkanaal: verkeer in de Kreekraksluizen gestremd Bij komende loononderhandelingen: Kok: „Werkgevers hebben kans akkoord gehalveerd" 'Guerrilla tegen regime-Smith gaat door' ZWARTE LEIDERS VERWERPEN PLAN-KISSINGER VOLLEDIG Zes doden door dronkemansrit bij Brussel |gjg| Lydia Janssen beraamde aanslag in Amsterdam BOTTERDAM - De kaderleden van Nederland's grootste vak- collectieve voorzieningen. Het gaat om offers uit solidariteit en rechtvaardig heid. maar ook uit welbegrepen eigen belang". aldus Spit. Hij noemde een bond, de FNV, lijken niet erg bereid bij de komende loononder handelingen pas op de plaats te maken. De FNV-top had dat voor- gesteld in de afgelopen woensdag uitgebrachte discussienota over voorzichtig loon- en arbeidsvoorwaar- 6 denbeleid geen kwestie van inleveren, de arbeidsvoorwaarden. Daarin staat dat de gemiddelde werkne- maar van verstandige verdeling van dat mer er in 1977 netto een half procent op vooruit.kan gaan. De leden waarover we kunnen beschikken' moeten dan bepalen of die loonsverhoging in het loonzakje zou Fw.UWii^ moeten verdwijnen, of dat daarmee bijvoorbeeld vervroegde pen- sprak voor ongeveer 800 kaderleden in sionering en arbeidstijdverkorting worden betaald. Daarnaast wil de stadsschouwburg in Tilburg Een iTWTT& 5 TT aantal sprekers was misnoegd, omdat in het FNV wel een volledige prijscompensatie. Veel kaderleden von- de FNV-beieidsnota staat dat. ook de groei van de collectieve voorzieningen moet worden afgeremd. Eerder had de voorzitter van de FNV een felle rede gehouden, waarin hij - on der luid applaus - regering en parlement er fiks van langs gaf. Volgens Kok houdt de volksvertegenwoordiging te weinig de belangen van de werknemers in de gaten en ziet zij de werkgevers te veel naar de ogen „De heren politici moeten niet alleen naar het ondernemerskli maat kijken, dat is in ons land nog be trekkelijk goed. Men moet vooral oog hebben voor het arbeidsklimaat. Wij verwachten van dit parlement meer dan de politieke stoelendans van dit ogen blik, waarbij geruziet wordt over de vraag wie de fraaiste stoel in de kamer krijgt, en wie met wie gaat", aldus Kok. den dat niet genoeg, zo bleek op de demonstratieve voorlichtings vergaderingen die zaterdag op acht plaatsen in ons land werden gehouden. een centraal akkoord op zijn minst ge halveerd. De heren werkgevers voelen zich kennelijk sterk met een kwart mil joen werklozen op straat". Terwijl hij dat zei. hield FNV- loondeskundige Frans Drabbe een rede in Amsterdam. „Wij eisen vrije loonon derhandelingen met de werkgevers, zo dat wij hen aan de onderhandelingstafel direct met onze eisen kunnen confronte ren", zo zei hij. Een tweede loondeskundige van de FNV. Herman Bode, sprak in Gronin gen. Informatieve vergaderingen werden zaterdag verder gehouden in Arnhem. Goes, Utrecht en Weert. De komende weken gaan de 24 bij de FNV aangeslo ten bonden de discussienota arbeids voorwaarden met hun achterban be spreken. Daaruit stelt de FNV haar uit gangspunten samen voor het arbeids voorwaardenbeleid. Dit definitieve standpunt is op 22 november te ver wachten. Joshua Nkomo, leider van e Afrikaanse Nationale Raad. de twee vleugels van de De Rhodesische guerUlaleider Robert G. Mugabe. Felle kritiek kreeg de vice-voorzitter van het FNV, Wim Spit, te horen op de vergadering die in Rotterdam werd ge houden. Tientallen sprekers sloegen hem om de oren met het huns inziens 'te toegeeflijke beleid' van de bond. Over het voorschot per 1 oktober van f40 bruto, dat de FNV-leïders hebben geëist, zei iemand in de zaal: „Dat is helemaal geen voorschot, dat is een rechtmatig deel dat ons is onthouden". Deze opmerking leverde veel bijval op. Vele malen werd om 'harde acties ge vraagd'; veel werd ook gehoord dat de FNV te weinig strijdbaar zou zijn. „De vakbeweging moet eindelijk de taal van het lid gaan spreken, niet die van de re gering en niet die van de werkgevers", aldus een van de kaderleden. En verder: onding extra tijd Feyenoord verslaat PSV acht seconden bikkelhard gehandicapt overeind Gevarieerder dameshandbalteam EMM bleef In spannende slotfase o\ eind tegen Qulnlus. PAGINA 13 punt Meeuwen haalt een puntje tegen De Geuzen uit Amsterdam, maar de zaken bij de zaterdag tweedeklasser functio neren nog niet optimaal. PAGINA 14 revanche Plet Vonck neemt revanche voor zijn teleurstellende prestatie in de PZC- CROSS en wint de 41ste Boulevardloop. .Het enige wat er na twee jaar inleveren is bereikt, is meer werkloosheid en ho gere prijzen". Offers Vice-voorzitter Wim Spit reageerde duidelijk verbouwereerd op deze ge spierde woorden. „Er is tegen de be stuurders aangepraat alsof we een werkgeversdelegatie zijn", zo conslu- deerde hij. Eerder had hij het FNV-standpunt. zoals dat is weergegeven in de discus sienota arbeidsvoorwaarden, uitge breid uit de doeken gedaan. „Offers zijn nodig voor het handhaven van goede Werkgevers Over de werkgevers, die eerder hebben gezegd niet bereid te zijn de 40 gulden prijscompensatie per 1 oktober uit te betalen, zei hij: „Door botweg onze eis voor een extra loontoeslag ter compen satie van de prijsstijgingen af te wij zen, hebben de werkgevers de kans op BRUSSEL (DPA) - Een dronken auto mobilist heeft tijdens het weekeine in Sint Kwintenshalennik, 10 km ten wes ten van Brussel, de dood van zes men sen veroorzaakt na te zijn ingereden op een groep nieuwsgierigen die samen gedrongen waren na een ander onge luk. GENÉVE (RTR/AFP/UPI/ANP) - Twee zwarte nationalistische leiders hebben zondag de Amerikaanse voorstellen voor een zwart meerderheïdsbewind in Rhodesié binnen twee jaar van de hand gewezen. De leider van de Zanu, Robert Moegabe en zijn collega van een van de twee vleugels van de Afrikaanse nationale raad (ANC), Josjua Nkomo, verklaar den beiden bij aankomst in Geneve, dat zij zullen onderhandelen over een nieuwe regering die Rhodesié naar een meerderheidsbewind zal leiden. Moegabe zei: „Het thema van de confe rentie moet zijn de overdracht van de macht en het tot stand brengen van de onafhankelijkheid. Dil sluit noodzake lijkerwijs het plan-Kissinger uit. Wij zijn daarover niet geraadpleegd en wij ver werpen de in het plan voorgestelde standpunten volledig. Nkomo zei dat hij was gekomen om over een overgangsregering te praten die een duidelijke weerspiegeling van een meerderheidsbestuur moet zijn. Beide zwarte leiders verklaarden dat in tussen de guerrilla in Rhodesié tegen het regime-Smith doorgaat en zelfs ver hevigd zal worden. „Er is geen sprake van een vreedzame regeling", zei Nkomo. „Ik zeg dat omdat er in de afgelopen tien jaar in Zimbabwe (Rhodesié) oorlog is gevoerd. Wat we nu moeten doen is een grondwet opstellen die de oorzaken van die oorlog weg neemt, aldus Nkomo. Het voornaamste struikelblok in het plan-Kissinger is de voorwaarde dat in een blank-zwarte regering de portefeuil les van leger en politie in blanke handen blijven". Twee andere leiders, bisschop Abel Moezorewa, voorzitter van de andere vleugel van de ANC, en Ndabaningi Si- thole. de militante stichter van de nu door Moegabe beheerste Zanu. zijn nog Transkei als de ambassadeur van Zuïd-Afrika in Den Haag gefeliciteerd met de komende onafhankelijkheid van Transkei. In beide brrieven melden de gereformeerde politici: „Helaas heeft onze regering zich steeds meer ge schaard achter die krachten in de we reld, die menen dat in de weg van de revolutie en het veronachtzamen van verschillen in cultuur, geaardheid en godsdienst, de volken van zuidelijk Af rika moeten worden 'bevrijd'." CARTER WINT LAATSTE TV-DEBAT DADER(S) MISDRIJF SPOORLOOS "JIUW"*" l moordenaar hierna de vriend te lijf ge gaan. Geen getuige De inbraak heeft de moordenaar op het eerste gezicht weinig opgeleverd. De bloemenman, noch het reisbureau be waren hier veel geid. De directie van het uitzendbureau kon tijdens het wee keinde niet worden bereikt. AMSTERDAM - In een kleine woning aan het Amsterdamse Spui zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee jonge mensen vermoord. Het zijn de 21-jarige NS-informatrice Josje Dogger en haar vriend, de 22-jarige kantoorbe diende Job Hartman. De politie had tot zondagavond geen enkel spoor van de daders en gaat er voorlopig vanuit dat het meisje en haar vriend om het leven zijn gebracht toen zij inbrekers ontdek ten. De ouders van de slachtoffers, die in Amstelveen en Amsterdam wonen, zijn inmiddels gewaarschuwd. De gewelddadige dood van het tweetal is zaterdag bij toeval door de politie ontdekt, nadat een bloemenman aan gifte van inbraak had gedaan in zijn op slagruimte in de kelder van hetzelfde pand waar het meisje woonde De ge waarschuwde politie zag dat ook een deur, die via een trapje toegang gaf tot de andere verdiepingen, was openge rukt. Normaal was deze deur aan de an dere zijde afgesloten met een knip. Ook op de begane grond en de eerste verdieping, waar een uitzendbureau en een reisbureau zijn gevestigd, vond men inbraaksporen. De indringers hadden kasten vernield en laden overhoop ge haald Op tweehoog, de woonverdieplng van Josje Dogger, vond men het meisje, dat in verband met de moord vrijdag op de vandaag, maandag, in Genève ver wacht. Premier zijn zwarte landgenoten beleefd dat hij op de komende conferentie in Genève emaar zal streven te voorkomen dat er een 'regering a la Mozambique' in Rho desié komt. De Rhodesische premier is sinds don derdag in Genève om zich voor te berei- de keel gekregen. Vermoedelijk Is de Aen oV f °P 28oktober beginnende (Van onze correspondent WASHINGTON - Democratische pre sidentskandidaat Jimmy Carter heeft het derde en laatste tv-debat met pre- niet in Genève gearriveerd. Zij worden sident Ford gewonnen. Volgens de allereerste opiniepeilingen met een marge die uiteenloopt van 11 Premier Ian Smith van Rhodesié heeft procent tot 3 a 4 procent. Het belang rijkste van dit laatste debat was echter dat geen van beide kandidaten opmer kelijke fouten heeft gemaakt die voor de nog steeds belangrijke groep kiezers, die conferentie over de toekomst van zijn land. Hij wil niet verder gaan dan een blank-zwart bestuur. Soweto In het Zuidaffikaanse zwarte woonge bied Soweto bij Johannesburg zijn zon dag drie negers gedood en tientallen gewond toen de politie het vuur opende bij beginnende onlusten. Er zijn in dit deel van Amsterdam, op Volgens een politie-zegsman vond het een steenworp afstand van de Kalver- incident plaats toen een duizendtal straat, weinig woonhuizen. De politie heeft gedurende het weekeinde getracht getuigen te vinden van deze gruwelijke moord, maar is daarin nog niet ge slaagd. Een filmploeg van de KRO-tv blijkt vrijdagavond bij het Begijnhof, aan de overkant van het Spui, gewerkt te heb ben. Tot zeker half vier in de nacht heeft het KRO-busje daar geparkeerd ge staan. maar de inzittenden hebben niets gezien of gehoord dat verdacht was. zwarten zich in optocht naar een van Soweto's Afrikaanse begraafplaatsen begaf om de begrafenis bij te wonen van een zwarte student. Jackie Mashabani, die deze maand in een gevangenis in Jo hannesburg stierf. Het 'gereformeerd Politiek Verbond heeft per brief zowel de minister president van de aanstaande republiek nog geen favoriet heeft bepaald, van doorslaggevende betekenis zouden kunnen zijn. Carter zal met name punten hebben ge scoord met zijn opmerkingen omtrent de milieuzorg, een kwestie die nog in het geheel niet aan de orde was geweest. En voorts met zijn weigering om te replice ren na een vraag aan president Ford om het onderzoek naar zijn aandeel in het onderdrukken van een onderzoek naar het Watergate-schandaal (in een vroeg stadium) teheropenen. Ford bleef daarop het antwoord, overigens in weerwil van een grote vloed van oude verklaringen, schuldig. Voor een publiek van misschien wel 100 miljoen Amerikanen en kijkers in zo'n 113 andere landen, maakte overigens Jimmy Carter de merkwaardige opmer king dat hij geen troepen zou zenden naar Joegoslavië wanneer de Russen daar met troepen zouden binnenvallen, omdat dan geen Amerikaanse veilig heidsbelangen in het geding zouden zijn. döfSSS'SSSSSS VOLGENS ISRAËLISCHE POLITIE: AMSTERDAM: Een politieman verlaat hier het pand aan het Amsterdamse Spui. waar de politie zaterdagavond de ontdekking deed van een dubbele moord. door een mes dodelijk aan de hals was gewond. De jongen is kennelijk in zijn slaap verrast. Volgens hoofdinspecteur A. Hogee van de Amsterdamse recher che, die het onderzoek naar deze dub bele moord leidt, is hij zonder meer in zijn bed in elkaar geslagen en aan zijn verwondingen overleden. Waarschijnlijk is het meisje wakker ge worden van geluiden op de benedenver dieping. Zij is de trap naar de huiskamer afgegaan en heeft ter plaatse het mes op Eindhoven De Eindhovense gemeentepolitie heeft )-jarige pompbediende Wim de Groot uit Eindhoven twee verdachten aange houden. Het zijn de 22-jarige Eindho- venaar M. C. en de 20-jarige bij hem in wonende P. C-, afkomstig uit Gagliari. De vrouwen van beiden zijn familie van elkaar. Ofschoon tot zondagavond door de mannen geen bekentenis is afgelegd, meent de politie over voldoende belas tend materiaal te beschikken om de twee in voorarrest te houden. iVati onze correspondent) JERUZALEM - De groep waartoe de in Israèl aangehouden Lydia Janssen be hoort, heeft in mei van dit jaar al een aanslag beraamd op het gebouw van de Jewish Agency in Amsterdam. Dat heeft een politiewoorder in Jeruzalem bekendgemaakt. Volgens de politie heeft Lydia Janssen BRON VERONTREINIGING NOG NIET VASTGESTELD RIJKSWATERSTAAT: GEEN GEVAAR VOOR MILIEU IN OOSTERSCHELDE VLISSIN'GEN - Het Schelde- Rijnkanaal is ten zuiden van de Kreek raksluizen in het afgelopen weekeinde vervuild door olie. Rijkswaterstaat heeft ter voorkoming van verontrein iging van de Oosterschelde de Kreek raksluizen dicht gehouden. De bron van de verontreiniging is nog niet vastgesteld. Intussen is met een schip van de Antwerpse ha vendienst de hele zondag gewerkt z het schoonmaken van het Schelde- Rijnkanaal. Hoeveel tijd dat werk nog in beslag zal nemen, was zondag nog niet te zeggen. Dat hangt onder meer af van de weersomstandigheden. Als de wind naar het noorden draait zal de olie naar Antwerpen drijven, waar door de problemen, wat betreft de Oos terschelde, zouden zijn opgelost Het KNMI verwacht echter dat de wind vandaag - maandag - zuid-oost zal zijn. De olielaag op het Schelde-Rijnkanaal werd zaterdagmiddag tegen vier uur ge constateerd. Een grote plas olie, van naar zeer ruwe schatting in ieder geval enkele tientallen tonnen, dreef in noordelijke richting het kanaal op. De rijkswaterstaat besloot onmiddellijk het schutten via de Kreekraksluizen te staken om te voorkomen dat de olie de Oosterschelde zou opdrijven. Er werd contact opgenomen met de ha vendienst van Antwerpen, die zorgde voor een kleine boot met apparatuur aan boord om de olie van het water af te zuigen. Ook werd vanuit Rotterdam een speciaal uitgeruste vacuüm tankwagen gestuurd om het olie van het water af te halen, en om de olie uit het schip van de Antwerpse havendienst te verwijderen. Zondag werd er met het schip en de au to redelijke resultaten geboekt, maar men zag geen kans om in één dag de vervui ling op te heffen. Vandaag, maandag, zal met het schoonmaken van het kanaal worden verder gegaan. Het is niet uitge sloten, dat het werk kan worden afge maakt en dat de stremming van het scheepvaartverkeer kan worden opge heven. maar volgens de rijkswaterstaat is dat beslist niet zeker. „We zullen er in ieder geval voor waken dat het milieu in de Oosterschelde niet door de olieplas wordt aangetast, hoe onaangenaam de gevolgen voor de scheepvaart ook kunnen zijn", aldus een woordvoerder van rijkswaterstaat. Waar de olieplas vandaan gekomen is, kon in het afgelopen weekeinde nog niet worden vastgesteld. Van de zijde van de Belgische havenautoriteiten werd ont kend dat de verontreiniging zou zijn ge komen vanuit de Antwerpse haven, maar rijkswaterstaat liet weten dat men sterke aanwijzingen heeft dat dat wel het geval is. Men vreest bij rijkswaterstaat dat ook in de toekomst dit soort vormen van verontreiniging niet zal kunnen worden voorkomen. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de herkomst van deolieplas. Daarvoorzijn inmiddels monsters genomen, die in een laborato rium zullen worden onderzocht. Duidelijk is in ieder geval dat het niet gaat om een vluchtige, licht ontbrand- bare vloeistof. Voor gevaar voor ont branding of explosie hoeft niet te wor den gevreesd. Deskundigen menen dat het zou kunnen gaan om zogenaamde crude-oil, maar nader onderzoek moet daarover zekerheid geven. Voor de scheepvaart op het Schelde- Rijnkanaal betekent de verontreini ging ernstig oponthoud. Zondagavond wachtten aan belde zijden van de Kreekraksluizen ongeveer 70 schepen. bekend dat die actie al op het pro gramma stond voordat zij en haar vrienden naar Aden afreisden om daar op een basis van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina een guerilla- training te ondergaan. Na terugkomst in Nederland werd volgens de Israëli sche politie tot de uitvoerende fase van het plan overgegaan: de veiligheidsre gelingen ter plaatse werden aan een on derzoek onderworpen. Dat alles met het doel om later sabotagedaden uit te voe ren. Volgens de politie is dit plan verij deld door de arrestatie van Lydia Jans- Vanmorgen zal Lydia voor de rechtbank In Tel Aviv formeel in staat van be schuldiging worden gesteld. Aangeno men wordt dat haar ten laste zal worden gelegd dat zij heeft samengewerkt met een vijandige organisatie (het Volks front voor de bevrijding van Palestina) en dat zij de veiligheid van de staat Is raèl in gevaar heeft gebracht door het beramen van aanslagen op Israëlische eigendommen in en buiten Israël, en op de aanvliegroutes van Israël. Lydia Janssen werd op 24 september gearresteerd op het vliegveld van Tel Aviv, Ze wordt ervan verdacht samen met haar vriend Marius Nieuwburg - in tussen in Nederland teruggekeerd - de kaping van een Air France-vliegtuig te hebben voorbereid. Het was haar taak om de veiligheidsmaatregelen op de vlucht Parijs-Tel Aviv-Verre Oosten te onderzoeken. Aanvankelijk werd aangenomen dat Lydia zich voor een militaire recht bank zou moeten verantwoorden, maar de officier van justitie heeft tot de bur- gelijke rechter besloten, mogelijk in verband met de ongunstige publiciteit die de zaak-Dassen in Nederland heeft gekregen. Dassen was in handen van de militaire autoriteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1976 | | pagina 1